Најдобар хостирање на серверот Minecraft (бесплатно и платено - прегледано и рангирано во 2023 година)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Имајќи свој хостиран сервер Minecraft ви овозможува да играте со вашите пријатели и семејството, да создавате уникатни искуства за играње и да развиете силна онлајн заедница на градители на Minecraft. Еве јас истражувам и објаснувам најдобри услуги за хостирање на серверот Minecraft ⇣ таму.

Од 6.99 долари месечно

Во моментов добијте 50% ПОПУСТ за хостинг Hostinger Minecraft

Бесплатно хостирање на серверот Minecraft е можно ако сакате да го направите тоа на вашиот компјутер. Сепак... овој метод ќе ви овозможи да угостите само неколку играчи од кои потенцијално страдате ненадеен прекин, и да ви даде а лошо искуство со игри за вас и вашите пријатели.

reddit е одлично место за учење за добрите опции за хостирање на серверот Minecraft. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Затоа треба да добиете а доверлив и со високи перформанси Платформа за хостирање на серверот Minecraft.

Главни преземања:

Провајдерите на хостинг на Minecraft нудат различни опции за сервери за да ги задоволат потребите, како што се VPS сервери и планови за посветен сервер. Размислете за фактори како локација на серверот и хардвер.

Обезбедувачите на хостинг на Minecraft се разликуваат по карактеристиките и цените, како што се поддршката за мод и телефонската поддршка. Проверете ги најдобрите опции, вклучително и Sparked Host, BisectHosting, Apex Minecraft Hosting и Sculacube.

Размислете за корисничкиот интерфејс, услугата за корисници, придружната програма и должината на договорот при изборот на давател на хостинг на Minecraft. Изберете провајдер кој одговара на вашиот буџет и потреби за игри за непречена и сигурна игра.

Брз преглед:

Домаќин на MinecraftЦена одRAM меморијаМакс играчиSSD чувањеконтролен панелМодови
Хостингер ⇣$ 6.99 / месец2 GB70ДаМултикрафтДа
Скала хостинг ⇣$ 61.95 / месец4 GBнеограниченДа (NVMe)sPanel CPДа
BisectHosting ⇣$ 4.00 / месец1 GBнеограниченДаМултикрафтДа
Апекс хостинг ⇣$ 7.49 / месец2 GBнеограниченДаМултикрафтДа
ScalaCube ⇣$ 2.50 / месец768 MB10ДаПосветенДа
ShockByte ⇣$ 2.50 / месец1 GB20ДаМултикрафтДа
MCProHosting ⇣$ 8.99 / месец1.5 GB25ДаМултикрафтДа
GGServers ⇣$ 3.00 / месец1 GB12ДаМултикрафтДа
Диња коцка ⇣ $ 3.00 / месец1 GBнеограниченДаМултикрафтДа
ДЕЛ

Во моментов добијте 50% ПОПУСТ за хостинг Hostinger Minecraft

Од 6.99 долари месечно

Кои се најдобрите домаќини на серверот Minecraft во 2023 година?

 1. Хостингер ⇣ - Таа е една од најдобрите опции за хостирање на Minecraft во 2023 година. (Препорачана 🏆)
 2. Скала хостинг ⇣ – оптимизиран сервер Minecraft напојуван од Amazon AWS за брзи перформанси и најголема безбедност.
 3. BisectHosting ⇣ – неограничен простор на дискот NVMe со сите планови.
 4. Апекс хостинг ⇣ – најдобро за лансирање на модифицирани сервери на Minecraft.
 5. ScalaCube ⇣ – одлично за хостирање на повеќе Minecraft сервери и градење на онлајн заедница.
 6. ShockByte ⇣ – одлични перформанси за прифатлива цена.
 7. MCProHosting ⇣ – ултра ниска латентност, со најобемна мрежа на центри за податоци.
 8. GGServers ⇣ – нуди најпријателски приспособена контролна табла Multicraft.
 9. Диња коцка ⇣ – гарантира 100% време на работа и неограничено складирање.

Ако сте размислувале за хостирање на сервер за Minecraft, дојдовте на вистинското место. Во оваа статија, ги покривам најголемите веб-страници и услуги за хостирање на серверот Minecraft достапна денес.

1. Hostinger

хостингер Minecraft сервер хостинг
 • Автоматски бекап на сите планови
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на
 • Инстант поставување
 • Веб-страница: www.hostinger.com

Ако го барате најдобриот начин за хостирање на серверот Minecraft, не гледајте подалеку од Hostinger. Иако компанијата е претежно позната по своите достапни планови за веб-хостинг, таа нуди сè што е потребно за лансирање на сервер за игри Minecraft.

Сите планови за претплата нудат VPS базирани на облак, обезбедувајќи стабилни и сигурни перформанси. Не само тоа, туку обезбедува и опција за инстант поставување преку употреба на Multicraft cPanel.

Создавањето модифициран сервер е исто така можно бидејќи Hostinger обезбедува подготвени за инсталирање модпакети и приклучоци од самиот почеток. Алтернативно, можете да прикачувате сопствени датотеки .jar за да инсталирате модови.

Плановите на Hostinger вклучуваат автоматски резервни копии надвор од локацијата и двојна заштита од RAID-DP, со што се обезбедуваат сите ваши промени да останат недопрени во случај на дефект на дискот.

Во исто време, интегрираниот cPanel обезбедува пристап до резервните датотеки ако треба да ги вратите.

