Најдобар LiteSpeed ​​хостинг за WordPress Сајтови во 2023 година

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Брзината можеби не е првото нешто што ви паѓа на ум кога градите веб-локација, но можеби треба да биде: разликата од една секунда може да биде разлика помеѓу правење или губење на продажба или клиент. 

Од 2.99 долари месечно

Добијте A2 Hosting LiteSpeed ​​од 2.99 долари месечно

Звучи лудо, но вистина е: Google ја зема предвид брзината на веб-локацијата при рангирање на веб-страниците на страниците со резултати од пребарувањето. Редоследот по кој се појавуваат ставките Google се нарекува PageRank, и позицијата на вашата веб-страница во GoogleРезултатите од пребарувањето може да го направат или разрушат вашиот бизнис.

Значи, како можете да ја подобрите брзината на вчитување на вашата веб-страница?

Еден од најдобрите и најлесните начини е користење на LiteSpeed ​​Web Server. LiteSpeed ​​е сервер кој можете да го користите како алтернатива на други, почесто користени сервери како Apache и Nginx. Тоа е комерцијален софтвер кој е побрз, побезбеден и посигурен од повеќето други сервери. 

LiteSpeed ​​е особено компатибилен со WordPress и може брзо да испорачува страници и да се справи со ненадејното зголемување на веб сообраќајот. 

најдобар лајтспид хостинг wordpress 2023

Сè уште се прашувате дали вреди да се префрлите? LiteSpeed ​​има големи придобивки и за безбедноста. Може да открие и блокира IP-адреси кои имаат направено премногу барања на вашата страница (позната како напад DDoS) и може да ве заштити и од други слични напади на малициозен софтвер.

Најдобар LiteSpeed ​​хостинг за WordPress страници се:

 1. А2 хостинг ⇣ - Голем WordPress опција за хостирање (сега со NVMe дискови) што ви ја дава брзината на LiteSpeed ​​и достапноста на споделен сервер.
 2. GreenGeeks ⇣ – Пријателски за корисникот, еколошки домаќин LiteSpeed ​​за WordPress што ви дава непобедлива вредност за вашите пари.
 3. Скала хостинг ⇣ – LiteSpeed ​​Cloud VPS хостинг кој нуди куп одлични домашни алатки и функции по многу разумна цена (VPS за цената на споделениот хостинг!).
 4. WPX хостинг ⇣ – Целосно управуваниот LiteSpeed ​​хостинг значи дека го добивате вкупниот пакет: одлична брзина, перформанси и приспособливост без потреба да се грижите за управување со вашиот сервер. 
 5. Хостингер ⇣ – Евтин хостинг LiteSpeed ​​кој не штеди на безбедност, сигурност или поддршка.

Што е најдобро WordPress Хостирање за LiteSpeed ​​во 2023 година?

TL; ДР: Генерално, префрлувањето на LiteSpeed ​​сервер ќе ви овозможи WordPress страницата да се вчитува побрзо и да прави побрзи прашања во базата на податоци.

Сите провајдери на веб-хостинг на мојата листа нудат уникатни карактеристики подобрени со технологијата LiteSpeed, но првите 5 навистина се издвојуваат од конкуренцијата:

ДЕЛ

Добијте A2 Hosting LiteSpeed ​​од 2.99 долари месечно

Од 2.99 долари месечно

1. A2 хостинг (најдобар споделен хостинг LiteSpeed)

a2hosting

A2 Хостинг нуди ретка можност за споделен хостинг кој користи веб-сервери LiteSpeed. Заедничкиот хостинг ја става вашата веб-страница на сервер со многу други веб-локации, што природно ги намалува вашите ресурси и вкупната такса. Ако сакате да заштедите пари и да трошите мудро, заедничкиот хостинг може да биде начин да се оди.

Клучни карактеристики

A2 Hosting нуди заеднички LiteSpeed ​​сервер, што го прави паметна одлука и во однос на цената и квалитетот на услугата.

А2 е WordPress хостирањето е брзо - до 20 пати побрзо од конкуренцијата, според нивната веб-страница – и може да се пофали со одлични резултати во време на работа (мерење за тоа колку долго системот работи без дефект или грешка).

Тие исто така нудат одлични безбедносни карактеристики, вклучувајќи превенција од DDoS напади и скенирање на малициозен софтвер, како и бесплатен SSL сертификат за вашата веб-локација. 

Добрите и лошите страни на A2

Позитивни:

 • Прифатлива цена на почетно ниво и севкупно добра опција за тесен буџет.
 • Заедничкиот хостинг што користи LiteSpeed ​​им дава на корисниците достапност на споделениот хостинг без потреба да се жртвува голема брзина.
 • Неограничени ресурси на повеќето планови (не вклучувајќи го планот за стартување)
 • 99.9% гаранции за време на работа и враќање на парите
 • Дарежливо складирање, сега ја користи најновата технологија NVMe
 • Бесплатни автоматски бекап
 • Одлични безбедносни карактеристики, вклучувајќи SSL сертификати
 • Дел од Најбрзиот WordPress хостинг компании во 2023 година

Конс:

 • Поради тоа што е споделен сервер, постои одреден ризик вашата веб-локација да се вчитува побавно или дури и да падне: ако друга веб-локација на истиот сервер доживее ненадеен скок во сообраќајот, тоа може да го надмине серверот и да го уништи вашиот сајт со него.
 • А2 нуди многу платени (и често непотребни) додатоци и приклучоци и може да биде малку одвратен за нивно маркетинг на касата.

