Преглед на Squarespace (сеуште градител на веб-страници со најдобри премиум шаблони?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Кога станува збор за онлајн-креаторите на веб-страници, луѓето имаат тенденција или да ги сакаат или да ги мразат, а Squarespace не е исклучок. Прочитај го моето Преглед на Squarespace да ги откриете сите силни и слаби страни на овој производител на веб-страници и да дознаете дали треба да го пробате.

Од 16 долари месечно

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Главни преземања:

Squarespace е корисник-пријателски создавач на веб-страници со фокус на дизајнот и естетиката. Идеален е за создавање визуелно привлечни страници.

Карактеристиките за е-трговија на Squarespace се робусни и можат да се справат со широк спектар на онлајн продавници, што го прави добар избор за малите бизниси.

Плановите за цени на Squarespace се малку поскапи од неговите конкуренти, но неговите карактеристики и опции за дизајн го прават добар избор за оние кои сакаат да инвестираат малку повеќе во нивната веб-страница.

Резиме на преглед на Squarespace (TL;DR)
Рејтинг
Номинален 4.5 од 5
(4)
Цена од
Од 16 долари месечно
Бесплатен план и пробен период
План бесплатен засекогаш: Не - Бесплатен пробен период: Да (14 дена со целосна наплата)
Тип на градител на веб-страници
Онлајн градител на веб-страници
Леснотија на користење
Медиум (интерфејсот за уредување во живо со повлекување треба да се подобри)
Опции за прилагодување
Широк спектар на зачудувачки и флексибилни шаблони за веб-локации + Функција стилови на страница која ви овозможува да имплементирате промени во стилот на целата ваша страница
Респонзивни шаблони
100+ шаблони кои реагираат на мобилни уреди (сите локации на Squarespace се оптимизирани за да се приспособат на форматот на кој било мобилен уред)
Веб хостинг
Да (целосно управуван облак хостинг за сите планови на Squarespace)
Бесплатно сопствено име на домен
Да, но за 1 (една) година и само со годишни претплати на веб-страници
Пропусен опсег и складирање
Да (неограничено за сите планови)
Подршка на купувачот
Да (преку разговор во живо, е-пошта, Твитер и длабински ЧПП)
Вградени карактеристики на оптимизација
Да (sitemp.xml, чиста ознака на HTML, мета-ознаки, панел за клучни зборови за пребарување, сообраќај, популарна содржина итн.)
Апликации и екстензии
26 екстензии за инсталирање
Тековен договор
Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Иако има многу простор за понатамошно подобрување, Squarespace е одлична платформа за градење веб-страници за сите кои сакаат да креирајте стилски личен или веб-сајт за бизнис со помош на доверлив тим за поддршка на клиентите.

Од неговото лансирање во 2003 година, Squarespace стана дом на милиони веб-страници во сопственост и управувани од сопственици на мали бизниси, фотографи, блогери, уметници, музичари, продавачи на Etsy и студенти. Ова главно се должи на градител на веб-страници прекрасни, водечки шаблони за дизајн на веб-страници, одлични карактеристики за блогирање и солидни опции за оптимизација.

TL; ДР Squarespace обезбедува одличен пакет на алатки за дизајн на веб-страници, оптимизација, маркетинг и е-трговија потребни за создавање мали блогови и онлајн продавници. Меѓутоа, ако треба да изградите голема професионална или деловна страница, можеби ќе сакате да се оттргнете од оваа платформа.

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Squarespace. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Добрите и лошите страни