Позитивни:

 • Поддршка за разговор 24/7.
 • Cloudflare DDoS заштита.
 • Вклучува поддршка за cPanel на серверот Multicraft.
 • Ги користи најновите процесори од класата Intel Xeon и хард дискови од најновата генерација на Intel SSD за постојани перформанси.
 • Можност за промена на локациите на серверот со поднесување тикет.
 • Бесплатни бази на податоци MySQL за складирање на датотеки на Minecraft.
 • Усогласеност со PCI-DSS, за да можете да прифаќате онлајн плаќања или донации.
 • Сервер Hostinger Minecraft доаѓа со лесно поставување на панелот за игри, безбедни бекап на податоци, ултра ниска латентност и неограничени приклучоци и модови.

Конс:

 • Во споредба со другите опции на листата, Хостинг на хостинг не нуди толку многу локации на серверот.

Цена:

Хостингер има три најдобри планови за хостирање на серверот Minecraft достапен, почнувајќи од 6.99 $/месечно за четири години.

Сите планови вклучуваат 30-дневна гаранција за враќање на парите, па можете да ги испробате нивните услуги цел месец и да побарате враќање на парите ако не сте задоволни.

Најприфатливиот план обезбедува 4 GB RAM, а вашиот сервер ќе се напојува со два процесори, совршени за сервер со мал до среден.

Ако ви требаат повеќе ресурси, Hostinger дозволува надградба на повисоки планови со поднесување барање преку нивниот контролен панел.

2. Скала Хостинг

скала хостирање сервери за Minecraft

Скала Хостинг се здружи со Amazon AWS за да испорача робусни облак VPS сервери прилагодени специјално за ентузијасти за игри на Minecraft. Тие имаат четири различни планови за избор - Зомби, Слајм, Гардијан и џин – со секој план кој нуди уникатна мешавина на системски ресурси:

 • Зомби: 1 јадро на процесорот, 4 GB RAM, 80 GB складирање NVMe SSD и 4 TB пропусен опсег
 • Slime: 2 јадра на процесорот, 8 GB RAM, 160 GB складирање NVMeSSD и пропусен опсег од 5 TB
 • Гардијан: 4 јадра на процесорот, 16 GB RAM, 320 GB складирање NVMe SSD и 6 TB пропусен опсег
 • Гигант: 8 јадра на процесорот, 32 GB RAM, 640 GB складирање NVMe SSD и 7 TB пропусен опсег

Секој од нивните планови за хостирање на Minecraft доаѓа со пакет на бесплатни додатоци во вредност од 78.95 УСД, што го прави ова исклучителна зделка.

scala хостирање на Minecraft vps планови

Нивните планови за хостирање на Minecraft VPS се фино подесени за да ги задоволат потребите на просечниот корисник на Minecraft, нудејќи мноштво приспособени функции за да обезбедат брзи перформанси и врвна безбедност на серверот.

Карактеристиките вклучуваат:

 • Бесплатен домен и посветена IP адреса
 • Гарантирани порти за надоврзување од 1 Gbps
 • Ултра-брзо складирање на диск NVMe
 • Поддршка за BungeeCord за поврзување со повеќе сервери
 • Префрлување на Java верзија за лесно да ја изберете претпочитаната Java верзија
 • Целосна поддршка за сите мод пакети
 • Функција за автоматизирана проверка и поправка на светот
 • Прилагодливи приклучоци за приклучоци
 • Автоматски бекап 24/7
 • Прилагоден контролен панел, кој е интегриран со сите популарни типови на сервери Minecraft таму, како што се:
  • Spigot
  • PaperSpigot (сега само хартија)
  • CraftBukkit
  • Гради
  • Сунѓер
  • BungeeCord
  • ткаенина
  • Ванила и снимки

Не пропуштајте го врвното искуство за хостирање на Minecraft! Со приспособени VPS планови и пакет на бесплатни додатоци. Добијте молскавично брзо време на вчитување со складирањето на дискот NVMe, непречено менувајте ги верзиите на Java и уживајте во поддршката за сите мод-пакети и повеќе!

Започнете со Scala Hosting денес - вашиот совршен свет на Minecraft е само еден клик!

3. BisectHosting

Почетна страница за хостирање на бисект
 • Неограничен простор за складирање NVMe.
 • 24/7 следење на јазлите за оптимизирани перформанси на серверот.
 • Бесплатна инсталација и ажурирања на modpack.
 • Веб-страница: www.bisecthosting.com

Без разлика дали играте со мала група пријатели или го лансирате следниот голем сервер за Minecraft, BisectHosting има широк спектар на планови за да ги задоволи вашите потреби.

Ако не знаете што да изберете, почетната страница на BisectHosting има посветена алатка која може да го понуди најдобриот план за вас. Едноставно изберете го саканиот модпакет, бројот на играчи и дополнителните функции што ги сакате на серверот.

Сите планови доаѓаат со неограничен NVMe SSD простор, кој е многу побрз и енергетски поефикасен од претходната SSD технологија.

Како такво, можно е да инсталирате онолку модпакети и приклучоци што сакате, се додека ја почитувате политиката за фер користење.

Освен тоа, BisectHosting ги следи своите серверски јазли 24/7 за да избегне препродажба. На овој начин, секој сервер може да постигне врвни перформанси додека добива соодветна количина на ресурси.

BisectHosting има повеќе локации на сервери низ целиот свет, од неколку градови во САД, Бразил и Австралија. Имањето на толку многу центри за податоци обезбедува помала латентност, без разлика каде живеете вие ​​или вашите играчи.