Цени

Заедничкиот веб-хостинг на А2 Хостинг е достапен во четири различни нивоа на цени, но само нивните Turbo Boost и Turbo Max плановите нудат LiteSpeed.

Турбо засилување

 • Започнува од 6.99 УСД/месечно
 • Вклучува неограничени веб-локации и SSD, веб-сервер LiteSpeed ​​и до 20 пати побрзо вчитување на страници.

Турбо Макс

 • Започнува од 14.99 УСД/месечно
 • Вклучува неограничени веб-локации и SSD, веб-сервер LiteSpeed, страницата се вчитува до 20x побрзо и 5x повеќе ресурси.
a2 карактеристики на хостинг

Корисничко искуство и поддршка

Настрана од неговата страница за наплата со преполни опции, A2 Hosting има генерално лесен и некомплициран интерфејс. Тие нудат 24 / 7 поддршка на корисниците преку е-пошта, разговор или телефон од нивната „Гуру екипа“.

Тие, исто така, ќе ви помогнат бесплатно да ја преместите вашата страница во A2 Hosting, заштедувајќи ви време и напор. И, во случај да не сте задоволни, А2 нуди гаранција за враќање на парите во секое време.

Генерално, споделениот хостинг е одлична опција за секој што сака да ја постави својата веб-страница со буџет. Меѓутоа, ако очекувате дека вашата веб-страница ќе има голема количина на сообраќај, најдобро е да изберете посветен веб-сервер (сервер каде вашата веб-локација не споделува ресурси – А2 ја нуди и оваа опција). 

Посетете ја веб-страницата на хостинг А2 … За повеќе детали, проверете го мојот Преглед на хостинг А2.

2. GreenGeeks (Висококвалитетен веб-домаќин на LiteSpeed)

почетната страница на greengeeks

Како што сугерира неговото име, GreenGeeks е еколошка опција за хостирање LiteSpeed ​​која е одлична за планетата и одлична за вашата веб-страница. 

Клучни карактеристики

Тоа е добро познат, несреќен факт: работењето и одржувањето на серверите е страшно за околината. Потребно е огромно количество енергија за да се оладат, што бара согорување на големи количини на фосилни горива. Одржувањето на интернетот во функција е одговорно за до 2% од глобалните емисии на CO2, што го прави еден од најголемите загадувачи.

GreenGeeks е домаќин на сервер кој се обидува да стави крај на ова. Според нивната веб-страница, GreenGeeks „ја заменува, со кредит за енергија од ветер, 3 пати повеќе од количината на енергија што ќе ја користи вашата веб-страница“. Што значи ова е тоа вашата веб-страница всушност ќе има нето позитивен ефект врз животната средина ако го користите GreenGeeks како ваш веб-домаќин напојуван од LiteSpeed.

Друга клучна карактеристика на GreenGeeks е неговата безбедност. Карактеристиките вклучуваат скенирање и отстранување на малициозен софтвер, како и SSL (Secure Sockets Layer) сертификат, кој го автентицира ID на вашата веб-локација и овозможува воспоставување шифрирана врска. (Совет: можете да откриете дали веб-локацијата има SSL сертификат врз основа на тоа дали гледате мал симбол за катанец во левиот агол на лентата за URL-адреса).

Добрите и лошите страни на GreenGeeks

Позитивни:

 • еколошки и сериозни во врска со нивната посветеност да направат позелен свет.
 • Користи а LiteSpeed ​​веб-сервер и доаѓа со опционален LiteSpeed ​​кеш
 • Одлични безбедносни карактеристики, вклучувајќи SSL сертификат и откривање/отстранување на малициозен софтвер
 • Супер-брзо вчитување на веб-страницата
 • Неограничен пропусен опсег
 • SSD складирање
 • 1-клик WordPress инсталација
 • Одлична поддршка за клиенти

Конс:

 • Малку скапо во споредба со некои од другите на мојата листа.

Цени

GreenGeeks нуди LiteSpeed ​​во сите три негови планови за плаќање. Една важна работа што треба да се забележи е тоа GreenGeek користи промотивни цени за првата година за да ги поттикне клиентите да се пријават.

Што значи ова е дека вашата цена ќе се зголеми по првата година. За подобро или лошо, ова е прилично стандардна практика меѓу давателите на веб-хостинг. Само погрижете се да го земете предвид ова кога размислувате дали можете да си дозволите да платите за одредена услуга за хостирање.

Лајт

 • Започнува од 2.95 УСД/месечно
 • Овозможува една веб-локација, 50 GB веб-простор и 50 сметки за е-пошта. 