Добрите страни на Squarespace

 • Голема колекција на елегантни и модерни шаблони за веб-страници - Squarespace се гордее со своите прекрасни шаблони за дизајн на веб-страници. Можете да изберете од 100+ шаблони за веб-локации за уредување достапни во повеќе категории, вклучувајќи Уметност и дизајнФотографијаЗдравје и УбавинаЛично & CVМодаПрирода и животниДом и декорМедиуми и објави, и Заедница и непрофитни организации. Ако имате одредена визија на ум, но не можете да најдете соодветен шаблон на Squarespace за да ја оживеете, можете да користите и празен шаблон.
 • Импресивни карактеристики на блогирање - Squarespace е прекрасен создавач на страници за блогови. На своите корисници им обезбедува функционалност со повеќе авторипост-закажување, и богата способност за коментирање. Уште повеќе, Squarespace им дозволува на своите клиенти да ги поставуваат своите блогови Епл ПодкастиApple Вести, и слични услуги. Последно, но не и најмалку важно, можете да додавате и управувате онолку блогови колку што сакате на вашата страница на Squarespace, што не е случај со другите алатки за градење веб-страници.
 • Извонредна поддршка за корисници - Ако има едно нешто за кое може да се согласи секој сопственик на сметката на Squarespace е тоа што го обезбедува производителот на веб-страници одлична онлајн поддршка за корисници. Градителот на веб-страниците не нуди телефонска поддршка, но тоа не е проблем бидејќи, да се разбереме, создавањето веб-страници е визуелен процес. Ова значи дека често ќе треба да испраќате слики од екранот и/или видеа за да му помогнете на тимот за грижа за корисници на Squarespace да ги разбере и поправи вашите проблеми.
 • Практична мобилна апликација - Да, Squarespace има a мобилна апликација достапна за уреди со Android и iOS. И сопствениците на сајтови и администраторите можат да пристапат до апликацијата во целост, додека другите нивоа на соработници имаат право на пристап до истите делови до кои вообичаено пристапуваат на компјутер. Оваа апликација ви овозможува да пишувате и уредувате блогови во движење, да додавате нови слики во галериите директно од вашиот телефон, да управувате со вашиот инвентар и нарачки (ако имате онлајн продавница) и да го проверувате вашиот сообраќај и други анализи на веб-локации.
 • Бесплатно приспособено име на домен - Сите годишни планови на Squarespace доаѓаат со a бесплатно име на домен за цела година. По првата година, Squarespace ги обновува регистрациите на домени според стандардната стапка плус применливите даноци. Само за споредба, Wix (една од најпопуларните алтернативи на Squarespace) не вклучува бесплатен домен во сите свои планови.
 • Бесплатна SSL безбедност за сите планови — Сите четири планови на Squarespace доаѓаат со a бесплатен SSL сертификат со 2048-битни клучеви препорачани од индустријата и потписи SHA-2. Ова значи дека вашата веб-страница на Squarespace ќе се појави со зелена икона за безбедно заклучување во лентата за адреси на прелистувачот на посетителите, без оглед на пакетот што сте го купиле. Плус, веб-страниците обезбедени со SSL имаат подобро рангирање на пребарувачите, што секогаш треба да биде приоритет. Зборувајќи за…
 • Вградени карактеристики на оптимизација - Луѓето кои стојат зад Squarespace се добро свесни за фактот дека SEO (оптимизација на пребарувачот) е од суштинско значење за успехот на секоја веб-страница. Токму затоа се гради Squarespace испробаните и вистински практики за оптимизација во секоја нејзина локација. Тие вклучуваат автоматско генерирање sitemap.xml за индексирање погодно за оптимизација; лесно индексирачки, чиста HTML ознака; чисти URL-адреси; автоматски пренасочувања кон еден примарен домен (во случај да сте поврзале повеќе домени на вашата веб-страница на Squarespace); вградени мета-тагови; и многу други карактеристики. Прочитајте повеќе за вградените функции за оптимизација на Squarespace.
 • Вградена основна метрика на веб-страница - Секој сопственик на сметка на Squarespace може следете ги нивните посети на страницата, изворите на сообраќај, географијата на посетителите, прегледите на страницата, времето на страницата, стапката на отскокнување и единствените посетители, кои се важни начини за мерење на ангажираноста. Овие показатели можат да ви помогнат да ги идентификувате содржините со врвен и просечен квалитет и да ви помогнат да ги подобрите напорите за содржина. Бизнис, Commerce Basic и Commerce Напредните планови вклучуваат и напредна анализа на веб-страниците.

Конс на квадратен простор

 • Уредникот на веб-страницата не е лесен за употреба - Потребно е доста време за да научите како да го користите уредникот на веб-страницата Squarespace. Интерфејсот за уредување на Squarespace е комплициран и таму нема функција за автоматско зачувување што не е случај со многу конкуренти на Squarespace (Wix, на пример, има функција за автоматско зачувување што може да се вклучи и исклучи). Сето ова го прави Squarespace помалку од идеална платформа за градење веб-страници за почетници.
 • Нема функции за историја на ревизии - За разлика од некои од неговите конкуренти, Squarespace нема функции за историја на верзии, што значи дека ако случајно го затворите прелистувачот додека уредувате или кликнете на „Зачувај“ по уредувањето страници, објави на блогови или галерии, нема да можете да ја вратите изгубената содржина/пристапете до претходната верзија.
 • Не поддржува длабока хиерархија на веб-страница - Squarespace дозволува само едно подниво, што ја прави неадекватна за големи веб-локации на кои им е потребна длабока хиерархија на менито (на пример, компании кои нудат широк спектар на производи и/или услуги).

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

Карактеристики на квадратен простор

Без разлика дали сте почетник или искусен веб-дизајнер, Squarespace има по нешто за секого. Од приспособливи шаблони до интеграции за е-трговија и напредна аналитика, ќе истражиме се што нуди Squarespace и како можете да ги користите овие функции за да изградите неверојатно онлајн присуство за вашиот бренд.

Значи, ајде да започнеме и да ги откриеме неверојатните способности на функциите на Squarespace!

Широк избор на стилски шаблони за веб-страници

шаблони на квадратен простор

Squarespace е пофален за неговата извонредни, професионално дизајнирани шаблони за веб-страници. Платформата за градење веб-страници им обезбедува на своите корисници многу флексибилност на дизајнот благодарение на неговата 100+ приспособливи и мобилни оптимизирани шаблони.

