Елементор против Диви (што WordPress Page Builder владее Врховен во 2023 година)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Како што веројатно веќе знаете, Елементор и Диви се два од најпопуларните градители на страници за WordPress веб-страници. Овде ќе ги споредам карактеристиките на овие два создавачи на страници за да ви помогнат да го изберете оној што е најдобро одговара за потребите за градење на вашата веб-страница.

Главни преземања:

Главната разлика помеѓу Elementor и Divi е цената. Elementor има бесплатна верзија и Pro започнува од 59 $ годишно за 1 страница. Divi чини 89 долари годишно (или 249 долари за доживотен пристап) за неограничени веб-страници.

Divi е поевтин, но има поостра крива на учење и е потешко да се совлада. Elementor, од друга страна, е многу полесен за учење, употреба и совладување, но чини повеќе.

Elementor е најдобро погоден за почетници и први корисници, додека Divi е префериран избор за напредни корисници и онлајн продавачи.

Можете да креирате сосема нова веб-страница од основата користејќи едно од овие две. И погоди што? Не треба да имате одлични вештини за развој на веб-страници (или било ако користите Elementor, за таа работа) или долгогодишно искуство во WordPress да ги користат. 

Иако и двата додатоци имаат слични карактеристики, има неколку разлики што треба да ги земете во предвид пред да се решите за еден. 

За да ви помогнеме да го изберете вистинскиот за потребите на вашата веб-локација, ги споредивме нивните шаблони за дизајн, главни карактеристики, планови за претплата и поддршка на клиентите.

TL;DR: Ние го создадовме овој краток водич за споредба помеѓу Elementor и Divi, два од најпопуларните создавачи на страници за веб-локации создадени во WordPress. 

Во оваа статија, ќе ги истакнеме нивните сличности и разлики во однос на шаблоните за дизајн, плановите за претплата, клучните карактеристики и поддршката за клиентите за да ви помогнеме да ја изберете најдобрата опција за вашата WordPress-напојувана веб-страница. 

Резиме: Кој од овие два приклучоци за градење страници е подобар за веб дизајн и почетници, Elementor vs Divi?

 • Elementor е подобар избор за секој кој има нула искуство во веб дизајн или WordPress. Не ви треба знаење за кодирање или UX/UI дизајн за да го користите приклучокот Elementor. 
 • Divi е одлична опција за веб дизајнери или ентузијасти за веб дизајн кои имаат претходно искуство во WordPress и веб дизајн и имаат барем основни познавања за кодирање.
WordPress Вклучи, Поврзи Планови за цени единствени карактеристикиНајдобро за…
Elementor Бесплатна верзија на Elementor;

Elementor Pro – од 59 долари годишно;

30-дневно пари гаранција за враќање на
– Доаѓа како бесплатна и како платена про верзија

- Вграден приспособен градител на скокачки прозорци (модали, намера за излез, ленти за известувања, слајд-инчиња, итн.)

– Доаѓа како приклучок за градење страници (но има одлична почетна тема Здраво

– Вградени карактеристики за изведба за побрзо време на вчитување на страницата
Почетници и корисници за прв пат…

благодарение на интуитивниот и лесен кориснички интерфејс;

и едноставни шаблони и дизајни за целни страници 
Divi Од 89 $/годишно (неограничена употреба);

Доживотен план од 249 долари (еднократна исплата за доживотен пристап и ажурирања);

30-дневно пари гаранција за враќање на
– Вградено A/B тестирање за банери, врски, формулари за поделено тестирање

– Вграден градител на форми со условна логика

– Вградена корисничка улога и поставки за дозволи

- Доаѓа и како тема и како создавач на страници
Напредните корисници и маркетери…

благодарам затоа е подготвена WordPress шаблони,

и способности на водечките генерации и целосна флексибилност на дизајнот

Доколку немате време да ја прочитате оваа рецензија на Elementor vs Divi, погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

Elementor vs Divi: Цените

Планови за цени на Elementor

Elementor нуди a целосно бесплатна верзија која можете да ја користите неограничено време на повеќе веб-локации и креирајте исто толку WordPress страници како што сакате или дури и цела веб-локација од нула. Сепак, како што може да претпоставите, бесплатната верзија не ги нуди истите услуги или карактеристики како верзијата Elementor Pro. 

Со бесплатната верзија, ќе добиете: 

 • Уредник без никакво кодирање
 • Целосно одговорно мобилно вградено уредување 
 • Градител за изградба на целни страници
 • Шаблон за целна страница на платно 
 • Темата „Здраво“ 

Ако сте соло сопственик на веб-локација кој не сака да креира интерактивна веб-локација која ќе има голем сообраќај дневно, можете да ја користите бесплатната верзија. 