на

 • Започнува од 4.95 УСД/месечно
 • Најпопуларниот план на GreenGeeks
 • Овозможува неограничени веб-локации, веб-простор и сметки за е-пошта

Премиум

 • Започнува од 8.95 УСД/месечно
 • Ги вклучува сите функции плус бесплатна посветена IP адреса, бесплатно кеширање на објекти и бесплатен AlphaSSL

Останувајќи верен на неговиот принцип, сите платежни нивоа на GreenGeeks ветуваат 300% совпаѓање со зелена енергија, па дури и по едно засадено дрво по сметка. Ако не сте задоволни или се предомислите поради која било причина, GreenGeeks нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Корисничко искуство и поддршка

Гринџикс карактеристики

GreenGeeks доаѓа со a со еден клик WordPress инсталација и употреба cPanel како негова контролна табла за хостирање. cPanel е прилично стандарден WordPress табла за хостирање, но ако не сте запознаени со неа, достапни се огромен број онлајн водичи и упатства.

Генерално, GreenGeeks нуди многу лесен интерфејс кој вклучува список на сите ваши WordPress веб-страници и вграден пристап до вашите сметки за е-пошта.

Доаѓаат и сите планови на GreenGeek 24 / 7 поддршка на корисниците преку разговор во живо или телефон, па помошта никогаш не е далеку ако ви треба.

Посетете ја веб-страницата на GreenGeeks … За уште повеќе информации зошто е најдобро, проверете го мојот сеопфатен преглед на GreenGeeks.

3. Scala хостинг (најдобар LiteSpeed ​​Cloud VPS хостинг)

скала хостинг

Хостирањето на Cloud VPS (виртуелен приватен сервер) е слично на споделеното хостирање со тоа што повеќе веб-локации се хостирани на истиот сервер. Сепак, Облак хостингот е многу помалку преполн од споделениот хостинг бидејќи не зависи од ресурсите на еден физички сервер.

Наместо тоа, зема ресурси колку што е потребно од повеќе сервери. Cloud VPS хостинг е добра средна опција помеѓу споделен хостинг и посветен хостинг.

Ако овој тип на хостинг звучи како вистинскиот избор за вас, тогаш Scala Hosting е најдобрата опција на пазарот денес.

Клучни карактеристики

Scala Hosting нуди сигурен, молскавичен LiteSpeed ​​Cloud VPS хостинг по многу разумна цена. Нивните управувани планови за VPS вклучуваат поставување, ажурирања, скенирање на малициозен софтвер и резервни копии, што не ве остава без ништо да се грижите.

Една од нејзините најуникатни карактеристики е sPanel, комерцијалниот контролен панел што го користи наместо повообичаениот cPanel. sPanel е споредлив со cPanel во однос на неговите алатки и карактеристики но не бара од корисниците да плаќаат дополнително кога се пријавуваат за хостинг на облак VPS како што прават другите контролни панели. Така е: sPanel е бесплатен засекогаш и нема дополнителни трошоци.

Друга одлична карактеристика е Scala Hosting Безбедносен систем SSShield, што спречува напади на малициозен софтвер со речиси 100% стапка на ефикасност. SWordPress, Комерцијален на Скала WordPress менаџер, исто така вклучува безбедносни карактеристики и го прави управувањето со вашите WordPress сајт без напор.

Добрите и лошите страни на Scala

Добрите

 • Управуван Cloud VPS хостинг за WordPress по багателна цена
 • 24 / 7 поддршка на корисниците
 • Комерцијален Spanel, SSShield и SWordPress Менаџерот се интегрира со LiteSpeed
 • Слободен SSL
 • Тони функции се вклучени по многу разумна цена

Конс

 • Ограничени локации на сервери (само во САД и Европа)

Цени

Додека Скала хостинг нуди четири нивоа на цени за WordPress хостинг, само нивото на Управувано VPS вклучува LiteSpeed.

Управуван VPS план

 • Започнува од 29.95 УСД/месечно
 • Вклучува LiteSpeed, неограничени веб-локации и пропусен опсег и многу повеќе. 
Scala vps карактеристики

Сите овие карактеристики ја прават Scala една од најприфатливите опции на пазарот. Но, ако од која било причина се обидете и се предомислите, Scala нуди a 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Корисничко искуство и поддршка

Поддршката за корисници на Scala вклучува корисна база на знаење и веб-разговор во живо што дава брзи, корисни одговори.

Посетете ја веб-страницата на Scala Hosting … За подетален поглед на она што Scala има да понуди, проверете го мојот преглед на Scala Hosting.

4. WPX хостинг (најдобар целосно управуван LiteSpeed ​​домаќин)

wpx хостинг

Ако барате целосно управуван LiteSpeed ​​домаќин, WPX е одлична опција. “Целосно управуван“ значи дека компанијата брзо и ефикасно ќе се справи со сите проблеми што може да се појават со вашиот сервер, оставајќи ве ослободени од потребата да се грижите за техничките проблеми при водење на вашиот сопствен сервер.

Ако овој мир на умот звучи точно како што сакате, WPX Hosting се рангира на мојата листа како најдобро целосно управуван LiteSpeed ​​Host. 

