13 најдобри веб-хостинг компании (и 3 што треба да ги избегнувате)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Отворањето веб-локација е полесно од кога било. Се што ви треба е име на домен и веб хостинг. Иако има илјадници веб-домаќини на пазарот, повеќето од нив не вредат за вашето време. Пред да одлучите со кој да одите, ајде споредете ги најдобрите веб-домаќини ⇣ на пазарот во моментов.

Главни преземања:

Побарајте веб-хостинг компанија која нуди сигурно време на работа и брзо време на вчитување, бидејќи тоа може да има значително влијание врз корисничкото искуство на вашата веб-страница и рангирањето на пребарувачот.

Споредете различни хостинг планови за да најдете таков што ги задоволува специфичните потреби и обемот на вашата веб-страница како што расте вашата страница.

Прочитајте прегледи од други корисници за да добиете чувство за поддршката за клиентите на компанијата, безбедносните карактеристики и целокупната репутација во индустријата.

Брзо резиме:

 1. SiteGround ⇣ – Најдобар безбеден и брз хостинг
 2. Bluehost – Најдобар хостинг за почетници во 2023 година
 3. DreamHost - Најдобар хостинг од месец до месец (откажи во секое време)
 4. GreenGeeks – Најдобар хостирање на серверот LiteSpeed
 5. Hostinger – Најдобар евтин хостинг во 2023 година

Но, тоа не значи дека сите домаќини на веб-страници се исти. Има некои кои се најдобри на интернет. Не само што нудат неверојатна поддршка, туку се и добри услуги за ефтин хостинг кои ви го олеснуваат стартувањето и управувањето со вашата веб-страница.

Најдобрите веб-хостинг компании споредени во 2023 година

Овде ги разложувам најдобрите услуги за хостирање веб-страници во однос на карактеристиките и цената, така што ќе ги имате сите информации што ви се потребни за да го пронајдете најдобриот веб-домаќин за да ја стартувате вашата веб-страница или онлајн продавница.

На крајот од оваа листа, јас исто така истакнувам три од најлошите домаќини на веб-страници во 2023 година, од кои силно препорачувам да останете далеку.

1. SiteGround (Најдобра брзина и безбедносни карактеристики)

siteground

цена: Од 1.99 $ месечно (продажба)

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, WooCommerce, Cloud, Препродавач

перформанси: Ултрабрзо PHP, PHP 8.1, 8.0, 7.4 и 7.3, HTTP/2 и кеширање NGINX + SuperCacher. Cloudflare CDN. Бесплатен SSH и SFTP пристап

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталација со 1 клик. Официјално препорачано од WordPress. Организации

Сервери: Google Облак платформа (GCP)

Бенефиции: Бекап на барање. Станирање + Git. Бело-етикетирање. Интеграција на WooCommerce

Тековен договор: Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

Веб-страница: www.siteground. Со

Siteground е еден од најпопуларните хостови на интернет. Ним им веруваат илјадници бизниси ширум светот.

 • Пријателски тим за поддршка на клиентите достапен 24/7.
 • Доверлив од илјадници бизниси ширум светот.
 • слободен WordPress миграција на веб-страница на сите планови.
 • Моќни карактеристики за брзина и перформанси
 • Беше домаќин на Google Облак инфраструктура
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Најдобриот дел за хостирање на вашиот сајт со Siteground е тоа што нивниот пријателски тим за поддршка е достапен деноноќно за да одговори на вашите прашања. Потребни се помалку од 2 минути за да стапите во контакт со нив преку разговор во живо. Тие ќе ви помогнат ако заглавите некаде во процесот на започнување на вашата страница.

Ако веќе ја имате вашата веб-локација хостирана на некој друг веб-домаќин, не мора да се грижите за трошење часови за мигрирање на вашата страница во Siteground. Тие нудат бесплатна услуга за миграција на страницата WordPress сајтови.

за не-WordPress сајтови и за оние кои сакаат стручна помош за пренос на сајтови. SiteGroundПрофесионалната услуга за миграција на страницата ја прават експерти и чини 30 долари по веб-локација.

ПочниGrowBigGoGeek
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Месечни посети10,000 посети100,000 посети400,000 посети
Складирање10 GB20 GB40 GB
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Бесплатни автоматизирани бекапСекојдневноСекојдневноСекојдневно
Слободен CDNВклучениВклучениВклучени
цена$ 2.99 / месец$ 7.99 / месец$ 4.99 / месец

Добрите

 • Пристапни цени за почетници и мали бизниси.
 • Неограничена е-пошта на сите планови.
 • Бесплатни дневни автоматски бекап на сите планови.
 • Бесплатна услуга за миграција на веб-страница.
 • Поддршка за разговор во живо и телефонска поддршка од експерти од индустријата.
 • Google Облак споделена VPS инфраструктура.

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од цените за прв пат.
 • Нема неограничено складирање.

Посетете SiteGround. Со

… или прочитај го мојот детални SiteGround преглед

2. Bluehost (Најдобар хостинг пријателски за почетници во 2023 година)

bluehost

цена: Од 2.95 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, Посветен

перформанси: PHP7, HTTP/2, NGINX+ Кеширање. Cloudflare CDN

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталација со 1 клик. Градител на онлајн продавница. Официјално препорачано од WordPress. Организации

Сервери: Брзи SSD-дискови на сите планови за хостирање

Бенефиции: Бесплатно име на домен за 1 година. 150 долари Google Кредити за реклами

Тековен договор: Добијте до 70% попуст на хостинг

Веб-страница: www.bluehost. Со

Bluehost е еден од најпопуларните хостови на Интернет. Тие се еден од само неколкуте официјално препорачани веб-домаќини на официјалната страница за WordPress (најпопуларниот систем за управување со содржина што го користат милиони веб-локации).

 • Бесплатно име на домен на годишните планови.
 • Тимови за поддршка на клиентите 24/7.
 • Мрежа за бесплатна испорака на содржина
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Тие не само што се едни од најпопуларните туку и едни од најприфатливите на пазарот. Тие се познати по нивниот неверојатен тим за поддршка и имаат освоено многу награди за нивната 24/7 достапна корисничка поддршка. Ако некогаш заглавите во процесот на започнување на вашиот сајт, можете да контактирате со нив во секое време преку е-пошта, разговор во живо или телефон.

ОсновниОнлајн ПродавницаИзбери Плусна
Веб-сајтови1неограниченнеограниченнеограничен
Складирање50 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Слободен CDNВклучениВклучениВклучениВклучени
Бесплатни автоматизирани бекапНе се достапниНе се достапниСамо 1 годинаВклучени
Пропусен опсегНемеренНемеренНемеренНемерен
цена$ 2.95 / месец$ 9.95 / месец5.45 $/месец*$ 13.95 / месец

* Планот Choice Plus се обновува со 19.99 $/месечно, а Онлајн продавницата се обновува со 24.95 $/месечно.

Добрите

 • Пристапни цени за мали бизниси (# 1 најдобра опција за хостирање за веб-локација за мал бизнис)
 • Лесно скалабилни и WordPress за алатки за креирање веб-страници.
 • Наградуваниот тим за поддршка на корисници достапен 24/7.
 • Најдобра споделена хостинг компанија во 2023 година

Конс

 • Цените за обновување се повисоки од почетните цени.
 • Името на доменот е бесплатно само една година.
 • Сопственост на EIG (очекувајте многу зголемување на продажбата)

Посетете Bluehost. Со

… или прочитај го мојот детални Bluehost преглед

3. DreamHost (Најдобра опција за флексибилни цени)

dreamhost

цена: Од 2.59 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, Облак, VPS, Посветен

перформанси: HTTP/2, PHP 7 и соодветно вградено кеширање на серверот

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress доаѓа претходно инсталирано. Бесплатна миграција на страницата. Официјално препорачано од WordPress. Организации

Сервери: Брзо вчитување SSD-дискови

Бенефиции: Бесплатно име на домен за 1 година, вкл. WHOIS приватност

Тековен договор: Започнете со DreamHost сега! Заштедете до 79%

Веб-страница: www.dreamhost.com

DreamHost е еден од најпопуларните избори меѓу професионалните блогери и малите бизниси. Тие нудат прифатлива веб-хостинг за бизниси од сите облици и големини. Над 1.5 милиони веб-страници се потпираат на DreamHost.

 • 24/7 поддршка преку телефон, е-пошта и разговор во живо.
 • Бесплатно име на домен со приватност на сите планови.
 • Флексибилен и негрижлив хостинг од месец до месец, плаќајте месечно и откажувајте во секое време (нема потреба да се регистрирате за 12/24/36 месечен план).
 • Бесплатно автоматизирано WordPress миграции на сите планови.
 • 97-дневна гаранција за враќање на парите.

Ако ова ви е прв пат да стартувате нова веб-локација, не грижете се. DreamHost нуди 97-дневна гаранција за враќање на парите. Може да побарате враќање на средствата во првите 97 дена од услугата ако не сте задоволни со услугата поради која било причина.

