Преглед на веб-хостинг на HostGator (евтин ... Но дали е добро?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

HostGator е една од најголемите и најстарите компании за веб хостинг во индустријата. Во овој преглед на HostGator, ќе го разгледаме популарниот провајдер на веб-хостинг за да видиме дали вредат нивните ниски цени и карактеристики. Дали HostGator навистина е добра опција за вашата веб-страница? Ајде да дознаеме.

Од 2.75 долари месечно

Добијте 60% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Главни преземања:

HostGator нуди флексибилни и евтини планови за хостирање со неограничен пропусен опсег и складирање, што го прави популарен избор за сопствениците на веб-страници.

HostGator нуди флексибилни планови кои доаѓаат со низа функции, вклучително и лесно WordPress поставување, и бесплатен градител на веб-страници и 24/7 поддршка за корисници.

Опциите за надпродажба на HostGator и несигурната поддршка, исто така, можат да бидат фрустрирачки за корисниците, со долго време на чекање како вообичаен проблем кога се обидувате да пристапите до поддршката.

Резиме на преглед на HostGator (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 3.6 од 5
(45)
Цени
Од 2.75 долари месечно
Видови на хостирање
Споделени, WordPress, VPS, посветен, препродавач
Перформанси и брзина
PHP7, HTTP/2, кеширање NGINX. Cloudflare CDN
WordPress
Успеа WordPress хостинг. Лесно WordPress Инсталирање со 1 клик
Сервери
Брзи SSD-дискови на сите планови за хостирање
Безбедност
Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). SiteLock. Прилагоден заштитен ѕид против DDoS напади
контролен панел
cPanel
Бенефиции
Бесплатен 1-годишен домен. Бесплатен градител на веб-страници. Бесплатен трансфер на веб-страница
Поврат на средства
45-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Newfold Digital Inc. (поранешен EIG)
Тековен договор
Добијте 60% ПОПУСТ за плановите на HostGator

HostGator е еден од најстарите веб-хостинг провајдери на пазарот. Исто така е еден од најевтините. Основана во 2002 година, таа е дел од матичната компанија Newfold Digital (порано Endurance International Group или EIG), која е специјализирана за веб хостинг и поседува Bluehost, Како и. 

Слободно може да се каже дека HostGator е еден од најпопуларните даватели на веб-хостинг таму бидејќи има повеќе од 2 милиони веб-страници ширум светот. Како што е кажано, вие сте овде денес затоа што сакате да видите дали тоа одговара на возбудата. 

Па, јас сум тука за да можеме да го сфатиме тоа заедно и да видиме дали HostGator е навистина добар. Ако немате време да го прочитате овој преглед на веб-хостинг на HostGator, само погледнете го ова кратко видео што го составив за вас:

Добрите и лошите страни се добар вовед во давателот на хостинг бидејќи ни помагаат да видиме што ги издвојува од другите такви услуги на пазарот.

Добрите и лошите страни на HostGator Веб хостинг

Добрите

 • Многу, многу евтино - Тоа е точно. Кога станува збор за основните, заеднички планови, тоа е дури и поевтино од Bluehost, кој е исто така популарен поради тоа што е прилично достапен. На пример, со сегашниот попуст од 60%, најосновниот план за заеднички сервер за хостирање на HostGator започнува во $ 2.75 / месец! Се разбира, цената за обновување би била според вообичаената цена на хостинг планот (без никаков попуст).
 • Бесплатно име на домен - За една година кога ќе се регистрирате за 12, 24 или 36-месечен HostGator Shared, WordPress, или план за хостирање во Облак.
 • Бесплатни трансфери на сајтови – HostGator нуди мигрирање на страница што можеби веќе ја имате бесплатно. Можеби мислите дека сите провајдери на хостинг го имаат ова правило, но размислете повторно - Bluehost наплаќа 149.99 долари за миграција на страницата.
 • Лесно WordPress инсталации – HostGator е добро интегриран со WordPress, па ако сакате да хостирате WP-страница со нив, тие ќе ви го олеснат тоа супер. На Градител на веб-страници на HostGator е исто така одличен. Или, можете само да го изберете WordPress хостинг план, и ќе имате WP веќе автоматски инсталирано на вашата хостинг сметка. Воопшто нема мака!
 • Лесни инсталации со еден клик – ова подразбира лесна интеграција на апликациите; со инсталација со еден клик, можете да имате која било апликација што ја сакате на вашата табла за хостирање на HostGator за неколку минути.
 • Неизмерен пропусен опсег и простор на дискот – Неизмерениот пропусен опсег на HostGator значи дека нема да ви се наплаќа се додека користите простор на дискот и пропусниот опсег што одговара на потребите на вашата страница (ова се однесува на веб-страниците за лични или мали бизниси). Сето ова треба да биде во согласност со нивните Услови за користење. Ако користите повеќе пропусен опсег и простор на дискот од она што одговара на политиките за користење на HostGator, ќе добиете е-пошта од нив, барајќи од вас да го намалите користењето на истиот. Но, ова е обично прилично ретко.
 • 99.9% uptime guarantee – HostGator обезбедува гаранција за 99.9% uptime за вашата страница, без оглед на тоа кој хостинг план ќе го изберете, што е прилично добро кога ќе размислите како ниту еден од давателите на хостинг не може да гарантира совршено 100% uptime 24/7.
 • Бесплатно SSL сертификат - Доаѓа и со секој хостинг пакет. Сертификатот SSL го прави вашиот сајт многу посигурен со шифрирање на комуникацијата што тече помеѓу серверот каде што е хостиран вашиот сајт и посетителите што го проверуваат или внесуваат лични податоци во него. Тие ја означуваат вашата страница, што значи дека секој посетител ќе може да го види добро познатиот симбол „безбедна локација“ на катанец на самиот лев агол од лентата за адреси. Исто така, користи 2048-битни потписи, 256-битна шифрирање на податоците за клиентите и 99.9% препознавање на прелистувачот.
 • 45-дневно пари гаранција за враќање на – Додека повеќето хостинг провајдери нудат 30-дневна гаранција за враќање на парите, HostGator нуди прилично дарежлив грејс период од 45 дена во кој можете да ги испробате нивните услуги по купувањето и да видите дали ви се допаѓаат или не.
 • Флексибилни опции за наплата – кога станува збор за плаќање за вашиот хостинг, HostGator обезбедува шест различни платежни циклуси – можете да изберете помеѓу 1, 3, 6, 12, 24 и 36 месеци. Сепак, наплатата за 1, 2 и 3 месеци е значително поскапа од другите циклуси.
 • Опција за хостирање на Windows - многу од провајдери на веб хостинг таму се потпираат на оперативниот систем Линукс. Сепак, HostGator нуди и планови за хостирање на Windows за оние од вас кои имаат веб-локации кои бараат специфични апликации и технологии за Windows како што се NET, ASP, MSSQL (Microsoft SQL Server) и Microsoft Access.

Конс

 • Функцијата за бесплатен домен за една година не е валидна за сите хостинг планови – За разлика од Bluehost, HostGator дава бесплатен домен само за една година на Shared, WordPress, или планови за хостирање во Облак. За сите други хостинг планови, како VPS и посветени, ќе мора да добиете домен за дополнителен надомест.
 • Агресивен пораст – Newfold Digital (поранешен EIG) е познат по тоа што се залага за агресивни опции за зголемување на продажбата, особено за услуги како автоматизирани резервни копии и напредни опции за функционалност. Затоа, погрижете се да ги отштиклирате функциите што не ви се потребни ако не сакате да се најдете случајно дека плаќате за нешто дополнително. И не грижете се, ако сфатите дека ви требаат во одреден момент, секогаш можете да ги додадете подоцна. 
 • Ограничени опции за резервна копија – HostGator дава бесплатни автоматски дневни бекап, но освен тоа, бесплатните опции за резервна копија се прилично ограничени, освен ако не плаќате за додатоци. 
 • Висока месечна цена – кога ќе ги споредите месечните цени на Hostgator и цените на годишниот план, има огромна разлика. За заедничкиот хостинг план, најосновната опција за наплата е 2.75 УСД со сегашниот попуст од 60% платен на 36-месечна претплата, но ако изберете да плаќате на месечна основа, на секои три месеци или на секои шест месеци, ќе ве чини неверојатни 10.95 долари месечно - само за најосновниот план!
ДЕЛ

Добијте 60% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Од 2.75 долари месечно

Во оваа 2023 г. Преглед на HostGator, Ќе разгледам внимателно некои од добрите и лошите страни за кои треба да знаете пред да одлучите да се регистрирате.