Клучни карактеристики

WPX Hosting ветува одлични перформанси, брзина и вредност за вашите пари. Нудејќи низа одлични карактеристики, вклучително и подобрена безбедност, бесплатна миграција и лесен за користење интерфејс, WPX е тешко да се победи кога станува збор за целосно управувано хостирање на веб-серверот LiteSpeed.

Како и сите други на мојата листа, Употребата на LiteSpeed ​​сервери на WPX го става далеку пред услугите за хостирање кои користат Apache или NGINX во однос на брзината. Ова значи дека вашата веб-страница ќе се вчита побрзо, што ќе донесе повеќе сообраќај и приходи. 

Добрите и лошите страни на WPX

Позитивни:

 • Целосно управуван
 • Супер-брзо вчитување на веб-страницата
 • Неограничен бесплатен SSL
 • Заштита од DDoS, малициозен софтвер и бот напади
 • 99.95% uptime guarantee
 • Неограничена миграција на веб-страница
 • Лесно, 1-клик WordPress инсталација
 • Голема услуги на клиентите

Конс

 • Скапи
 • Не нуди поддршка од телефон или е-пошта

Цени

WPX нуди три нивоа на плаќање, од кои сите користат LiteSpeed ​​сервери.

Бизнис

 • Започнува од 20.83 УСД/месечно
 • Вклучува до 5 веб-локации, складирање од 15 GB и пропусен опсег од 200 GB

Професионална 

 • Започнува од 41.58 УСД/месечно
 • Вклучува до 15 веб-локации, складирање од 30 GB и пропусен опсег од 400 GB

Елита

 • Започнува од 83.25 УСД/месечно
 • Вклучува до 35 веб-локации, складирање од 60 GB и неограничен пропусен опсег

Сите нивни планови даваат можност да плаќаат месечно. Меѓутоа, ако одлучите да плаќате годишно, тие нудат 2 месеци бесплатно. Тие исто така нудат 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Корисничко искуство и поддршка

Корисничкиот административен панел на WPX е нивниот сопствен сопствен систем и вклучува упатства кои го олеснуваат навигацијата. Нивниот 1-клик WordPress инсталатерот уште повеќе го олеснува поврзувањето WordPress на вашата веб-страница.

Веб-страницата на WPX вклучува корисна база на знаење со одговори на многу прашања што може да ги имате. Иако не нудат телефонска поддршка, корисниците имаат пристап до одговорна, 24/7 поддршка преку разговор во живо. 

За повеќе детали, проверете го мојот Преглед на хостинг WPX.

5. Hostinger (најевтин LiteSpeed ​​хостинг)

хостингер wordpress

Со еден куп кул карактеристики и дополнителни придобивки, Hostinger нуди одлична вредност за парите, особено за почетници бараат да ги добијат нивните WordPress страницата работи и работи без дополнителна мака.

Клучни карактеристики

Можеби најзначајната од карактеристиките на Hostinger е неговата цена, што е речиси премногу добро за да биде вистинито со оглед на сите одлични карактеристики со кои доаѓа. Нејзиниот единствен план чини само 1.99 долари месечно доколку се согласите на 1-годишна обврска. По една година, се обновува со 3.99 долари месечно, што сепак е неверојатна зделка.

Добрите и лошите страни на Hostinger

Добрите

 • Непобедливи цени
 • Одлична поддршка за корисниците
 • 1-клик WordPress инсталација
 • Сервери на повеќе локации/земји
 • 99.9% uptime guarantee

Конс

 • Нема телефонска поддршка
 • Ако сакате дневни резервни копии, треба да платите за WordPress Профи план. 
хостингер wordpress планови

Цени

Hostinger користи LiteSpeed ​​во сите четири негови WordPress хостинг планови.

еден WordPress

 • Започнува од 1.99 УСД/месечно
 • Доаѓа со 1 веб-локација, 50 GB SSD, 100 GB пропусен опсег, 1 сметка за е-пошта и неделни резервни копии.

WordPress Стартер

 • Започнува од 2.59 УСД/месечно
 • Доаѓа со 100 веб-локации, 100 GB SSD, неограничен пропусен опсег, 100 сметки за е-пошта и неделни резервни копии.

Бизнис WordPress

 • Започнува од 3.99 УСД/месечно
 • Доаѓа со 100 веб-локации, 200 GB SSD, неограничен пропусен опсег, 100 сметки за е-пошта и дневни резервни копии.

WordPress на

 • Започнува од 9.99 УСД/месечно
 • Доаѓа со 300 веб-локации, 200 GB SSD, неограничен пропусен опсег, 100 сметки за е-пошта и дневни резервни копии.

Корисничко искуство и поддршка

Генерално, Hostinger нуди уникатно корисничко искуство по многу разумна цена. Тие ќе ги мигрираат вашите сајтови за вас, или можете да одлучите да го направите тоа рачно. Штом вашите сајтови ќе бидат отворени и работат, лесно е да управувате со нив hPanel, родна (и многу прифатлива) алтернатива cPanel на Хостингер. 

