Преглед на Surfshark (Најдобар евтин премиум VPN во моментов?)

Напишано од
in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

За многу се зборуваше Surfshark, но следниов преглед е единствениот водич што ќе треба да го разберете: дали треба да купите VPN на Surfshark или не? Во овој преглед на Surfshark, го тестирав овој VPN за вас, а следново е она што го најдов.

Од 2.49 долари месечно

Добијте 82% ПОПУСТ - + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Преглед на Surfshark VPN (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 4.2 од 5
(9)
Цени
Од 2.49 долари месечно
Бесплатен план или пробен период?
7-дневен бесплатен пробен период (вклучувајќи политика за рефундирање од 30 дена)
Сервери
3200+ сервери во 65 земји
Политика за евиденција
Политика за нулти дневници
Со седиште во (јурисдикција)
Британски Девствени Острови
Протоколи / Енкриптоин
IKEv2, OpenVPN, Shadowsocks, WireGuard. Шифрирање AES-256-GCM
Торентирање
Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P
Стриминг
Пренесувајте Netflix, Disney+, Amazon Prime, BBC iPlayer, Hulu, Hotstar + повеќе
поддршка
24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите
Карактеристики
Поврзете неограничени уреди, Kill-switch, CleanWeb, Whitelister, Multihop + повеќе
Тековен договор
Добијте 82% ПОПУСТ – + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Како што расте интернетот, така се зголемуваат и грижите за приватноста, безбедноста и пристапноста. Ќе го почувствувате ова особено кога ќе пристапите до јавните Wi-Fi мрежи, ќе најдете некој случаен производ за кој зборувавте дека се појавува во вашиот довод на социјалните мрежи или кога ќе се обидете да проследувате филм што е достапен само во одредени земји.

Но, од огромниот обем на Обезбедувачи на виртуелна приватна мрежа (VPN). на пазарот денес, може да биде предизвик да се идентификува најдобриот.

Внесете Surfshark: тој е достапен, брз и неверојатно безбеден во споредба со повеќето негови конкуренти. Да не зборуваме, ги отклучува најбараните платформи за стриминг и може да се користи на неограничени уреди.

Добрите и лошите страни на Surfshark

Добрите страни на Surfshark VPN

 • Одлична вредност за парите. Surfshark е, без сомнение, еден од најисплатливите евтини VPN провајдери наоколу. Само ќе ве чини 24-месечната претплата на Surfshark $ 2.49 месечно.
 • Ефикасно деблокира гео-блокирана стриминг содржина. Во денешниот свет на бескрајни интернет опции за забава, нема смисла каква било содржина да биде блокирана врз основа на нечија географска локација. Кажете не на претпријатието со користење на Surfshark за да се пробие преку гео-блокирана стриминг содржина.
 • Ги отклучува услугите на платформата за стриминг со брза брзина на поврзување, вклучувајќи Netflix, Hulu, Disney+, Amazon Prime, BBC iPlayer + многу повеќе
 • Дозволува торентирање. И тоа не ја загрозува брзината на преземање или брзината на испраќање.
 • Има сервери на 65 глобални локации. Импресивен подвиг не само поради широкиот опсег на опции што им ги дава на своите корисници, туку и поради мулти-хоп, преку кој можете да користите два VPN сервери за дополнителен слој на заштита.
 • Користи складирање без диск. Податоците за VPN серверот на Surfshark се складираат само на вашата RAM меморија и автоматски се бришат откако ќе го исклучите VPN-то.
 • Нуди мало време за пинг. Ако користите VPN за игри, ќе ви се допадне нивниот низок пинг. Да не зборуваме, сите сервери се прикажани со нивниот пинг наведен покрај нив.
 • Една претплата може да се користи на неограничени уреди. И ќе уживате во неограничени истовремени врски. Не станува многу подобро од тоа!

Недостатоци на Surfshark VPN

 • Не може да се користи бесплатен пробен период без споделување информации за плаќање. Ова е значајна вознемиреност и непријатност во денешно време.
 • Рекламниот блокатор на VPN е бавен. CleanWeb е блокатор на реклами на Surfshark, ретка карактеристика во VPN. И можеби треба да остане така бидејќи функцијата CleanWeb на Surfshark не е толку одлична. Само користете го вашиот редовен блокатор на реклами.
 • Некои функции на апликацијата Surfshark VPN се достапни само на уредите со Android. За жал, корисници на Apple!

TL; ДР Surfshark е достапен и брз VPN што ви овозможува да проследувате повеќе веб-страници на неограничени уреди. Можеби само сакате да го направите вашиот нов VPN.