бисектни сервери

Позитивни:

 • Бесплатен поддомен.
 • Изданието на Bedrock серверот е достапно, така што вие и вашите играчи може да играте Minecraft на мобилни уреди.
 • DDoS заштита.
 • Инстант поставување.
 • Multicraft cPanel.
 • Поставете мод пакети, приклучоци и други прилагодени датотеки .jar.
 • 24/7 поддршка во живо и поднесување билети.

Конс:

 • Функциите како што се автоматските резервни копии се платени како додатоци или доаѓаат само со пакетите Premium.
 • Политиката за рефундирање трае само три дена по купувањето.

Цена:

BisectHosting обезбедува серија буџетски планови за претплата за луѓе на кои им треба евтино решение за хостирање на серверот Minecraft.

Најприфатливата опција ги вклучува сите основни карактеристики споменати погоре и обезбедува 1 GB RAM и 12 слотови за играчи, кои чинат 2.99 долари месечно.

Има и премиум планови кои почнуваат од 7.99 долари месечно за иста количина RAM меморија. Сепак, доаѓа со повеќе функции, како што се неограничени слотови, дневни резервни копии, инсталации на модпакет и посветени IP адреси.

4. Апекс Minecraft хостинг

врвен хостинг
 • Претходно инсталирани модпакети, мини игри и приклучоци.
 • Повеќе од 15 локации на сервери и се повеќе.
 • Спонзорски програми за креаторите на содржини на Minecraft.
 • Веб-страница: www.apexminecrafthosting.com

Apex Minecraft Hosting нуди повеќе од 200 инсталатери со еден клик за модпакети, како што се PixelMon и Sky Factory. Достапни се и мини игри како Skywars, така што приспособените режими на игра лесно се поставуваат.

Apex Hosting поддржува и повеќе верзии на сервери, вклучително и Vanilla Minecraft и Spigot. Слободно можете сами да ги менувате серверите или побарајте од тимот за поддршка да го направи тоа наместо вас.

Во случај да сакате да инсталирате сопствени .jar датотеки, ќе ви биде даден целосен FTP пристап и бесплатна MySQL база на податоци.

Хабовите за податоци на Apex Hosting се лоцирани во Северна Америка, Европа и Азија, обезбедувајќи помала латентност и високи перформанси. Како резултат на тоа, тие се во можност да гарантираат 99.9% време на работа за сите корисници.

Позитивни:

 • Инстант поставување.
 • Прилагоден Multicraft cPanel, вклучувајќи видео водичи за да започнете.
 • DDoS заштита на ниво на претпријатие.
 • Автоматски бекап на сите планови.
 • Неограничени слотови и складирање.
 • Посветена IP адреса.
 • Сервери на Java и Bedrock издание.
 • Бесплатни поддомени.
 • Онлајн поддршка преку разговор во живо и поднесување билети.

Конс:

 • Гаранцијата за враќање на парите важи само седум дена откако ќе се создаде Minecraft сервер.

Цена:

Апекс хостинг најмногу популарниот план чини 14.99 УСД/месечно и ќе добиете 4 GB RAM, препорачана за сервер со мал број на играчи што користи неколку модпакети.

Ако сакате да заштедите пари, размислете да изберете квартална претплата за да добиете попуст од 10%.

5. ScalaCube

скалакуб хостинг
 • Неограничени слотови и складирање
 • Доаѓа со веб-страница и форум
 • Прилагоден фрлач на Minecraft
 • Веб-страница: www.scalacube.com

ScalaCube им овозможува на корисниците да креираат повеќе сервери користејќи еден хостинг план. Како таков, тоа е совршен за извршува неколку опции на серверот во исто време.

Уште повеќе, тој поддржува Bungeecord, кој можете да го користите за да креирате една мрежа од повеќе сервери.

Ова им овозможува на играчите да се префрлаат од еден на друг сервер додека се во играта. Сепак, Bungeecord работи само со сервери базирани на Spigot или PaperMC.

Ако сакате да стартувате модифициран Minecraft сервер, достапна е верзијата Forge, со над илјада модпакети што можете да ги инсталирате со само еден клик.

карактеристики за хостирање на Minecraft

Создавањето на серверот Forge на ScalaCube дава можност да се создаде прилагоден стартер. Со него, можете да дизајнирате свои Minecraft скинови и да одредите кои датотеки ќе се преземаат автоматски кога играчот ќе се поврзе на вашиот сервер.

Позитивни:

 • Целосен FTP пристап за управување со вашите датотеки.
 • DDoS заштита.
 • 24/7 поддршка преку разговор во живо и поднесување билети.
 • Автоматски бекап.
 • Изберете помеѓу Bedrock и Java тип на сервери.
 • Бесплатен поддомен.

Конс:

 • Само четири локации на сервери се достапни низ целиот свет.
 • Нема политика за рефундирање.

Цена:

ScalaCube нуди девет хостинг пакети за мали и големи сервери, кои сите вклучуваат 50% попуст за првиот месец од вашата претплата.

За да креирате сервер за 10 играчи, најевтиниот план треба да биде доволен. Чини 2 долари/месец и доаѓа со 768 MB RAM и 10 GB SSD. Сепак, цената може да се разликува во зависност од тоа каде живеете.

6. ShockByte

шокбајт
 • Гарантира 100% време на време
 • Автоматски систем за надградба и унапредување
 • Повеќе опции за план за плаќање
 • Веб-страница: www.shockbyte.com

Ако ви треба сигурен веб-домаќин за вашиот сервер Minecraft, ShockByte е одличен избор. Специјализирана за хостирање на сервери за игри, компанијата нуди целосна DDoS заштита и ветува 100% достапност на мрежата.

