најдобрите Google Облак WordPress Услуги за хостирање во 2023 година

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако вашата веб-страница се распадне, губите пари секоја минута кога е офлајн. И не знам за вас, но ја мразам идејата да губам пари. Ако вашата веб-страница е хостирана на сервери со низок квалитет, шансите вашата веб-страница да се намалува со часови се многу високи. Ова е местото каде што го хостирате вашето WordPress сајт на Google Облак платформа (GCP) доаѓа на помош. Во оваа статија, ги разгледуваме најдобрите Google Облак платформа WordPress Услуги за хостирање.

Од 20 долари месечно

Ограничена специјална понуда - Добијте 120 долари попуст на годишните планови

Главни преземања:

Неколку WordPress домаќини како Кинста, WP Engine, Елементор, Клост, SiteGround, и понудата на Cloudways Google Облак хостинг со користење на различни фамилии на машини (C2, N2, N1).

Kinsta, Templ.io и WP Engine искористете го семејството на машини C2 со високи перформанси од Google Облак, кој нуди забележителна предност во перформансите во однос на фамилиите на машини од пониско ниво N2 и N1.

Хостинг а WordPress веб-страница на Google Облакот може да се направи со пријавување со домаќин што вклучува Google Облак, или со лансирање на a Google Облак пример од контролен панел како RunCloud.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за брзо WordPress хостинг. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

ДЕЛ

Ограничена специјална понуда - Добијте 120 долари попуст на годишните планови

Од 20 долари месечно

Топ 6 најдобри Google Облак WordPress Домаќин во 2023 година

Еве го мојот преглед и споредба на пет најдобри Google Облак платформа WordPress услуги за хостирање на пазарот токму сега кога можете да го хостирате вашиот WordPress или WooCommerce сајт со.

Google Облак платформа WordPress ДомаќинотНајдобро за:Google Семејство на Cloud Machineлинк
Kinstaнајдобрите WordPress Google Облак домаќинC2www.kinsta.com
ОблациНајфлексибилни Google Облак домаќинN1www.cloudways.com
WP EngineGoogle Облак домаќин за премиум сајтовиC2www.wpengine.com
Templ.ioНајдобар WooCommerce Google Облак домаќинC2www.templ.io
КлостНајдобар GCP домаќин за програмериN2www.closte.com
SiteGroundНајевтини Google облак хостингN2www.siteground. Со

1. Кинста (Google Cloud C2 машини)

kinsta
 • Го користи премиумското ниво на Google Облак платформа за сите нивни клиенти.
 • Доверливи од големите брендови како што се FreshBooks, Ubisoft, Intuit и Buffer.
 • Веб-страницата на Кинста е www.kinsta.com

Без разлика дали вашата страница добива сто посетители месечно или илјада посетители на час, Kinsta лесно може да се справи со оптоварувањето на вашата веб-страница. Тие се домаќини на сите нивни клиенти WordPress сајтови на премиум ниво на Google Облак платформа. Премиум ниво нуди премиум сервери и повеќе ресурси за да се обезбеди среќно и непречено пловење на вашата веб-страница.

Ако сакате да бидете сигурни дека вашата веб-страница може лесно да се зголеми од неколку посетители неделно до илјадници месечно, тогаш Kinsta е совршен избор. Нивните услуги се лесно скалабилни од нивната контролна табла. Можете да го надградите вашиот план во секое време кога сакате да ја зголемите вашата веб-страница.

карактеристики на kinsta

Дури и на нивниот најосновен план, добивате a бесплатен CDN со 50 GB пропусен опсег. CDN помага да се зголеми брзината на вашата веб-локација со кеширање на датотеките на вашата веб-локација на непотребни сервери низ целиот свет и потоа сервирање на датотеките на вашите корисници од најблискиот сервер. Ова ја намалува латентноста и ја прави вашата веб-страница побрза од Ф1 болид.

Сите нивни планови нудат а бесплатна услуга за миграција на страницата. Откако ќе се регистрирате, можете да контактирате со нивниот тим за поддршка за да ја мигрирате вашата WordPress сајт од кој било друг веб-домаќин на нивните сервери. Бидејќи тие го хостираат вашиот сајт GoogleCloud платформата, можете да изберете 18 различни локации ширум светот за вашата веб-страница.

Иако секојдневно прават резервни копии на вашата веб-страница, вие можете креирајте резервни копии за вашата веб-страница рачно од контролната табла со само неколку кликања. Ова може да го правите секогаш кога ќе инсталирате нов приклучок или ќе направите нова промена за да можете да се вратите во претходната состојба на вашата веб-локација доколку нешто се расипе.

