Преглед на Internxt Cloud Storage за 2023 година

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Internxt е одличен провајдер за складирање облак кога станува збор за заштита на вашата приватност и безбедноста на вашите податоци. Тие нудат дарежлив 10 GB засекогаш бесплатен план и ја ставаат пријатноста на корисниците како централен фокус на нивните десктоп и мобилни апликации. Овој преглед на Internxt ќе ви ги даде сите детали што треба да ги знаете пред да се регистрирате!

Од 0.99 $/месец (доживотни планови од 299 $)

Добијте 25% попуст на сите планови користејќи WSR25

Резиме за преглед на Internxt (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 4.3 од 5
(6)
Цена од
Од 0.99 $/месец (доживотни планови од 299 $)
облак чување
10 GB – 20 TB (10 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Шпанија
Енкрипција
AES-256. Енкрипција од крај до крај и приватност со нула знаење. Двофакторна автентикација
е2ее
Да Шифрирање од крај до крај (E2EE)
поддршка на корисниците на
24/7 разговор во живо и поддршка за е-пошта
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Дарежлив бесплатен план. Доживотни планови. Шифрирање од крај до крај. Internxt Drive, Photos & Send. Бесплатно скенирање на вируси на датотеки
Тековен договор
Добијте 25% попуст на сите планови користејќи WSR25

Добрите и лошите страни на Internxt

Добрите

 • Лесен за користење, добро дизајниран и лесен интерфејс
 • Добра поддршка за клиентите
 • Планови со разумна цена, особено Индивидуален план од 2 ТБ
 • Одлични карактеристики за безбедност и приватност
 • Апликации за пристап до вашите датотеки од кој било уред
 • Доживотни планови за еднократна исплата од 299 долари

Конс

 • Недостигаат карактеристики за соработка и продуктивност
 • Нема верзии на датотеки
 • Ограничена интеграција на апликации од трети страни

Internxt е основана во 2020 година, и иако е новодојденец на сцената за складирање облак, веќе гради лојални следбеници. Компанијата се пофали над милион корисници ширум светот и повеќе од 30 награди и признанија во областа.

Добијте 25% попуст користејќи WSR25
Internxt Cloud Storage
Од 0.89 долари/месечно

Складирање во облак со одлични функции за безбедност и приватност за сите ваши датотеки и фотографии. Доживотни планови за еднократна исплата од 299 долари. Користете WSR25 на наплата и добијте 25% попуст на сите планови.

Кога станува збор за карактеристиките за соработка и продуктивност, Internxt дефинитивно не е најблескавата опција на пазарот. Сепак, она што им недостига во одредени карактеристики го надополнуваат со силна посветеност за чување на вашите податоци безбедни.

Ако барате провајдер за складирање облак кој сериозно ги сфаќа приватноста и безбедноста, Internxt е врвен конкурент.

Прочитајте за да дознаете каде Internxt се издвојува од конкуренцијата, како и каде отпаѓа.

почетната страница на интернкст

TL; ДР

Internxt е одличен провајдер за складирање облак кога станува збор за заштита на вашата приватност и безбедноста на вашите податоци. Тие нудат дарежлив 10 GB засекогаш бесплатен план и ја ставаат пријатноста на корисниците како централен фокус на нивните десктоп и мобилни апликации. 

Сепак, ова е минимален провајдер за складирање облак. Нема интеграции или функции за соработка од трета страна, додека има екстремно ограничени опции за споделување и sync поставувања. Со Internxt, она што го гледате е она што го добивате: безбедно место за складирање на вашите податоци во облакот, и не многу повеќе.

ДЕЛ

Добијте 25% попуст на сите планови користејќи WSR25

Од 0.99 $/месец (доживотни планови од 299 $)

Планови и цени на Internxt

Internxt нуди пристојно дарежлив 10 GB слободен простор кога ќе се регистрирате, без прикачени низи.

Ако сакате да надградите на повеќе простор, Internxt има три платени индивидуални планови и три платени деловни планови:

Internxt Индивидуални планови

Internxt цени

План од 20 GB

План од 200 GB

 • 3.49 $/месечно (на годишно ниво 41.88 $)

План од 2 ТБ

 • 8.99 $/месечно (на годишно ниво 107.88 $)

Бизнис планови на Internxt

internxt бизнис цени

Цените на Internxt за нивните деловни планови се малку покомплицирани затоа што и цената и количината на понудениот простор се наведени како по корисник, но повеќето од плановите бараат минимален број на корисници.

