Идеи за Side Hustles за 2024 година

in Најдобрите странични гужви

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Онлајн гужвите се одлични начини да заработите дополнителни пари 💵, но наоѓањето на вистинскиот може да биде тешко. Затоа што треба да знаете каков тип на работа сте вешти да работите, а потоа да ја пронајдете вистинската свирка врз основа на тие вештини. За да ви помогнеме побрзо да ја достигнете финансиската слобода, еве неколку од нив најдобри странични гужви за 2024 ⇣

Преземање на странична гужва да заработите пари на страна е еден начин да достигне финансиска слобода. Без разлика дали ви треба дополнителни пари за плаќање на сметките, заштеда до купи нешто посебно, или само сакате донесе некој спореден приход, страничната гужва може да ви помогне да го направите токму тоа.

Дали знаевте тоа 40% на Американците веќе имаат странична гужва? А тие што имаат странична гужва прават, во просек, прават $12,689 годишно од него. И речиси половина, 46%, направете го тоа затоа што сакаат да создадат пасивен приход.

повеќе статистики и трендови ⇣

Убавината да се има работа преку Интернет е во тоа не треба голема претходна инвестиција или специјализирани вештини. Можете да одговара на вашиот распоред, и можете да ја завршите работата од удобноста на вашиот дом.

Плус, ако тоа е нешто што уживате да го правите и добро функционира, можеби ќе можете да заработите доволно пари за да ја напуштите работата и претворете го во кариера со полно работно време!

Земете ја вашата рака на мојата листа на уникатен и онлајн идеи за странични гужвања, докажано да ви заработат дополнителни пари на страна.

Не е потребно претходно искуство!

Не е потребна техничка експертиза!

Нема патување за работа!

Без фиксна работа или временска посветеност!

Нема ограничувања за тоа колку работни места можете да работите!

Кои се најдобрите онлајн гужви за 2024 година?

Имам составено а листа на 30+ онлајн идеи за странични гужви да ве натера веднаш да почнете да ги заработувате тие дополнителни пари.

Мојот список на најдобри странични идеи за гужва за 2024 година што ќе ви донесе дополнителен приход

најдобрите странични гужви

Ако сакате да заработите дополнителни пари во 2024 година, размислете да започнете странична гужва заснована на вештачка интелигенција. Постојат голем број на големи можности на располагање, и Во оваа статија ги наведов некои од најдобрите идеи за странични гужви за вештачка интелигенција.

Еве повеќе информации за секоја од наведените онлајн работни места за работа од дома:

Правењето платени анкети преку Интернет е како го претворате времето на чекање во ред во пари. Додуша, не се исплати исто толку добро како некои од другите онлајн гужви за 2024 година на оваа листа, но исто така е една од најлесните. Сè што треба да направите е да одговорите на неколку прашања.

Повеќето платени онлајн анкети бараат само да пополните некои детали за себе во формулар. Како што можете да замислите, едноставните не се плаќаат толку добро. Ако сакате да заработувате 100 долари дневно на интернет со оваа странична гужва, одете на анкети лице-в-лице и видео-конференција. Општо земено, колку повеќе време одзема анкетата, толку подобро се исплаќа. Ова е исто така еден од најдобрите странични гужви за тинејџери.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Работа од дома Фејсбук групи

Најлесните работни места „Работа од дома“ објавени на интернет се измами. Ако изгледа премногу добро за да биде вистина, веројатно е измама. Тоа не значи дека не постојат вистински работни места „Работа од дома“ што секој може да ги работи. Бидејќи има огромна понуда на луѓе кои можат да ги работат овие работи (практично секој), добрите ги нема веднаш штом ќе бидат објавени.

Ако сакате да ги зголемите шансите да најдете едноставна работа од „Работа од дома“, најдобро е да бидете активни во групите на Фејсбук на WFH. Луѓето што објавуваат во овие групи се проверуваат на еден или друг начин. Повеќето вистински работни места од „Работа од дома“ се објавени во групите на Фејсбук и навистина брзо исчезнуваат.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Заработете пари на Редит

Редит има многу прекрасни заедници за секоја тема под сонцето. Тоа е зависничка страница исполнета со меми. НО, исто така, има многу заедници каде што луѓето објавуваат свирки и задачи што можат да ви заработат многу пари. Сепак, тоа не е само за мали задачи, можете дури и да најдете хонорарни свирки и работни места со полно работно време на Reddit.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Правете „микро“ задачи

Micro Tasks се едноставни задачи кои бараат малку до никаква вештина. Многу онлајн бизниси аутсорсинг мали задачи како што се препишување видеа, основна лекторирање, модерирање на содржината итн. Овие задачи обично траат 5-10 минути за да се завршат и може да бидат толку едноставни како сортирање на податоците во категории.