Позитивни:

 • Бесплатна услуга за миграција на страницата се нуди на сите планови.
 • Автоматски дневни бекап на вашата веб-страница.
 • Бесплатни SSL сертификати што можете да ги инсталирате со само еден клик. Додава HTTPS на URL-то на вашата веб-локација.
 • Доверливи од брендови големи како Ubisoft и Intuit.
 • SSH Access ви овозможува да стекнете дополнителна контрола врз работата на серверот.
 • Користи сопствен приклучок за кеш за да ја зголеми брзината на вашата веб-страница и да заштеди ресурси на серверот.
 • Бесплатен CDN со 50 GB пропусен опсег дури и на основниот план.
 • Високо скалабилна услуга со десетици достапни екстензии.
 • Се нуди стручна поддршка 24/7.
 • Сите нивни сервери користат Nginx и PHP 7 за да го дадат вашиот WordPress страницата ја зголемува брзината.
 • Проверете нашата Преглед на Kinsta.com

Конс:

 • Додатоци понудени како наставката Nginx Reverse Proxy може да станат скапи.
 • Не нудете телефонска поддршка.

Цена:

2. Облаци (Google Cloud N1 машини)

cloudways
 • Нуди стручна поддршка 24/7 за сите планови.
 • Ви овозможува да изберете помеѓу 5 различни облак платформи, вклучувајќи Google Облак платформа.
 • Веб-страницата на Cloudways е www.cloudways.com

Облаци можеби не постои долго време, но брзо стана главен избор за блогерите и сопствениците на бизниси кои сакаат да ја искористат моќта, брзината и приспособливоста на облак платформите како Google Облак и DigitalOcean без учење како да кодираат.

Тие нудат а едноставно поставување на серверот што можете да го користите за распоредување WordPress сајтови. Тие се повеќе од само а WordPress хостинг провајдер; тие нудат управуван облак хостинг користејќи платформи како Google Облак веб-хостинг платформа.

карактеристики на облачните патишта

Ако не сте запознаени со Cloudways.com, идејата зад нивните услуги е прилично едноставна. Тие ви дозволуваат да ја хостирате вашата веб-страница на платформи како DigitalOcean, кои претходно беа резервирани за програмери и инженери, и ви нудат 24/7 експертска поддршка за мало зголемување на вкупната цена. Илјадници сопственици на веб-страници се потпираат на CloudWays да ги водат своите веб-страници непречено и без напор.

Ако не знаете ништо за хостирање веб-страници на сервер, тогаш Cloudways е начин да се оди. Нивната услуга за клиенти ќе ве држи во текот на процесот на поставување на вашата веб-страница и нејзино одржување. Не само тоа, туку и ќе го направат мигрирајте го вашиот сајт од кој било друг веб-домаќин потполно бесплатно. Најдобриот дел за Cloudways е деноноќната поддршка што ја добивате и контролата што ја имате на вашите сајтови хостирани со оваа платформа.

Позитивни:

 • Плаќање според цените за сите ресурси што ги користите, вклучително и виртуелни приватни сервери, пропусен опсег, IP адреси и простор на дискот.
 • Бесплатно Ајде да ги криптираме SSL сертификатите за сите ваши веб-локации.
 • Целосна контрола на серверите што ги добивате за хостирање на вашата веб-страница.
 • Изберете да ја хостирате вашата веб-страница на која било од 5-те достапни платформи за облак. Можете да измешате и споите како што сакате. Организирајте блог на DigitalOcean и страница за е-трговија Google Облак.
 • Експертите се достапни 24/7 за поддршка преку разговор во живо и е-пошта.
 • Инсталирајте софтверски скрипти како WordPress, Joomla и други со само неколку кликања.
 • Проверете нашата Преглед на Cloudways.com

Конс:

 • Чини малку повеќе од Kinsta.

Цена:

3. WP Engine (Google Cloud C2 машини)

wp engine Главна страница
 • Доверливи од некои од најголемите веб-локации на Интернет.
 • Домаќин на преку 90,000 веб-страници низ целиот свет.
 • WP Engineвеб-страницата на е www.wpengine.com

Без разлика дали сте мал бизнис кој продава неколку велосипеди годишно или сајт за вести што добива милиони посетители неделно, WP EngineРешенијата на ќе ги исполнат сите ваши потреби. Нивните услуги се лесен за употреба и супер скалабилен.

