Крајниот преглед на хостингер (сè што треба да знаете пред да се регистрирате)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Hostinger е еден од најпопуларните даватели на веб-хостинг на пазарот денес, нудејќи буџетски веб-хостинг без компромиси за клучните карактеристики како брзината и безбедноста. Во овој преглед на Hostinger, ќе го разгледам овој давател на веб-хостинг длабински за да видам дали навистина ја исполнува својата репутација за достапност и врвни карактеристики.

Од 1.99 долари месечно

Добијте 80% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Главни преземања:

Hostinger нуди прифатливи планови за веб-хостинг без да се загрозат клучните карактеристики како што се перформансите, безбедноста и поддршката за клиентите.

Плановите за заеднички хостинг и VPS хостинг на Hostinger се препорачуваат за мали бизниси и почетници корисници, додека нивните премиум планови за заеднички хостинг се погодни за веб-локации со поголем сообраќај.

Hostinger обезбедува кориснички hPanel контролен панел, автоматски резервни копии и широк спектар на алатки и ресурси за да им помогне на клиентите да управуваат со нивните веб-локации и да постигнат брза брзина на вчитување.

Резиме на преглед на Хостингер (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 3.4 од 5
(36)
Цени
Од 1.99 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, Cloud, VPS, Minecraft хостинг
Перформанси и брзина
LiteSpeed, кеширање на LSCache, HTTP/2, PHP7
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик
Сервери
LiteSpeed ​​SSD хостинг
Безбедност
Ајде да го криптираме SSL. Битниња обезбедување
контролен панел
hPanel (комерцијален)
Бенефиции
Бесплатен домен. Google Кредит за реклами. Бесплатен градител на веб-страници
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Литванија). Исто така, поседува 000Webhost и Zyro
Тековен договор
Добијте 80% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Ветувањето на Hostinger е да создаде лесна за употреба, доверлива, погодна за програмери веб хостинг услуга што нуди ѕвездени карактеристики, безбедност, брза брзина, и одлична услуга за клиенти по цена која е достапна за секого.

Но, дали можат да ги одржат своите ветувања и дали можат да останат во чекор со другите големи играчи во играта за веб хостинг?

Hostinger е еден од најевтините даватели на хостинг таму, Хостингер нуди заеднички хостинг, WordPress хостинг и услуги за хостирање облак по одлични цени без да се загрозат одличните карактеристики, сигурното време на работа и брзините на вчитување на страници кои се поголеми од просекот во индустријата.

Ако немате време да го прочитате овој преглед на веб-хостинг на Hostinger (ажуриран во 2023 година), само погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

Добрите и лошите страни

Добрите страни на хостингер

 • 30-дневна гаранција за враќање на парите без мака
 • Неограничен простор на дискот и пропусен опсег на SSD
 • Бесплатното име на домен (освен на планот на почетно ниво)
 • Бесплатни дневни и неделни бекап на податоци
 • Бесплатна безбедност на SSL и Bitninja на сите планови
 • Солидно време на работа и супер брзо време на одговор на серверот благодарение на LiteSpeed
 • 1-клик WordPress авто-инсталатор

Конс на Hostinger

 • Нема телефонска поддршка
 •  Не сите планови доаѓаат со бесплатно име на домен
ДЕЛ

Добијте 80% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Од 1.99 долари месечно

Еве како го прегледуваме нашиот веб хостинг процесот работи:

1. Се регистрираме за веб-хостинг план и инсталираме празно WordPress сајт.
2. Ги следиме перформансите на страницата, времето на работа и брзината на вчитување на страницата.
3. Ги анализираме добрите/лошите карактеристики на хостинг, цените и поддршката за клиентите.
4. Ја објавуваме одличната рецензија (и ажурирајте го во текот на годината).

За Хостингер

 • Hostinger е веб-хостинг компанија со седиште во Каунас, Литванија.
 • Тие нудат низа типови на хостинг; споделен хостинг, WordPress хостинг, VPS хостинг и Minecraft хостинг.
 • Сите планови, освен планот Single Shared доаѓаат со a бесплатно име на домен.
 • Бесплатен трансфер на веб-страница, специјалистички тим ќе ја мигрира вашата веб-страница бесплатно.
 • слободен SSD дискови да бидат вклучени во сите заеднички планови за хостирање.
 • Серверите се напојуваат од LiteSpeed, PHP7, HTTP2, вградена технологија за кеширање
 • Сите пакети доаѓаат со бесплатен Ајде да го криптираме SSL сертификатот Cloudflare CDN.
 • Тие нудат а 30-дневно пари гаранција за враќање на.
 • Веб-страница: www.hostinger.com
 
почетната страница на хостингер

Ајде да погледнеме во добрите и лошите страни на користење Евтини услуги на Hostinger.

Карактеристики на хостингер (доброто)

Имаат многу добри работи за нив и еве ќе ги разгледам работите што ми се допаѓаат кај нив.

Брзи сервери и брзина

Неопходно е вашата веб-страница да се вчитува брзо. Секоја веб-страница која се вчитува повеќе од неколку секунди ќе доведе до фрустрација на клиентите и на крајот, клиентите ќе ја напуштат вашата страница.

Студија од Google откриле дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на мобилните страници може да влијае на стапките на конверзија до 20%.

Ако на вашата веб-страница се потребни повеќе од 3 секунди за да се вчита, тогаш можете прилично да заборавите да го натерате тоа лице да ја посети вашата веб-страница.

Тие имаат сервери во САД, Азија и Европа (Велика Британија). Нивните сервери користат конекција од 1000 Mbps, а таквата брза врска ќе влијае на вашата брзина.

Но, колку точно се брзи? Па прилично брзо да бидеме точно.