DreamHost нуди бесплатно име на домен на сите планови со бесплатна приватност на доменот, за што другите наплаќаат дополнително. Информациите за регистрација на домен се јавно достапни и може да се пребаруваат од секој. Приватноста на доменот ги прави овие информации приватни.

План за почетнициНеограничен план
Веб-сајтови1неограничен
Складирање50 GBнеограничен
Пропусен опсегНемеренНемерен
Бесплатни автоматизирани дневни бекапВклучениВклучени
Бесплатно SSL сертификатИнформацииПретходно инсталирано
E-mail сметкиПлатен додатокВклучени
Цена$ 2.59 / месец$ 3.95 / месец

Добрите

 • Бесплатно име на домен на сите планови.
 • Бесплатно автоматизирано WordPress миграција.
 • 24/7 поддршка на клиенти.
 • Бесплатни автоматски дневни бекап на сите планови.

Конс

 • Нема неограничено складирање.
 • Нема бесплатни сметки за е-пошта на Стартерниот план.

Посетете DreamHost.com

… или прочитај го мојот детален преглед на DreamHost

4. Хостгатор (Вклучен е бесплатен градител на веб-страници)

Hostgator

цена: Од 2.75 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, посветен, препродавач

перформанси: PHP7, HTTP/2, NGINX кеширање. Cloudflare CDN

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: Брзи SSD-дискови на сите планови за хостирање

Бенефиции: Бесплатен 1-годишен домен. Бесплатен градител на веб-страници. Бесплатен трансфер на веб-страница

Тековен договор: Добијте 60% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Веб-страница: www.hostgator.com

HostGator е една од најстарите и најпопуларни веб хостинг компании на Интернет. Ним им веруваат илјадници сопственици на бизниси ширум светот. Hostgator е познат по својот заеднички веб хостинг и WP хостинг услуги, но тие исто така нудат VPS и посветен хостинг.

 • Бесплатна е-пошта за сите планови.
 • Еден од најдобрите веб-хостинг услуги за секој што штотуку започнува.
 • Неизмерен простор на дискот и пренос на податоци со пропусниот опсег.
 • 24/7 поддршка за корисници до која можете да дојдете преку разговор во живо.

Достапните планови на Hostgator се дизајнирани да го зголемат вашиот бизнис. Сите тие нудат неизмерен пропусен опсег и простор на дискот. Тие исто така нудат 45-дневна гаранција за враќање на парите и време на работа на сите планови. И за разлика од многу други даватели на веб-хостинг, тие нудат бесплатна е-пошта за сите нивни планови.

Hatchling планБебе планБизнис План
Домени15неограничен
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Простор на дискот10 GB40 GBНемерен
Бесплатни автоматизирани дневни бекапВклучениВклучениВклучени
Бесплатна е-поштаВклучениВклучениВклучени
цена$ 2.75 / месец$ 3.93 / месец$ 5.91 / месец

Добрите

 • 45-дневно пари гаранција за враќање на
 • Бесплатен е-пошта хостинг на сите планови. Добијте е-пошта на вашиот сопствен домен бесплатно
 • Бесплатно име на домен на сите планови за првата година
 • Бесплатните автоматски дневни бекап што можете да ги вратите во секое време со еден клик

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.
 • Сопственост на EIG (очекувајте многу зголемување на продажбата)

Посетете HostGator.com

… или прочитај го мојот детален преглед на HostGator

5 Грин Гикс (Најдобар хостирање на серверот LiteSpeed)

зеленикави

цена: Од 2.95 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, препродавач

перформанси: LiteSpeed, LSCache кеширање, MariaDB, HTTP/2, PHP7

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: Складирање во цврста состојба RAID-10 (SSD)

Бенефиции: Бесплатно име на домен за 1 година. Бесплатна услуга за миграција на веб-страница

Тековен договор: Добијте 70% ПОПУСТ на сите планови на GreenGeeks

Веб-страница: www.greengeeks.com

GreenGeeks е популарен по своите зелени веб-хостинг услуги. Тие беа едни од првите на пазарот што воведоа зелен веб-хостинг. Нивните сервери работат на зелена енергија за да го намалат нивниот јаглероден отпечаток. Хостирањето на вашата веб-страница со GreenGeeks е најлесниот начин да го намалите вашиот јаглероден отпечаток.

 • Еден од ретките зелени домаќини на веб-страници на интернет.
 • Приватни сервери кои работат на зелена енергија за да го намалат јаглеродот.
 • Достапни цени за премиум услуги на кои им веруваат бизнисите ширум светот.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Услугите за веб-хостинг на GreenGeeks нудат бесплатна CDN услуга за сите нивни планови. Тие исто така нудат име на домен бесплатно за првата година на сите планови. Најдобриот дел од услугата на GreenGeeks е тоа што нивниот тим за технолошка поддршка е достапен деноноќно и ќе ви помогне секогаш кога воопшто ќе се заглавите со нешто.

Лајт планпро планПремиум план
Веб-сајтови1неограниченнеограничен
Простор на дискотнеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегНемеренНемеренНемерен
Бесплатни бекапВклучениВклучениВклучени
Бесплатни сметки за е-поштанеограниченнеограниченнеограничен
Слободен CDNВклучениВклучениВклучени
цена$ 2.95 / месец$ 4.95 / месец$ 8.95 / месец

Добрите

 • Бесплатни сметки за е-пошта на сите планови.
 • Еко-пријателски „зелен“ веб хостинг по пристапни цени.
 • 24/7 онлајн поддршка може да стигне преку разговор во живо, телефон и е-пошта.
 • Бесплатен CDN за да ја поттикне вашата веб-страница.
 • Бесплатно име на домен на сите планови за првата година.

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.

Посетете GreenGeeks.com

… или прочитај го мојот детален преглед на GreenGeeks

6. Хостингер (Најевтин веб хостинг што можете да го добиете)

хостингер

цена: Од 1.99 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, Cloud, VPS, Minecraft хостинг

перформанси: LiteSpeed, LSCache кеширање, HTTP/2, PHP7

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: LiteSpeed ​​SSD хостинг

Бенефиции: Бесплатен домен. Google Кредит за реклами. Бесплатен градител на веб-страници

Тековен договор: Добијте 80% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Веб-страница: www.hostinger.com

Hostinger направи име за себе нудејќи ги најевтините пакети за веб хостинг во индустријата. Не можете да најдете веб-домаќин кој нуди поевтини цени без губење на квалитетот.

 • Најевтини цени на пазарот
 • Бесплатни SSL сертификати за сите домени
 • Бесплатни сметки за е-пошта на сите планови
 • Сервери напојувани со LiteSpeed

Нивните најевтини планови се одлични за сите кои штотуку почнуваат. Најдобриот дел е што Hostinger го прави многу лесно размерувањето на вашите веб-страници со едноставни планови што можете да ги надградите во секое време.

И покрај тоа што нивната цена започнува од 1.99 долари месечно (кога се регистрирате за 48 месеци), тие нудат поддршка 24/7 и им веруваат илјадници бизниси ширум светот.

Единствен планПремиум планБизнис План
Веб-сајтови1100100
Складирање10 GB20 GB100 GB
Пропусен опсег100 GBнеограниченнеограничен
Бесплатно име на доменНе се вклучениВклучениВклучени
Бесплатни дневни резервиНе се вклучениНе се вклучениВклучени
цена$ 1.99 / месец$ 2.59 / месец$ 3.99 / месец

Добрите

 • Евтиниот веб хостинг е една од најпристапните цени на пазарот.
 • Бесплатни SSL сертификати на сите имиња на домени.
 • Онлајн поддршка на 24 / 7.
 • Одлично за почетници кои штотуку почнуваат.
 • Одлично за други видови на хостинг како серверите на Minecraft.

Конс

Посетете Hostinger.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Хостингер

7. A2 Хостинг (Опција за најдобра вредност за парите)

a2hosting

цена: Од 2.99 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, VPS, посветен, препродавач

перформанси:

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: LiteSpeed. Складирање NVMe SSD

Бенефиции: Anycast DNS. Посветена IP адреса. Бесплатна миграција на страницата. Вградена постановка

Тековен договор: Користете го промотивниот код webrating51 и добијте 51% ПОПУСТ

Веб-страница: www.a2hosting.com

A2 Хостинг нуди достапни решенија за веб хостинг за малите бизниси ширум светот. Без разлика дали сте во процес на започнување на вашата прва страница или поседувате бизнис кој добива илјадници посетители секој ден, A2 Hosting го има вистинското решение за вас. Тие нудат сè, од заеднички хостинг до посветен хостинг.

 • 24/7 поддршка.
 • 4 различни локации на центарот за податоци за избор.
 • Обезбедена бесплатна услуга за миграција на веб-локација.
 • Сервери напојувани со LiteSpeed.