Тие обезбедуваат целосно управуван WordPress хостинг. Тоа значи, откако ќе се регистрирате и поставите WordPress, можете да бидете сигурни (или можеби блог уверени) дека вашата веб-страница ќе остане отворена цело време. Ако вашата страница се прекине или се појават некои проблеми на серверот, нивниот тим брзо ќе ги ублажи проблемите и ќе ја врати вашата страница.

wp engine безбедносни карактеристики

Најдобриот дел од нивните планови е тоа што тие сите вклучуваат CDN за вашите веб-страници. CDN ќе ја забрза вашата веб-страница со тоа што ќе ги опслужува датотеките на вашата веб-страница од најблискиот сервер до посетителот.

Иако WP Engineцените може да изгледа малку скапо ако штотуку почнувате; ако сакате најквалитетни услуги, WP Engine е патот по кој треба да се оди. Нивниот тим за поддршка од експерти е достапен 24 / 7 да одговорите на сите ваши прашања преку телефон, е-пошта и билети за поддршка.

Нивниот почетен план наречен Стартап понуди 10 GB SSD складирање и 50 GB месечен пропусен опсег. Тоа е доволно за да се водат повеќето веб-страници. Не само тоа, туку добивате и бесплатни SSL сертификати за сите ваши веб-локации во вашата сметка. Иако нивниот почетен план поддржува само една веб-локација, секогаш можете да додадете повеќе сајтови во вашите планови за мала надокнада.

Најдобриот дел од пријавувањето со WP Engine Дали си тоа ти добијте пристап до сите 35+ StudioPress теми и Тематската рамка на Битие. Ако излезете и ги купите сами, ќе ве чини многу повеќе од 1,000 долари.

Позитивни:

 • Експертски тим за поддршка 24/7 е достапен за да одговори на вашите прашања и да ја поправи вашата веб-страница.
 • Бесплатен пристап до Genesis Theme Framework и 35+ студиски прес-теми. [Вредно над 1,000 долари.]
 • Глобалниот CDN се нуди на сите планови, дури и на почетниот.
 • Доверба од илјадници бизниси ширум светот и големи и мали, вклучително и Гартнер.
 • Достапни се додатоци за додавање повеќе сајтови или за создавање на WordPress повеќестрана.
 • Бесплатни SSL сертификати за сите веб-локации во вашата сметка.
 • Комерцијален слој за кеширање EverCache® оптимизиран за WordPress.
 • Приклучоци за перформансите на страницата за да му дадат на вашиот сајт зголемување на брзината.
 • Проверете нашата Преглед на WPEngine.com

Конс:

 • Може да биде малку скапо ако штотуку почнувате.

Цена:

4. Templ.io (Google Cloud C2 машини)

templ.io
 • A WordPress облак хостинг платформа изградена на врвот на Google Облак платформа која е направена за хостирање на сајтови на WooCommerce.
 • Бесплатна услуга за миграција на сите планови.
 • Нивната веб-страница е www.templ.io

Ако водите онлајн продавница изградена на WordPress WooCommerce, тогаш Templ.io е совршена опција за тебе. Нивната платформа е изградена за WooCommerce сајтови.

Управувани понуди Templ.io WordPress хостинг. Иако нивната платформа е изградена за веб-страниците на WooCommerce, можете исто толку добро да ја искористите за да ја користите нормалната со вкус на ванила WordPress сајт. Бидејќи ова е управувана веб-хостинг услуга, со одржувањето и безбедноста на вашата веб-локација се справува тимот за поддршка. Нивниот тим за поддршка е достапен за техничка помош преку разговор во живо и е-пошта.

на најдобриот дел за Templ.io е тоа што тие нудат а 10-дена бесплатен пробен период за тоа не е потребна кредитна картичка. Слободно можете да се регистрирате и да ги однесете нивните сервери за да видите сами колку нивните услуги ви го олеснуваат водење WooCommerce/WordPress сајт.

карактеристики templ.io

Она што најмногу ми се допаѓа кај оваа платформа е тоа што ви го дава способност да направите сопствен план. Можете да направите а Google План за хостирање на WooCommerce на Cloud Platform сам врз основа на бројот на ресурси на серверот што ќе ви бидат потребни за да ја стартувате вашата веб-страница.

Templ.io фрла во а бесплатна SSL за сите ваши веб-локации. Нивната контролна табла е многу чиста и минимална за да ви биде лесно да ги контролирате сите ваши веб-локации на едно место. Сите нивни планови нудат бесплатна миграција на страницата услуги. Откако ќе се регистрирате, можете да побарате од нивниот тим од искусни програмери да ја мигрираат вашата страница од кој било друг веб-домаќин на вашата сметка Templ.io.

Вие исто така добивате автоматски дневни бекап за да ги зачувате вашите податоци безбедни со функционалноста за обновување со 1 клик за да можете сами да обновувате резервни копии.