осврти на hostgator на Твитер
На Твитер има мешани критики од корисници

Еве како го прегледуваме нашиот веб хостинг процесот работи:

1. Се регистрираме за веб-хостинг план и инсталираме празно WordPress сајт.
2. Ги следиме перформансите на страницата, времето на работа и брзината на вчитување на страницата.
3. Ги анализираме добрите/лошите карактеристики на хостинг, цените и поддршката за клиентите.
4. Ја објавуваме одличната рецензија (и ажурирајте го во текот на годината).

Главни карактеристики на веб-хостинг на HostGator

Брзина и перформанси

Брзината е една од клучните карактеристики кога барате хостинг со добар квалитет. Зошто е ова така? Па, одговорот е едноставен - брзината влијае на многу процеси на вашата страница за кои можеби не сте свесни, како што се рангирањето на SEO и корисничкото искуство. 

Брзината може да зависи од многу фактори како што се типот на серверот и густината на серверот, типот на хардверот, дали вашата страница користи CDN или не, дали користи повеќе слоеви за кеширање итн.

Значи, каква е пресудата за HostGator? Па, се чини дека HostGator работи прилично добро кога станува збор за тестови за брзина. 

Правев тестови за брзина за HostGator и резултатите што ги добив ми кажуваат дека времето за вчитување на страницата е над просекот.

Мојата тест-страница која е хостирана на HostGator се вчитува брзо според Google PageSpeed ​​Insights и добива мобилен резултат од 96 од 100.

Hostgator google перформанси на увид во брзината на страницата

И истото за GTmetrix. Резултатот за изведба на локацијата за тестирање е 89%

изведба на hostgator gtmetrix
ДЕЛ

Добијте 60% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Од 2.75 долари месечно

Солидно време на работа

Тие ветуваат а 99.9% uptime guarantee, што е одлична вест за секој сопственик на веб-страница. Сепак, важно е да се има на ум дека ова е стандард и ништо помалку генерално не се толерира.

Брзината на страницата е важна, но исто така е важно вашата веб-страница да е „нагоре“ и достапна за вашите посетители. Го следам времето на работа за тест WordPress сајт хостиран на HostGator да се види колку често доживуваат прекини.

Сајтовите кои полека се вчитуваат веројатно нема да се издигнат на врвот во која било ниша. Студија од Google откриле дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на мобилните страници може да влијае на стапките на конверзија до 20%.

Горенаведената слика од екранот ги прикажува само изминатите 30 дена, на кои можете да ги видите историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

Додавајќи на тоа, HostGator е подготвен да ги компензира своите клиенти со едномесечен кредит ако во кое било време серверот не ја достигне гаранцијата за време на работа од 99.9%.

Безбедност и резервна копија

HostGator е опремен со сопствен заштитен ѕид кој има за цел да ги заштити веб-страниците на своите клиенти од DDoS напади. HostGator исто така нуди SSL на сите планови на Hostgator и тие исто така имаат бесплатен SSH пристап (но треба да биде овозможен во контролната табла). 

ssl сертификати

Можете лесно да добиете дополнителна безбедност преку апликацијата SiteLock која вклучува автоматски дневни и континуирани скенирање на малициозен софтвер и отстранување на малициозен софтвер, основно CDN, скенирање на базата на податоци, блокирање на автоматски напади на ботови и многу повеќе работи, во зависност од тоа кој план ќе го изберете (тие започнуваат во 5.99 долари месечно). 

hostgator sitelock

SiteLock е платен додаток кој скенира за малициозен софтвер и спречува вашата страница да биде ставена на црната листа. SiteLock на HostGator започнува од 5.99 долари месечно.

Во моментов, ЦДН на Cloudflare е бесплатен само за заедничкиот хостинг Бизнис план што го обезбедува HostGator. Cloudflare CDN е добра идеја да се има бидејќи не само што обезбедува дополнителна заштита за вашата страница од разни хакерски напади и малициозен софтвер, туку и дава сериозен поттик на вашата страница.

интеграција на hostgator cloudflare

Ако сте го купиле и регистрирале вашиот домен со HostGator, можете автоматски да овозможите Cloudflare. Ако сте купиле домен со друг провајдер, ќе треба да бидете сигурни дека доменот користи сервери за имиња HostGator.

Што е со резервните копии?

HostGator нуди бесплатна услуга за резервна копија за сите нивни планови што работи еднаш неделно, а денот се избира по случаен избор. Секоја следна резервна копија ја брише претходната, што значи дека нема да имате претходна резервна копија на вашата страница. Според HostGator, условите на нивните политики за резервна копија зависи од тоа каков вид на хостинг план користите во моментот.

Сепак, треба да имате на ум дека овие бесплатни резервни копии се сметаат за еден вид учтивост и тие не треба да служат како единствена гаранција за резервниот систем на вашата страница. На HostGator му е јасно дека клиентот е одговорен за содржината на нивната веб-локација и нивните резервни копии и дека треба да направат дополнителни резервни копии доколку сакаат дополнителна заштита за нивниот сајт. 

HostGator CodeGuard

Ова значи дека ако водите посериозна и сложена страница, со многу податоци и особено деловни информации, дефинитивно треба сериозно да размислите за апликација од трета страна за резервна копија, како што е CodeGuard, која официјално ја препорачува HostGator.

hostgator codeguard

CodeGuard нуди дневни автоматизирани резервни копии, неограничени бази на податоци и датотеки, резервни копии на барање и дневно следење на веб-локациите, како и простор за складирање од 1-10 GB, во зависност од тоа кој од трите планови ќе го изберете. Најосновниот започнува од 2.75 долари/месечно. 

Сето ова значи дека ако се одлучите да ги користите бесплатните безбедносни карактеристики што ги обезбедува HostGator, ќе останете со многу основна низа опции. Истото важи и за функциите за резервна копија. Ако штотуку почнувате со вашата страница и имате намера да ја одржувате прилично лесна и ниска на почетокот, тогаш не ви требаат сите овие додатоци.

Но, ако сакате да започнете онлајн бизнис и вашиот сајт се наполни со податоци и информации за клиентите, тогаш дефинитивно би препорачал да добиете помош од трета страна за дополнителна заштита.

ДЕЛ

Добијте 60% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Од 2.75 долари месечно

Градител на веб-страници на HostGator

градител на веб-страници на hostgator

HostGator вклучува сопствен градител на веб-страници бесплатно во сите планови. Градителот на HostGator е многу корисна алатка за поседување, особено ако сте нови креирање и водење на веб-локација

Тоа е градител што го прави искуството за креирање веб-локација исклучително лесно преку неговото интуитивно поставување, интерфејсот со влечење и спушти, стотици однапред изградени шаблони и цели страници, како и со едноставни, но и разновидни опции за прилагодување.

Сликата погоре е слика од екранот од тест-страница што ја создадовме за да видиме што може да направи овој вграден градител.

Некои дополнителни функции што можете да ги најдете во градител на страницата HostGator се вградување на HD видео, отстранување на брендирање, лесна интеграција на социјалните медиуми, Google Анализа, портал за плаќање PayPal, кодови за купони, алатки за оптимизација за подобри резултати од пребарувачот, како и управување со залихи и количка за е-трговија.

Шаблони за градење веб-страници на hostgator

Можете исто така да го купите производителот на веб-страници на HostGator поединечно, а со тоа, добијте ги и услугите за веб-хостинг на HostGator (што и да работи најдобро за вас). Инаку, како што реков претходно, градителот на веб-страницата доаѓа бесплатно со сите хостинг планови на HostGator.