Создадов тест-страница на Hostinger користејќи го Twenty Seventeen WordPress тема.

Тест за брзина на хостирање

Местото за тестирање е вчитано само 1 секунда. Не е лошо, но чекај ќе биде подобро.

Hostinger неодамна лансираше a облак хостинг услуга која доаѓа со вграден кеширање.

вграден во кеширање

Со едноставно активирање на опцијата „автоматски кеш“ во поставките на Менаџерот за кеш, успеав да избричам уште 0.2 секунди од времето на вчитување.

брзо вчитување сервери

Ова резултираше со вчитување на местото за тестирање само 0.8 секунди. Едноставно со префрлување на „прекинувачот“ од исклучување на вклучување. Сега тоа е прилично импресивно!

Ви препорачувам да ги погледнете нивните нови облак веб-хостинг планови.

Можете да ги проверите цените и повеќе детали за нивната Облак хостинг овде.

Како брзината на серверот на Hostinger се споредува со некои од нивните главни конкуренти, како SiteGround Bluehost?

хостинг за веб хостинг
Одрекување: Овој тест беше спроведен од самите Hostinger.com

Сè на сè, прилично е безбедно да се каже дека еден од нивните фокуси е брзината и тоа е она што ги издвојува од многу други опции за веб-хостинг достапни за клиентите.

Hostinger е навистина лесен за употреба

Веројатно досега не сте налетале на услуга за веб-хостинг што е лесна за употреба, но ќе ви покажам дека тоа е всушност возможно.

Тука има малку претпочитање, но главно контролната табла го користи истиот концепт како и плочките на Microsoft. Можете лесно да ја видите категоријата или опцијата, како и слика што дава малку увид ако не сте сигурни што прави.

hpanel контролен панел

Со овие големи копчиња, можете да најдете се што ви треба во секое време. Тие не се обидуваат да ги сокријат функциите или поставките за вашиот простор да изгледа почист. Наместо тоа, тие го ставаат сето тоа таму на екранот, така што сè што ви треба е на дофат на раката.

лесен за употреба контролен панел

Ако претходно сте користеле друга веб-хостинг услуга, може да го пропуштите cPanel. Се чини дека cPanel е единствената конзистентна карактеристика меѓу услугите за веб-хостинг, но многу нови корисници имаат потешкотии да се движат по него и да најдат што им треба.

Како да инсталирам WordPress на Хостингер

инсталирање WordPress не може да биде појасно. Еве подолу ќе ви покажам како.

1. Прво, го избирате URL-то до каде WordPress треба да се инсталира.

како да инсталирате wordpress на хостингер

2. Следно, го креирате WordPress администраторска сметка.

се создаде wordpress admin

3. Потоа додадете малку дополнителни информации за вашата веб-страница.

дополнителни информации

Конечно, вашиот WordPress страницата се инсталира.

wordpress инсталиран

Пристапете до информациите и деталите за најавување

wordpress Логирај Се

Еве го имаш, имај WordPress инсталиран и подготвен со само три едноставни кликања!

Ако ви треба подетален водич, тогаш проверете го мојот чекор-по-чекор како да инсталирате WordPress на Hostinger овде.

Голема безбедност и приватност

Повеќето луѓе мислат дека се што им треба е SSL и ќе бидат во ред. Сепак, тоа не е случај, потребни ви се многу повеќе безбедносни мерки од тоа за да ја заштитите вашата страница, а тоа е нешто што Hostinger го разбира и им нуди на своите корисници.

битниња паметна безбедност

Битниња е вклучено во сите планови. Тоа е се-во-едно пакет за заштита во реално време кој спречува XSS, DDoS, малициозен софтвер, инјектирање скрипти, брутална сила и други автоматски напади.

Хостингер исто така го обезбедува секој план со SpamAssassin, тоа е филтер за спам по е-пошта што автоматски скенира и отстранува спам по е-пошта.

Сите планови се вклучени со:

 • SSL сертификат
 • Заштита од облак-пламен
 • Дневни бекап на неделни бекап на податоци
 • Паметна безбедносна заштита на BitNinja
 • Заштита од спам -убиец

Капата на Хостингер што ја сфаќа безбедноста толку сериозно, со оглед на нивните веќе евтини планови за заеднички хостинг, тие сè уште можат да обезбедат безбедносни мерки кои се водечки во индустријата.

Добијте бесплатен домен и бесплатен градител на веб-страници

Хостингер се вселува кај големите имиња на пазарот за градење веб -страници, бидејќи оваа веб -хостинг услуга ви помага да ја изградите вашата веб -страница од почеток.

Она што го нуди Hostinger е можноста да се создаде единствена веб-страница со својата единствена градител на веб-страници (порано позната како Zyro). Тие се држат настрана од темите за сечење колачиња што прават секоја страница да изгледа исто.

Без оглед на тоа со кој план одите, можете да го најдете шаблонот што најмногу одговара на вашиот изглед и да го прилагодите.

градител на веб-страници

Секој дел од страницата е целосно приспособлив, така што нема причина да не можете да ја дизајнирате веб-страницата од вашите соништа. Нивните шаблони се убави, а прилагодениот дизајн на веб-страницата е лесен за навигација.

Кога ќе бидете подготвени да го поставите вашиот сајт на интернет за сите да го видат, ќе изберете домен бесплатно ако користите или Premium или Cloud пакет.

Имињата на домени може да бидат малку незгодни бидејќи на почетокот изгледаат толку евтини. Но, имињата на домени може да станат прилично скапи.

Ако сега можете да заштедите малку пари на домен, вреди да се трошите за користење на веб-хостинг услуга.

Најдобро од сè, изградбата на веб-страница со Hostinger бара нула проценти кодирање или техничко знаење.