Иако повеќето микро-задачи не плаќаат многу, ако ги правите постојано, лесно можете да создадете месечен приход. Повеќето од овие микро-задачи се повторуваат и може да бидат здодевни. Но, од позитивната страна, можете да ги правите овие повторувачки задачи додека ги слушате вашите омилени подкасти или аудио книги.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете претставник за услуги на клиентите

Колку е поуспешен бизнисот, толку повеќе барања за поддршка добиваат од своите клиенти. Брзо растечките компании секогаш бараат нови претставници за поддршка на клиентите за да им се придружат на нивните тимови. Платата зависи од нивото на вашата вештина и искуство. Цените на час се движат од 10 до 50 долари на час.

Најдобриот дел од оваа странична гужва е тоа што не бара речиси никаква вештина или искуство за да започнете. Повеќето компании ги обучуваат своите нови претставници за поддршка на клиентите пред да ги започнат на терен. Оваа работа често може да се изврши од далечина и бара само пристап до компјутер, слушалки и добра интернет конекција.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Добијте плата за тестирање апликации

Ова е еден од најлесните начини да заработите пари на страна. Не се исплати многу, но се зголемува ако го правите постојано. Постојат апликации на пазарот кои плаќаат на еден или друг начин за едноставно користење.

Некои бараат само да ги чувате на телефонот и да ги оставите да работат во заднина. Ако го правите тоа постојано, можете да заработите 2-3 долари на час.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Платете за тестирање веб-страници и апликации

На бизнисите им треба повратна информација од нивната целна демографија за да ги подобрат своите апликации и веб-страници. Можете да заработите пари помагајќи им на овие бизниси со давање повратни информации за нивните веб-локации и апликации.

Се што ви треба за оваа онлајн свирка е компјутер, веб камера, микрофон и добра интернет конекција. Повеќето од овие свирки вклучуваат снимање на вашиот екран и веб-камера со помош на софтвер обезбеден од платформа. Поголемиот дел од времето, треба само да ги оставите вашите први впечатоци и да им кажете дали сите наведени информации се лесни за разбирање или не.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете купувач на мистерии

Што ако ти кажам дека можеш да почнеш да добиваш плата за да купуваш? Тоа е вистинска работа што ја прават малопродажните бизниси. Оваа странична гужва бара од вас да станете на нозе и да излезете од вашата куќа. Како таен купувач, вашата работа е да го посетите бизнисот што ве вработил и да поминете низ нивниот процес на купување. 

Откако ќе го поминете процесот на купување, известувате за повратни информации за тоа како поминало вашето искуство и дали вработените навистина биле корисни. Можеби ќе треба да побарате помош и да пријавите дали вработените биле корисни или не. Ова им овозможува на бизнисите да ги подобрат своите процеси и да проверат дали нивните вработени навистина го прават она што треба да го прават.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете слободен писател

Пишувањето на интернет може да биде многу корисно. Можете да ги подобрите вашите комуникациски вештини и да заработите добра сума на пари. Како дополнителна гужва, можете лесно да привлечете 1000 долари месечно работејќи само неколку часа неделно. Штом вашиот страничен метеж ќе излезе од земја, можете да го претворите во бизнис кој заработува над 100 милиони долари годишно ако работите доволно напорно.

Хонорарното пишување ви овозможува да ја изберете темата за која сакате да пишувате. Луд по личните финансии? Пиши за тоа. Сакате да зборувате за маркетинг? Пиши за тоа. Вие треба да одлучите за кого пишувате и за која тема пишувате. Оваа споредна свирка е совршено прилагодена за студент на колеџ!

Најдобриот дел за оваа работа преку Интернет е тоа што немате шеф на кој треба да одговарате. И ако изберете тема за која сте страсни, можете да дознаете повеќе за тоа со секој нов проект. Уште повеќе, е тоа што можете да изградите име за себе во вашата индустрија со редовно пишување.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Добијте плата за пребарување на Интернет

Ако поминувате некое време прелистувајќи на интернет, веројатно барате многу работи. Има компании кои ви плаќаат да пребарувате на интернет. Сè што треба да направите е да го користите нивниот пребарувач кога пребарувате на интернет.

Иако не се исплати многу, сигурно може да се додаде ако многу пребарувате секој ден. Можете да заработите од 25 до 100 долари месечно со оваа странична гужва.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Добијте плата за да обезбедите стручни одговори

Ако сте експерт за теми во вашата област, може да добиете плата за да давате стручни одговори на теми за кои знаете.

