Колку чини да се има веб-страница?

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Значи, решивте да отворите веб-страница - честитки! Шансите се дека сте ги земале предвид вашите лажат, вашата идеална целна публика и содржината на вашата веб-локација: на крајот на краиштата, ова се најзабавните делови од создавањето веб-локација.

Веројатно и вие го знаете тоа има различни трошоци поврзани со изградбата и одржувањето на веб-локација. На крајот на краиштата, ништо во животот не е бесплатно.

Но, колку треба да очекувате да платите за вашата веб-страница? И дали се ова еднократни плаќања или постојани трошоци?

За да ви помогнеме да ги разделите трошоците и да го дознаете буџетот на вашата веб-локација, еве целосен список на трошоците што се вклучени за да имате сопствена веб-страница.

Резиме: Колку чини веб-страницата?

  • Трошоците за поседување веб-страница ќе зависи од тоа каква веб-локација сакате и како одлучувате да го изградите и управувате.
  • Користењето на алатката за креирање веб-локации DIY е најевтиниот начин за изградба на веб-страница а може да дојде и со функции за веб-хостинг и управување во комплет со месечната претплата. Проценети трошоци: 6 – 50 долари месечно по првичните трошоци за поставување.
  • Ангажирањето веб-развивач за да ја изгради вашата страница е одлична опција ако сакате да изградите поголема, поуникатна веб-локација. Почетните такси за поставување ќе чинат повеќе, а најверојатно ќе треба да плаќате посебно за веб-хостинг и регистрација на домен, покрај месечните надоместоци за управување и одржување. Проценета цена: 200-5,000 долари.
  • Ангажирањето веб-агенција е најскапата опција и лесно може да чини неколку илјади долари.

Трошоци за поставување

Постојат многу начини да ја поставите вашата веб-страница, од кои сите доаѓаат со различни трошоци.

Ајде да погледнеме колку може да очекувате да платите за различни начини на градење на вашата веб-страница.

Градители на веб-страници DIY

градител на веб-страници wix

Месечни трошоци за изработка на веб-страници сам: 6 – 50 долари

Општо земено, најевтиниот начин да се изгради веб-локација е да се користи сам, или сам, градител на веб-страници.

Во моментов веројатно размислувате, Направете сами? Тоа ми звучи како кодирање.

Но, нема потреба од стрес: Креаторите на веб-страници DIY се всушност алатки дизајнирани да им овозможат на луѓето да градат сопствена веб-страница без секое претходно знаење или искуство со кодирање.

Некои од најдобрите DIY градители на веб-страници на пазарот денес се Wix, Squarespace, Shopify, и Webflow.

Сите овие (и навистина повеќето) алатки за градење веб-страници сам ви овозможуваат да изберете од широк спектар на претходно дизајнирани шаблони, а потоа да ги приспособите на вашите сопствени потреби.

Различни создавачи на веб-страници ќе овозможат различни нивоа на прилагодување, а многумина ќе ви овозможат да експериментирате со уредување на различни шаблони пред да платите.

Значи, колку чини да започнете веб-страница со градител на веб-страници?

Трошоците варираат во зависност од тоа кој градител на веб-страници (и кој план) ќе го изберете. Трошоците може да се движат од само неколку долари до неколку стотици месечно, но просечната цена е помеѓу 6-50 долари месечно.

На пример, Wix нуди планови кои се движат од 16 до 45 долари месечно. Покрај тоа што се со разумна цена, сите нивни планови вклучуваат бесплатно име на домен за 1 година и бесплатен SSL сертификат, што ви заштедува пари однапред.

Плановите на Squarespace се движат од 14 до 45 долари месечно и исто така вклучуваат бесплатно име на домен и SSL сертификација.

Магазин, веб-градител сам, наменет специјално за градење страници за е-трговија, понуди планови почеток со 29 долари и до 299 долари месечно.

И Webflow дури и понуди a слободен план што ви овозможува да ја изградите вашата веб-страница и да ја објавите под нивниот домен webflow.io.

Ова е одлична можност бесплатно да го испробате нивниот веб-градител. Ако одлучите да ја подигнете вашата веб-страница на следното ниво, нивните платени планови започнуваат од 12 долари и одат до 36 долари месечно.

Друга голема придобивка од користењето на градител на веб-локации за да се изгради веб-страница сам за себе е тоа што многу од тековните трошоци (повеќе за оние подоцна), како што се веб-хостинг, одржување на серверот и ажурирања, се вклучени со трошоците за вашата месечна претплата, што ќе ви заштеди пари и мака.

WordPress

wordpress

WordPress Цена: 200 долари однапред, потоа помеѓу 10-50 долари месечно

Друг начин на кој можете да изградите сопствена веб-страница е со користење WordPress. WordPress е систем за управување со содржина (CMS) кој користи бесплатен софтвер со отворен код за да ви овозможи да градите и да управувате со веб-страници.

Низ светот, повеќе од 455 милиони веб-локации се напојувани од WordPress, што го прави убедливо најпопуларна платформа за градење веб-страници.