Можете да ја промени постоечки фонтови, големини на фонтови, бои и други елементи на дизајнот, како и додадете текст, слики, видео, аудио, копчиња, цитати, формулари, календари, графикони, врски на социјалните медиуми и цели делови преку Мени за дизајн.

Шаблони за Squarespace

Со широк спектар на достапни шаблони, има нешто за секој тип на бизнис во која било ниша. Шаблоните на Squarespace се дизајнирани да бидат не само убави, туку и многу функционални и лесни за употреба, што го прави полесно од кога било да креирате професионална веб-локација без никакво искуство со кодирање.

Сакате повеќе инспирација? Потоа разгледајте ја нашата колекција и изберете рачно Теми на Squarespace овде.

Стилови на страницата

Стилови на сајтови со квадратен простор

Едно од најновите ажурирања на Squarespace е неговото Функција за стилови на страницата. Тоа ви овозможува да креирате прилагоден и конзистентен изглед за целата ваша страница со имплементирање на фонт, боја, анимација, проред и други видови измени.

Оваа функција ви дава можност да изберете пакет со фонтови поставете стилови на фонтови за вашите наслови, параграфи и копчиња за целата ваша веб-локација. Не грижете се, можете да приспособите каде ќе се појавуваат на вашата страница. Можете исто така да стилизирате поединечни делови и текстуални области.

стилови на сајтови

Drag and drop

Секој дизајн на шаблон е изграден со приспособливи области на содржина со помош на интуитивно влечење и спуштање во живо уредување. За понатамошно прилагодување, приспособениот CSS може да се примени на која било локација преку вградениот прилагоден CSS уредник.

повлечете и пуштете го уредувањето во живо

Вградени карактеристики на оптимизација

Squarespace SEO карактеристики

Секоја веб-страница на Squarespace доаѓа со вградени карактеристики на оптимизација за да не мора да барате приклучоци. Покрај а бесплатен SSL сертификат (веб-страниците заштитени со SSL имаат тенденција да се рангираат повисоко во резултатите од пребарувањето) и a аналитички панел за клучни зборови за пребарување (повеќе за ова подолу), Squarespace исто така обезбедува:

 • Соодветна мапа на сајтот — Squarespace автоматски создава и поврзува карта на сајтот за вашата веб-локација користејќи го форматот .xml. Се состои од сите ваши URL-адреси на страницата, како и метаподатоци за слики. Squarespace ја ажурира вашата карта на сајтот секогаш кога додавате или бришете страница на или од вашата страница. Оваа листа информира Google и други пребарувачи како изгледа структурата на содржината на вашата страница, со што ќе им се помогне лесно да ја пронајдат, ползат и индексираат вашата содржина.
 • Автоматски ознаки за наслови — Squarespace автоматски додава ознаки за наслови на вашата веб-локација кога го форматирате текстот како наслов (H1, H2, H3, итн.). Плус, на градител на веб-страници автоматски создава ознаки за наслови за важен текст, како што се наслови на блог постови (ова зависи од верзијата на Squarespace што ја користите), наслови на ставки на страници со збирки, наслови на ставки на страници на ставки итн. Ова значи дека не треба да додавате , , , итн. ознаки во HTML.
 • Исчистете ги URL-адресите — Сите ваши веб-страници и ставки од колекција имаат статични, лесно индексирани URL-адреси. Чистите и кратки URL-адреси се рангираат подобро во резултатите од пребарувањето и се попријатни за корисникот (полесно се пишуваат).
 • Автоматски пренасочувања - Ова е уште една одлична карактеристика за оптимизација што ја обезбедува Squarespace. Ако сакате да користите повеќе домени за да генерирате поголем сообраќај, Squarespace ви овозможува да изберете примарен домен на кој веб-градителот ќе ги пренасочи сите ваши други домени. На овој начин ќе избегнете губење на тешко заработеното место во резултатите од пребарувањето поради дупликат содржина.
 • Полиња за пребарувач и опис на страницата — Squarespace ви овозможува да го уредувате описот на вашата страница за оптимизација (ги информира пребарувачите и корисниците за вашата почетна страница), како и да додавате описи за оптимизација на поединечни страници и ставки за колекција. Овие кратки текстови се важни бидејќи им помагаат на луѓето побрзо да ја најдат вашата веб-содржина.
 • AMP (Забрзани мобилни страници) — Мобилните уреди сочинуваат повеќе од 50% од глобалниот сообраќај на веб-локации. Затоа е одлично што секој сопственик на план на Squarespace може да користи AMP (Забрзани мобилни страници) за да го подобри своето корисничко искуство во мобилниот телефон. За оние од вас кои не знаат, AMP е рамка за веб-компонента која им помага на веб-страниците да се вчитуваат побрзо кога се пристапува преку мобилни уреди со создавање на лесни верзии од нив. Во моментов, Squarespace прикажува AMP форматирање само за објави на блогови. Ова прави Squarespace еден од најбрзите создавачи на веб-страници на пазарот.
 • Вградени мета-ознаки — Последно, но не и најмалку важно, Squarespace автоматски додава мета-ознаки на кодот на вашата страница користејќи го насловот на вашата страница, описот на страницата за оптимизација, насловите на оптимизација и описите на оптимизацијата (последните две се за поединечни страници и ставки за колекција).

