Sync.com Преглед (најдобро складирање во облак со шифрирање со нула знаење?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако ви треба услуга за складирање облак со фантастични поставки за безбедност и приватност, Sync.com може да биде онаа за вас. Па ајде да испитаме Syncдобрите и лошите страни, карактеристиките и плановите за цени во ова sync.com преглед.

Од 8 долари месечно

Добијте складирање на облак од 2 ТБ за само 8 долари месечно

Sync.com е провајдер за складирање облак со некои одлични карактеристики, кој води добра борба против таквите како iCloud, DropBoxи Мајкрософт OneDrive. Тоа е лесна за употреба облак услуга која нуди шифрирање со нула знаење како стандард, дури и за бесплатни сопственици на сметки.

Sync Резиме на преглед (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 4.6 од 5
(7)
Цена од
Од 8 долари месечно
облак чување
5 GB - неограничено (5 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Канада
Енкрипција
TLS/SSL. AES-256. Шифрирање од страна на клиентот и приватност без логови со нула знаење. Двофакторна автентикација
е2ее
Да Шифрирање од крај до крај (E2EE)
поддршка на корисниците на
24/7 разговор во живо, поддршка на телефон и е-пошта
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Строга безбедност и приватност. Неограничени поставувања со големина на датотека. Историја и обновување на датотеки до 365 дена. Усогласеност со GDPR и HIPAA
Тековен договор
Добијте складирање на облак од 2 ТБ за само 8 долари месечно

Добрите и лошите страни

Sync.com Добрите

 • Лесно за користење безбедно решение за складирање облак.
 • Бесплатен простор (5 GB)
 • Неограничени поставувања на датотеки.
 • Шифрирана облак складирање (шифрирањето со нула знаење е стандардна безбедносна карактеристика).
 • Одлични стандарди за приватност (е Согласност со ХИПАА).
 • Неограничени планови за податоци.
 • Достапно складирање датотеки.
 • Верзија на датотеки, обновување на избришани датотеки и споделување датотеки со споделени папки.
 • Поддржан Microsoft Office 365

Sync.com Конс

 • Забават syncкога користите шифрирање од крај до крај.
 • Ограничена интеграција на апликации од трети страни
ДЕЛ

Добијте складирање на облак од 2 ТБ за само 8 долари месечно

Од 8 долари месечно

Леснотија на користење

Пријавување до Sync лесно е; се што ви треба е е-пошта и безбедна лозинка. Откако ќе заврши пријавувањето, подготвени сте да одите.

Можете да ја преземете апликацијата за десктоп, што го олеснува sync датотеки. Има и мобилна апликација која ви овозможува автоматски да прикачувате фотографии и видеа од вашиот телефон.

sync.com преглед

Sync.com има и неколку интеграции кои исто така го олеснуваат користењето. Прво, инкорпорирањето на Microsoft Office ви овозможува да уредувате и прегледувате датотеки во Sync користејќи Word, PowerPoint и Excel.

Sync.com е исто така компатибилен со Slack, кој е апликација за пораки за деловна употреба. Оваа интеграција ви овозможува безбедно да ги споделите вашите Sync датотеки директно во Slack каналите и преку пораки директно без префрлање помеѓу платформи.  

Sync апликации

Sync.com е достапна како мобилна апликација, десктоп апликација или можете да пристапите до вашата папка во веб-панелот.

Веб панел

Веб-панелот го олеснува пристапот до вашите датотеки и папки во повеќето веб-прелистувачи на кој било уред. Сите документи што ги додавате во вашата десктоп апликација или мобилна апликација ќе бидат видливи на веб-панелот. Можете исто така да испраќате датотеки директно на веб-панелот со едноставно влечење на страницата.

sync контролниот панел

Десктоп апликација

Инсталирањето на десктоп апликацијата е лесно. Кликнете на вашето корисничко име во горниот десен агол на веб-панелот, а потоа изберете „Инсталирај апликации“. Откако ќе се инсталира апликацијата Desktop, таа автоматски создава a Sync папка. Sync работи како и секоја друга папка на вашиот компјутер, овозможувајќи ви да влечете, преместувате, копирате или зачувувате датотеки.

