Bluehost наспроти HostGator (Кој веб-домаќин е подобар во 2023 година?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

🤜 Глава-до-глава Bluehost споредба со HostGator 🤛. И двајцата се два од најпопуларните и најпогодни веб-домаќини во индустријата. Значи – како можете да изберете помеѓу овие два веб-домаќини?

Па, колку и да се слични, и двајцата имаат свои уникатни продажни точки и карактеристики што другиот ги нема. Ќе ви покажам кои се тие и како можете да ја изберете хостинг компанијата која најдобро одговара на вашите потреби!

Главни преземања:

Bluehost и HostGator се и популарни веб-хостинг провајдери со слични карактеристики, но Bluehost генерално е полесен за употреба и подобар за почетници.

HostGator нуди повеќе опции за план и има подобри цени за обновување, додека Bluehost има подобра корисничка поддршка и бекап на веб-страниците.

При изборот помеѓу Bluehost и HostGator, разгледајте ги вашите специфични деловни потреби, буџет и ниво на техничка експертиза.

Главната разлика помеѓу Bluehost а HostGator е тоа Bluehost е подобар во WordPress хостинг, но HostGator е поевтин. Еве ја крајната линија:

 • Генерално, Bluehost е подобар од HostGator, но изборот помеѓу двете ќе се сведе на две работи.
 • Bluehost е најдобрата опција кога станува збор за хостинг WordPress сајтови.
 • Затоа што Bluehostхостингот на е направен за WordPress (и WooCommerce) сајтови, WordPress доаѓа претходно инсталирано и лесно се конфигурира. Плус, Bluehost доаѓа со моќен и пријателски за почетници WordPress градител на веб-страници почнувајќи од 2.95 УСД/месечно.
 • HostGator е најдобрата опција кога станува збор за најевтината цена
 • Бидејќи HostGator е поевтин, плановите започнуваат од 2.75 долари месечно3 и вклучуваат и бесплатно име на домен (но исто така Bluehost).
КарактеристикиBluehostHostGator
BluehostHostGator
bluehostHostgator
Кое е подобро, Bluehost или HostGator? Краткиот одговор е, Bluehost. Додека HostGator и Bluehost се во сопственост на истата матична компанија, BluehostПлановите за веб хостинг нудат повеќе функции и севкупно подобра вредност во споредба со HostGator.
ЦенаОсновниот план е 2.95 УСД/месечноПланот за шрафирање е 2.75 УСД/месечно
Леснотија на користење⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 cPanel, автоматски WordPress инсталација, лесно креирање на е-пошта, автоматизирани бекап⭐⭐⭐⭐ cPanel, автоматски WordPress инсталација, лесно креирање на е-пошта, бесплатна миграција на веб-страниците
Бесплатно име на домен⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Бесплатен домен за една година⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Бесплатен домен за една година
Хостинг Карактеристики⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Неограничен простор на дискот и пренос, бесплатен CDN, складирање на SSD со високи перформанси, дневни резервни копии, неограничени е-пошта и бесплатен SSL⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Неограничен простор на дискот и пренос, бесплатен CDN, складирање на SSD со високи перформанси, дневни резервни копии, неограничени е-пошта и бесплатен SSL
Забрза⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 NGINX+, PHP 7, вграден кеширање, HTTP/2⭐⭐⭐⭐ Apache, PHP 7, HTTP/2
Uptime⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Добра историја на време на работа⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Добра историја на време на работа
Веб-миграција⭐⭐⭐⭐ Услугата за пренос на веб-страница е 149.99 долари⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Бесплатна миграција на веб-страница
поддршка на корисниците на⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Телефон, поддршка во живо, разговор, билет⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇 Телефон, поддршка во живо, разговор, билет
Веб-страницаПосетете Bluehost. СоПосетете го HostGator.com

Двете Bluehost и HostGator нудат одлично време на работа на серверот заедно со навистина атрактивни и неверојатно евтини стартни пакети за заеднички хостинг, но може да има само еден победник, нели?

Во овој случај, тоа е Bluehost, супериорен провајдер кој нуди работи како услугите на Blue Sky, бесплатен CDN, бесплатен градител на веб-локации и бесплатен домен за една година и има севкупно подобри и поцврсти перформанси и безбедност од HostGator.

Ако ова беше (Google) натпревар за популарност, тогаш оваа споредба би завршила многу брзо. Бидејќи Bluehost е многу попопуларен и луѓето многу повеќе го бараат Google отколку HostGator.

google трендови
https://trends.google.com/trends/explore?date=today%205-y&q=bluehost,hostgator

Како што е кажано, популарноста на пребарувањето на пребарувачите, се разбира, не е сè.

Во ова HostGator наспроти Bluehost споредба, ќе ви помогнам да дознаете кој веб-домаќин е најдобар за вашите потреби. Еве ќе го тестирам и споредам подолу:

 • Клучни карактеристики
 • Брзина и време на работа
 • Безбедност и приватност
 • Подршка на купувачот

и се разбира:

 • Планови за цени

и за секој дел ќе биде прогласен „победник“.