Заштедете за најосновниот пакет за заеднички хостинг, кој ги ограничува домените на 1, HostGator нуди неограничено сè (добро - видете подолу) друго што е многу, бидејќи нивните планови се толку евтини, за почеток.

(Речиси) неограничен пропусен опсег и неограничен простор на дискот

Неограничениот пропусен опсег и неограничениот простор на дискот значат дека можете да пренесувате и складирате онолку податоци колку што ви треба. „Неомерено“ овозможува навидум неограничен раст на вашата веб-страница додека користите прифатлив заеднички план за хостирање.

hostgator неограничен пропусен опсег и простор на дискот

Имањето неизмерен пропусен опсег значи дека можете да преместите неограничено количество податоци помеѓу вашиот сервер за домаќин, посетителите на вашата страница и интернетот. Ова е одлично за да се обезбеди брзина и перформанси на вашата веб-страница, особено на заеднички план.

Добивате и неограничени бази на податоци, што значи дека можете да имате исто толку WordPress инсталации како што сакате. Ова е добро за оние кои имаат многу клиенти и сакаат да ги тестираат промените на веб-страниците пред да ги туркаат во живо.

Сепак, треба да знаете дека „Неограниченото“ хостирање е мит и барем HostGator е транспарентен за ограничувањето на нивната употреба на ресурси. Тие нудат „неограничено сè“, сè додека вие:

 • Не користете повеќе од 25% од централната процесорска единица на серверот (CPU)
 • Не извршувајте повеќе од 25 истовремени процеси во cPanel
 • Немајте повеќе од 25 истовремени MySQL конекции
 • Не креирајте повеќе од 100.000 датотеки во cPanel
 • Не проверувајте повеќе од 30 пораки на час
 • Не испраќајте повеќе од 500 пораки на час

Сепак, не постои ограничување за:

 • Пропусен опсег што го користите
 • Сметки за е-пошта што ги создавате

Барем HostGator е отворен и транспарентен за тоа (повеќето други евтини веб-хостинг компании не се!).

ДЕЛ

Добијте 60% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Од 2.75 долари месечно

Бесплатен трансфер на страницата и инсталирање со еден клик WordPress

Мигрирањето на веб-страниците од еден домаќин на друг е обично норма за повеќето компании за веб-хостинг, меѓутоа, повеќето компании обезбедуваат само бесплатни трансфери на веб-страници за WordPress сајтови.

Не HostGator. Тие го прават преносот на кој било тип на сајт од друг домаќин на нив едноставно и бесплатно. Едноставно пријавете се за планот сакате да го користите, а останатото нека го направи HostGator.

Во зависност од тоа за кој тип на хостинг сметка се регистрирате, бројот на бесплатни миграции што тие ги нудат варира:

Тип на хостингСлободна страница миграцијаБесплатна миграција на cPanelБесплатна рачна миграција
Заеднички / Cloud хостинг1 страница1 страница1 страница
Оптимизиран WP хостинг (стартер)1 блогНе се достапниНе се достапни
Оптимизиран WP хостинг (стандарден)2 блоговиНе се достапниНе се достапни
Оптимизиран WP хостинг (бизнис)3 блоговиНе е достапноНе се достапни
Препродавач Хостинг30 сајтови30 сајтови30 сајтови
VPS хостингНеограничени сајтовиНеограничени сајтови0 – 90 локации
Посветен хостинг (вредност, моќ и претпријатие)Неограничени сајтовиНеограничени сајтови100 сајтови

Дополнително на тоа, ако сте нов сопственик на веб-локација, а HostGator е првото хостинг решение што некогаш сте го користеле, бидете сигурни дека инсталирањето на претпочитаниот CMS (Систем за управување со содржина) како WordPress е лесно како кликнување на неколку копчиња за време на пријавувањето.

инсталација на hostgator wordpress

Користејќи ја нивната алатка за инсталирање со 1 клик, можете лесно да ја поставите вашата веб-страница без да се грижите дека имате техничко знаење.

Вашиот инсталиран WordPress страницата доаѓа со претходно инсталирани приклучоци како Jetpack, OptinMonster и WPForms – како и алатки за изведба на HostGator како вграден кеширање.

hostgator кеширање

Поддршка за клиент Hostgator

hostgator разговор во живо

Постојат два главни начини на кои можете да стигнете до услугата за корисници на HostGator. Едната е преку опцијата за разговор во живо во која можете да се претставите како нов клиент или постоечки клиент и да го објасните вашиот проблем подетално со избирање тема, збир на понудени описи за проблемот, а потоа пополнување мало поле со специфичните детали за вашето прашање или проблем. 

Другата главна опција за услуги на клиентите на Hostgator е со повикување на тимот за поддршка директно на бројот (866) 96-GATOR. И двете од овие опции може да се постигнат 24/7, 365 дена во годината. 

Исто така, ќе можете да најдете дополнителни информации и одговори на различни прашања за услугите на HostGator преку нивната огромна база на знаење. Знаење на HostGator базата содржи 19 категории (со свои подкатегории) кои вклучуваат хостинг услуги, политики, градител на веб-страници, cPanel, датотеки, алатки за дизајн, оптимизација, програми за партнерство и многу повеќе. 

Ако имате какви било прашања, можете да ги запишете во прозорецот за пребарување на врвот на страницата со база на знаење. Ние напишавме „Како да се овозможи SSL сертификат“ и еве што излезе:

база на знаење

Како што можете да видите, постојат голем број одговори на ова прашање што базата ги чува во својата архива. Некои од дадените одговори се поконкретни, а некои помалку, но сите тие се некако поврзани со целниот збор во прашањето поврзано со „сертификатот SSL“. Ова во основа функционира како дел за ЧПП. 

Постои уште еден вид база на знаење што ја составил HostGator, а тоа е блогот HostGator. Има пет категории: 

 • HostGator Happenings
 • Маркетинг совети и трикови
 • Стартување и мал бизнис
 • infographics
 • Совети за веб хостинг

Овој блог работи како огромна мрежа на ресурси, продлабочени статии и разни совети за тоа како да управувате и да ја проширите вашата страница и како да го оптимизирате вашето искуство со хостинг.

Конс на HostGator

Како и со секоја веб-хостинг услуга таму, ќе има некои недостатоци за користење на такво евтино, веб-хостинг решение. Еве ги најголемите негативности.

Ограничени карактеристики

Иако севкупните обезбедени карактеристики се прилично стандардни, а бесплатниот домен, бесплатниот пренос на веб-страници и неограниченото сè се убави, вистината е дека HostGator не им нуди на корисниците на заеднички хостинг многу стандардни функции.

Функциите што треба да бидат стандардни и што повеќето други веб-домаќини ги вклучуваат во нивните пакети бесплатно, не се со HostGator:

 • Автоматските бекап на веб-страниците се платен додаток (CodeGuard)
 • Безбедноста на веб-локацијата, како што е заштитата од малициозен софтвер е платен додаток (SiteLock)

Иако севкупните обезбедени карактеристики се прилично стандардни, а бесплатниот домен, бесплатниот пренос на веб-страници и неограниченото сè се убави, вистината е дека HostGator не им нуди на корисниците на заеднички хостинг многу стандардни функции.

Функциите што треба да бидат стандардни и што повеќето други веб-домаќини ги вклучуваат во нивните пакети бесплатно, не се со HostGator:

 • Автоматските бекап на веб-страниците се платен додаток (CodeGuard)
 • Безбедноста на веб-локацијата, како што е заштитата од малициозен софтвер е платен додаток (SiteLock)

е дел од Newfold Digital (поранешен EIG)

Повторно, нема да се обидам да ве поколебам во секој случај кога станува збор за угледот на Newfold Digital. Сепак, повеќето луѓе кои ги разгледуваат хостинг компаниите ќе речат дека хостинг компанија која е дел од ова ризикува да има лоша репутација.

Тоа е затоа што ако одите со хостинг компанијата А (тоа е дел од Newfold Digital и не сте го знаеле) и имаат лошо искуство, и се преселуваат во компанија домаќин Б (исто така дел од Newfold Digital и не сте го знаеле), кој ќе каже дека вашето искуство ќе се подобри?