А2 хостинг ви дава бесплатни сметки за е-пошта за сите планови и бесплатна CDN услуга за сите ваши веб-локации. Тие, исто така, нудат бесплатна услуга за миграција на веб-локација во која бесплатно ја мигрираат вашата веб-страница од кој било друг веб-домаќин на вашата сметка за хостинг A2, без никаков прекин.

ПочниВозиТурбо засилувањеТурбо Макс
Веб-сајтови1неограниченнеограниченнеограничен
Складирање100 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Бесплатни сметки за е-поштанеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Бесплатни автоматизирани бекапНе се вклучениВклучениВклучениВклучени
цена$ 2.99 / месец$ 5.99 / месец$ 6.99 / месец$ 14.99 / месец

Добрите

 • Импресивна брзина и карактеристики на изведбата на плановите на Turbo (напојувана од LiteSpeed)
 • Бесплатни сметки за е-пошта на вашето име на домен на сите планови.
 • Бесплатен CDN на сите планови за зголемување на брзината на вашата веб-страница.
 • Бесплатна услуга за миграција на веб-страници на сите планови.

Конс

 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.
 • Бесплатните автоматски резервни копии не се достапни на почетниот план.

Посетете A2Hosting.com

… или прочитај го мојот детален преглед на хостинг А2

8. Скала хостинг (Најевтин облак VPS хостинг)

скалахостинг

цена: Од 29.95 долари месечно

Видови на хостинг: Cloud VPS, споделено, WordPress

перформанси: LiteSpeed, LSCache кеширање, HTTP/2, PHP7, NvME

WordPress хостинг: Управувано WordPress облак VPS хостинг. WordPress доаѓа претходно инсталирано

Сервери: LiteSpeed, SSD NvME. Центри за податоци DigitalOcean и AWS

Бенефиции: Бесплатна миграција на веб-страница. Бесплатно име на домен. Посветена IP адреса

Тековен договор: Заштедете до 36% (без такса за поставување)

Веб-страница: www.scalahosting.com

Скала Хостинг им олеснува на малите бизниси да ги градат своите веб-страници на VPS хостинг. Тие нудат целосно управуван VPS хостинг што ја отстранува болката од одржување и управување од него.

 • Целосно управуван VPS хостинг по пристапни цени.
 • Најприфатлива услуга за облак VPS на пазарот.
 • Бесплатна миграција на веб-страница од која било друга платформа без трошоци.
 • Бесплатен сопствен контролен панел наречен Spanel.

Со Scala Hosting, можете да ја зголемите брзината на вашата страница со тоа што ќе ја хостирате на VPS без да морате да научите технички команди и кодови за управување со серверот.

Иако тие се познати по нивниот Управуван VPS хостинг, тие исто така нудат и други услуги како што се WP хостинг, заеднички хостинг и неуправуван хостинг (VPS). Нивниот тим за поддршка е достапен 24/7 за да ви помогне да не заглавите и да одговорите на сите прашања што можеби ги имате.

почетокНапредноБизнисПретпријатие
Процесорски јадра24812
RAM меморија4 GB8 GB16 GB24 GB
Складирање50 GB100 GB150 GB200 GB
Бесплатни дневни резервиВклучениВклучениВклучениВклучени
Бесплатна посветена IP адресаВклучениВклучениВклучениВклучени
цена$ 29.95 / месец$ 63.95 / месец$ 121.95 / месец$ 179.95 / месец

Добрите

 • Бесплатни автоматски дневни бекап.
 • Cloud VPS за цената на споделениот хостинг.
 • Турбо-брзи NVMe SSD-дискови на LiteSpeed.
 • Автоматизирани 2 бесплатни VPS снимки од последните два дена.
 • Прилагодената контролна табла наречена Spanel ви заштедува пари и го олеснува управувањето со вашиот VPS.
 • Дарежливи количини на ресурси за пристапни цени.

Конс

 • Виртуелниот приватен сервер (VPS) не е погоден за тотални почетници.
 • Малку поскапо од слични провајдери.

Посетете ScalaHosting.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Scala Hosting

9. Kinsta (Најевтин веб хостинг што можете да го добиете)

kinsta

цена: Од 35 долари месечно

Видови на хостинг: Успеа WordPress & WooCommerce хостинг

перформанси:

WordPress хостинг: Целосно управувана и оптимизирана технологија за самолекување за WordPress

Сервери: Google Облак платформа (GCP)

Бенефиции: Бесплатни премиум миграции. Технологија за самолекување, автоматска оптимизација на DB, отстранување на хакирање и малициозен софтвер. WP-CLI, SSH и Git

Тековен договор: Плаќајте годишно и добијте 2 месеци БЕСПЛАТЕН хостинг

Веб-страница: www.kinsta.com

Kinsta нуди премиум управувани WP хостинг услуги за бизниси од сите облици и големини. За разлика од другите компании, Kinsta е специјализирана за WP Hosting. Ако сакате вашата веб-страница да работи што е можно побрзо, потребна ви е Kinsta.

 • Бесплатна CDN услуга на сите планови.
 • Бесплатни неограничени миграции од други веб-домаќини.
 • Google Сервери напојувани од Cloud Platform.
 • 24 глобални локации на центри за податоци од кои можете да изберете.

Нивните сервери се оптимизирани за WordPress перформанси и тие нудат бесплатна CDN услуга на секој план.

Најдобриот дел за хостирањето на вашата веб-страница со Kinsta е лесната приспособливост што ја добивате. Вашата веб-страница може да оди од 10 посетители на ден до илјада на Kinsta без никакви икање. Можете да го надградите планот на вашата веб-страница во кој било момент со само еден клик.

Kinsta се напојува со Google Облак платформа на која и веруваат милиони големи и мали бизниси ширум светот. Тоа е истата инфраструктура што ја користат технолошките гиганти.

Стартерна Бизнис 1 Бизнис 2 Бизнис 3
WordPress Инсталира1251020
Месечни посети25,00050,000100,000250,000400,000
Складирање10 GB20 GB30 GB40 GB50 GB
Слободен CDN50 GB100 GB200 GB300 GB500 GB
Бесплатни премиум миграции12333
цена$ 35 / месец$ 70 / месец$ 115 / месец$ 225 / месец$ 340 / месец

Добрите

 • Плановите за хостирање во облак овозможени од Облак (Google) Платформа.
 • Бесплатна CDN услуга на сите планови.
 • Бесплатни автоматски дневни бекап што можете да ги вратите со еден клик.
 • Бесплатна премиум миграција на вашата веб-страница и неограничени основни миграции.

Конс

 • Може да биде малку скапо за малите бизниси.
 • Нема хостирање на е-пошта.

Посетете Kinsta.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Kinsta

10. WP Engine (Најдобро управувано со премија WordPress хостинг)

wpengine

цена: Од 20 долари месечно

Видови на хостинг: Успеа WordPress & WooCommerce хостинг

перформанси: Dual Apache и Nginx, HTTP/2, Varnish & Memcached сервер и кеширање на прелистувач, EverCache®

WordPress хостинг: WordPress е автоматски инсталиран. Автоматски WordPress основни ажурирања. WordPress постановка

Сервери: Google Cloud, AWS (Amazon Web Services), Microsoft Azure

Бенефиции: Бесплатни теми Genesis StudioPress. Дневни и резервни копии на барање. Бесплатна услуга за миграција. Станирање со еден клик. Управувач со паметни приклучоци

Тековен договор: Ограничена специјална понуда - Добијте 120 долари попуст на годишните планови

Веб-страница: www.wpengine.com

WP Engine е премиум управувана WP хостинг компанија на која и веруваат некои од најголемите веб-страници на интернет. Тие се едни од најстарите во индустријата и се прославија со обезбедување на прифатлива управување WordPress решенија.

 • Премиум управуван WP хостинг.
 • Бесплатна глобална CDN услуга е вклучена во сите планови.
 • 24/7 поддршка за разговор и водечка услуга за клиенти во индустријата.
 • Бесплатен Genesis Framework и 35+ StudioPress теми на сите планови.

WP Engine може да му помогне на вашиот бизнис да се зголеми на кое било ниво, без разлика дали сте хоби блогер или бизнис кој опслужува илјадници клиенти секој ден. Нивните решенија за веб хостинг се оптимизирани за WordPress веб-страниците и како резултат на тоа, нудат огромен поттик во брзината.

Најдобриот дел за одење со WP Engine WordPress Услугите за веб-хостинг е тоа што тие ви ја нудат рамката за теми на Genesis и 35+ теми на StudioPress бесплатно на сите планови. Заедно, овој пакет би чинел повеќе од 2,000 долари ако се купи одделно.