Bluehost наспроти клучните карактеристики на HostGator

Функција за хостирањеBluehostHostGator
Вид на веб-хостинг услугаВеб Хостирање, WordPress хостинг, хостинг на WooCommerce, хостинг за препродавачЗаеднички хостинг, облак хостинг, VPS хостинг, посветен хостинг, WordPress хостинг, хостинг за препродавач, хостинг на Windows
Бесплатен доменДа, за сите планови, за првата годинаДа, за избраните планови. Бесплатни домени се нудат само за споделените, WordPressи облак хостинг
Бесплатни сметки за е-поштаДа, за сите планови. Bluehost ви дава бесплатни деловни адреси за е-пошта што можете да ги хостирате на вашиот сопствен домен. Премиум споделениот хостинг и плановите на WooCommerce нудат Office 365 за 30 дена. Исто така, имате можност да се регистрирате за Microsoft 365 и да изберете помеѓу еден од нивните три плановиДа, за сите планови. Опција за хостирање на е-пошта на вашиот сопствен сервер или вклучен Google Работен простор. Опција за пристап до е-пошта преку веб-пошта
Бесплатна интеграција на Cloudflare CDNДа, за сите плановиСамо за опцијата за заеднички хостинг Бизнис план. За сите други планови, ќе треба рачно да ги ажурирате записите на DNS
Ограничување на простор на дискотНеограничен простор за повеќето планови. Само основната споделена претплата има ограничување од 50 GB за веб-меморија. Неограничен простор за сите планови 
Ограничување на опсег/пренос на податоцинеограничен неограничен
Бесплатна миграција на веб-страницаСлободен за WordPress сајтови. Другите платформи чинат 149.99 долари за 5 локацииБесплатно за сите видови веб-страници
слободен WordPress инсталирацијаДа, за сите плановиДа, за сите планови
Слободен веб-сајт градителДа, за сите планови Да, за сите планови 

Bluehost Клучни карактеристики

bluehost дели хостинг
 • Ефтино е - Bluehost нуди некои од најевтините опции за хостирање таму, особено ако лансирате веб-страница за прв пат. Тековната цена за Основниот споделен план е 2.95 УСД/месечно, што се плаќа годишно. 
 • Лесно WordPress интеграција - Bluehost е официјално одобрен од WordPress како еден од нејзините три избрани врвови WordPress хостинг провајдери. И ова не треба да се сфати лесно. Bluehost има развиено неколку сервиси преку кои им овозможуваат на своите корисници полесно WordPress управување и функционалност на веб-страниците (како со нивниот контролен панел Bluerock), нивните посебни успеа WordPress хостинг, и нивните Блу Скај услуги кои нудат стручни совети за сите работи поврзани со постоење на WP-страница – маркетинг, продажба, раст, одржување и многу повеќе. Исто така, процесот на инсталација со еден клик го прави смешно лесен за инсталирање WordPress на вашиот Bluehost сметка.
 • Bluehostградител на веб-страница – Од неодамна, Bluehost има дизајнирано сопствен градител на веб-страници кои можете да ги користите за да го креирате вашиот WordPress веб-страница од нула. Градителот на Smart AI ќе се погрижи да биде оптимизиран за кој било уред. Изградувачот на веб-локации е навистина лесен за користење - имате стотици шаблони од кои можете да изберете и можете да ги уредувате овие шаблони во реално време, со нула знаење за кодирање. Многу фонтови, стотици фотографии, опција за прикачување музика и видеа, како и едноставноста за користење BluehostГрадителот на веб-страниците е многу атрактивен. И, се разбира, ако сакате да одите чекор подалеку со прилагодувањето, секогаш можете да внесете сопствени CSS кодови и да управувате со нив од удобноста на вашата контролна табла.
 • Слободното име на домен (за првата година) - Bluehost нуди бесплатен домен за првата година на кој било план што ќе го купите. Единственото предупредување е дека името на доменот не смее да чини повеќе од 17.99 долари. Вклучени домени се .com, .net, .org, .blog и повеќе.
 • Бесплатни опции за безбедност - Bluehost нуди бесплатен SSL сертификат и бесплатен CDN за секоја веб-локација што ја хостираат за вас. Сертификатот SSL ви овозможува да ги олесните безбедните трансакции со е-трговија и да ги одржувате безбедни чувствителните податоци, а CDN ви овозможува да блокирате малициозен софтвер што може да ја нападне вашата страница и само да ја подобри целокупната безбедност на страницата. 
 • Одлична придружна програма - Bluehost со гордост истакнува дека платиле повеќе од 5 милиони долари провизии, само минатата година! Значи, тоа не е толку изненадувачки Bluehost има една од најпопуларните придружни програми. Добивате провизија од 65 долари за секој упатување што го правите. Уште повеќе, процесот на пријавување е бесплатен и навистина лесен за правење, а веродостојниот процес на следење не дозволува никакви изгубени препораки. И ако имате какви било прашања поврзани со придружната програма, секогаш можете да го прашате стручниот тим на филијали менаџери.
 • 24/7 достапна корисничка поддршка – покрај ова, можете да најдете и ресурси за поддршка во нивната база на знаење – работи како ЧПП и решенија за вообичаени проблеми, написи и водичи за различни BlueHost опции и процеси, инструкции како да се користи платформата за хостирање и видеа на YouTube.