ДЕЛ

Добијте 82% ПОПУСТ - + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Од 2.49 долари месечно

Главни карактеристики на Surfshark VPN

Се издвојува од другите VPN поради широкиот опсег на функции што ги нуди Surfshark по ниска цена. 

карактеристики на surfshark vpn

Еве преглед на некои од нивните најкорисни VPN функции.

Режим на камуфлажа

Што е подобро од тоа да имате своја виртуелна приватна мрежа? Имајќи VPN што е внатре камуфлажен режим. Во овој режим, Surfshark нуди да ја „маскира“ вашата врска така што изгледа дека редовно прелистувате. 

Тоа значи дека дури и вашиот интернет провајдер нема да може да ја идентификува вашата употреба на VPN. Тоа е корисна карактеристика за оние од вас кои живеат во земји со забрани за VPN.

Забелешка: оваа функција е достапна само на Windows, Android, macOS, iOS и Linux.

ГПС измама

Ако размислувате да користите Surfshark на уред со Android, ве очекува посебно задоволство: Прекинување на GPS. Поголемиот дел од телефоните со Android доаѓаат со GPS функција која може точно да ја одреди вашата локација. 

Некои апликации, како што се Uber и Google Карти, потребни се информации за вашата локација за да функционираат. Сепак, дури и некои други апликации, како што е Facebook Messenger, за кои не е потребна вашата локација, ја задржуваат вашата локација.

Може да се чувствува многу инвазивно, незгодно и досадно. Тоа, рече, користењето VPN само по себе не може да ја замени вашата GPS локација. 

И тоа е местото каде што доаѓа до измама на Surfshark со GPS.

За жал, оваа функција сè уште не е достапна на платформите што не се на Android. Но, Surfshark вели дека тие работат на тоа, па издржете се!

NoBorders VPN конекција

Surfshark's NoBorders режимот е експлицитно насочен кон корисниците во силно цензурирани локалитети како ОАЕ и Кина. Со оваа функција, Surfshark може да открие какви било механизми за блокирање VPN што би можеле да бидат поставени на вашата мрежа. 

Потоа Surfshark предлага список на VPN сервери кои најдобро одговараат на вашето прелистување. Оваа функција е достапна на Windows, Android, iOS и macOS).

Невидливост за други уреди

Сега, ова е една карактеристика што вистински ја докажува посветеноста на Surfshark да обезбеди целосна приватност за своите корисници. Ако го овозможите „невидливо за уредите“ режим, Surfshark ќе го направи вашиот уред незабележлив за други уреди на истата мрежа. 

Тоа е несомнено погодна карактеристика за оние од вас кои често користат јавни мрежи.

Сепак, имајте предвид дека користењето на оваа функција ќе го направи вашиот уред неспособен да се поврзува со уреди како што се преносливи звучници, печатачи, Chromecast итн.

Променете ја шифрирањето на податоците

Уште еднаш, корисници на Android, радувајте се, бидејќи Surfshark ви ја стави на располагање опцијата за промена на стандардната шифра за шифрирање на податоците. Со овозможување на оваа функција, ќе можете да се осигурате дека вашите информации се кодирани и нечитливи од другите.

Статични VPN сервери

Бидејќи Surfshark има различни сервери на многу различни локации, секој пат ќе добивате различни IP адреси. Ова може да го направи досадно најавувањето на безбедни веб-локации (на пример, PayPal, OnlyFans) каде што треба да го потврдите вашиот идентитет, обично преку Captchas.

Да се ​​направи повеќекратни безбедносни проверки при користење на VPN несомнено е доста досадно, па затоа е многу погодно да се има опција за користење на истата IP адреса на истиот сервер секој пат.

статични локации на серверот

Значи, може да биде корисно ако избирате од статични сервери. Статичните IP сервери на Surfshark може да се користат од 5 различни локации: САД, UK, Германија, Јапонија и Сингапур. Можете исто така да ги означите вашите омилени статични IP адреси.

Мали пакети

Друга карактеристика само за Android што ја сакаме во Surfshark е можноста да користиме мали пакети. Кога се на Интернет, нечии податоци се делат на пакети пред да бидат испратени онлајн. 

Користење на Функција за мали пакети, ќе можете да ја намалите големината на секој пакет што го пренесува вашиот уред со Android, а со тоа да ја подобрите стабилноста и брзината на вашата врска.

Автоматско поврзување

со Автоматско поврзување, Surfshark автоматски ќе ве поврзе со најбрзиот достапен Surfshark сервер веднаш штом ќе открие Wi-Fi или етернет конекција. Тоа е функција за заштеда на време што ви заштедува од неволја да морате да го отворите Surshark и да кликнете на еден куп копчиња за да започнете.