десктоп стан

Апликацијата за десктоп е достапна на Windows и Mac. За жал, Sync Десктоп апликацијата сè уште не е достапна за Linux, така што има простор за подобрување. Sync.com го призна ова, наведувајќи дека „апликацијата за Linux е на нашиот долгорочен патоказ“. 

На Mac, на Sync папката е достапна преку лентата со мени на Mac. Ако сте корисник на Windows како мене, можете да пристапите до него преку истражувач на датотеки или можете да добиете брз и лесен пристап до веб-панелот од системската фиока.

Датотеките и папките во апликацијата за работна површина не се заштитени со шифрирање со нула знаење. Ако треба да ги обезбедите датотеките овде, ќе треба да погледнете како да овозможите локална алатка за шифрирање на дискови.

Мобилен стан

Мобилната апликација е достапна на Android и iOS. Во мобилната апликација, можете да ги гледате вашите датотеки во формат на листа или мрежа. Оттука, можете да управувате со вашите споделени врски, да пристапувате до датотеки и папки и да управувате со вашиот Vault. 

Ако сакате да ги преместувате датотеките наоколу, ќе мора да го користите менито бидејќи не можете да влечете и пуштате. Иако процесот на движење не е толку брз како можностите за влечење и пуштање на десктоп апликацијата, сепак е прилично јасен.

Мобилната апликација ви дава и опција да вклучите автоматско поставување. Автоматското поставување ви овозможува да sync сите ваши фотографии и видеа додека ги фотографирате.

Ако имате Microsoft Office на вашиот телефон, можете исто така да ги уредувате вашите датотеки директно од Sync стан.

Управување со лозинка

Обично, серверите кои користат шифрирање со нула знаење ретко ви нудат начини за ресетирање на лозинката. Сепак, Sync.com обезбедува начини да се заобиколи ова прашање, што е одлично ако сте заборавни како мене.

Ресетирањето на лозинката е едноставно и може да се направи локално преку десктоп апликацијата. Бидејќи лозинката е ресетирана локално, безбедноста не е загрозена. 

управување со лозинка

Друг начин на кој можете да ја вратите лозинката е преку е-пошта. Сепак, овој метод ги намалува безбедносните мерки како кога оваа функција е овозможена или користена, Sync.com ќе има привремен пристап до вашите клучеви за шифрирање. Ова не значи Sync.com може да ја видите вашата лозинка, а функцијата може да се овозможи и оневозможи само сами.

Sync.com исто така ви овозможува да креирате совет за лозинка за да ви помогне да ја запомните лозинката. Ако некогаш ви треба совет, тој ви е испратен преку е-пошта.

Безбедност

Sync.com употреба шифрирање со нула знаење, што го прави исклучително безбедно место за складирање на вашите датотеки. Шифрирањето со нула знаење значи дека вашите датотеки и папки се складираат во облакот без никој да може да им пристапи.  

Како стандардна карактеристика се нуди шифрирање со нула знаење на сите претплатници со Sync.com. За разлика од услугите како што се pCloud кои го обезбедуваат како дополнителна дополнителна опрема што треба да ја купите.

Вашите датотеки и папки се исто така обезбедени со помош на AES (Advanced Encryption System) 256-битен за податоци во транзит и во мирување. Како додаток на TLS (безбедност на транспортниот слој) протокол за заштита на вашите податоци од хакери и хардверски дефекти.

Неколку други мали функции можат да помогнат да додадете дополнителни слоеви на безбедност на вашиот Sync сметка. Прво, тука е опција за поставување две-фактор за проверка за да спречите недоверливи уреди да пристапуваат до вашата сметка. Оваа безбедносна мерка ќе побара код или ќе ја извести вашата апликација за автентикатор доколку се направат обиди за најавување. 

sync безбедност 2фа

Со мобилната апликација, можете да поставите четирицифрена лозинка со пристап до поставките во главното мени. Ова може да биде одличен начин да го блокирате пристапот ако сте како мене и да дозволите вашите деца да играат на вашиот телефон. Исто така, нема да има потреба да се грижите за вашите датотеки ако вашиот телефон е изгубен или украден.