Одлична база на знаење

база на знаење за хостингер

Така е, Хостингер сака да го сподели своето знаење со вас, па затоа обезбедуваат а комплетна база на знаење вклучувајќи:

 • Општи информации
 • Водичи
 • Упатства
 • Видео пробивки

Овие корисни алатки се корисни за секој што е нов во работата со платформа за хостирање. Можете да научите да го решавате вашиот проблем додека чекате персоналот за услуги на клиентите да ви се врати.

За разлика од повеќето WordPress хостинг сајтови, нема да мора да се префрлате помеѓу вашата веб-страница на Hostinger и a Видео на YouTube да пронајдете карактеристика. Нивната деловна платформа базирана на учење, исто така, ги турка корисниците да учат преку комуникација со тимот за поддршка.

Целиот персонал за поддршка на услуги на клиентите им пристапува на разговорите за разговор со менталитетот на наставникот.

Оваа цел на образование направи голема разлика во соработката со клиентите. Има повеќе пријавени грешки, а корисниците веднаш забележуваат кога нешто на нивната веб-локација не е баш во ред.

твитер прегледи

Евтини цени на Hostinger

Иако Hostinger ги применува истите тактики што ги прави секоја друга веб-локација за хостирање, тие имаат одлични цени.

Всушност, Hostinger е еден од најевтините веб-домаќини на пазарот, и тие вклучуваат регистрација на 1 домен бесплатно. Да, треба да платите за други, но сепак тие се достапни цени.

цена за веб хостинг хостингер

Има многу да се каже за Цените на хостингер, но главно, фокусот е дека добивате многу функции за многу малку пари.

ДЕЛ

Добијте 80% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Од 1.99 долари месечно

Одлични алатки за е-пошта

Толку многу луѓе забораваат на придобивките од алатките за е-пошта. Кога клиент се регистрирате за Hostinger, користејќи ги плановите за хостирање во првите 2 нивоа, тие имаат пристап до неограничени е-пошта без никаква наплата. Вообичаено, сопствениците на сајтови се многу скржави со нивните сметки за е-пошта, бидејќи тие брзо стануваат скапи.

Но, со Hostinger сопственикот на страницата може да пристапи до веб-пошта од каде било и да управува со сметките. Другите корисници исто така можат да пристапат до нивната пошта секогаш кога им е погодно.

алатки за е-пошта

Алатките за е -пошта вклучуваат:

 • Препраќање по е-пошта
 • Autoresponders
 • Заштита од спам -убиец

Овие карактеристики се меѓу некои од најдобрите карактеристики достапни во која било веб-хостинг услуга. Препраќањето е-пошта може да го олесни испраќањето документи, видеа или е-книги до вашите клиенти. Тоа исто така значи дека нема да мора да давате лична адреса за е-пошта или дури и да ја напуштите вашата веб-страница на веб-домаќин.

Hostinger ги користи своите алатки за е-пошта со врвен квалитет за да стане ваш центар за комуникација со вашиот персонал, вашиот тим и вашите клиенти. Hostinger го најде она што им требаше на сопствениците на веб и даде извонредни резултати.

Хостингер исто така има партнер со Флок да им понуди подобри опции за е-пошта на своите клиенти. Јатото е а продуктивноста, алатка за пораки и соработка, која е достапна за Windows, macOS, Android, iOS и десктоп компјутери. Flock сега е достапен за сите корисници на Hostinger.

Познава услуга за клиенти

Има еден тон работи што може да тргнат наопаку за тимот за поддршка на клиентите. За жал, корисничката поддршка за Hostinger не е добро заокружен тим каков што треба да биде. Наместо тоа, добивате извонредна услуга по долго чекање.

Настрана долгото време на чекање, услугата за клиенти е извонредна. Нивниот тим за поддршка е многу информиран и тие објаснуваат што прават за да го решат вашиот проблем.

Сепак, Hostinger значително го подобри времето на одговор на својот тим за успех на клиентите. Просечното време за преземање разговор сега трае помалку од 2 минути.

Не е само сон на лицето за тајна технолошка поддршка дека ќе можете сами да го поправите еден ден, тие искрено сакаат да го споделат она што го прават.

поддршка за корисници на хостингер

Многу луѓе уживаат да му ги префрлаат обврските за одржување на Hostinger и да го нарекуваат ден, но тимот за поддршка има начин да ве привлече и да ве вклучи.

Кога почнавме да ги разгледуваме добрите и лошите страни на Hostinger, имаше јасен показател дека поддршката за корисници ќе падне во двата сегменти.

Силен рекорд во време на работа

Освен времето на вчитување на страницата, важно е и вашата веб-страница да е „нагоре“ и достапна за вашите посетители. Hostinger го прави она што треба да го направи секоја веб-хостинг платформа: одржувајте ја вашата страница онлајн!

Иако секој домаќин на веб-локација повремено ќе има прекини, се надеваме само за редовно планирано одржување или ажурирања, не сакате вашиот сајт да биде неактивен повеќе од неколку часа.

брзина на хостингер и следење на времето на работа

Идеално, ќе имате одредено планирано прекинување без да ја одржувате вашата страница офлајн повеќе од 3 до 5 часа во текот на месецот. Следам тест-страница хостирана на Hostinger за време на работа и време на одговор на серверот.

Горенаведената слика од екранот го прикажува само изминатиот месец, можете да ги прегледате историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

Карактеристики на хостингер (Лошото)

Секоја опција за хостирање веб-страница има свои лоши страни, но прашањето се сведува на тоа што сте спремни да трпите, а што не. Хостингер не е исклучок. Тие имаат некои негативни, но нивните позитивни се многу привлечни и тоа го отежнува да се помине оваа услуга за хостирање.