Главни карактеристики на HostGator

Hostgator
 • Многу евтини стартни планови – HostGator има една од најприфатливите основни понуди за хостирање на пазарот. Ако штотуку започнувате со вашето онлајн присуство, имате навистина ограничен буџет и локација што нема да биде премногу сложена и бара ресурси, треба да ги испробате заедничките хостинг планови на HostGator кои започнуваат од само 2.75 долари месечно. Забелешката овде е (секогаш има едно, да) дека попустот важи доколку платите 3 години однапред, а цената за обновување ќе биде без сегашниот попуст од 60%.
 • Бесплатно име на домен - За една година кога ќе се регистрирате за 12, 24 или 36-месечен HostGator Shared, WordPress, или план за хостирање во Облак.
 • Бесплатни трансфери на сајтови – да, сè уште не можам навистина да ја завиткам главата околу тоа како Bluehost може да наплати 149.99 долари за миграција на страницата кога повеќето од хостинг провајдерите таму го прават тоа за 0 долари!
 • Лесно WordPress инсталации – HostGator е добро интегриран со WordPress, па ако сакате да хостирате WP-страница со нив, тие ќе ви го олеснат тоа супер. На Градител на веб-страници на HostGator е исто така одличен. Или, можете само да го изберете WordPress хостинг план, и ќе имате WP веќе автоматски инсталирано на вашата хостинг сметка. Воопшто нема мака!
 • Повеќе опции за хостирање од кои можете да изберете – HostGator нуди осум различни опции за хостирање, вклучувајќи облак хостинг, Windows хостинг и хостирање веб-апликации, нешто што не можете да го најдете на Bluehost. Виндоус хостирањето им овозможува на корисниците кои имаат веб-локации на кои им се потребни посебни апликации и услуги на Windows како ASP, NET, MSSQL (Microsoft SQL Server) и Microsoft Access да ги користат без проблем. 
 • Флексибилни опции за наплата – кога станува збор за плаќање за вашиот хостинг, HostGator нуди шест различни циклуси на наплата – можете да изберете помеѓу 1, 3, 6, 12, 24 и 36 месеци. Сепак, наплатата за 1, 2 и 3 месеци е значително поскапа од другите циклуси.
 • Неизмерен пропусен опсег и простор на дискот – Неизмерениот пропусен опсег на HostGator значи дека нема да ви се наплаќа се додека користите простор на дискот и пропусниот опсег што одговара на потребите на вашата страница (ова се однесува на веб-страниците за лични или мали бизниси). 

🏆 Победникот е…

Тоа е вратоврска. Без разлика дали е тоа Bluehost или HostGator зависи од тоа што ви треба. Ако се работи за повеќе програмски јазици и разновидни опции за хостирање, тогаш тоа е сигурно HostGator. Но, можеби навистина сакате да се фокусирате на развивање на вашето WordPress веб-страница или искористете ги предностите на одличната придружна програма. Тогаш тоа е Bluehost сигурно! 

Bluehost наспроти HostGator: Брзина и перформанси

Брзина и перформансиBluehostHostGator
Гаранција за време на работа на серверотНе Да (99.99%)
Просечна брзина на локацијата (тест-локација)2.3s2.1s
Google PageSpeed ​​Insights (тест-страница)92 / 10096 / 100

Bluehost Време на работа и брзина

 Направив тестови на Bluehostбрзината на (со користење на a Bluehost-домаќин на локација за тестирање) и морав да кажам дека просечното време на вчитување на страницата е навистина добро.

Добива а 92% мобилен резултат вклучен Google Увид PageSpeed.

bluehost google увид на страници

и на GTmetrix, резултатот за изведба е 97%.

bluehost брзина на gtmetrix

Bluehost има 99.98% uptime, што е одлично за веб-хостинг провајдер. Никој не може да ви гарантира 100% uptime (иако има такви гаранции) во текот на целата година. Многу фактори влијаат на брзината на серверот и понекогаш се случуваат непредвидливи работи.

Ако тие 0.2% се материјализираат, 99.98% време на работа значи дека вашиот сајт ќе биде целосно недостапен за помалку од 2 часа во текот на цела година. 

Bluehost има добри резултати во резултатите од тестовите за брзина.

Време на работа и брзина на HostGator

Мојата тест-страница која е хостирана на HostGator се вчитува брзо според Google Увид PageSpeed и добива мобилен резултат од 96 од 100.

Hostgator google перформанси на увид во брзината на страницата

И истото за GTmetrix. Резултатот за изведба на локацијата за тестирање е 89%

изведба на hostgator gtmetrix

Па, се чини дека HostGator работи подобро од Bluehost на овој фронт. Има гаранција за време на работа од 99.99%, која, сепак, важи само за заеднички и препродавачки опции за хостирање.

гаранција за време на работа на hostgator

Како што велат на нивната страница, плановите за VPS и посветен сервер се покриени со различен тип на мрежна гаранција „во која кредитот се пропорционализира за времето кога серверот е во прекин“ и тоа не е поврзано со нивната гаранција за време на работа.

🏆 Победникот е…

HostGator. Врз основа на моите резултати од тестот, HostGator покажа дека неговите веб-хостинг услуги се нешто побрзи и исто така посигурни од Bluehost. Иако тие се од иста матична компанија, HostGator е подобар Bluehost во оваа област. 