Иако Hostinger не нуди телефонска поддршка, тие имаат поддршка со 24/7 поддршка за разговор во живо и импресивна база на знаење. 

Ако поради некоја причина сте незадоволни, сите планови на Хостингер доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Посетете ја веб-страницата на Hostinger … За повеќе детали, проверете го мојот Преглед на хостингер.

Почитувани умови

Овие LiteSpeed ​​домаќини можеби не нудат толку импресивна низа функции како првите пет на мојата листа, но тие заслужуваат споменување и сепак можат да бидат одлични опции во зависност од вашите потреби.

6. Име Херој

почетната страница на namehero

Име Херој е солидна опција за хостирање на серверот LiteSpeed ​​за корисници кои бараат добар квалитет по разумна цена. NameHero го користи инсталерот на апликацијата Softaculous, што го олеснува инсталирањето WordPress.

Добрите и лошите страни на NameHero

Позитивни:

 • Бесплатна миграција на веб-страница
 • 99.9% uptime guarantee
 • Складирање на NVMe – побрз од SSD!
 • Слободен SSL
 • Автоматски дневни бекап
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Конс:

 • Нема опција за месечна исплата
 • Некои скриени трошоци, вклучително и резервни копии надвор од локацијата
 • Само центар за податоци на САД и Холандија

Цени

NameHero нуди LiteSpeed ​​хостинг по четири различни нивоа на цени. Иако сите цени се наведени како месечни, NameHero всушност не нуди можност за плаќање од страна на месец. Корисниците треба да очекуваат да им се наплати износот за цела година при наплатата. 

Тие, исто така, наплаќаат скриена такса за поставување ако побарате враќање на парите во рамките на 30-дневниот гарантен период за враќање на парите, што не е јасно наведено на нивната веб-страница.

Стартер Облак

 • Започнува од 4.48 УСД/месечно
 • Вклучува 1 веб-локација, 1 GB RAM и неограничен простор за SSD.

Плус Облак

 • Започнува од 7.12 УСД/месечно
 • Вклучува 7 веб-страници, 2 GB RAM и неограничен простор за SSD.

Турбо Облак

 • Започнува од 10.97 УСД/месечно
 • Вклучува неограничени веб-локации, 3 GB RAM, неограничено складирање на NVMe, бесплатен премиум SSL за е-трговија и бесплатен LiteSpeed ​​со засилување на брзината.

Бизнис Облак

 • Започнува од 16.47 УСД/месечно
 • Вклучува неограничени веб-локации, 4 GB RAM, неограничено складирање на NVMe, бесплатен премиум SSL, бесплатен LiteSpeed ​​со зголемување на брзината и бесплатно филтрирање на е-пошта.

Корисничко искуство и поддршка

Како и многу други хостинг провајдери на мојата листа, NameHero користи cPanel за својата внатрешна контролна табла и обезбедува прилично пријатно искуство за корисниците во целина. 

Во однос на услугите на клиентите, NameHero нуди импресивна низа опции: Достапни се 24/7 разговор во живо, е-пошта, телефон, билет за поддршка и сеопфатна база на знаење. 

Сепак, вреди да се напомене дека имаше некои поплаки за услугите за клиенти на NameHero – особено во однос на нивното бавно време на одговор. 

Проверете ја веб-страницата NameHero! … или проверете го мојот Преглед на NameHero.

7. Интерсервер

интерсервер

InterServer нуди заеднички хостинг со почеток од многу разумни 2.50 $/месец, што го прави одлична опција за секој со буџет. И покрај тоа што цената се зголемува по првиот месец, нејзиниот најосновен план доаѓа со еден тон карактеристики што го прават одличен за вашите пари.

Една од најдобрите карактеристики на Интерсервер е неговото сопствено безбедносно решение, ИнтерШилд. Ова е сеопфатна безбедносна алатка која одлично ги блокира нападите со скенирање на IP адреси и споредување со внатрешна „црна листа“ на познати хакери или извори на малициозен софтвер.

И, ако вашата веб-страница навистина биде хакирана и покрај сите нејзини безбедносни мерки, Планот за интер-осигурување на Интерсервер ќе го врати без трошоци за вас. 

Добрите и лошите страни на Interserver

Позитивни:

 • 99.9% uptime guarantee
 • Бесплатен неограничен SSL
 • Одлични сопственички безбедносни карактеристики
 • Бесплатни сметки за е-пошта
 • Управувана миграција на веб-локација
 • Автоматски неделни бекап

Конс:

 • Недостига услуга за клиенти
 • Веб-страницата и пријавувањето се малку збунувачки (не се наведени споредби со цени)
 • Само нивниот Стандарден месечен план нуди LiteSpeed.

Цени

стандард

 • $ 2.50 / месец (ова е првичната исплата. По пријавувањето, цената се зголемува на 7 $/месец)
 • Вклучува неограничен простор за складирање и пренос на податоци, LiteSpeed, безбедносен пакет InterShield, бесплатна миграција и многу повеќе.