Започнете со Windows

Ако ја користите апликацијата Surfshark Windows, ќе ви биде задоволство да знаете дека доаѓа со опција за почеток при подигнување. Уште еднаш, ова е одлична функција за заштеда на време што треба да ја имате при рака доколку морате често да користите VPN.

започнете со поврзување со Windows

Неограничен број на уреди

Една од моите омилени карактеристики во Surfshark е можноста за поврзете се со буквално онолку уреди колку што сакате со само една претплата. Не само што можете да ја користите истата сметка на Surfshark на повеќе уреди, туку исто така можете да извршувате и симултани врски без да претрпите намалување на брзината.

Тоа е, без сомнение, една од карактеристиките што додаваат најмногу вредност на овој VPN.

Лесен за користење

И последно, но не и најмалку важно е крајната леснотија со која можете да го користите овој VPN. UI е чист и ненатрупан, со различни делови на апликацијата поставени преку лесно разбирливи симболи на левата страна на екранот.

Особено ми се допаѓа како малиот екран станува сино за да покаже дека мојата безбедна врска е активирана. Се чувствува смирувачки, некако:

лесен за употреба

Брзина и перформанси

Surfshark можеби е еден од најбрзите VPN Јас некогаш сум користел, но ми требаше време да разберам дека избраниот VPN протокол во голема мера ја одредува брзината на моите VPN конекции.

Surfshark ги поддржува следниве протоколи:

 • IKEv2
 • OpenVPN
 • Shadowsocks
 • WireGuard
Surfshark vpn протоколи

Тест за брзина на Surfshark

Surfshark доаѓа со a вграден тест за брзина на VPN (само на апликацијата Windows). За да го користите, одете во Поставки, потоа одете во Напредно и кликнете на тестот за брзина. Изберете го претпочитаниот регион и кликнете Стартувај.

тест за брзина на сурф-ајкула

Откако ќе заврши тестот за брзина на VPN, ќе ги најдете сите информации за серверите на Surfshark. Ќе ги видите брзините на преземање и испраќање, како и доцнење.

Како што можете да видите на горната слика од екранот, резултатите (сервери за тестирање блиску до мојата локација - Австралија) беа одлични!

Сепак, решив и да ги тестирам брзините со помош на speedtest.net (за да можам да ги споредам резултатите прилично)

Тоа се моите резултати од speedtest.net без вклучен VPN:

тест за брзина на vpn

Откако го овозможив Surfshark (со автоматски избраниот „Најбрзиот сервер“) преку протоколот IKEv2, моите резултати од speedtest.net изгледаа вака:

Како што можете да видите, мојата брзина на прикачување и преземање, како и мојот пинг се намалија. Откако наидов на овие бавни брзини, решив да се префрлам на WireGuard протокол, и еве што најдов:

Моите брзини на преземање на Surfshark преку протоколот WireGuard беа за жал помали отколку кога го користев протоколот IKEv2, но пингот значително се намали додека брзината на прикачување значително се зголеми.

Сè на сè, мојата брзина на интернет има тенденција да биде поголема кога сум не користење VPN, но тоа се однесува на сите и сите VPN, не само на Surfshark. Во споредба со другите VPN што ги користев, како што се ExpressVPN и NordVPN, Surfshark се претстави восхитувачки. Surfshark можеби не е апсолутно најбрзиот VPN таму, но дефинитивно е таму!

Сè што е кажано, важно е да се запамети дека, како и секој друг VPN, перформансите на Surfshark главно ќе зависат од локацијата во која се користи. Ако, како мојата, вашата интернет конекција е бавна, за почеток, вашите очекувања треба да се прилагодат соодветно. Зошто прво да не извршите некои тестови за брзина?

ДЕЛ

Добијте 82% ПОПУСТ - + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Од 2.49 долари месечно

Безбедноста и приватноста

Провајдерот на VPN е исто толку добар како и мерките за безбедност и приватност што ги има. Surfshark користи шифрирање AES-256 од воено одделение, заедно со неколку безбедни протоколи, кои ги опишав погоре. 

Покрај овие, Surfshark користи и a приватен DNS на сите негови сервери, што им овозможува на своите корисници да овозможат дополнителен слој на заштита при прелистување, ефикасно спречувајќи ги несаканите трети страни.