На пример, најевтиниот бизнис план е наведен како 3.49 долари по корисник, месечно, но предвидува минимум 2 корисници. Значи, вистинската цена месечно ќе биде најмалку 7.50 долари.

200 GB по кориснички план

 • 3.49 УСД по корисник, месечно (наплата на 83.76 УСД/годишно)
 • Минимум 2 корисници (вистинската цена ќе биде минимум 7.60 $/месец, 182.42 $/година). 

2 ТБ по кориснички план

 • 8.99 УСД по корисник, месечно (наплата на 215.76 УСД/годишно)
 • Минимум 2 корисници (вистинската цена ќе биде минимум 19.58 $ / месец, 469.88 $ / година)

20 ТБ по кориснички план

 • 93.99 УСД по корисник, месечно (наплата на 2255.76 УСД/годишно)
 • Минимум 2 корисници (вистинската цена ќе биде минимум 204.70 $/месец или 4912.44 $/година)

Сите планови на Internxt доаѓаат со a 30-дневна гаранција за враќање на парите, шифрирано складирање и споделување датотеки и пристап од сите ваши уреди.

И покрај нивните малку збунувачки цени, најдобрата понуда што ја нуди Internxt е нивниот индивидуален план од 2 ТБ за 107.88 долари годишно. 2 ТБ е многу простор, а цената е многу разумна.

Internx Lifetime планови

internxt доживотна цена за складирање облак

Интернкс сега нуди доживотни планови за складирање облак, што значи дека плаќате еднократна такса за пристап до складирање во облак:

 • 2 ТБ доживотно: 299 долари (еднократно плаќање)
 • 5 ТБ доживотно: 499 долари (еднократно плаќање)
 • 10 ТБ доживотно: 999 долари (еднократно плаќање)

Забелешка: веб-страницата на Internxt ги наведува сите негови цени во евра. Ги конвертирав цените во УСД врз основа на стапката на конверзија во моментот на пишување, што значи дека цените се предмет на мала промена во зависност од денот.

ДЕЛ

Добијте 25% попуст на сите планови користејќи WSR25

Од 0.99 $/месец (доживотни планови од 299 $)

Карактеристики на Internxt

За жал, Internx паѓа кога станува збор за карактеристиките. Ова може да биде затоа што тие се релативно нов провајдер за складирање облак и имаат намера да се прошират во иднина, и морам да се надевам дека тоа е така.

Во моментот има нема интеграции од трета страна, што го става Internxt значително зад провајдерите за складирање облак како кутија.com. Исто така има нема медиа плеери или вградени прегледи на датотеки. 

Сепак, тоа не значи дека тоа е нужно лоша опција за вашите потреби за складирање облак. Постојат неколку области каде што Internxt оди над и подалеку, што ќе ги истражам подолу.

Безбедноста и приватноста

internxt безбедност и приватност

Сега за добрата вест: кога станува збор за безбедноста и приватноста, Internxt прави одлична работа.

Internxt користи како што се нарекува нивната веб-страница „шифрирање од воен степен“, со што тие значат AES 256-битна шифрирање. Ова е супер-безбеден протокол за шифрирање што е исклучително тешко за хакерите да го пробијат. 

Тие користат end-to-end енкрипција што ги преплетува и маскира вашите податоци пред да го напушти уредот, чувајќи го од љубопитните очи во секоја фаза од процесот на поставување и складирање.

Покрај херметичките протоколи за шифрирање, Internxt користи и уникатен метод за чување на вашите податоци безбедни. Ги дели вашите податоци на фрагменти и ги складира распространети низ неколку различни сервери во различни земји. 

Благодарение на физичкото растојание помеѓу серверите, би било речиси невозможно сите ваши податоци да бидат изгубени при еден напад или инцидент. Како последна мерка за безбедност, ги обезбедува овие сервери користејќи блокчејн технологија. 

Во однос на приватноста, Internxt им овозможува на корисниците да овозможат двофакторна автентикација. Тие се исто така а провајдер со нула знаење, што значи дека компанијата никогаш не може да ги види или пристапи до вашите податоци.

