10 најдобри услуги за складирање во облак (и 2 што треба да ги избегнувате)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

облак складирање услугите ви дозволуваат да ги складирате вашите датотеки на нивните сервери, обезбедувајќи ги и осигурувајќи дека можете да пристапите и да ги споделувате во секое време, од каде било и на кој било уред. Пред да одлучите со кој да одите, ајде споредете го најдобро складирање во облак на пазарот во моментов.

Брзо резиме:

 • Најдобра евтина опција за складирање облак: pCloud ⇣ Ако имате мал буџет, но сепак сакате да пристапите до што е можно повеќе напредни функции, pCloud е одлична опција со прифатливи доживотни планови.
 • Најдобро складирање облак за деловна употреба: Sync.com ⇣ Овој популарен провајдер за складирање облак може да се пофали со одличен опсег на функции, водечки безбедносни интеграции во индустријата и одлична вредност за парите.
 • Најдобро складирање облак за лична употреба: Dropbox ⇣ Секој што бара висококвалитетен провајдер за складирање облак со дарежлив простор и моќен бесплатен план ќе му се допадне Dropbox.

Користењето на складиштето во облак е толку вообичаено што можеби веќе го користите без да го сфатите. Ве гледаме, иматели на Gmail сметки! Но, ако сакате да станете посериозни или понамерни со користењето на складиштето во облак, прочитајте понатаму. 

Безбедноста и приватноста се две од најважните работи што треба да се земат предвид при изборот на најдоброто складирање во облак за вашите потреби.

Треба да се обидете да се погрижите да изберете провајдер кој користи шифрирање со нула знаење, има високо безбедна серверска инфраструктура и ја цени приватноста пред сè друго.

Најдобри услуги за складирање облак за лична и деловна употреба во 2023 година

Ние ќе ви помогнеме да се движите низ прашањата кои се движат од „кои се најдобрите добавувачи за складирање облак“ до „кои се различните видови складирање облак“ и пошироко. Ајде да почнеме.

Исто така. На крајот од оваа листа, вклучив два од најлошите даватели на складирање облак во моментов што препорачувам никогаш да не ги користите.

1. pCloud (Најдобра вредност за парите и евтино складирање облак во 2023 година)

pcloud

Начин на чување: До 2TB

Бесплатно складирање: 10 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 2 ТБ за 99.99 долари годишно (9.99 долари месечно)

Брзо резиме: pCloud е безбеден и лесен за користење обезбедувач на складирање со седиште во Швајцарија кој ви овозможува бесплатно складирање до 10 GB и нуди доживотни планови до 2 ТБ што ја прави неговата услуга поевтина на долг рок бидејќи нема да морате да се грижите за надоместоците за обновување.

Веб-страница: www.pcloud. Со

она што ја прави pCloud се издвојува од конкурентите, можеби најмногу од сè е неговата единствена понуда на трајно, доживотно складирање во облак.

карактеристики:

Наместо месечни или годишни планови за плаќање, pCloud корисниците едноставно ставаат надолу a еднократно доживотно складирање во облак такса и оттогаш се поставени со складирање во облак.

Кога ќе ја споите оваа опција со функционален интерфејс лесен за користење, без ограничувања за големината на датотеката и изборот каде да ги складирате вашите податоци (САД или ЕУ) поради проблеми со приватноста, pCloud може да направи многу привлечна понуда за многу корисници на лични облак складирање.

pcloud карактеристики

pCloud нуди и една карактеристика која тешко може да се најде која е привлечна за некои: вграден музички плеер.

Сепак, деловните корисници може да ја сметаат оваа поставка помалку привлечна, и pCloud нема одредени други карактеристики кои ја олеснуваат соработката и интеграцијата на трета страна.

Добрите

 • Еднократна такса - без месечни или годишни плаќања за паметење (или заборавање)
 • Лесен за користење
 • Нема ограничувања за датотеки
 • Добри опции за приватност

Конс

 • Нема соработка
 • Нема опции за интеграција
 • Ограничена поддршка
 • Шифрирање од крај до крај (pCloud Crypto) е платен додаток

Планови за цени

Има дарежлива бесплатна сметка со простор за складирање до 10 GB.

Меѓу платените планови, pCloud нуди премиум, премиум плус и бизнис. Секој од нив може да се плаќа на месечна основа или со единствена доживотна такса.

Бесплатен план од 10 GB
 • пренос на податоци: 3 GB
 • Складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Премиум план од 500 GB
 • пренос на податоци: 500 GB
 • Складирање: 500 GB
 • Цена месечно: $ 4.99
 • Цена годишно: $ 49.99
 • Доживотна цена: 200 долари (еднократно плаќање)
План за Premium Plus 2TB
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Цена месечно: $ 9.99
 • Цена годишно: $ 99.99
 • Доживотна цена: 400 долари (еднократно плаќање)
Прилагоден план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Доживотна цена: 1,200 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 2 ТБ
 • пренос на податоци: 2 TB (2,000 GB)
 • Складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 600 долари (еднократно плаќање)
Семеен план од 10 ТБ
 • пренос на податоци: 10 TB (10,000 GB)
 • Складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Корисници:-1 5
 • Доживотна цена: 1,500 долари (еднократно плаќање)
Бизнис план за неограничено складирање
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: Неограничено
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 9.99 долари по корисник
 • Цена годишно: 7.99 долари по корисник
 • Вклучува pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе
Business Pro неограничен план за складирање
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: Неограничено
 • Корисници: 3 +
 • Цена месечно: 19.98 долари по корисник
 • Цена годишно: 15.98 долари по корисник
 • Вклучува приоритетна поддршка, pCloud шифрирање, 180 дена верзии на датотеки, контрола на пристап + повеќе

Крајна Линија

Лесно е да се мисли тоа pCloud е скапо. Сепак, еднократното плаќање е поевтино на долг рок бидејќи нема да мора да се грижите за надоместоците за обновување. Можете исто така да бидете сигурни дека вашите податоци се безбедни, благодарение на силното шифрирање и големиот вишок.

Дознај повеќе за pCloud и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат. 