Surfshark нуди три типа локации:

типови локации на сурф-ајкули
 • Виртуелна локација – Виртуелните сервери добиваат подобри брзини и сигурност на конекцијата. Со користење на виртуелни локации, Surfshark обезбедува подобри брзини на клиентите и повеќе опции за поврзување.
 • Статичка IP локација – Кога ќе се поврзете на статичен сервер, секој пат ќе ви биде обезбедена истата IP адреса и нема да се промени дури и ако повторно се поврзете. (Статичката IP адреса за информирање не е иста како и посветените IP адреси)
 • Локација на MultiHop - видете повеќе овде подолу

VPN сервер MultiHop

Врската со VPN е уште една од безбедносните карактеристики на Surfshark, која тие ја именуваа МултиХоп. Со овој систем, корисниците на VPN можат да го канализираат својот VPN сообраќај преку два посебни сервери:

сурф-ајкула мултихоп

Можете да ја удвоите вашата VPN конекција преку функцијата MultiHop, која го испорачува вашиот интернет сообраќај преку 2 сервери наместо 1. 

Исто така именуван Двојна VPN, оваа функција е погодна за оние кои се двојно загрижени за приватноста и маскирањето на отпечатокот, особено ако се во земја со силно надгледуван интернет каде што приватниот пристап до интернет може да биде опасен.

Иако ова е несомнено корисна карактеристика за корисниците на Surfshark во силно цензурирани земји, вреди да се напомене дека ја намалува брзината на поврзување со VPN.

Бел листер

Друга безбедносна карактеристика што ја сакаме во Surfshark е Бел листер, исто така познат како поделен тунел или бајпас VPN:

бела листа

Оваа функција ви овозможува да изберете дали сакате VPN конекција на одредени веб-локации. Како што сугерира името, тоа ви овозможува да внесете веб-страници во „белиот список“. на која не сакате да ја скриете вашата вистинска IP адреса, на пр. банкарска страница. 

Најдобриот дел од оваа функција е тоа што е достапна преку мобилните апликации на Surfshark, како и преку десктоп апликацијата Surfshark за да можете да ја скриете вашата IP адреса насекаде.

Променете го протоколот

Протоколот VPN во суштина е збир на правила што VPN мора да ги следи при испраќање и примање податоци кога се поставува. Овластувањето, шифрирањето, автентикацијата, транспортот и снимањето на сообраќајот се постапуваат преку специфичниот протокол што се користи. Провајдерите на VPN зависат од протоколите за да ви помогнат да обезбедите стабилна и безбедна врска за вас.

Една од најдобрите работи за Surfshark е тоа што ви овозможува да го промените стандардниот протокол преку кој сакате да се поврзете. Додека сите протоколи што ги користи Surfshark се безбедни, некои протоколи може да дадат побрза врска од другите (јас го проширив ова во делот Speedtest) ако имате проблеми.

 • IKEv2
 • OpenVPN (TCP или UDP)
 • Shadowsocks
 • WireGuard

Промената на протоколот преку кој сакате да се поврзе вашиот Surfshark е лесно. Само одете во Напредни поставки и изберете го саканиот протокол од паѓачкото мени, вака:

жица

За да дознаете повеќе за сите VPN протоколи што ги користи Surfshark, погледнете го ова практично видео.

Складирање само RAM

Она што го прави Surfshark еден од најдоверливите VPN е несомнено неговата политика за складирање податоци на Сервери само со RAM меморија, што значи дека неговата VPN серверска мрежа е целосно без диск. Споредете го ова со некои водечки VPN кои ги складираат вашите податоци на хард дискови, кои тие ги бришат рачно, оставајќи шанса вашите податоци да бидат прекршени.

Политика без дневници

За да додадат само на нивните сервери за RAM меморија, Surfshark исто така има политика без дневници, што значи дека нема да собира никакви кориснички податоци преку кои може да бидете идентификувани, т.е., на пример, вашата историја на прелистување или IP адреса. 

Сепак, постои една голема замка овде: нема извршени независни ревизии на апликациите на Surfshark. 

Бидејќи ова е вообичаена практика во индустријата за VPN за да се обезбедат безбедносни стандарди, се чини дека ова е превид од страна на компанијата Surfshark VPN, особено со оглед на нивната очигледна посветеност на транспарентноста (проверете ја политиката за приватност на Surfshark овде).

Нема истекување на DNS

За да ги спречите вашите даватели на интернет услуги да поднесуваат барања за DNS и да користат IPv6 сообраќај за да видат што правите, можете да се потпрете на заштитата од истекување на DNS и IP на Surfshark за да ве заштити.

SurfShark ја крие вашата вистинска „вистинска“ IP адреса од сите страници и услуги за стриминг додека ги рутира сите барања за DNS преку своите сервери.