Можеби звучи премногу добро за да биде вистина, но компанијата дава детални информации за да ги поддржи таквите тврдења. ShockByte користи процесори со висока јадра, простор на дискот NVMe и DDR4 RAM за да ги зголеми брзината, перформансите и ефикасноста.

Во случај прекинот да трае повеќе од пет минути, можете да го контактирате тимот за поддршка 24/7 за да побарате компензација.

карактеристики на шокбајт

Покрај тоа, ShockByte нуди целосна слобода за корисниците да ги градат своите светови на Minecraft. Ги поддржува сите датотеки со главни верзии на серверот од Java и Bedrock изданијата и обезбедува инсталатери на модпакет со еден клик.

За да поставите свои сопствени модови на серверот Minecraft, можете да го искористите неговиот целосен FTP пристап.

Позитивни:

 • Инстант поставување.
 • Multicraft контролен панел.
 • Бесплатен поддомен.
 • Автоматски бекап надвор од локацијата.
 • Неограничено складирање на дискот.
 • Сеопфатна база на знаење и видео упатства.
 • Бесплатни проби со Enjin и Buycraft за монетизирање на серверите на Minecraft.

Конс:

 • Политиката за рефундирање се применува само 24 часа по уплатата.

Цена:

Ако барате евтина, сигурна и одлична платформа за хостирање на серверот Minecraft, размислете да земете ShockByte.

Нејзините најмногу прифатлив план чини 2.50 УСД/месечно и добивате 1 GB RAM, што е повеќе од доволно за да се сместат 8 слотови за играчи.

Исто така, можно е да направите сопствен план за вашите потреби.

Дополнително, ShockByte го олеснува надградбата на вашиот хостинг план без губење на датотеки.

Ако клиентот се надгради на поскапа опција, ќе треба само да ја плати разликата во цената. Од друга страна, намалувањето на рејтингот ќе ви врати пари.

7. MCProHosting

почетна страница на mcprohosting
 • Има повеќе од 20 локации за податоци ширум светот
 • Мобилна апликација за управување со вашиот сервер во движење
 • Дневни автоматски бекап и 24/7 поддршка
 • Веб-страница: www.mcprohosting.com

MCProHosting е добро позната и најдобра услуга за хостирање на сервери Minecraft и една од првите во бизнисот.

Меѓу најчестите карактеристики што би ги очекувале од сигурен домаќин на серверот Minecraft, овој давател на хостинг на сервер нуди повеќе од 20 локации на сервери со седиште во Северна и Јужна Америка, Европа, Јужна Африка, Австралија и Хонг Конг.

Како резултат на тоа, нема потреба да се грижите за доцнењето или перформансите кога играте.

Сепак, за разлика од повеќето провајдери на оваа листа, MCProHosting не нуди стандарден Multicraft. Наместо тоа, користи а прилагодено вграден cPanel наречен OneControlCenter.

Како што е кажано, тој е исто толку лесен како и неговите колеги, со лесни опции за управување со резервни копии и конфигурација на серверот.

Друг аспект што го издвојува овој провајдер е неговата мобилна апликација, која можете да ја користите за да управувате со вашиот сервер, да ги следите слотови за играчи и да разговарате со базата на вашиот играч кога сте далеку од вашиот компјутер. Апликацијата е достапна на Android и iOS.

Позитивни:

 • Повеќе планови за Java и Bedrock сервери.
 • Неограничен простор за складирање.
 • Целосен FTP пристап.
 • 24/7 поддршка преку разговор во живо, база на знаење или поднесување билети.
 • Инстант поставување.
 • Ветува 99.99% време на работа.
 • Достапен е бесплатен пробен период од 7 дена.
 • DDoS заштита од Cloudflare.
 • Дневни автоматски резервни копии.
 • Бесплатна MySQL база на податоци.
 • Програма за партнерство за креатори на содржини на Minecraft.

Конс:

 • Плановите на Java се поскапи во споредба со другите провајдери.

Цена:

MCProHosting поддржува Java Edition и Bedrock Edition, почнувајќи од $ 8.99 / месец. Нуди 2 GB RAM и 35 слотови.

8. GGServers

gg сервери
 • Лесен за употреба Multicraft cPanel
 • Овозможува додавање под-корисници
 • Повеќе опции за онлајн поддршка
 • Веб-страница: www.ggservers.com

Една причина зошто GGServers е на оваа листа е неговиот лесен пристап кон новодојденците.

Неговиот приспособен Multicraft cPanel е лесен за навигација, дозволувајќи им на корисниците да управуваат со серверите за игри, да ги следат разговорите помеѓу голем број играчи и да создаваат светови со само неколку кликања.

Ги поддржува и најпопуларните модпакети и изданија на сервери, вклучително Java, Bedrock, Paper, Spigot и BungeeCord. Може да се префрлате помеѓу типовите на сервери во секое време преку контролната табла.

Освен тоа, GGServers овозможува додавање играчи како под-корисници доколку сакате да управувате со сервер заедно со нив. Слободно поставете ги нивните улоги и дозволи од контролната табла како што ви одговара.

Позитивни:

 • Девет сервери се распространети низ Северна Америка, Европа, Азија и Австралија.
 • DDoS заштита.
 • Инстант поставување.
 • Без препродажба.
 • Бесплатен поддомен.
 • Повеќе опции за поддршка, како што се разговор во живо, база на знаење, форуми за дискусија, поддршка за билети и заедница на Discord.

Конс:

 • Гаранцијата за враќање на парите важи само во рок од 24 часа по купувањето.
 • Само клиентите на Premium можат да пристапат до бесплатната база на податоци и сервери на MySQL во Азија и Австралија.