Сајтовите како JustAnswer и PrestoExperts ќе ви платат за да давате стручни одговори на теми од лични финансии и домашни миленици до градинарство.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Придружете се на Маркетинг Фокус и Истражувачки групи

На компаниите им треба повратна информација од нивната целна демографија од време на време за да ги подобрат своите производи и да развијат нови линии на производи. Онлајн фокус групите ви даваат можност да се платите за давање мислење за рекламите на компанијата или нивните производи.

Оваа свирка не бара многу внимание и може да се направи додека правите нешто друго. Многу од овие свирки плаќаат во картички за подарок на Амазон.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете учесник во истражувањето

Ако сте спремни да потрошите малку време одговарајќи на прашања поврзани со вашата област, можете да заработувате убав спореден приход секој месец. Испитаник е веб-страница каде што истражувачите бараат деловни професионалци кои можат да одговорат на нивните истражувачки прашања.

Истражувачите на оваа веб-локација бараат развивачи на софтвер, продавачи, продавачи, сопственици на бизниси, директори и корисници на софтвер за претпријатија. Количината на пари што можете да ја заработите зависи од вашата професија и нивото на вашето искуство. Најплатената професија на оваа страница е извршната власт и плаќа во просек 700 долари на час.

Испитаникот е одличен начин да се создаде дополнителен прилив на приход. Пријавувањето трае само неколку минути, а потоа кога ќе бидете поканети на студија, можете да изберете соодветно време за учество. Ова го прави ова совршена гужва за мајките кои остануваат дома.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете препишувач

Бизнисите сакаат нивните видеа и подкасти да се транскрибираат. Со толку многу аудио и видео содржини што се произведуваат секој час, препишувачите се во огромна побарувачка. Единственото нешто што ви треба за оваа работа е комплет уши.

Најдобриот дел од оваа работа е тоа што можете да работите онолку или онолку колку што сакате и да си ги одредите вашите часови. Единственото ограничување за тоа колку можете да заработите е колку брзо можете да пишувате и колку е добро вашето слушање со разбирање.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете а Fiverr Freelancer

Fiverr е пазар за услуги. Се поврзува freelancerпродава услуги со бизниси. Ако имате вештина што може да се продава, можете да заработувате илјадници долари секој месец Fiverr. Иако Fiverr е познат по својата цена од 5 долари, вашата услуга може да има многу повисока цена од само 5 долари.

Бизнисите плаќаат повеќе за услуги кои имаат голема побарувачка и бараат многу работа. Програмирањето плаќа многу повеќе од графичкиот дизајн. Што ќе ви платат бизнисите зависи и од нивото на вашето искуство. Но, не дозволувајте тоа да ве кочи. Можете да почнете да продавате на Fiverr и добро да се живее дури и ако си почетник.

Ако сте експерт во она што го работите и имате добро портфолио, можете да ја претворите оваа странична гужва во бизнис со 6 цифри. Најдобриот дел за Fiverr е тоа што вие одлучувате со кого ќе работите, што правите и кога ќе работите.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Направете арбитража на мало онлајн

Арбитража е кога нешто купуваш по ниска цена и го продаваш по повисока цена. Разликата е во вашиот профит. Ако сте добри во ловење зделки и обезбедување производи за ниска цена, ова е онлајн гужвата за вас.

Идејата е да купите производ од една локација по ниска цена што знаете дека можете да го продадете за повисока цена на друга страница. Во некои случаи, можеби ќе треба да го држите производот неколку недели и да чекате да се зголемат цените. Добар пример е купувањето на ретки картички од покемони и држењето на истите додека не станат ретки на пазарот.

Количината на пари што можете да ја заработите од оваа странична гужва зависи од искуството и обемот на истражување што го правите. Најдоброто место за почеток е нишата за која веќе знаете.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете модератор на социјалните медиуми

Како модератор на социјалните мрежи, помагате да се ублажи содржината што ја создаваат следбениците на бизнисот. Работата обично подразбира одговарање на твитови и коментари на луѓето. Вклучува и бришење коментари кои може да бидат негативни или спам.

Некои бизниси најмуваат модератори на социјалните медиуми за да ја модерираат содржината што е објавена во нивните групи на Фејсбук. Најдобриот дел од оваа работа е тоа што бара малку до никакво внимание и може да се направи од каде било, во секое време. Оваа работа плаќа 20-25 долари на час. Ако гледате по неколку часа секој ден, оваа странична гужва може да стане месечен приход.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Креирајте онлајн курс

Да научиш нешто самостојно е тешко и трае долго. Онлајн курсевите ви помагаат да научите побрзо со лесна за следење наставна програма и концизна содржина. Ако сте добри во нешто што другите луѓе се заинтересирани да го научат, создавањето онлајн курс е одлично странична гужва за почеток.