Корисничко искуство и поддршка

InterServer користи cPanel за својата контролна табла, па ако веќе сте запознаени со него, тогаш поставувањето на вашата веб-страница треба да биде парче торта. Можете да инсталирате WordPress со само неколку едноставни чекори, а InterServer генерално создава пристојно лесно корисничко искуство за своите клиенти.

поддршка за интерсервер

Поддршката за корисници е местото каде што InterServer навистина блеска. Тие нудат поддршка за разговор во живо 24/7 и корисна база на знаење, плус телефон, е-пошта, па дури и поддршка за разговор на Фејсбук. Со InterServer, нема недостиг од начини да ја добиете потребната помош.

Посетете ја веб-страницата на InterServer за повеќе детали.

8. ХемiCloud

хемијаicloud Главна страница

И покрај неговото име што звучи малку заканувачки, ChemiCloud е домаќин на LiteSpeed ​​со многу да понуди. 

Клучни карактеристики

ChemiCloud можеби не е многу познат, но сепак е добра опција за секој што бара LiteSpeed WordPress хостинг по разумна цена. Благодарение на LiteSpeed, ChemiCloudБрзините на вчитување на веб-локациите на веб-локацијата се брзи и сигурни, а нивната контролна табла е прифатлива за корисникот и јасна. 

Еден од ХемiCloudУникатните карактеристики на е способноста да регистрирајте име на домен бесплатно. Оваа можност доаѓа ако се регистрирате годишно и ќе се обновува секоја година автоматски. Со други зборови, се додека се држите со ChemiCloud, името на вашиот домен ќе биде ваше без дополнителни трошоци.

ChemiCloud Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • 99.99% uptime guarantee
 • 45-дневно пари гаранција за враќање на
 • Бесплатен домен за живот
 • Бесплатна миграција на веб-страница
 • Слободен SSL
 • Бесплатни дневни резерви
 • Напредна DDoS заштита и следење на малициозен софтвер

Конс:

 • Нема опции за месечна наплата
 • Некои скриени дополнителни трошоци за додатоци

Цени

Chemicloud нуди три едноставни WordPress нивоа на цени на хостинг, од кои сите доаѓаат со LiteSpeed.

WordPressСтартер

 • Започнува од 2.99 УСД/месечно
 • Вклучува 1 веб-локација, 20 GB складирање на SSD, неограничен опсег и бесплатен пренос на веб-локација и регистрација на домен.

WordPress на

 • Започнува од 5.23 УСД/месечно
 • Вклучува неограничени веб-локации, 30 GB SSD складирање, неограничен опсег и бесплатен пренос на веб-страници и регистрација на домен.

WordPress Турбо

 • Започнува од 6.98 УСД/месечно
 • Вклучува неограничени веб-локации, 40 GB SSD складирање, неограничен опсег и бесплатен пренос на веб-страници и регистрација на домен.

Корисничко искуство и поддршка

ChemiCloud доаѓа со 1-клик WordPress инсталација, правејќи го поставувањето на веб-страницата лесно дури и за почетници. ChemiCloud користи cPanel како своја контролна табла, што овозможува лесна инсталација на друг популарен софтвер преку апликацијата Softaculous. 

ChemiCloud доаѓа и со градител на веб-страници што ви овозможува да изберете тема и да ја приспособите преку блокови за влечење и спуштање. 

Конечно, нивните 24 / 7 разговор во живо има особено брзо време на одговор и е една од најголемите продажни места на компанијата. Тие исто така нудат помош преку систем за билети, е-пошта и телефонска поддршка.

Посетете ја хемијатаiCloud … За уште повеќе информации зошто е добра опција, проверете го мојот ChemiCloud преглед.

9 LiquidWeb

течна мрежа

Додека LiquidWeb првенствено нуди LiteSpeed ​​сервери со нивните управувани посветени планови за хостирање сервери (кои се прилично скапи), тие имаат WordPress приклучоци за управуван кеш кои вклучуваат LiteSpeed.  

LiteSpeed ​​Кеш е a WordPress приклучок кој користи технологија LiteSpeed ​​за да ја забрза брзината на вашата страница. LiteSpeed ​​Cache може да се користи со кој било сервер (LiquidWeb користи Nginx за својот WP хостинг), така што нема да мора да се грижите дали ќе платите највисоки долари за да пристапите до ефикасноста на LiteSpeed. 

Клучни карактеристики

течни веб карактеристики

Доаѓа и WP хостингот на LiquidWeb автоматско ажурирање и места за поставување и едноставна, интуитивна контролна табла да управувате со сите ваши веб-локации на едно место. Тоа е малку скапо во споредба со повеќето други хостинг провајдери на мојата листа, но корисниците можат да очекуваат добра вредност за нивните пари кога станува збор за пријателството на корисниците, поддршката за клиентите и безбедноста.

Во однос на безбедноста, сите LiquidWeb's WordPress плановите доаѓаат со iTheme Security Pro. Овој популарен WordPress безбедносниот приклучок доаѓа со следење на напади со брутална сила, автентикација со два фактори и сеопфатна база на податоци за опасни (и блокирани) IP адреси. Има дури и лесна за употреба контролна табла која ви овозможува да ја следите безбедноста на вашата страница 24/7.