Цена:

GGServers нуди два типа на претплата - стандардна и премиум.

Првата опција е поприфатлива, почнувајќи од 3 долари/месечно за 1024 MB RAM и 12 слотови. Сепак, латентноста може да биде проблем ако живеете надвор од Северна Америка или Европа.

Во тој случај, ќе биде мудро да се оди со планот Premium. Најевтиниот план чини 6 долари/месечно за иста количина RAM меморија, но доаѓа и со понапреден хардвер и повеќе опции за прилагодување.

9. Коцка диња

хостинг на диња
 • Ветува 100% uptime
 • Поддршка за повеќе сметки за заедничко управување со серверот
 • Премиум носачи на пропусен опсег за мала латентност
 • Веб-страница: www.meloncube.net

За да обезбеди врвен квалитет на услугата за хостирање на Minecraft, MelonCube користи хардвер од висока класа за нивните сервери, како што се DDR4 ECC RAM и SSD или NVMe погони. Ова е причината зошто компанијата со седиште во САД гарантира толку висок процент на време на работа.

карактеристики на диња

Покрај тоа, тие нудат прилично дарежлива компензација. Ако времето на застој трае до 15 минути, слободно пријавете се во службата за корисници за да добиете кредит за услуга од 10%.

Сите планови вклучуваат неограничено складирање и бесплатна MySQL база на податоци, за да можете да имате онолку модови на Minecraft и сопствени .jar датотеки колку што сакате да го приспособите вашиот свет.

MelonCube нуди повеќе од 30,000 инсталатери на приклучоци Bukkit со еден клик за уште повеќе да го подобри вашето искуство со игри.

Згора на тоа, MelonCube вклучува бесплатни проби на платформи како BuyCraft, Enjin и Minetrends за сите свои корисници. Овие платформи можат да ви помогнат да заработите пари преку серверот и да ја зголемите заедницата со текот на времето.

Позитивни:

 • Неограничено складирање.
 • Инстант поставување.
 • Мониторинг на јазолот за да се обезбеди без препродажба.
 • DDoS заштита.
 • Рестартирање при пад.
 • Инсталатери на приклучоци Bukkit со еден клик.
 • Целосен пристап до датотеката FTP.

Конс:

 • Серверите се достапни само во северноамериканските и европските земји.
 • Поддршката е достапна само со поднесување билет или одење во базата на знаење.

Цена:

MelonCube има дваесет опции за претплата за Minecraft сервери со различни големини.

Најприфатливата опција чини 3 долари/месечно, која доаѓа со 1024 MB RAM. Дополнително, сите планови доаѓаат со неограничени слотови за играчи и складирање.

Што да барате во давател на услуги за хостирање на серверот Minecraft

Кога станува збор за играње на Minecraft онлајн, изборот на вистинскиот провајдер за хостирање на серверот е клучен за да се обезбеди непречено и пријатно искуство со игри.

Најдобрите провајдери на хостинг на Minecraft нудат сигурни и брзи сервери со високи гаранции за време на работа, како и одлична поддршка за клиентите и контролни панели прифатливи за корисниците.

Некои популарни даватели на хостинг на Minecraft вклучуваат Hostinger, BisectHosting и Apex Minecraft Hosting.

Со внимателно споредување на различните достапни опции за хостирање на серверот, играчите можат да го најдат најдобриот давател на хостинг на Minecraft за да одговараат на нивните потреби и преференции за игри.

Без разлика дали хостирате голема игра со повеќе играчи или само барате сигурен сервер за играње со пријателите, изборот на најдобрата компанија за хостирање на сервери Minecraft може да ја направи сета разлика.

Ако сакате да изградите и управувате со свој сопствен сервер, еве неколку аспекти на кои треба да внимавате кога ја барате најдобрата компанија:

Леснотија на користење

Најдобрите провајдери за хостирање на сервери Minecraft ќе го олеснат поставувањето сервер, особено за почетници. Затоа е од суштинско значење да барате услуги за хостирање на Minecraft кои нудат инстант поставување.

На овој начин, корисниците на кое било ниво на вештина можат веднаш да почнат да ги градат своите светови.

Исто така, обрнете внимание на контролната табла што ја нуди услугата за хостирање. Повеќето хостинг компании би имале вградено Multicraft, што е популарна и лесна за корисниците контролна табла.

Ако компанијата обезбедува контролна табла направена по нарачка, побарајте рецензии или демо видеа за да видите како функционира.

поддршка на корисниците на

Ова е уште еден клучен аспект што треба да го барате ако првпат користите сервер за Minecraft.

Погрижете се компанијата да има канал за поддршка 24/7 за да можете да побарате помош. Ова вклучува поддршка за разговор во живо, телефон, е-пошта или поднесоци за билети.

Освен тоа, веб-страницата на давателот на хостинг треба да има сеопфатна база на знаење за да ви помогне да ги решите проблемите сами.

хардвер

Најдобриот хостинг на Minecraft треба да биде ажуриран за да обезбеди добра игра за вас и вашите играчи.

Кога барате планови за хостирање, видете колку RAM обезбедува секоја опција. Имањето повеќе меморија овозможува перформанси на серверот без доцнење.

Плус, можете да додадете повеќе приклучоци, модови и повеќе играчи на серверот.

Вообичаено, потребна ви е околу 1 GB RAM за да биде домаќин на 10-20 играчи. Ако давателот тврди дека има неограничени слотови, прочитајте ги нивните услови за користење.