ПочниПрофесионалнаРастСкалаПрилагодено
Веб-страници13103030 +
Складирање10 GB15 GB20 GB50 GB100 GB - 1 TB
Пропусен опсег50 GB125 GB200 GB500 GB500 GB +
Посети25,00075,000100,000400,000Милиони
24 / 7 онлајн поддршкаПоддршка за разговорПоддршка за разговорПоддршка за разговор и телефонПоддршка за разговор и телефонПоддршка за разговор, билети и телефон
Цена$ 20 / месец$ 39 / месец$ 77 / месец$ 193 / месецПрилагодено

Добрите

 • Скалабилен управуван WP хостинг по пристапни цени.
 • Сервери кои се оптимизирани за WordPress перформанси и безбедност.
 • Genesis Framework и десетици StudioPress теми се вклучени во секој план.
 • Бекап на веб-страница и база на податоци.

Конс

 • Малку скапо за почетници.
 • Ги ограничува прегледите на страниците за разлика од некои од нивните конкуренти.

Посетете WPEngine.com

… или прочитај го мојот детални WP Engine преглед

11 Течна мрежа (Најдобар хостинг на WooCommerce)

LiquidWeb

цена: Од 19 долари месечно

Видови на хостинг: WordPress, WooCommerce, Cloud, VPS, Dedicated

перформанси: Платформа изградена на PHP7, SSL и Nginx. Потребен е кеш на страницата

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг

Сервери: SSD инсталиран на сите сервери

Бенефиции: 100% гаранција за мрежа и напојување, услуга за миграција на страницата без дополнителни трошоци, Херојска поддршка

Тековен договор: Користете го кодот WHR40VIP за да добиете 40% ПОПУСТ

Веб-страница: www.liquidweb.com

Течни веб специјализирана за целосно управувани облак и веб хостинг услуги. Тие му дозволуваат на вашиот бизнис да ја искористи моќта на услугите за веб хостинг кои бараат многу техничко знаење за управување и одржување.

 • Достапен управуван веб хостинг.
 • Бесплатни неограничени сметки за е-пошта.
 • 24/7 онлајн поддршка.

Нивните управувани понуди вклучуваат сè од Управувано WordPress на посветени сервери и кластери на сервери и сè помеѓу.

Сите нивни WordPress плановите доаѓаат со бесплатни iThemes Security Pro и iThemes Sync. Добивате и Beaver Builder Lite и неограничени сметки за е-пошта. Тие дури нудат 14-дневен бесплатен пробен период за нивната услуга за хостирање WP.

СвеќисоздателотДизајнерГрадителПроизводителот
Веб-страници15102550
Складирање15 GB40 GB60 GB100 GB300 GB
Пропусен опсег2 ТБ3 ТБ4 ТБ5 ТБ5 ТБ
Бесплатни дневни резервиВклучениВклучениВклучениВклучениВклучени
Бесплатни сметки за е-поштанеограниченнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
Прегледи на страницинеограниченнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
цена$ 19 / месец$ 79 / месец$ 109 / месец$ 149 / месец$ 299 / месец

Добрите

 • Бесплатни неограничени сметки за е-пошта на сите планови.
 • Бесплатни iThemes Security Pro и iThemes Sync WordPress приклучоци на сите планови.
 • Бесплатните автоматски дневни бекап на сите планови се задржуваат 30 дена.
 • Целосен пристап до серверот.
 • Нема ограничувања за прегледи/сообраќај на страници.
 • Доаѓа со алатки за програмери како што се SSH, Git и WP-CLI.

Конс

 • Може да биде малку скапо за почетници.

Посетете LiquidWeb.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Liquid Web

12. Облаци (Најевтин облак хостинг)

cloudways

цена: Од 10 долари месечно

Видови на хостинг: Успеа хостинг на облак

перформанси: NVMe SSD, сервери Nginx/Apache, кеширање на Varnish/Memcached, PHP8, HTTP/2, поддршка Redis, Cloudflare Enterprise

WordPress хостинг: 1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција

Сервери: DigitalOcean, Vultr, Linode, веб-услуги на Amazon (AWS), Google Облак платформа (GCP)

Бенефиции: Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, SSL сертификат, бесплатен CDN и посветена IP адреса

Тековен договор: Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Веб-страница: www.cloudways.com

Облаци нуди целосно управуван VPS хостинг. Тие го отстрануваат делот за управување и одржување на хостинг што ограничува многу бизниси да ги користат. Најдобриот дел за Cloudways е тоа што тие ви дозволуваат да изберете помеѓу 5 различни платформи за хостирање на облак, вклучувајќи Google, AWS и Digital Ocean.

 • Достапни, целосно управувани VPS хостинг планови.
 • Десетици центри за податоци за избор.
 • 5 различни платформи за хостирање облак од кои можете да изберете.
 • Плановите за хостирање во облак што користат сервери DigitalOcean започнуваат од 10 долари месечно

Изборот на платформи за облак го зголемува и вашиот избор на локации на центри за податоци. Можете да изберете да ја хостирате вашата веб-страница на која било од десетиците достапни локации на центри за податоци.

Ако веќе ја имате вашата веб-локација хостирана на некоја друга платформа или веб-домаќин, Cloudways бесплатно ќе ја мигрира вашата веб-страница на вашата сметка на Cloudways.

DigitalOcean 1DigitalOcean 2DigitalOcean 3DigitalOcean 4
RAM меморија1 GB2 GB4 GB8 GB
процесор1 Core1 Core2 Core4 Core
Складирање25 GB50 GB80 GB160 GB
Пропусен опсег1 ТБ2 ТБ4 ТБ5 ТБ
Бесплатни автоматизирани бекапВклучениВклучениВклучениВклучени
Цена$ 10 / месец$ 22 / месец$ 42 / месец$ 80 / месец

Добрите

 • Целосно управувана VPS хостинг услуга која може да и даде на вашата веб-страница зголемување на брзината.
 • Изберете помеѓу 5 различни платформи за хостирање облак на кои им веруваат некои од најголемите технолошки компании во светот.
 • 24/7 поддршка за решавање на сите ваши проблеми.
 • Бесплатна услуга за миграција на веб-страница.

Конс

 • Скала хостинг не нуди cPanel или сопствен контролен панел како што е Spanel.
 • Нема бесплатен CDN.

Посетете Cloudways.com

… или прочитај го мојот детален преглед на Cloudways

13. InMotion хостинг (Најдобар хостинг за мал бизнис)

во движење

цена: Од 2.29 долари месечно

Видови на хостинг: Споделени, WordPress, Облак, VPS, Посветен, Препродавач

перформанси: Кеширање HTTP/2, PHP7, NGINX и UltraStack

WordPress хостинг: Управувано WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик

Сервери: Ултра брзо и сигурно складирање на NVMe SSD

Бенефиции: Бесплатни миграции на веб-локации без прекини. Бесплатен градител на веб-страници BoldGrid

Тековен договор: Добијте 50% ПОПУСТ на плановите за хостирање на InMotion

Веб-страница: www.inmotionhosting.com

InMotion хостинг е дом на над 500,000+ WordPress веб-страници. Тие нудат сè, од заеднички бизнис хостинг до посветени сервери. Нивниот тим за поддршка на клиентите е достапен деноноќно за да ви помогне со што било кога ќе заглавите.

 • Бесплатно име на домен на сите планови.
 • 90-дневни гаранции за враќање на парите.
 • Бесплатни сметки за е-пошта на сите планови.

Тие исто така нудат бесплатна услуга за миграција на веб-страница. Можете да контактирате со тимот за поддршка на клиентите и тие ќе ја мигрираат вашата веб-локација од кој било друг веб-домаќин на вашата сметка на InMotion бесплатно без никаков прекин.

ОсновниСтартувањеМоќна
Веб-сајтови2неограниченнеограниченнеограничен
Складирање100 GBнеограниченнеограниченнеограничен
Пропусен опсегнеограниченнеограниченнеограниченнеограничен
E-mail адреси10неограниченнеограниченнеограничен
цена$ 2.29 / месец$ 4.99 / месец$ 4.99 / месец$ 12.99 / месец

Добрите

 • 90-дневна гаранција за враќање на парите.
 • Бесплатно име на домен на сите планови.
 • Бесплатен SSL сертификат за сите ваши имиња на домени.
 • Тимот за поддршка на корисници 24/7 до кој можете да дојдете во секое време преку разговор во живо, е-пошта или телефон.

Конс

 • Не нуди неограничени адреси на е-пошта на сите планови.
 • Цените за обновување се многу повисоки од почетните цени.

Посетете InMotionHosting.com

… или прочитај го мојот детален преглед на In Motion Hosting

Најлоши веб-домаќини (Останете настрана!)

Има многу веб-хостинг провајдери таму, и може да биде тешко да се знае кои да се избегнуваат. Затоа составивме листа на најлоши услуги за веб-хостинг во 2023 година, за да знаете од кои компании да се воздржите.