Само имајте во предвид дека HostGator е дел од оваа група на компании и дека начинот на кој ги води работите веројатно ќе се спушти во тоа како HostGator се справува со работите.

Планови за хостирање на HostGator

HostGator нуди различни планови за хостирање. Сè на сè, можете да најдете осум опции за хостирање со различни распореди на такси:

 • Муабет со хостинг – ова е најевтиниот хостинг план на HostGator, почнувајќи од само $ 2.75 / месец, со тековниот попуст, платен на а 36-месечна основа. Овој тип на хостинг е токму она што го сугерира името - вашата веб-страница споделува сервер и ресурси потребни за неговото работење други слично мали веб-локации од различни сопственици на сајтови. Не е лошо кога штотуку почнувате, ако вашиот сајт не бара премногу енергија и ако не очекувате преголем сообраќај.

Цени од само 2.75 УСД/месечно направи HostGator еден од најевтините веб-домаќини во индустријата.

 • облак хостинг – како што сугерира името, облак хостинг ги користи ресурсите на облак технологијата. Ова значи дека, за разлика од другите типови на хостинг, кои користат еден сервер, облак хостинг користи a мрежа на поврзани виртуелни облак сервери кои ја хостираат веб-локацијата или апликацијата за која станува збор. Ова значи дека вашата страница ќе може да ги користи ресурсите на повеќе Hostgator сервери. Облак хостинг се препорачува за веб-локации и онлајн бизниси на кои им треба брзо време на вчитување, во секое време, дури и ако имаат чести бранови во сообраќајот, како оние што доаѓаат од промоции, тековни понуди или продажби. Накратко, облак хостинг обезбедува поголема приспособливост, флексибилност и доверливост. Со тековниот попуст, HostGator ги обезбедува најевтините трошоци за план за хостирање на облак $ 4.95 месечно, платено на 36 месеци.
 • VPS хостинг – VPS значи виртуелен приватен сервер, кој во основа ги опишува посветените ресурси кои се само за вашата страница на одреден сервер. Ова значи дека физички гледано, вашиот сајт сè уште е на споделен сервер (познато како хардвер на серверот), но ресурсите што му се потребни на вашата страница се само ваши и само ваши (како што е моќта на процесорот или RAM меморијата, на пример). VPS е најдобрата опција за сопствениците на веб-локации кои сакаат поголема контрола врз нивните ресурси за хостирање и околината за хостирање. Исто така, ако доживеете раст на сообраќајот или треба да управувате со повеќе веб-страници и ви требаат потребни ресурси за да управувате со нив на ефективен начин, а исто така не сакате да плаќате дополнителни пари, тогаш треба да размислите да се регистрирате за VPS план. VPS хостинг плановите започнуваат во $ 19.95 месечно, се плаќа на секои 36 месеци.
 • Посветен хостинг – посветеното хостирање оди подалеку од VPS хостинг. Со овој хостинг план, добивате сервер само за вас. Ќе можете да ги користите сите негови ресурси и да напојувате повеќе веб-страници, без да треба да споделувате простор и ресурси со други корисници. Посветен хостинг е добра идеја кога ќе забележите дека ви снемува простор или кога ќе забележите дека вашата страница се вчитува побавно од вообичаено. Ако вашата публика порасна со текот на времето, а имате повеќе сообраќај, повеќе барања за страницата, и генерално ви треба повеќе простор и сакате побрза веб-страница, како и целосна контрола на вашиот сервер, можеби ќе сакате да размислите за добивање на посветен хостинг на серверот план. Со тековниот попуст, наменските планови започнуваат во $ 89.98 месечно, се плаќа на секои 36 месеци.
 • WordPress хостинг – како што сугерира името, овој хостинг план е специјално наменет напојување WordPress сајтови. Тоа значи дека има повеќе функции кои се поврзани со WP и го олеснува поставувањето на страницата WP и поефикасно, во споредба со другите планови за хостирање. Се препорачува за луѓе кои конкретно сакаат да креираат и водат а WordPress веб-страница. Овој хостинг план започнува во $ 5.95 месечно (се плаќа на 36-месечна претплата), со тековниот попуст.
 • Препродавач на хостинг – исто така наречен „хостинг на белата етикета“, ви овозможува нудете хостинг услуги како самите да сте вистинска хостинг компанија. Можете да ги понудите вашите услуги на клиентите без да се мачите да создадете компанија за хостирање од нула. Тоа значи дека не треба да се занимавате со одржување на серверот и софтверот или да се справувате со какви било проблеми со времето на работа. Овој тип на хостинг ви овозможува да заработите пари од обезбедување на услуги за хостирање на други, иако тие всушност се олеснети од HostGator. Најдобро е за агенции или freelancerкои им нудат на своите клиенти услуги поврзани со веб дизајн и веб развој, како и други услуги поврзани со бизнисот. Тоа им овозможува да го промовираат својот бренд и да добиваат приход од нивните клиенти, како и да ги комбинираат опциите за хостирање со други услуги што би можеле да ги понудат. HostGator обезбедува софтвер за управување со клиенти и наплата наречен WHMCS кој е вклучен, бесплатно, во сите нивни планови за препродавачи. Плановите започнуваат во $ 19.95 месечно, за 36 месеци, со тековниот попуст. 
 • Windows хостинг – голем дел од хостинг серверите „hostgator“ таму работат на оперативниот систем Линукс, кој е досега најпопуларниот, но некои работат и на Windows. Тоа е затоа што постојат одредени апликации кои можат да работат само на Windows сервери, како и специфични технологии поврзани со Windows кои се можни само со овој вид на хостирање. На пример, развивачите на ASP.NET не можат да работат на кој било друг тип на софтвер за хостирање. Плановите за хостирање на Windows започнуваат во $ 4.76 месечно, со тековниот попуст, се плаќа на 36 месеци.
 • Хостирање на веб апликации – Хостирањето на апликации ви овозможува да ги хостирате и стартувате вашите апликации на облак или обичен сервер што го нуди HostGator. Ова значи дека вашата апликација може да се пристапи од интернет, така што не треба да се презема, а вашите клиенти и корисници можат да комуницираат со веб-базиран кориснички интерфејс. Услугите за хостирање на HostGator работат на повеќе оперативни системи и системи за управување со податоци како што се Linux, MySQL, Apache и PHP, што ги прави компатибилни со многу други софтвери и постоечки апликации. Со тековниот попуст, стартниот план за планот за хостирање на веб-апликации е прилично евтин, само што доаѓа $ 2.75 / месец, се плаќа на секои 36 месеци.

Ќе научам подетално за клучните карактеристики на секој од овие планови во делот Планови за цени во следниот дел од овој напис.

Планови за цени на HostGator

Како што споменав претходно, HostGator нуди осум видови на услуги за хостирање. Прво, би сакал да ви дадам преглед на сите нивни планови за хостирање, а потоа, ќе навлезам и во повеќе детали за секоја од клучните карактеристики на типовите на хостинг услуги што ги нудат.

ПланЦени
Слободен планНе
Заеднички хостинг планови 
План за шрафирање$ 2.75 / месец* (со сегашниот попуст од 60%)
План за бебиња$ 3.93 / месец* (со сегашниот попуст од 65%)
Бизнис план$ 5.91 / месец* (со сегашниот попуст од 65%)
Планови за хостирање во облак 
Облак што се отвора4.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 45%)
Бебешки облак6.57 долари месечно* (со сегашниот попуст од 45%)
Деловен облак9.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 45%)
VPS хостинг планови 
Snappy 2000 година19.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 75%)
Snappy 4000 година29.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 75%)
Snappy 8000 година39.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 75%)
Посветен планови за хостирање 
Сервер за вредност89.98 долари месечно* (со сегашниот попуст од 52%)
Сервер за напојување119.89 долари месечно* (со сегашниот попуст од 52%)
Enterprise Server139.99 долари месечно* (со сегашниот попуст од 52%)
WordPress планови за хостирање 
План за почетници5.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 40%)
стандард план7.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 50%)
Бизнис План9.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 57%)
Планови за хостирање на препродавачи 
Алуминиумски план19.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 43%)
Бакар план24.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 49%)
Сребрен план24.95 долари месечно* (со сегашниот попуст од 64%)
Планови за хостирање на Windows 
Личен план4.76 долари месечно* (со сегашниот попуст од 20%)
План за претпријатија14.36 долари месечно* (со сегашниот попуст од 20%)
Планови за хостирање на веб апликации 
Hatchling план2.75 $/месец* (со сегашниот попуст од 60%)
Бебе план3.50 долари месечно* (со сегашниот попуст од 65%)
Бизнис План5.25 долари месечно* (со сегашниот попуст од 65%)

* Овие цени се однесуваат на 36-месечен план. Плановите се обновуваат според нивните редовни стапки. 