Бавна поддршка за корисници

Најголемиот недостаток овде е тоа што мора да сте најавени (т.е. мора да креирате сметка) за да можете да пристапите до разговор во живо. Тоа не е најголемата работа на светот, но за некои може да биде негативен фактор.

Поддршката на клиентите е меч со две острици. Нивните тимови за поддршка се извонредни и многу познавања. Но, да се чуваат од нив може да биде малку болка.

поддржува проблеми со хостингер

Способноста на Хостингер за разговор во живо е корисна и користат домофон, каде што се складирани сите разговори, без разлика дали сакате да се вратите назад и да ги прочитате 5-те месечни стари разговори, сето тоа ќе ви биде достапно.

Тогаш вашето лице за услуги на клиентите можеби ќе треба да најде друг ресурс за да се увери дека ви ги дава точните информации. Кога станува збор за времето на чекање, веројатно ќе бидете фрустрирани.

Исто така, постои проблем да не можете да контактирате со лице за услуги на клиентите додека не сте најавени на вашата сметка. Ова ограничување значи дека не можете да поставувате прашања пред да го поминете процесот на пријавување. Може да поднесете општо барање што ќе создаде еден вид билет, но исто така ќе има одложено време за одговор.

Едноставноста го уби cPanel

CPanel беше единствената постојана карактеристика на речиси секоја веб-хостинг услуга во последната деценија или така. Сега, Хостингер го одзеде. За новите сопственици на веб-локации, тоа не е толку голема зделка што не можат да го пропуштат она што никогаш не го имале.

Меѓутоа, кога ќе ги земете предвид искусните сопственици на веб-страници и програмерите кои поминуваат многу часови дневно работејќи на нивната веб-хостинг услуга, тоа е големо разочарување.

Едноставното поставување на нивната приспособена контролна табла е убаво, но многу искусни веб-сопственици и развивачи претпочитаат блискост наместо едноставност.

Напредните корисници многу би ја ценат опцијата за cPanel преку контролниот панел на Hostinger. Повторно, ова не е проблем за повеќето корисници, но некои од нас го претпочитаат добриот cPanel.

Цените на Hostinger (не се толку евтини како што изгледа)

Иако плановите за заеднички хостинг се само неколку долари месечно, цените се замка во овој преглед на Хостингер. Прашањето не е самата цена; тоа е цената што доаѓа потоа и фактот дека треба да плаќате годишно.

Преку искуство и истражување, има многу малку, доколку ги има, веб хостинг услуги кои ви дозволуваат да плаќате од месец во месец. Но, сите сакаат да рекламираат дека услугата е само 3.99 долари месечно!

Тоа е одлично, но штом ќе се придржувате кон безбедноста (која ви е потребна) и данокот, плаќате близу 200 долари затоа што штом ќе се обидете да платите само 12 месеци, одеднаш станува збор за 6.99 долари месечно наместо 3.99 долари.

Овие непријатни тактики во никој случај не се ограничени на Hostinger бидејќи многу други веб-домаќини ја користат истата тактика. Но, разочарувачки е да се види како тонат и ги користат овие досадни трикови.

Хостингер има континуирана опција „На распродажба“ за вашата прва година, а потоа, ако се регистрирате за подолг период, заштедувате на вкупните трошоци.

Со Hostinger мора да се посветите на 48 месеци услуга. Ако одлучите дека тие не се вашата најдобра одлука по 1 месец, ќе мора да се искачувате по планини обидувајќи се да ги вратите парите.

Сепак, тие немаат проблем да ве надградат ако сакате да одите повисоко ниво. Она на што се сведува е нервозата од користењето ниска цена за да се привлечат луѓето и потоа да се шокираат во поттотал!

Повеќе за нивните плаќања (продолжение)

Настрана од основното поставување на цените, има 2 проблеми со плаќањата. Првиот се однесува на 30-дневната гаранција за враќање пари без проблеми. Постојат неколку исклучоци кои не се квалификуваат за враќање на средствата, а тие се:

 • Трансфери на домени
 • Секое плаќање за хостинг направено по бесплатниот пробен период
 • Некои ccTLD регистри
 • SSL сертификати

Регистрите ccTLD не се вообичаени, но вклучуваат:

 • . Јас
 • .ее
 • .nl
 • .se
 • . Ca
 • .бр
 • Многу повеќе

Овие ограничувања на вашата гаранција за враќање на парите се повеќе фрустрација отколку што било друго. Се чини дека можеби има врска со трансферот на пари што би резултирало со такси.

Конечно, последниот недостаток кога станува збор за плаќање е дека без оглед на каков план сте, Hostinger обезбедува само 1 веб-страница. Тоа значи дека треба да платите за какви било дополнителни домени. Овие домени се движат од $5 до над 17.00 $ во зависност од тоа која екстензија ќе ја изберете.

Цени и планови на хостингер

Ова е многу прифатлива опција во споредба со другите споделени веб-домаќини таму.

Еве ги нивните три заеднички планови за хостирање и вклучени карактеристики:

 Единствен планПремиум планБизнис План
цена:$ 1.99 / месец$ 2.59 / месец$ 3.99 / месец
Веб-сајтови:Само 1100100
Простор на дискот:50 GB100 GB200 GB
Пропусен опсег:100 GBнеограниченнеограничен
Е-пошта:1до 100до 100
Бази на податоци:1 MySQLнеограниченнеограничен
Изградувач на веб-страница:ДаДаДа
Брзина:n / a3x оптимизирано5x оптимизирано
Бекап на податоци:НеделенНеделенСекојдневно
SSL сертификатАјде да шифрирамеАјде да шифрираме SSLПриватен SSL
Пари гаранција за враќање30-денови30-денови30-денови

Најважното нешто што треба да се запамети со цените е нивната постојана „продажба“ за вашата прва 48-месечна исплата.