Сепак, нема да добивате никакви Pro ажурирања со бесплатната верзија и ако заглавите додека работите на вашиот веб-дизајн, нема да добиете одлична корисничка поддршка од тимот на Elementor. Разговорот во живо е достапен само за корисниците на Elementor Pro

Ако имате веб-локација која има многу дневен сообраќај и треба редовно да се ажурира, подобро е да ја играте безбедно и да одите со верзијата Pro. Покрај бесплатните функции, ова се некои од функциите што ги нуди Elementor Pro: 

 • Целосно управуван WordPress хостинг во Elementor Cloud (хостинг + пакет со приклучоци)
 • Безбедна CDN напојувана од Cloudflare 
 • SSL сертификација 
 • Сценска средина 
 • Првокласна поддршка за корисници 
 • Поврзување на сопствениот домен
 • Автентикација на доменот на е-пошта
 • Автоматски бекап на барање
 • Динамична содржина, како што е интеграција на сопствени полиња и повеќе од 20 динамични графички контроли 
 • Карактеристики на е-трговија 
 • Форми
 • Интеграциите како што се MailChimp, reCAPTCHA, Запир, и многу повеќе 

Ако сакате да дознаете повеќе за сите клучни разлики помеѓу бесплатната верзија на Elementor и Elementor pro, можеби ќе уживате во читањето оваа статија за споредба од Елементор.

Elementor Pro планови

елементор про цени

Во моментов, достапни се четири Elementor Pro планови: 

 • Суштински: 59 долари годишно. Една веб-локација 
 • Напредно: 99 $/годишно. Три веб-страници 
 • Експерт: 199 долари годишно. 25 веб-страници 
 • Агенција: 399 долари/годишно. 1000 веб-страници 

Ова се некои од главните карактеристики и услуги што ги нудат сите планови на Elementor Pro: 

 • Градител за влечење и пуштање, пријателски за почетници
 • Повеќе од 100 Pro & Basic графички контроли 
 • Повеќе од 300 шаблони за про и основни теми 
 • Градител на продавници со приклучокот за е-трговија WooCommerce
 • WordPress градител на теми 
 • Првокласна поддршка за корисници, вклучително и разговор во живо 
 • Појавувачки прозорец, целна страница и градител на форми 
 • Алатки за маркетинг 

Едно нешто што треба да размислите пред да го направите вашиот конечен избор е дека плановите на Elementor Pro се не толку прифатлива како плановите што ги нуди Диви. 

Можете да креирате само една веб-страница со планот Elementor Pro Essential, кој чини 59 долари годишно. Со Divi, можете да креирате неограничен број на WordPress страници и веб-страници за 89 долари/годишно. 

Иако годишниот план што го нуди Divi може да изгледа попристапен за повеќето од вас, може да направите огромна грешка ако сте апсолутен почетник во веб дизајнот и се задоволите со тоа.

Посетете го Elementor сега (проверете ги сите функции + демо во живо)

Заклучок за планот за цени на елементите

Најлесната опција за почетници е да ја започнат својата WordPress Патување за градење веб-страници со бесплатната верзија на Elementor. 

Како и да е, поради фактот што Elementor нуди бесплатна верзија, тоталните почетници во градењето веб или страници може да се приврзат на неговиот лесен дизајн и да го научат неговиот интерфејс напамет. 

После тоа, тие би можеле да одат за верзиите на Elementor Pro бидејќи може да биде прилично време да се направи префрлување и да се започне со користење на друг приклучок, дури и ако е попристапен. 

Планови за цени на Divi

диви цени

Divi нуди два ценовни планови: 

 • Годишен пристап: 89 долари/годишно — неограничени веб-страници во период од една година. 
 • Доживотен пристап: 249 долари еднократно купување - неограничени веб-страници засекогаш. 

За разлика од Elementor, Divi не нуди неограничена, бесплатна верзија. Сепак, можете да го проверите бесплатна демо верзија на градител и добијте увид во карактеристиките на Divi пред да платите за еден од неговите планови. 

Плановите за цени на Divi се МНОГУ прифатливи. За еднократна исплата од 249 долари, можете да го користите приклучокот онолку долго колку што сакате и да изградите онолку веб-локации и страници колку што сакате. 

Посетете го Divi Now (проверете ги сите функции + демо во живо)

Уште повеќе, можете да го користите приклучокот за 30 дена и побарајте враќање на парите ако мислиш дека не ти одговара. Бидејќи постои гаранција за враќање на парите, не треба да се грижите дали ќе добиете рефундирање или не. Сфатете ја оваа опција како бесплатен пробен период. 

