Преглед на приватен пристап до интернет (ПИА) за 2023 година

Напишано од
in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Приватен интернет пристап (ПИА) е популарна и достапна VPN услуга и за поединци и за сопственици на мали бизниси. Во овој преглед за приватен пристап до Интернет, ќе ги разгледам неговите карактеристики, брзина, добрите и лошите страни и цените, за да ви помогнам да одлучите дали ова е VPN со кој треба да се регистрирате.

Од 2.03 $ / месец

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Резиме на преглед на VPN за приватен пристап до интернет (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 3.2 од 5
(6)
Цени
Од 2.03 долари месечно
Бесплатен план или пробен период?
Нема бесплатен план, туку 30-дневна гаранција за враќање на парите
Сервери
30,000 брзи и безбедни VPN сервери низ 84 земји
Политика за евиденција
Строга политика без дневници
Со седиште во (јурисдикција)
Соединети Држави
Протоколи / Енкриптоин
Протоколи WireGuard и OpenVPN, шифрирање AES-128 (GCM) и AES-256 (GCM). Прокси-сервери Shadowsocks и SOCKS5
Торентирање
Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P
Стриминг
Пренесувајте Netflix US, Hulu, Amazon Prime Video, Disney+, Youtube и многу повеќе
поддршка
24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите
Карактеристики
Kill-switch за десктоп и мобилни уреди, вграден блокатор на реклами, антивирусен додаток, истовремена врска до 10 уреди и повеќе
Тековен договор
Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Приватен пристап до Интернет VPN (исто така познат како PIA) е основан во 2009 година и тие изградија репутација како сигурен, безбеден VPN провајдер. Тие можат да се пофалат со преку 15 милиони задоволни клиенти ширум светот, а лесно е да се разбере зошто.

Има многу да се сака за PIA, од неговите неверојатно евтини цени до неговиот импресивен број на сервери и апликации погодни за корисниците.

Приватен пристап до Интернет PIA VPN Преглед 2023 година

PIA доаѓа со неколку уникатни карактеристики што го издвојуваат од конкуренцијата, но има неколку области каде што не е исто така. Во овој преглед за приватен пристап до Интернет за 2023 година, длабински го истражувам PIA VPN, за да можете да одлучите дали е вистинскиот VPN за вас.

Посетете ја веб-страницата на VPN за приватен пристап до Интернет за да дознаете повеќе и да се претплатите со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

ДЕЛ

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Од 2.03 $ / месец

Приватен пристап до Интернет Добрите и лошите страни

PIA VPN добрите

 • Еден од најевтините VPN со цени почнувајќи од 2.03 $ месечно
 • Одлични апликации за уреди со iOS и Android
 • Може да поддржува до 10 конекции истовремено
 • Пристојни перформанси во тестовите за брзина
 • Многу локации на сервери (30k+ VPN сервери за избор)
 • Интуитивен, лесен дизајн на апликации
 • Нема политика за приватност за евиденција
 • Протоколи WireGuard и OpenVPN, шифрирање AES-128 (GCM) и AES-256 (GCM). Прокси-сервери Shadowsocks и SOCKS5
 • Доаѓа со сигурен прекинувач за убивање за сите клиенти
 • 24/7 корисничка поддршка и неограничени истовремени врски исто така. Не станува многу подобро од тоа!
 • Добро во деблокирање на страници за стриминг. Можев да пристапам до Netflix (вклучувајќи ги и САД), Amazon Prime Video, Hulu, HBO Max и повеќе

PIA VPN Конс

 • Со седиште во САД (т.е. членка на земја со 5 очи), така што има загриженост за приватноста
 • Не е спроведена независна безбедносна ревизија од трета страна
 • Без бесплатен план
 • Не можев да го одблокирам BBC iPlayer

TL; ДР

PIA е добар и евтин VPN провајдер, но може да направи со некои подобрувања. Позитивната страна, тоа е VPN што доаѓа со a огромна VPN серверска мрежа, добри брзини за стриминг и торентирање, И силен акцент на безбедноста и приватноста. Сепак, тоа е неуспех да се деблокираат некои услуги за стриминг бавни брзини на локациите на серверите на долги растојанија се големи неуспеси.