Панели за анализа на Squarespace

анализатор

Аналитичките панели на Squarespace ви обезбедуваат вредни информации за однесувањето на вашите посетители во форма на посети на локацијата, извори на сообраќај, географија на посетители, прегледи на страници и стапка на отскокнување. Ако вашата страница на Squarespace е всушност платформа/онлајн продавница за е-трговија, аналитиката на Squarespace ќе генерира приходи, конверзии и податоци за напуштање на количката.

Некои од најважните аналитички панели се:

 • Анализа на сообраќајот;
 • Географска аналитика;
 • Анализа на извори на сообраќај;
 • Аналитика за пребарување на клучни зборови;
 • Анализа за конверзија на формулари и копчиња;
 • Продажба по аналитика на производи; и
 • Купете аналитика за инка.

Ајде внимателно да го разгледаме секој од нив.

на панел за анализа на сообраќајот се фокусира на три KPI (клучни индикатори за изведба): 1) посети; 2) прегледи на страници; и 3) единствени посетители. Секој од нив е клучен дел од загатката за сообраќај и ангажман на страницата.

Посети се вкупниот број на сесии за прелистување од поединечни посетители. Прегледи на страници е вкупниот број пати на прегледување на страница на вашата веб-локација. Конечно, единствени посетители се вкупниот број на луѓе кои ја посетиле вашата страница барем еднаш во одреден временски период (имајте на ум дека ако некој ја посети вашата страница повеќе од еднаш, тие ќе се бројат како еден единствен посетител во временскиот период на известување) .

на панел за географија за аналитика ви дава интерактивна мапа која ви покажува од каде доаѓаат посетите на вашата страница. Можете да ги видите вашите посети по земја, регион и град. Дали навистина ви требаат овие информации? Се разбира, вие го правите тоа. Ќе ви помогне да видите дали вашиот бизнис/содржина допира до вистинските луѓе (ако работите локално) и да ги подобрите вашите следни маркетинг кампањи.

на табла за анализа на извори на сообраќај е исклучително корисен затоа што ви покажува кои канали предизвикуваат најголем дел од вашите посети, нарачки и приходи. Ако, на пример, блог постови, објави на социјалните мрежи и маркетинг кампањи за е-пошта се најзначајните извори на сообраќај за вашата веб-страница на Squarespace, треба да ја центрирате вашата стратегија за маркетинг на содржина околу нив.

на аналитички панел за клучни зборови за пребарување ги наведува поимите за пребарување што го придвижуваат пребарувачот или органскиот сообраќај кон вашата страница. Оваа информација може да ви помогне да ја подобрите играта за оптимизација со производство на содржина околу овие специфични клучни зборови.

на Панел за анализа на конверзија на форма и копчиња е премиум функција достапна само за сопственици на сметки за бизнис и трговија. Ви покажува како посетителите на вашата страница комуницираат со вашите формулари и копчиња (претплатете се на вашиот неделен/месечен билтен, закажете консултации или друг вид на состанок, побарајте понуда итн.). Со други зборови, го мери бројот на прегледи на вашите формулари и копчиња, како и бројот на поднесоци и кликнувања што ги примиле. Овој панел може да ви помогне да ги идентификувате вашите форми и копчиња со највисоки перформанси и да ја имплементирате истата структура, полиња за внесување, етикети на полиња, копчиња за акција и повратни информации во иднина.

на Панел за анализа на продажба по производ е од клучно значење за сопствениците/менаџерите на онлајн продавниците. Ви покажува како функционира секој производ наведен на вашата страница со прикажување на обемот на нарачката, приходите и конверзијата по производ. Можете да ги користите овие податоци за да ги прилагодите вашите практики за залиха, трговски и маркетинг и на тој начин полесно и побрзо да ги постигнете вашите цели. Само сопствениците на Commerce Basic и Commerce Advanced имаат пристап до овој панел.

Не е изненадувачки, купете панел за анализа на инка е вклучен само во трговските планови. Се фокусира на продажната инка на вашата онлајн продавница и ви покажува колку посети се претвораат во купувања. Исто така, нагласува во која фаза од набавната инка се откажале потенцијалните клиенти. Оваа информација може да ви помогне да ја зголемите стапката на конверзија на продажната инка.

Е-пошта кампањи

e-mail кампањи

Квадратни простори Е-пошта кампањи ви обезбедува а голем избор на прекрасни и одговорни распореди за е-пошта. Откако ќе изберете една за вашата кампања, можете да ја направите попривлечна со додавање убава слика, менување на фонтот или вградување копче.