Ги добивате истите функции и услуги со кој било план за цени - единствената разлика е во тоа што со планот за доживотен пристап, можете да го користите Divi цел живот, исто како што сугерира името. 

Ајде да ги видиме главните карактеристики и услуги што ги нуди Divi:

 • Пристап до четири приклучоци: Монарх, Блум, и дополнителен 
 • Повеќе од 2000 пакети за распоред 
 • Ажурирања на производи 
 • Првокласна поддршка за корисници 
 • Користење на веб-локација без никакви ограничувања 
 • Глобални стилови и елементи 
 • Респонзивно уредување 
 • Прилагодено CSS 
 • Повеќе од 200 елементи на веб-страницата на Divi 
 • Повеќе од 250 Divi шаблони 
 • Напредни прилагодувања на фрагменти од код 
 • Контрола и поставки на Builder 

Со двата ценовни планови понудени од Divi, можете да го користите и приклучокот за градење страница темата Divi за неограничен број веб-локации. 

Заклучок за план за цени на диви

Ако имате претходно знаење за кодирање, особено кратки кодови, или сте мотивиран почетник штотуку влегувате во светот на веб дизајнот, несомнено треба да отидете на Диви. Ова е едно од најдобрите WordPress градители на страници за почетници

Ајде да бидеме искрени овде. Divi нуди одлични карактеристики за многу прифатлива цена, а најдоброто нешто во врска со тоа е тоа можете да ги користите на неограничено WordPress-напојувани веб-страници

Меѓутоа, ако не сакате да научите како да кодирате, нема да можете да го совладате Divi или да го користите приклучокот правилно, и треба да се држите до Elementor како попристапна опција за комплетни почетници во веб дизајнот.

Што е Elementor и како работи?

Слика од екранот на почетната страница на Elementor

Основана во 2016 година во Израел, Elementor е одговорен и лесен за креирање страници создаден за WordPress. Досега се создадени повеќе од 5 милиони веб-страници со помош на овој врвен приклучок! 

Elementor нуди многу корисни функции кои се прилично лесни за учење, што го прави совршено решение и за почетници за веб дизајн и за професионални дизајнери. 

Со Elementor, можете да креирате продавници за е-трговија, целни страници и цели веб-локации од нула. Бидејќи има толку многу функции, нема потреба да инсталирате дополнителни WordPress приклучоци - го прилагодувате секој детал од вашата веб-страница. 

Друга одлична работа за овој приклучок е тоа можете да го користите за да ја измените вашата веќе постоечка веб-локација, што е доста погодно. Сè што треба да направите е да го преземете додатокот, да го активирате на вашиот WordPress сметка, одете на Страници, додајте сосема нова страница и ете - можете да започнете со уредување! 

Некои од клучните карактеристики на Elementor се: 

 • Дизајнирајте која било страница што можете да ја замислите со моќни функции за уредување
 • Нешто од страниците на производите, за нас, формулари, 404 итн.
 • Уредете ги нашите готови шаблони за страници, скокачки прозорци, блокови и многу повеќе
 • Создадете сопствени заглавија и подножја за кој било дел од вашата веб-страница
 • Визуелно уредувајте ги вашите заглавија и подножја без кодирање
 • Секогаш прилагоден за мобилни телефони и целосно приспособлив
 • Однапред дизајнирани шаблони - реагираат од самиот почеток
 • Изгледа совршено на секој екран за најмногу 7 уреди
 • Библиотека со шаблони за теми со повеќе од 300 готови дизајни, веб-локации, скокачки прозорци, фиксна странична лента и блокови 
 • Алатка за создавање скокачки прозорци на Elementor со напредни прилагодувања 
 • слободен WordPress Здраво Тема (тоа е еден од најбрзо WordPress теми на пазарот)

Покрај приклучокот, Elementor исто така нуди WordPress Хостинг, кој е 100% напојуван од Google Облак сервер инфраструктура. 

Со ова WordPress План за хостирање, ќе добиете: 

 • Целосно управуван хостинг за вашиот WordPress Веб-страница 
 • Елемент Про 
 • Тема на елемент 
 • Подршка на купувачот 

Во прилог на WordPress Приклучок за градење страници, Elementor исто така нуди управувано хостирање за WordPress Статични WordPress веб-сајтови. 

Што е Divi и како работи?

Слика од екранот на почетната страница на Elegant Themes (Elegant Themes е сопственик на Divi)

Основана во 2008 година и со седиште во Сан Франциско, Divi е приклучок за градење страници, напојуван со Elegant Themes. Divi е одлично решение за агенции специјализирани за веб дизајн, хонорарни веб дизајнери, мали бизниси и стартапи и сопственици на продавници за е-трговија. 