Најевтината опција, заедничкиот веб-хостинг план (Еден план) е само 1.99 УСД/месец, додека премиум споделениот бизнис план е 2.59 УСД/месечно.

Овие цени се речиси непобедливи и би биле одлични цени дури и без постојаната продажба што ја спроведува Хостингер.

ДЕЛ

Добијте 80% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Од 1.99 долари месечно

Планови за хостирање на Hostinger Cloud

Тие неодамна лансираа нов облак хостинг услуга, и тоа е прилично прекрасно. Тоа е веб хостинг Препорачувам и што направи мојата локација за тестирање да се вчита за само 0.8 секунди.

Во основа, тие создадоа моќна комбинација од две услуги (заеднички веб хостинг и VPS хостинг) и го нарекоа бизнис хостинг. Услугата ја комбинира моќта на посветен сервер со лесен за користење hPanel (кратенка од Hostinger Control Panel).

Значи, во основа, работи на планови за VPS без да мора да се грижи за сите работи во заднината.

 СтартувањеПрофесионалнаПретпријатие
цена:9.99 $ / месечно14.99 $ / месечно29.99 $ / месечно
Бесплатен домен:ДаДаДа
Простор на дискот:200 GB250 GB300 GB
RAM:3 GB6 GB12 GB
Јадра на процесорот:246
Зголемување на брзината:n / a2X3X
Менаџер за кеш:ДаДаДа
Изолирани ресурси:ДаДаДа
Мониторинг на време на работа:ДаДаДа
1-Кликнете на Инсталатор:ДаДаДа
Дневни бекап:ДаДаДа
Поддршка во живо 24/7:ДаДаДа
Бесплатен SSL:ДаДаДа
Гаранција за враќање на парите30-денови30-денови30-денови

Плановите за хостирање на облак на Hostinger ви ја дава моќта на посветен сервер без техничка борба да успеете онлајн, обезбедувајќи брзина и сигурност.

Сè на сè, тоа е многу моќен тип на хостинг без технички вештини бидејќи е целосно управуван од посветен тим за поддршка 24/7 кој ќе ви помогне на секој чекор од патот.

Факти на хостингер и често поставувани прашања

Веројатно најчестото прашање е за нивното враќање пари. Хостингер нуди а 30-дневен поврат на пари и за разлика од другите хостинг услуги кои го отежнуваат добивањето каква било форма на рефундирање, можете да контактирате со нив и да им кажете дека одлучивте дека тоа не е добро за вас.

Се разбира, тие ќе ви поставуваат прашања, но нема да натерате некој да се обиде да ве продаде или да ве заклучи со договор.

Враќањето пари е загарантирано без проблеми. Ова го прави одлична опција за нови блогери или мали бизнисмени кои не се сигурни дека можат да се справат со техничката страна.

Еве неколку почесто поставувани прашања:

Кои се клучните фактори што треба да се земат предвид при изборот на провајдер за веб-хостинг за вашата веб-страница за мал бизнис?

При изборот на провајдер за веб-хостинг за вашата веб-страница за мал бизнис, треба да се земат предвид неколку клучни фактори. Прво, сакате хостинг провајдер кој нуди сигурни и брзи брзини на вчитување, како што е Hostinger, кој обезбедува бесплатен SSL, гаранција за време на работа од 99.9%., и Hostinger's споделени и VPS хостинг планови.

За нив особено се препорачуваат премиум споделени хостинг и VPS хостинг планови на Hostinger брзина и предности на вчитување, а Hostinger исто така обезбедува облак хостинг опции за да одговараат на вашите потреби. Дополнително, сакате хостинг провајдер кој нуди кориснички и лесни за користење хостинг планови, како што е Hostinger's опции за приватен сервер. На хостингер поддршката за корисници е исто така достапна 24/7, што го олеснува добивањето на потребната помош.

Со доверливите понуди за хостирање на Hostinger и долгорочната посветеност на вашата веб-страница, можете да се чувствувате сигурни дека вашата веб-страница за мал бизнис ќе биде во добри раце.

Кои безбедносни мерки треба да ги земам во предвид за мојата веб-страница?

Кога станува збор за безбедноста на веб-страницата, треба да се земат предвид неколку важни фактори. Прво, проверете дали вашата веб-страница има SSL инсталиран за шифрирање на сите податоци што се пренесуваат помеѓу вашата страница и вашите посетители.

Дополнително, важно е да изберете хостинг провајдер со безбедни центри за податоци и кој презема мерки за заштита од DDoS напади. Заштитата на чувствителните информации за клиентите е исто така клучна, затоа изберете хостинг провајдер кој дава приоритет на заштитата на приватноста и има безбедна обработка на кредитни картички.

И на крај, погрижете се да го задржите следете ја IP адресата на вашата веб-страница и записите на DNS за следење на секоја сомнителна активност.

Кои се некои основни алатки за веб дизајн и развој?

Кога станува збор за веб дизајн и развој, постојат неколку алатки и техники кои можат да помогнат процесот да се направи помазен и поефикасен. Прво, имајќи а вешт веб дизајнер кој може да создаде атрактивна и функционална веб-страница е од клучно значење. Дополнително, алатки како што се интерфејси за влечење и спуштање, автоматски резервни копии и алатки за поставување може да заштеди време и напор.

За управување со содржина, платформа како WordPress, кој нуди лесни опции за инсталација и прилагодување, може да биде непроценлив. Брзо брзини на вчитување, SSD складирање, и алатки за тестирање на стрес се исто така важни за да се обезбеди оптимална изведба на веб-страницата. И за привлекување посетители и подобрување на видливоста, ан Комплет алатки за оптимизација user-friendly интерфејс се од суштинско значење

Со 24 / 7 поддршка на корисниците тим и 100% uptime guarantee, давателите на веб-хостинг исто така можат да помогнат да се обезбеди беспрекорно искуство на веб-локација и за програмерите и за корисниците.