Маркетинг алатката за е-пошта кампањи е дел од сите планови на Squarespace како бесплатна верзија. Ви овозможува да креирате мејлинг листи, да креирате нацрт кампањи и да испраќате до три кампањи. Ако сакате да можете да испратите повеќе кампањи и да имате пристап до интегрирана маркетинг аналитика, размислете да купите една од четири платени планови: Стартер, Основни, наили Max.

Сите платени планови за е-пошта на Squarespace ви дозволуваат да имате неограничен број претплатници, да креирате списоци за пошта и да ги мерите перформансите на вашата кампања во реално време со функцијата за аналитика на оригиналниот маркетинг преку е-пошта. Автоматизацијата на е-пошта, од друга страна, е можна само со плановите Core, Pro и Max.

шаблони за кампањи за е-пошта

Закажување на квадратен простор

распоред на квадратен простор

на Закажување на квадратен простор алатката е едно од најновите додатоци на градител на веб-локации. Едноставно кажано, оваа функција служи како онлајн асистент кој работи без престан за да го пополни вашиот календар.

Им овозможува на вашите клиенти да резервираат состанок кога сакаат, им испраќа автоматски потсетници за да го намалат не-прикажувањето и бара од нив да поднесат формулари за прием при закажување за да можете да имате брз пристап до сите нивни важни информации. Друга одлична работа во врска со алатката Распоред е можноста за увоз и извоз на списоци со клиенти.

Онлајн алатката за закажување состаноци на Squarespace ви го овозможува тоа поставете ја вашата достапност на календарот како временски прозорци (на пример, од 10 до 1 часот) или како точни времиња на почеток (на пример: 11:30 часот, 12 часот, 2:30 часот, итн.). Следно, можете креирајте различни типови на состаноци (на пример нега на ветеринар, чешлање, обука на кучиња, дневен камп за кучиња, хотел за домашни миленици итн.).

Покрај додавањето на Squarespace Scheduling на вашата страница, можете исто така sync со други календари како што се Google Календар, iCloud, и Outlook Exchange. Плус, можеш интегрирајте го со апликации од трети страни како Google Анализа, Xero, Stripe и PayPal.

За жал, оваа алатка не е бесплатна. Има три ценовни планови за распоред:

 • новите (14 долари месечно за годишни договори);
 • Расте (23 долари месечно за годишни претплати); и
 • Енергија (45 долари месечно за годишни договори).

Позитивната страна е што можете да ги искористите предностите на 14-дена бесплатен пробен период да ја истражите алатката и да одлучите дали можете да имате корист од неа или не.

Промотивни скокачки прозорци

Промотивните скокачки прозорци се а премиум функција вклучена во пакетите Бизнис план и Commerce. Ова е моќна маркетинг алатка која може да се користи во различни ситуации, вклучувајќи:

 • Кога сакате да споделите со вашите посетители дека сте објавиле нов блог пост или сте претставиле нов производ;
 • Кога сакате да ги поканите вашите посетители да се претплатат на вашиот билтен за е-пошта;
 • Кога треба да ги известите вашите посетители дека страницата што сакаат да ја видат содржи содржини ограничени според возраста и тие треба да ја потврдат нивната возраст;
 • Кога сакате да ги прикажете/потсетите вашите посетители, тие можат да ја видат вашата веб-страница на друг јазик.

Објави за објавување

Оваа премиум функција ви овозможува да прикажете уникатна порака во голема лента на врвот на вашата страница. Можете да го користите за да ги информирате вашите посетители дека имате распродажба или закажан ден за одржување на страницата, да најавите промоција или да ги известите вашите сегашни и потенцијални клиенти дека сте го промениле работното време (достапност). Кога е овозможено, лентата за соопштенија е видлива и на десктоп и на мобилната верзија на вашиот сајт и се појавува на сите веб-страници освен на насловните.

Карактеристики на блогирање

Многу е лесно да се постави и да се започне блог со Squarespace. За да креирате блог во Squarespace (верзија 7.0 или 7.1), едноставно:

Кликнете на Страници, потоа кликнете на иконата + плус за да додадете нова страница во вашата примарна навигација, а потоа изберете Блог.

блогирање Squarespace

Карактеристиките за блогирање на Squarespace вклучуваат:

 • Шаблони за блогови – Можете да изберете од огромен избор на атрактивни шаблони за блогови
 • Приспособете го распоредот на блогот – Можете да ги прилагодите вашите објави на блог со кој било блок содржина, вклучувајќи текст, аудио, видео и многу повеќе.
 • Поддржува обележување – Користете го Markdown Block за да составувате објави користејќи Markdown.
 • Поддржува подкасти - Комплетна поддршка за подкаст со аудио блокови и опции за објавување на блог што ве подготвуваат за успех со Apple Podcasts и други домаќини на подкаст.
 • Закажете објави – Распоредете ги записите да бидат објавени во иднина.
 • Категории и ознаки – Поддршката за ознаки и категории обезбедуваат две нивоа на организација.
 • Поддржува повеќе автори – Објавувајте содржини од различни автори на вашиот блог.
 • Е-пошта кампањи – По објавувањето на објава на блог, можете автоматски да ја реформатирате содржината на објавата во нацрт на кампања за е-пошта.

