Преглед на Webflow (Дали ова е вистинскиот градител на веб-страници за вас?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Webflow е почитувана платформа за дизајн на веб-страници што ја користат повеќе 3.5 милиони клиенти ширум светот. Без разлика дали сте искусен професионалец или штотуку започнувате, овој преглед на Webflow ќе ви даде длабински поглед на карактеристиките и можностите на оваа платформа за градење веб-страници без код.

Од 14 долари месечно (плаќајте годишно и добијте 30% попуст)

Започнете со Webflow - БЕСПЛАТНО

Има стотици создавачи на веб-страници таму. Секој е погоден за различна публика. Webflow цврсто се позиционираше како софтвер на избор за професионални дизајнери, агенции и бизниси кои достигнуваат ниво на претпријатие. 

Главни преземања:

Webflow нуди многу слобода за прилагодување и контрола врз дизајнот на веб-локацијата, вклучувајќи пристап и извоз на HTML код, што го прави одличен избор за работа со клиентот.

Има многу материјали за поддршка достапни преку Webflow University, но алатката можеби не е погодна за почетници и бара техничко знаење за да се совлада.

Цената може да биде збунувачка поради многуте различни планови и опции, а некои напредни функции се ограничени или сè уште не се интегрирани. Сепак, Webflow гарантира високо ниво на време на работа.

Навистина, има импресивна низа алатки и функции кои се радосни за користење - се додека знаете што правите. 

# 1 Градител на страница без код во 2023 година
Изградувач на веб-страници на Webflow
Од 14 долари месечно (плаќајте годишно и добијте 30% попуст)

Кажете им збогум на ограничувањата на традиционалниот веб дизајн и здраво за разновидноста и креативноста на Webflow. Webflow ја менува играта за градење веб-страници и е-трговија дозволувајќи им на дизајнерите и програмерите да создаваат уникатни сопствени веб-локации без да пишуваат никаков код. Со својот визуелен интерфејс лесен за корисникот и моќните карактеристики, Webflow е совршено решение за градење динамични, одговорни и визуелно привлечни веб-локации.

Јас не сум експерт за веб дизајн, па ајде да видиме како се справувам со платформата. Може ли некој да го користи Webflow? Или најдобро е да се остави на експертите? Ајде да дознаеме.

TL;DR: Webflow има извонреден опсег на алатки и функции за создавање неверојатни веб-локации со брзи перформанси. Сепак, тој е насочен кон дизајнерскиот професионалец, а не кон просечниот човек. Затоа платформата бара стрмна крива на учење и може да биде премногу поразителна за некои.

Добрите и лошите страни на Webflow

Прво, да го балансираме доброто со лошото со брз преглед на добрите и лошите страни на Webflow:

Добрите

 • Достапен е ограничен бесплатен план
 • Огромна количина на контрола и креативна насока над дизајнот 
 • Сериозно импресивни способности за анимација
 • Изграден да издржи деловно скалирање и претпријатие
 • Пристоен избор на шаблони со луксузен дизајн
 • Новата функција за членство изгледа многу ветувачка

Конс

Цените на Webflow

цените и плановите на веб тек

Webflow има пет планови достапни за општа употреба:

 • Бесплатен план: Користете бесплатно на ограничена основа
 • Основен план: Од 14 $/месечно фактурирани годишно
 • CMS план: Од 23 $/месечно фактурирани годишно
 • Бизнис план: Од 39 $/месечно фактурирани годишно
 • Претпријатие: Нарачана цена

Webflow има и ценовни планови специјално за е-трговија:

 • Стандарден план: Од $24.mo фактурирани годишно
 • Плус план: Од 74 $/месечно фактурирани годишно
 • Напреден план: 212 $/месечно фактурирани годишно

Ако ви требаат дополнителни кориснички места за вашата сметка на Webflow, овие цена од 16 $/месечно нагоре, во зависност од вашите барања. 