ДЕЛ

Добијте складирање на облак од 2 ТБ за само 8 долари месечно

Од 8 долари месечно

Заштита на податоци

Sync.com користи шифрирање со нула знаење, и тоа е исто толку добро колку што ќе го добиете кога станува збор за приватноста. Апсолутно никој нема да може да ги прегледа вашите датотеки со ова ниво на шифрирање, дури ни персоналот Sync.com. Тоа е, освен ако не им го дадете клучот за дешифрирање на вашите датотеки.

Sync.com поставува десет принципи во својата политика на приватност. Расчленувањето го прави исклучително лесен за следење и разбирање. Во рамките на овие десет принципи, Sync разговара за одговорност, согласност, заштитни мерки и пристап, меѓу другото.

Овие принципи усогласете се со Заштита на лични информации и електронски документи Закон (PIPEDA). Покрај тоа, Sync ги вклучува барањата на Европските општи регулативи за заштита на податоци (GDPR).

Sync.com наведува дека тие не ги собираат, споделуваат или продаваат вашите податоци на трети страни, освен ако не се согласите или тие не се принудени да го сторат тоа со закон.

Споделување и соработка

Споделувањето е едноставно со Sync. Кликнете со десното копче на датотеката што сакате да ја споделите во десктоп апликацијата и врската автоматски ќе се копира на вашата таблата со исечоци. 

Допрете или кликнете на иконата од менито со елипса во веб-панелот и мобилната апликација, потоа „сподели како врска“. Ова ќе донесе менаџер за врски; тука, можете да ја отворите врската, да ја испратите врската директно до контакт или да ја копирате врската. Копирањето на врската е најразновидниот метод за споделување, бидејќи можете да ја испратите врската преку која било платформа базирана на текст.

споделување на датотеки

Во менаџерот за врски, ќе забележите јазиче за поставки за врска. Со кликнување на оваа картичка, можете да поставите лозинка и датум на истекување за вашата врска. Тоа исто така ви овозможува да поставете дозволи за преглед, овозможете преземање, оневозможете коментари и управувајте со дозволите за поставување

Имате дури и опција да примате известувања за е-пошта, кои ќе ве известат кога вашата врска е прегледана. Веб-панелот ќе ја евидентира и активноста за вашата споделена врска.

споделување на папки

Ако сте бесплатен сопственик на сметка, нема да добивате толку многу функции за споделување како претплатниците со платена сметка. Но, сепак можете да поставите лозинка со бесплатниот.

Можете исто така да овозможите подобрена приватност во поставките за врската, функција достапна за бесплатните сопственици на сметки и претплатници. Вашата врска ќе биде заштитени со користење на шифрирање од крај до крај со овозможување подобрена приватност, но може да го забави вашиот веб-прелистувач. Значи Sync.com ви дава опција да го оневозможите и да користите стандардно шифрирање за датотеки на кои не им е потребна безбедност од највисоко ниво. 

Тимско споделување

Можете да креирате тимски папки за споделување датотеки и папки со неколку членови на тимот. Кога споделувате со тим, можете да поставите лични дозволи за пристап, како што се само преглед или уредување за секој член на тимот. 

споделување на тимот

Дневниците на активности ве известуваат кога секое лице пристапува до папката и нивните дејства. Можете исто така да го отповикате пристапот и да ја исчистите папката од сметките на други корисници кога и да е потребно.

Друг одличен додаток за бизниси е способност за интегрирање на Slack. Ако го поврзете Slack на вашиот Sync сметка, можете да ги споделувате вашите датотеки преку Slack канали и пораки. 

Користејќи ја командата '/sync' во полето за пораки, Slack ќе ви овозможи да се движите до датотеката што сакате да ја споделите од вашата Sync сметка. Откако ќе ја пронајдете саканата датотека, се што треба да направите е да кликнете на споделување, а Slack ќе ја испрати врската до вашиот споделен документ.