Bluehost наспроти HostGator: Безбедност и приватност

Безбедност и приватностBluehostHostGator
Бесплатно SSL сертификат Да, за сите плановиДа, за сите планови
Интеграција на Cloudflare CDNДа, за сите плановиСамо на заедничкиот хостинг Бизнис план
Резервни опцииАвтоматизирани дневни, неделни и месечни бекап. Bluehost, сепак, не ви дава никаква гаранција за целосно враќање на податоците.Автоматска резервна копија еднаш неделно за сите планови. Можноста за резервни опции на CodeGuard зависи од типот на вашиот хостинг план. 
SSH пристапДа, за сите плановиДа, за сите планови за хостирање на Линукс
Автоматски WordPress надградбиДаДа

BluehostКарактеристики за безбедност и приватност

bluehost безбедност

Bluehost нуди солиден бесплатен безбедносен пакет за вашиот сајт. Добивате бесплатен SSL сертификат, бесплатен SSH, директориуми заштитени со лозинка, филтри за е-пошта и кориснички сметки, Cloudflare како бесплатна CDN услуга и три алатки против спам од кои можете да изберете – Apache SpamAssassin, Spam Hammer и Spam Experts.

bluehost интеграција на cloudflare

Во вашиот WordPress контролната табла, можете да ги приспособите поставките за WordPress автоматско ажурирање, коментирање, ревизии на содржината и поставки за кеширање.

За поцврста безбедност, сепак, се препорачува да купите додатоци како што се CodeGuard и SiteLock, кои подобро ја штитат вашата страница од хакери и редовно се грижат за резервната копија на вашата страница.

Карактеристики за безбедност и приватност на HostGator

SiteLock

HostGator ви ги дава основите на веб-безбедноста, како што се SSL сертификатите, но има и прилагоден заштитен ѕид кој има за цел да заштити од DDoS напади. Меѓутоа, ако сакате поцврста веб-безбедност и резервна копија, сепак ќе треба да купите апликации од трети страни како на пр SiteLock и CodeGuard основни

ЦДН на Cloudflare интеграцијата е бесплатна, но само на деловниот план за споделен хостинг, за другите планови сè уште можете да користите Cloudflare, но мора сами да ги ажурирате записите на DNS.

HostGator исто така нуди а бесплатна SSL сертификат за сите нивни планови и тие исто така имаат целосна SSH пристап.

hostgator ssl

🏆 Победникот е…

Bluehost. И двата провајдери на хостинг нудат SSL сертификати и двофакторна автентикација за подобра заштита на сметката, но јас би избрал Bluehost како победник овде затоа што нуди повеќе функции како жешки врски и црни листи на IP адреси. Исто така, можете да изберете помеѓу три алатки против спам. И двата провајдери се прилично основни кога станува збор за резервна копија на податоци и тие препорачуваат да добиете дополнителна апликација од трета страна, како CodeGuad.

Bluehost и планови за цени на HostGator

Планови за цениBluehostHostGator
Муабет со хостингПочнувајќи од 2.95 долари/месечноПочнувајќи од 2.75 долари/месечно
Посветен хостингПочнувајќи од $ 79.99 месечноПочнувајќи од $ 89.98 месечно
VPS хостингПочнувајќи од $ 19.99 месечноПочнувајќи од $ 23.95 месечно
облак хостингНеПочнувајќи од $ 4.95 месечно
WordPress хостингПочнувајќи од 2.95 долари/месечноПочнувајќи од 2.75 долари/месечно
Хостинг на WooCommerceПочнувајќи од $ 19.95 месечноНе
Планови за градење веб-страници со вклучен хостингПочнувајќи од $ 9.95Почнувајќи од $ 3.84 месечно
Препродавач на хостингПочнувајќи од $ 16.99 месечноПочнувајќи од $ 19.95 месечно
Windows хостингНеПочнувајќи од $ 4.76 месечно
Слободен планНеНе

Bluehost Планови за цени

заеднички план за хостирање на синиот домаќин
 • BluehostОсновниот споделен план чини 2.95 УСД/месечно и вклучува:
  • 10 GB SSD меморија
  • 1 слободен WordPress
  • Бесплатен домен за 1 година
  • Прилагодени теми
  • WordPress интеграција
  • Градител на веб-локации со влечење и пушти
  • Шаблони управувани со вештачка интелигенција
 • Плус сподели Bluehost планот ви дава можност да стартувате повеќе страници (добивате неограничен број локации), а исто така и неограничено складирање. 
 • Заедничкиот план Choice Plus ви дава повеќе опции за дотерување на безбедноста на страницата, а исто така и за приватноста на страницата. Покрај основните работи, доаѓа со бесплатна приватност на доменот и бесплатни автоматизирани бекап валидни една година. 
 • BluehostПремиум планот за заеднички хостинг, наречен Про план, нуди дополнителна оптимизација и моќ за вашите сајтови. Ако се одлучите за овој план, добивате бесплатна посветена IP адреса, премиум позитивен SSL сертификат и автоматизирани резервни копии. 
 • BluehostНаменските планови на 's започнуваат од 79.99 $ месечно (се плаќаат на секои 3 години). Оваа опција за хостирање става на располагање цел сервер и неговите моќни ресурси на вашата страница. 
 • Карактеристиките вклучени во наменскиот стандарден план се:
  • Процесор - 4 јадра
  • Процесор – 4 нишки
  • Процесор - 2.3 GHz
  • Процесор - 3 MB кеш
  • Меморија од 2 x 500 GB RAID ниво 1 
  • 4 GB RAM меморија
  • 5 TB мрежен пропусен опсег 
  • 1 бесплатен домен
  • 3 посветени IP адреси 
  • cPanel и WHM со root пристап
 • Подобрениот посветен план и премиум посветениот план се надградија во однос на складирањето, RAM меморијата, моќноста на процесорот и посветените IP-адреси. 
 • Bluehost-управувано WordPress планови почнувајте од 4.95 УСД што се плаќа на секои 3 години. Овој план ги нуди сите основни функционалности што ви се потребни за да изградите професионална страница на WP за многу фер цена. Само имајте предвид дека ова не е исто како нивното WordPress хостинг план, кој е поосновен и сличен на заедничкиот хостинг план. 
 • Bluehostуспеа WordPress план нуди:
  • 1 WordPress
  • Веб-меморија од 10 GB
  • 200+ Global Edge сервери
  • Jetpack Personal додаток
  • Откривање и отстранување на малициозен софтвер
  • Дневни закажани бекап 
  • Приватност и заштита на доменот
  • Мајкрософт е-пошта – 30-дневен пробен период 
  • Вградена висока достапност
  • Сценска средина
  • Се препорачува за до 50.000 посетители.
 • Останатите два планови во овој успеаја WordPress хостинг нуди неограничено количество веб-локации, складирање на SSD до 100 GB и посетители на веб-локации кои се движат од 150,000 до 500.000, во зависност од планот.