ДЕЛ

Започнете со Webflow - БЕСПЛАТНО

Од 14 долари месечно (плаќајте годишно и добијте 30% попуст)

План типмесечни трошоциМесечни трошоци на годишно нивоСе користат за
слободен Општа употребаслободенслободенОграничена употреба
Основни Општа употреба$ 18$ 14Едноставни сајтови
CMS Општа употреба$ 29$ 23Сајтови со содржина
БизнисОпшта употреба$ 49$ 39Веб-страници со голем сообраќај
ПретпријатиеОпшта употребаНарачанаНарачанаСкалабилни локации
стандардЕ-трговија$ 42$ 29Нов бизнис
ПовеќеЕ-трговија$ 84$ 74Голем волумен 
НапредноЕ-трговија$ 235$ 212Скалирање
Цените подолу се во прилог на избраните такси за план
СтартерВнатрешни тимовислободенслободенНовинари
Основни Внатрешни тимови28 долари по седиште19 долари по седиштеМали тимови
РастВнатрешни тимови60 долари по седиште49 долари по седиштеРастечки тимови
СтартерFreelancerи агенциислободенслободенНовинари
FreelancerFreelancerи агенции24 долари по седиште16 долари по седиштеМали тимови
АгенцијаFreelancerи агенции42 долари по седиште36 долари по седиштеРастечки тимови

За подетален преглед на цените на Webflow, погледнете го мојот детална статија овде.

Плаќањето годишно ви заштедува 30% во споредба со месечно плаќање. Бидејќи е достапен бесплатен план, нема бесплатен пробен период.

Важно: Webflow прави не обезбеди рефундирање, и има нема гаранција за враќање на парите откако првично ќе плати за план.

Карактеристики на Webflow

почетната страница на веб-протокот

Сега ајде да ѝ дадеме на платформата добро да се кандидира за своите пари и да се заглавиме што прави Webflow и неговите карактеристики и видете дали се вреди сета возбуда.

ДЕЛ

Започнете со Webflow - БЕСПЛАТНО

Од 14 долари месечно (плаќајте годишно и добијте 30% попуст)

Шаблони за проток на веб

Сè започнува со шаблон! Webflow има убав избор на бесплатни, претходно изградени шаблони кои ги имаат сите слики, текст и бои направени за вас. Ако сакате да го израмните дизајнот, можете исто така одлучете се за платен шаблон.

Цената за шаблон се движи од околу 20 до над 100 долари и се достапни во еден куп различни деловни ниши.

празен шаблон за стартер на веб тек

Но, еве што најмногу ми се допаѓа. Со речиси сите создавачи на веб-страници, нема средина. Започнувате или со однапред изграден шаблон кој се пее, целосно танцува или со празна страница. 

Празната страница може да биде тешка почетна точка, особено ако сте почетник, а однапред изграден шаблон може да ви биде тешко да видите како ќе функционира со вашата естетика.

Webflow ја најде средината. Платформата има основни шаблони за портфолио, деловни и страници за е-трговија. Структурата е таму, но не е исполнета со слики, бои или нешто друго што го одвлекува вниманието.

Ова го олеснува визуелизирањето и креирајте ја вашата веб-страница без да се збуниш од она што е веќе таму.

Алатка за дизајнер на веб тек

алатки за дизајнер на веб тек

Сега, за мојот омилен дел, алатката за уредување. Решив да одам со претходно изграден шаблон овде и го вклучив во уредникот.

Директно, Ми беше претставена листа за проверка на сите чекори што требаше да ги завршам за да ја подготвам мојата веб-страница за објавување. Мислев дека ова е убав допир за оние кои се нови во овој софтвер.

webflow креирајте листа за проверка на веб-страници

Следно, заглавив во алатките за уредување, и ова беше моментот Бев воодушевен од огромната количина на понудени опции.

Алатката го има вообичаеното интерфејс за влечење и спуштање каде што го избирате саканиот елемент и го влечете на веб-страницата. Со кликнување на елемент се отвора менито за уредување на десната страна на екранот и менито за навигација од левата страна. 

Еве каде станува супер детално. На сликата од екранот, гледате само дел од менито за уредување. Тоа всушност се лизга надолу за да открие a луди број на опции за уредување.

Секој елемент на веб-страница има ваков тип на мени и не застанува тука. Секое мени исто така има четири јазичиња долж врвот кои откриваат дополнителни алатки за уредување.