Прилагодено брендирање

Ако имате Sync PRO Solo Professional или сметка на PRO Teams Unlimited, ќе имате пристап до карактеристиката за прилагодено брендирање. Со кликнување на вашата адреса за е-пошта во горниот десен агол на веб-панелот, можете да внесете поставки и да уредувате сопствено брендирање.

сопствено брендирање

Откако ќе завршите со дизајнирање и уредување на вашето лого, тоа е подготвено за прикажување кога споделувате папки или барате датотеки со линкови овозможени за поставување. 

Можете да креирате врска овозможена за поставување со овозможување на дозволите за поставување во поставките за врска. Корисниците кои ќе ја добијат врската потоа ќе можат да поставуваат датотеки во папката.

прикачете овозможени врски

Ако сте дале пристап на повеќе луѓе, постои опција да ги скриете другите датотеки во папката. Ова дејство ги штити датотеките на другите членови на тимот бидејќи тие ќе бидат видливи само за вас и за лицето кое ја поседува датотеката. 

Секој може да прикачува датотеки на споделена врска; тие не мора да бидат а Sync клиентите. 

SyncИНГ

Вашите датотеки и папки се лесно syncед кога ќе се додаде во вашиот Sync папка на десктоп апликацијата. Исто така, постои опција за прикачување со помош на мобилната апликација или веб-панелот. 

Кога syncсо вашите податоци, можете заштедете простор на вашиот уред со користење на Sync Свод. Сите датотеки складирани во Vault остануваат во облакот, така што тие не заземаат простор на вашиот уред. Ќе разговарам за ова подетално подоцна.

Друг заштеда на простор е селективен Sync која е достапна на десктоп апликацијата. Датотеки во вашиот Sync папка се syncстандардно на вашиот десктоп. Ако го внесете вашиот Sync контролен панел, можете да го поништите изборот на која било папка што не ја сакате syncна вашиот уред.

датотека syncИНГ

Ова функционира само за уредот на кој ги менувате поставките. Доколку користите Sync на друг десктоп или лаптоп, ќе мора повторно да ги направите тие промени со тој уред.

Ограничувања на големината на датотеката

Sync.com Дефинитивно ќе ви се врати кога станува збор за испраќање големи датотеки. Има апсолутно нема ограничувања за големината на датотеките што можете да ги прикачите, под услов да не го надминувате просторот за складирање што го имате на вашата сметка.

Забрза

Sync има ограничувања на брзината. Максималната брзина на пренос на датотеки е 40 мегабити во секунда по нишка. 

Sync објаснува дека десктоп и мобилните апликации се со повеќе нишки, што значи дека повеќе датотеки ќе се префрлаат истовремено. Сепак, веб-апликацијата не е со повеќе нишки, така што е побрзо да се прикачат неколку датотеки или големи датотеки над 5 GB, користејќи десктоп или мобилна апликација.

Шифрирањето од крај до крај може да влијае и на брзината на пренос на поголеми датотеки бидејќи го додаваме времето потребно за шифрирање. Ги сакам безбедносните карактеристики и со задоволство ќе чекам неколку дополнителни секунди за ова ниво на шифрирање.

Вертификација на датотеки

Sync.com ви овозможува да ги прегледувате и превземате претходните верзии на датотеки на сите типови сметки. Значи, ако сте направиле неколку несакани промени на датотека или случајно сте ја избришале, нема потреба да се грижите.

sync верзија на датотеки

Претходно разгледавме pCloud кој нуди верзии на датотеки преку нивната функција за премотување. Rewind ја враќа целата ваша сметка на претходна временска точка за да можете да го вратите она што ви треба. 

Sync.com не нуди целосен ремонт на сметката, но ви го дозволува тоа поединечно обновување и враќање на датотеките. На некој начин, ова е одлично бидејќи ви овозможува да се фокусирате на една датотека или папка. Меѓутоа, ако треба да вратите неколку датотеки, тоа може да одземе многу време.