Диви е мешавина од а WordPress тема градител на задни страници. Со помошниот уредник на Divi, можете да ја креирате вашата веб-локација во WordPress без користење на стандардниот класичен пост WordPress уредник. 

Главните карактеристики на Divi вклучуваат:

 • Повлечете и спуштете ја зградата
 • Вистинско визуелно уредување
 • Прилагодена CSS контрола
 • Одговорено уредување
 • Вградено уредување на текст
 • Зачувајте и управувајте со вашите дизајни
 • Глобални елементи и стилови
 • Врати, повтори и ревизии

Бидејќи Divi е создавач на страници за заднина, ќе треба да имате барем одредено знаење за кодирање за да ги прилагодите елементите и компонентите во вашиот дизајн. Дополнително, наместо да креирате тема од нула, можете да ја примените темата Divi за да ја направите вашата WordPress веб-страница. 

Диви е познат по тоа што има огромна библиотека со повеќе од 200 пакети на веб-страници и 2000 распореди на страници, а доаѓа со уште неколку WordPress приклучоци. Divi има импресивен уредувач на содржини за влечење и спуштање што можете да го користите за уредување и прилагодување на секој аспект на вашата веб-локација. 

Уште повеќе, има функција наречена Диви води, што ви овозможува да ја оптимизирате содржината на вашата веб-страница и да ги анализирате резултатите со спроведување на A/B тестови. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа што нуди Divi, можете да го прелистувате пазар и проверете ги сите екстензии на Divi, бесплатни шаблони за распоред, теми итн. 

Elementor vs Divi: Шаблони и дизајни

И двете WordPress Креаторите на страници имаат значајна предност во обезбедувањето обемни библиотеки со шаблони, овозможувајќи им на корисниците да ги започнат своите дизајни без да почнуваат од нула.

Со само неколку кликања, можете да внесете шаблон по ваш избор, да го менувате за да одговара на вашите потреби и да имате професионално дизајнирана веб-локација и да работи за кратко време.

Додека двата создавачи на страници нудат значителен број шаблони, елементите на темата на Divi се издвојуваат во однос на количината и организацијата на неговите шаблони.

Посетете го Elementor сега (проверете ги сите функции + демо во живо)

Елементни шаблони

Во однос на креирањето веб-локации со Elementor, имате пристап до различни шаблони кои доаѓаат во различни типови. Постојат два основни типа на шаблони:

 • страници со врски: Овие шаблони покриваат цела страница, а корисниците на Elementor за создавање теми можат да изберат од преку 200 шаблони.
 • Блокови: Ова се шаблони за секции што можете да ги измешате и да ги усогласите за да креирате целосна страница.

Библиотеката со шаблони на Elementor исто така содржи комплети за шаблони, кои се претходно дизајнирани шаблони кои се фокусираат на создавање комплетна веб-локација, слична на Divi. 

Elementor има над 100 комплети за одговорни веб-локации од кои можете да изберете, и тие објавуваат нови комплети секој месец.

Еве витрина на готови шаблони што можете да ги користите за да ја стартувате вашата веб-страница со Elementor.

Покрај овие опции за шаблони, Elementor обезбедува и шаблони за градење скокачки прозорци и теми. Можете дури и да ги зачувате вашите сопствени шаблони за понатамошна употреба.

Диви Шаблони

Divi доаѓа со над 200 пакети за веб-страници и 2,000 претходно дизајнирани пакети за распоред. Пакетот за распоред е во основа тематска колекција на шаблони кои се изградени околу специфичен дизајн, ниша или индустрија.

Посетете го Divi Now (проверете ги сите функции + демо во живо)

Еве приказ на шаблони со клуч на рака што можете да ги користите за да ја стартувате вашата веб-страница со Divi.

На пример, може да користите еден „пакет распоред“ за градител на страници Divi за вашата почетна страница, друг за вашата страница за информации и така натаму.

Elementor vs Divi: кориснички интерфејс

Двата создавачи на страници се визуелни преснимување со повлекување WordPress алатки за градење локација (користејќи „Она што го гледаш е она што го добиваш“ или уредување WYSIWYG), што значи дека едноставно кликнете на саканиот елемент, потоа повлечете го на позицијата во која сакате да се појави на вашата веб-страница и спуштете го на своето место. Толку е лесно.

Elementor Visual Editor

Видео кое ви покажува како функционира визуелниот уредник на страницата Elementor

Со Елементор интерфејс, вашите елементи се, во најголем дел, дадени во левата колона, со што ви дава празен распоред со изглед на платно. Потоа го избирате саканиот елемент и ги распоредувате како сакате да се појавуваат на вашата страница.