Сега, не ме сфаќајте погрешно. Ова не е негативна точка. Некој кој веќе е навикнат на софтвер за веб-градење и професионални веб-дизајнери ќе ужива во количината на контрола што ја имаат бидејќи овозможува целосна креативна слобода.

Од друга страна, веќе гледам дека е така не е добар избор за почетници бидејќи не е веднаш очигледно што треба да направите и како го правите тоа.

алатка за уредување на веб тек

Нема да навлегувам во лудило на секоја достапна алатка за уредување на оваа платформа бидејќи ќе бидеме тука цела недела.

За целосна листа на функции, посетете ја веб-локацијата webflow.com сега.

Доволно е да се каже, тој е напреден и има сè што може да ви треба за да го задоволи дури и дизајнерот кој е ориентиран кон повеќето детали. 

Сепак, овде ќе истакнам некои од значајните карактеристики:

 • Алатка за автоматска ревизија: Webflow може да ја ревидира вашата веб-страница кога сакате. Ќе ги нагласи можностите каде што можете да ја подобрите употребливоста и перформансите на страницата.
 • Додајте предизвикувачи за интеракција: Алатката ви овозможува да креирате предизвикувачи кои автоматски вршат дејство кога глувчето лебди над одредена област. На пример, можете да поставите скокачки прозорец да се појавува.
 • Динамичка содржина: Наместо рачно да менувате или ажурирате елементи на повеќе веб-страници, можете да ги менувате на една страница и промените ќе се применуваат насекаде. Ова е корисно ако имате, на пример, стотици блог постови кои бараат промена.
 • CMS колекции: Ова е паметен начин за организирање групи на податоци за да можете да ја контролирате и уредувате динамичната содржина.
 • Средства: Ова е вашата библиотека со слики и медиуми каде што поставувате и складирате сè. Ми се допаѓа ова затоа што изгледа како алатка за средства на Canva и го олеснува лизгањето за да го пронајдете она што ви треба додека останувате на страницата за уредување.
 • Алатка за споделување: Можете или да споделите врска што може да се гледа до страницата за да добиете повратни информации или да поканите соработници со врска за уредување.
 • Видео упатства: Webflow знае дека тоа е сеопфатна алатка и морам да кажам дека неговата библиотека со упатства е обемна и навистина лесна за следење. Плус, до нив може да се пристапи директно во алатката за уредување, што е супер погодно.

Анимации на Webflow

Анимации на Webflow

Кој сака здодевни, статични веб-страници кога можете да имате прекрасни, динамични и анимирани веб-страници?

Webflow користи CSS и Javascript за да им овозможи на дизајнерите да создаваат сложени и непречени анимации без да бараат нема знаење за кодирање каква и да е.

Оваа функција беше надвор од моите сопствени можности за веб-градење, но некој добро упатен во веб дизајн ќе го направи тоа имајте ден на терен со се што може да направи.

На пример, Webflow ќе ви овозможи да креирате лизгачки анимации како паралакса, откривања, ленти за напредок и многу повеќе. Анимациите може да се применат на целата страница или на поединечни елементи.

Сакам да гледам веб-страници со динамични движења во нив. Тие се одличен начин да го привлечете вниманието на луѓето или да ги задржите подолго време на вашиот сајт.

Тие се исто така одлична алатка за поттикнување некого да кликне на одреден елемент или да изврши посакувана акција.

Веб тек Е-трговија

Веб тек Е-трговија

Webflow е целосно поставен за е-трговија (и има планови за цени да оди со него), и веројатно можете да погодите дека оваа функција е исто толку сеопфатен како и неговите алатки за веб-градење.

Всушност, до функцијата е-трговија се пристапува преку интерфејсот за веб-уредување и ви го овозможува тоа направи сè што ќе направи посветена апликација за е-трговија:

 • Поставете продавница за физички или дигитални производи
 • Извезете или увезете огласи за производи на големо
 • Креирајте нови производи, поставете цени и уредувајте детали
 • Организирајте ги производите во одредени категории
 • Креирајте прилагодени попусти и понуди
 • Додајте сопствени опции за испорака
 • Следете ги сите нарачки
 • Создавајте производи засновани на претплата (во моментов во бета режим)
 • Создадете приспособена количка и наплати
 • Прилагодете ги трансакциските е-пошта

За преземање плаќања, Webflow директно се интегрира со Stripe, Apple Pay, Google Плати и PayPal.