Цени и планови

ПИА нуди три различни опции за плаќање, од кои сите се пристојни цени. Корисниците можат да се одлучат за плаќајте месечно (11.95 УСД/месец), плати 6 месеци (3.33 $/месец, се наплаќа како еднократна цена од 45 долари), или плати за 2-годишен + 2-месечен план (2.03 $/месец, се наплаќа како еднократна цена од 57 долари).

ПланЦенаподатоци
Месечно$ 11.95 / месецДоаѓа со неограничено торентирање, посветена IP, 24/7 поддршка за корисници, напредно разделување тунелирање и блокирање реклами и малициозен софтвер.
6 Месеци3.33 $/месец (вкупно 45 $)Доаѓа со неограничено торентирање, посветена IP, 24/7 поддршка за корисници, напредно разделување тунелирање и блокирање реклами и малициозен софтвер.
2 години + 2 месеци2.03 $/месец (вкупно 56.94 $)Доаѓа со неограничено торентирање, посветена IP, 24/7 поддршка за корисници, напредно разделување тунелирање и блокирање реклами и малициозен софтвер.

2-годишниот + 2-месечен план е дефинитивно најдобрата вредност за вашите пари. Ако пријавувањето за 2-годишна обврска ве прави нервозни, имате среќа: сите планови за плаќање на PIA доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Со други зборови, можете да го испробате и да видите дали е соодветно за вас, без ризик да изгубите пари ако се предомислите. Ако наидете на какви било проблеми со вашата VPN или сметка, можете да контактирате со поддршката за корисници на PIA 24/7.

ДЕЛ

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Од 2.03 $ / месец

Брзина и перформанси

ПИА добива мешани критики кога станува збор за брзината. И покрај тоа што има импресивен број на сервери низ 84 земји, Приватниот пристап до Интернет не е најбрзиот VPN на пазарот. Со тоа, тоа е далеку од најбавно.

Приватниот VPN пристап до Интернет доаѓа со конекции од 10 GBPS (или 10 милијарди бити во секунда) и неограничен пропусен опсег. 

Брзините на преземање и испраќање се прилично пристојни на серверите блиску до местото каде што сте физички лоцирани, но за жал моите тестови открија дека брзините значително паѓаат на долги растојанија. На OpenVPN UDP протокол е исто така значително побрз од TCP и побрз од WireGuard.

ПротоколПросечни брзини
WireGuard25.12 Mbps
OpenVPNTCP14.65 Mbps
OpenVPN UDP27.17 Mbps
Просечни брзини на преземање на 10 различни, по случаен избор, локации

Општо правило со приватен пристап до Интернет VPN е тоа ќе добиете поголема брзина на поврзување ако се поврзете на сервер поблиску до вашата физичка локација

Ова не е проблем за многу луѓе, но може да биде прекршок за секој кој сака да користи VPN за да се поврзе од одредена (далечна) земја.

Исто така, вреди да се напомене дека Private Internet Access VPN се покажа подобро при тестовите за брзина на Windows отколку на Mac, што значи ако барате VPN за вашиот Mac компјутер, можеби е подобро да се погледне на друго место.

ДЕЛ

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Од 2.03 $ / месец

Безбедност и приватност

Обезбедување на ПВР

Приватниот интернет пристап VPN дава добри резултати во целина за безбедност и приватност, но има одредени грижи, особено во однос на приватноста.

PIA користи два високо безбедни протоколи, OpenVPN и WireGuard, за шифрирање на целиот интернет сообраќај. Со OpenVPN, можете да го изберете протоколот за шифрирање што сакате да го користите.

Ако не изберете, стандардниот протокол е AES-128 (CBS). Иако имате неколку избори, веројатно најдобриот и најсигурниот е AES-256. 

пиа vpn протоколи

PIA исто така користи сопствен DNS сервер за дополнителен слој на заштита од протекување податоци, но можете да го промените ова на свој DNS ако сакате.

Покрај функциите базирани на апликации, може да пристапите до повеќе безбедносни карактеристики ако ја инсталирате екстензијата за Chrome на PIA, вклучувајќи ја и можноста за блокирање реклами, колачиња од трета страна и следење од трета страна.