1. PowWeb

PowWeb

PowWeb е достапен веб-домаќин кој нуди лесен начин за лансирање на вашата прва веб-страница. На хартија, тие нудат сè што ви треба за да ја стартувате вашата прва страница: бесплатно име на домен, неограничен простор на дискот, инсталација со еден клик за WordPress, и контролен панел.

PowWeb нуди само еден веб-план за нивната веб-хостинг услуга. Ова може да ви изгледа добро ако ја градите својата прва веб-локација. На крајот на краиштата, тие нудат неограничен простор на дискот и немаат ограничувања за пропусниот опсег.

Но, има строги ограничувања за фер користење на ресурсите на серверот. Ова значи, ако вашата веб-страница одеднаш добие огромен наплив на сообраќај откако стана вирална на Reddit, PowWeb ќе ја затвори! Да, тоа се случува! Заеднички провајдери на веб-хостинг кои ве привлекуваат со евтини цени ја затвораат вашата веб-страница веднаш штом ќе добие мал пораст на сообраќајот. И кога тоа ќе се случи, со други веб-домаќини, можете едноставно да го надградите вашиот план, но со PowWeb, нема друг повисок план.

Прочитај повеќе

Јас би препорачал да одите со PowWeb само ако штотуку почнувате и ја градите својата прва веб-страница. Но, дури и ако е така, други веб-домаќини нудат прифатливи месечни планови. Со други веб-домаќини, можеби ќе треба да плаќате еден долар повеќе секој месец, но нема да мора да се регистрирате за годишен план и ќе добиете подобра услуга.

Една од единствените откупни карактеристики на овој веб-домаќин е неговата евтина цена, но за да ја добиете таа цена ќе треба однапред да платите 12 месеци или повеќе. Едно нешто што ми се допаѓа кај овој веб-домаќин е тоа што добивате неограничен простор на дискот, неограничени поштенски сандачиња (адреси за е-пошта) и без наводни ограничувања на пропусниот опсег.

Но, не е важно колку работи PowWeb прави правилно, има премногу лоши прегледи со 1 и 2 ѕвезди на интернет за тоа колку е страшна оваа услуга. Сите тие прегледи прават PowWeb да изгледа како хорор шоу!

Ако барате добар веб-домаќин, Силно би препорачал да барате на друго место. Зошто да не одите со веб-домаќин кој сè уште не живее во 2002 година? Не само што нејзината веб-страница изгледа античка, таа сè уште користи Flash на некои од своите страници. Прелистувачите ја откажаа поддршката за Flash пред неколку години.

Цената на PowWeb е поевтина од многу други веб-домаќини, но исто така не нуди толку многу како оние други веб-домаќини. Најпрво, Услугата на PowWeb не е скалабилна. Имаат само еден план. Други веб-домаќини имаат повеќе планови за да се осигураат дека можете да ја зголемите вашата веб-страница со само еден клик. Имаат и голема поддршка.

Веб-домаќините како SiteGround Bluehost се познати по нивната корисничка поддршка. Нивните тимови ви помагаат со сè и сешто кога вашата веб-страница ќе се расипе. Градам веб-страници во последните 10 години, и нема шанси некогаш да го препорачам PowWeb некому за каков било случај на употреба. Стој подалеку!

2. FatCow

FatCow

За прифатлива цена од 4.08 долари месечно, FatCow нуди неограничен простор на дискот, неограничен пропусен опсег, градител на веб-страници и неограничени адреси за е-пошта на името на вашиот домен. Сега, се разбира, постојат ограничувања за фер употреба. Но, оваа цена е достапна само ако одите на мандат подолг од 12 месеци.

Иако цената изгледа прифатлива на прв поглед, бидете свесни дека нивните цени за обновување се многу повисоки од цената за која се регистрирате. FatCow наплатува повеќе од двојно повисока цена за пријавување кога ќе го обновите вашиот план. Ако сакате да заштедите пари, би било добра идеја да одите на годишен план за да ја заклучите поевтината цена за пријавување за првата година.

Но, зошто би? FatCow можеби не е најлошиот веб-домаќин на пазарот, но тие исто така не се најдобри. За иста цена, можете да добиете веб-хостинг кој нуди уште подобра поддршка, побрзи брзини на серверот и поскалабилна услуга.

Прочитај повеќе

Едно нешто што не ми се допаѓа или не го разбирам за FatCow е тоа тие имаат само еден план. И иако овој план се чини дека е доволен за некој кој штотуку почнува, не изгледа како добра идеја за секој сериозен сопственик на бизнис.

Ниту еден сериозен сопственик на бизнис не би помислил дека планот што е погоден за локација за хоби е добра идеја за нивниот бизнис. Секој веб-домаќин што продава „неограничени“ планови лаже. Тие се кријат зад правен жаргон кој наметнува десетици и десетици ограничувања за тоа колку ресурси може да користи вашата веб-страница.

Значи, се поставува прашањето: за кого е наменет овој план или оваа услуга? Ако не е за сериозни сопственици на бизниси, тогаш дали е само за хобисти и луѓе што ја градат својата прва веб-страница? 

Една добра работа за FatCow е тоа тие ви нудат бесплатно име на домен за првата година. Корисничката поддршка можеби не е најдобрата достапна, но е подобра од некои од нивните конкуренти. Има и 30-дневна гаранција за враќање на парите во случај да одлучите дека ќе завршите со FatCow во првите 30 дена.

Друга добра работа за FatCow е тоа што тие нудат прифатлив план за WordPress веб-страници. Ако сте љубител на WordPress, можеби има нешто за вас во FatCow's WordPress планови. Тие се изградени на врвот на редовниот план, но со некои основни карактеристики кои би можеле да бидат корисни за а WordPress сајт. Исто како и редовниот план, добивате неограничен простор на дискот, пропусен опсег и адреси на е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен за првата година.

Ако барате сигурен, скалабилен веб-домаќин за вашиот бизнис, Јас не би го препорачал FatCow освен ако не ми напишат чек од милион долари. Види, не велам дека се најлоши. Далеку од тоа! FatCow може да биде погоден за некои случаи на употреба, но ако сте сериозни во врска со развојот на вашиот бизнис на интернет, не можам да ви го препорачам овој веб-домаќин. Другите веб-домаќини може да чинат по еден или два долари секој месец, но нудат многу повеќе функции и се многу посоодветни ако водите „сериозен“ бизнис.

3. Нетфирми

Нет-фирми

Нет-фирми е заеднички веб-домаќин кој се грижи за малите бизниси. Тие порано беа гигант во индустријата и беа еден од највисоките веб-домаќини.

Ако ја погледнете нивната историја, Netfirms порано беше одличен веб-домаќин. Но, тие веќе не се она што беа. Тие беа купени од гигантска веб-хостинг компанија и сега нивната услуга веќе не изгледа конкурентна. И нивната цена е само срамота. Можете да најдете подобри услуги за веб хостинг за многу поевтини цени.

Ако сè уште верувате поради некоја причина дека Netfirms можеби вреди да се проба, само погледнете ги сите ужасни прегледи за нивната услуга на Интернет. Во согласност со десетици прегледи со 1 ѕвезда Сум префрлил, нивната поддршка е страшна, а услугата оди надолу од кога ја добија.

Прочитај повеќе

Повеќето рецензии на Netfirms што ќе ги прочитате почнуваат на ист начин. Тие фалат колку е добар Netfirms пред околу една деценија, а потоа продолжуваат да зборуваат за тоа како услугата сега е пожар во контејнер!

Ако ги погледнете понудите на Netfirms, ќе забележите дека тие се дизајнирани за почетници кои штотуку започнуваат со градење на нивната прва веб-страница. Но, дури и ако е така, постојат подобри веб-домаќини кои чинат помалку и нудат повеќе функции.

Една добра работа за плановите на Netfirms е колку се дарежливи сите тие. Добивате неограничено складирање, неограничен пропусен опсег и неограничени сметки за е-пошта. Добивате и бесплатно име на домен. Но, сите овие карактеристики се вообичаени кога станува збор за споделен хостинг. Речиси сите заеднички провајдери на веб-хостинг нудат „неограничени“ планови.

Освен нивните планови за заеднички веб-хостинг, Netfirms нуди и планови за Градител на веб-страници. Тој нуди едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да ја изградите вашата веб-страница. Но, нивниот основен стартен план ве ограничува на само 6 страници. Колку дарежлив! Шаблоните се исто така навистина застарени.

Ако барате лесен градител на веб-страници, Јас не би препорачал Netfirms. Многу производители на веб-страници на пазарот се многу помоќни и нудат многу повеќе функции. Некои од нив се и поевтини…

Ако сакате да инсталирате WordPress, тие нудат лесно решение со еден клик за негово инсталирање, но немаат никакви планови кои се оптимизирани и дизајнирани специјално за WordPress сајтови. Нивниот почетен план чини 4.95 долари месечно, но дозволува само една веб-страница. Нивните конкуренти дозволуваат неограничени веб-страници за истата цена.