Добрите и лошите страни на LiquidWeb

Позитивни:

 • Одговорна поддршка за разговор во живо
 • 1-клик WordPress инсталација
 • LiteSpeed ​​кеш
 • Бесплатни SSL сертификати
 • Едноставна контролна табла за корисникот
 • Автоматско ажурирање на приклучокот
 • 30-дневни автоматски резервни копии
 • Сите планови доаѓаат со iThemes Security Pro

Конс:

 • Малку скапо
 • Тие нудат речиси премногу различни планови, а цената е малку збунувачка
 • Нема гаранција за враќање на парите

Цени

LiquidWeb нуди седум различни нивоа на цени, од кои сите доаѓаат со неограничени сметки за е-пошта, IThemes Security Pro, и Beaver Builder Lite, супер-лесно, влечење и спуштање WordPress алатка за градење веб-страници. 

Свеќи

 • Започнува од 12.67 УСД/месечно
 • Вклучува 1 локација, складирање од 15 GB и пропусен опсег од 2 ТБ.

Искра +

 • $ 39 / месец
 • Вклучува 3 локации, складирање од 25 GB и пропусен опсег од 2.5 ТБ.

создателот

 • 43.45 $/месечно за првите 3 месеци, потоа 79 $/месец
 • Вклучува до 5 локации, складирање од 40 GB и пропусен опсег од 3 ТБ.

Дизајнер

 • 49.05 $/месечно за првите 3 месеци, потоа 109 $/месец
 • Вклучува до 10 локации, складирање од 60 GB и пропусен опсег од 4 ТБ.

Градител

 • 67.05 $/месечно за првите 3 месеци, потоа 149 $/месец
 • Вклучува до 25 локации, складирање од 100 GB и пропусен опсег од 5 ТБ.

Производителот

 • 134.55 $/месечно за првите 3 месеци, потоа 299 $/месец
 • Вклучува до 50 локации, складирање од 300 GB и пропусен опсег од 5 ТБ.

Извршниот

 • 347.05 $/месечно за првите 3 месеци, потоа 549 $/месец
 • Вклучува до 100 локации, складирање од 500 GB и пропусен опсег од 10 ТБ.

Претпријатие

 • 449.55 $/месечно за првите 3 месеци, потоа 999 $/месец
 • Вклучува до 250 локации, складирање од 800 GB и пропусен опсег од 10 ТБ.

Корисничко искуство и поддршка

Поддршката за разговор во живо на LiquidWeb е брза и корисна - им испратив барање и добив конструктивен одговор за помалку од 30 секунди.

Посетете го LiquidWeb.com .. или види го мојот Течен веб преглед за повеќе детали.

10. Дигитален океан

почетната страница на дигиталниот океан

Дигитален океан е американски веб-хостинг провајдер со сервери лоцирани низ целиот свет. Тие се специјализирани за услуги во облак-компјутер и нудат широк спектар на производи.

Клучни карактеристики

На пазарот DigitalOcean, можете инсталирајте Droplet користејќи OpenLiteSpeed ​​(верзија со отворен код)

openlitespeed дигитален океан

DigitalOcean го продава она што го нарекува „виртуелни машини“, што во суштина значи различни видови софтвер што може да се користат за различни цели. Овие виртуелни машини се нарекуваат „Капки“, а ги има бројни различни капки од кои можете да изберете во зависност од просторот за складирање и функционалните потреби.

Откако ќе се одлучите за основно ниво на Droplet, можете да го приспособите на вашите сопствени спецификации. Од оваа причина, DigitalOcean не е најдобриот веб-домаќин за почетници – или навистина за секој кој нема прилично напредно знаење за веб-развој.

DigitalOcean's Droplets доаѓаат со опција за инсталирање WordPress со еден клик. Откако ќе го направите тоа, имате пристап до Отворете ја брзината на лајт, бесплатното, со отворен код издание на LiteSpeed ​​Web Server Enterprise (ако го сакате оригиналното издание, треба да платите за лиценца). Ова WordPress приклучокот работи со кој било сервер и му дава моќна брзина на вашата веб-страница, особено кога се користи во тандем со LiteSpeed ​​кеш

Добрите и лошите страни на DigitalOcean

Добрите

 • 1-клик WordPress инсталација
 • Моќен, високо приспособлив хостинг на веб-страници
 • Достапен
 • Безбедно складирање на SSD
 • Нуди напредни функции и способности за искусни веб-програмери

Конс

 • Многу збунувачки список на производи
 • Не е пријателски за почетници

Цени

Производи на DigitalOcean за хостирање на веб-страници донекаде збунувачки се нарекуваат „Капки“ и има речиси премногу опции за избор. За малку да ги поедноставам работите, ги одвоив ценовните нивоа по опсег. 

Основни капки

 • Се движи од 4 долари/месечно 
 • Понудете помеѓу 1-16 GB меморија и можности за пренос од 1-6 TB.

Капки за општа намена

 • Од 63 УСД / месечно
 • Понудете помеѓу 8-160 GB меморија и можности за пренос од 4-9 TB.