… или прочитајте ги моите детални pCloud преглед овде

2. Sync.com (Најдобра брзина и безбедност за складирање во облак)

sync

Начин на чување: До 2TB

Бесплатно складирање: 5 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 2 ТБ за 96 долари годишно (8 долари месечно)

Брзо резиме: Sync.comСкладирањето во облак, лесно за користење, доаѓа со големи брзини, приватност и безбедност, сето тоа за прифатлива цена. Исто така, има дарежлив бесплатен план што можете да го користите за да го тестирате, а излегува од кутијата со вклучено шифрирање со нула знаење.

Веб-страница: www.sync.com

Ако ја барате најдобрата опција за сеопфатно складирање на облак, Sync ќе биде вашата најдобра залог.

карактеристики:

 • Безбедност со нула знаење
 • Одлична верзија на датотеки
 • Нема ограничување на големината на датотеката

Додека другите даватели на складирање облак може да понудат повеќе во една или две специфични области, Sync го нуди најдоброто решение воопшто.

Создаден во Канада во 2011 година со примарен фокус на приватноста на корисниците, Sync е неверојатно достапен и интуитивно лесен за користење.

sync.com карактеристики

Инсталирањето е лесно и повеќето операции се вртат околу пристапот со влечење и спуштање. Ова безбедно складирање во облак прифаќа секаков вид датотека и тие датотеки се лесни за споделување.

Сепак, оваа услуга за складирање облак нуди само годишни договори и можеби нема да биде за вас ако ви треба флексибилност на месечните планови.

Добрите

 • Дава приоритет на почитувањето на законот за приватност
 • Без грешки, лесно обновување на датотеки
 • Лесно споделување датотеки
 • Голем избор на опции за план (вклучувајќи неограничени планови за складирање облак)
 • Заработете бесплатен простор преку препораки. 

Конс

 • Многу поедноставен десктоп клиент
 • Нема договори пократки од 1 година
 • Нема поддршка во живо

Планови за цени

Sync нуди дарежливи ценовни планови, вклучувајќи солидна бесплатна опција, како и 4 нивоа на платено: соло основно, соло професионално, тимски стандард и тимови неограничено. Двата тимски планови се ценети според бројот на корисници.

Бесплатни план
 • пренос на податоци: 5 GB
 • Складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Личен мини план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 200 GB
 • Годишен план: 5 долари месечно (60 долари годишно)
Pro Solo Основен план
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: 8 долари месечно (96 долари годишно)
Про соло стандарден план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 3 TB (3,000 GB)
 • Годишен план: 12 долари месечно (144 долари годишно)
План Pro Solo Plus
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: 4 TB (4,000 GB)
 • Годишен план: 15 долари месечно (180 долари годишно)
Стандарден план на Pro Teams
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 1 ТБ (1000 GB)
 • Годишен план: 5 долари месечно по корисник (60 долари годишно)
План на Pro Teams Plus
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: 4 TB (4,000 GB)
 • Годишен план: 8 долари месечно по корисник (96 долари годишно)
Напреден план на Pro Teams
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Годишен план: 15 долари месечно по корисник (180 долари годишно)

Крајна линија:

Sync е едноставно решение за складирање облак со разумни цени за огромен простор за складирање. Неговите услуги се релативно основни, но едноставноста го прави привлечен, особено за корисниците кои не сакаат многу функции. Иако поддршката за корисници има ограничени опции, дополнителната безбедност и ограничените интеграции на трети страни се нешто што треба да се земе предвид. Значи, ако барате едноставно и ефективно решение за складирање облак, регистрирајте сметка со sync денес за да започнете. 

Дознај повеќе за Sync и како нејзината услуга за складирање облак може да ви користи. 

… или прочитајте ги моите детални Sync.com преглед овде

3. Ицедрив (Најдобра опција за силна безбедност и лесно користење)

погон на мраз

Начин на чување: До 2TB

Бесплатно складирање: 10 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 1 ТБ за 229 долари годишно (4.17 долари месечно)

Брзо резиме: Icedrive нуди некои навистина извонредни карактеристики, висока безбедност и конкурентни цени, но не успева во одделот за соработка и во недостатокот на поддршка.

Веб-страница: www.icedrive.net

Ицедрив, основана во 2019 година, е еден од поновите и актуелни даватели на складирање облак.

Карактеристики на Icedrive

 • Преглед на датотеки, дури и на шифрирани датотеки
 • Многу дарежлив бесплатен план со 10 GB, плус дарежливи животни планови
 • Споделување датотеки и папки
 • Верзија на датотеки

Оваа опција за складирање облак има многу потенцијал, а со a дарежлив 10 GB слободен простор за складирање, едноставно не можете да го победите Icedrive како еден од најдарежливите бесплатни планови.

Повеќе како Sync, Icedrive става висок приоритет на приватноста и навистина испорачува. Исто така, нуди чист, јасен кориснички интерфејс кој може да биде одличен за новите корисници, а виртуелниот диск значи дека нема да ви го изеде хард дискот.

карактеристики на icedrive

Сепак, сè уште има простор да расте, а корисниците може да го пропуштат недостатокот на опции за соработка или способноста да се интегрираат со апликации за продуктивност од трети страни како Microsoft 365.

Icedrive Security

Со Icedrive, можете да ослободите простор на хард дискот со преместување датотеки во облакот и да заштедите пари на долг рок бидејќи нуди високи стапки на складирање.

Icedrive со себе носи некои од најнапредните безбедносни карактеристики, вклучително и споделување датотеки, што значи дека само оние кои имаат пристап до споделена врска ќе можат да видат кој било дел од она што се наоѓа во таа конкретна папка.

Исто така, вреди да се напомене е неговото шифрирање од крај до крај со нула знаење, што значи дека дури и ако некој некако може да ја пробие вашата лозинка, тој нема да може да види ништо без претходно да ги дешифрира или разбие вашите податоци.

Алгоритам со две риби

Twofish е шифрирање на симетричен клуч дизајниран од Брус Шнајер и Нилс Фергусон. Има 128-битна големина на блок, користи клучеви од 256 бита и може да користи клучеви со должина до 512 бита. Клучниот распоред на Twofish се потпира на шифрата Blowfish за неговата основна работа. Twofish се состои од 16 кругови со осум идентични подклучеви по круг; оваа вкупна количина на независни податоци обезбедува отпор кон поврзани/избрани напади со обичен текст.

Icedrive е единствената шифрирана услуга за складирање облак што го користи алгоритмот Twofish.