Приватниот пристап до Интернет ги поседува и сите негови сервери, што значи дека никогаш нема да морате да се грижите дека трета страна со договор има пристап до вашите податоци. 

Иако поголемиот дел од ова звучи прекрасно, има неколку потенцијални недостатоци за приватноста. ПИА е со седиште во САД, кои се соработнички член на меѓународните сојузи за надзор.

Ова значи дека компаниите со седиште во САД теоретски би можеле да бидат законски обврзани да ги предадат информациите и личните податоци на нивните клиенти. Ова е природно причина за загриженост за многу корисници.

Главната цел на секоја VPN услуга е да ја заштити вашата приватност и да го задржи скриениот вашиот онлајн идентитет – но ако имате истекување на DNS, вашите лични податоци лесно може да бидат изложени.

Добрата вест е дека во моите тестови (видете подолу, поврзан сум со американскиот сервер Лас Вегас), PIA не ја открива мојата вистинска IP адреса додека сум поврзан со својата VPN услуга.

тест за истекување на пиа dns

Прикажаната локација на DNS е иста како онаа во апликацијата VPN. Бидејќи DNS адресата и локацијата на мојот вистински интернет провајдер не се прикажани, тоа значи дека нема протекување на DNS.

Матичната компанија на PIA, Kape Technologies (која исто така поседува ExpressVPN CyberGhost), исто така крева некои веѓи, како тоа е обвинето во минатото ширење на малициозен софтвер преку неговиот софтвер.

Сепак, ПИА тврди дека е провајдер без дневници, што значи дека тие не водат никаква евиденција за податоците на нивните корисници. Во извештајот за транспарентност на нивната веб-страница, ПИА известува дека тие ги негирале судските наредби, поканите и налозите за барање дневници.

Генерално, тоа е безбедно да се каже ПИА одржува висок стандард на транспарентност и приватност што треба да ги задоволи сите освен најпараноичните корисници на VPN.

Стриминг и торентирање

Приватен пристап до Интернет е пристоен VPN за проследување содржина од американските библиотеки на популарни услуги за стриминг. 

Иако не успева да отклучи одредени платформи за стриминг (како што е BBC iPlayer – кој не можев да го одблокирам), PIA успешно отклучува многу од главните услуги за стриминг, вклучувајќи Netflix, Hulu, Disney+, Amazon Prime Video и Youtube. 

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
YouTubebeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVudu
Zattoo

За овие платформи за стриминг со седиште во САД, времињата на вчитување се разумно брзи, а преносот е генерално мазен и непрекинат. Меѓутоа, ако се обидувате да пристапите до библиотеките за стриминг од други земји освен САД, можеби ќе ви биде подобро со NordVPN.

За торентирање, PIA VPN е постојано сигурен и изненадувачки брз. Има неограничен пропусен опсег и поддржува P2P, како и torrenting.

ПИА користи WireGuard, VPN протокол со отворен код кој работи на само 4,000 линии код (за разлика од просекот од 100,000 за повеќето протоколи), што значи добивате подобра брзина, посилна стабилност на врската и посигурна врска во целина.

мулти хоп

PIA нуди и опционален дополнителен слој на заштита наречен Shadowsocks (протокол за шифрирање со отворен код популарен во Кина) кој го пренасочува вашиот интернет сообраќај. Најдобро од се, сите сервери на PIA поддржуваат torrenting, за да не треба да се грижите за поврзување со вистинскиот сервер.

ДЕЛ

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Од 2.03 $ / месец

Клучни карактеристики за приватен пристап до Интернет

pia VPN сервери

Приватниот пристап до Интернет е целокупна солидна VPN со голем број одлични карактеристики. Има сериозно импресивни 30,000 сервери дистрибуирани низ 84 земји, што го прави еден од најбогатите VPN провајдери на пазарот.

пиа сервери

Мал број од овие сервери се виртуелни (обично поради законските ограничувања на VPN серверите во одредени земји), но повеќето се физички.

PIA доаѓа со апликации за Mac, Windows и Linux, како и со повеќето мобилни уреди, паметни телевизори, па дури и конзоли за игри. Нивните апликации се доволно јасни и интуитивни за почетниците лесно да ги користат. 