Единствената причина што можам да ја замислам да ја хостувам мојата веб-страница со Netfirms е ако ме држат како заложник. Нивната цена не ми изгледа реална. Тој е застарен и е многу поголем во споредба со другите веб-домаќини. Не само тоа, нивните евтини цени се само воведни. Тоа значи дека ќе треба да платите многу повисоки цени за обновување по првиот мандат. Цените за обновување се двојно повисоки од воведните цени за пријавување. Стој подалеку!

Што е веб-хостинг?

Веб хостинг е вид на услуга за хостирање на интернет што им овозможува на поединци и организации да ја направат својата веб-страница достапна на Интернет (Извор: Википедија)

Веб-страницата е едноставно збир на датотеки со код зачувани на надворешен компјутер. Кога отворате веб-локација, вашиот компјутер испраќа барање до друг компјутер на интернет наречен сервер за тие датотеки и го прикажува тој код во веб-страница.

За да започнете веб-локација, потребен ви е сервер. Но, серверите се скапи; тие чинат илјадници долари за поседување и одржување. Тука влегуваат компаниите за веб-хостинг. Тие ви дозволуваат да закупите мал простор на нивните сервери за прифатлива такса. Ова го прави веб-хостингот достапен за бизниси од сите големини.

Зошто бесплатниот веб хостинг никогаш не вреди

Ако ова е прв пат правите веб-локација, можеби сте размислувале за бесплатни платформи за веб хостинг. Можеби звучат како добра идеја за тестирање на водите. Но, тие никогаш не вредат.

Повеќето бесплатни веб-домаќини прикажуваат реклами на вашата бесплатна веб-локација. Не само тоа, некои од нив се занимаваат со собирање на вашите информации и продавање на спамери.

Најлошиот дел за бесплатните веб-домаќини е тоа што тие ја ограничуваат вашата способност за скалирање. Замислете да добиете зголемен сообраќај кон вашата веб-страница и конечно да направите пауза. Во вакво сценарио, вашата веб-локација веројатно ќе падне и ќе изгубите стотици потенцијални клиенти.

И тоа не е се. Бесплатните веб-домаќини не се грижат многу за безбедноста или вашите податоци. Не ми веруваш? Најголемата бесплатна веб-хостинг компанија 000WebHost еднаш беше хакирана и хакерите добија пристап до информациите на илјадници корисници.

Видови на веб хостинг

Достапни се многу опции, од заеднички хостинг и VPS хостинг до Хостинг на подкасти   Хостирање на серверот Minecraft, и секој одговара на различни потреби на веб-локации. Не избрзувајте при изборот, бидејќи изборот на погрешен тип на хостинг може да ви предизвика многу проблеми.

Сите видови на хостирање на веб-страници ќе ја стават вашата веб-страница онлајн; единствената разлика е количината на складирање, контрола, брзина на серверот, доверливост и потребно техничко знаење.

Како што е кажано, тука е преглед на најкористените типови на веб-хостинг.

Муабет со веб хостинг

Дели веб хостинг е најприфатливата форма на веб хостинг за мали бизниси и почетници. Познато е и како WP хостинг, што во суштина е истото точно освен што доаѓа со WordPress CMS (системи за управување со содржина) претходно инсталиран. Помислете на споделениот хостинг како ванила и WP хостинг како ароматизирана верзија на истото.

Поради ниската цена и лесниот процес на поставување, споделениот хостинг е совршен за почетници. Без разлика дали сте аспирантен писател создавање на вашата прва веб-страница со градител на веб-локации, мајка која останува дома започнете блог, или мал бизнис без многу сообраќај, ќе најдете заеднички хостинг сосема соодветен за вашите потреби.

На заедничка сметка за хостирање, вашата веб-страница треба да споделува ресурси со други веб-локации на истиот сервер. Ова значи дека вашата веб-страница добива само многу мал дел од ресурсите на серверот, но тие ресурси се доволни за веб-локација за почетници или за мал бизнис.

Добрите

 • Многу поприфатлива од другите видови веб-хостинг.
 • Најлесен начин да ја започнете вашата прва веб-страница.
 • Поддршката за корисници ќе ви помогне со речиси сè.
 • Повеќето споделени хостови нудат неограничен простор на дискот и пропусен опсег.

Конс

 • Не толку брз или скалабилен како другите видови веб-хостинг како што се VPS, Управувани или Посветени.

Топ 6 заеднички веб хостинг (WordPress) Даватели:

Bluehost

Bluehost нуди прифатлива заедничка веб-хостинг за мали бизниси. Тие се познати по нивниот наградуван тим за поддршка на клиентите кој е достапен 24/7. Нивните цени започнуваат од 2.95 долари месечно. Добивате 50 GB простор за складирање, бесплатно име на домен, бесплатен CDN и неизмерен пропусен опсег.

SiteGround

SiteGround му веруваат сопственици на над 2 милиони имиња на домени. Тие нудат прифатлива споделена веб-хостинг од 2.99 $ / месец. За таа цена, добивате неизмерен пропусен опсег, 10 GB простор на дискот, ~ 10,000 месечни посетители, бесплатен CDN, бесплатна е-пошта и управувана WordPress.

DreamHost

DreamHost нуди достапни, скалабилни услуги за веб-хостинг за бизниси од сите големини. Нивните заеднички планови за хостирање започнуваат од само 2.59 долари месечно и доаѓаат со 97-дневна гаранција за враќање на парите. Добивате име на домен бесплатно, неограничен опсег, бесплатна миграција на веб-локација, складирање од 50 GB и неограничени прегледи на страници.

HostGator

Hostgator е домаќин на околу 2 милиони+ веб-страници. Тие нудат 24/7 корисничка поддршка за да ви помогнат да се заглавите каде било во процесот на лансирање или поправка на вашата веб-страница. Тие нудат 45-дневна гаранција за враќање на парите. За прифатлива цена од 2.75 УСД/месечно, нивниот заеднички план за хостирање Hatchling ви дава бесплатен пренос на веб-локација, неограничено складирање, неизмерен опсег, бесплатно име на домен и бесплатни сметки за е-пошта.

GreenGeeks

GreenGeeks е најпопуларната еколошка веб-хостинг компанија. Тие се едни од најстарите на пазарот кои нудат еко-пријателски веб хостинг. Нивната цена за споделен хостинг започнува од 2.95 УСД/месечно и ви дава: неограничено складирање, неограничен пропусен опсег, бесплатно име на домен за првата година, бесплатен CDN и бесплатни неограничени сметки за е-пошта.

FastComet

FastComet е сила со која треба да се смета во хостинг индустријата кога станува збор за евтин веб хостинг. FastComet нуди SSD хостинг, ветува дека сајтот се вчитува 300% побрзо од конкуренцијата. FastComet исто така ви дава 45-дневен враќање на парите, исти цени за обновување и без такси за откажување.

HostPapa

HostPapa е евтини веб хостинг провајдер наменет за почетници и сајтови за мали бизниси со планови кои вклучуваат бесплатно име на домен, неограничен опсег и простор на дискот и бесплатен SSL и Cloudflare CDN.

Успеа WordPress хостинг

Овој тип на хостирање ви овозможува да седите и да се фокусирате на развојот на вашиот бизнис додека експертите се грижат за делот за одржување на водење a WordPress сајт. Овој тип на веб-хостинг не е само оптимизиран за WordPress сајтови, таа е изградена специјално за тоа.

Ако сакате подобра брзина без да се грижите за одржување на вашата веб-страница, ова е начинот на кој треба да одите. Управуваниот WP хостинг чини повеќе од споделениот хостинг, но доаѓа со многу поголема приспособливост и перформанси.

Со Управуваниот WP хостинг, можете да го зголемите вашиот бизнис без да морате да го дотерувате и подесувате вашиот заднина секогаш кога нивото на сообраќај се зголемува.

Добрите

 • Лесно скалабилни. Вашата веб-страница може да се справи со милиони посетители без икање.
 • Нема потреба да се грижите за задниот дел.
 • Многу побезбеден од Заеднички веб хостинг.
 • Многу полесно да се управува од другите типови на веб хостинг кои нудат исто ниво на перформанси како што се VPS и посветен хостинг.

Конс

 • Ако немате буџет, ова можеби не е најдобрата опција за хостирање.
 • Не вреди ако немате многу сообраќај.

Топ 6 Управувани WordPress Даватели на хостирање

WP Engine

WP Engine е најпопуларната управувана WP хостинг компанија на пазарот. Тие се околу најдолго и им веруваат некои од најголемите WordPress сајтови на интернет кои добиваат милиони посетители секој месец. Нивната цена започнува од 20 $/месечно за 1 веб-страница. Добивате 50 GB пропусен опсег, 10 GB простор, 25,000 посетители и 35+ StudioPress теми бесплатно.