Серверите на Internxt се првенствено лоцирани во европските земји како Германија, Франција и Финска, а сите имаат строги закони во врска со приватноста што Internxt (и сите компании со сервери во Европската унија) се принудени да ги почитуваат. 

Како општо правило, изборот на провајдер за складирање облак со сервери во земја на ЕУ или во Швајцарија (која има некои од најстрогите закони во врска со приватноста на интернет во светот) е добар начин да се осигурате дека вашите податоци ќе бидат безбедни. Други даватели на облак складирање со седиште во ЕУ или Швајцарија вклучуваат pCloud, Sync.com, и Ицедрив.

Десктоп и мобилни апликации

Со свои зборови, Internxt тврди дека „ја обликува технологијата што би сакале да ја користиме во иднина, предводена од безбедноста, приватноста и дизајнот насочен кон корисниците“. Тие секако ја исполнија оваа цел кога станува збор за безбедноста и приватноста, но што е со дизајнот насочен кон корисниците?

Како што се испоставува, Internxt го исполни и ова ветување. Internxt нуди десктоп и мобилни апликации за складирање облак, што значи дека можете да пристапите до вашите податоци од речиси секој ваш уред.

Како и повеќето даватели на складирање облак, Десктоп апликацијата на Internxt создава a sync папка на вашиот компјутер откако ќе ја преземете. 

internxt десктоп апликација

Едноставно влечете и спуштете датотеки во sync папка, и тие веднаш ќе бидат поставени на облакот. Ако одите во менито за поставки во sync папка, можете да изберете помеѓу „полна sync“ и „само закачи“, како и неколку други спецификации. 

sync папка

Иако ова е прилично прифатливо и интуитивно поставување, Internxt's sync на папката и недостасуваат некои функции понудени од други провајдери, вклучително и опција од контекстното мени, што значи не можете да споделувате датотеки складирани во sync папка директно од вашата работна површина.

Мобилната апликација на Internxt е компатибилна со уредите со Android и iOS и функционира многу слично како и десктоп апликацијата. Можете да кликнете на sync папка за лесен пристап до вашите поставени датотеки.

Од мобилната апликација, можете да преземате датотеки веќе зачувани во облакот или да прикачувате повеќе датотеки и можете да креирате врски за споделување датотеки со други директно од апликацијата, нешто што не можете да го направите со апликацијата за десктоп.

Накратко, Она што на десктоп и мобилните апликации им недостига во дополнителни функции, тие се обидуваат да го надополнат со интуитивен дизајн насочен кон корисниците.

Но, освен тоа, нема многу друго. Internxt е едноставен и лесен за користење, но не е најдобра опција за професионалците за складирање облак (или кој било) кој бара широк спектар на функции.

ДЕЛ

Добијте 25% попуст на сите планови користејќи WSR25

Од 0.99 $/месец (доживотни планови од 299 $)

Syncing, споделување датотеки и резервни копии

internxt облак складирање

За жал, опциите на Internxt за syncing, споделување датотеки и резервни копии се прилично ретки.

Корисниците можат прикачувајте датотеки на облакот (најмал минимум за кое било решение за складирање облак) и споделување датотеки со други корисници, иако без можност за прилагодување на врските надвор од поставувањето ограничување за преземање (конкретен број пати врската ќе биде валидна).

Можете исто така да изберете одредени папки за да се направи резервна копија на облакот во одредени интервали.

Постои нема верзии на датотеки или задржување на избришани датотеки, карактеристики кои во голема мера станаа стандардни во оваа област, но се забележително отсутни со Internxt. Ова значи дека ако вашите податоци некако се оштетат или едноставно треба да ја видите претходната верзија на датотека или документ, немате среќа.

Генерално, Internxt има многу простор за подобрување во областа на споделување датотеки и соработка. Ако планирате редовно да ги користите датотеките во складиштето во облак за работа, подобро би било со опција како кутија.com.

Слободно чување

Internxt е дарежлив со своите бесплатно складирање на облак, нудејќи а План „засекогаш бесплатен“ од 10 GB без прикачени жици.

Најдобро од сè, за разлика од некои други даватели на складирање облак, сите поволности и карактеристики вклучени со платените планови се исто така вклучени во бесплатниот план. Ако 10 GB е се што ви треба, можете слободно да ги користите онолку долго колку што сакате без да платите цент.