45-дневна гаранција за враќање на парите

Кога станува збор за гаранциите за враќање пари, HostGator е подарежлив од многу други хостинг провајдери таму. 

Ако се регистрирате за еден од плановите за хостирање на HostGator, ќе можете да добиете целосен поврат на парите во првиот 45 денови ако не сте задоволни со планот што сте го избрале и платиле. 

Треба да имате на ум дека оваа гаранција за враќање на парите се однесува на основните хостинг услуги што ги нуди HostGator. Тоа не се однесува на какви било такси за поставување или такси за регистрација на домен, или за какви било други такси што се однесуваат на дополнителни услуги што можеби сте ги купиле или користеле од HostGator. 

Откако ќе помине прозорецот од 45 дена, повеќе нема да можете да добивате рефундирање на парите. 

Планови за заеднички хостинг

заеднички хостинг hostgator

Како што можете да видите, заедничките планови за хостирање на HostGator дефинитивно се меѓу нив најевтините заеднички планови Можеш да најдеш. 

Почнувајќи од само $ 2.75 / месец со сегашниот попуст од 60%, основниот заеднички хостинг план на Hostgator (наречен Hatchling план) нуди неограничено складирањенеизмерен пропусен опсег, И тоа:

 • Единствена веб-страница 
 • Бесплатно SSL сертификат 
 • Бесплатен домен 
 • Со еден клик WordPress инсталација 
 • слободен WordPress/cPanel пренос на веб-страница 

Планот за Бебе, што е малку поскапо, доаѓа во $ 3.93 / месец, и е прилично сличен на планот Хечлинг. Главната разлика е во тоа што наместо единствена веб-страница, овој план ви овозможува да хостирате неограничен број веб-страници.

Деловниот споделен план нуди дополнителни поволности, како што се:

 • Бесплатни алатки за оптимизација 
 • Бесплатна посветена IP адреса 
 • Бесплатна надградба на Позитивен SSL 

Сите планови во рамките на планот за споделен хостинг нудат неизмерена пропусност, што значи дека не треба да се грижите за повремени скокови во сообраќајот (иако ако тие постојано се случуваат премногу често, HostGator веројатно ќе ве контактира и ќе ве замоли да добиете поголем план) .

Исто така, ќе можете да добиете домен и да го регистрирате бесплатно. Сертификатот SSL, исто така, доаѓа со сите планови, што ја прави вашата страница безбедна и доверлива. И последно, но не и најмалку важно се кликнувањето со еден клик WordPress инсталација, што ја прави интеграцијата на WP уште полесна.

HostGator вклучува бесплатни сметки за е-пошта со протоколите POP3 и SMTP. Исто така, нуди 25 мејлинг листи за сите планови, пристап до веб-пошта и заштита од спам со помош на SpamAssassin. 

Планови за хостирање во облак

hostgator облак хостинг

Доколку сакате да ги користите ресурсите на неколку облак сервери, треба да се одлучите за плановите за облак хостинг на HostGator.

Тие се исто така прилично евтини и почнуваат од $ 4.95 месечно (се плаќа на секои 36 месеци), со сегашниот попуст од 45%. 

Основниот, Hatchling облак хостинг план нуди:

 • Еден домен 
 • Бесплатно SSL сертификат 
 • Бесплатен домен 
 • 2 GB меморија
 • Процесор со 2 јадра

Планот за облак за бебиња е сличен на планот Хечлинг, но е надграден. Ги нуди основите како што се SSL и домен, но нуди и хостирање за неограничен број домени, како и 4 GB меморија и моќност на процесорот со 4 јадра. 

Премиум планот во понудите за облак хостинг на HostGator, познат како Бизнис планот за облак, исто така нуди неограничен број домени, бесплатен домен и SSL, но дополнително нуди бесплатна надградба на Позитивен SSL, бесплатна посветена IP и бесплатни алатки за оптимизација. Неговите облак сервери можат да обезбедат 6 GB меморија и 6 основни ресурси за напојување на процесорот за вашата страница.

Плановите на облак-серверот имаат интегрирана опција за кеширање, што значи дека вашата страница секогаш ќе има оптимална конфигурација за кеширање што го прави да се вчитува прилично брзо. Ќе можете да ги контролирате перформансите на вашиот сајт и да имате јасен преглед на сите метрики што ви се потребни за успехот на вашиот сајт преку нивната интуитивна контролна табла. 

Лесното управување со ресурсите и целосната контрола врз ресурсите ви овозможуваат да ги зголемите и подобрите ресурсите што ви се потребни за беспрекорно да работи на вашата страница, така што не треба да се грижите ако, на пример, имате зголемен сообраќај. Исто така, ако се појави друг неочекуван проблем, ќе можете да го решите во реално време.

Планот за хостирање на облак, исто така, вклучува и автоматизирано откажување. Ова значи дека ако еден од серверите на кој се хостира вашиот сајт преку мрежата на облак доживее хардверски проблем, перформансите и достапноста на вашата страница нема да страдаат: автоматизираниот фајловер овозможува автоматско пренесување на друг целосно функционален сервер.

Плановите за хостирање на облак нудат неограничени сметки за е-пошта со SMTP и POP3 протоколи, стандард на 25 мејлинг листи, спречување на спам со SpamAssassin, пристап до е-пошта преку телефон преку IMAP, како и неограничени псевдоними за е-пошта, неограничено испраќање пошта и неограничени автоодговори. Ова е одличен хостинг за е-пошта Hostgator што можете да го земете во предвид за вашиот бизнис.

VPS хостинг планови

hostgator vps

Плановите за хостирање VPS на HostGator ви даваат целосен root пристап до ресурсите на серверот и многу посветени ресурси. 

Основниот план, наречен Snappy 2000, започнува во $ 19.95 месечно се плаќа на секои 36 месеци со тековниот неверојатни 75% попуст и вклучува: 

 • 2GB RAM меморија 
 • Процесор со 2 јадра 
 • 120 GB SSD 

Сите планови вклучуваат неизмерен пропусен опсег   2 посветени IP адреси

Вториот, план Snappy 4000 ја има истата моќност на процесорот со 2 јадра, но ја нуди 4 GB RAM меморија меморија и 120 GB SSD меморија. 

Најпремиум планот од оваа група, Snappy 8000 вклучува надградба на моќноста на процесорот со 4-јадрен процесор, Како и 8 GB RAM меморија меморија и 240 GB SSD меморија. 

Овие планови нудат целосен root пристап до ресурсите на виртуелниот приватен сервер, за да можете сами да управувате со CMS (Системите за управување со содржина) доколку сакате, како и да вметнете сопствен код. 

Овој хостинг вклучува и напредна функционалност што значи дека ќе можете да креирате неограничен број адреси за е-пошта, како и неограничени домени, FTP сметки, бази на податоци и многу повеќе. 

VPS хостингот на HostGator користи хардвер од докажани лидери во индустријата како што се AMD и Intel, што значи дека вашата страница ќе ги користи само најдобрите и најбрзите. 

Исто така, ќе можете да користите целосен пакет VPS алатки, како што се шаблони за сајтови, алатки за развој на сајтови, инсталатор на скрипти и други. 

И ако се прашувате за резервните копии на страницата, плановите за VPS на HostGator нудат неделни резервни копии надвор од локацијата на податоците на вашата страница. 