Како и со Divi, можете исто така да изберете дополнителни елементи за додавање од дополнителните модули вклучени во вашиот пакет, Basic или Pro (верзијата Pro ви дава многу повеќе елементи за избор).

Divi Visual Editor

Видео кое ви покажува како функционира визуелниот уредник на страницата Divi

Divi неговите елементи се прикажани токму на самиот распоред на страницата.

Во основа, го избирате саканиот елемент и го преуредувате по редоследот по кој сакате да се појави на страницата.

Можете дури и да додадете елементи од дополнителните модули вклучени во пакетот.

Divi vs Elementor: Модули за содржина и дизајн, елементи и додатоци

Двата создавачи на страници ви обезбедуваат додадени модули што можете да ги користите за да го подобрите изгледот на вашите веб-страници и да додадете повеќе функционалност на вашата веб-страница.

Елементи, модули и додатоци на Elementor

Elementor доаѓа со огромен избор на модули за дизајн, распоред, маркетинг и е-трговија, елементи и графички контроли дизајнирани да ја задоволат секоја ваша потреба за градење веб-локација.

елементор про виџети

Внатрешен дел

Наслов

Сликата

Уредувач на текст

Видео

Копчето

делител

Иконата

Кутија за слики

Икона кутија

Слика рингишпил

Spacer

Батерии

Хармоника

Префрлате

Бар напредок

Звучен облак

Краток код

HTML

Сигнализација

Лента

Текст патека

Прогрес Тракер

Копче за ленти 

Прилагодено додавање на кошничката

насловот

Извадок од пост

Содржина за објавување

Избрана слика

Кутија за автори

Објави коментари

Пост навигација

Информации за објавување

Лого на сајтот

Наслов на страницата

Наслов на страницата

Јамка мрежа

Наслов на производот

сликите на производите

Цена на производот

Додај во кошничката

Оценка на производот

Акции на производи

Производ Мета

Содржина на производот

Краток опис

Табови со податоци за производот

Поврзани со производот

Продажба

Производи

Категории на производи

Страници на WooCommerce

Архивирај ги страниците

Кошничка за мени

кошничка

Плаќање

Моја сметка

Краток преглед на набавките

Известувања за WooCommerce

Додатоци од трети лица програмери

Создадете свои додатоци

Елементи, модули и додатоци на Divi

ElegantThemes Divi испорачува 100 елементи на дизајн и содржина кои можете да ги користите за да изградите речиси секаков вид веб-локација (или повторно да ги користите за други сајтови во Облак Диви).