екстензија пиа хром

Покрај апликациите, PIA исто така има екстензии за популарни веб прелистувачи како што се Chrome и Firefox. Екстензиите се лесни за инсталирање и управување, а корисниците можат да ја изберат нивната локација и да го вклучат и исклучуваат VPN на ист начин како што можат со апликациите.

Ајде да погледнеме во некои од другите клучни карактеристики што ги нуди PIA VPN.

Посветена IP адреса (платен додаток)

посветена IP адреса

Една од одличните бонус карактеристики на Приватен Интернет пристап VPN е тоа корисниците имаат можност да се регистрираат за Посветена IP адреса. Ова е платен додаток кој чини 5 долари повеќе месечно, но можеби вреди за цената

Посебната IP адреса ви помага да избегнете означување на безбедни локации. Исто така, ја прави помала веројатноста дека ќе наидете на оние досадни проверки на CAPTCHA.

Посветената IP адреса е само ваша и ваша и ги штити вашите преноси на податоци со уште повисоко ниво на шифрирање. Во моментов, PIA нуди само IP адреси во САД, Канада, Австралија, Германија, Сингапур и ОК. Тие може да ги прошират своите опции за локација во иднина, но во моментов, списокот е прилично ограничен.

добијте посветена IP адреса

Можете да нарачате посветена IP адреса од апликацијата PIA (која започнува од 5.25 $/месечно).

Антивирус (платен додаток)

пиа антивирус

Друг платен додаток во кој вреди да се инвестира е антивирусната заштита на Private Internet Access. Доаѓа со импресивен број на функции за одржување на вашата интернет конекција што е можно побезбедна.

Антивирусната заштита користи постојано ажурирана база на податоци за познати вируси базирана на облак да се идентификуваат заканите кога ќе се појават. Можете да контролирате кои податоци се испраќаат во облакот, така што вашата приватност е секогаш во ваши раце. Можете исто така да поставите измами со вируси да се спроведуваат во одредено време или да извршите брзо скенирање во секое време. 

Web Shield, блокатор на реклами базиран на DNS на PIA, е уште една одлична карактеристика што доаѓа со Антивирусен систем.

Доаѓа и со уникатна функција „мотор за превенција“ која ги бара и ги закрпи сите дупки во постоечкиот антивирусен софтвер на вашиот компјутер.

Кога ќе се откријат малициозни датотеки, тие веднаш се изолираат и се чуваат во „карантин“, каде што не можат да направат никаква штета. Потоа можете да изберете дали трајно да ги избришете или да ги држите во карантин.

Антивирусниот систем на ПИА исто така ќе обезбеди редовни, детални безбедносни извештаи, за да можете да следите што се случува.

Вградено блокирање реклами

вградено блокирање реклами

Ако не сакате да плаќате дополнителни пари за целосната антивирусна програма, PIA сè уште ве покрива: сите нивни планови доаѓаат со вграден блокатор на реклами, наречен MACE. 

MACE брзо и ефикасно блокира реклами, како и злонамерни веб-локации и спречува вашата IP адреса да биде фатена од IP-следачите.

Покрај заштитата на вашите податоци и приватни информации, оваа функција има неколку неочекувани придобивки. Траењето на батеријата на вашиот уред ќе трае подолго без рекламите и тракерите да ги трошат ресурсите на вашиот систем, а исто така ќе заштедите мобилни податоци и ќе добивате побрзи резултати од прелистувачите без вчитувањето на рекламите да ве забави.

Политика без дневници

политика без дневници

Приватен интернет пристап VPN е строг провајдер без дневници. Ова значи дека тие не ја следат интернет активноста на нивните клиенти или не водат евиденција за какви било податоци или приватни информации.

Сепак, тие do ги собираат корисничките имиња, IP-адресите и користењето податоци на нивните клиенти, иако овие информации автоматски се бришат веднаш штом ќе се одјавите од апликацијата.

PIA исто така ја евидентира вашата адреса за е-пошта, територијата на потекло, поштенскиот код и некои (но не сите) информации за вашата кредитна картичка, но сето ова е прилично стандардно за индустријата VPN.

Бидејќи ПИА е со седиште во Соединетите Држави, постојат разумни грижи за надзорот. САД се членка на меѓународен договор за надзор познат како Алијансата Пет очи, кој ги вклучува и ОК, Канада, Австралија и Нов Зеланд.