Еве го резултатот од тестот користејќи го клиентот Windows VPN (нема протекување на DNS):

Тест за истекување на сурфшарк dns

Поддржани уреди

Surfshark е VPN услуга поддржана на сите главни уреди и некои помали. За почеток, ги имате вообичаените осомничени: Android, Windows, iOS, macOS и Linux.

апликации и екстензии

Освен тоа, можете да го користите и Surfshark на вашиот Xbox или PlayStation, заедно со вашите SmartTvs FireTV и Firestick. Има дури и компатибилност со рутер. Корисничкото искуство не се менува многу од една до друга платформа. На пример, споредете го интерфејсот на апликацијата Surfshark Android со десктопот на Windows:

локации на серверот
омилени локации

Сепак, се чини дека Surfshark е многу покорисен за корисниците на апликации за Android отколку за уредите што не се со Android. 

Тоа вклучува многу од функциите на VPN, како што е измама со GPS, подлабоко вграден прекинувач за убивање и менување на шифрирањето на податоците. Се чини дека Windows има корист од оваа пристрасност, но за тоа веројатно треба да го обвините Apple, а не Surfshark.

Компатибилност со рутерот Surfshark

Да - можете да го поставите Surfshark на вашиот рутер, уживајќи во функциите како што се тунелирање со поделени тунели. Сепак, наместо тоа, би препорачал да ја користите апликацијата VPN бидејќи Surfshark треба рачно да се инсталира со соодветен фирмвер. 

Тоа е комплициран процес, па дури и може да го оштетите вашиот рутер инсталирајќи го Surfshark во него, па затоа не го препорачувам освен ако не сте искусни во овој поглед. Да не зборуваме, нема да имате пристап ниту до сите функции.

Стриминг и торентирање

Со услугата Surfshark VPN, ќе бидете отворени за светот на опции за забава преку стриминг и торентирање. Еве подетално како се прави тоа со овој давател на услуги VPN.

Стриминг

Surfshark може да се користи за деблокирајте гео-ограничена содржина на над 20 платформи за стриминг, вклучувајќи ги Netflix, Hulu, Disney+, па дури и Amazon Prime со неговото озлогласено незгодно геоблокирање. 

Ако сакате да пристапите до Netflix преку сервер на друга земја, Surfshark може да ви помогне во тоа. Земете го, на пример, филмот Гордост и предрасуди, што не можев да го гледам претходно на Нетфликс. 

Се обидов да го најдам филмот со поврзување преку американски сервер на Surfshark, но сепак не можев да го најдам филмот, како што можете да видите овде:

surfshark Netflix

По поврзувањето со серверот во Хонг Конг на Surfshark, сепак:

деблокирајте го Netflix

Voila! Сега можев да пристапам до филмот, а не бев разочаран ниту од брзината на стриминг. Благодарам на Surfshark што ми помогна деблокирајте Netflix.

Значи, иако можеби ќе треба да експериментирате со неколку различни Surfshark сервери пред да најдете некој што работи, се чини дека способноста на Surfshark да ја заобиколи гео-блокираната содржина е релативно силна.

Користејќи ја нивната услуга Smart DNS, можете дури и да користите Surfshark за отклучување на стриминг содржина на некомпатибилни уреди (како што е неподдржан паметен телевизор). 

Поставувањето Smart DNS е прилично едноставно, иако треба да се забележи дека ова не е исто како и инсталирањето на самиот VPN. Ќе можете да ја одблокирате стриминг содржината, но не очекувајте вашите податоци да бидат шифрирани или вашата IP адреса да се промени.

Користете VPN за безбеден пристап до услугите за стриминг

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
БиБиСи iPlayerbeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVuduYouTube
Zattoo
ДЕЛ

Добијте 82% ПОПУСТ - + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Од 2.49 долари месечно

Торентирање

Ако барате добар VPN погоден за целта torrenting со помош на сплит тунелирање, Surfshark е дефинитивно добар избор. 

Не само што е брз, туку автоматски се поврзува со најблискиот сервер кога ќе го отворите вашиот торент клиент, на пр. BitTorrent и uTorrent (за разлика од многу конкурентни VPN, кои бараат од корисникот рачно да открие сервер кој е погоден за torrent). 

Поддржани се и платформи за стриминг базирани на P2P како Kodi и Popcorn Time. Сепак, од каде и да префрлате, можете да очекувате дека вашата активност ќе остане скриена од љубопитните очи, благодарение на политиката за шифрирање и без логови од воен степен.

Бенефиции

Дарежливата листа на дополнителни функции на Surfshark е уште една причина зошто многу им ја препорачувам на пријателите во последно време. Провери го:

додатоци за сурф-ајкули

Обратна бела листа

Веќе разговаравме за Surfshark's Бел листер, што овозможува понепречено искуство на прелистување со тоа што ќе ви овозможи да изберете на кои веб-локации да се оневозможи VPN. 