Тоа значи дека можете да хостирате што повеќе играчи, сè додека серверот може да го поддржи додека самиот број може да варира.

Понатаму, побарајте компании кои нудат SSD и повеќе процесори. Овие се прилично стандардни за врвни услуги за хостирање на сервери за игри, бидејќи обезбедуваат помазно искуство со игри.

Кои се минималните барања за хостирање на серверот?

 • 1GB RAM меморија
 • 1 процесорски јадро
 • SSD чување
 • 2GB RAM меморија
 • 2 процесорски јадро
 • SSD чување

Локации на центарот за податоци

Каде што компанијата за хостирање ги поставува своите центри за податоци може да ја одреди латентноста на вашиот сервер. Во овој случај, латентноста е времето потребно за пренос на информации од центарот за податоци на друг компјутер.

Изборот на провајдер со локации на податоци што се блиску до местото каде што работите ќе обезбеди мала латентност. Ако растојанието е помало, ќе има помалку проблеми и прекини при преносот на податоците.

Некои услуги за хостирање на серверот MC може да ви дадат опција да се префрлате помеѓу локациите. Ова ќе ви помогне ако има проблеми со перформансите со тековниот центар за податоци во кој сте.

Uptime

Времето на работа е процент што покажува колку често се вашите серверот ќе биде достапен онлајн.

Тековниот индустриски стандард е околу 99.9%, што значи дека има само 0.1% шанса вашиот сервер да доживее ненадеен прекин.

Меѓутоа, во зависност од услугата, оваа веројатност обично го исклучува планираното или итно одржување.

Се разбира, може да има прилики кога вашиот сервер е офлајн подолго од очекуваното. За да го ублажите ова, проверете ги условите за користење на давателот и проверете дали нуди компензација за да се надомести застојот.

DDoS заштита

Серверите за игри се главна цел за DDoS напади.

Овој тип на закана вклучува лансирање на огромна количина сообраќај до серверот за да се преоптоварат неговите ресурси и да се направи офлајн.

Како такво, избирање на а хостинг компанија со силна DDoS заштита е мудро. Оваа функција ќе го оддели злонамерниот сообраќај од легитимните врски и ќе ги анализира ненормалните сообраќајни обрасци за да ја подобри безбедноста.

Исто така, добра идеја е да се види дали давателот нуди надградлива DDoS заштита. Ова може да биде корисно кога вашиот сервер ќе се зголеми, што потенцијално може да привлече повеќе напади.

бекап

Ако се случи безбедносна закана или несреќа, резервните копии се од суштинско значење за враќање на вашиот сервер во живот. На овој начин, нема да морате да започнете од нула за да поставите сè.

Во зависност од услугата за хостирање, можеби ќе треба сами да направите резервни копии, или компанијата ќе ја изврши оваа задача за вас автоматски.

Имањето на последната опција е многу попогодно, бидејќи го намалува ризикот од губење на основните податоци. Сепак, некои провајдери нудат такви услуги само за дополнителни трошоци.

Дополнително, просторот за складирање резервни копии обично е ограничен, но некои провајдери нудат дополнителен резервен простор како платени додатоци.

Поддршка за мод и приклучоци

Еден аспект што го прави хостирањето на серверите на Minecraft многу привлечно е да изберете свои модови и приклучоци за да изградите сопствени искуства за играње.

Затоа е од витално значење планот за хостирање да ја нуди функцијата сами да ги инсталирате овие датотеки.

Вообичаено, давателот обезбедува целосен root пристап за поставување модови и приклучоци преку контролната табла или FTP клиентот. Многу хостинг услуги нудат инсталатор на модпакет со еден клик, многу попријатна опција за корисници кои не се технички.

Некои даватели на хостинг нудат и платена услуга за поставување на модпакети и приклучоци за вас. Иако тие можат да додадат дополнителни трошоци, тоа е одлично за да се осигура дека се правилно инсталирани и работат.

Карактеристики и спецификации на серверот

Кога станува збор за избор на провајдер за хостирање на серверот Minecraft, важно е да се земат предвид карактеристиките и спецификациите на серверот што ги нуди секој провајдер.

Ова може да ја вклучи количината на GB RAM и складирање (SSD) вклучени во плановите за хостирање, без разлика дали давателот нуди VPS сервери и дали давателот нуди неограничени слотови за играчи за игри со повеќе играчи.

Дополнително, поддршката за модови и верзиите на серверот се важни размислувања за оние кои сакаат да го прилагодат своето искуство со Minecraft.

Многу провајдери на хостинг нудат и multicraft контролен панел за да им помогнат на администраторите на серверите полесно да управуваат со нивните сервери.

Не заборавајте да ја проверите и гаранцијата за време на работа и поставките на серверот понудени од секој провајдер за да обезбедите непречено и сигурно искуство со игри за вас и вашите играчи.

Цени

Иако е можно бесплатно хостирање на сервер за Minecraft, потребни се прилично многу ресурси за да се направи тоа. Сепак, тоа не значи дека треба да го преплавите буџетот за да уживате во играта при изборот на услуга за хостирање.

Кога го истражувате најдобриот евтин хостинг на серверот Minecraft, еве неколку работи што треба да ги земете предвид:

Погрижете се да го земете предвид опсегот на планови што ги нуди компанијата. Размислете за придобивките и разликите во цените за да видите кој ќе ви донесе најмногу вредност.

По можност, давателот треба да го олесни надградбата или унапредувањето на плановите во случај да се премислите.

Внимавајте и на периодот на договорот. Обично, поевтино е да ја купите претплатата една или две години однапред, наместо да плаќате за неа месечно за да го стартувате вашиот сервер.