Шифрирање со нула знаење

Icedrive нуди шифрирање од крај до крај со нула знаењеn што значи дека само вие имате пристап до вашите датотеки, дури ни Icedrive.

Шифрирањето со нула знаење е начин на мешање на информациите така што тие не можат да бидат прочитани од никој друг освен лицето или компјутерот што ги генерирал и шифрирал. Гарантира дека никој освен вас не може да ги види вашите податоци во нивната нескротена форма.

Облакот за складирање на Icedrive со нула знаење ги шифрира сите ваши датотеки од страна на клиентот, што значи дека дури и вработените во Icedrive нема да имаат пристап до нив од која било причина, вклучително и на нивните сервери.

Вашата приватност е заштитена со складирање облак со нула знаење од Icedrive!

Добрите

 • Неверојатен бесплатен план за складирање
 • Силни карактеристики за безбедност и приватност
 • Лесен за користење интерфејс
 • Виртуелен погон

Конс

 • Нема добри опции за соработка
 • Не нуди многу интеграција на трета страна
 • Само корисниците на Windows ќе можат да ги користат сите функции

Планови и цени на Icedrive

Ја зема нашата врвна награда за бесплатни планови, Icedrive's Бесплатно складирање од 10 GB поврзано со одлични карактеристики е доволно привлечно што можеби нема да ви треба една од платените опции.

Но, ако го правите тоа, Icedrive нуди три нивоа: Lite, Pro и Pro+, кои главно се разликуваат по опсегот и ограничувањата за складирање.

Бесплатни план
 • пренос на податоци: 3 GB
 • Складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Лајт план
 • пренос на податоци: 250 GB
 • Складирање: 150 GB
 • Месечен план: не е достапно
 • Годишен план: 1.67 долари месечно (19.99 долари годишно)
 • Доживотен план: $ 99 (еднократно плаќање)
про план
 • пренос на податоци: 2 TB (2000 GB)
 • Складирање: 1 TB (1000 GB)
 • Месечен план: $ 4.99 месечно
 • Годишен план: 4.17 долари месечно (49.99 долари годишно)
 • Доживотен план: $ 229 (еднократно плаќање)
Про+ план
 • пренос на податоци: 8 TB (8000 GB)
 • Складирање: 5 TB (5000 GB)
 • Месечен план: $ 17.99 месечно
 • Годишен план: 15 долари месечно (179.99 долари годишно)
 • Доживотен план: $ 599 (еднократно плаќање)

Крајна Линија

Icedrive е новодојденец во сцената за складирање облак, што се вели, дефинитивно прикажува некои многу ветувачки знаци.

Тој нуди повеќе простор од кој било од неговите конкуренти и цените се одлични. Безбедносно, тие нудат сигурни функции како шифрирање Twofish, шифрирање од страна на клиентот, како и нула познавање на вашите податоци што треба да ве натера да се чувствувате безбедно за складирање на вашите датотеки со нив на долг рок.

На лоша страна иако; тие се релативно нова компанија и ако ова ви пречи тогаш можеби вреди да се погледне во други провајдери како на пр Dropbox or Sync наместо тоа, кои биле наоколу подолго. Но, ако тоа не е проблем за вас, тогаш пробајте го Icedrive денес! Вашите датотеки се безбедни со складирање на облак со нула знаење од Icedrive!

Дознајте повеќе за Icedrive и како нејзината услуга за складирање облак може да ви користи.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Icedrive овде

4. Internxt (Службата за складирање на облак е во тек)

internxt облак складирање

Начин на чување: До 20TB

слободен складирање: 10 GB бесплатно складирање облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 2 ТБ (еднаш 299 долари), 5 ТБ 499 долари (еднаш) или 10 ТБ (999 долари еднаш)

Брзо резиме: Internxt е услуга за складирање облак што нуди доживотни планови за складирање, користејќи децентрализирана технологија за дополнителна безбедност и доверливост. Со прикачувања и преземања со голема брзина и интерфејс лесен за користење, Internxt е одлична опција за оние кои бараат долгорочно, безбедно решение за складирање.

Веб-страница: www.internxt.com

Internxt е новодојдена услуга за складирање на облак која нуди дарежливи планови за складирање доживотно.

Internxt е новодојдена услуга за складирање на облак која нуди дарежливи планови за складирање доживотно. Иако е основана во 2020 година, веќе гради лојални следбеници. Компанијата се пофали над милион корисници ширум светот и повеќе од 30 награди и признанија во областа.

Кога станува збор за карактеристиките за соработка и продуктивност, Internxt дефинитивно не е најблескавата опција на пазарот. Сепак, она што им недостига во одредени карактеристики го надополнуваат со силна посветеност за чување на вашите податоци безбедни.

Ако барате провајдер за складирање облак кој сериозно ги сфаќа приватноста и безбедноста, Internxt е врвен конкурент.

Internxt користи децентрализирана технологија, што значи дека датотеките се чуваат на повеќе сервери низ целиот свет, што го прави побезбеден и помалку ранлив на хакирање или загуба на податоци.

Добрите и лошите страни на Internxt

Добрите

 • Лесен за користење, добро дизајниран и лесен интерфејс
 • Добра поддршка за клиентите
 • Планови со разумна цена, особено Индивидуален план од 2 ТБ
 • Децентрализирана технологија за дополнителна безбедност
 • Прикачувања и преземања со голема брзина
 • Лесен за користење интерфејс
 • Доживотни планови за еднократна исплата од 299 долари

Конс

 • Недостигаат карактеристики за соработка и продуктивност
 • Ограничено на одредени типови датотеки
 • Нема верзии на датотеки
 • Ограничена интеграција на апликации од трети страни

Ако барате безбедно, долгорочно решение за складирање облак, пробајте го Internxt. Пријавете се за доживотен план за складирање денес и искусете ја безбедноста и доверливоста на децентрализираната технологија.

Посетете ја веб-страницата Internxt.com за сите најнови зделки ... или прочитајте ги моите детални Internxt преглед

5. Dropbox (Водач во индустријата, но со недостатоци во приватноста)

dropbox

Начин на чување: 2000 GB - 3 TB

Бесплатно складирање: 2 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 2 ТБ за 9.99 УСД месечно (119.88 УСД се наплаќаат годишно)

Брзо резиме: Dropbox е еден од лидерите во индустријата за складирање облак и нуди одлични карактеристики како што се соработка, интеграции на алатки и synced десктоп папки за пристап до каде било. Сепак, Dropbox пропаѓа кога станува збор за приватноста и безбедноста.