Позитивни:

 • Оваа платформа е изградена за хостирање на сајтови на WooCommerce. Ако ја хостирате вашата страница со нив, ќе видите забележително зголемување на брзината.
 • Бесплатна миграција на веб-локации за сите ваши веб-локации направена од искусен развивач.
 • Многу едноставна, минимална контролна табла која ќе ви помогне да управувате со сите ваши веб-локации на едно место.
 • Бесплатни дневни автоматски бекап на сите планови што можете да ги вратите во секое време со само еден клик.
 • Сервери кои користат Nginx, што е многу побрзо од Apache.
 • Бесплатно Ајде да ги криптираме SSL сертификатите за сите ваши сајтови.

Конс:

 • Не е најдобрата опција ако не водите продавница на WooCommerce.

Цена:

5. Closte (Google Cloud N2 машини)

класте google хостинг на облак платформа
 • A WordPress облак хостинг платформа изградена од перспектива на програмери.
 • Користи Google Облак платформа во комбинација со Litespeed за WordPress кеширање и PHP обработка.
 • Веб-страницата на Клост е www.closte.com

Ако сакате да ги валкате рацете и не ви пречи да скршите нешто или две со дотерување WordPress код рачно, тогаш Closte може да биде совршена платформа за вас. Нивните услуги се изградени за програмери од програмери.

Нивните серверите работат Litespeed за подобрување WordPress перформанси. Бидејќи тие ја хостираат вашата веб-страница на Google Платформа на облак, можете да изберете од повеќе од 18 различни локации на сервер за да ја хостирате вашата страница.

Нивната платформа е изградена само за WordPress. Тие не нудат други услуги за хостирање. Сите нивни планови нудат а вграден CDN услуга за зголемување на брзината на вашиот сајт со користење на Google Cloud CDN. Нивната платформа е изградена за програмери и го олеснува префрлањето помеѓу производствени и развојни средини.

блиски карактеристики

Нивната платформа и WordPress инсталациите се стандардно безбедни. Не треба да инсталирате други приклучоци или да плаќате на трета страна за дополнителни услуги. Нивната платформа автоматски инсталира мали ажурирања на вашата WordPress страница и ви овозможува да одлучите дали да инсталирате големо ажурирање или не.

Сите нивни сервери се дизајнирани за WordPress и како такви се оптимизирани за WordPress перформанси. Нивните сервери го користат најновото Google технологии за да забрзајте ја вашата веб-страница. Тие користат GoogleУслугите на Cloud CDN, Litespeed Enterprise и Cloud DNS за да бидете сигурни дека вашата веб-страница ќе ги подобри перформансите.

Најдобриот дел за овој домаќин е тоа што тие ви дозволуваат да ги додадете сите членови на вашиот тим на вашата контролна табла за да можете да управувате со вашите веб-локации без да ја споделувате вашата лозинка.

Позитивни:

 • На кој им веруваат дури и големите играчи како Philips, HTC и Coca-Cola.
 • A WordPress платформа дизајнирана и развиена за програмери од програмери.
 • Сите страници на оваа платформа се веќе безбедни и не бараат инсталирање на додатоци од трета страна.
 • Флексибилните платежни планови ви наплатуваат само врз основа на искористените ресурси. Плаќате само за искористените ресурси. Цените се многу исплатливи и трошоците се многу помали од повеќето WordPress провајдери на облак хостинг.
 • Платформата е изградена за да му даде на вашиот сајт огромен поттик во перформансите.
 • Нуди паметна, автоматизирана контролна табла која ќе ви помогне да распоредите нови сајтови со неколку кликања.
 • Неограничени бесплатни миграции од искусен веб-развивач. Само контактирајте го тимот за поддршка откако ќе се регистрирате и стручен развивач ќе ја мигрира вашата веб-страница бесплатно од кој било друг веб-домаќин.
 • Техничката поддршка е достапна преку е-пошта и контролна табла. Вашите прашања ќе бидат одговорени од WordPress експерти.
 • Достапни се многу алатки за развој за да ви ја олеснат работата, вклучително и WP-CLI, поддршка за Composer и поддршка за променливи за време на траење на PHP.

Конс:

 • Цената е малку тешко да се разбере ако не сте DevOps или развивач.

Цена:

 • Зависи од употребата. Мала локација со помалку од 5,000 посетители треба да чини помалку од ~ 5 долари месечно според нивните Најчесто поставувани прашања.
 • Месечните трошоци се разликуваат врз основа на тоа колку ресурси (пропусен опсег, процесор, простор на дискот, итн.) користите.