Често поставувани прашања

Кои се најдобрите провајдери за хостирање на Minecraft и какви видови планови за хостирање нудат?

Кога станува збор за давателите на хостинг на Minecraft, има неколку опции за избор, вклучувајќи Sparked Host, Apex Hosting, MCProHosting и многу повеќе. Секој давател на хостинг нуди различни опции за хостирање на сервери, од VPS сервери до планови за посветен сервер. Во зависност од вашите потреби и буџет, можете да размислите за еден од нивните достапни буџетски пакети или да ги надградите на понапредни планови со зголемен простор на серверот и пропусен опсег.

Дополнително, сајтовите за хостирање често нудат опции за цени за специфични карактеристики, како што се поддршка за мод или телефонска поддршка, што може да го подобри вашето искуство со хостирање на игри. Пред да изберете провајдер на сервер за игри, важно е да ги земете предвид администраторите на серверот и поставките на серверот за да обезбедите непречено и сигурно искуство за хостирање.

Какви видови опции за сервер се достапни за решенијата за хостирање на Minecraft?

Плановите за хостирање на VPS сервери се популарен избор за решенијата за хостирање на Minecraft, нудејќи флексибилни и скалабилни решенија за хостирање со напредни хардверски способности, како што се Xeon процесори и хардвер VCPU, кои можат да обезбедат одлични перформанси на серверот. Плановите за хостирање VPS често доаѓаат со различни опции за простор на серверот, во зависност од вашиот буџет и бројот на играчи.

Кога размислувате за давател на хостинг на Minecraft, треба да ја земете предвид и локацијата на серверот и гаранцијата за време на работа за да обезбедите најдобро можно искуство за игри за играчите ширум светот. Значи, ако барате висококвалитетно решение за хостирање на Minecraft, планот за хостирање на серверот VPS може да биде одличен начин да започнете.

Што треба да земете во предвид при изборот на провајдер за веб-хостинг за решенија за серверот Minecraft?

Постојат неколку фактори што треба да ги земете предвид при изборот на провајдер за веб-хостинг за решенија за серверот Minecraft. Еден од најважните размислувања е корисничкиот интерфејс, кој може да влијае на леснотијата на користење и целокупното корисничко искуство. Сигурен тим за услуги на клиентите со достапна телефонска поддршка е исто така важен за да се осигурате дека можете да добиете помош кога ви е потребна.

Дополнително, вреди да се истражи програмата за придружна комисија на давателот и должината на договорот, за да се осигурате дека ја добивате најдобрата вредност за вашата инвестиција. Со прегледување на овие важни аспекти на вашиот веб-хостинг провајдер, можете да се чувствувате сигурни дека ја избирате вистинската опција за хостирање на серверот Minecraft за вашите потреби.

Кои клучни карактеристики треба да ги барате во опциите за хостирање на серверот Minecraft за потребите на игри со повеќе играчи?

Кога станува збор за опциите за хостирање на серверот Minecraft за потребите на игри со повеќе играчи, има неколку важни карактеристики што треба да се земат предвид. Прво и основно, ќе сакате решение за хостирање кое нуди напредни опции за режим на повеќе играчи, како што е поддршка за модови за сопствени режими на игра и мини-игри.

Дополнително, важно е да се осигурате дека опциите на серверот се оптимизирани за да ги задоволат вашите потреби за игри и можат да ги обезбедат потребните ресурси за вашата игра. Имајте на ум дека некои модови можат да бидат ресурсни свињи, па затоа е од суштинско значење да се избере хостинг провајдер кој може да се справи со барањата на вашите специфични барања за игри.

Со избирање на решение за хостирање кое ги задоволува уникатните потреби на вашата гејмерска група, можете да се погрижите да го имате најдоброто можно искуство за играње со минимални прекини или проблеми со поврзувањето.

Која е најдобрата платформа за хостирање на серверот Minecraft во 2023 година?

Hostinger го обезбедува најдоброто целокупно искуство во игра за хостирање на сервери на Minecraft.

Тие нудат одлична поддршка, Multicraft и Game Panel, дозволуваат неограничени приклучоци и модови, посветени IPv4/IPv6 адреси, неограничени слотови за играчи, DDoS заштита и пристапни цени. Нивните сервери се исто така сигурни, брзи и имаат одлично време на работа.

Колку чини хостирањето на серверот Minecraft?

Опсегот на планови за хостирање на серверот Minecraft на Hostinger од 6.99 долари месечно до 29.99 долари месечно. Но, можете да добиете буџетски сервер за 20 играчи за само 2.50 долари месечно.

Колку RAM ми треба за серверот Minecraft?

Минималната потребна RAM меморија што ви треба е 1 GB, но се препорачува 2GB+. Колку повеќе RAM меморија имате, толку понепречено е искуството за играње.

Препорачаните барања за серверот се 2 GB RAM, 2 јадра на процесорот и складирање на SSD.

Како хардверските барања влијаат на цената на опциите за хостирање на серверот Minecraft?

Хардверските барања на опциите за хостирање на серверот Minecraft може да влијаат на цените на различните планови. Некои хостинг сајтови нудат планови со пониски цени кои доаѓаат со помалку простор на серверот и пропусен опсег, што можеби не е доволно за напредна игра или големи групи играчи.

За повеќе напорни игри со повеќе играчи, како што се оние за кои е потребна 16 GB RAM или повеќе, можеби ќе треба да се одлучите за планови за хостирање од повисоко ниво со зголемени трошоци. Важно е да се проценат трошоците за верзијата за да се осигурате дека ги добивате вистинските функции за вашите специфични потреби без прекумерно трошење.