Услуги на клиентите

Internxt со гордост тврди дека е компанија фокусирана на клиентите, а нејзината услуга за клиенти ја одразува оваа посветеност. Тие нудат база на знаење на нивната веб-локација која вклучува адреса за е-пошта што можете да ја користите за да добиете помош за секој проблем што го доживувате.

Покрај поддршката за е-пошта, Internxt нуди поддршка за разговор во живо 24/7 ако ви треба помош веднаш и не можете да чекате одговор на е-пошта.

Иако тие не нудат телефонска поддршка, ова е во согласност со општиот тренд во индустријата далеку од телефонската поддршка кон разговор во живо 24/7, а корисниците веројатно нема да го пропуштат со оглед на тоа колку е корисна поддршката за е-пошта и разговор во живо на Internxt.

Internxt производи

Internxt нуди два производи за складирање облак во моментот, со трет објавен кон крајот на 2022 година.

Internxt Drive

Internxt Drive е основното решение за складирање облак на Internxt; со други зборови, на што е фокусиран најголемиот дел од мојата рецензија. На нивната веб-страница, Internxt ја нагласува херметичката шифрирање на Drive и лесниот за користење, интуитивен интерфејс, што е навистина неговите најсилни карактеристики.

Internxt Drive нуди пристојно широк спектар на планови, со простор за складирање кој се движи од 10 GB слободен простор до импресивни 20 ТБ простор за околу 200 долари месечно (видете го делот „Планови и цени“ погоре за повеќе детали). 

Најдобрата зделка што ја нуди Internxt е нејзиниот индивидуален план од 2 ТБ за само 9.79 долари месечно (на годишно ниво на 117.43 долари).

Интернкс фотографии

интернкст фотографии

Internxt Photos е решение за складирање облак специјално за фотографии и датотеки со слики. Со Фотографии, можете безбедно да ги складирате вашите скапоцени слики во облакот и да ги гледате во секое време од кој било уред.

Галеријата на Internxt Photos е лесна за користење како и Internxt Drive и доаѓа со упатство за поставување (иако со оглед на тоа колку е едноставно, веројатно нема да биде потребно). Можете да ги прегледате вашите фотографии во висока резолуција од галеријата, како и да ги преземете и да испраќате врски што може да се споделуваат. Можете дури и да ги приспособите поставките на секоја врска за да одредите колку пати вашата фото-датотека може да се преземе или сподели.

Освен тоа, нема многу што можете да направите со Фотографии. Решенија за складирање во облак како Flickr Pro и Google слики нудат поголема разновидност, па дури и доаѓаат со алатки за уредување.

Internxt Испрати

Send е најновата апликација на Internxt, која ќе обезбеди безбеден начин за испраќање и споделување документи преку Интернет. Испраќањето сè уште не е достапно, но треба да започне на крајот на 2022 година. 

Компанијата сè уште не објави многу информации за Send, но тие рекоа ќе биде бесплатен за користење за секој што има сметка на Internxt - не се потребни дополнителни набавки.

ДЕЛ

Добијте 25% попуст на сите планови користејќи WSR25

Од 0.99 $/месец (доживотни планови од 299 $)

Често поставувани прашања

Што е Internxt?

Основана во 2020 година, Internxt создава апликации дизајнирани имајќи ги предвид потребите на нивните клиенти. Сите нивни производи ја ставаат безбедноста и прилагодливоста на корисниците на прво место. Според самите зборови на компанијата, тие имаат за цел „да дизајнираат и изградат апликации од светска класа кои ја почитуваат вашата приватност“.

Што е Internxt Drive?

Internxt Drive е решение за складирање облак на Internxt. Internxt Drive е компатибилен со Mac, Linux и Windows, како и со уреди со iOS и Android. Можете да ја преземете како апликација на кој било од овие уреди или да пристапите до неа преку вашиот веб-прелистувач.

Internxt нуди 10 GB простор за складирање потполно бесплатен. После тоа, тплатените планови на наследникот нудат простор помеѓу 20 GB и 20 ТБ.

Што е Internxt Photos?

Internxt Photos е решението за складирање облак на Internxt специјално за фотографии. Нуди елегантни, интуитивно дизајнирани апликации за сите ваши уреди и ви овозможува да гледате верзии на вашите фотографии со висока резолуција додека тие се безбедно складирани во облакот.

Internxt Photos ветува исто ниво на протоколи за безбедност и приватност понудени со Drive. 