6. SiteGround (Google Cloud N2 машини)

siteground
 • SiteGround е една од најприфатливите Google Управуван со облак WordPress хостинг компании.
 • во 2020 SiteGround се пресели во Google Cloud Platform (GCP) за да понуди подобрена брзина и сигурност.
 • SiteGroundвеб-страницата на е www.siteground. Со

Google инфраструктурата е позната по иновативноста, доверливоста и брзината, што гарантира одлични перформанси за секоја веб-локација. Тоа е нешто SiteGround признава.

SiteGroundуспеа WordPress хостинг услугата е изградена на врвот на Google Облак платформа (GCP). Нивните WordPress Плановите за GCP вклучуваат бесплатен CDN и бесплатен приклучок SG Optimizer за моќно кеширање, преден дел и оптимизација на слики, контрола на PHP верзија и многу повеќе.

Добрите:

 • Брзина: SiteGround е познат по својата супериорна брзина во споредба со многу од неговите конкуренти, делумно благодарение на нивната употреба на SSD-дискови за сите планови, нивното прилагодено решение за кеширање (SuperCacher) и бесплатниот CDN.
 • Време на работа: SiteGround има силно искуство за одлично време на работа, честопати надминувајќи ги индустриските стандарди.
 • Приспособливост: Тие нудат скалабилни решенија кои можат да се справат со сообраќајните бранови и растот со текот на времето.
 • Цврсти безбедносни мерки: SiteGround обезбедува робусни безбедносни карактеристики, вклучувајќи дневни бекап, заштитен ѕид на веб-апликации и систем против ботови со вештачка интелигенција.
 • Бесплатен SSL сертификат: Сите планови доаѓаат со бесплатен Let's Encrypt SSL сертификат за да се обезбедат податоците на вашата веб-страница.
 • Проактивни закрпи: Тие проактивно се закрпи против вообичаените безбедносни пропусти и обезбедуваат автоматски ажурирања.
 • Проверете нашата SiteGround.com преглед

Конс:

 • Ограничени ресурси: На плановите за заеднички хостинг, може да има ограничувања во однос на користењето на процесорот, што може да влијае на перформансите на страницата за време на најголемиот сообраќај.
 • Надоместоци за преголеми трошоци: Ако го надминете ограничувањето на месечните посети на вашиот план, може да бидете предмет на дополнителни такси.
 • Ограничувања за резервна копија: На плановите од пониско ниво, точките за враќање на резервните копии може да бидат ограничени.
 • Платени безбедносни додатоци: Некои напредни безбедносни карактеристики, како резервните копии на барање, се достапни само како платени додатоци.

Цена:

Што е Google Облак платформа?

GoogleНа пребарувачот му требаат многу ресурси на серверот за да работи. Како пребарувач на избор за речиси сите корисници на Интернет, нивните сервери добиваат најмногу сообраќај во светот. И за да се справат со овој сообраќај, им требаат многу сервери.

Google поседува десетици фарми за сервери за да може да работи на неговиот пребарувач.

google облак платформа (gcp)

Google Облак платформа е Googleначин на закуп на веб-сервери/виртуелни сервери на веб-програмери ширум светот. На овој начин тие можат не само да ги намалат трошоците за серверот, туку и да остварат профит од нивните вишок сервери.

Едноставно е Googleначин на обезбедување на веб-хостинг услуги на веб-програмерите. Причината зошто велам веб-програмери е тоа што може да биде малку тешко да се одржи веб-локација самостојно со оваа платформа ако не знаете ништо за градење веб-страници.

Но, нема потреба да се грижите. Оваа пречка може да се надмине со хостирање на вашата страница со веб-домаќин што користи GCP сервери. На овој начин, можете да користите Googleги хостира серверите без да пишува ниту една линија код.

Покрај тоа, ако ја хостирате вашата веб-страница на GCP, ќе бидете во одлично друштво. Некои од GoogleМеѓу клиентите се Sony Music, Blue Apron и Spotify.

За нас Google Семејства на Cloud Machine

При изборот на најдобриот облак хостинг за WordPress домаќин кој користи Google Облак, важно е да се погледне типот на семејството на машини што го користат. Оние кои припаѓаат на семејства од повисоко ниво, како што е C2, обично нудат супериорни перформанси и можат да доведат до побрза локација во споредба со семејствата N2 или N1, што повеќето WordPress домаќините најчесто ги користат.

Google Облак WordPress домаќини како Кинста и WP Engine користете го висококвалитетното семејство C2, иако тоа често резултира со поскапи цени. Од друга страна, SiteGround и Closte го користат семејството N2 од средно ниво, додека Cloudways се одлучува за семејството N1 од пониско ниво.