Планови за цени на HostGator

hostgator веб хостинг
 • Основниот заеднички план на Hatchling на HostGator започнува од 2.75 УСД/месечно (со сегашниот попуст од 60%, се плаќа на секои 3 години). Планот вклучува:
  • 10 GB SSD меморија
  • Непромерен пропусен опсег
  • Веб-страница на 1 
  • Бесплатен домен 
  • Со еден клик WordPress инсталира 
  • слободен WordPress/cPanel пренос на веб-страница 
 • Заедничкиот план на Baby вклучува до 5 локации што можете да ги хостирате. 
 • Бизнис споделениот план вклучува уште повеќе работи како:
  • Бесплатни алатки за оптимизација 
  • Бесплатна надградба на Позитивен SSL
  • Бесплатна посветена IP адреса
 • Посветените планови на HostGator започнуваат од 89.98 долари месечно, што е малку поскапо од истиот Bluehost уреден план. Основниот посветен план на HostGator нуди:
  • Процесор - 4 јадра
  • Процесор – 8 нишки
  • 8 GB RAM меморија 
  • 1 TB HDD
  • Непромерен пропусен опсег
  • Процесорот Intel Xeon-D
 • Другите наменски планови нудат поголема моќност на процесорот, повеќе RAM меморија, како и HDD или SSD меморија.
 • HostGator ви овозможува да изберете помеѓу Linux или Windows OS за да извршувате посветени сервери.
 • ДомаќинGator WordPress плановите за хостирање започнуваат од 5.95 УСД месечно и вклучуваат:
  • 1 WP-локација 
  • До 100.000 посетители месечно 
  • Бекап во вредност од 1 GB 
  • Бесплатен домен
  • Непромерен пропусен опсег
 • Другите два планови во WordPress хостинг нуди повеќе резервен простор (2GB и 3GB) и поддршка за 2 или 3 локации (во зависност од планот). Исто така, во зависност од тоа кој план ќе го изберете, вашиот сајт може да опфати помеѓу 200,000 и 500,000 посетители месечно.

🏆 Победникот е…

Јас би рекол HostGator. HostGator е добар избор if барате поголема разновидност во однос на изборите на хостинг план. Исто така, Bluehost не нуди планови за хостирање во облак, хостирање на Windows и хостирање на апликации. Што повеќе, Bluehost не нуди свои планови за препродавач, а оние што ги нуди се поскапи од оние на HostGator. И последно, но не и најмалку важно, HostGator нуди малку поевтин стартер заеднички хостинг план.

Сепак, Bluehost е очигледен избор ако сакате да хостирате WP-страница, и ако сте по изведба, тогаш добијте една од нивните управувани WordPress хостинг планови. 

Bluehost и поддршка за корисници на HostGator

поддршка на корисниците наBluehostHostGator
24/7 услугаДаДа
Разговор во живоДаДа
Е-поштаДаДа
телефонДаДа
Билети за поддршка ДаНе
База на знаењеДаДа

BluehostПоддршка на клиентите

bluehost подршка на купувачот

Bluehost има систем за поддршка на корисници 24/7 со кој можете да контактирате преку разговор во живо, е-пошта, телефон, а исто така и билети за поддршка. Bluehost исто така нуди сеопфатна библиотека со знаење која обезбедува решенија за многу различни проблеми што можеби ги имате. Само треба да ставите клучен збор во лентата за пребарување и ќе имате цела листа на потенцијални решенија за вашиот проблем. 

Поддршка за корисници на HostGator

поддршка за корисници на hostgator

Грижата за клиентите на HostGator е слична на онаа на Bluehost. Тие исто така нудат 24/7 услуги на клиентите преку телефон и разговор во живо. Имаат портал за поддршка кој е сличен на Bluehostбаза на знаење - работи на истиот принцип. Тие исто така имаат обемна библиотека со видео упатства за различни теми, вклучувајќи cPanel, е-пошта, безбедност на веб-страница, оптимизација на веб-страници, WordPress, и многу повеќе.