Веб-страница: www.dropbox. Со

Покрај тоа што има престиж да биде еден од оригиналните играчи во областа на решенија за складирање облак, Dropbox ја зема ознаката за најдобар за тимска соработка.

карактеристики:

 • Одлични опции за соработка, вклучувајќи Office и Google Docs
 • Пристап до широк опсег на интеграции од трети страни
 • Дигитален потпис
 • Приспособлива алатка за портфолио

Со Dropbox Хартија функцијата, тимовите можат да соработуваат на документ на огромен број начини, додавајќи сè, од видеа до емотикони и да додаваат коментари во групата или на одредени корисници.

Исто така нуди и интеграција со Microsoft Office и Google Docs за поголема соработка. Друга популарна карактеристика на ова облак складирање услугата е опција за дигитален потпис.

Сепак, Dropbox нема силно обезбедување во споредба со другите даватели на облак, а многу корисници се жалат на пострмните ценовни структури.

Добрите

 • Широки можности за соработка
 • Карактеристики на дигитален потпис
 • Интеграција на продуктивност од трета страна
 • Компатибилен на повеќе оперативни системи и мобилни платформи

Конс

 • Поскапи ценовни планови
 • Нема шифрирање од крај до крај
 • Ограничено складирање, особено во бесплатните планови

Планови за цени

Dropbox доаѓа на поскапиот крај на спектарот на решенија за складирање облак. Постои бесплатна опција за сметка, но таа нуди безначајна 2GB, кој бледне покрај другите провајдери.

Неговите платени понуди доаѓаат во три пакети: Dropbox Плус, Dropbox Семејството и Dropbox Професионален, за кој плаќате од страна на корисникот за 2000GB.

Основниот план
 • Складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Плус план
 • Складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: 9.99 долари месечно (119.88 долари годишно)
План за семејство
 • Складирање: 2 TB (2,000 GB)
 • Годишен план: 16.99 долари месечно (203.88 долари годишно)
Професионален план
 • Складирање: 3 TB (3,000 GB)
 • Месечен план: 19.99 долари месечно по корисник
 • Годишен план: 16.58 долари месечно по корисник (198.96 долари годишно)
стандард план
 • Складирање: 5 TB (5,000 GB)
 • Месечен план: 15 долари месечно по 3+ корисници
 • Годишен план: 12.50 долари месечно по 3+ корисници (150 долари годишно)
Напреден план
 • Складирање: Неограничено
 • Месечен план: 25 долари месечно по 3+ корисници
 • Годишен план: 20 долари месечно по 3+ корисници (240 долари годишно)

Крајна Линија

Dropbox се смета за провајдер кој го претвори складирањето во облак во мејнстрим феномен. На пазарот е веќе неколку години; оттука, други провајдери ги копираа повеќето од неговите карактеристики и идеи. Неговата главна сила е да нуди карактеристики кои се лесни за употреба. Значи, ако барате услуга за складирање која има одлични карактеристики за соработка и силна интеграција, тогаш Dropbox е вашата идеална услуга.

Дознај повеќе за Dropbox и неговите услуги може да ви користат.

6. NordLocker (Безбеден и се-во-едно VPN и менаџер за лозинки)

nordlocker

Начин на чување: До 500GB

Бесплатно складирање: 3 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: Планот од 500 GB е 3.99 УСД месечно (47.88 УСД се наплаќа годишно)

Брзо резиме: NordLocker „е решение за шифрирање на целиот диск што им нуди на корисниците целосна контрола врз нивните податоци. Ова значи дека тие можат да вчитуваат и растоваруваат датотеки исто како и со конвенционалните хард дискови, но без никакви проблеми со дешифрирање/шифрирање.

Веб-страница: www.nordlocker.com

Можеби веќе сте запознаени со компанијата зад која стои НордЛокер, но не нужно за складирање облак. Овој давател на услуги за складирање облак започна како не повеќе од алатка за шифрирање.

карактеристики:

 • Енкрипција и безбедност што не може да се пробие
 • Едноставно споделување засновано на покани
 • Неограничени уреди
 • 24 / 7 поддршка

Сепак, компанијата зад добро познат NordVPN одлучи во 2019 година да се прошири во бизнисот за личен облак складирање.

Од очигледни причини, ова го става NordLocker на предниот дел од пакетот ако енкрипцијата од крај до крај е ваш приоритет.

Компанијата е толку уверена во својата безбедност што спонзорираше хакерски предизвик во 2020 година и ниту еден од натпреварувачите не можеше успешно да се пробие.

nordlocker безбедност

Настрана безбедноста, најголемите продажни места на NordLocker се чини дека се фокусирани на леснотијата на користење и чистиот, јасен интерфејс.

Сепак, неговите планови се релативно скапи, опциите за плаќање се поограничени и му недостасуваат некои од карактеристиките на поголемите имиња во играта за складирање облак.

И технички, NordLocker е само страната за шифрирање на складирањето облак и затоа треба да се спои со друг провајдер за целосно искуство за складирање облак.

Добрите

 • Одлично шифрирање од крај до крај
 • Шифрирањето е моментално, автоматско и неограничено
 • Нема ограничувања за типот или големината на датотеката
 • Интуитивен, лесен за користење интерфејс
 • Бесплатниот план од 3 GB ужива исто ниво на шифрирање

Конс

 • Не прифаќа PayPal
 • Недостига автентикација со два фактори
 • Поскапи од споредливите опции

Планови за цени

Иако помалку импресивните 3 GB простор за складирање на бесплатниот план на NordLocker не се собираат покрај другите провајдери, фактот што корисниците на бесплатните планови имаат пристап до сите на истите врвни безбедносни и шифрирани карактеристики како платените корисници е прилично привлечна.

Платениот план, NordLocker Premium, во основа додава повеќе простор.

Бесплатни план
 • пренос на податоци: 3 GB
 • Складирање: 3 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Премиум план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 500 GB
 • Месечен план: $ 7.99 месечно
 • Годишен план: 3.99 долари месечно (47.88 долари годишно)

Крајна Линија

Nordlocker е многу безбедна услуга за складирање облак што доаѓа со извонреден кориснички интерфејс. Сепак, можете да го користите само на десктоп оперативни системи, а неговите планови не се со голем капацитет.