Тип на оптоварување
Оптоварување на работа за општа наменаПресметај-оптимизираноОптимизиран за меморијаОптимизиран за акцелератор
E2N2, N2D, N1C3Тау Т2Д, Тау Т2АC2, C2DМ3, М2, М1А2, Г2
Секојдневно пресметување по пониска ценаБалансирана цена/перформанси во широк спектар на типови машиниОптимизиран за забрзано оптоварување на компјутери со високи перформансиНајдобри перформанси/трошок по јадро за оптоварувањата кои се намалуваатСервери за веб и апликации со висок сообраќај
Бази на податоци
Кешови во меморијата
Сервери за реклами
Сервери за игри
Анализа на податоци
Стриминг и транскодирање на медиуми
Обука и заклучоци за ML базирани на процесорот
Ултра високи перформанси за обемни работни оптоварувањаОптимизиран за забрзано оптоварување на компјутери со високи перформанси
Веб сервери со низок сообраќај
Апликации за Back Office
Контејнеризирани микроуслуги
Микро услуги
Виртуелни работни површини
Развојни и тест околини
Средни до екстра големи SAP HANA бази на податоци во меморијата
Складиште на податоци во меморијата, како што е Redis
Симулација
Бази на податоци со високи перформанси како што се Microsoft SQL Server, MySQL
Електронска автоматизација на дизајнот
Веб сервери и апликации со мал до среден сообраќај
Контејнеризирани микроуслуги
Апликации за деловна интелигенција
Виртуелни работни површини
CRM апликации
Цевководи за податоци
Смалување на обемот на работа
Веб сервис
Контејнеризирани микроуслуги
Транскодирање на медиуми
Јава апликации од големи размери
Пресметајте ги оптоварувањата поврзани со работа
Веб сервери со високи перформанси
Сервери за игри
Сервери за реклами
Пресметување со високи перформанси (HPC)
Транскодирање на медиуми
AI / ML
Средни до екстра големи SAP HANA бази на податоци во меморијата
Складиште на податоци во меморијата, како што е Redis
Симулација
Бази на податоци со високи перформанси како што се Microsoft SQL Server, MySQL
Електронска автоматизација на дизајнот
CUDA-овозможено ML обука и заклучоци
Пресметување со високи перформанси (HPC)
Масовно паралелизирано пресметување
БЕРТ обработка на природен јазик
Модел за препораки за длабоко учење (DLRM)
Видео транскодирање
Работна станица за далечинска визуелизација
извор: https://cloud.google.com/compute/docs/machine-resource#recommendations_for_machine_types

Зошто да трчате WordPress on Google Облак платформа?

Кога хостирате веб-локација на GCP сервери, можете да бидете сигурни дека вашата веб-страница ќе биде онлајн цело време. Може да се потпрете на истите сервери кои GoogleНа кои се потпираат апликациите на Gmail, Search, YouTube и многу други.

Хостирање на вашата страница GoogleСерверите на Виртуелно гарантираат дека вашиот сајт не само што ќе биде онлајн цело време, туку и ќе се вчитува брзо и ќе има мала латентност.

Латентноста е времето потребно за веб-прелистувачот да се поврзе со серверот на кој е хостирана вашата веб-страница. Бидејќи Googleсерверите се распространети низ целиот свет, можете да ја хостирате вашата веб-страница на локација што би била најблиску до повеќето ваши клиенти.

Повеќето веб-домаќини нудат сервери само на една локација. Ако повеќето од посетителите/корисниците на вашата веб-страница се од Канада, тогаш има многу повеќе смисла да ја хостирате вашата страница на сервер лоциран во Канада отколку во која било друга земја.

Како функционира Google Облак споредува со други провајдери?

Платформата GC обезбедува слични услуги на многу други големи имиња во индустријата како веб-услугите на Амазон.

Иако сите платформи ги нудат истите услуги, има многу разлики не само во карактеристиките туку и во начинот на кој се изградени овие платформи. Некои од нив се изградени за сите вклучувајќи ја и вашата баба; додека други се изградени за сериозни програмери кои сакаат да градат сериозни деловни апликации.

Еве една брза споредба на три главни конкуренти на GCP:

Google Облак платформа против Мајкрософт Азур

Мајкрософт Сино не е толку познат како веб-услуги на Амазон или DigitalOcean, иако тие постојат со векови. Со нивната платформа за облак услуги Azure, Microsoft има за цел да обезбеди Инфраструктура од класа на претпријатија може да се потпрете за да ги стартувате апликациите за претпријатие за производство.