WordPress бара малку повеќе техничко знаење од повеќето производители на веб-страници DIY, кои генерално ги користат влечете и спуштете уредници без код да се направи изградбата на веб-локација достапна дури и за најновите почетници.

Сепак, тоа не значи WordPress е тешко - далеку од тоа. Ако сте спремни да вложите малку време, тоа може да биде интуитивен, лесен начин за изградба на вашата веб-страница.

WordPress цените, од друга страна, може да станат малку збунувачки, затоа може да биде тешко да се одреди колку чини да се поседува веб-локација користејќи WordPress.

Иако нивниот софтвер е бесплатен, најверојатно ќе мора да платите за приклучоци, теми и план за претплата за да пристапите до функции како поддршка за корисници, складирање, Google Интеграција на аналитика и бесплатно (за една година) име на домен.

Овие планови се движат од 5 долари месечно за нивниот личен план до 45 долари месечно за нивниот план за е-трговија. Како и кај другите создавачи на веб-страници, вашите трошоци во голема мера ќе зависат од целта на вашата веб-страница и од карактеристиките и приспособливоста што ги сакате.

WordPress има илјадници приспособливи лесни теми од кои можете да изберете за да ја дизајнирате вашата веб-страница. Ако сакате да купите премиум тема или тема што не е вклучена во вашиот план, ќе треба да платите дополнително за тоа. 

WordPress Темите ја опфаќаат гамата во однос на цените, од 0 до 1700 долари. За среќа, повеќето WordPress темите нема да ве чинат повеќе од 50 долари.

Ова е еднократно купување (освен ако не одлучите да плаќате мала месечна претплата за редовни ажурирања, што е генерално добра идеја).

Можеби ќе сакате да инвестирате и во дополнителни безбедносни приклучоци за зајакнување на заштитата на вашата страница од хакерски и малициозен софтвер напади, што ќе ви ги зголеми месечните трошоци.

Дополнително, треба да се напомене дека на врвот на месечните трошоци и трошоците за купување тема, ќе Исто така мора да најдете и да платите за веб хостинг и регистрација на домен бидејќи WordPress плановите не вклучуваат ниту едно од овие.

Ќе навлеземе во трошоците за веб хостинг и регистрација на домен за малку, но за среќа, постојат многу одлични веб-домаќини таа понуда WordPress-специфични хостинг планови.

Веб-развивач

Цена за развивач на веб-страница: 200 - 5,000 долари

Ако не сакате да се занимавате со дизајнирање на сопствена веб-локација – или ако едноставно сакате попрофесионален допир – тогаш можете да ангажирате веб-развивач за да ја изгради вашата веб-страница за вас.

Колку чини да имате веб-локација направена од професионален веб-развивач може многу да варира и во голема мера зависи од тоа што сакате.

Едноставна целна страница или портфолио, на пример, би било поевтино да се развие отколку покомплексна веб-локација со повеќе страници и функции.

Некои веб-програмери однапред ќе наплаќаат рамна такса врз основа на тоа каква страница сакате, додека други ќе наплаќаат по час.

Многу независни или хонорарни веб-програмери ги нудат своите услуги на популарните хонорарни сајтови како што се Fiverr, Топтал,, Freelancer. Со, и Upwork.

Само погрижете се да ја направите вашата должна анализа и да ги проверите нивните прегледи, оценки и портфолио пред да се согласите да работите со нив.

Исто така вреди да се напомене дека она што го плаќате за веб-развивач ги покрива само трошоците за изградба на вашата веб-страница. Работни трошоци како регистрација на домен, веб хостинг, а одржувањето ќе биде дополнително.

Агенција

Цена на агенцијата: 500 – 10,000 долари

Ангажирање веб-агенција за изградба на вашата веб-страница е дефинитивно најскапата опција, но ако е во рамките на вашиот буџет, тогаш можеби вреди за парите. 

Агенциите генерално имаат мноштво експерти и ресурси кои ги користат за дизајнирање веб-страници со високо професионален изглед за нивните клиенти.

Повеќето веб-агенции исто така нудат некои одржување на страницата, ажурирања, техничка поддршка и услуги за управување, помагајќи ви да ја одржувате вашата страница да работи непречено надвор од почетниот дизајн и лансирање.

Ако трошоците за ангажирање веб-агенција не се недостапни, тоа е одличен начин без напор да добиете уникатна, професионално дизајнирана и управувана веб-страница.

Трошоци за работење

Вашата веб-страница е целосно дизајнирана и подготвена за работа - што сега?

За жал, освен ако не сте се пријавиле за сеопфатен пакет со веб-агенција или градител на веб-локации DIY, веројатно не сте завршиле да плаќате за вашата страница.

Треба да се разгледаат и тековните трошоци, кои ќе ги разгледаме овде.

Регистрација на домен

Цена за регистрација на домен: 10-20 долари годишно.

Кога градите веб-локација, важно е да го земете предвид вашето име на домен. 

Името на доменот на вашата веб-локација е нејзината адреса на интернет и тоа е веројатно првото нешто со кое ќе се вклучат вашата публика или клиенти.

