Преглед на Site123 (Најдобар градител на веб-страници за не-техничари?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Site123 е изработувач на веб-локации кој е совршен за нетехнички корисници кои сакаат брзо и лесно да создадат веб-локација со професионален изглед. Во овој преглед на Site123, ќе ги разгледам неговите карактеристики подетално за да ви помогнат да одлучите дали е вистинскиот градител на страницата за вас.

Од 4.64 $/месечно (достапен е бесплатен план)

Започнете бесплатно со Site123 сега!

Сакам да користам јасна алатка за градење веб-страници, но мора да функционира и. На крајот на краиштата, која е поентата на едноставноста ако не можете да ја натерате да работи?

Главни преземања:

SITE123 е повеќејазичен создавач на веб-локации кој обезбедува неколку опции за превод на веб-локации, вклучително и автоматски преводи и бесплатен план кој им овозможува на корисниците да ја тестираат платформата со поддршка.

Стандардните распореди на SITE123 овозможуваат лесно создавање стандардна веб-локација, но може да биде тешко да се дизајнира веб-локација со уникатен изглед поради ограничувањата на распоредот, а отстранувањето на рекламите на SITE123 бара скап план.

Така Дали Site123 испорачува? 

Зедов а длабоко нурнете во платформата Site123 и дадов добар обид за своите пари (иако бев на бесплатниот план) за да ви го донесам овој непристрасен и директен преглед на Сајт123.

Сајт123 Градител на веб-страници
Од 4.64 $/месечно (достапен е бесплатен план)

Еве еден градител на веб-локации кој е совршен за не-техничари кои сакаат брзо и лесно да создадат веб-локација со професионален изглед. Со својот интуитивен интерфејс за влечење и спуштање и однапред дизајнирани шаблони, Site123 го олеснува секој да создаде убава веб-локација без претходно искуство со кодирање или дизајн.

Прочитајте за да откриете дали Site123 е вистинската алатка за градење веб за вас.

TL;DR: Сајт123 секако обезбедува едноставност и леснотија на користење. Неговата платформа е совршена за комплетни почетници. Сепак, му недостасуваат алатки за целосно прилагодување, така што умерените до напредни корисници ќе бидат фрустрирани од недостатокот на креативна слобода што ја нуди.

сајт 123 осврти 2023 година

Ако ви се допаѓа звукот на нетехнолошка алатка за градење веб-локации, можете да започнете со Site123 бесплатно. Зачленете се тука и дај го. Ајде копаат во деталите за преглед на Site123.

Сајт 123 Добрите и лошите страни

Прво, да дадеме преглед на доброто, лошото и грдото.

Добрите

 • Достапен е бесплатен доживотен план плус платените планови се со многу разумни цени, особено ако изберете долг договор
 • Супер едноставен за користење, дури и за тотален почетник
 • Речиси е невозможно да се „скрши“ вашата веб-страница (како што можете со WordPress на пример)
 • Корисничкиот интерфејс и алатките за уредување работат добро без никакви грешки
 • Многу алатки за учење и видео упатства
 • Достапен е добар избор на приклучоци

Конс

 • Нема креативна слобода и целосна можност за прилагодување
 • И покрај тоа што се тврди, тој не е погоден за големи веб-локации и продавници за е-трговија
 • Границите за е-пошта се ниски, дури и на најскапиот план

Планови за цени на сајтот123

сајт123 цени

Сајт123 има многу различни планови за цени во зависност од вашите потреби. Ова вклучува ограничен бесплатен план кој ќе ви помогне да започнете. 

Должината на планот се движи од 3 месеци до 120 месеци, и колку подолго време изберете, толку помалку плаќате.