🏆 Победникот е…

Тоа е некако вратоврска, но да речеме Bluehost. Бидејќи тие се дел од иста матична компанија, Bluehost и поддршката за корисници на HostGator е прилично слична. Двајцата нудат 24/7 корисничка поддршка преку разговор, е-пошта и телефон и обајцата нудат сеопфатни основи на знаење со решенија, начини, водичи и упатства за тоа како да ги користат нивните услуги и како да се справуваат со одредени проблеми.

Сепак, Bluehost има дополнителна карактеристика на билет за поддршка систем кој му дава конкурентна предност.

Bluehost и Додатоци на HostGator

БенефицииBluehostHostGator
Бесплатна CDN интеграцијаДа, за сите планови. Само за опцијата за заеднички хостинг Бизнис план. За сите други планови, ќе треба да платите дополнителен надомест за да користите CDN
Дополнителни WordPress УслугиДа, Blue Sky и успеа WordPress хостингНе, само WordPress хостинг
WordPress пред-инсталиранДаНе
гаранција за враќање на парите30 денови 45 денови
Флексибилни опции за наплата (плаќајте месечно)Не (само два циклуса на наплата - 12 и 36 месеци)Да (шест циклуси на наплата - 1, 2, 3, 6, 12 и 36 месеци)
слободен Google Кредити за реклами$ 100$ 150

BluehostДодатоци на

ВП во живо
 • Блу Скај - ова е WordPress услуга за поддршка која Bluehost им нуди на своите клиенти кои сакаат сериозно да се посветат на развојот на нивната WP страница. Добивате можност да работите со најдобрите WordPress експерти за прашања како оптимизација на оптимизација, безбедност на страницата, маркетинг, прилагодување на страницата, продажба, итн. Сепак, нема да можете да добивате помош кога станува збор за кодирање (како имплементација на HTML и CSS). Доколку се одлучите да ја користите услугата Blue Sky, ќе треба да доплатите, бидејќи таа не е вклучена во редовните хостинг пакети. Најевтиниот план започнува од 24.00 долари месечно. Меѓутоа, ако одлучите да плаќате на секои 6 или на секои 12 месеци, таксите ќе бидат нешто поевтини.
 • Бесплатна интеграција во ЦДН - тоа е точно, Bluehost ја вклучува основната верзија на CDN услугите на Cloudflare во сите нивни планови за хостирање. Со CDN на Cloudflare, вашата страница не само што ќе има подобри резултати, ќе биде побрза и поодговорна за корисниците, туку и ќе биде позаштитена. CDN работи со складирање на кеширани верзии на вашата страница на мрежи ширум светот, што значи дека секој посетител на вашата страница, од каде и да доаѓа, ќе може да пристапи на вашата страница подеднакво брзо, бидејќи мрежата CDN ќе ја добие кешираната верзија од серверот физички најблиску до нив.

Додатоци на HostGator

додатоци на hostgator
 • Брзо инсталирање - Со само еден клик, опцијата QuickInstall на HostGator овозможува инсталирање на преку 75 скрипти кои HostGator веќе ги има достапни на својата платформа.
 • 45-дневно пари гаранција за враќање на – повеќето даватели на хостинг ви даваат 30 дена, врвови за да ги испробате нивните производи и да видите дали ви се допаѓаат или не пред да одлучите дали да продолжите да ги користите нивните услуги за веб-хостинг или да ги вратите парите. Па, HostGator е особено дарежлив во тој оддел, давајќи ви време од месец и половина да размислите за изборот на вашата компанија за хостирање.
 • Флексибилни опции за наплата – HostGator има многу опции за наплата од кои можете да изберете ако не сакате да бидете обврзани да одржувате страница две или една година. Можете да изберете помеѓу шест различни циклуси на наплата - можете да се регистрирате за 1 месец, 3, 6, 12, 24 и 36 месеци. Само имајте предвид дека колку е пократок временскиот период (како наплатата за 1, 2 и 3 месеци), толку е поскапа месечната претплата.

🏆 Победникот е…

Па, зависи од тоа што ви треба. За WordPress корисници, дефинитивно Bluehost. Исто така, не е лошо да имаш бесплатен CDN на сите планови, нели?

Секако, ДомаќинGator флексибилните опции за наплата се одлични, но тие имаат цена (игра што не е наменета) - тие стануваат поскапи колку што се пократки. Секоја чест за 45-дневната гаранција за враќање на парите, како и за опцијата за лесна инсталација на скрипта Quickinstall. 

Често поставувани прашања

Кои се деловните потреби на сопствениците на мали бизниси за нивните веб-страници?

Сопствениците на мали бизниси имаат уникатни потреби кога станува збор за нивните веб-страници. Ним им требаат доверливи провајдери на веб-хостинг кои можат да обезбедат функции како што се градител на деловни веб-страници, сметки за е-пошта и имиња на домени. Bluehost и HostGator ги нудат овие карактеристики и се грижат за потребите на сопствениците на мали бизниси.

Со нивниот лесен-за-користење градител на сајтови и одговорна услуга за клиенти, сопствениците на мали бизниси можат да имаат професионална веб-локација и да работи за кратко време. И двете Bluehost и HostGator исто така нудат прифатливи ценовни планови, што им олеснува на сопствениците на мали бизниси да останат во рамките на нивниот буџет додека сè уште ги добиваат функциите што им се потребни.