диви содржински елементи

Хармоника

Аудио

Бар-контра

Блог

Blurb

Копчето

Повик за акција

Бројач на кругови

Код

коментари

Контакт форма

Тајмер за одбројување

делител

Пријавување за е-пошта

Портфолио за филтрирање

Галерија

херој

Иконата

Сликата

Најави

мапа

мени

Бројач на броеви

Лице

портфолио

Портфолио рингишпил

Пост навигација

Пост Лизгач

насловот

Цените Табели

Барај

Лента

лизгачот

Социјално следете

Батерии

Тестамент

Текст

Префрлате

Видео

Лизгач на видео

3Д слика

Напреден делител

Сигнализација

Пред и после слика

Бизнис часа

Форми на Калдера

картичка

Контакт Форма 7

Двојно копче

Вградите Google Мапи

Фејсбук Коментари

Фејсбук наслови

преклопна кутија

Градиент текст

Икона кутија

Список со икони

Хармоника на слики

Слика рингишпил

Инфо Кутија

Рингишпил со лого

Решетка за лого

Лоти анимација

Вести Тикер

Број

Постави рингишпил

Ценовник

Прегледи

Форми

Решетки за вештини

Врховно мени

тим

Значки за текст

Разделувач на текст

Учител ЛМС

Твитер рингишпил

Твитер времеплов

Ефект на пишување

Видео скокачки прозорец

3D лизгач на коцки

Напредно замаглување

Напредно лице

Напредни јазичиња

Ајакс филтер

Пребарување на Ајакс

Графикон за површина

Балон

Бар шема

Слика во форма на дупка

Блокирај Слика за откривање

Блог Лизгач

Времеплов на блогот

Breadcrumbs

Плаќање

Ефект на кружна слика

Табела со колони

Контактирајте го Про

Вртелешка со содржина

Вклучи содржина

Табела со податоци

Табела за крофни

Двоен наслов

Еластична галерија

Календар на настани

Проширување на CTA

Вградување на Фејсбук

Фејсбук Лајк

Фејсбук Пост

Видео на Фејсбук

Фенси текст

Често поставувани прашања

ЧПП Шема на страница

Листа на карактеристики

Типови на објави што може да се филтрираат

Лебдечки елементи

Пловечки слики

Лебдечки менија

Форма Стајлер

Лизгач за цела страница

Табела за мерачи

Текст со грешка

Гравитација форми

Мрежен систем

Лебди кутија

Како да се шема

Разделник на икони

Жариште за слики

Откривање на лебди со слики

Ефект на икона на сликата

Лупа за слика

Маска за слика

Изложба на слики

Откривање на текстот на сликата

Круг со информации

Инстаграм рингишпил

Инстаграм Feed

Оправдана галерија со слики

Линија шема

Текст за маска

Материјална форма

Менија за медиуми

Мега ефект на слика

Минимален ефект на слика

нотација

Галерија со слики од пакети

Прикажи ги

Пита Char

Поларна карта

Скокачки прозорец

Решетка за портфолио

Решетка за типови на објави

Цените маса

Производ хармоника

Рингишпил на производот

Категорија на производ Хармоника

Категорија на производ Рингишпил

Категорија на производ Решетка

Категорија на производ Масонерија

Филтер за производи

Решетка на производи

Промо кутија

Радарски графикон

Радијална табела

Лента за напредок на читање

лента

Скролувајте ја сликата

Мешај букви

Социјална споделување

Ratingвезден рејтинг

Чекор проток

SVG аниматор

Табела

Содржина

TablePress Styler

Создавач на јазичиња

Преклопување на членовите на тимот

Тимска картичка за преклопување

Тимски лизгач

Тим социјално откривање

Решетка за сведоштва

Сведоштво Лизгач

Движење во боја на текстот

Истакнување на текст

Текст Лебди Означување

Текст на патека

Текст Ротатор

Текст Мозочен удар движење

Скролување со плочки

Наведнете ја сликата

Хронологија

Тајмер Про

Твитер наслови

Вертикални картички

Формулари на WP

Elementor vs Divi: Примери на веб-страница

Elementor Pro и ElegantThemes Divi се користат од 1000 добро познати сајтови на интернет, а еве неколку примери на вистински веб-локации кои користат Divi и Elementor.

За повеќе примери на веб-страници во живо, оди тука овде.

Elementor vs Divi: клучните разлики

Клучните разлики помеѓу Elementor и Divi се различни ценовни планови и фактот дека Elementor е многу полесен за користење од Divi. 

Проверете ја табелата Divi vs Elementor подолу за да дознаете повеќе за главните разлики помеѓу двата приклучоци за градење страници. 

Градител на страницата на елементитеDivi Builder (придвижуван од елегантни теми)
Планови за цени Цените започнуваат од 59 долари годишноЦените започнуваат од 89 долари годишно
Бесплатно 100% бесплатна неограничена верзијаДемо верзија и 30-дневна гаранција за рефундирање откако ќе платите за кој било план за цени
Шаблони Повеќе од 300 шаблониПовеќе од 200 пакети за веб-страници и 2000 претходно дизајнирани пакети за распоред
WordPress Теми Можете да ги користите WordPress тема со Elementor, но најдобро функционира со „Здраво тема“Можете да ги користите WordPress тема, но најдобро функционира со „Divi Theme Builder“ што доаѓа со кој било план за цени
Поддршка на клиентите и заедница Има масивна заедницата и е-пошта за поддршка на клиентитеИма обемна форум заедница, е-пошта и поддршка за корисници во живо
Приспособете ги и приспособете ги единечни објави, архиви и заглавие/футер ДаНе
Влечи и испушти градител ДаДа
Пристапност Има многу лесен интерфејс. Може да се користи и од почетници и од напредни веб дизајнериПотребно е познавање на заднинско кодирање. Совршен за веб-дизајнери кои имаат искуство со кодирање

Најчесто поставувани прашања

Што е Диви и Елементор?

Диви е и а WordPress градител на теми и визуелен градител со влечење и пушти од Elegant Themes. Диви WordPress Темата има вградено Divi Builder додека самостојниот градител на страници Divi работи со практично било кој WordPress тема на пазарот. За повеќе информации видете го мојот Диви преглед член.

Elementor е визуелен создавач на страници со влечење и спуштање WordPress приклучок кој го заменува стандардот WordPress преден уредник со подобрен уредник на Elementor. Elementor доаѓа и во бесплатна, ограничена верзија и во целосно опремена верзија Про верзија што вклучува 100 виџети и шаблони подготвени за употреба.

Кој приклучок е полесен за користење - Elementor или Divi?

Ако сте почетник, дефинитивно ќе го најдете визуелниот градител на Elementor многу полесен за користење поради неговиот некомплициран и лесен дизајн на интерфејс. Не ви треба претходно знаење за веб дизајн за да научите како да го користите овој приклучок.