Планови за цени на Squarespace

Плановите за цени на Squarespace се прилично едноставни и лесни за разбирање. Градителот на страницата нуди четири пакети: два веб-страници (Лична Бизнис) и две комерцијални (Основна трговија Напредна трговија).

Значи, без разлика дали сте а freelancer, сопственик на мал бизнис или менаџер на онлајн продавница, веројатно е дека еден од овие планови ќе ви ги обезбеди сите алатки што ви се потребни за да креирате професионална, прифатлива за корисниците и визуелно привлечна веб-локација.

План за цени на SquarespaceМесечна ценаГодишна цена
План бесплатен засекогашНеНе
Планови за веб-страници/
Личен план$ 23 / месец$ 16 / месец (заштедете 30%)
Бизнис план$ 33 / месец$ 23 / месец (заштедете 30%)
Комерцијални планови/
Основен план за е-трговија$ 36 / месец$ 27 / месец (заштедете 25%)
Напреден план за е-трговија$ 65 / месец$ 49 / месец (заштедете 24%)

Личен план

Личниот план на Squarespace може да изгледа дека е прилично скап за основен план ($ 16 / месец за годишен договор или 23 долари ако плаќате месечно).

Но, штом ќе ги земете предвид сите карактеристики што ги вклучува, ќе сфатите дека всушност е богат и вреди секој долар. Неговиот најзначаен недостаток е недостатокот на комерцијална функционалност и професионален Gmail и Google Сметка на работен простор.

Планот за лична веб-страница доаѓа со:

 • Бесплатно сопствено име на домен за една година (ова важи само за годишни претплати);
 • Бесплатен SSL сертификат;
 • Неограничено складирање и пропусен опсег;
 • карактеристики на оптимизација;
 • 2 соработници (сопственик на страницата + 1 соработник);
 • Оптимизација на мобилната страница
 • Основни метрики на веб-локации (посети, извори на сообраќај, популарна содржина итн.);
 • Екстензии на Squarespace (екстензии од трета страна за подобрено управување со деловни веб-локации);
 • 24/7 поддршка на клиенти.

Овој план е најдобар за: поединци и мали групи луѓе чија главна цел е да воспостават и одржуваат основно присуство на интернет преку прикажување на нивната работа, пишување блогови и споделување вредни информации.

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

Бизнис План

Овој план е најкористениот пакет на Squarespace. Чини $ 23 / месец ако купите годишен договор. Месечната претплата е малку поскапа: 33 долари месечно. Ако сакате да поставите мала онлајн продавница, но не ви требаат напредни деловни функции, овој план може да биде совршен за вас.

Бизнис планот вклучува сè во Планот за лична веб-страница плус:

 • Неограничен број на соработници;
 • Бесплатен професионален Gmail и Google Корисник/инбокс на работен простор една година;
 • Премиум интеграции и апликации кои можат да ви помогнат да го развиете вашиот бизнис;
 • Приспособување на веб-страницата со CSS и JavaScript елементи;
 • Прилагоден код (блок на код, вбризгување код и платформа за развивачи);
 • Напредна анализа на веб-страниците;
 • Целосен пристап до апликацијата Squarespace Video Studio;
 • Промотивни скокачки прозорци и банери;
 • Целосно интегрирана платформа за е-трговија;
 • 3% провизии за трансакција;
 • Способност за продажба на неограничено количество производи, понуда на дигитални картички за подарок и прифаќање донации;
 • До $ 100 Google Кредит за реклами.

Овој план е најдобар за: мали онлајн продавници во сопственост на уметници кои ги продаваат своите креации и бендови кои ги продаваат своите ексклузивни производи.

Основен трговски план

И покрај неговото име, Основниот трговски план на Squarespace е импресивно богат со карактеристики. За $ 27 / месец со годишен термин (или 36 $ месечно со месечна претплата), ќе добиете сè во Business пакетот плус:

 • 0% провизии за трансакција;
 • Сметки на клиентите за побрзо плаќање и подобрена лојалност на клиентите;
 • Безбедна страница за наплата на вашиот домен;
 • Софистицирана аналитика за е-трговија (најпродавани производи, трендови на продажба итн.);
 • Напредни алатки за малопродажба;
 • Локален и регионален превоз;
 • Каталог на производи на Фејсбук sync (способност да ги означите вашите производи во објавите на Инстаграм);
 • Можност за продажба лично со апликацијата Squarespace која е достапна за уредите со Android и iOS (ова беше направено со апликацијата Squarespace Commerce до 27 септември 2021 година, но апликацијата сега е намалена и веќе не може да се инсталира);
 • Етикети со ограничена достапност.