Можете да креирате курс за практично секоја вештина како што се градинарството, графичкиот дизајн, програмирањето, запознавањето и јавното говорење. Колку можете да заработите од онлајн курс зависи од тоа колку вештината е барана и колку сте добри во маркетингот.

Како дополнителна гужва, штом ќе добиете онлајн курс, можете да заработувате стотици долари секој месец пасивно со многу малку маркетинг. И ако вашиот курс заврши добро, можете да го претворите во бизнис со целосен удар што може да заработи милиони долари секоја година.

Подготвени да започнете? Проверете некои од најдобрите платформи за онлајн курсеви на пазарот во моментов,

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете Гласовен актер

Гласовните актери се во огромна побарувачка. Има многу бизниси на интернет на кои им треба гласовно известување за нивните видеа и реклами. Без разлика дали имате талент да правите гласови или не, можете да заработите добра сума пари со оваа странична гужва.

Најдобриот дел од оваа странична гужва е тоа што ако работите на вашите вештини за договарање гласови, можете да го претворите ова во хонорарен бизнис со полно работно време кој прави 6-цифри.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Платете се за да слушате музика

Ако сакате да слушате музика, ова е за вас. Постојат веб-локации кои ви плаќаат за слушање музика и за давање повратни информации. Ова им помага на уметниците да ја подобрат својата музика.

Вие не само што можете да добивате плата за давање повратни информации, туку можете и да заработите пари само со слушање на вашата омилена музика. Постојат веб-локации и апликации кои ставаат реклами помеѓу вашата музика и ви плаќаат за слушање музика. Ако поминувате повеќе од 10 минути слушајќи музика секој ден, тогаш оваа свирка дефинитивно вреди да се погледне.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете Tasker

Пазарите на задачи им дозволуваат на луѓето да вршат задачи за други луѓе за пари. Овие задачи може да вклучуваат сè, од испорака на нешто од едно место до друго или чистење по забава. Иако овие свирки не се најпрофитабилните, тие се одличен начин да заработите пари на страна секој месец.

Најдобриот дел од овие задачи е тоа што тие бараат малку до никаква вештина. Обично, ова се задачи што луѓето не сакаат да ги прават или се премногу зафатени за да ги извршуваат самите. Тоа може да биде едноставно како купување на нешто локално за некој кој самиот нема време.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете писател на биографија

Испраќањето резиме што не привлекува внимание е исто толку добро како да не испратите ништо. Писател на резиме е некој кој е специјализиран за пишување привлечни резимеа кои ги истакнуваат најдобрите квалитети на кандидатот. Има многу пари да се заработат во оваа индустрија. Повеќето луѓе немаат идеја како да напишат биографија, а камоли добра. 

Пишувачите на резимеа кои заработуваат најмногу пари се оние кои имаат искуство во служење на одредена индустрија или професија. Пишувачот на биографија кој пишува резимеа само за развивачите на софтвер ќе може да наплати многу повеќе од некој што работи со секого. Ако сакате да наплатите повеќе од просечниот пишувач на резимеа, изберете ниша, проучете ја и изградете портфолио за таа ниша.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Станете виртуелен асистент

Виртуелните асистенти се во огромна побарувачка во моментов бидејќи повеќето работи се одвиваат на интернет. Бизнисите претпочитаат ангажирање виртуелни асистенти за нивните директори бидејќи е многу поевтино. Иако оваа работа може да биде малку здодевна, таа може да стане приход со скратено работно време за вас ако го правите правилно.

Како виртуелен асистент, можеби ќе ве вработи некој сопственик на бизнис на кој му треба само да испратите неколку ладни е-пошта. Или можеби ќе бидете ангажирани за да организирате виртуелни состаноци за директор. Или можеби ќе бидете ангажирани да бидете виртуелен асистент со полно работно време. Платата зависи од нивото на вашата вештина и вашето искуство.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Објавувајте статии на Вокал

Вокално е платформа која ви плаќа за вашето пишување. Тоа е платформа за објавување на која секој може да објави. Ви плаќа врз основа на тоа колку прегледи добива вашата содржина. Ако објавувате нови содржини секој месец, можете лесно изгради пасивен приход што ви плаќа на автопилот.