Меѓутоа, ако имате претходно искуство со кодирање или веб дизајн, може да имате повеќе корист од Divi, бидејќи нуди повеќе од 300 претходно направени дизајни на шаблони, а Elementor нуди само 90+.

Колку чини Divi vs Elementor Pro?

Поделете ги трошоците помеѓу 89 долари/годишно и 249 долари за цел животен пристап и ажурирања на неограничени сајтови. Elementor нуди бесплатна (но ограничена верзија), а верзијата Pro е помеѓу 59 долари/годишно и 399 долари/годишно.

Кои се клучните разлики помеѓу Elementor и Divi во однос на UX дизајнот?

И двата приклучоци имаат прилично слични функции и карактеристики. Двете се WordPress создавачи на страници користејќи влечење и спуштање.

Сепак, корисничкото искуство на Elementor е поинтуитивно, погодно за користење и полесно за совладување во споредба со Divi. Тоа е совршена опција за WordPress почетници без искуство во веб дизајн бидејќи има некомплициран и рационализиран кориснички интерфејс со многу уредување со влечење и спуштање.

Од друга страна, интерфејсот за градител на Divi е малку покомплексен и често бара барем основно или средно знаење за кодирање. Divi е посоодветен за веб-дизајнери или напредни WordPress корисници. 

Може ли да ги пробам Elementor или Divi бесплатно?

Токму сега, Elementor нуди неограничена бесплатна верзија што можете да ги искористите за да создадете што повеќе WordPress страници како што сакате.

Бесплатната верзија ги има сите основни алатки за дизајн што ќе ви требаат за да креирате веб-страница WordPress но не нуди толку многу функции како верзијата Elementor Pro, која нема бесплатен пробен период.

За жал, Divi не обезбедува бесплатна верзија за градење страници. Сепак, ќе добиете а 30-дневна гаранција без ризик по претплата на годишниот план или купување на неограничената верзија. Можете исто така да проверите некои од главните карактеристики на Divi со тестирање на демо верзијата.

Дополнително, ќе добиете целосен рефундирање ако не сакате да продолжите да го користите Divi по почетниот период од 30 дена. 

Кои се главните разлики помеѓу опциите за прилагодување што ги нудат Divi и Elementor?

И Elementor и Divi обезбедуваат широк опсег на опции за прилагодување за веб-локациите што се напојувани од WordPress.

И покрај тоа, Elementor нуди значителна колекција на WordPress шаблони и виџети, што значи дека веб-дизајнерите можат да станат покреативни и да испробаат различни пристапи за дизајн.

Divi има вграден визуелен уредувач што можете да го користите за да приспособите онолку елементи и функции на веб-страницата колку што сакате, како што се палети на бои, типографија, проред, UX/UI компоненти итн.

Дали Divi работи со Elementor и обратно? Може ли да користам Elementor со темата Divi?

Технички, да, но нема смисла да се користат двата приклучоци во исто време

И Divi и Elementor се исклучително моќни додатоци и можат да работат во исто време, но нема да видите некоја значајна предност ако ги користите и двете.

Ако вашата крајна цел е да ги добиете најдобрите функции и функции од двата приклучоци истовремено, треба да се задоволите или со годишниот или неограничен план од Divi, или со верзијата Elementor Pro, која нуди многу повеќе функции од бесплатниот план.

Beaver Builder vs Divi, кој е подобар?

И двете имаат свои добрите и лошите страни, но кој е вистинскиот избор за вас? Beaver Builder е познат по неговата леснотија на користење. Дури и ако сте почетник, ќе можете да креирате прекрасни страници со овој приклучок.

Доаѓа со 50 шаблони кои можете да ги користите како почетна точка, а потоа да ги приспособите според вашата содржина. Сепак, нема толку многу опции за прилагодување како што има Divi. Divi, од друга страна, има 100+ распореди од кои можете да изберете. Ако сакате поголема контрола врз изгледот и чувството на вашата страница, тогаш Divi е вистинскиот начин, тој е подобар од другите создавачи на страници како Astra, Oxygen и Avada.

Тоа е исто така малку поевтино од Beaver Builder, со 59 долари годишно за лиценца за една локација. Значи, кој треба да го изберете? На крајот на краиштата, тоа зависи од вашите потреби и преференции. Beaver Builder е добра опција ако сакате лесен за употреба градител на страници со помалку опции за прилагодување. Но, ако барате поголема контрола врз дизајнот на вашата страница, Divi е подобар избор.

Elementor Pro vs Free, која е разликата?