Планови за хостирање на посветен сервер

посветен хостинг

Ако ви треба моќ на посветен сервер, HostGator ве покрива. Најевтиниот план од оваа категорија е План за сервер за вредност доаѓа во $ 89.98 месечно (се плаќа на секои 36 месеци), со тековен попуст од 52%. 

Овој план нуди: 

 • Процесор со 4 јадра/8 нишки
 • 8 GB RAM меморија 
 • 1 TB HDD

Сите планови нудат неизмерен пропусен опсег, процесорот Intel Xeon-D и можност за избор помеѓу сервери со Linux или Windows OS.

Вториот план, наречен план за Power Server, вклучува процесор со 8 јадра/16 нишки, како и 16 GB RAM и 2 TB HDD/512 GB SSD меморија. 

Најдобриот и најскапиот план во оваа категорија е планот на Enterprise Server кој доаѓа од 139.99 $ месечно со сегашниот попуст од 52%. Го има истиот процесор со 8 јадра/16 нишки како и планот на Power Server, но нуди 30 GB RAM и 1 TB SSD меморија. 

Наменските планови за хостирање на HostGator ви овозможуваат целосна контрола на серверот, што значи дека ќе ја имате на располагање целата низа системски ресурси.

Исто така, ќе можете да избирате помеѓу HDD (простор) и SDD (брзински) хард дискови, во зависност од тоа што му треба на вашата страница.

Наменските планови за хостирање ви даваат DDoS заштита за да не се обработувате премногу за вашиот сајт и вашите ресурси, доколку се случи напад на вашиот сервер.

Вклучените Заштитен ѕид базиран на IP е таму за да го одржува вашиот сервер безбеден и да обезбеди оптимални перформанси, што и да се случи.

Можете исто така да изберете помеѓу cPanel и WHM на Linux или Plesk и WebMatrix на серверот Windows. 

Сите посветени сервери на HostGator се хостирани на локација во САД, центар за податоци Tier 3. Исто така, HostGator нуди мрежна гаранција дека вашата страница секогаш ќе биде онлајн. 

WordPress Планови за хостирање

Hostgator wordpress хостинг

Ако сте се определиле да имате локација WordPress, најдобро е да земете еден од HostGator WordPress пакети на хостинг план. 

Најевтиниот, наречен Почетен план, започнува во $ 5.95 месечно, со сегашниот попуст од 40%, се плаќа на 36 месеци. 

Вклучува една локација, 100 илјади посети месечно и резервна копија на податоци од 1 GB. Остатокот од плановите само ги удвојува или тројно истите клучни карактеристики како првиот план. Значи, вториот, Стартер план, вклучува две локации, 200 илјади посети месечно и резервни копии во вредност од 2 GB. И третиот, Бизнис хостинг планот, кој чини 9.95 долари месечно со сегашниот попуст од 57%, нуди хостирање на три локации, 500 илјади посети месечно и резервна копија на податоци во вредност од 3 GB. 

Сите планови за хостирање на WP вклучуваат домен (за една година), SSL и бесплатна е-пошта со најмногу 25 мејлинг листи.

Препродавач на хостинг планови

препродавач на хостинг

Ако сакате да им понудите хостинг услуги на вашите клиенти, но не ја сакате маката што доаѓа со создавање на компанија за хостирање од нула, тогаш зошто да не добиете еден од плановите за хостирање за препродавачи на HostGator?

на Алуминиумски план, најевтиниот во оваа категорија, доаѓа во $ 19.95 месечно со сегашниот попуст од 43%, и секако, се плаќа на секои 36 месеци. Тој нуди 60 GB простор на дискот   600 GB пропусен опсег.

Вториот план наречен Copper plan нуди 90 GB простор на дискот и 900 GB пропусен опсег, а третиот план наречен Сребрен план нуди 140 GB простор на дискот   1400 GB пропусен опсег

Сите планови вклучуваат неограничени веб-страници и SSL. 

Оваа категорија на хостинг доаѓа и со бесплатен софтвер за наплата (наречен WHMCS или Платформа за наплата и автоматизација на веб хостинг), кој веќе е автоматски инсталиран во кој било план што ќе го изберете. 

Исто така, ќе добиете целосна флексибилност кога станува збор за начините на плаќање, распределбата на ресурсите и сите други услуги што сакате да ги обезбедите за вашите клиенти што ви паѓаат на ум. 

Планови за хостирање на Windows

hostgator windows хостинг

И ако навистина треба да работите на сервер со Windows, HostGator ве покрива. Овде можете да изберете помеѓу два планови – Личниот план, кој доаѓа $ 4.76 месечно (со тековен попуст од 20%), а планот Enterprise, доаѓа на $ 14.36 месечно (исто така со попуст од 20%), платено на 36 месеци. 

Личниот план нуди регистрација на еден домен; неизмерен простор на дискот, неизмерен пропусен опсег и безбедносен сертификат SSL доаѓаат во двата планови. Планот на Enterprise овозможува регистрација на пет домени и доаѓа со бесплатна посветена IP адреса.

Планот за хостирање на Windows на HostGator нуди мноштво моќни администраторски алатки како што се менаџер на датотеки, закажани задачи, безбедни директориуми и многу повеќе. Исто така, нуди програмски карактеристики како што се ASP и ASP.NET 2.0 (3.5, 4.0 и 4.7), како и PHP, SSICurl, GD Library, MVC 5.0 и AJAX.

Како и со повеќето од неговите планови за хостирање, HostGator тука исто така нуди инсталации со еден клик на важни апликации како што се WordPress и други скрипти со отворен код. 

Контролниот панел Plesk, натоварен со функции, е вклучен во плановите за хостирање на Windows. Ќе го олесни создавањето веб-локации и поставување апликации, меѓу другото. 

Една од најголемите работи за плановите за хостирање на Windows е колку сте слободни да управувате со серверот и да го изградите како што сакате. Добивате неограничен број поддомени, FTP и сметки за е-пошта, Microsoft SQL и MySQL и бази на податоци за Access.

ЧПП за HostGator

Во овој дел, ќе се обидеме да одговориме на некои од најчесто поставуваните прашања за HostGator, неговите карактеристики и неговите услуги.

Што е HostGator?

HostGator е веб-хостинг компанија која нуди различни планови за веб-хостинг, како што се споделени, препродавачи, VPS, посветени и Cloud серверски пакети. Покрај тоа, тие нудат WordPress-специфичен и Windows хостинг, исто така на VPS и Hostgator посветен сервери. Тие имаат два центри за податоци лоцирани во Тексас (САД) и Прово, Јута (САД). Нивната официјална веб-страница е www.hostgator.com. Прочитајте повеќе на нивната страница на Википедија

Дали HostGator е добра опција за WordPress сајт?

Да, HostGator е дефинитивно добра опција ако сакате да ја стартувате вашата страница конкретно WordPress. Ова е затоа што HostGator има имплементирано со еден клик WordPress инсталација во нивните опции за хостирање, овозможувајќи ви да изберете помеѓу потребните WP приклучоци и шаблони. Уште повеќе, тој исто така нуди а WordPress хостинг план сам по себе, кој го добивате со 24/7 корисничка поддршка.

Која е подобра опција за хостирање: HostGator или Bluehost?

Ова е прашање на кое ќе одговорам во посебен пост кога ќе направам споредба помеѓу двата провајдери на веб-хостинг. HostGator и Bluehost се прилично слични во однос на нивните клучни карактеристики, севкупните понуди и плановите за цени - и двете имаат некои од најевтините почетни планови на пазарот.

Ова значи дека нема да донесете погрешна одлука за која било платформа за хостирање што ќе ја изберете за вашата страница. Тоа се рече, ако сте водење на WordPress страница, Bluehost може да биде малку подобра опција, бидејќи тие досега беа навистина навистина вклучени во развојот на нивните WordPress хостинг платформа.

WP интеграцијата е врвна Bluehost – тие дури развија специјална услуга за клиенти, аналитика и консултации наречена Blue Sky специјално насочена кон WordPress клиенти кои сакаат да ја прошират својата веб-страница на WP.