со Sync.comБесплатна сметка на, добивате 30-дневно верзии на датотеки, додека сметките Solo Basic и Teams Standard нудат 180 дена. Потоа, тука се сметките Solo Professional, Teams Unlimited и Enterprise кои ви даваат цела година историја на датотеки и резервна копија. 

Sync.com планови

Sync обезбедува опции за складирање за поединци и бизниси. Без разлика дали се бесплатни или купени, сите планови доаѓаат со шифрирање од крај до крај и сеф.

Има четири опции за лична сметка; Бесплатно, Mini, PRO Solo Basic и PRO Solo Professional.

Лични планови

Startе започнеме со Syncбесплатен план, кој доаѓа со 5 GB слободен простор. Вашата граница може да се зголеми за 1 GB за целосни стимулации поставени од Sync, како преземање на мобилната апликација и потврдување на вашата е-пошта. Ако 6 GB не е доволно, имате можност да го зголемите просторот за складирање за дополнителни 20 GB со поканување пријатели преку линк за упатување.

лични планови

SyncБесплатната сметка на 's доаѓа и со 5 GB пренос на податоци месечно и вклучува 30 дена историја на датотеки и обновување. Сепак, овој план ви дозволува само да споделите три безбедни врски и да креирате три споделени тимски папки. 

Ако ви треба малку повеќе простор, планот Mini нуди 200 GB простор, 200 GB пренос на податоци месечно и 60 дена историја на датотеки. Исто така, ви овозможува да споделите до 50 врски и 50 тимски папки.

Бесплатната услуга за клиенти и на сопствениците на сметки на мини план не им е приоритет, така што одговорите може да потраат малку подолго за овие сметки. Подоцна ќе разговараме за услугите на клиентите малку подетално.

Ајде да преминеме на претплатата на Solo Basic, која ви дава 2 TB податоци и 180-дневна историја на датотеки. За споредба, сметката Solo Professional нуди 6TB, 365-дневна историја на датотеки и сопствено брендирање. Двете овие претплати овозможуваат неограничен пренос на податоци, споделени папки и врски.

Sync PRO Solo вклучува и интеграции на Microsoft Office 365. Вградувањето на Office 365 го олеснува уредувањето на какви било документи на Office во вашиот Sync складирање. Работи на десктоп, таблет и мобилни апликации. Меѓутоа, за да уредувате датотеки, ќе ви треба претплата за Office 365.

Деловни планови

Бизнисите имаат три опции за избор; PRO Teams Standard, PRO Teams Unlimited и Enterprise. Големината на вашата работна сила може да определи кој од овие планови ќе работи најдобро за вас.

Сметката PRO Team Standard му дава на секој член на тимот 1TB безбедно складирање и 180-дневна историја на датотеки. Преносот на податоци, споделените папки и врските се неограничени со оваа сметка. Сепак, немате пристап до сопственото брендирање. Бидејќи ова е деловна сметка, отсуството на карактеристиката за прилагодено брендирање може да одврати некои луѓе.

PRO Teams Unlimited е токму тоа. Ги вклучува сите Sync.comКарактеристиките на, вклучувајќи прилагодено брендирање и на секој корисник му дава неограничено складирање, пренос на податоци, споделени папки и врски. Со Teams Unlimited, добивате и пристап до телефонска поддршка и до VIP времиња на одговор.

Претплатата на Enterprise е за бизниси со над 100 корисници и вклучува менаџер на сметка и опции за обука. Ова е приспособлив план, а цените и карактеристиките може да се разликуваат во зависност од тоа што сака компанијата. 

Сите деловни планови доаѓаат со администраторска сметка која автоматски се доделува на лицето што го купува планот. Може да ја префрлите администраторската сметка на друг корисник подоцна ако ви треба. Од оваа сметка, можете да управувате со сметките на членовите на тимот, дозволите, лозинките и фактурите. Можете исто така да го следите пристапот и користењето.

Администраторскиот панел се наоѓа под корисничкиот таб. Само администраторот има пристап до оваа картичка; од тука можете да додавате корисници на сметката. Кога ќе се додадат нови корисници, тие добиваат сопствена сметка и ингеренциите за најавување, така што тие ќе имаат пристап само до нивните сопствени датотеки или споделени.