Нејзините Обратна бела листа, во меѓувреме, ви овозможува да избирате веб-локации и апликации кои ќе се пренесуваат само преку VPN тунел, за разлика од тоа да им дозволите да ја видат вашата вистинска IP адреса. Оваа функција е достапна на Windows и Android.

Пребарување Surfshark е речиси онака како што звучи - тоа е опција за пребарување. Но, она што го издвојува е неговата операција со нула-тракер, нулта рекламирање. 

пребарувач surfshark

Звучи ослободувачко, нели? Да барате што сакате без да се чувствувате параноични за тоа кој гледа.

Можете да овозможите Surfshark Search на неговите екстензии на прелистувачот Chrome и Firefox.

Предупредување за Surfshark

Се нарекува сопствената служба за заштита на идентитетот на Surfshark Предупредување за Surfshark

предупредување за сурф-ајкула

Поминува низ базите на податоци на интернет за да утврди дали некој од вашите податоци некогаш бил украден или во моментов е компромитиран и ви испраќа предупредувања во реално време доколку најде нешто. Ова е прилично напредна карактеристика, која обично се гледа само кај менаџерите со лозинки.

CleanWeb

Рекламите на Интернет не се само немирни и досадни; тие можат значително да го забават и вашето искуство со прелистување. Тоа е каде CleanWeb, сопствениот блокатор на реклами на Surfshark, доаѓа, ве брани од иритирачки реклами, како и од злонамерни веб-локации. Оваа услуга е достапна на iOS, Android, Windows и macOS.

Сега, иако ова е дефинитивно корисна мала функција, тоа не е најдобриот блокатор на реклами таму. Подобро е да ја користите постоечката екстензија на прелистувачот што блокира реклами.

убие прекинувач

на Убиј функција е една од најважните карактеристики што може да ги има VPN. Ако неочекувано се исклучите од Surfshark, овозможете Kill Switch осигурува дека нема чувствителни податоци случајно да се пренесат низ незаштитен сервер. Surfshark го постигнува ова со целосно исклучување од интернет.

Еден проблем со кој се соочив со прекинувачот за убивање на Surfshark е тоа целосно ми го оневозможи интернетот кога го користев, што значи дека не би можел да прелистувам освен ако не ми работи Surfshark. И јас не можев да најдам поставка за поништување на ова. Поодржлива опција би била ако прекинувачот за убиство ја исклучи интернет-врската само за време на сесија за прелистување VPN.

Друг голем надзор од страна на Surfshark овде е дека нема да бидете известени за падови на врската.

Екстензии

Екстензијата на прелистувачот Surfshark е прилично едноставна. Всушност, може да се каже дека тоа е поосновна верзија на главната апликација. На сликата овде е екстензијата на Firefox, која излегува од десниот агол и зафаќа значителен дел од екранот (што повеќе би сакал да биде помал):

апликации и екстензии

Некои од понапредните функции на Surfshark се особено отсутни од нивните екстензии на прелистувачот, со исклучок на CleanWeb. Исто така, ако го овозможите VPN во вашиот прелистувач, тој само ќе го шифрира мрежниот сообраќај во тој прелистувач. Сите други апликации што се користат надворешно нема да бидат заштитени со VPN.

Сè што рече, ја ценам леснотијата со која можев да ги префрлам серверите на земјата за да пристапам до гео-блокирана стриминг содржина.

поддршка на корисниците на

Подршка на купувачот е еден од најважните аспекти на секој успешен интернет производ. Иако не наидов на никакви проблеми за кои ми требаше помош, продолжив и ги проверив опциите за поддршка на клиентите на Surfshark.

поддршка за сурф-ајкули

На веб-локацијата Surfshark најдов посветени ЧПП, водени статии, па дури и видео упатства за тоа како да ја користите апликацијата. Поддршката за корисници што ја постави Surfshark се чини дека е навистина насочена кон помазно корисничко искуство.

Решив и да ја испробам нивната опција за разговор во живо:

поддршка за разговор со клиенти

Бев задоволен што добив одговор веднаш; сепак, тоа има смисла само со оглед на тоа што разговарав со бот. Ова не е ништо за жалење, особено затоа што на повеќето вообичаени прашања лесно се одговара преку бот. Други извори на преглед на Surfshark исто така ми кажуваат дека консултантите за разговори за човечки животи на Surfshark се исто толку брзи во нивните одговори.