Дознајте повеќе за NordLocker и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на NordLocker овде

7. Google Вози (Најдобра опција за почетници)

google вози

Начин на чување: До 30TB

Бесплатно складирање: 15 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 100 GB за 1.67 долари месечно (19.99 долари годишно)

Брзо резиме: Google Drive е услуга за складирање обезбедена од Google Inc. што им овозможува на корисниците да складираат датотеки и подоцна да пристапуваат до нив од веб-прелистувач или од Google Возете клиентска апликација која работи на Microsoft Windows, macOS, Linux, Android или iOS.

Веб-страница: www.google.com/drive/

Ако сакате давател на услуги во облак кој е лесен и познат, не можете да погрешите Google Возење.

карактеристики:

 • Целосна интеграција со импресивни опции во G Suite
 • Целосен опсег на опции за поддршка
 • Широки опции за интеграција на трета страна
 • Двофакторска автентикација

Надвор од малите, но лојални следбеници на Bing, речиси сите се запознаени со веселите основни бои на G Suite, Googleширока колекција на алатки и апликации за продуктивност.

Значи скокање во интуитивното Google Функционалноста на погонот е непречена транзиција. Всушност, повеќето Google се обезбедуваат иматели на сметки а Google Вози сметка стандардно.

Можностите за соработка со овој давател на облак услуги се одлични и Google добро се интегрира со многу услуги од трети страни.

google вози

Со дарежлив бесплатен план од 15 GB, обичниот корисник можеби никогаш нема да види причина да оди подалеку од тоа.

Што се однесува до основите, како на пр syncИНГ и споделување датотеки, Google Drive има многу да понуди, но ако корисниците сакаат понапредни опции во тие категории, Google можеби не е најдобриот производ.

Корисниците исто така имаат многу грижи за Googleлошата евиденција на приватноста.

Добрите

 • Google познавање на производот
 • Лесен за користење распоред и интерфејс
 • Експанзивни способности за соработка
 • Дарежлив бесплатен план

Конс

 • Карактеристиките се основни
 • загриженост околу приватноста

Планови за цени

Сите иматели на сметки на Gmail стандардно добиваат Бесплатно складирање од 15 GB без да мора да прави ништо. Ако вашите потреби се поголеми од тоа, Google Подигнете ги цените за дополнителни пакети врз основа на големината на складирањето. Пакетите се достапни за 100GB, 200GB, 2TB, 10TBи 20 ТБ.

План од 15 GB
 • Складирање: 15 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
План од 100 GB
 • Складирање: 100 GB
 • Месечен план: $ 1.99 месечно
 • Годишен план: 1.67 долари месечно (19.99 долари годишно)
План од 200 GB
 • Складирање: 200 GB
 • Месечен план: $ 2.99 месечно
 • Годишен план: 2.50 долари месечно (29.99 долари годишно)
План од 2 ТБ
 • Складирање: 2,000 GB (2 ТБ)
 • Месечен план: $ 9.99 месечно
 • Годишен план: 8.33 долари месечно (99.99 долари годишно)
План од 10 ТБ
 • Складирање: 10,000 GB (10 ТБ)
 • Месечен план: $ 49.99 месечно
План од 20 ТБ
 • Складирање: 20,000 GB (20 ТБ)
 • Месечен план: $ 99.99 месечно
План од 30 ТБ
 • Складирање: 30,000 GB (30 ТБ)
 • Месечен план: $ 149.99 месечно

Крајна Линија

Google Drive е една од најсигурните облак платформи. Бевме особено импресионирани од неговите можности за соработка. Неговата оригинална интеграција со G Suite и функциите за споделување датотеки не се ништо друго. Затоа, ако ви треба едноставна услуга за складирање облак со одлични карактеристики за соработка, треба да се регистрирате за a Google сметка за пристап Google Возење.

Дознај повеќе за Google Вози и како неговите облак услуги можат да ви користат. 

8. Box.com (Најдобро складирање облак за бизниси во 2023 година)

кутија

Начин на чување: 10 GB до неограничено

Бесплатно складирање: 10 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: неограничен простор од 15 долари месечно (180 долари годишно)

Брзо резиме: Облак складирање на Box.com има Основни и Про нивоа. Двата планови нудат многу простор за складирање, но планот Premium ви дава дополнителни функции, како што се напредни алатки за управување со датотеки, складирање за мултимедијални датотеки како видеа и музика, корпоративни безбедносни политики за да се спречат грешките во резервната копија да влијаат на вашиот бизнис, автоматски известувања по е-пошта по ново прикачувања на датотеки и повеќе.

Веб-страница: www.box.com

Допаѓа Dropbox, Box.com е еден од најраните играчи во облак складирање, и всушност, двата провајдери споделуваат многу исти карактеристики.

карактеристики:

 • Инстант интеграција со Google Работен простор, Slack и Office 365
 • Апликациите за земање белешки и управување со задачи се стандардни
 • Способности за директна соработка
 • Прегледи на датотеки
 • Двофакторска автентикација

Но она што Box навистина се издвојува е во неговото одлични деловни понуди. Box нуди долга листа на интеграции на апликации од трета страна, вклучувајќи некои од најпопуларните апликации за продуктивност и управување со задачи, како Salesforce, Trelloи Асана.

Исто така, овозможува беспрекорна тимска соработка. Некои може да тврдат дека деловните планови на Бокс, и неговите планови воопшто, работат на скапата страна.

Сепак, понудите за деловни планови како заштита на податоци и неограничено складирање тешко се надминуваат. Box дури им нуди на бизнисите сопствено брендирање. Од друга страна, Box нуди само просечни функции за приватност. 

Добрите

 • Неограничено складирање
 • Широки опции за интеграција
 • За заштита на податоците
 • Солидни деловни планови
 • Во согласност со GDPR, како и HIPAA

Конс

 • Висока цена
 • Поголеми ограничувања во личните планови

Планови за цени

Box нуди бесплатен план со простор за складирање од 10 GB, но му недостигаат повеќето од карактеристиките за деловна продуктивност што го издвојуваат овој давател на складирање.

Постојат 5 категории на платени планови: Стартер, Личен про, Бизнис, Бизнис Плус и Претпријатие. Почетниот план, слично на бесплатниот план, нуди неколку од одличните функции, но нуди повеќе простор за складирање од бесплатниот план.