Kinsta

Kinsta е познат по своите достапни достапни WordPress Планови за хостирање. Тие имаат решенија за сите, од блогери за хоби до мултимилионски онлајн бизниси. Нивната цена започнува од 35 УСД/месечно, што ви дава 1 страница, 25,000 посети, 10 GB складирање, 50 GB бесплатен CDN, бесплатна премиум веб-локација миграција и 24/7 поддршка за корисници.

Течни веб

Liquid Web е специјализиран за целосно управувани услуги за хостирање облак. Тие нудат целосно управувани WordPress хостинг кој го управуваат експерти по многу прифатливи цени. Нивната цена започнува од само 19 $/месечно и ви дава 1 локација, 15 GB простор, 2 TB пропусен опсег, неограничени сметки за е-пошта и iThemes Security Pro и Sync додатоци бесплатно. Најдобриот дел од нивната услуга е тоа што тие не ставаат ограничување на бројот на посетители што може да ги добивате секој месец.

A2 Хостинг

А2 хостинг е управуван WordPress услугата е една од најприфатливите на пазарот. Нивната цена започнува од само 2.99 УСД/месечно и ви дава 1 веб-локација, 100 GB складирање, бесплатна миграција на страницата и неограничен опсег. Тие исто така ви даваат бесплатна лиценца за лична Jetpack по веб-локација дозволена на сите планови.

DreamHost

На Dreamhost му веруваат илјадници бизниси ширум светот. Нивните планови за управуван WP хостинг започнуваат од 2.59 УСД/месечно. За таа цена, добивате ~ 100 посети, неограничени сметки за е-пошта, складирање од 30 GB, неизмерен опсег, поставување со 1 клик и бесплатни автоматизирани миграции на веб-локации.

BionicWP

Резултатот од 90+ на BionicWP на GTMetrix и Google Гаранција за увид во брзината на страницата + малициозен софтвер и „гаранција за хакирање“ се фантастични карактеристики. ПЛУС неограничените уредувања (уредувања од 30 минути за да добиете помош за ажурирање содржина, поставување додаток или правење мали прилагодувања на CSS) го редефинираат WordPress индустрија.

Сервоболт

Servebolt е целосно управуван веб-домаќин со силен фокус на приспособливост, безбедност и обезбедувач на неверојатно брз веб-хостинг! Тоа не е најевтината управувана компанија за хостирање таму, но ако сакате брз, безбеден и скалабилен облак хостинг тогаш тоа е добра опција.

Името ефтин EasyWP

EasyWP е еден од најлесните за употреба и најевтините управувани WP хостинг провајдери во моментов каде што можете да ги добиете вашите WordPress локацијата е инсталирана и подготвена за работа.

VPS хостинг

VPS (виртуелен приватен сервер) е виртуелен дел од поголем сервер. Тоа е виртуелен сервер кој ви дава пристап до повеќе ресурси од Заеднички хостинг или Управуван хостинг. Исто така, ви дава многу поголема контрола бидејќи делува исто како и посветен сервер.

VPS хостинг е погодна за бизниси на кои не им пречи да ги валкаат рацете со помош на заднината технологија за значителна добивка во перформансите. Овој тип на хостинг може да го надмине споделениот хостинг секој ден и ако е добро оптимизиран може да ви даде подобри перформанси од управуваниот хостинг по помалку од половина од цената.

Добрите

 • Достапен веб хостинг кој е изграден за перформанси.
 • Брзо време на одговор бидејќи не споделувате ресурси со други веб-локации.
 • Поголема безбедност бидејќи вашата веб-локација е изолирана од други веб-локации на серверот.
 • Може да ви даде подобра брзина од управуваниот хостинг за поевтина цена.

Конс

 • Намалете ја кривата на учење ако не сте добри со компјутери.

Топ 5 VPS хостинг компании

Скала Хостинг

Скала хостинг нуди целосно управуван облак VPS хостинг на малите бизниси. Тие ви помагаат да ја стартувате вашата веб-страница на VPS сервер без никакво техничко знаење. Нивната прифатлива цена започнува од само 29.95 УСД/месечно и ви дава 2 јадра на процесорот, 4 GB RAM, 50 GB простор за складирање, дневни резервни копии и посветена IP адреса. Добивате и бесплатни миграции на веб-локации.

Облаци

Cloudways ви овозможува да изберете помеѓу најдобрите 5 даватели на облак хостинг, вклучувајќи ги AWS, Digital Ocean и Cloud (Google). Тие управуваат со вашите VPS сервери за вас за да можете да се фокусирате на развој на вашиот бизнис. Нивната цена започнува од само 10 долари/месечно, што ви дава 1 GB RAM, 1 јадро, 25 GB простор за складирање, бесплатна миграција на веб-локација и 1 TB пропусен опсег.

GreenGeeks

GreenGeeks нуди еколошки веб-хостинг услуги по пристапни цени. Нивниот управуван VPS хостинг започнува од 39.95 долари/месечно и ви добива: 2 GB RAM, 4 vCPU јадра, 50 GB простор за складирање и 10 TB пропусен опсег. Добивате и бесплатен пренос на веб-локација и бесплатна лиценца Softaculous.

Течни веб

Liquid Web е познат по своите целосно управувани услуги за веб хостинг. Нивната Управувана VPS хостинг услуга започнува од само 25 долари/месечно и ви добива 2 GB RAM, 2 vCPU, 40 GB простор за складирање и 10 TB пропусен опсег. Добивате и 24/7 корисничка поддршка.

InMotion хостинг

На InMotion хостинг му веруваат илјадници бизниси ширум светот. Нивните управувани планови за VPS хостинг започнуваат од 9.99 долари/месечно, што ви дава 4 GB RAM, 90 GB простор за складирање, 2 TB пропусен опсег и 2 посветени IP адреси. Добивате и до 5 cPanel и WHM со секој план.

Посветен Сервер Хостинг

Посветен сервер хостинг ви дава пристап до вашиот сопствен посветен сервер. Тоа ви дава целосна контрола врз серверот без да мора да го споделувате со други клиенти и веб-локации. Причината зошто многу бизниси избираат да одат по посветен пат е безбедноста што ја нуди преку VPS и споделениот хостинг.

И на VPS и на споделениот хостинг, ги споделувате ресурсите на серверот со други клиенти и веб-страници. Хакерите на Shared и VPS хостинг можат потенцијално, преку напредни напади, да добијат пристап до информациите на вашите сервери. Иако е многу малку веројатно дека ќе се случи за мал бизнис, тоа може да биде вистинска закана за бизнис со илјадници клиенти.

Подобрите перформанси се уште една причина зошто некои бизниси избираат да одат со Посветен хостинг. Бидејќи имате целосна контрола над серверот и нема соседи со кои може да ги споделите ресурсите, Посветен сервер може да ја зголеми брзината на вашата веб-страница.

Добрите

 • Најбезбедниот тип на веб-хостинг е бидејќи само вашата веб-страница има пристап до целиот сервер.
 • Имате целосна контрола врз целиот сервер.
 • Неограничен сообраќај и можете да ги зголемувате перформансите на вашата веб-страница на неодредено време.
 • Посветен сервер хостинг ви дава неспоредливо време на одговор на серверот.
 • Лесно може да се справи со милиони посетители и огромни скокови во сообраќајот (во зависност од конфигурацијата и хардверот).

Конс

 • Управувањето и оптимизирањето на посветен сервер бара многу техничко знаење од страна на серверот.

Топ 5 посветени хостинг услуги

Течни веб

Liquid Web нуди целосно управуван облак хостинг и веб-хостинг услуги. Нивната цена за управуван посветен хостинг започнува од 149.25 долари/месечно и ви дава 16 GB RAM, 4 јадра на процесорот, 2 x 240 GB простор за складирање и 5 TB пропусен опсег. Добивате и cPanel вклучен со секој план.

Bluehost

Bluehost е познат по својот наградуван тим за поддршка на корисници кој е достапен 24/7. Нивните неуправувани посветени планови за хостирање започнуваат од 79.99 $ / месечно. Добивате 4 јадра, 4 GB RAM, 5 TB пропусен опсег, 3 IP адреси и простор за складирање од 500 GB. Вие исто така добивате име на домен бесплатно за првата година.

GreenGeeks

GreenGeeks нуди прифатлива еколошка веб-хостинг за малите бизниси ширум светот. Нивната посветена цена на хостинг започнува од 169 УСД/месечно и ви добива 2 GB RAM, 500 GB простор за складирање, 5 IP адреси и 10,000 GB пропусен опсег.

A2 Хостинг

А2 Хостинг нуди скалабилни решенија за веб хостинг за бизниси од сите облици и големини. Тие нудат неуправуван посветен хостинг со почеток од 155.99 $ / месечно. Добивате 16 GB RAM, 2 x 1 TB меморија, 6 TB пропусен опсег и 2 јадра.