Овој план е најдобар за: помали трговци на мало и бизниси кои немаат сложени потреби за маркетинг и испорака (работат локално/регионално).

Напреден трговски план

Напредниот трговски план на Squarespace доаѓа со комплетен сет на алатки за продажба, што ја објаснува неговата висока цена ($ 49 / месец за годишни претплати или 65 долари месечно за месечни договори). Овој фантастичен трговски пакет вклучува сè во Basic Commerce еден плус:

 • Обнова на напуштена количка (ви помага да ја зголемите продажбата);
 • Можност за продажба на претплати на неделна или месечна основа;
 • Автоматско пресметување на стапката на USPS, UPS и FedEx во реално време;
 • Напредни попусти;
 • Commerce API (прилагодени интеграции на системи од трети страни).

Овој план е најдобар за: големи онлајн продавници кои примаат и обработуваат огромен број нарачки на дневна/неделна основа и бизниси кои сакаат да ги зголемат своите пазарни удели со помош на моќен сет на алатки за маркетинг.

За да дознаете повеќе за веб-страницата на Squarespace и трговските планови, прочитајте го мојот Планови за цени на Squarespace член.

Најчесто поставувани прашања

Дали е бесплатно да се користи Squarespace?

Не, не е. Squarespace нема бесплатен засекогаш веб-сајт. Сепак, можете да ги искористите предностите на 14-дена бесплатен пробен период Squarespace нуди (не се потребни информации за кредитна картичка) и тестирајте ја платформата. Испитувањата на Squarespace се одлични бидејќи обезбедуваат пристап до повеќето премиум функции и сите опции за приспособени кодови.

Ако сфатите дека овој создавач на веб-страници е соодветен за вас, можете да купите една од месечните или годишните претплати и да создадете силно онлајн присуство за себе како експерт во вашата област или вашиот бизнис/организација.

Колку чини да се придружите на Squarespace?

Квадратни простори најосновниот и најевтин план за веб-страница е План за личен веб-сајт. Чини $ 16 / месец ако купите еден годишна претплата. Ако цела година е предолга обврска за вас, месечен личен план за веб-страница можеби е идеален за вас. Чини $ 23 месечно се наплаќа годишно.

Сепак, важно е да се има предвид дека овој план не доаѓа со функционалности за е-трговија и маркетинг алатки. Ако сакате да изградите веб-локација за онлајн продавница, треба да размислите за Бизнис планот или еден од двата Commerce пакети.

Можете ли да го надградите Squarespace во секое време?

Апсолутно! Squarespace ви овозможува да префрлете се на план за повисоки цени кога и да посакате директно во менаџерот на вашата веб-страница. Можете исто така да го намалите вашиот план за веб-локација, што е исклучително погодно.

Во зависност од тоа колку чини вашиот нов план, Squarespace или ќе ви наплати пропорционална сума или ќе ви испрати пропорционално рефундирање. Покрај префрлањето на плановите за веб-локации, можете да го промените и вашиот циклус на наплата (од годишен на месечен или обратно).

Можете ли да имате две веб-страници на Squarespace?

Да; Squarespace им овозможува на своите корисници да креираат и управуваат со повеќе веб-страници од една сметка. Сепак, создавачот на веб-локација не нуди попусти или планови за повеќе локации, што значи дека ќе треба да плаќате за секоја веб-страница посебно. Позитивната страна е што можете да изберете различни планови и циклуси на наплата за секоја од вашите сајтови.

Дали е Wix или Squarespace подобри за уметниците?

Ова е тешко бидејќи и двајцата создавачи на веб-страници имаат прекрасни, професионално дизајнирани шаблони за веб-страници. Сепак, уредникот на страницата на Wix е многу полесен за користење и има функција за автоматско зачувување, што ги прави работите многу поудобни, особено за почетниците. Одете овде за да прочитате детална споредба на Squarespace наспроти Wix.

Дали вреди да се користи Squarespace?

Да, Squarespace нуди подобри функционалности за блогирање, подобри шаблони и подобра поддршка од повеќето негови конкуренти. Не, не вреди да се користи Squarespace ако барате бесплатна алатка за создавање веб-страници. Во тој случај, прелистајте некои од најдобрите алтернативи на Squarespace во моментов.

Како шаблоните на Squarespace помагаат во создавањето прекрасни веб-страници?

Squarespace е популарен и еден од најдобрите создавачи на веб-локации кој нуди широк спектар на шаблони за да им помогне на корисниците да креираат визуелно привлечни веб-локации брзо и лесно. Со шаблоните на Squarespace, можете да изберете од различни дизајни, вклучувајќи распоред и шеми на бои, за да креирате веб-локација што совршено одговара на вашиот бренд.

Покрај тоа, Шаблоните на Squarespace се одговорни за мобилни телефони, што значи дека вашата веб-локација ќе изгледа одлично на кој било уред. Без разлика дали започнувате блог, онлајн продавница или веб-локација за портфолио, шаблоните на Squarespace можат да ви помогнат да креирате страница со професионален изглед што се издвојува од толпата.