Индивидуален план
 • пренос на податоци: 250 MB
 • Складирање: 10 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
Личен про план
 • пренос на податоци: 5 GB
 • Складирање: 100 GB
 • Месечен план: $ 10 месечно
План за почетници
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: 100 GB
 • Месечен план: 7 $ месечно на 3-6 корисници
 • Годишен план: 5 $ месечно на 3-6 корисници (60 $ се наплаќаат годишно)
Бизнис План
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: Неограничено
 • Месечен план: $ 20 месечно
 • Годишен план: 15 долари месечно (180 долари годишно)
Бизнис плус план
 • пренос на податоци: неограничен
 • Складирање: Неограничено
 • Месечен план: $ 33 месечно
 • Годишен план: 25 долари месечно (300 долари годишно)
План за претпријатија
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: Неограничено
 • Месечен план: $ 47 месечно
 • Годишен план: 35 долари месечно по корисник (60 долари годишно)

Крајна Линија

Бокс сака да и служи на деловната заедница. Сепак, поединците можат да најдат и нешто што им одговара. Корисниците уживаат во одлични алатки за соработка, автоматизација и усогласеност на податоците и пристап до неколку API. За бизнисите кои се заинтересирани за неограничен простор, креирајте сметка на Box за да започнете да уживате во придобивките!

Дознајте повеќе за Box и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат.

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Box.com овде

9. Мајкрософт OneDrive (Најдобро за корисници на MS Office и бекап на Windows)

Microsoft onedrive

Начин на чување: 5 GB до неограничено

Бесплатно складирање: 5 GB бесплатно складирање во облак

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: Неограничен простор за 10 долари месечно по корисник (120 долари годишно)

Брзо резиме: Мајкрософт OneDrive е датотеката за складирање облак достапна бесплатно за сите корисници на Windows. Можете да складирате неограничени датотеки и да пристапувате до нив од кој било уред со интернет конекција. OneDrive стандардно им дава 5 GB простор на новите корисници, што можете да го зголемите до 100 GB со упатување пријатели.

Веб-страница: www.microsoft.com/microsoft-365/onedrive/online-cloud-storage

Доколку престојувате во sync со вашиот проток на Microsoft е висок приоритет за вас, Microsoft OneDrive нема да ве изневери.

карактеристики:

 • Целосна интеграција со Microsoft Office 365, Windows, SharePoint и други производи на Microsoft
 • Соработка во реално време
 • Опција за автоматска резервна копија
 • Обезбеден личен трезор

И покрај тоа што нуди облак складирање подоцна од другите провајдери, Microsoft OneDrive брзо стана популарен едноставно со тоа што беше стандарден провајдер за повеќето корисници на компјутери.

Мајкрософт OneDrive нуди многу привлечни карактеристики, како што е лесната соработка. И благодарение на беспрекорната интеграција со производите на Microsoft, на корисниците на компјутери оваа опција ќе им биде многу интуитивна.

Сепак, главната жалба овде е за корисниците на Windows, и другите корисници на ОС може да бидат презадоволни со овој производ.

Добрите

 • Лесен и интуитивен интерфејс, особено за корисниците на Microsoft Office
 • Широки можности за соработка
 • Дарежлив бесплатен план
 • Лесно се инсталира ако веќе не е стандардно инсталиран
 • Брза датотека syncИНГ

Конс

 • Силно пристрасен кон корисниците на Windows
 • Некои грижи за приватноста
 • Ограничена поддршка за клиенти

Планови за цени

OneDrive нуди основен бесплатен план со простор за складирање до 5 GB, но оние што бараат да имаат корист од целиот спектар на функции можат да изберат една од седумте дополнителни платени планови дизајнирани да опслужуваат поединци, семејства или бизниси на различни нивоа.

Основни 5 GB
 • Складирање: 5 GB
 • цена: БЕСПЛАТНО
OneDrive 100GB
 • Складирање: 100 GB
 • Месечен план: $ 1.99 месечно
OneDrive Бизнис план 1
 • Складирање: 1,000 GB (1 ТБ)
 • Годишен план: 5 долари месечно по корисник (60 долари годишно)
OneDrive Бизнис план 2
 • Складирање: Неограничено
 • Годишен план: 10 долари месечно по корисник (120 долари годишно)

Крајна Линија

Без сомнение, Microsoft OneCloud е добро прилагоден за корисниците на Windows и оние кои редовно користат пакет на Microsoft 365. Затоа, ако примарно ги користите производите на Microsoft, тогаш оваа алатка ќе ја најдете многу ефикасна. Услугата созрева со текот на годините и може да ви помогне да направите резервна копија од вашите датотеки и sync нив по потреба. Ако ви одговараат овие придобивки, создади корисничка сметка денес за да започнете.

Дознај повеќе за OneDrive и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат.

10.Backblaze (Најдобро неограничено складирање во облак и резервна копија)

назадувам

Начин на чување: Неограничено бекап и складирање на облак

Бесплатно складирање: 15-дена бесплатен пробен период

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: Неограничен простор за 5 долари месечно по уред (60 долари годишно)

Брзо резиме: Backblaze обезбедува резервна копија и складирање за вашиот компјутер. Тие чуваат верзии на вашите датотеки во нивните центри за податоци во облак и обезбедуваат безбеден онлајн пристап до вашите податоци преку веб-апликација, мобилна апликација или Cloud Access. Backblaze нуди неограничена онлајн резервна копија и складирање со почеток од 5 долари месечно, без потреба од договор.

Веб-страница: www.backblaze.com

Некои провајдери за складирање облак сакаат да понудат широк спектар на функции, но не се специјализирани за ниту една. Не Backblaze.

Карактеристики

 • Ги чува претходните верзии на датотеки до 30 дена.
 • Корисниците можат да наследат резервни состојби од претходните компјутери.
 • Веб-клиентот на услугата ви овозможува да го лоцирате вашиот компјутер во случај да го изгубите.
 • Рационализирана, лесна за употреба резервна копија
 • Неограничени деловни резервни копии
 • Двофакторска автентикација

Backblaze.com, од друга страна, зазема поинаков пристап и претпочита да го ограничи опсегот на понудени функции додека се фокусира на две главни продажни точки.