 • Бесплатен план: Бесплатно доживотно на ограничена основа
 • Основен план: Од 4.64 долари/месечно до 17.62 долари/месечно
 • Напреден план: Од 7.42 долари/месечно до 25.96 долари/месечно
 • Професионален план: Од 8.81 долари/месечно до 36.16 долари/месечно
 • Златен план: Од 12.52 долари/месечно до 43.58 долари/месечно
 • Платински план: Од 22.01 долари/месечно до 90.41 долари/месечно
План на локацијата 123Цена за 3 месециЦена за 24 месециЦена за 120 месециКарактеристики
Слободен план$0$0$0Ограничени карактеристики
Основен план17.62 $ / месечно8.62 $ / месечно4.64 $ / месечно10 GB складирање, 5 GB пропусен опсег
Напреден план25.96 $ / месечно12.33 $ / месечно7.42 $ / месечно30 GB складирање, 15 GB пропусен опсег
Професионален план36.16 $ / месечно16.04 $ / месечно8.81 $ / месечно90 GB складирање, 45 GB пропусен опсег
Златен план43.58 $ / месечно20.68 $ / месечно12.52 $ / месечно270 GB складирање, 135 GB пропусен опсег
Платинум план90.41 $ / месечно52.16 $ / месечно22.01 $ / месечно1,000 GB складирање и пропусен опсег

A вклучен е бесплатен домен со сите планови со исклучок на бесплатниот план и тримесечните опции за плаќање. Сите планови ви дозволуваат поврзете постоечки домен на вашиот сајт Site123. Сите планови доаѓаат со а 14-дневна гаранција за враќање на парите.

Сајт123 Градител на веб-страници
Од 4.64 $/месечно (достапен е бесплатен план)

Еве еден градител на веб-локации кој е совршен за не-техничари кои сакаат брзо и лесно да создадат веб-локација со професионален изглед. Со својот интуитивен интерфејс за влечење и спуштање и однапред дизајнирани шаблони, Site123 го олеснува секој да создаде убава веб-локација без претходно искуство со кодирање или дизајн.

Карактеристики на сајтот 123

карактеристики на сајтот123

Иако Site123 е едноставна алатка, сепак успева спакувајте ги карактеристиките. Ми се допаѓа кога е софтверска апликација специјализирана за една работа и само за една работа. Станува комплицирано кога производот има околу милион додатоци.

Site123 обезбедува се што ви треба за да креирате професионални и функционални веб-страници и сите карактеристики потребни за да можат добро да работат. Ајде да погледнеме во секој од нив.

Сајт123 Шаблони за веб-страници

Сајт123 Шаблони за веб-страници

За да започнете со користење на Site123, прво ќе ви биде претставено a опсег на деловни ниши и цели. Идејата е да ја изберете онаа која е најтесно поврзана со она за што сакате да биде вашата веб-страница.

Чудно, постои нема опција за почеток од празен шаблон што ми се чинеше необично.

Откако ќе изберете опција, шаблонот ќе се вчита во алатката за уредување. Сепак, нема можност да го видите шаблонот пред да го изберете. би сакал барем минијатурна слика за да видите како изгледа шаблонот.

Иако не можете да видите преглед на секој шаблон, ми се допаѓа што и вие не сте бомбардирани со нив. Едноставно има еден шаблон за секоја ниша и цел. 

Често забележувам дека градителите на веб-страници се фалат со стотиците шаблони што ги нудат, што понекогаш го прави тоа невозможно да одберам еден. Значи, ако сте некој кој лесно се преоптоварува со премногу избори, ќе ви се допадне оваа функција.

Сајт123 Градител на веб-страници

Преглед на веб-страница 123

Следно, однесени сме во прозорецот за уредување, кој се појавува на прв поглед многу чист и интуитивен.

За да уредите елемент, лебдите со глувчето за да го означите и потоа кликнете на него за да ги откриете опциите за уредување.