Кои дополнителни функции ги нуди Squarespace?

Покрај прекрасните шаблони за веб-локации и уредувачот за веб-локации погодни за корисникот, Squarespace нуди и низа дополнителни функции за да им помогне на корисниците да го подобрат своето онлајн присуство. Тие вклучуваат бесплатен прилагоден домен за првата година, што го олеснува креирањето професионална веб-адреса која го одразува вашиот бренд. Squarespace нуди и алатки за управување со е-пошта кампањи, кои ви дозволуваат да креирате и испраќате професионални билтени за е-пошта до вашите претплатници.
За оние кои се секогаш во движење, Squarespace има мобилна апликација која ви овозможува да управувате со вашата страница и да ја проверувате аналитиката од вашиот паметен телефон. Други корисни карактеристики вклучуваат Интеграција на RSS feed, корисни упатства и сеопфатен дел за ЧПП да одговорите на сите прашања што можеби ги имате. Со овие дополнителни функции, Squarespace го олеснува создавањето убава и функционална веб-локација, дури и ако сте нови во градењето веб-локации.

Кои се придобивките од користењето на Squarespace за веб-страница за е-трговија?

Squarespace нуди корисничка платформа за изградба на страница за е-трговија. Со функционалноста за е-трговија на Squarespace, можете лесно да поставите онлајн продавница за да ги продавате вашите производи. Можете да го приспособите дизајнот на вашата продавница користејќи еден од шаблоните за е-трговија на Squarespace или можете да креирате свој користејќи го создавачот на страницата.

Squarespace нуди и функции како Управување со залихи, пресметки за даноци и испорака и интеграции за обработка на плаќања. Дополнително, Squarespace ви овозможува да управувате со вашата продавница во движење со нивната мобилна апликација и обезбедува корисни ресурси како што се упатства и ЧПП за да се осигурате дека ќе го извлечете максимумот од вашата страница за е-трговија.

Преглед на Squarespace 2023: Резиме

преглед на квадратен простор

Градителот на веб-страниците на Squarespace е платформа преполна со карактеристики со изобилство на прекрасни шаблони за веб-страници.

Ако можете да си дозволите да го превидите неговиот непотребно сложен уредник на страницата, навигацијата на две нивоа и отсуството на функција за историја на верзии, таа ќе ве опреми со сите потребни алатки за блогирање, оптимизација, маркетинг и е-трговија за создадете прекрасна веб-страница и незаборавно корисничко искуство на лице место.

И кој знае, можеби умовите зад Squarespace конечно ќе ги слушнат своите корисници и ќе го воведат тоа одамна функција за автоматско зачувување.

ДЕЛ

Користете го кодот за купон WEBSITERATING и добијте 10% ПОПУСТ

Од 16 долари месечно

Прегледи за веб-хостинг на InMotion

Љубовта SquareSpace !!!

Номинален 5.0 од 5
Може 29, 2022

Го сакам Squarespace затоа што никогаш не сум имал ден кога мојата веб-страница не работи или е бавна. Ако изградите веб-локација самостојно користејќи WordPress, големи се шансите да има денови кога работите ќе се скршат. Ретко е случај со локација изградена со помош на алатка како Squarespace.

Аватар за NYC Бен
Њујорк Бен

Најдобро за почетници како мене

Номинален 4.0 од 5
Април 14, 2022

Сфаќам дека оваа алатка е изградена главно за почетници и сопственици на бизниси кои сакаат брзо сами да ја градат својата веб-страница. Но, би сакал да имаат некои понапредни способности. Во моментов, најмногу што можете да направите е да ги приспособите шаблоните. Но, ми се допаѓа фактот што е лесен за користење, а функциите за управување со содржина се навистина едноставни.

Аватар за Педро Е
Педро Е

Апсолутно НАЈДОБРО

Номинален 4.0 од 5
Март 10, 2022

Squarespace е еден од најдобрите создавачи на веб-страници за почетници. Има десетици прекрасни шаблони. Шаблоните се навистина лесни за употреба и изгледаат професионално. Но, мојот проблем е што сите тие имаат некако исто чувство за нив. Тие сигурно изгледаат поинаку, но не толку многу. Генерално, Squarespace е одлично место за лансирање на вашата прва веб-страница. Можете да го направите за помалку од еден час.

Аватар за Стефани
Стефани

Неверојатни шаблони и толку лесни…

Номинален 5.0 од 5
Февруари 6, 2022

Љубов SQP! Нивните шаблони се сите модерни и зачудувачки и вкупно ми требаше помалку од еден час да ја стартувам мојата веб-страница. Единствената негатива претпоставувам е дека не е бесплатен 🙂

Аватар за Сергеј
Сергеј

достават преглед

Ажурирање

14/03/2023 – Плановите и цените се ажурирани

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...