Прво, Backblaze е решението за складирање на облак, доколку леснотијата на правење резервни копии на датотеките на вашиот компјутер е приоритет. Уште повеќе, овој производ се однесува на „неограничено“ – неограничена резервна копија и неограничено складирање по разумни цени.

Сепак, додека се истакнува во овие области, Backblaze прескокнува многу други функции, а неможноста за приспособување остава некои корисници да се мачат со нефлексибилноста.

Добрите

 • Неограничена облак резервна копија
 • Разумна цена
 • Брзи брзини на прикачување
 • Без ограничувања на големината на датотеката

Конс

 • Основни операции со ограничено прилагодување
 • Само еден компјутер по лиценца
 • Нема резервна копија заснована на слики
 • Нема мобилен бекап

Планови за цени

За разлика од многу други планови на оваа листа, Backblaze не нуди бесплатен план, но нуди бесплатен пробен период од 15 дена. Освен тоа, резервната копија е неограничена и цените на планот се разликуваат само врз основа на должината на времето посветено.

Бесплатен пробен период на Backblaze
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: Неограничено
 • 15-дена бесплатен пробен период
Backblaze неограничен план
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: Неограничено
 • Месечен план: 6 $ месечно по уред
 • Годишен план: 5 долари месечно по уред (60 долари годишно)
B2 Cloud Storage 1TB
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 1 TB (1,000 GB)
 • Месечен план: $ 5 месечно
B2 Cloud Storage 10TB
 • пренос на податоци: Неограничено
 • Складирање: 10 TB (10,000 GB)
 • Месечен план: $ 50 месечно

Крајна Линија

Backblaze е широко користена услуга за складирање облак поради неговата едноставност и разумна цена. Ми се допадна и тоа што нема ограничувања за датотеки и не го ограничува количеството податоци што корисниците ги испраќаат до облакот. Ако барате резервно решение за „поставете и заборави“ за да ги заштитите вашите податоци во случај на катастрофа, тогаш креирајте ја вашата сметка на Backblaze и почнете да уживате во неговите неспоредливи услуги.

Дознајте повеќе за Backblaze и како неговите услуги за складирање облак може да ви користат. 

… или прочитајте ги моите детални Преглед на Backblaze B2 овде

11.iDrive ( Најдобра резервна копија на облак + опција за складирање облак )

Возам

Начин на чување: Неограничено бекап и складирање на облак

Бесплатно складирање: 5GB

Платформи: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Цени: 5 ТБ од 7.95 долари годишно

Брзо резиме: IDrive е една од најдобрите услуги за резервна копија на облак на пазарот, која нуди многу функции за резервна копија за ниска цена. iDrive ви дава опција да креирате приватен клуч за шифрирање, што го прави услуга за резервна копија на облак со нула знаење.

Веб-страница: www.idrive.com

карактеристики:

 • Направете резервна копија на неограничени уреди локално или во облакот
 • Компатибилни со Windows и Mac
 • мобилни апликации за iOS и Android
 • Споделување датотеки и sync карактеристики
 • Верзија на датотеки до 30 верзии

Резервната копија во облак и складирањето во облак не се исти работи, а често корисниците имаат голема потреба од двете. Провајдерот за складирање облак IDrive е најдобар во својата класа за нудење пакети што ефикасно ги комбинираат овие две потреби. Уште подобро, тоа го прави евтино додека нуди еден тон функции што ве ставаат во поголема контрола врз вашето искуство.

Нејзините Функција за снимки им обезбедува на корисниците историска временска рамка на активност и можност за враќање во која било точка. Лесен е за користење, па дури и дозволува неограничени уреди. Сепак, времето на прикачување е релативно бавно, и покрај добрите цени, разновидноста на плановите може да остави нешто да се посака.

Добрите

 • Уникатна комбинација за резервна копија на облак и пакет за складирање облак
 • Тони карактеристики, вклучувајќи sync и одлично споделување на датотеки, како и Snapshots за обновување
 • Неограничени уреди
 • Лесен за користење
 • Евтини цени

Конс

 • Бавни брзини
 • Нема месечен план

Планови за цени

IDrive нуди некои од најконкурентните цени во оваа област. Има бесплатен план до 5 GB. Има и две платени лични опции на 5 и 10 ТБ. Надвор од нив, постои широк спектар на опции за деловни планови кои се разликуваат главно според големината на просторот за складирање.

Исто така, вреди да се напомене дека оние кои се веќе со друг обезбедувач на складирање облак и се придружуваат на IDrive можат да заштедат до 90% во првата година.

Дознај повеќе за IВозење облак услуги за резервна копија и складирање. 

… или прочитајте ги моите детални Преглед на IDrive овде

Најлошото складирање во облак (чисто страшно и оптоварено со проблеми со приватноста и безбедноста)

Има многу услуги за складирање облак таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им верувате на вашите податоци. За жал, не сите од нив се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ужасни и зафатени со приватност и безбедносни прашања, и треба да ги избегнувате по секоја цена. Еве две од најлошите услуги за складирање облак таму:

1. JustCloud

justcloud

Во споредба со неговите конкуренти за складирање облак, Цените на JustCloud се едноставно смешни. Нема друг провајдер за складирање облак кој толку нема карактеристики додека поседува доволно храброст наплаќајте 10 долари месечно за таква основна услуга тоа не функционира ни половина од времето.

JustCloud продава едноставна услуга за складирање облак што ви овозможува да направите резервна копија од вашите датотеки на облакот и sync нив помеѓу повеќе уреди. Тоа е тоа. Секоја друга услуга за складирање облак има нешто што ја разликува од своите конкуренти, но JustCloud нуди само складирање и syncИНГ.

Една добра работа за JustCloud е тоа што доаѓа со апликации за скоро сите оперативни системи вклучувајќи ги Windows, MacOS, Android и iOS.

на JustCloud sync за вашиот компјутер е само страшно. Не е компатибилен со архитектурата на папката на вашиот оперативен систем. За разлика од другите облак складирање и sync решенија, со JustCloud, ќе потрошите многу време за поправање syncпрашања. Со други провајдери, само треба да ги инсталирате нивните sync апликација еднаш, а потоа никогаш повеќе не треба да ја допирате.

Друга работа што ја мразев кај апликацијата JustCloud беше тоа што таа нема можност директно да поставува папки. Значи, треба да креирате папка во JustCloud's страшен интерфејс а потоа поставете ги датотеките еден по еден. И ако има десетици папки со уште десетици внатре што сакате да ги поставите, гледате да потрошите најмалку половина час само за создавање папки и рачно поставување датотеки.