Капки оптимизирани од процесорот

 • Од 42 УСД / месечно
 • Понудете помеѓу 4-64 GB меморија и можности за пренос од 4-9 TB.

Капки оптимизирани за меморија

 • Од 84 УСД / месечно
 • Понуда помеѓу 16-256 GB меморија и пренос од 4-10 TB.

Капки оптимизирани за складирање

 • Од 131 УСД / месечно
 • Понуда помеѓу 16-256 GB меморија и пренос од 4-10 TB.

Корисничко искуство и поддршка

За разлика од другите даватели на веб хостинг, DigitalOcean нема вградена контролна табла. Можете сами да купите и инсталирате контролна табла ако ви треба, или да работите без контролна табла ако имате UNIX школка со која веќе се чувствувате удобно. 

За искусни веб-програмери, интерфејсот на DigitalOcean е прилично јасен и јасен кога станува збор за управување со вашите капки. За сите останати, најдобро е да барате постандарден веб-домаќин лесен за корисникот како оние наведени погоре и ДомаќинАрмада.

ЧПП за хостирање LiteSpeed

Кои се придобивките WordPress Litespeed хостинг?

WordPress Litespeed хостинг нуди бројни придобивки за сопствениците на веб-страници. Со веб-серверот на Litespeed со високи перформанси, хостирани веб-страници WordPress искусете подобрени времиња на вчитување и подобрени вкупни перформанси.

Ова решение за хостирање ја користи напредната технологија за кеширање на Litespeed, што резултира со побрзо време на вчитување на страницата, намалено оптоварување на серверот и зголемена приспособливост. Дополнително, вградените функции за оптимизација на Litespeed придонесуваат за подобро рангирање на SEO, бидејќи пребарувачите даваат приоритет на веб-локациите со поголема брзина на вчитување. 

Што е хостирање на Lightspeed?

Хостирањето на Litespeed е популарен избор меѓу сопствениците на веб-страници кои бараат сигурни и ефикасни решенија за веб-хостинг.
Веб хостинг Litespeed е софтвер за веб-сервер со високи перформанси кој нуди побрзо време на вчитување на страниците, подобрена приспособливост и ефикасно искористување на ресурсите.
Со Hosting Litespeed, корисниците можат да очекуваат подобрени перформанси на веб-локацијата и помазно искуство на прелистување за нивните посетители.

Што е LiteSpeed ​​SSD хостинг?

Litespeed SSD хостинг е веб-хостинг услуга со високи перформанси која користи Litespeed сервери и Solid State Drive (SSD) за да обезбеди брзи и ефикасни брзини на вчитување на веб-локации. Со Litespeed SSD хостинг, веб-локациите можат да искусат подобрени перформанси и подобрено корисничко искуство поради побрзото пребарување и обработка на податоци на SSD-дисковите.

Што е хостирање на препродавач на LiteSpeed?

LiteSpeed ​​Reseller Hosting е популарно и сигурно решение за бизниси и поединци кои сакаат да препродаваат веб-хостинг услуги. Со својот ефикасен и со високи перформанси серверски софтвер, LiteSpeed ​​Reseller Hosting нуди брзи и беспрекорни брзини на вчитување на веб-локации, обезбедувајќи исклучително искуство во прелистувањето за корисниците. Дополнително, нејзината напредна технологија за кеширање ги оптимизира перформансите на веб-локациите и го намалува оптоварувањето на серверот, овозможувајќи им на препродавачите ефикасно да управуваат со веб-локациите на нивните клиенти. 

Резиме – За кои се најдобрите провајдери на веб-хостинг на LiteSpeed WordPress Сајтови во 2023 година?

Кога станува збор за изборот на најдобриот LiteSpeed ​​хостинг за вашиот WordPress сајт, од суштинско значење е да се измери важноста на хостинг пакетите, серверските технологии и техничката поддршка. Напредната технологија за сервер на LiteSpeed ​​гарантира дека вашата веб-локација постојано работи на оптимални нивоа, обезбедувајќи супериорно корисничко искуство.

Меѓу најдобрите даватели на хостинг LiteSpeed ​​се A2 хостинг, GreenGeeks, Scala Hosting, WPX Hosting и Hostinger, секој нуди уникатни карактеристики и придобивки. Со внимателно разгледување на барањата на вашата веб-локација и споредување на понудите на овие врвни провајдери, можете да донесете информирана одлука и да го обезбедите најдоброто решение за хостирање LiteSpeed ​​за вашиот WordPress сајт.

Инвестирањето во вистинскиот давател на хостинг LiteSpeed ​​не само што ќе резултира со подобрени перформанси, брзина и безбедност на веб-локацијата, туку и ќе придонесе за севкупниот успех на вашето онлајн присуство. Затоа, не двоумете се да ги истражите вашите опции и да ги дадете вашите WordPress лоцирајте ја цврстата основа што ја заслужува.

ДЕЛ

Добијте A2 Hosting LiteSpeed ​​од 2.99 долари месечно

Од 2.99 долари месечно

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...