Кои фактори треба да ги земам во предвид при изборот на компанија за веб хостинг?

Изборот на вистинскиот веб-хостинг провајдер е клучен за успехот на вашето онлајн присуство. Некои важни фактори што треба да се земат предвид вклучуваат квалитетот и доверливоста на веб-хостинг компанијата, видовите на планови за хостирање што ги нудат, нивните политики за цени и враќање на средствата, нивото на поддршка на клиентите што го обезбедуваат и нивната репутација во индустријата за хостирање.

Спроведувањето на споредба на хостинг може да ви помогне да го одредите најдобриот провајдер за веб-хостинг за вашите потреби. Со разгледување на овие фактори и правење на вашето истражување, можете да изберете добавувач на хостинг кој ги задоволува вашите барања и обезбедува најдобро искуство за веб-хостинг за вашата веб-страница.

Кој веб-хостинг провајдер е подобар, Bluehost или HostGator?

Генерално, Bluehost е подобар од HostGator, но изборот помеѓу двете ќе се сведе на две работи.

Bluehost и HostGator се две популарни веб-хостинг компании, и двете нудат различни функции и планови. Кога станува збор за избор меѓу нив, тоа зависи од вашите специфични потреби. Bluehost е познат по својот кориснички интерфејс и одличното време на работа, додека HostGator нуди поголема флексибилност во однос на опциите за план и приспособливост. На крајот на краиштата, важно е да ги земете предвид специфичните барања на вашата веб-страница и да направите темелна споредба на двата провајдери пред да донесете одлука.

Bluehost е најдобрата опција кога станува збор за хостирање на WP сајтови. Бидејќи Bluehostхостингот на е направен за WordPress (и WooCommerce) сајтови, WordPress доаѓа претходно инсталирано и лесно се конфигурира. Плус, Bluehost доаѓа со моќен и пријателски за почетници WordPress градител на веб-страници.

HostGator е најдобрата опција кога станува збор за најевтината цена. Бидејќи HostGator е поевтин и вклучува и бесплатно име на домен.

Кои карактеристики треба да ги земам во предвид при изборот помеѓу Bluehost и HostGator?

При одлучување помеѓу Bluehost и HostGator, има неколку важни карактеристики што треба да се земат предвид. И двата провајдери на веб-хостинг нудат различни контролни панели и создавачи на страници, како и опции за услуги на клиентите како разговор во живо и телефонска поддршка. Тие, исто така, обезбедуваат мрежа за испорака на содржина која ќе помогне да се забрза времето на вчитување на вашата веб-локација.

Сепак, постојат одредени разлики во услугите што ги нудат. HostGator нуди услуга за миграција која ќе ви помогне да ја пренесете вашата веб-страница од друг хостинг провајдер, додека Bluehost нуди услуги за проверка на бизнисот и следење на црната листа за да ја одржите вашата веб-страница безбедна.

Покрај тоа, Bluehost обезбедува опции за маркетинг на е-пошта и менаџер за содржина за да ви помогне да управувате со содржината на вашата веб-локација, додека HostGator нуди поширок спектар на додатоци и гаранција за враќање на парите за нивниот посветен сервер и услуги за хостирање во облак.

Дали HostGator е поевтин од Bluehost?

Зависи од тоа кој хостинг план ќе го изберете. Основниот заеднички план е поевтин со HostGator. Меѓутоа, кога станува збор за VPS, посветен и WordPress хостинг планови, HostGator е малку поскап. 

Која е подобра компанија за хостирање кога станува збор WordPress - Bluehost или HostGator?

Општо земено, и двајцата се добри WordPress интеграција. Сепак, Bluehost има повеќе услуги поврзани со WordPress менаџмент и маркетинг (како Blue Sky, успеа WordPress хостинг), што го прави победник овде. Покрај тоа, тој е еден од трите официјално одобрени провајдери од WordPress. 

Кои се разликите помеѓу VPS и посветен хостинг за Bluehost наспроти HostGator?

Двете Bluehost и HostGator нудат VPS (Виртуелен приватен сервер) и посветени хостинг услуги. VPS хостинг им обезбедува на клиентите виртуелен приватен сервер кој работи на заеднички физички сервер, додека посветениот хостинг му обезбедува на клиентот свој физички сервер.

VPS хостирањето е генерално подостапно од посветеното хостирање и е погодно за веб-локации со умерен сообраќај. Посветениот хостинг е поскап, но им овозможува на клиентите целосна контрола врз нивниот сервер, што го прави погоден за големи веб-локации со голем сообраќај. На крајот на краиштата, изборот помеѓу VPS и посветен хостинг ќе зависи од потребите и буџетот на вашата веб-страница.

Како функционира Bluehost споредете со HostGator во однос на искуството на клиентите?

Двете Bluehost и HostGator нудат силни опции за поддршка на клиентите, вклучувајќи поддршка за телефон и разговор, како и гаранции за враќање на парите. Bluehost исто така обезбедува поддршка за разговор во живо за помош 24/7. HostGator, од друга страна, нуди поопширен тим за поддршка, вклучувајќи видео упатства и форум на заедницата.