Што се дневни и неделни бекап во контекст на управување со податоци?

Дневните и неделните резервни копии се однесуваат на фреквенцијата на резервна копија на податоците на сервер или компјутерски систем. Дневните резервни копии вклучуваат преземање копија од сите податоци и датотеки на системот секој ден, додека неделните резервни копии се вршат еднаш неделно. Целта на резервната копија на податоците е да заштита од губење на податоци поради различни причини како што се хардверски дефект, човечка грешка или сајбер напади.

Дневните бекап генерално се препорачуваат за критичните системи или за оние кои често се ажурираат, додека неделните резервни копии може да бидат доволни за помалку критични системи. Важно е да имате стратегија за резервна копија за да се осигурате дека важните податоци не се изгубени и дека може да се обноват во случај на губење на податоците.

Што е Хостингер?

Hostinger е веб-хостинг компанија со седиште надвор од Литванија во Европа и компанијата нуди споделен хостинг, хостинг во облак, хостинг VPS, планови за Windows VPS, хостирање на е-пошта, WordPress хостинг, Хостинг на Minecraft (со повеќе на пат како што се GTA, CS GO) и домени. Hostinger е матична компанија за хостирање на 000Webhost, Niagahoster и Weblink. Можете да ги најдете нивните официјална веб-страница овде.

Во кои региони Hostinger нуди веб-хостинг услуги?

Hostinger нуди веб-хостинг услуги во различни региони низ светот, вклучувајќи го и Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Јужна Америка, Нов Зеланд и Северна Америка. Со центрите за податоци лоцирани во повеќе земји, Hostinger може да обезбеди брзи брзини на вчитување и сигурни услуги за хостирање на клиентите во различни делови на светот.

Без разлика дали сакате да хостирате веб-локација за ваша деловна или лична употреба, глобалното присуство на Hostinger гарантира дека можете лесно да најдете хостинг план кој ги задоволува вашите потреби и преференции.

Кои се карактеристиките на плановите за веб-хостинг на Hostinger?

Hostinger нуди разновидни планови за веб хостинг со различни карактеристики за да ги задоволи потребите на своите клиенти. Плановите вклучуваат споделен хостинг, VPS хостинг и облак хостинг. Секој план нуди различен износ на SSD простор, RAM меморија, и сметки за е-пошта, со опции кои се движат од 1 GB RAM меморија 100 сметки за е-пошта до 16 GB RAM меморија 250GB складирање.

Hostinger, исто така, обезбедува сметки за е-пошта со своите планови, што им олеснува на корисниците да креираат и управуваат со деловни адреси за е-пошта. Дополнително, клиентите можат да ги искористат предностите на функциите како дневни бекап, автоматско WordPress инсталација, и поддршка преку разговор во живо и телефон.

Со Hostinger's прифатлива цена, предност во брзината, и разновидни производи и услуги, тој е препорачан избор за оние кои прв патуваат и оние кои бараат доверлив хостинг провајдер.

Дали добивате домен бесплатно со Hostinger?

Регистрација на едно име на домен се нуди бесплатно ако се регистрирате за нивниот годишен бизнис план или за заеднички план за хостирање Premium.

Која е разликата помеѓу регистрацијата на домен и обновувањето на името на доменот?

Регистрација на домен е процес на купување и регистрирање на ново име на домен за вашата веб-страница или онлајн бизнис. Од друга страна, обновувањето на имињата на доменот се однесува на процесот на продолжување на регистрацијата на постоечко име на домен, кое е истечено или ќе истече. Важно е да ја обновите регистрацијата на вашето име на домен за да избегнете губење на вашето име на домен, како и секоја поврзана веб-локација или сметки за е-пошта.

Записите на DNS и уредникот на зоните на DNS се алатки кои се користат за управување со системот за имиња на домени, кој е одговорен за преведување на имињата на домени во IP адреси кои можат да бидат разбирливи од веб-серверите. Екстензии на домен се суфиксите што го следат името на доменот, како што се .com, .org, .net итн.

Каков тип на корисничка поддршка нуди Hostinger?

Hostinger се гордее што обезбедува одлична поддршка за корисниците на своите корисници. Тие нудат повеќе канали за поддршка, вклучувајќи разговор во живо, телефон и е-пошта. Агентите за поддршка на Hostinger се достапни 24/7 за да помогнат со какви било проблеми или прашања што може да ги имаат корисниците. Со нивниот разговор во живо и поддршка за разговор, корисниците можат да очекуваат брзи и ефикасни одговори на нивните прашања.

Hostinger, исто така, има огромна база на знаење која содржи корисни статии и упатства, кои можат да ги водат корисниците сами да ги решаваат проблемите. Нивниот тим за поддршка на клиентите е добро обучен, информиран и посветен на обезбедување беспрекорно искуство за нивните корисници.

Кои начини на плаќање ги прифаќаат?

Тие ги прифаќаат повеќето кредитни картички, како и PayPal, Bitcoin и повеќето други криптовалути.

Дали е добар хостинг за е-трговија? Дали нудат бесплатен SSL, колички за пазарење и обработка на плаќање?

Да, тоа е добра опција за онлајн продавници бидејќи тие обезбедуваат a бесплатен SSL сертификат, како и брзите сервери и безбедносни карактеристики за да гарантираат дека вашата онлајн продавница се вчитува брзо и е безбедна.

Дали тие обезбедуваат гаранција за време на работа и ви враќаат пари за прекинот?

Hostinger обезбедува индустриски стандардни 99.9% гаранција за време на услугата. Ако тие не го исполнуваат ова ниво на услуга, можете да побарате кредит од 5% за вашата месечна такса за хостирање.