Искрено, оваа листа ја најдов малку ограничена, особено во споредба со другите платформи за градење веб. 

Иако ти може користете го Zapier за да се поврзете со други даватели на плаќања, ова е покомплицирано и ќе ве чини многу повеќе, особено ако видите голем обем на продажба.

ДЕЛ

Започнете со Webflow - БЕСПЛАТНО

Од 14 долари месечно (плаќајте годишно и добијте 30% попуст)

Членства на проток на веб, курсеви и ограничена содржина

Членство на проток на веб, курсеви и ограничена содржина

Продажба на курсеви е жешко во моментов, па веб-билдерите се трудат да бидат во тек со овој тренд. Веб-текот се чини дека се фати затоа што сега имаат а функција за членство кој моментално е во бета режим.

Членствата на Webflow ви нудат начин да креирајте ѕид за плаќање за одредена содржина на вашата веб-страница, креирајте портали за членство и обезбедуваат содржина базирана на претплата.

Колку што разбрав, вие креирате страници на вашата веб-локација за вашата ограничена содржина, а потоа ги „заклучувате“ со страница за пристап само за членови. Овде можете брендирајте сè, креирајте сопствени формулари и испраќајте персонализирани трансакциски е-пошта.

Бидејќи оваа функција е во бета режим, сигурно ќе се прошири и подобри со текот на времето. Ова е дефинитивно нешто на кое треба да се внимава додека напредува.

Безбедност и хостирање на Webflow

Безбедност и хостирање на Webflow

Webflow не е само алатка за градење веб-страници. Исто така се одликува со способност да жost вашиот веб-сајт и обезбедува напредни безбедносни карактеристики исто така. 

Ова ја прави платформата a едношалтерски систем и ја отстранува потребата да купувате хостинг и безбедност од платформи од трети страни. Јас сум љубител на практичноста, така што ова многу ме привлекува.

Хостинг на Webflow

Хостинг на Webflow

Кога станува збор за хостинг, Webflow може да се пофали со Изведба од А-одделение и време на вчитување од 1.02 секунди за неговите веб-локации.

Хостингот се обезбедува преку него Мрежа за испорака на содржина од ниво 1 заедно со Веб-услуги на Amazon и Fastly. Покрај врвните перформанси, хостингот на Webflow исто така ви дава:

 • Прилагодени имиња на домени (освен на бесплатниот план)
 • Прилагодени 301 пренасочувања
 • Мета податоци
 • Бесплатно SSL сертификат
 • Дневни бекап и верзии
 • Заштита со лозинка по страница
 • Мрежа за дистрибуција на содржина (CDN)
 • Прилагодени форми
 • Пребарување на страници
 • Визуелен дизајн и платформа за објавување
 • Нула одржување

Безбедност на Webflow

Безбедност на Webflow

Webflow дефинитивно сериозно ја сфаќа безбедноста за да можете да бидете сигурни дека вашата веб-страниците и сите податоци се чуваат безбедни во секоја фаза.

Платформата ја мапира својата безбедносна програма според ISO 27001 и CIS критични безбедносни контроли и други индустриски стандарди.

Еве ги сите безбедносни карактеристики што можете да ги очекувате со Webflow:

 • Во согласност со GDPR и CCPA
 • Сертифициран давател на услуги на ниво 1 за Stripe 
 • Целосна безбедност на податоците и проверка на персоналот на самиот Webflow
 • Двофакторска автентикација
 • SSO можности со G Suite
 • Единствено најавување
 • Дозволи засновани на улоги
 • Складирање на податоци за клиентите базирано на облак
 • Целосно шифриран пренос на податоци

Интеграции и API на Webflow

Интеграции и API на Webflow

Веб тек има а пристоен број на апликации и директни интеграции кои ви даваат поголема контрола и флексибилност. Ако платформата не поддржува директна интеграција, можете користете го Zapier за да се поврзете со вашите омилени алатки и софтверски апликации.