Планови за цени

Сега најдобриот дел од Surfshark: неговите ниски цени. Без многу одложување, еве го нивниот целосен план за цени:

Период на контактЦена (УСД/месец)
1 месец$ 12.95
6 месеци$ 6.49
24 месеци$ 2.49

Како што може да знаете, ниските цени на Surfshark навистина се однесуваат само на неговите 6-месечни и 24-месечни планови. Меѓутоа, ако сакате да плаќате за Surfshark на месечна основа, тоа е несомнено еден од најскапите VPN, па затоа не го препорачувам.

Но, пред да одлучите дали треба однапред да платите за 2 години Surfshark, зошто да не ги испробате нивните…

7-дневно бесплатно испитување

За среќа, Surfshark ви дозволува испробајте ги нивните премиум услуги бесплатно 7 дена, за да не морате веднаш да донесувате одлука за купување.

Имам две поплаки за ова, иако: прво, 7-дневната бесплатна пробна опција е достапна само на Android, iOS и macOS, што може да биде незгодно за корисниците на Windows.

Второ, за да го започнете пробниот период, прво ќе треба да му ги дадете на Surfshark вашите податоци за плаќање. Ова е малку необично и се чини дека го нарушува интернет бонтонот.

Нешто што донекаде го надоместува тоа е 30-дневната гаранција за враќање на парите на Surfshark. Ако во рок од 30 дена од купувањето на Surfshark VPN одлучите дека сакате да престанете да го користите, ќе ви се вратат парите.

Најчесто поставувани прашања

Што е Surfshark?

Surfshark е висококвалитетен давател на услуги VPN што беше лансиран во 2018 година. Обезбедува безбедно и приватно искуство за прелистување од каде било во светот бидејќи има повеќе од 3,200 сервери низ 65 земји. Surfshark е со седиште на Британските Девствени Острови, што значи дека не спаѓа под јурисдикција на 14 очи.

Дали Surfshark е добар VPN?

Да, Surfshark е брз, безбеден и сигурен VPN. Тој нуди дарежлива политика за поврзување-неограничени уреди, овозможувајќи ви да поврзете онолку уреди (компјутер, Mac, Android, iOS, SmartTV, конзоли за игри) колку што сакате. Безбедносните карактеристики вклучуваат измама со ГПС, разделување тунели и мулти-хоп, комбинирани со транспарентни политики за приватност и сервери само за RAM-от отпорни на хакирање.

Колку чини Surfshark VPN?

На месечна основа, ќе треба да плаќате 12.95 долари. Ако се одлучите да купите 24 месечна претплата со едно движење, можете да го добиете Surfshark по исклучително конкурентна цена од 59.76 долари. Можете да ги проверите нивните други ценовни планови погоре.

На кои уреди можам да користам Surfshark?

Surfshark е достапен за iOS, Android, Windows, macOS и Linux. Surfshark може да се преземе и како екстензија за вашиот прелистувач Chrome или Firefox. Покрај овие, Surfshark може да се користи на конзолите за игри PlayStation и Xbox и паметните телевизори како Fire.

Дали Surfshark одблокира странски веб-страници за стриминг?

Да, може да ја одблокира содржината на западните сервери на сите главни услуги за стриминг, на пр., Netflix, Disney+, Amazon Prime Video итн., заедно со помалите. Surfshark исто така има функција NoBorders која ви овозможува да ги заобиколите ограничувањата на Интернет, како што е Големиот заштитен ѕид.

Дали Surfshark поддржува torrenting?

Да. Иако ова не е една од примарните употреби на VPN, можете да отклучувате и преземате торенти користејќи Surfshark.

Каков вид на корисничка поддршка нуди Surfshark?

Surfshark има широк спектар на опции за поддршка на клиентите, од ЧПП и упатства до видео водичи. Тие исто така имаат посветен разговор во живо за какви било прашања што можеби ги имате.

Дали Surfshark е доволно брз за онлајн игри?

Да, но за тоа препорачувам да го користите најбрзиот предложен сервер. Ако се соочувате со проблеми со играњето преку Surfshark, можеби ќе сакате да го промените вашиот VPN протокол.

На кои сервери можам да се поврзам од Surfshark?

Surfshark ви овозможува да поставите VPN преку 3200+ сервери на 65 различни локации на сервери.

Преглед на Surfshark VPN: резиме

преглед на сурфшарк

Ако не сте корисник на Android, можеби ќе бидете вознемирени од недостатокот на некои профитабилни функции на Surfshark VPN, како што е GPS Spoofing. Да не зборуваме, конкурентните цени на Surfshark влегуваат во игра само ако се одлучите за 6-месечна или 24-месечна претплата, што не е остварлива опција за секого.