Многу веб-хостинг и/или планови за градење веб-страници доаѓаат со бесплатно име на домен (или барем бесплатно за првата година).

Но, ако вашиот не го прави тоа, ттогаш ќе треба да купите име на домен од регистратор.

Трошоците за регистрација на име на домен може да варираат, а плаќањето обично се врши годишно. Општо земено, можете да очекувате да плаќате 10-20 долари годишно за вашето име на домен.

Денес најпопуларниот регистратор на домени е GoDaddy, но има некои одлични алтернативи за регистратор на домени и таму, како на пр Bluehost и Namecheap.

При изборот на регистратор на домени, важно е да бидете сигурни дека користите таков што има Акредитација на ICANN.

ИКАНН (Меѓународната корпорација за доделени имиња и броеви) е меѓународното регулаторно тело кое управува со повеќето услуги за IP и DNS, а секој угледен, доверлив регистратор на домени ќе биде сертифициран од ICANN.

Веб хостинг

Трошоци за веб-хостинг: Некаде од 1.99 УСД/месец до 1,650 УСД/месец

Исто како и регистрацијата на домен, ако сте избрале да ја изградите вашата веб-страница на начин кој веќе не вклучува веб-хостинг, тогаш ќе треба да платите за тоа одделно.

Тешко е да се направат генерализации за трошоците за веб-хостинг бидејќи драстично се разликуваат во зависност од компанијата за веб-хостинг и видот на веб-хостинг што ќе го изберете.

Најевтиниот тип на веб хостинг е дели хостинг, во која вашата веб-локација ќе биде хостирана на сервер со неколку други веб-локации и ќе ги споделува ресурсите на серверот со нив.

Заеднички хостинг (на најевтиниот тип на хостинг) генерално чини околу 2-12 долари месечно.

Посветен хостинг, во кој вашата веб-страница е хостирана на сопствен сервер, е многу поскапа опција. Месечните трошоци за посветен хостинг започнуваат околу $ 80 месечно.

VPS хостинг, што е еден вид хибрид помеѓу заеднички и посветен хостинг, најверојатно ќе ве чини некаде помеѓу $ 10-$ 150 еден месец.

Постојат и други видови на хостинг, и секоја веб-хостинг компанија ќе понуди малку различни цени.

Кога сте на пазарот за веб-домаќин, погрижете се да изберете план од добро прегледана компанија што одговара на вашиот буџет потребите (бидете реални) на вашата веб-страница.

Управување и одржување

Сега кога вашата веб-страница е отворена и работи, готови сте, нели? Па, не баш.

Исто како и сè друго, веб-страниците бараат управување и редовно одржување за да можат да работат непречено.

Трошоците за управување и одржување ќе варираат многу во зависност од тоа како ќе изберете да ја изградите вашата веб-страница.

На пример, ако ја изградите вашата веб-страница користејќи градител на веб-локации DIY, тогаш одржувањето е генерално бесплатно и/или вклучено со трошоците за вашата претплата.

(Повеќето планови за градење веб-страници ќе вршат редовни ажурирања и проверки за одржување, но бараат сами да управувате со вашата веб-страница.)

Многу веб хостинг компании нудат успеа WordPress хостинг кој го одзема товарот од вас за редовно одржување на вашиот WordPress сајт.

Успеа WordPress хостинг се движи по цена, но генерално е околу 20-60 долари месечно.

Ако ангажирате веб-дизајнер да ја изгради вашата страница, тој може да понуди и услуги за управување и одржување, што може да чини и до 500 долари месечно.

Истото важи и за агенциите, кои генерално вклучуваат месечна претплата за управување со страницата која може да биде од 500 до неколку илјади долари месечно, во зависност од големината и сложеноста на вашата веб-страница.

Најчесто поставувани прашања

Резиме

Сè на сè, прилично е невозможно да се ограничат трошоците за веб-локација на еден едноставен, дефинитивен број.

Тоа е затоа што постојат многу различни типови на веб-локации и многу различни начини за градење веб-локација, од кои сите доаѓаат со различни трошоци.

И, откако ќе ја изградите вашата веб-страница, сепак ќе треба да ги земете предвид трошоците за водење, одржување и управување со неа.

Сите овие променливи значат само тоа ќе може точно да пресмета колку ќе ве чини да имате веб-страница. 

Ако се обидувате да отворите блог или само барате да креирате едноставна страница за портфолио, можете да очекувате вашите трошоци да бидат помеѓу 10-40 долари месечно по првичните трошоци за поставување.

Сепак, вашите трошоци би можеле да бидат значително повисоки ако се обидувате креирајте покомплексна веб-страница и/или ангажирање на некој друг да ја изгради вашата веб-страница за вас.

На крајот на краиштата, најдоброто нешто што можете да направите е да седнете и внимателно да го испланирате вашиот буџет пред почнувате да ја градите вашата веб-страница.

Идеално, сакате вашиот сајт да заработува пари за вас на долг рок, па затоа е важно да бидете сигурни дека навистина можете да си ги дозволите трошоците за поставување во меѓувреме.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...