Бесплатната верзија на Elementor ви дава пристап до многу елементи, шаблони и блокови. Можете да ги користите заедно со создавачот на страници со влечење и спуштање за да креирате страници и објави. Про верзијата ви дава пристап до уште повеќе елементи, шаблони и блокови.

Плус, ќе можете да изберете од широк спектар на претходно направени дизајни за да го направите вашиот сајт да изгледа уште попрофесионален. Еве ја комплетната листа од функциите Elementor бесплатни vs Pro.

Дали Диви и Елементор ќе работат со која било тема, вклучувајќи го и Гутенберг?

И Elementor и Divi builder нудат визуелен билдер кој работи со речиси сите теми на пазарот. Не само тоа, туку и со двете од овие, добивате и пристап до стотици шаблони за целни страници од кои можете да изберете.

Да, и Divi и Elementor се компатибилни со Гутенберг и работат беспрекорно заедно.

Гутенберг против Елементор и Диви?

Како создавачи на веб-страници и уредници на страници, Elementor и Divi се најдобро оценети долго време меѓу WordPress корисници. Сепак, појавата на Гутенберг означи пресвртница, што покажува дека овие создавачи на страници можеби нема да имаат ветувачка иднина.

Бидејќи Гутенберг добива на интензитет, можеби е време да се преиспита каква алатка користите за да изградите WordPress сајтови.

WordPress развојот на настаните сугерира дека градителите на страници ќе станат застарени порано или подоцна, а Гутенберг веќе нуди многу функции достапни во основната верзија на Elementor.

Исто така, користењето на градител на страници што не е изграден на Гутенберг може да предизвика долгорочни проблеми. Како WordPress производ, Гутенберг е пред другите создавачи на страници во однос на брзината на страницата, прегледувањето во живо и карактеристиките на блог постови.

Иако Divi, како тема, сè уште може да направи промена и да стане уредник ориентиран кон Гутенберг, останува неизвесно дали тоа ќе се случи. Спротивно на тоа, користењето на Elementor како додаток можеби нема да биде одржливо на долг рок, бидејќи може да се бори да остане во чекор со идните случувања.

Иако останувањето до Elementor или Divi сè уште е опција, Гутенберг се појави како иднината на WordPress уредници на страници, надминувајќи ги овие создавачи на страници.

Резиме – Divi vs Elementor WordPress Споредба на градител на страници

Значи, што е подобро Divi или Elementor?

Сумирајќи го, и Elementor и Divi се одлични избори, без сомнение. На крајот на краиштата, тие се врвни WordPress Додатоци за градење страници низ целиот свет. 

Сепак, како што веќе споменавме, има неколку разлики во нивните карактеристики, како и нивната цена

Исто така, Elementor е релативно лесен за совладување, па затоа е посоодветен за тотални дебитанти за веб дизајн кои никогаш не виделе или измениле фрагмент од код.

За разлика од Elementor, Divi е малку потешко да се научи бидејќи е пософистициран приклучок што често го користат искусни веб дизајнери запознаени со кодирање. 

Плус, Elementor нема прилагодена тема, за разлика од Divi. За среќа, двата приклучоци поддржуваат која било тема WordPress. 

Запомнете дека некоја премија WordPress темите работат беспрекорно со двата приклучоци - некои со Elementor, некои со Divi. Сè зависи од тоа дали темите се интегрирани со Elementor, Divi или во некои случаи, со двата приклучоци.

Друга работа што треба да ја земете во предвид пред да се решите за еден од приклучоците е вашиот буџет. Ако не сте запознаени со кодирање и веб дизајн и немате средства да платите за Divi, можеби ќе сакате да се обидете да го користите бесплатниот приклучок од Elementor. 

Од друга страна, ако имате основно или средно знаење за веб дизајн и неколку долари да потрошите на WordPress приклучок, Divi е совршен избор за вас.

Па кој од овие WordPress градители на страници ќе добиете?

Што мислите за овие двајца популарни WordPress градители на страници? Дали претпочитате едно пред друго, кој е вистинскиот создавач на страници за вас? Кој мислите дека е најдобриот градител на страници? Дали ги проверивте овие Елементорски алтернативи? Дали мислите дека има некоја важна карактеристика што ја пропуштив? Дозволете ми да знам во коментарите подолу!

Почетна » Градежни веб-страници » Елементор против Диви (што WordPress Page Builder владее Врховен во 2023 година)

Коментарите се затворени.

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.

ДИВИ ГОДИШНИНА ПРОДАЖБА
Продажбата за годишнината на Divi се случува само еднаш годишно.

Добијте 20% - 50% попусти низ целиот екосистем на Divi.
Понудата завршува на 28 март
50% пониски
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.