Може да најдете апликации и интеграции за:

 • Маркетинг
 • Автоматизација
 • анализатор
 • Процесори за плаќање
 • Членство
 • Е-трговија
 • Е-пошта хостинг
 • социјалните медиуми
 • Алатки за локализација и многу повеќе

Ако не можете да ја пронајдете апликацијата што ви треба, можете побарајте од Webflow да создаде сопствена апликација, специјално за вас (тука важат дополнителни трошоци).

Услуга за корисници на Webflow

Услуга за корисници на Webflow

Webflow е гигант на платформа, така што би очекувале да има пристојно ниво на услуги за клиентите за своите претплатници. 

Сепак, Webflow се опушта овде. Нема поддршка во живо – дури ни на највисоките ценовни планови. Единствениот начин на кој можете да стапите во контакт со претставник за поддршка е преку е-пошта па дури и тогаш, времето на одговор е слабо. 

Извештаите низ веб тврдат дека Webflow потребни се до 48 часа во просек да одговори на прашањата на клиентите. Ова не е одлично, особено ако имате рокови на клиентите до кои треба да се придржувате.

Веб-flow сепак освојува неколку поени во оваа област и тоа е благодарение на неговиот универзитет. Оваа огромна библиотека за учење е полн со курсеви и видеа за обука да ве научи како правилно да ја користите платформата.

Сепак, ова нема да ви помогне ако страницата се дефекти или наидете на проблем. Да се ​​надеваме дека Webflow ќе воведе подобри опции за поддршка во блиска иднина.

ДЕЛ

Започнете со Webflow - БЕСПЛАТНО

Од 14 долари месечно (плаќајте годишно и добијте 30% попуст)

Веб-тек Примери за веб-страници

Пример за веб-локација на веб тек

Значи, како всушност изгледаат објавените страници на Webflow? Имате само толку многу што можете да земете од шаблон, така што гледањето на веб-локации со примери во живо е одличен начин да ги почувствувате можностите на Webflows.

Прво, имаме https://south40snacks.webflow.io, пример сајт за компанија која произведува грицки од јаткасти плодови и семиња (слика погоре).

Ова е сајт со прекрасен изглед со некои кул анимации за да ви го привлечат вниманието (и ве прават гладни за грицки!). Распоредот и дизајнот се извонредни и сè функционира непречено.

пример на веб-локација за проток на веб

Следно е https://illustrated.webflow.io/. Прво, ви се претставени а анимација за запирање на шоуто, но додека скролувате, имате а чист, убаво претставен распоред што се чувствува привлечно, но организирано.

Секоја страница се вчитува брзо, а вградените видеа работат како сон.

веб-локација изградена со веб тек

https://www.happylandfest.ca/ прикажува пример веб-страница за фестивал и започнува со видео клипови обложени со текст.

Како што скролувате, ве пренесуваат низ галерија со слики и дополнителни информации за настанот. Дизајниран е веднаш да го привлече вашето внимание и тоа го прави многу добро.

За да видите дополнителни примери на веб-локации на проток. Проверете ги тука.

Конкуренти на Webflow

Како што објаснив во овој преглед, Webflow е познат по своите напредни функции и флексибилност, што го прави популарен избор меѓу дизајнерите кои сакаат поголема контрола врз изгледот и функционалноста на нивните веб-локации. Сепак, постојат и други платформи таму. Еве како Webflow се споредува со некои од неговите врвни конкуренти:

 1. Squarespace: Squarespace е популарен создавач на веб-локации кој нуди низа шаблони и опции за дизајн за создавање веб-локација со професионален изглед. Додека Squarespace е полесен за почетници, Webflow нуди повеќе опции за прилагодување и напредни функции за искусни дизајнери.
 2. Wix: Wix е корисник-пријателски создавач на веб-локации со интерфејс за влечење и спуштање за креирање веб-страници. Иако е попријателски за почетници од Webflow, има помалку опции за прилагодување и можеби не е погоден за посложени веб-локации.
 3. WordPress: WordPress е широко користен систем за управување со содржина (CMS) кој нуди многу флексибилност и опции за прилагодување за веб-дизајнерите. Иако е покомплексен од Webflow, тој нуди поголема контрола врз дизајнот и функционалноста на веб-страницата.
 4. Shopify: Shopify е популарна платформа за е-трговија која им овозможува на корисниците да креираат онлајн продавници. Иако не е директен конкурент на Webflow, вреди да се напомене дека Webflow нуди функционалност за е-трговија и може да биде добар избор за малите бизниси кои бараат веб-локација со можности за дизајн и е-трговија.