Меѓутоа, со вистинската хардверска поддршка, можете да уживате во непречено и доверливо искуство на игри со повеќе играчи без да се грижите за задоцнување или застој.

Кои други фактори треба да ги земете предвид при изборот на најдобрите опции за хостирање на серверот Minecraft?

Постојат неколку други фактори кои треба да се земат предвид при одлучувањето за најдобрите опции за серверот Minecraft. На пример, можеби ќе сакате да изберете провајдер кој нуди дополнителни веб-апликации, како што се веб-продавници, за дополнително да ги проширите вашите понуди за игри.

Исто така, важно е да размислите како мобилниот уред може да се користи за управување со вашиот сервер Minecraft, бидејќи некои хостинг провајдери нудат интерфејси погодни за мобилни телефони.

Понатаму, силен персонал за поддршка може да ја направи сета разлика кога станува збор за одржување на вашиот сервер и справување со проблеми со групата играчи. И на крај, угледниот провајдер за хостирање на серверот Minecraft, како што се серверите GG, може да игра витална улога во вашиот процес на донесување одлуки, обезбедувајќи непречена и сигурна игра за вашите групи играчи.

Со разгледување на овие други клучни фактори, можете да ја изберете најдобрата опција за серверот Minecraft за да ги задоволи сите ваши потреби.

Дали Minecraft е бесплатен?

Minecraft е лиценцирана игра создадена од Студија Мојанг тоа е сега во сопственост на корпорацијата Мајкрософт. Постојат различни верзии на него за различни платформи, а цените варираат во зависност од тоа за која платформа го сакате.

На пример, основниот Minecraft за Windows чини 29.99 долари, а верзиите Xbox 360 и PS4 чинат 19.99 долари.

Што е хостирање на серверот Minecraft Bedrock?

Хостирањето на серверот Minecraft Bedrock ги поддржува различните мултиплатформски верзии на играта. Во споредба со оригиналната Java код верзија на Minecraft, Bedrock Edition им нуди на играчите многу повеќе колаборативно искуство за играње меѓу платформи на iOS, Android и Windows 10 Edition и конзоли како што се Xbox, PlayStation и Nintendo Switch.

Што е модифициран хостинг на серверот Minecraft?

It е хостинг на сервер кој ви овозможува да инсталирате модови, мод пакети, и додатоци на серверот за да играте изменети верзии на Minecraft за подобрено искуство во игра.

Се проценува дека има над 100 илјади модови таму, и „Само доволно предмети“ (JEI) е еден од најпопуларните модови и е преземен повеќе од 131 милион пати.

Резиме – Најдобар хостирање на серверот Minecraft во 2023 година

Кога станува збор за хостирање на серверот Minecraft, потребите и карактеристиките за игри се главен приоритет.

Игрите со повеќе играчи се составен дел од искуството на Minecraft, а од суштинско значење е да се најде провајдер за хостирање на сервер кој може да се справи со барањата на растечката група играчи.

Apex Hosting Apex е одлична опција за оние кои бараат модифицирани сервери на Minecraft, бидејќи нивните планови за хостирање ги задоволуваат потребите на оние кои сакаат да создадат сопствени режими за мултиплеер и мини-игри.

Способноста да го прилагодите вашиот сервер и да ги задоволите вашите потреби за игри е клучна, а од суштинско значење е да се најде хостинг провајдер кој може да ги поддржи овие функции.

Значи, кој е најдобриот хостинг на серверот Minecraft што треба да го добиете?

Ги прикажавме сите најдобри услуги за хостирање на Minecraft врз основа на нивните перформанси, богатството на функции и популарност. Сепак, кој ќе го изберете ќе зависи од вашите потреби и преференции.

 1. Hostinger – сеопфатна најдобрата компанија за хостирање Minecraft.
 2. Скала Хостинг – оптимизиран сервер Minecraft напојуван од Amazon AWS за брзи перформанси и најголема безбедност.
 3. BisectHosting – неограничен простор на дискот NVMe со сите планови.
 4. Апекс Minecraft хостинг – најдобро за лансирање на модифицирани сервери на Minecraft.
 5. ScalaCube – одлично е за хостирање на повеќе Minecraft сервери и градење на онлајн заедница.
 6. ShockByte – одлични перформанси за прифатлива цена.
 7. MCProHosting – ултра ниска латентност, со најобемна мрежа на центри за податоци.
 8. GGServers – нуди најпријателски приспособена контролна табла Multicraft.
 9. Коцка диња – гарантира 100% време на работа и неограничено складирање.

Ако ги барате најдобрите опции за хостирање на Minecraft, размислете да изберете Hostinger. Има се што ви треба за да уживате во играта – од високо време на работа, хардвер со врвен квалитет, пакети мод подготвени за инсталирање, автоматски резервни копии и многу повеќе.

Плус, можете да ја пробате услугата цел месец и да побарате враќање на парите ако се предомислите. Има многу информации достапни на интернет за тоа како да поставите сервер за Minecraft ако некогаш заглавите.

Алтернативно, BisectHosting е одлично ако барате неограничен простор, со своите NVMe дискови и 24/7 следење на јазлите, перформансите нема да бидат проблем. Сепак, треба да направите резервни копии рачно или да платите дополнително за да ги овозможите автоматски.

Се надевам дека овој водич одговори на повеќето од вашите прашања во врска со изборот на најдобриот сервер Minecraft во 2023 година.

Референци

Споделете на...