Нивната платформа обезбедува високо скалабилни виртуелни машини и сè што би можеле да побарате за да ја зголемите апликацијата од илјада корисници на милиони. Нивната платформа е погодна за водење на се и сешто, од блог до социјална мрежа голема како Facebook.

За разлика од сите други провајдери на оваа листа, Microsoft Azure е посоодветен за развивачите на хардкор софтвер кои знаат што прават. Платформата повеќе ја претпочитаат програмерите кои се обидуваат да изградат апликации на ниво на претпријатие отколку од веб-програмерите што градат веб-страници за мало време.

Ако само сакате започнете блог, Microsoft Azure можеби не е најдобрата платформа за вас. Исто така, ќе ги најдете Google Cloud Platform да биде малку поевтина опција од Azure.

Покрај тоа, нема многу доверливи провајдери таму кои ви дозволуваат да ја хостирате вашата страница на системот на Azure користејќи едноставна контролна табла како што има за GCP.

Google Облак платформа наспроти веб-услуги на Амазон

Амазон Веб Услуги (AWS) обезбедува слични услуги на GCP по слични цени. Двете платформи нудат приспособливост и услуги на кои можете да се потпрете.

Google Cloud Platform и AW Services нудат десетици и десетици производи вклучувајќи виртуелни приватни сервери, SQL бази на податоци за претпријатија, Јазици за пребарување и услуги за вештачка интелигенција како текст-во-говор.

Кога станува збор за избор помеѓу AWS и GCP, тоа е повеќе прашање на избор отколку на карактеристики.

Иако и двете ги нудат истите услуги, GoogleПлатформата на Амазон е повеќе ориентирана кон сопствениците на бизниси, а веб-услугите на Амазон се повеќе насочени кон обезбедување напредни услуги и API за програмерите.

Според неодамнешните студии на GC Platform и AWS, GoogleСерверите на се 40-50% поевтини од Amazon и Azure.

Ако само се обидувате да извршите а WordPress блог, GCP е јасен избор. И за разлика од Google Облак платформа, нема многу сигурни веб-домаќини кои користат веб-услуги на Амазон.

Google Облак платформа наспроти DigitalOcean

Дигитален океан се продава како „наједноставна облак платформа за програмери и тимови“. И ако се обидете да ја хостирате вашата веб-страница со нив, ќе сфатите дека е вистина. Нивната платформа е најлесно за разбирање и навигација од речиси сите други даватели на облак платформа таму.

Но, дали DigitalOcean е доволно добар за да се натпреварува Google Облак платформа?

Ако ја хостирате вашата веб-страница со DigitalOcean, ќе добиете едноставна, лесна за употреба платформа за управување со вашите сервери но нема да го добиете гаранцијата и квалитетот на ниво на претпријатие што ги добивате со платформата GC.

Сега, не ме сфаќајте погрешно. DigitalOcean може да се натпреварува со повеќето други облак платформи таму. Но, ако сакате хостирајте ја вашата веб-страница на најдобрите сервери во индустријата, тогаш GCP е вашиот одговор.

Често поставувани прашања

Кои се најдобрите Google Облак платформа WordPress хостинг услуги и како тие ги користат фамилиите на машините на платформата, облак серверите и опциите за хостирање?

Кога станува збор за GCP WordPress хостинг, се издвојуваат неколку врвни услуги. Овие провајдери нудат силни опции за хостирање со користење Google Моќната инфраструктура на Cloud, вклучувајќи ги нејзините широки фамилии на машини, облак сервери и виртуелни машини.

Со искористување на примерите на компјутерскиот мотор и компјутерскиот мотор, овие услуги за хостирање обезбедуваат сигурни перформанси и приспособливост за WordPress веб-страници. Покрај тоа, нивните опции за распоредување овозможуваат непречено поставување и управување со Google Облак платформа.

Со податоците за локациите на центрите за податоци ширум светот лоцирани низ целиот свет, овие даватели на хостинг обезбедуваат оптимални перформанси на веб-локациите со користење Google Мрежата на Cloud и инфраструктурата на центарот за податоци. Кога станува збор за хостирање на вашиот WordPress сајт на GCP, овие услуги ја испорачуваат хостинг инфраструктурата и доверливоста што ви се потребни за беспрекорно искуство.

Што Google Облак платформа WordPress хостинг услугите нудат најдобри хостинг планови, поддршка за корисници, контролен панел и целокупно корисничко искуство?

Кога станува збор за наоѓање на најдобрата GC платформа WordPress хостинг услуги, неколку фактори придонесуваат за извонредно искуство. Врвните провајдери нудат различни планови за хостирање приспособени да ги задоволат специфичните барања на веб-локациите, без разлика дали се работи за личен блог или за бизнис веб-локација со голем сообраќај.