Услуги на клиентите

Sync.com опциите за услуги на клиентите се малку тенки на теренот. Во моментов, единствениот начин на контакт за индивидуални корисници е a услуга за поддршка на пораки на веб-панелот. А Sync претставник ќе одговори на пораките преку е-пошта.

Сметките на бесплатната и Мини планот не добиваат приоритетна поддршка за е-пошта. Затоа времето на одговор може да потрае подолго, што може да биде фрустрирачко ако очајно ви треба одговор. Сите други планови добиваат приоритетна поддршка за е-пошта, и со ова, треба да добиете одговор на е-пошта во рок од два работни часа.

Испитав SyncВремето на одговор е со користење на неприоритетна услуга, и добив одговор во рок од 24 часа, што е прилично добро. Sync.com е со седиште во Торонто, Канада, и ќе треба да ги земете предвид работните часови и временската зона на компанијата кога чекате одговор.

подршка на купувачот

Ако сте сопственик на сметка на Teams Unlimited, Sync има неодамна воведе телефонска поддршка и ВИП одговор. Телефонската поддршка ви овозможува да закажете телефонски повик за какви било прашања што треба да ги одговорите. Закажаните телефонски повици се одлични, особено ако имате напорен ден, бидејќи избегнувате да останете заглавени на чекање. 

Sync.com допрва треба да воведе опција за разговор во живо. Разговорите во живо се најбрзиот и најлесниот начин да стапите во контакт со компаниите, па ме изненадува тоа што Sync нема оваа карактеристика.

Sync има обемен онлајн центар за помош со детални пишани упатства за тоа како да управувате со вашата сметка. Исто така, одговара на често поставуваните прашања за Sync.

Бенефиции

Sync Свод

на Sync.com Vault е простор каде што можете да архивирате датотеки или папки. Датотеките зачувани во сефот не се автоматски syncхронизиран со вашите други апликации; наместо тоа, тие се архивирани во облакот. Архивирањето на вашите датотеки ви овозможува да креирате резервни копии без да заземате дополнителен простор на вашите други уреди.

sync свод

Лесно е да се префрлат датотеките и папките во Vault со едноставно влечење и пуштање, или можете рачно да ги прикачите. Откако вашите податоци ќе бидат поставени во сефот, безбедно е да ја избришете ставката од вашиот Sync папка. Можете исто така да копирате датотеки во Vault ако сакате да чувате резервна копија на друго место.

Планови за цени

Кога станува збор за цени, Sync.com е исклучително прифатлива. и можете да изберете да плаќате или месечно или годишно.

Бесплатни план
 • пренос на податоци: 5 GB
 • Складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Личен мини план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 200 GB
 • Годишен план: 5 долари месечно (60 долари годишно)
Pro Solo Основен план
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: 8 долари месечно (96 долари годишно)
Про соло стандарден план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 3 TB (3,000 GB)
 • Годишен план: 12 долари месечно (144 долари годишно)
План Pro Solo Plus
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: 4 TB (4,000 GB)
 • Годишен план: 15 долари месечно (180 долари годишно)
Стандарден план на Pro Teams
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 1 ТБ (1000 GB)
 • Годишен план: 5 долари месечно по корисник (60 долари годишно)
План на Pro Teams Plus
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: 4 TB (4,000 GB)
 • Годишен план: 8 долари месечно по корисник (96 долари годишно)
Напреден план на Pro Teams
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Годишен план: 15 долари месечно по корисник (180 долари годишно)

Syncбесплатен план на ви дава 5 GB податоци со можност да ги зголемите на 26 GB. Никогаш не истекува и секогаш ќе биде бесплатен. 

Ако ви требаат малку повеќе податоци, планот Mini ви дава 200 GB податоци за 60 долари, што функционира на $ 5 месечно. Но, дали планот Mini навистина вреди?

Имајќи предвид дека сметката од 2 TB Solo Basic чини само 8 долари месечно, 96 долари за годината, Чувствувам дека ова е многу подобра зделка.