По должината на горниот дел од екранот, имате дополнителни опции за:

 • страници со врски
 • дизајн
 • Подесувања
 • Домен
Поставки на Site123 Website Builder

Со кликнување на „Страници“ ви овозможува додавање, бришење и менување на редоследот на вашите веб-страници. Конечно, гледаме некои прегледи овде, па кога ќе кликнете на типот на веб-страница што ја сакате, можете погледнете ги различните распореди.

Она што можеби не е очигледно од почетокот е дека Site123 ги поддржува и двете веб-страници за лизгање на една страница и поголеми веб-страници со повеќе страници погоден за е-трговија итн. Сепак, она што ќе го добиете зависи од шаблонот што ќе го изберете.

За да се префрлите од една на веб-локација со повеќе страници, треба да отидете во поставките. Не можете да го промените со додавање на повеќе страници.

Site123 Website Builder додадете нова категорија

Додавањето нови категории ќе го зголеми бројот на опции за лентата со мени на вашата веб-локација; потоа, можете да додавате страници под секоја категорија.

Site123 Website Builder додадете нови страници

Во табулаторот дизајн, можете променете ги глобалните поставки за целокупната естетика на вашата веб-страница. На пример, имате избор на претходно поставени палети на бои и фонтови што можете да ги користите.

Ако сакате да користите сопствена палета на брендови или да додадете свои фонтови, ќе треба да се надградите на платен план. Овде можете да додадете и заглавие и подножје и приспособете ги поставките за мобилни уреди.

Во табулаторот за поставки, можете да го промените името и типот на вашата веб-локација. И ова е местото каде што можете направете префрлување од распоред на една страница на распоред со повеќе страници или обратно.

Јазиците, поставките за апликации и приклучоците се достапни само на платените планови.

Site123 бесплатно име на домен

Сајтот 123 ви овозможува да изберете сосема ново име на домен и лесно ќе ги прикаже достапните што се однесуваат на она што сте го именувале на вашата веб-страница. 

Ако веќе поседувате име на домен, можете да го увезете во Site123 или да го пренасочите доменот.

Site123 поврзете име на домен

Како изгледаше уредувањето на шаблоните на веб-локациите?

Прилично добро всушност.

Корисничкиот интерфејс работеше непречено, и не доживеав никакви грешки при уредување текст или додавање слики. 

Единствениот аспект за кој не бев заинтересиран беше ограничувања за прилагодување на изгледот. За разлика од другите алатки за градење влечење и спуштање, не можете да изберете елемент и да го преместувате низ страницата. 

Наместо тоа, ја избирате опцијата „Layouts“ од менито за уредување и избирате од голем број претходно дизајнирани опции. Ако сакате да го промените редоследот на секој дел, мора да отидете на табулаторот „Страници“ и да го промените нивниот редослед.

Ова е малку згрчено и рестриктивно за мојот вкус. Би сакал повеќе слобода овде.

Поголемиот дел од моето тестирање беше извршено на веб-страница на една страница, но се префрлив на опција со повеќе страници и алатката работеше исто толку добро.

Изградба на продавница за Site123

Изградба на продавница за Site123

Сајтот123 ви овозможува лесно изгради продавница за е-трговија со избирање на шаблонот „Продавница“ при поставувањето на вашата веб-страница.

Ќе ги најдете сите опции за уредување продавница со избирање на страницата „Е-трговија“ во табулаторот страници.

Сајт123 додадете нов производ

Додавањето производ е непогрешливо бидејќи не можете да се движите низ чекорите додека не го завршите секој од нив. Имате неколку чекори каде што можете да додадете различни детали за производот:

 • Општо: Ова е местото каде што го додавате насловот, сликата и описот на вашиот производ. Овде можете да се префрлате и помеѓу физички и дигитални производи.
 • Опции:  Ако вашиот производ е достапен во голем број опции, тука ќе ги додадете. На пример, големини на облека, бои итн.
 • Атрибути: Овде можете да ги внесете карактеристиките на вашиот производ
 • Испорака: Можете да изберете од низа опции за испорака, како што се фиксни тарифи по ставка или да користите глобални цени за испорака. Вие исто така ја внесувате тежината и големината на предметот за попрецизни пресметки на трошоците за испорака
 • Инвентар: Додадете колку производи имате на продажба, за да не продавате повеќе отколку што имате
 • Поврзани производи: Можете да го поставите системот да дава релевантни предлози до купувачот 
 • Повеќе: Овде можете да приспособите други поставки, како што се минималниот и максималниот износ за купување, и да креирате пакети на производи

Откако ќе ги креирате вашите производи, можете организирајте ги во категории на производи. Секоја категорија се прикажува како икона што може да се кликне на страницата на веб-локацијата.

Така, кога некој ќе го избере, го носи на друга веб-страница со сите релевантни производи наведени.

Интегрирајте ја страницата123 со давателите на плаќања

Сајт123 Даватели на плаќање

За да ја активирате вашата продавница, мора да поставите опции за плаќање за вашите клиенти да можат да купуваат производи. Ти можеш изберете која валута сакате да ја користите или одлучете се за повеќевалута (ако сте на платен план). 

Опциите за офлајн плаќање вклучуваат банкарски депозити, готовина при испорака, паричен налог и многу повеќе. Сајтот 123 исто така има можност за директна интеграција со голем број даватели на плаќања од трети страни:

 • PayPal
 • Амазон плати
 • Лента
 • 2Checkout
 • Бринтри
 • Плоштад
 • Транзила
 • Пелекард
 • CreditGuard

Конечно, можете исто така да креирате купони за попуст, прегледајте ја вашата продажба и аналитика и управувајте со прегледите на клиентите.

Приклучоци за Site123

Приклучоци за Site123

Ако сакате да користите приклучоци, ќе треба да се надградите на платен план. Меѓутоа, штом ќе го направите, ќе имате пристап до пристоен број додатоци да ја подобрите функционалноста на вашата веб-страница.

Приклучоците спаѓаат во четири главни категории:

 • Алатки за аналитика: Google Анализа, Facebook Pixel, Pinterest за бизнис и повеќе
 • Разговор за поддршка во живо: LiveChat, Tidio Chat, Facebook Chat, Crisp, ClickDesk и повеќе
 • Маркетинг алатки: Google Adsense, Следење на конверзии на Твитер, Интерком, реклами на LinkedIn и многу повеќе
 • Алатки за веб-администратори: Google, Бинг, Јандекс, Google Менаџер со ознаки и сегмент

Site123 SEO советник

Site123 SEO советник

SEO е ѕвер за управување, но Site123 ви помага да го скротите со тоа што нуди целосен пакет алатки за управување со SEO, вклучувајќи автоматска алатка за ревизија на оптимизација.

Системот ќе скенирајте ја вашата веб-страница и понудете предлози како да подобрување на вашиот статус на оптимизација.

За дополнително да го подобрите вашето оптимизација и да го зголемите рангирањето на вашиот пребарувач, можете исто така да додадете:

 • Мета ознаки
 • Фавикон
 • Мапа на сајтот
 • 301 пренасочувања

Без да се има целосна ажурирана веб-локација, тешко е да се знае колку е ефикасна алатката за ревизија на оптимизација, но би помислил дека ќе биде совршено адекватна за просечниот корисник.

Менаџер за е-пошта

менаџер за е-пошта

За да ве спаси од мака и трошоци за пријавување и интегрирање со давател на е-пошта, Сајтот 123 смислено обезбеди функционалност за е-пошта на својата платформа.

Во зависност од тоа кој план ќе го изберете, можете да испраќате до 50,000 е-пошта месечно, така што нема да биде доволно за бизниси со големи мејлинг листи. Но, тоа е сосема пристојно за оние со мали, но совршено формирани списоци на контакти.

Повторно, имате ограничени шаблони за избор, но можете да ги уредувате и прилагодите за вашите потреби.