Дали HostGator е добар домаќин кога станува збор за онлајн бизниси, т.е. страници за е-трговија?

HostGator нуди солидна основа за управување со онлајн бизнис. Доколку сакате поевтино решение, можете да го користите Бизнис планот од опцијата за заеднички хостинг план и да имате на располагање хостинг Magento, кој е платформа за е-трговија со различни корисни алатки за маркетинг, SEO, промоција и управување со сајтови.

Се разбира, можете да ги користите ресурсите на воспоставените платформи како WooCommerce. Се разбира, како што расте вашиот бизнис, ќе треба да го надградите вашиот план на VPS сервер или посветен сервер, во зависност од тоа колку е голема вашата продавница за е-трговија.

Со кој план на HostGator треба да започнам?

Нема еден директен одговор на ова прашање. Во голема мера зависи од тоа колкав е вашиот буџет, каков вид на страница управувате и колку ресурси ви се потребни за оптимални перформанси.

Ако започнувате блог или единствена, едноставна веб-локација, тогаш треба да го изберете најосновниот план за заеднички хостинг, наречен Hatchling plan (од $ 2.75 / месец), кој исто така нуди лесен еден клик WordPress инсталации. Ако треба да извршувате неколку страници истовремено, но сепак не ви требаат премногу ресурси, тогаш можеби ќе сакате да размислите за добивање на заедничкиот хостинг план на Baby бидејќи нуди поддршка за повеќе веб-локации.

Се разбира, секогаш можете да го надградите вашиот хостинг план, доколку вашиот сајт расте, доживее зголемување на сообраќајот или бара подобра безбедност.

Кои се некои клучни карактеристики што треба да се земат предвид при управување со веб-хостинг бизнис?

Кога управувате со веб-хостинг бизнис, треба да се земат предвид неколку карактеристики за да се обезбеди непречено функционирање на вашата веб-страница. Тие вклучуваат избор на доверлив и безбеден хостинг провајдер како HostGator, кој нуди неограничено хостирање на домен и заеднички пакети за хостирање.

Дополнително, треба да имате пристап до менаџер на веб-домаќин, како што е cPanel, и да користите WHMCS управување со клиенти за да ги организирате и управувате вашите клиенти. Имањето повеќе сервери исто така може да гарантира дека вашата веб-локација е секогаш достапна и треба да ги искористите бесплатните неделни резервни копии на HostGator за да се осигурате дека никогаш нема да губите податоци.
Алатките и ресурсите на HostGator, како што се неговата гаранција за враќање пари и сметките на cPanel, го прават управувањето со хостинг лесно, а неговиот Gator Builder може да ви помогне лесно да креирате сопствена веб-страница.

Како Hostgator го обезбедува своето време на работа и се справува со стрес-тестирање?

Hostgator користи Линукс сервери со високи перформанси за да го обезбеди своето време на работа и да се справи со стрес-тестирањето. Линукс серверите се познати по својата стабилност и безбедност, поради што Hostgator го избра овој оперативен систем за своите сервери.

Hostgator, исто така, редовно врши стрес-тестирање за да се осигура дека неговите сервери можат да се справат со голем сообраќај и оптоварувања без никакви проблеми. На овој начин, Hostgator може да го одржи својот импресивен рекорд за време на работа и да обезбеди сигурни услуги за веб-хостинг на своите клиенти.

Како може Hostgator да ми помогне да ја изградам и обезбедам мојата онлајн продавница?

Hostgator нуди одлична платформа Gator Builder која ви овозможува лесно да ја креирате и прилагодите вашата онлајн продавница. Тимот за услуги на клиентите на Hostgator е секогаш достапен да ви помогне со какви било прашања или проблеми со кои може да наидете во текот на процесот.

Дополнително, Hostgator нуди позитивна SSL надградба за да се осигура дека информациите на вашите клиенти се чуваат безбедни. Со добрите на Hostgator, вклучително и одличната услуга за клиенти, можете да бидете сигурни дека вашата онлајн продавница е во добри раце.

Дали HostGator нуди бесплатна миграција на страницата?

Добрата вест е - да, тие го прават, и тоа е бесплатно за сите видови веб-локации, не само WordPress оние! HostGator нуди бесплатно мигрирање на вашата страница на сите нивни планови, без разлика дали тоа е најевтиниот план или најскапиот.

Што е CodeGuard?

Нивната услуга CodeGuard е платен додаток кој обезбедува автоматски бекап на вашата веб-страница. CodeGuard исто така ја следи вашата веб-страница и ви испраќа предупредувања доколку се случат какви било промени. И, конечно, CodeGuard нуди и опција за обновување за да можете лесно да ја вратите вашата веб-страница на претходната верзија.

Што е SiteLock?

SiteLock проактивно ги штити веб-локациите хостирани на HostGator од сајбер закани. SiteLock е платен додаток и доаѓа со три различни безбедносни планови: Essentials, Prevent и Prevent Plus.

Дали HostGator нуди SSL сертификати, CDN и SSD-дискови?

Ова зависи од планот што ќе го изберете. На пример, ако одлучите да одите со најпремиум споделениот план, да, ќе добиете бесплатен приватен SSL сертификат. Меѓутоа, за најосновните планови тоа не е случај. За жал, ќе мора да инвестирате во WordPress-Управуваше хостинг план за да добие пристап до бесплатни CDN услуги и користете посветени серверски пакети за да имате можност за користење на SSD складирање.

Може ли да им верувам на прегледите на HostGator на страници како Reddit и Quora?

Да, Quora и Reddit се одлични места за да дознаете повеќе за компанијата и да добивате критики, прашања и мислења од вистински луѓе и клиенти кои ги користат. Прелистајте ги коментарите на клиентите на reddit, и натаму Quora. Прегледајте ги страниците како Yelp   Trustpilot исто така може да биде корисно.

Дали HostGator и Bluehost истата компанија?

Не, HostGator и Bluehost се посебни компании; но и двете се подружници на Newfold Digital (порано Endurance International Group или EIG). Оваа корпорација поседува и хостинг компании како iPage, FatCow, HostMonster, JustHost, Arvixe, A Small Orange, Site5, eHost, и еден куп помали веб-домаќини.

Кои се најдобрите алтернативи на HostGator?

HostGator е еден од најпопуларните даватели на услуги за веб-хостинг таму. Меѓутоа, ако истражувате веб-домаќини и барате а добра алтернатива на HostGator тогаш еве ги моите препораки. Верувам дека најдобрата алтернатива на HostGator е Bluehost (иста цена, но подобри карактеристики, но исто така е во сопственост на Newfold Digital). Најдобрата не-Newfold Digital алтернатива е SiteGround (прочитајте го мојот преглед за да видите зошто SiteGround е #1)

Каде можам да најдам шифри за купони HostGator што функционираат?

Најдоброто место за наоѓање код за купон HostGator е да ја посетите нашата страница со зделки на Hostgator. Овде можете да пребарувате одлични зделки за веб хостинг и домени и да бидете сигурни дека добивате 100% валидни купони од нив.

Што треба да барам кај давателот на хостинг за да се осигурам дека мојата веб-страница работи непречено?

При изборот на добавувач на хостинг, важно е да земете предвид неколку фактори за да се осигурате дека вашата веб-страница работи непречено. Прво, проверете ги ресурсите на серверот што ви се достапни - ова вклучува простор за складирање, пропусен опсег и RAM меморија. Ако вашата веб-страница добива многу сообраќај или има големи потреби за ресурси, ќе ви треба план со доволно ресурси.

Дополнително, побарајте провајдер со солидна евиденција за време на работа, како HostGator. Нивната гаранција за време на работа обезбедува вашиот сајт ќе работи и работи најмалку 99.9% од времето. HostGator, исто така, спроведува редовно стрес-тестирање за да се осигура дека неговите сервери можат да се справат со големи количини на сообраќај.

Конечно, проверете дали давателот на хостинг има цврсти безбедносни мерки за да ја заштити вашата веб-страница од сајбер закани. HostGator нуди неколку слоеви на безбедност, вклучувајќи SSL сертификати, скенирање на малициозен софтвер и DDoS заштита. Со оглед на овие фактори, можете да најдете добавувач на хостинг кој ќе обезбеди сигурна и безбедна платформа за вашата веб-страница.