На крајот, се сведува на личните преференции и нивото на поддршка што најдобро ги задоволува вашите потреби.

Кој провајдер е подобар за миграција на страницата?

Па, Bluehost мигрира WordPress веб-страниците бесплатно, но за други платформи, треба да платите 149.99 долари за да ја мигрирате вашата страница на Bluehost. Така, дефинитивно би рекол дека миграцијата на страницата на HostGator е подобра – затоа што е бесплатна за сите видови платформи на веб-страници.

Do Bluehost и Hostgator нудат какви било карактеристики на маркетинг и социјалните медиуми?

Двете Bluehost и Hostgator нудат низа функции за да им помогнат на бизнисите да се пласираат себеси и да се вклучат со своите клиенти. Во однос на опциите за е-пошта маркетинг, и двете компании обезбедуваат пристап до алатки како Constant Contact и Mailchimp.

Bluehost исто така нуди интеграции со популарните платформи за социјални медиуми како Facebook и Twitter, додека Hostgator обезбедува пристап до алатките за маркетинг на социјалните медиуми преку своето партнерство со SiteLock. Овие карактеристики можат да бидат корисни за сопствениците на мали бизниси кои сакаат да го прошират својот дофат и да се вклучат со својата публика на повеќе платформи.

Како Bluehost и HostGator споредуваат во однос на цените на планот и обновувањето?

Двете Bluehost и HostGator нудат низа планови за хостирање по различни цени. BluehostОсновниот план на 's започнува со малку пониска цена од онаа на HostGator, но и двата провајдери нудат слични карактеристики за нивните планови.

Кога станува збор за цените за обновување, и двата провајдери нудат конкурентни цени, со одредени флуктуации во зависност од избраниот специфични план. Важно е да се напомене дека најниските рекламирани цени често бараат долгорочна посветеност, затоа не заборавајте да ги земете предвид вкупните трошоци во текот на вашите потреби за хостирање.

Do Bluehost и HostGator доаѓаат со градители на веб-страници?

Да. Двете хостинг компании нудат бесплатен градител на веб-страници со нивните планови за хостирање. Двата градители се лесни за употреба, интуитивни и ви ги обезбедуваат сите основни функционалности што ќе ви бидат потребни за да ја стартувате вашата прва веб-страница.

Што е подобро за почетници - Bluehost или HostGator?

Па, одговорот е и двајцата, навистина. Како што видовте досега, и двајцата имаат навистина евтини основни опции за хостирање, свои сопствени прифатливи градители и со еден клик WordPress и опции за инсталација на други апликации.

Секој со навистина ограничен буџет и идеја за мала локација може да ги испроба и самите да уверат дека се навистина едноставни. Контролната табла на cPanel не е преполна, таа е интуитивна со двата провајдери. Плус, и двете нудат огромни бази на знаење и услуги на клиентите 24/7 ако ви треба нешто како почетник. 

Се Bluehost и HostGator истата компанија?

Додека HostGator и Bluehost се во сопственост на истата матична компанија, Newfold Digital Inc. (порано Endurance International Group или EIG), тие им нудат на корисниците голем број малку различни функции и планови за хостирање.

Bluehost наспроти HostGator 2023 Споредба: резиме

Кое е подобро Bluehost или Hostgator?

 • Добивање најевтина цена - HostGator
 • Добивање име на домен бесплатно - Или
 • Најдобри перформанси и безбедносни карактеристики? - Bluehost
 • Најдобро за WordPress? - Bluehost
 • најдобрите WordPress градител на веб-страници? - Bluehost
 • Најдобро за правење резервна копија на веб-локации? - Bluehost
 • Најдобро за мигрирање на WP-локација бесплатно? - Bluehost
 • Најдобро за мигрирање на „не-WordPress„страница бесплатно? - HostGator
 • Најдобро за месечно плаќање? - HostGator
 • Најдобра техничка поддршка на клиентите? - Bluehost
 • Најдобра гаранција за враќање на парите? - HostGator

Како што можевте да видите од овој HostGator vs Bluehost Споредба од 2023 година, општо земено, еден хостинг провајдер не се разликува премногу од другиот. Сепак, тоа не значи дека сè уште нема важни разлики помеѓу двете хостинг компании. 

Bluehost е победник кога станува збор за сите работи WordPress. Ако имате за цел да отворите и развиете а WordPress сајт, и постепено расте сообраќајот со користење на услуги за оптимизација и маркетинг, тогаш дефинитивно би рекол оди со Bluehost.

Тие нудат дополнителни WordPress услуги што нема да можете да ги најдете со HostGator. Освен тоа, Bluehost има некои други атрактивни карактеристики како бесплатен домен за една година, CDN и SSL сертификати на сите планови. И не заборавајте на одличната придружна програма што ја нудат ако сакате да заработите дополнителни пари на страна.

Но, ниту HostGator не е за потценување. Тие имаат многу различни планови за хостирање за да ги задоволат сечиј вкус и потреби, како и поддршка за различни програмски јазици. Плус, тие исто така нудат бесплатна миграција на страницата! 

Во основа, што и да одберете, погрижете се да одговара на потребите на вашата страница. Тоа е толку едноставно. Исто така, и двете компании нудат дарежливи политики за рефундирање за да можете да ги испробате, за да дознаете дали тие работат за вас.

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.