Можете исто така да управувате и да ги организирате вашите списоци со контакти во овој дел.

Сајт123 Услуга за корисници

поддршка на

Искрено не можев да ја обвинам Site123 овде. Различните начини да се дојде до услуги на клиентите беа многу и веднаш достапни.

Можете да го користите објектот за разговор во секое време, кој на почетокот се напојува со пристоен чат-бот со вештачка интелигенција. Ако ботот не може да одговори на вашето прашање, не беше тешко да се дојде до вистински човек.

Доставени ви се телефонски броеви за САД, Канада, Австралија и Велика Британија, и можете да ги повикате услугите на клиентите од понеделник до петок.

Мојата омилена карактеристика овде, сепак, беше можност да закажете телефонски повик. Вие го избирате денот и времето и ќе ви се јави некој од службата за корисници. Кога погледнав, Можев да закажам повик во рок од половина час од моменталното време.

Ова ве спасува од дружење со телефонот на чекање и значи дека можете да продолжите со вашиот ден. 

Сајтот123 има цела колекција на примери на веб-страници на бизниси кои користат Site123.

Најчесто поставувани прашања

Дали Site123 е веб-страница за создавање веб-страница?

Site123 е лесна за употреба апликација за градење и хостирање веб-страници. Можете да креирате веб-локации за широк спектар на цели, да изберете сопствен домен и да управувате со сите поставки и е-пошта на вашата веб-страница од една платформа.

Дали Site123 е навистина бесплатен?

Сајтот 123 е бесплатен до одреден степен. Постои ограничен бесплатен план што ви овозможува да креирате основна веб-страница. Сепак, функциите и карактеристиките се ограничени и мора да се надградите на платен план за целосно да ги искористите предностите на она што го нуди платформата.

Кој е сопственик на Site123?

Ноам Алуш е основач на Site123. Седиштето на компанијата е со седиште во Бершеба, ХаДаром, Израел.

Можете ли да заработите пари од Site123?

Можете да заработите пари од Site123 ако поставите продавница за е-трговија. Можете исто така да заработите пари од Site123 ако се приклучите на нејзината придружна програма или ако изградите и продавате веб-страници на Site123 за клиенти.

Колку чини Site123 месечно?

Платените планови за Site123 се достапни од 4.64 долари месечно.

Резиме – Преглед на страницата123 за 2023 година

Нема сомнение дека Site123 е a прекрасно функционална платформа и е супер едноставна за употреба. Дури и тотален почетник може да креира веб-страница и нека работи во рок од еден или два часа. 

Иако има сè што ви треба за водење и управување со веб-локации, тоа нема напредни функции и опции за прилагодување. Луѓето кои веќе се навикнати на алатките за градење веб-страници ќе го сметаат за премногу основно.

Сајтот 123 тврди дека е погоден за веб-страници од големи размери, но јас не се согласувам. 

Иако има можност да постави голема веб-локација, едноставно го нема нивото на контрола или опциите што ги добивате со понапредните платформи како што се WordPress. На крајот на краиштата Јас би се загрижил дека бизнис планирањето да се зголеми брзо ќе ја надмине платформата.

Сè на сè, тоа е одлична платформа за лична употреба, блогери и мали бизниси кои планираат да останат мали.

ДЕЛ

Започнете бесплатно со Site123 сега!

Од 4.64 $/месечно (достапен е бесплатен план)

Кориснички Осврти

Толку едноставно, толку добро!!

Оценето 5 од 5
Март 14, 2023

Една од работите што ги сакам кај Site123 е неговата лесна употреба. Доаѓа со претходно дизајнирани шаблони кои го олеснуваат брзото креирање на веб-локација. Интерфејсот за влечење и спуштање го олеснува прилагодувањето на шаблоните за да одговараат на вашиот стил и деловни потреби.

Аватар за Мет Алгрен
Мет Алгрен

достават преглед

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.