Кои се главните конкуренти на Internxt?

Иако денес на пазарот има постојано зголемување на провајдери за складирање облак, не сите од нив се создадени еднакви. Главните конкуренти на Internxt вклучуваат компании како pCloud, Sync.com, и Dropbox, од кои сите доаѓаат со свои добрите и лошите страни, но од кои сите имаат дефинитивна предност на Internxt кога станува збор за интеграции од трети страни и функции за соработка/споделување.

Слично на тоа, Google Вози Мајкрософт OneDrive се конкуренти на Internxt кои, поради нивната беспрекорна интеграција со производите на нивните соодветни компании, веројатно се подобри опции за секој кој дава приоритет на карактеристиките на деловната соработка (сепак, треба да се забележи дека Internxt дефинитивно ги има овие последни два победи кога станува збор за приватноста).

Резиме – Преглед на Internxt 2023 година

Internxt има многу простор за подобрување, но тоа не значи дека и овде нема многу да се сака. Неговиот недостаток на интеграција од трета страна и екстремно ограничените функции за соработка и споделување датотеки се разочарувачки, и ќе барам да видам дали компанијата ќе ги подобри овие недостатоци во иднина.

Од друга страна, Internxt јасно стави до знаење дека безбедноста, приватноста и обезбедувањето искуство насочено кон корисникот се клучни етички обврски за нив и тие не разочаруваат во овие области.

Облак складирањето на Internxt оди над и подалеку во заштитата на вашите податоци со креативни безбедносни решенија, како и со стандардни, како што се шифрирање од крај до крај и AES 256-битна.

Ако едноставно и безбедно е она што го барате (и не многу повеќе), тогаш Internxt е одлична опција.

ДЕЛ

Добијте 25% попуст на сите планови користејќи WSR25

Од 0.99 $/месец (доживотни планови од 299 $)

Кориснички Осврти

Прекрасна услуга!

Оценето 5 од 5
Јули 25, 2022

Дознав за Internxt неодамна и морам да кажам дека сум навистина изненаден колку е добра услугата. Бев малку скептичен на почетокот, но сега едноставно ми се допаѓа. Особено со неодамнешните вести за Мега, барем чувствувам дека моите датотеки се сигурни со нив.

Аватар за Кејти Мичел
Кејти Мичел

Млада, но ветувачка услуга

Оценето 5 од 5
Јули 3, 2022

Имав шанса да ја зграпчам нивната доживотна промотивна понуда минатата година и оттогаш тие се подобрија многу. Имаше некои грешки, но нивната поддршка беше пријателска и корисна. За мене тоа е инвестиција и верувам во тоа.

Аватар за Анај Читракар
Анај Читракар

Датотеката е заштитена!

Оценето 5 од 5
Јули 1, 2022

Не гледате многу складишта во облак што немаат никакви проблеми со безбедноста или приватноста, но со интернкстот, немав проблеми со некој што ги извлекува моите податоци. Неодамна дојдов од мега, го користев за складирање на моите кодови и дизајни на кед, но никогаш не можам да бидам толку сигурен дали моите датотеки се навистина безбедни.

Аватар за Рози
Rosie

Брзо и сигурно

Оценето 5 од 5
Јуни 13, 2022

Многу се подобри откако беше лансиран, сега е брз и безбеден. Го користам секој ден

Аватар за Брајан
Брајан

Базиран на блокчејн

Оценето 5 од 5
Јуни 12, 2022

Почнав да користам internxt кога слушнав дека се работи на блокчејн технологија, импресиониран сум од напредокот од денот кога беше лансиран, толку многу се подобри.

Аватар за јун
јуни

Бесплатната меморија од 10 GB е лага!

Оценето 1 од 5
Може 6, 2022

Бесплатната меморија од 10 GB бара да поминете низ повеќе пречки, почнувајќи од 2 GB. Ве лажат или Internxt или Websiteting, или и двете.

Аватар за праска
Праска

Одговор

Тоа е 10 GB, но доволно фер, требаше да бидам појасен за тоа дека бесплатната меморија може да се прошири до 10 GB со завршување на предизвиците како преземање на мобилната апликација и така натаму

достават преглед

Прегледајте ги ажурирањата

12/01/2023 – Internxt сега нуди доживотни планови за складирање облак

Референци

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.