Дали е тоа добра хостинг услуга за WordPress сајтови?

Да, тие целосно поддржуваат WordPress блогови и сајтови. Тие нудат 1-клик WordPress инсталација преку контролната табла.

Кои карактеристики доаѓаат со нивните премиум и деловни планови кои нудат Хостингер?

Сите тие! Така е, секоја карактеристика што ја нуди Hostinger е достапна за вас. Најдобрите 2 планови за веб-хостинг вреди да се инвестираат ако започнувате бизнис или сакате да креирате страница што ќе има многу сообраќај.

Ќе добиете неограничени сметки за е-пошта без ваша цена. Ќе ги имате и овие одлични карактеристики:

-Е-пошта автоодговори
-Овозможете и оневозможете сметки
-Обезбедете препратени пораки до клиентите
-Филтрирање на спам по е-пошта

Има уште многу одлични функции, но карактеристиките наведени овде се карактеристики од кои имаат корист сите корисници. Ако барате голем сет на функции, планот Premium или Cloud се вашата најдобра опција.

Исто така, можете да бидете сигурни дека ќе ги најдете овие функции во секој план, вклучувајќи го и планот од 1.99 $/месец од почетно ниво:

-SSL поддршка
-SSD сервери
-Анти-DDoS заштита
-Заштита од малициозен софтвер:
-Сметки за е-пошта
-Бесплатен градител на сајтови и домен
-FTP сметки
-Пренос на веб-страница
-Над 200 шаблони за веб-страници
-Автоматски инсталирач на скрипти
-Избор на локација на серверот
Овие карактеристики ги прават да се издвојуваат од другите услуги за веб хостинг бидејќи вклучуваат повеќе функции за пониски цени.

Како можам да верувам на домаќин на веб-страница за кој никогаш порано не сум слушнал?

Добро, па можеби никогаш претходно не сте слушнале за нив. Тие започнаа во 2004 година и оттогаш брзо се зголемуваат. Можете да ги најдете коментарите на корисниците на Trustpilot Quora.

Во 2007 година станаа 000webhost.com, бесплатна и без рекламна услуга за хостирање веб-страници. Потоа, во 2011 година тие се свртеа во веб-хостинг компанијата што се денес.

Имаат над 29 милиони корисници во 178 земји ширум светот, и тие добиваат во просек по 15,000 нови пријавувања секој ден. Тоа е еден нов клиент кој се пријавува на секои 5 секунди!

Значи, дали Hostinger е добар и безбеден за употреба? Па, горенаведеното треба да зборува само за себе, и мислам дека нивната заедничка хостинг платформа е направена од некои прилично неверојатни карактеристики по некои од најниските цени во индустријата за хостирање.

Резиме - Преглед на Хостингер за 2023 година

Дали го препорачувам Хостингер?

Да, мислам дека Hostinger.com е одличен веб-домаќин.

И двете за целосни почетници и искусни „веб-администратори“.

Има толку многу одлични карактеристики по одлични цени, без оглед на тоа кој хостинг план ќе одлучите да го купите.

Заедничкиот веб-хостинг план што го препорачувам е нивен Премиум пакет, бидејќи ова нуди најзначајна вредност. Ги добивате скоро сите придобивки од пакетот за хостирање облак по многу пониска цена. Сепак, внимавајте на нивните тажни цени!

Кога сакате да ја поставите вашата веб-хостинг сметка, одредете дали ви треба 5 пати поголема проценка на брзината. Ако е така, планот за хостирање во облак е соодветен за вас.

технологија за брзина на хостингер

Но, планот што навистина го препорачувам, ако можете да си го дозволите, е нивен споделен облак хостинг. Тоа е нивниот „хибриден“ заеднички хостинг и VPS хостинг услуга. Ова е бомба!

Веројатно најпропуштената карактеристика во Hostinger што ја има скоро секоја друга веб-локација за хостирање е телефонската поддршка. Многу луѓе кои користат Hostinger се нови корисници на кои им е потребна помош, но за повеќето корисници разговорот во живо и е-поштата/билетите треба да бидат доволни.

Но, Hostinger го надоместува тоа со нивните длабински и лесни за следење видео упатства и прегледи. Нивната одлична услуга за разговор е фантастична, како и нивниот персонал е многу информиран.

Во текот на ова преглед на Hostinger, постојано ја спомнав практичноста, леснотијата на користење, едноставниот интерфејс и секако ниската цена. Овие карактеристики кои се грижат за корисничкото искуство го прават овој врвен избор за секој сопственик на веб-локација, нов или искусен.

ДЕЛ

Добијте 80% ПОПУСТ на плановите на Hostinger

Од 1.99 долари месечно

Кориснички Осврти

НИКОГАШ НЕ ОДИ СО HOSTINGER

Оценето 1 од 5
Декември 14, 2022

Оваа компанија се шегува, нивниот интерфејс / контролна табла во задниот дел не работи, пробаше разни прелистувачи без подобрување, исто така, инкогнито прозорец.

Како таква суштинска работа не може да функционира? Не можам да ги видам грешките во последните 7 дена!! Многу тажно, не препорачувам, исто така, да добивате многу 4xx грешки со нив дури и откако ќе го вратите! Рекоа НЕ 4xx ќе се случи после тоа, добро, има шила со 110 грешки (4xx), а исто така и 55, и како 13, 8, 4. повеќе пати на час.. па како да ветуваат нешто и да не испорачаат ??

И поддршка – 2 часа чекате нивниот одговор за да добиете помош!!

НИКОГАШ не го имав овој проблем со нивниот основен СПОДЕЛЕН хостинг план, но имаше САМО проблеми по префрлувањето на КРАЈНИОТ план!! Само лоша хостинг компанија.