Дополнително, исклучителната корисничка поддршка обезбедува брза помош и стручни насоки во текот на патувањето со хостинг. Контролната табла која е прифатлива за корисникот ги рационализира задачите за управување со веб-локации, овозможувајќи им на корисниците без напор да ракуваат со домени, бази на податоци и други поставки.

Оптимизираните техники за кеширање на веб-серверот и серверот дополнително ги подобруваат перформансите на веб-локацијата, обезбедувајќи брзи брзини на вчитување страници и подобрено корисничко искуство. Со стратешки лоцирани центри за податоци, овие даватели на хостинг нудат глобален досег и сигурни перформанси. Размислете за цената и споредете ги понудите, обезбедувајќи вредност за вашата инвестиција.

И на крај, реномирани услуги често обезбедуваат гаранција за враќање на парите, што ви дава мир при донесувањето на вашата одлука за хостирање.

Како можам да ги осигурам најдобрите способности за ракување со слики при изборот на a Google Облак платформа WordPress хостинг услуга, вклучително и наоѓање сигурен извор на слика?

При изборот на GC платформа WordPress хостинг услуга, од клучно значење е да се разгледаат можностите за ракување со слики и да се обезбеди сигурен извор на слика. Побарајте хостинг провајдери кои нудат беспрекорна интеграција со Google Решенијата за складирање на Cloud, како на пр Google Cloud Storage или Google Cloud CDN.

Овие услуги ви овозможуваат ефикасно складирање и сервисирање на слики, обезбедувајќи оптимални перформанси и корисничко искуство. Дополнително, доверливите извори на слики треба да понудат функции како автоматска оптимизација на слики, одговорно сервирање на слики и мрежи за испорака на содржина за брзо доставување слики до корисниците ширум светот.

Со избирање на услуга за хостирање која има приоритет на робустен извор на слика, можете да ја подобрите визуелната привлечност на вашата веб-локација и да обезбедите брза и сигурна испорака на слики до вашата публика.

Колкав е просекот Google Облак WordPress цена?


Просечниот Google Облак WordPress цената зависи од голем број фактори, вклучувајќи го следново:
Големината и сообраќајот на вашата веб-страница: Колку повеќе сообраќај добива вашата веб-страница, толку повеќе ресурси ќе ви требаат и ќе бидат повисоки вашите трошоци.
Карактеристики и функционалност на вашата веб-страница: Ако треба да користите повеќе функции и функционалности, како што е прилагодена тема или приклучок, вашите трошоци ќе бидат повисоки.
Регионот каде што е хостирана вашата веб-страница: Трошоците за хостирање на веб-страница варираат во зависност од регионот. На пример, хостирањето веб-локација во Северна Америка е обично поскапо од хостирањето веб-локација во Азија.

Што е Google хостинг?

Google веб хостинг е популарна и широко користена услуга обезбедена од технолошкиот гигант, Google. Со својата широка инфраструктура и напредни способности, Google сервер хостинг нуди на поединци и бизниси можност да ги хостираат нивните веб-локации, апликации и друго Google Вклучени се услугите за хостирање на серверот во облак Googleсерверите на.

Што е Google WordPress хостинг?

Google WordPress Хостинг е услуга обезбедена од Google што конкретно се грижи за потребите за хостирање на WordPress веб-сајтови.

Резиме - Најдобро Google Облак WordPress Услуги за хостирање во 2023 година

Целиот GCP WordPress давателите на хостинг на оваа листа се избираат рачно врз основа на нивните перформанси и доверливост. Најважно, сите тие го користат Google Облак платформа.

Ако штотуку почнувате, топло ви препорачуваме да одите WP Engine или Кинста бидејќи и двете нудат одлична поддршка и се погодни за почетници или сопственици на бизниси кои не сакаат да ги валкаат рацете.

Ако сте хардкор развивач или некој што сака да го менува кодот, треба да одите со Клосте. Нивната платформа е изградена за програмери од страна на програмерите и нуди многу различни алатки за да ви го направат непречено искуство кога се префрлате од развојно во производствена средина.

Тие, исто така, нудат најевтини услуги и флексибилна структура на цени. Но, ние не ја препорачуваме оваа платформа за почетници или некој кој не знае многу за веб-развојот.

Ако поседувате изградена онлајн продавница и таа е изградена на WooCommerce, тогаш треба оди со Templ.io. Нивната платформа е изградена за хостирање на сајтови на WooCommerce и тие нудат бесплатна услуга за миграција на страницата.

ДЕЛ

Ограничена специјална понуда - Добијте 120 долари попуст на годишните планови

Од 20 долари месечно

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...