Продолжувајќи нагоре, ја имаме личната сметка со сите ѕвона и свирки, Solo Professional. Оваа опција од 6 ТБ ќе ви врати 20 долари месечно, што функционира 240 долари за годината

SyncБизнис плановите на има две утврдени цени. Стандардот на PRO Teams, кој му дава на секој корисник 1TB складирање, Е 60 долари годишно по корисник . Екипите на PRO Unlimited чини само 180 долари по корисник годишно.

Ако сте заинтересирани за претплатата на Enterprise (не сум ја опфатил во ова Sync.com преглед), охрабрени сте да дадете Sync.com повик да разговараат за вашите барања. Sync може да го прилагоди овој план на вашите специфични потреби. 

Сите претплати доаѓаат со a 30-дневно пари гаранција за враќање на, и имате опција да ги менувате плановите кога сакате. Нема скриени такси, и Sync прифаќа плаќања преку дебитна картичка, PayPal, кредитна картичка и BitCoin. Доколку сакате да го откажете вашиот Sync сметка во кој било момент, Sync нема да ви врати пари за неискористени услуги.

Најчесто поставувани прашања

Каде Sync.com Да се ​​складираат податоците?

Sync.com има два центри за податоци каде што складира податоци. Овие центри се наоѓаат во Онтарио, Канада, еден во Торонто, а другиот во Скарборо.

Како можам да го проверам користењето на мојот простор за складирање?

Можете да проверите колку простор за складирање имате оставено на веб-панелот со кликнување на вашата адреса за е-пошта во горниот десен агол, а потоа кликнете Поставки. Вашето користење е јасно прикажано под јазичето сметки. Лентата за употреба го прикажува вашиот Sync папката и употребата на Vault одделно. Исто така, ви кажува колку простор ви останува во вашата квота.

ќе Sync Да се ​​дуплираат моите датотеки?

Sync.com поддржува дедупликација на датотеки; тоа значи дека истата датотека нема да биде syncед двапати дури и ако е преименуван или преместен. Дедупликацијата помага да се заштеди простор и да се подобрат перформансите. Сепак, Sync не поддржува дедупликација на ниво на блок. Ниво на блок syncќе бара пристап до вашите датотеки кои Sync нема

Колку уреди можам да ги поврзам моите Sync Сметка до?

Можете да го поврзете вашиот Sync сметка на пет мобилни уреди или компјутери. Сите корисници на деловна сметка имаат своја сметка во рамките на планот и секој член на тимот може да поврзе пет уреди.

Како да знам дали се моите датотеки Syncед?

Иконите за преклопување на работната површина се прикажани во долниот лев агол на вашите датотеки за да можете да го видите статусот на syncИНГ.

Може ли да испраќам големи датотеки во Sync?

Можете да испраќате датотеки од која било големина на вашиот Sync сметка се додека имате доволно простор за складирање. Бидејќи веб-панелот е базиран на прелистувач, поставувањето датотеки поголеми од 500 MB може да ги влоши перформансите на веб-панелот. Sync.com препорачува да ја користиме апликацијата за десктоп за прикачување, бидејќи поддржува автоматско продолжување на делумно префрлените датотеки.

Сепак, Sync.com нè предупредува дека датотеките поголеми од 40 GB може да влијаат на перформансите на десктоп апликацијата. Брзините може да бидат помали при преземање датотеки од 40 GB или повеќе, но тоа зависи и од хардверските спецификации на вашиот компјутер. Некои уреди ќе бидат побрзи при поставувањето од другите. 

Од кои типови датотеки се поддржани Sync.com?

Можете да испратите било кој тип на датотека на вашиот Sync сметка, вклучувајќи слики, видеа, RAW-датотеки и компресирани архиви.

Кои се Syncконкурентите на?

Dropbox е најпопуларна и најдобра алтернатива за Sync.com, но во смисла на најдобри карактеристики слични на слични и евтини цени тогаш pCloud е најдобрата алтернатива. Посетете го мојот pCloud преглед или види го мојот Sync vs pCloud споредба за повеќе информации.