Содржината што ја објавувате денес ќе продолжи да ви плаќа сè додека остане на страницата доколку е интересна. Вокалот, исто така, им овозможува на луѓето да ви даваат бакшиш ако им се допаѓа вашата содржина. Има и натпревари на кои можете да учествувате и да освоите парични награди.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Изнајмувајте работи на сајтови за изнајмување „peer-to-peer“.

Дали знаевте дека има пазари кои ви дозволуваат да ги позајмувате вашите работи на луѓе кои ги бараат? Во замена за пари, се разбира!

Сега, не се плаќаат сите работи исто. Техничката опрема што чини многу за купување обично се плаќа најмногу. Подобро е да го позајмите за пари отколку да го оставите да рѓосува во вашата гаража. Опремата што е тешко да се набави или која чини многу пари за да ја купите може да ви донесе добар месечен приход што може да додаде до над 10,000 долари годишно.

Дознајте повеќе за оваа странична гужва >>

Започни блог

Отворањето блог не е како што беше. Оваа странична гужва не е за започнување онлајн-дневник во стилот на 2008 година каде што пишувате за вашиот живот. Ако имате некое хоби или страст, можете да го претворите во гужва со редовно блогирање за тоа.

Оваа страничната гужва има потенцијал да се претвори во бизнис со полно работно време што прави над 6-цифри годишно. Има многу успешни претприемачи кои прво започнале со блог, а сега заработуваат милиони долари. Имињата го вклучуваат популарниот автор Тим Ферис кој напиша 4-часовна работна недела и 4-часовно тело. Тој започна само со блог.

Друг пример е Рамит Сети кој започна едноставен блог за лични финансии и сега е најпродаваниот автор во индустријата за лични финансии. Неговиот блог стана толку популарен што заработи околу 5 милиони долари за само една недела продавајќи курс на неговиот блог.

Ако размислувате да отворите блог, важно е да го изберете вистинскиот решение за хостирање. Хостинг помага да се осигура дека вашата содржина е безбедна и сигурна кога ќе стигне до вашите клиенти.

Дознајте повеќе за започнување блог >>

Веднаш пред нас се одвива ерата на економијата на страничните свирки. Овие статистики за странични гужви за 2024 година ќе ви ги покажат клучните фактори на возење зад неа.

статистика за странични гужви 2024 година

Тоа го покажуваат податоците од различни извори бројот на странични гужви во САД е во пораст и дека трендот на странични вработувања се очекува да продолжи во 2024 година и понатаму.

Ова е добра вест за луѓето кои сакаат да заработат дополнителни пари, бидејќи ќе има повеќе можности за тоа.

Прашања и Одговори

Wrau Up – Идеи за странични гужви кои ќе ви помогнат да заработите пари онлајн

Многу луѓе бараат лесни странични работни места од дома за да го надополнат својот приход.

Започнувањето на странична гужва може да биде одличен начин да заработите дополнителен приход и да ги следите вашите страсти.

За да започнете, важно е да имате солиден деловен модел и јасно разбирање на вашата идеја за странична гужва. Изработката на силно мотивационо писмо исто така може да ви помогне да се истакнете пред потенцијалните клиенти или работодавци.

Без разлика дали барате да започнете спореден бизнис за одредена цел или едноставно истражувате различни можности, има многу опции за избор.

Со одредена посветеност и напорна работа, страничната гужва може да обезбеди исполнет и профитабилен извор на приход.

Во денешното дигитално доба, има безброј можности за странични гужви кои можат да ви помогнат да заработите дополнителен приход во април 2024 година.

Колеџ студенти може да полага онлајн анкети или да стане креатори на содржини и да создаде онлајн гужва преку а YouTube канал or управување со социјалните медиуми.

Онлајн курсеви и партнерски маркетинг се исто така популарни опции за оние кои сакаат да заработат пари на страна.

За оние кои претпочитаат повеќе традиционални странични гужви, испорака на храна or отворање продавница за е-трговија се исто така профитабилни опции.

Покрај тоа, преведувачки услуги може да обезбеди одличен начин да заработите дополнителни пари за двојазични поединци.

Можностите за странични гужви се бескрајни, затоа пронајдете го оној што одговара на вашите интереси и вештини за да започнете да заработувате дополнителни пари.

Почетна » Најдобрите странични гужви

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Навистина уживав во овој курс! Повеќето работи можеби сте ги слушнале претходно, но некои биле нови или испорачани на нов начин на размислување. Тоа е повеќе од вредно - Трејси Мекини
Научете како да креирате приходи со тоа што ќе започнете 40+ идеи за странични гужви.
Започнете со вашата странична гужва (Fiverr Научете го курсот)
Споделете на...