Дали HostGator нуди сигурна поддршка и гаранции за своите планови за хостирање?

HostGator е познат по тоа што нуди сигурна поддршка и гаранции за своите планови за хостирање. Нивните тимот за поддршка е достапен 24/7 преку телефон, е-пошта или разговор во живо, и тие имаат репутација дека се одговорни и корисни.

Покрај тоа, HostGator нуди 45-дневна гаранција за враќање на парите за нивните хостинг планови, што им дава на клиентите многу време да ги испробаат своите услуги и да се осигураат дека ги задоволуваат нивните потреби. Оваа гаранција е подарежлива од многу други даватели на хостинг, кои обично нудат гаранции од 30 дена.

Генерално, ако барате добавувач на хостинг со силен тим за поддршка и гаранција за враќање на парите, HostGator е солидна опција за разгледување.

Што е контролната табла на cPanel и зошто е важно давателот на хостинг да го понуди?

Контролната табла cPanel е популарна веб-базирана контролна табла што ја користат многу даватели на хостинг за да управуваат со веб-страниците и сметките за хостирање на нивните клиенти. Тој нуди кориснички интерфејс за задачи како што се поставување сметки за е-пошта, управување со бази на податоци и инсталирање софтверски апликации.

Многу сопственици на веб-страници претпочитаат cPanel поради неговата леснотија на користење и блискост. Давателите на хостинг кои нудат контролен панел cPanel им го олеснуваат на нивните клиенти да управуваат со нивните сметки за хостирање и веб-страници.

Покрај тоа, cPanel нуди низа алатки за оптимизација и безбедност на веб-страниците, што го прави важна карактеристика што ја нудат давателите на хостинг. Ако барате хостинг провајдер, вреди да се размисли за оној кој нуди контролен панел cPanel за своите клиенти.

Резиме – Преглед на HostGator 2023 година

Дали HostGator е добар?

Да, HostGator е добро решение ако сакате веб-хостинг провајдер кој е евтин, лесен за управување, има пристојна брзина, и нуди време на работа од 99.99%. Таа е една од најпопуларните хостинг компании.

Тоа е добар провајдер ако штотуку почнувате со една локација или сакате да управувате со повеќе мали локации, за кои можете да ги изберете нивните основни заеднички планови, особено ако вашиот буџет е тесен. 

Тоа се рече, ако сакате малку поголема брзина, зголемена безбедност и повеќе функции; ако вашиот сајт расте и има потреба од повеќе ресурси за да функционира подобро, но сè уште сте со мал буџет, нивните планови за облак се добра опција за кога треба да се надградите.  

И, исто така, ако сте конкретно заинтересирани да креирате страница во WordPress, можете да изберете еден од нивните посебни WordPress-управувај ги хостинг плановите и добиј сè што ви треба за вашата WP-страница на едно место. 

HostGator нуди цела разновидност на атрактивни функции, како што е нивниот лесен за употреба градител на веб-локации, едноставен cPanel и QuickInstall алатка која ви овозможува да ги инсталирате вашите омилени апликации на вашата страница во рок од неколку минути. 

Ова значи дека HostGator дефинитивно нуди добра вредност за вашите пари, особено со некои од нивните поевтини планови.

Се разбира, ова не значи дека HostGator има сè што барате. Но, затоа има толку многу други веб-домаќини на пазарот! Ова само значи дека ќе треба да го направите вашиот фер дел од истражувањето и да видите кои се најважните карактеристики за вашиот сајт и оние што мислите дека се апсолутно неопходни за да се развие и прошири вашиот бизнис. 

Ако мислите дека HostGator е способен да го направи тоа, ви препорачувам да не размислувате двапати и да се обидете! На крајот на краиштата, постои тој 45-дневен грејс период на кој можете да се вратите.

ДЕЛ

Добијте 60% ПОПУСТ на плановите на HostGator

Од 2.75 долари месечно

Кориснички Осврти

Неверојатен Hostgator

Оценето 5 од 5
Може 20, 2022

HostGator е неверојатен !! Нивната поддршка е 6 ѕвезди според мене. Секој пат кога сум имал проблем и сум го повикал тимот за поддршка секогаш се трудел да помогне. Јас сум многу задоволен од нивната услуга. Само што го надградив на нивниот бизнис план, а мојата веб-страница сега е молскавична. Ако го барате најдоброто, дефинитивно ставете го Hostgator на тест, нема да бидете разочарани!

Аватар за Филипс
Филипс

Поевтино од SiteGround но ..

Оценето 3 од 5
Април 23, 2022

Порано бев а Siteground клиент. Единствената причина што ја преселив мојата веб-страница во Hostgator беше евтината цена. Во тоа време јас плаќав Siteground околу 10 долари месечно. И Hostgator беше само половина од цената. Тогаш не знаев дека ја удвојуваат цената по твојата прва година. Слушнав мешани критики за Hostgator, но никогаш не размислував премногу за тоа. Почнувајќи од сега, мојот сајт работи добро, но одвреме-навреме се забавува без причина, а поддршката за корисници едноставно е непријатна. Јас плаќам многу помалку од Siteground засега, но ќе ја преместам мојата страница назад во Siteground кога ќе ја удвојат нивната цена на крајот од мојот сегашен план.

Аватар за Рави
Рави

Цената не е транспарентна

Оценето 4 од 5
Март 16, 2022

Hostgator нуди лесна контролна табла и cPanel за управување со вашата веб-страница. Како веб-развивач, cPanel ми ја олеснува работата 10 пати. Исто така е навистина лесно да се научат клиентите како да го користат. Тоа се добрите работи за Hostgator! Лошиот дел е што сајтовите на моите клиенти се забавија откако ги префрлив во Hostgator од VPS и единствениот начин да се подобри брзината е да се продолжи со надградба. Постојано ми фрлаат нови надградби в лице. Тоа е нешто што навистина не ми се допаѓа. Нивната цена не е однапред. Тие ве цицаат со нивните 3-годишни евтини планови и потоа постојано бараат од вас да се надградите.

Аватар за програмер Том Ф
Програмерите Том Ф

Добро за wordpress

Оценето 5 од 5
Февруари 19, 2022

Ја започнав мојата WordPress блог со Hostgator пред неколку години. Оттогаш се одвива непречено пловидба. Имав неколку проблеми тука и таму кога започнав, но поддршката на Hostgator беше брза да ми помогне да ги решам.. Силно се препорачува!

Аватар за Шеа - Белфаст
Шеа - Белфаст

Стартап продавач

Оценето 4 од 5
Октомври 7, 2021

Го сакам влезниот план на HostGator како freelancer и стартап продавач. Иако мојот план може да има ограничени карактеристики, ова ми помогна да ги постигнам моите цели досега.

Аватар за Фиби В
Фиби В

10 години со HostGators

Оценето 5 од 5
Октомври 4, 2021

Прославувам 10 години со мојот избран план HostGator. Можам да кажам дека навистина совршено одговара на моите потреби и преференции. Јас сум 100% задоволен.

Аватар за Тристан Ј
Тристан Ј

достават преглед

Ажурирања за преглед на Hostgator

 • 03 – Ажурирања на плановите за цени
 • 12/01/2022 - Големо ажурирање на прегледот на Hostgator. Целосен ремонт и ажурирање на информации, слики и цени
 • 10/12/2021 – Мало ажурирање
 • 30/04/2021 - Ажурирање на веб-страница на Gator
 • 01/01/2021 - Цените на HostGator уредување
 • 15/07/2020 - Градител на веб-страница на Gator
 • 01 – Ажурирања на цените
 • 02 – Управувано WordPress планови за хостирање

Референци

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.

SiteGround Роденденска распродажба
Цените на веб-хостинг почнувајќи од 1.99 УСД/месечно
Понудата завршува на 31 март
86% пониски
Оваа зделка не бара рачно да внесувате купонски код, тој ќе се активира веднаш.