Во суштина, овие пет земји се согласуваат да собираат огромни количини на податоци за надзор и да ги споделат меѓу себе, а секој комуникациски или интернет бизнис што работи во овие земји, исто така, може да биде предмет на овој договор.

Да се ​​биде строг провајдер без дневници е паметен начин за PIA да ги заобиколи сите владини барања за податоците на корисниците, а потенцијалните клиенти можат да бидат сигурни дека PIA (барем според нивната веб-страница) сериозно ја сфаќа нивната посветеност на приватноста.

ДЕЛ

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Од 2.03 $ / месец

Сплит тунелирање

Сплит тунелирање

Сплит тунелирањето е уникатна VPN функција во која можете да изберете одредени апликации за нивниот интернет сообраќај да се одвива преку VPN додека другите апликации се оставаат отворени. 

Со други зборови, со функцијата за поделено тунелирање, можете да имате интернет сообраќај од Chrome насочен преку шифрираните тунели на вашиот VPN, а истовремено сообраќајот од Firefox да биде незаштитен со вашиот VPN. 

Под јазичето Мрежа во апликацијата PIA, можете да најдете повеќе поставки за поделено тунелирање. Можете да поставите сопствени правила и за апликации и за веб-локации, што значи дека можете да изберете да вклучите или исклучите прелистувачи, апликации, игри и во основа која било апликација овозможена на Интернет. 

Ова е многу попогодна опција отколку да мора да го вклучите и исклучите вашиот VPN за да користите одредени апликации или да вршите одредени активности (како онлајн банкарство) на интернет.

убие прекинувач

Приватниот VPN пристап до Интернет доаѓа со функцијата за прекинувач за убивање што автоматски ја прекинува вашата интернет конекција ако ви падне VPN. Ова ја заштитува вашата вистинска IP адреса и податоци од изложување додека прелистувате и ги чува безбедни додека VPN не се врати и работи повторно.

напреден прекинувач за убивање

Функцијата kill switch стана прилично стандардна кај повеќето VPN провајдери, но PIA го води понатаму и вклучува прекинувач за убивање во апликацијата за мобилни уреди. Ова е необична карактеристика, но онаа што е а огромен корист за секој кој редовно проследува содржина или пристапува до чувствителни информации од нивниот мобилен уред.

Пристап до 10 уреди

Со PIA, корисниците можат да поврзат до 10 посебни уреди со една претплата и да стартуваат Private Internet Access VPN на сите нив истовремено, нешто што го прави одличен VPN за семејства или домови со голем број уреди.

Овие уреди може да бидат мешавина од компјутери, мобилни уреди и рутери – или кои било други уреди со овозможен интернет што сакате да ги заштитите со VPN.

Ако сакате да поврзете повеќе од 10 уреди, Препорачува службата за помош на ПИА барајќи ја конфигурацијата на рутерот за вашиот дом. На овој начин, сите уреди зад рутерот ќе се бројат како еден уред, наместо како повеќе.

Бесплатна лиценца за бокскриптор

слободен boxcryptor лиценца

Друга одлична понуда што доаѓа бесплатно со PIA VPN сметка е бесплатна лиценца за Boxcryptor за една година. Boxcryptor е врвна алатка за шифрирање облак што е компатибилна со повеќето од главните даватели на складирање облак, вклучувајќи Dropbox, OneDrive, и Google Возење. Доволно е лесен за користење за оние кои се помалку познавачи на технологијата, а сепак одржува високи стандарди на безбедност.

Може да пристапите до вашата едногодишна бесплатна сметка на Boxcryptor откако ќе се најавите за претплата на PIA VPN. Едноставно, бидете во потрага по е-пошта од PIA со наслов „Побарувајте ја вашата БЕСПЛАТНА 1-годишна претплата за Boxcryptor“. Оваа е-пошта можеби изгледа малку како спам, но всушност содржи копче на кое треба да кликнете за да го побарате вашиот клуч и да пристапите до вашата сметка на Boxcryptor.