Генерално, Webflow се издвојува меѓу своите конкуренти по своите напредни функции и флексибилност, што го прави идеален избор за искусни веб-дизајнери кои бараат платформа која целосно го прилагодува изгледот и функционалноста на нивните веб-локации.

Најчесто поставувани прашања

Дали Webflow е добар?

Веб тек е одлична платформа богата со карактеристики што ви овозможува да ги приспособите вашите веб-локации во грануларни детали. Експертите за дизајн ќе уживаат во сеопфатни алатки за уредување и способности за анимација. Сепак, на обичните луѓе може да им се чини дека е малку премногу сложено за просечна употреба.

Кој треба да користи Webflow?

Webflow е одлична опција за професионални веб дизајнери и поединци кои сакаат прецизна контрола врз процесот на дизајнирање. Благодарение на карактеристиките за соработка на Webflow, алатката е погодна и за дизајнерски тимови и агенции.

Кои се недостатоците на Webflow?

Веб тек бара a стрмна крива на учење да се справи со сите негови алатки и карактеристики. Додека ги има опширни видеа за обука кои ќе ви помогнат да научите, почетници и нетехнички поединци ќе сметаат дека платформата е огромна.

Дали Webflow е подобар од Wix?

Webflow го заменува Wix и нуди софистицирана и напредна платформа за веб-градење со супериорни можности за оптимизација. Но, може да биде премногу комплицирано за основните барања на веб-страницата, во тој случај Wix е едноставно и полесно решение.

Дали Webflow е подобар од WordPress?

Webflow има поинтуитивен интерфејс отколку WordPress и може да биде помалку комплицирано за употреба. Од друга страна, додека Webflow нуди огромна количина на прилагодување, му недостига огромен број на опции за приклучок кои WordPress поддржува.

Дали е тешко да се користи Webflow?

Веб тек може да биде тежок за користење ако не сте запознаени со напредните алатки за градење веб. Има сеопфатни алатки и огромен опсег на опции за уредување, што го прави тоа подобро за искусни корисници и професионалци за дизајн отколку почетниците корисници.

Може ли да користам Webflow бесплатно?

Можете да го користите Webflow бесплатно на ограничена основа за најмногу две веб-локации.

Дали Webflow е погоден за почетници?

Webflow е создаден за професионални дизајнери наместо за почетници. Сепак, има импресивен универзитет што го прави учењето едноставно. Затоа, тоа може да биде погодна за почетници кои се подготвени да ја вложат работата и научете како работи платформата пред да ја користите.

Резиме - Преглед на проток на веб 2023 година

Нема сомнение дека Webflow може да биде ривал WordPress за огромниот број на алатки за уредување, интеграции и карактеристики што ги нуди. Мислам дека тоа е совршена опција за професионалци за веб дизајн, бизниси на ниво на претпријатие и агенции за дизајн.

Навистина, платформата има многу планови за цени што ви го дозволуваат тоа расте и ја зголемува вашата веб-страница во согласност со вашиот бизнис. Посакувам само да имам експертиза (и време) целосно да ја запознаам оваа платформа.

Сепак, постојат подобри платформи за нови корисници и луѓе кои сакаат основна, некомплицирана веб-страница. На пример, деловните страници на една страница, личните био-страници и просечниот блогер ќе сметаат дека Webflow е премногу софистициран за негово добро и може да претпочита нешто поосновно како Wix, Site123 or Дуда.

ДЕЛ

Започнете со Webflow - БЕСПЛАТНО

Од 14 долари месечно (плаќајте годишно и добијте 30% попуст)

Кориснички Осврти

Сè уште нема коментари. Бидете првиот што ќе напише еден.

достават преглед

Референци:

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.