Резиме - Sync.com Преглед 2023 година

Sync.com е лесна за употреба услуга со пристојна големина бесплатно и неколку претплати со одлична вредност. Нивото на SyncБезбедноста на е неверојатна, како што нуди стандардно шифрирање со нула знаење, и можете да ги ресетирате лозинките без да ја загрозите безбедноста.

Сепак, Sync е подготвен да признае дека шифрирањето може да предизвика побавно поставување при преземање големи датотеки.

Опциите за поддршка се ограничени, но многу од нив SyncКарактеристиките на, како што се обемните верзии на датотеки и можностите за споделување, се импресивни. Додадените интеграции на Office 365 и Slack се одлични, иако би било убаво да видите повеќе апликации од трети страни.

Но, повторно, SyncПримарниот фокус на е да ги чувате вашите податоци безбедни, и вклучувањето повеќе апликации од трети страни може да ја загрози безбедноста.

ДЕЛ

Добијте складирање на облак од 2 ТБ за само 8 долари месечно

Од 8 долари месечно

Кориснички Осврти

Одлична услуга за складирање облак

Оценето 5 од 5
Февруари 28, 2023

Сум бил со користење Sync.com веќе некое време, и јас сум многу задоволен со нивната услуга за складирање облак. Лесен е за користење и ги има сите функции што ми се потребни за безбедно складирање и споделување на моите датотеки. Најдобриот дел е шифрирањето од крај до крај, што ми дава мир на умот дека моите податоци се безбедни од љубопитните очи. Цената е исто така многу разумна, а нивната поддршка за корисници е одлична. Генерално, топло би препорачал Sync.com за секој кој бара сигурна и безбедна услуга за складирање облак.

Аватар за Сара Џонсон
Сара nsонсон

Одлично за тимови

Оценето 5 од 5
Може 15, 2022

Тоа е одлично за тимови. Ние користиме Sync.com за нашиот тим и навистина ни е лесно да споделуваме датотеки меѓу себе, па дури и да имаме споделени папки што се synced помеѓу сите наши компјутери автоматски. Силно ја препорачувам оваа алатка за секој мал онлајн бизнис.

Аватар за цреша
Цреша

Евтини

Оценето 4 од 5
Април 9, 2022

Сакам колку ефтино и безбедно Sync.com е, но има многу грешки кои нивниот тим треба да ги испегла. Веб-интерфејсот веќе долго време е забавен. Не сум се соочил со некои значителни грешки, но малку е досадно да плаќам за месечна услуга и да гледам грешки овде и таму што не се поправени. Корисничкиот интерфејс исто така изгледа малку застарен во поглед на дизајнот.

Аватар за Исак
Исак

Најдобро што постои

Оценето 5 од 5
Март 1, 2022

Ако се грижите за безбедноста како мене, тогаш Sync.com е најдоброто решение за складирање облак за вас. Го нуди најдоброто во однос на шифрирањето за вашите датотеки. Нивните датотеки се шифрирани на начин што дури и ако нивните сервери бидат хакирани, хакерите нема да можат да пристапат до вашите датотеки без вашата лозинка.

Аватар за Никола
Никола

Sync со Slack е толку прекрасен

Оценето 5 од 5
Октомври 25, 2021

SyncОбезбедувањето на навистина ме импресионираше. Не ми пречи [да плаќам високо се додека ги добивам најдобрите услуги Sync навистина може да понуди. Дури сум воодушевен што е интегриран со апликации како што се Slack и Office 365, плус фактот дека е усогласен и со GDPR и HIPAA. Јас сум многу задоволен од сето ова. Високи 5 до Sync!

Аватар за Ени В
Ени В

Прескапо за мене

Оценето 3 од 5
Октомври 12, 2021

Иако Sync не е најскап во индустријата, всушност ми е премногу скап бидејќи нема месечни планови. Не можев да си дозволам да го платам годишниот план, па само ќе барам попристапни опции. Сепак, карактеристиките се толку привлечни.

Аватар за Ги А
Дај А

достават преглед

Референци

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.