ДЕЛ

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Од 2.03 $ / месец

поддршка на корисниците на

Понуди за приватен пристап до Интернет 24/7 поддршка на клиентите преку разговор во живо или билет. Нивните агенти за услуги на клиентите се љубезни и корисни, а нивната веб-страница исто така нуди база на знаење и форум на заедницата да им помогне на корисниците да ги решат проблемите пред да побараат стручна помош.

пиа поддршка

Најчесто поставувани прашања

Што е приватен пристап до Интернет (ПИА)?

Приватен интернет пристап е VPN провајдер основан во 2009 година и со седиште во САД VPN е алатка за сајбер безбедност која им овозможува на корисниците да ја прикријат вистинската IP адреса и локација на нивниот компјутер. Тие, исто така, го пренасочуваат интернет сообраќајот на вашиот компјутер преку шифриран „тунел“, чувајќи го безбеден од љубопитните очи.

Покрај основите, PIA нуди и напредни безбедносни карактеристики како што се блокирање реклами и откривање малициозен софтвер.

Дали е легален и безбеден Приватен пристап до Интернет (ПИА)?

Приватен интернет пристап е легитимен и безбеден VPN провајдер. Тие имаат добра репутација во индустријата за обезбедување безбедни, висококвалитетни производи за сајбер-безбедност. 

Некои корисници се загрижени дека PIA е купена во 2019 година од Kape Technologies, компанија која претходно била поврзана со дистрибуција на малициозен софтвер. Сепак, сè уште нема причина да се верува дека нивната безбедност или квалитетот на услугата биле негативно засегнати.

Може ли да користам приватен пристап до Интернет за Netflix?

Со која било услуга VPN, секогаш е тешко да се знае со сигурност дали ќе можете да ги отклучите платформите за стриминг. Повеќето платформи за стриминг трошат време и пари обидувајќи се да ги откријат и блокираат VPN-овите, а за возврат, компаниите VPN се обидуваат да изградат попаметна технологија за да ја заобиколат одбраната на платформите за стриминг. Со други зборови, тоа е малку непредвидлива трка во вооружување.

Со тоа, Private Internet Access VPN е генерално многу успешен во пристапот до библиотеката во САД на Netflix непречено и лесно, со малку до никакво забележливо забавување или баферирање.

Сепак, корисниците наидоа на проблеми со пристапот до библиотеките на Netflix од други земји, особено ако се обидуваат да се поврзат преку сервер кој е географски далеку од нивната вистинска локација.

Значи, ако живеете во САД и сакате VPN што може да го отклучи јапонскиот Netflix, можеби ќе ви биде подобро со друг провајдер, како на пр. ExpressVPN.

Дали приватен пристап до Интернет поддржува торентирање?

Да, Приватниот пристап до Интернет поддржува торентирање. Има неограничен пропусен опсег и поддржува P2P, и нема да мора да се грижите за брзината или доверливоста.

Дали приватен пристап до Интернет води дневници?

Приватен пристап до Интернет VPN е строг провајдер без дневници, што значи дека нема да чуваат никакви записи за вашите приватни информации, интернет сообраќај или други податоци. За повеќе за нивната политика за приватност и транспарентност, проверете ја нивната веб-страница овде.

Дали е брз приватен пристап до Интернет?

Важно е да се запамети е дека сите VPN ќе го забават вашиот интернет малку. Ова не може да се избегне, но некои VPN работат подобро од другите кога станува збор за брзината.

Приватниот пристап до Интернет не е најбрзиот VPN на пазарот, но сепак е пристојно брза услуга која ќе поддржува стриминг, торентирање и повеќето други активности на интернет.

Резиме – Преглед на приватен пристап до интернет 2023 година

Генерално, Приватен пристап до Интернет е солиден давател на VPN со доверлива репутација на теренот и многу одлични карактеристики.

Тој е особено одличен за торентирање и употреба за општа безбедност и заштита на приватноста, а може да се користи и за стриминг содржина од повеќето платформи/локации.

PIA е добар и евтин VPN провајдер, но може да направи со некои подобрувања. Позитивната страна, тоа е VPN што доаѓа со a огромна VPN серверска мрежа, добри брзини за стриминг и торентирање, И силен акцент на безбедноста и приватноста. Сепак, тоа е неуспех да се деблокираат некои услуги за стриминг бавни брзини на локацијата на серверот на долги растојанија се големи изневерувања.