Тоа, рече, со неговите брзи брзини на вчитување, импресивни способности за стриминг, широк спектар на дополнителни функции, конкурентни цени и бројни локации на сервери, Не е ни чудо што Surfshark толку брзо се искачи на ранговите во светот на компанијата VPN

Значи, ако сакате лесен начин да ги заобиколите ограничувањата на интернет, пробајте го Surfshark - ако одлучите дека не ви се допаѓа по 7-дневниот пробен период, секогаш можете да ја искористите нивната 30-дневна гаранција за враќање пари .

ДЕЛ

Добијте 82% ПОПУСТ - + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Од 2.49 долари месечно

Кориснички Осврти

Great service, but could be more affordable

Оценето 4 од 5
Март 28, 2023

I’ve been using Surfshark for a few months now, and I’m really happy with the service overall. It’s fast, reliable, and easy to use. However, I do think that the price is a bit on the high side, especially compared to some of the other VPN services out there. If the price was a bit lower, I would definitely give Surfshark a five-star review. But as it stands, I think it’s a really great service that’s just a bit too expensive for some people.

Avatar for Laura
Laura

Surfshark е најдобриот VPN што сум го користел

Оценето 5 од 5
Февруари 28, 2023

Пробав неколку различни VPN услуги во текот на годините и морам да кажам дека Surfshark е убедливо најдобриот што сум го користел. Лесно се поставува и користи, а е неверојатно сигурен. Никогаш не сум имал никакви проблеми со него, и секогаш бил брз и стабилен. Плус, дополнителните функции како блокирање реклами и заштита од малициозен софтвер се навистина убави за поседување. Генерално, дефинитивно би го препорачал Surfshark на секој што бара врвна VPN услуга.

Аватар за Алекс
Алекс

Тешка услуга за клиенти и обновување.

Оценето 1 од 5
Ноември 20, 2022

Го откажав моето автоматско обновување со Surfshark, но тие сепак земаа пари од мојата банкарска сметка. Имав бегство од агентите за услуги на клиентите „Џексон Коза“ и „Ајс Рју“… без сомнение нивниот вистински идентитет………:) Остра одговор и услуга без резолуција и што е најважно без рефундирање од 59.76 долари (за 1 година!? ) плус дополнителни банкарски трошоци од 2.00 фунти бидејќи живеам во ОК.

Ве молиме имајте предвид дека Surfshark НЕ ме информираше за реалните трошоци за обновување претходно. Го дознав ова преку мојата услуга за онлајн банкарство, а исто така и преку фактура на Surfshark САМО на денот на нивното обновување и повлекување пари од мојата банкарска сметка, а НЕ од која било претходна кореспонденција. Трошоците за обновување беа повеќе од двапати од нивните објавени трошоци, така што ова го гледам како многу лоша практика и можеби измамничка бидејќи Surfshark треба да биде целосно транспарентен со цените за обновување и да не одзема ништо кога клиентот го откажал обновувањето………

Аарг!

Аватар за Џејмс
Џејмс

НАЈДОБАР

Оценето 4 од 5
Може 8, 2022

Каналот на YouTube што го следам често објавува видеа спонзорирани од SurfShark. Така, кога бев фрустриран од бавната брзина на VPN на мојот антивирус, го започнав бесплатниот пробен период на SurfShark. Бев воодушевен од неговата брзина. Го користам секој ден во последните 6 месеци и никогаш не сум имал поплаки. Единственото нешто што не ми се допаѓа е вградениот блокатор на реклами. Тоа го успорува вашиот интернет ако не го исклучите.

Аватар за Сирин Пичлер
Сирин Пичлер

Брзо и ефтино

Оценето 5 од 5
Април 6, 2022

Брза, евтина VPN услуга која е достапна за секого. Најчесто користам SurfShark за да проследувам содржини на Netflix и Hulu што не се достапни во мојата земја. Сè уште не сум имал никакви проблеми со баферот или задоцнувањето со SurfShark. Го имам инсталирано на сите мои уреди. На некои од нив работи подобро од другите. Но, сè на сè, тоа е одличен производ што им го препорачав на многу мои пријатели.

Аватар за Утку Пастернак
Утку Пастернак

Најевтин VPN

Оценето 5 од 5
Март 3, 2022

SurfShark е најевтиниот VPN што некогаш сум го користел. Ги има сите карактеристики што ги нудат скапите VPN како ExpressVPN и Nord, но чини само половина. Го користам повеќе од една година и ми се допаѓа. Немој да мислиш дека некогаш ќе се вратам на нешто друго.

Аватар за Кристел
Christel

достават преглед

Референци

категории VPN

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.