InMotion хостинг

InMotion хостинг е дом на илјадници веб-страници ширум светот. Нивните посветени решенија за хостирање започнуваат од 89.99 $ / месечно. Добивате 4 јадра, 16 GB RAM, 10 TB пропусен опсег, 1 TB простор за складирање и 5 посветени IP-адреси. Добивате и 2 бесплатни часа управувано хостирање.

ЧПП за веб хостинг

Што е веб-хостинг?

Веб хостинг е услуга која ви помага да ја објавите вашата веб-страница на Интернет. Веб-страница е збир на датотеки (HTML, CSS, JS, итн.) кои се сервираат на вашиот прелистувач кога ќе го отворите. Веб хостинг ви овозможува да го закупите просторот на серверот потребен за складирање на овие датотеки и да ги направите достапни на Интернет.

Како можете да ја процените доверливоста и перформансите на провајдерот на веб-хостинг?

Еве некои од најчестите точки на болка и одлуки за купување со кои се соочуваат клиентите при изборот на давател на услуги за веб хостинг:

Техничка сложеност: Многу клиенти можеби немаат силна техничка позадина, што им отежнува да ја разберат терминологијата и карактеристиките што ги нудат давателите на веб-хостинг.

цена: Цената е често значајна грижа за клиентите, бидејќи многу провајдери на веб-хостинг нудат низа пакети по различни цени. Клиентите мора да го измерат нивниот буџет во однос на карактеристиките и можностите што им се потребни за успешно да ја водат нивната веб-страница.

Сигурност и перформанси: Клиентите треба да се погрижат нивната веб-локација да е секогаш достапна и брзо да се вчитува, бидејќи лошото време на работа на серверот или брзината на страницата може да доведе до изгубен сообраќај и приход.

Безбедност: Со оглед на тоа што сајбер нападите и заканите стануваат сè пософистицирани, клиентите треба да се погрижат нивниот давател на веб-хостинг да нуди силни безбедносни мерки за заштита на нивните лични податоци и чувствителните информации на веб-локацијата.

Подршка на купувачот: Во случај на технички проблеми или прашања, клиентите бараат сигурна и одговорна корисничка поддршка за да им помогне да ги решат проблемите и да ги одржат перформансите на нивната веб-локација.

Колку чини веб хостинг?

Трошоците за веб хостинг варираат во зависност од тоа колку сообраќај добива вашата веб-страница и колку е сложен кодот на вашата веб-страница. Во принцип, очекувајте да плаќате помеѓу 3 и 30 долари месечно за почетна страница. Ако барате прифатлива опција, проверете ги нашите препорачани компании на врвот.

Како можам да заштедам пари со веб-хостинг?

Најлесен начин да заштедите пари со веб-домаќините е да одите на годишен план. Повеќето од нив нудат големи попусти (до 50%) на годишните планови.

Не препорачувам да барате купони за попуст за на Google бидејќи повеќето купони нема да работат и ќе бидат губење време. Постојат сајтови кои ги промовираат овие лажни купони само за прикажување реклами. Ако има работен купон, го вклучувам во моите рецензии, затоа не заборавајте да ја прочитате мојата рецензија за веб-домаќинот од кој одлучивте да купите хостинг пред да го добиете.

Која е најдобрата веб-хостинг услуга?

Ако сте почетник, одете со Siteground, DreamHost или Bluehost. И двете нудат 24/7 корисничка поддршка која е пријателска и ќе ви помогне да се заглавите во секое време од денот. Ако сте сопственик на одгледување WordPress сајт, јас препорачувам да оди со WP Engine или Кинста.

Како може веб присуството и вистинскиот веб-хостинг провајдер да помогнат вашиот онлајн бизнис да расте?

Силното присуство на веб е клучно за успехот на секој онлајн бизнис, а изборот на вистинскиот веб-хостинг провајдер може да ви помогне да го постигнете токму тоа. Со голем број на достапни опции, од планови за хостирање за препродавачи до бесплатен хостинг, важно е да изберете провајдер кој ги нуди карактеристиките што ви се потребни за да го прикажете вашиот бизнис во најдобро светло.

Прекрасен градител на веб-страници може да го олесни процесот на создавање и одржување на повеќе веб-страници, што ќе ви овозможи да се фокусирате на вашата основна дејност. Побарајте веб-хостинг провајдери кои нудат конкурентни цени, сигурно време на работа и одлична поддршка за клиентите, за да можете да бидете сигурни дека вашиот онлајн бизнис е во добри раце.

Што треба да барам при изборот на провајдер за веб-хостинг за мојата веб-страница?

При изборот на провајдер за веб-хостинг, важно е да се земат предвид услугите и плановите што ги нудат. Побарајте ги најдобрите услуги за веб-хостинг и намалете го вашето пребарување за да ја пронајдете најдобрата веб-хостинг услуга што одговара на вашите потреби. Погрижете се да изберете доверлив провајдер на веб-хостинг кој нуди различни опции за веб-хостинг, вклучително и планови за веб-хостинг што одговараат на вашиот буџет и барања.

Можеби ќе сакате да ги земете предвид факторите како што се евиденцијата на провајдерот за време на работа и поддршката за корисници, како и нивната компатибилност со платформата на вашата веб-локација, како што е хостирањето на Windows. Не заборавајте да проверите за услугите за хостирање од 2023 година и да изберете провајдер кој може да биде во чекор со најновите технологии и трендови.

Кои се основните карактеристики на веб-хостинг што треба да ги барам кај давателот на веб-хостинг?

Суштинските карактеристики на веб-хостинг што треба да ги барате кај давателот на веб-хостинг вклучуваат доверливо време на работа, брзи брзини на вчитување, скалабилни ресурси, одлична корисничка поддршка и силни безбедносни мерки. Сигурното време на работа гарантира дека вашата веб-локација е достапна за посетителите во секое време, додека брзите брзини на вчитување помагаат да се подобри корисничкото искуство.

Скалабилните ресурси гарантираат дека вашата веб-локација може да се справи со зголемениот сообраќај, додека одличната поддршка за клиентите е од суштинско значење за решавање на сите технички проблеми што може да се појават. Силните безбедносни мерки помагаат да се заштити вашата веб-локација од обиди за хакирање и да се чуваат податоците на вашите посетители безбедни. Погрижете се темелно да истражите и споредите различни провајдери на веб-хостинг за да го најдете оној кој најдобро одговара на вашите потреби.

Колку пропусен опсег ми треба?

За почетни сајтови кои не добиваат многу сообраќај, не ви треба многу пропусен опсег. Повеќето споделени веб-страници, вклучувајќи ги и нашите препораки, нудат неограничен опсег.

И дури и ако одите со веб-домаќин кој не нуди неограничен пропусен опсег, почетната страница со ниски нивоа на сообраќај нема да има потреба од повеќе од 10 до 30 GB пропусен опсег. Сепак, вашите барања за пропусен опсег ќе се зголемат како што добивате поголем сообраќај и во зависност од тоа колку е тешка (по големина) вашата веб-страница.

Ви препорачувам да одите со Siteground or Bluehost ако сте почетник. Тие нудат неограничен пропусен опсег.

Дали треба да одам со градител на веб-страници наместо да добивам веб-хостинг?

Градителот на веб-страници нуди лесен начин да ја изградите вашата прва веб-страница. Сепак, на повеќето производители на веб-страници им недостасува дополнителна функционалност што можеби ќе ви треба во иднина и ја ограничуваат количината на прилагодување на вашата веб-страница.

Ви препорачувам да одите со WordPress како систем за управување со содржината на вашата веб-локација над градители на веб-локации бидејќи нуди многу повеќе приспособување и проширување. И доаѓа со едноставен приспособувач на теми. Тоа ви овозможува да додадете повеќе функционалност на вашата веб-страница, вклучително и е-трговија со додавање приклучоци. Исто така, тој е еден од најлесните софтвери за почетници.

Резиме – Најдобри компании за веб-хостинг (Табела за споредување за 2023 година)

Ако сакате да го развивате вашиот бизнис без никакви проблеми, потребен ви е сигурен веб-хостинг на кој можете да му верувате. Сепак, повеќето веб-домаќини не вредат за вашето време или пари.

Затоа ја направив оваа листа. Сите компании на оваа листа го добиваат мојот печат на одобрување. Ако не можете да одлучите помеѓу сите опции, дозволете ми да ви го олеснам изборот:

Ако сте почетник, одете со Siteground or Bluehost. И двете нудат 24/7 корисничка поддршка која е пријателска и ќе ви помогне да се заглавите во секое време од денот.

Ако сте сопственик на одгледување WordPress сајт, јас препорачувам да оди со WP Engine или Кинста. И двајцата се познати по нивните достапни услуги за хостирање WP управувани со премиум. Тие нудат 24/7 поддршка и им веруваат илјадници големи брендови ширум светот.

Список на услуги за веб хостинг што ги тестиравме и прегледавме:

Почетна » Веб хостинг

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.