Ако сте подготвени сами да го пробате PIA VPN, можете проверете ја нивната веб-страница овде и пријавете се без ризик 30 дена.

ДЕЛ

Добијте 2 години + 2 месеци бесплатно

Од 2.03 $ / месец

Кориснички Осврти

Good VPN, but slow at times

Оценето 4 од 5
Март 28, 2023

I’ve been using Private Internet Access for a few months now, and overall, I’m satisfied with the service. The VPN works well most of the time and provides good security and privacy features. However, I have noticed that the connection can be slow at times, especially when I’m trying to stream video content. It’s not a deal-breaker, but it can be frustrating. Overall, I would recommend Private Internet Access to others.

Avatar for David Lee
Дејвид Ли

Одлична VPN услуга

Оценето 5 од 5
Февруари 28, 2023

Користам приватен пристап до Интернет повеќе од една година и не можев да бидам посреќен со услугата. Лесен е за користење и обезбедува одлични карактеристики за безбедност и приватност. Особено ја ценам можноста да избирам од различни локации на сервери, што ми овозможи пристап до содржината што претходно беше блокирана во мојата област. Силно препорачувам приватен пристап до Интернет на секој што има потреба од сигурен VPN.

Аватар за Сара Џонсон
Сара nsонсон

Велики

Оценето 4 од 5
Август 10, 2022

PIA е одличен VPN. Сите функции се одлични и работат беспрекорно. Купив претплата за 3 години. Јас сум многу задоволна. Досега користев четири vpn апликации и за мене PIA е најдобра. Поврзувањето со серверите е молскавично брзо. Изгледот на апликацијата е модерен, прегледан и интересен. PIA е со седиште во САД, но во однос на приватноста, таа е безбедна VPN бидејќи тоа го докажа во пракса во судските постапки кога не можеше да обезбеди никакви информации за своите корисници на суд бидејќи не управува со нив. Поддршката на клиентите преку разговор е моментална и многу ефикасна. Мислам дека PIA VPN заслужува 4 од можни 5 ѕвезди. Ви благодарам.

Аватар за Лењин
Лењин

Еден куп крадци

Оценето 1 од 5
Може 6, 2022

Тие се еден куп измамници. Го пробав нивниот VPN, не ми се допаднаа нивните опции, платени во Биткоин (тоа беше грешка). Побара рефундирање, ме замолија да потврдам куп информации 3 дена по ред, сега ме игнорираат... НЕ сум импресиониран. Многу неетичка компанија. Веројатно никогаш нема да ми се вратат парите.

Аватар за Џејди
Џејди

ПИА ми украде 7 месеци претплата

Оценето 1 од 5
Април 14, 2022

Имав годишна претплата и по грешка ми испратија понуда повторно да ја активирам таа претплата која не беше истечена. Кликнав и уплатив на понудата, која беше за 2 годишна претплата, но таа создаде нова претплата наместо да ја продолжи постоечката. Завршив со 2 претплати. Очекував да се спојат претплатите. Кога добив е-пошта во која се вели дека мојата претплата истекува, ме изненади. Кога ја контактирав службата за корисници, тие рекоа дека требаше да ги спојам претплатите во рок од 30 дена од добивањето на втората претплата. Во основа ми украдоа 7 месеци претплата. Услугата за клиенти е ужасна и не можете да пристапите до историјата на финансиските зделки на вашата сметка. Ве молиме чувајте ги вашите е-пошта бидејќи тоа е единствениот доказ што го имате за какви било трошоци направени од оваа компанија. Многу непријатно. Ве молиме избегнувајте.

Аватар за Едгар
Едгар

Во ред претпоставувам

Оценето 4 од 5
Април 5, 2022

Јас сум со ПИА веќе 3 години и отсекогаш работел навистина одлично. Брзи брзини и евтини цени. Единствената негатива е што некои услуги за стриминг не работат.

Аватар за Тимотеј
Тимотеј

достават преглед

Референци

https://en.wikipedia.org/wiki/Private_Internet_Access

https://www.linkedin.com/company/private-internet-access

https://www.trustpilot.com/review/privateinternetaccess.com

категории VPN

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.