Аватар за Вилијам
Вилијам

Hostinger е најлошиот хостинг провајдер

Оценето 1 од 5
Октомври 19, 2022

Hostinger е најлошата компанија за хостирање на која сум сретнал и поддршката е само ужасна. Не ги трошете вашите тешко заработени пари на овој провајдер на хостинг бидејќи на крајот ќе ви биде жал и фрустрирани.

Го купив пакетот за бизнис хостинг и имав проблеми од самиот почеток. Скоро секоја недела барем двапати добивам дефект на процесорот и процентот на користење на процесорот е помал од 10% во повеќето случаи, што ме тера да верувам дека користат исклучително низок квалитет и исто така применуваат ограничувања за гас без разлика кој пакет го користите. Поддршката е едноставно глупава и доаѓа со одговори за копирање залепување на проблеми со приклучоците дури и кога имате 0 приклучоци, ќе наидете на овој проблем. Второ, дневниците не укажуваат на никакви проблеми поврзани со приклучокот и трето кога барате RCA тие едноставно исчезнуваат и не одговараат. Моето тековно прашање е во тек последните 4 дена и сè уште чекам да се слушнам од техничкиот тим.

Не заборавајте дека секогаш ќе добивате низок одговор на серверот и проблеми поврзани со DB, згора на ова. Разговорот за поддршка во живо трае најмалку 1 час пред да се одговори и тие тврдат пет минути lol.

Во документот можете детално да го видите следново

1. Проблемот беше со перформансите и како и обично со дефекти на процесорот. Персоналот за поддршка креираше празна HTML страница со зборовите хостингер и тврдеше дека времето на одговор на нашиот сервер е одлично :D. Можете ли да замислите празна HTML страница да се користи за тестирање на одговорот на серверот lol

2. Прашањето е поврзано со пренасочување од не www на доменот www.

3. Обидувајќи се да префрлите веб-локација од Zoho Builder во Hostinger. Можете да го видите знаењето на персоналот за поддршка и како некој сосема нов во хостинг може да ги збрка работите ако ги следи

4. Грешка при воспоставување врска со базата на податоци. Уште еднаш се соочувам со ова прашање и тоа беше многу конзистентно. Овој пат признаа дека вршат некакво одржување и како и обично никој не информираше за тоа.

5. Дефект на процесорот уште еднаш и овој пат ми беше доста, па решив да објавам сè на интернет.

Аватар за Хамад
Хамад

Поддршката може да биде подобра

Оценето 4 од 5
Април 28, 2022

Ја хостирав мојата прва и единствена страница со Hostinger поради евтината цена. Досега функционираше беспрекорно. Поддршката недостасува и може да биде подобра, но тие успеаја да ги решат сите мои прашања. Тоа е само малку бавно.

Аватар за Мигел
Мигел

Мора да е најевтиниот домаќин

Оценето 5 од 5
Март 19, 2022

Евтината цена на Hostinger е она што ме привлече кон услугата. Го сакам бесплатниот домен и бесплатната е-пошта над него. Добив се што ми треба за да го водам мојот онлајн бизнис за толку евтина цена. Дури и се ослободив Google Кредити за реклами. Единствениот улов е што морав да го добијам 4-годишниот план за да добијам евтина цена. Ако одите на 4-годишниот план, плаќате помалку од половина од она што би го платиле со кој било друг веб-домаќин и ги добивате сите функции што ви се потребни, вклучително и бесплатно име на домен. Што не треба да се допаѓа?

Аватар за Киви Тим
Киви Тим

Не вреди

Оценето 2 од 5
Март 8, 2022

Купив Премиум хостинг план и се каам за тоа. Тоа е многу кабриолет, постојани проблеми со бази на податоци, менаџер на датотеки. Можеби ќе работи денес, но утре нема - и тоа се случи многу. Барем поддршката е добра, но не е важно бидејќи не можам ништо да сторам освен да чекам додека нивната услуга одеднаш ќе работи повторно

Аватар за Ихар
Ихар

Совршено за мојот личен проект

Оценето 4 од 5
Февруари 21, 2022

Hostinger е еден од најевтините веб-домаќини на Интернет. Одлично е за хостирање на лични сајтови и страници на клиенти кои не користат многу ресурси на серверот. Но, ако планирате да водите страница за е-трговија или нешто толку сложено, Hostinger можеби не е најдобриот веб-домаќин за вас. Имам 5 страници на моите клиенти на Hostinger и не се соочив со речиси никаков прекин. Тимот за поддршка е навистина бавен и не е толку технички компетентен како што треба, така што може да потрае многу време за да ги натерате да поправат работи. Hostinger е одличен за лични сајтови, но не би го препорачал за големи проекти.

Аватар за Ана Мартинез
Ана Мартинез

достават преглед

Прегледајте ги ажурирањата

 • 07/02/2023 - Zyro сега е Hostinger Website Builder. Секогаш постоела врска помеѓу Zyro и Hostinger, поради што компанијата го ребрендираше во Hostinger Website Builder.
 • 02 – Цените се ажурирани
 • 14/03/2022 – PHP 8 сега е достапен на сите сервери на Hostinger
 • 10/12/2021 – Мало ажурирање
 • 31/05/2021 – Ажурирање на цената на хостинг во облак
 • 01/01/2021 - Цена на хостингер ажурирање
 • 25/11/2020 - Zyro градител на веб-страници додадено партнерство
 • 06/05/2020 – Технологија на сервер LiteSpeed
 • 05 – промотивна цена од 01 УСД
 • 14 – Цените и плановите се ажурирани

Почетна » Веб хостинг » Крајниот преглед на хостингер (сè што треба да знаете пред да се регистрирате)

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.