Ако мислите дека JustCloud можеби вреди да се проба, само Google нивното име и ќе видите Илјадници лоши критики со 1-ѕвезда излепени низ целиот интернет. Некои рецензенти ќе ви кажат како нивните датотеки се оштетени, други ќе ви кажат колку е лоша поддршката, а повеќето само се жалат на неверојатно скапите цени.

Има стотици прегледи на JustCloud кои се жалат на тоа колку грешки има оваа услуга. Оваа апликација има толку многу грешки што би помислиле дека е кодирана од дете од училиште, а не од тим софтверски инженери во регистрирана компанија.

Видете, не велам дека не постои случај каде што JustCloud би можел да го направи сечењето, но нема ништо што можам да замислам за себе.

Ги пробав и тестирав скоро сите популарни услуги за складирање облак и бесплатно и платено. Некои од нив беа навистина лоши. Но, сè уште нема шанси да се сликам себеси како користам JustCloud. Едноставно не ги нуди сите функции што ми се потребни во услугата за складирање облак за да биде остварлива опција за мене. Не само тоа, цената е премногу скапа во споредба со други слични услуги.

2. FlipDrive

flipdrive

Плановите за цени на FlipDrive можеби не се најскапите, но тие се таму. Тие нудат само 1 ТБ складирање за 10 долари месечно. Нивните конкуренти нудат двојно повеќе простор и десетици корисни функции за оваа цена.

Ако погледнете малку наоколу, лесно можете да најдете услуга за складирање облак што има повеќе функции, подобра безбедност, подобра поддршка за клиентите, има апликации за сите ваши уреди и е изградена со професионалци на ум. И не треба да барате далеку!

Сакам да навивам за аутсајдерот. Секогаш препорачувам алатки изградени од помали тимови и стартапи. Но, мислам дека не можам никому да го препорачам FlipDrive. Нема ништо што го прави да се истакнува. Освен, се разбира, сите карактеристики што недостасуваат.

Како прво, нема десктоп апликација за macOS уреди. Ако сте на macOS, можете да прикачувате и преземате датотеки на FlipDrive користејќи ја веб-апликацијата, но нема автоматска датотека syncза тебе!

Друга причина зошто не ми се допаѓа FlipDrive е бидејќи нема верзии на датотеки. Ова е прилично важно за мене професионално и е нешто што го прекинува договорот. Ако направите промена на датотека и ја поставите новата верзија на FlipDrive, нема начин да се вратите на последната верзија.

Други даватели на облак складирање нудат верзии на датотеки бесплатно. Можете да направите промени во вашите датотеки и потоа да се вратите на старата верзија ако не сте задоволни со промените. Тоа е како поништување и повторување за датотеки. Но, FlipDrive не го нуди ни во платените планови.

Друга пречка е безбедноста. Мислам дека FlipDrive воопшто не се грижи за безбедноста. Без оглед на услугата за складирање облак што ќе ја изберете, проверете дали има автентикација со 2 фактори; и овозможете го! Ги штити хакерите од пристап до вашата сметка.

Со 2FA, дури и ако хакер некако добие пристап до вашата лозинка, тој не може да се најави на вашата сметка без еднократната лозинка што е испратена до вашиот уред поврзан со 2FA (најверојатно вашиот телефон). FlipDrive нема ни автентикација со 2 фактори. Исто така, не нуди приватност со нула знаење, што е вообичаено со повеќето други услуги за складирање облак.

Препорачувам услуги за складирање облак врз основа на нивната најдобра употреба. На пример, ако водите онлајн бизнис, ви препорачувам да одите Dropbox or Google Вози или нешто слично со најдобрите функции за споделување тим во класата.

Ако сте некој кој длабоко се грижи за приватноста, ќе сакате да се обратите за услуга која има шифрирање од крај до крај, како на пр. Sync.com or Ицедрив. Но, не можам да замислам ниту еден случај за употреба во реалниот свет каде што би го препорачал FlipDrive. Ако сакате страшна (речиси непостоечка) корисничка поддршка, без верзии на датотеки и кориснички интерфејси со грешки, тогаш би можел да ви препорачам FlipDrive.

Ако размислувате да го пробате FlipDrive, Ви препорачувам да пробате некоја друга услуга за складирање облак. Тоа е поскапо од повеќето од нивните конкуренти, додека не нуди речиси ниту една од карактеристиките што ги нудат нивните конкуренти. По ѓаволите е кабриолет и нема апликација за macOS.

Ако се занимавате со приватност и безбедност, нема да најдете тука. Исто така, поддршката е страшна бидејќи речиси и да ја нема. Пред да направите грешка да купите премиум план, само пробајте го нивниот бесплатен план за да видите колку е страшно.

Што е облак складирање?

Потеклото на складирањето облак генерално се припишува на работата на Џозеф Карл Робнет Ликлидер во 1960-тите. Меѓутоа, во контекстот во кој генерално го користиме денес, најраната верзија на веб-базиран облак веројатно би била AT&T's PersonaLink Services во 1994 година. 

Дали некогаш сте погледнале низ вашиот дом и сте помислиле: „Леле, имам премногу работи. Посакувам да имам една од оние чанти на Мери Попинс за сето тоа да исчезне во воздух додека не ми треба повторно!“ Па, складирањето во облак е еквивалент на податоци на чантата на Мери Попинс. Наместо да складирате датотеки и податоци локално на хард диск, со складирање во облак, можете сето тоа да го чувате на оддалечена локација и да пристапувате од каде било.

што е складирање во облак

Можеби сè уште се прашувате: „Која е разликата помеѓу складирање во облак и резервна копија во облак? Важно е да се разбере дека ова се две многу различни работи, иако поврзани. Иако и двете се случуваат во „облакот“, тој виртуелен простор за складирање на сите ваши важни датотеки, тие имаат различни функции.

Складирање во облак е кога складирате податоци (датотеки, документи, фотографии, видеа и син на) во облакот, преку повеќе сервери, наместо на физички уред.

Со складирање во облак, буквално складирате датотеки. Тие се чуваат од далечина додека не ви се потребни, а потоа можете да им пристапите кога и да ви требаат со поврзување на кој било уред поврзан на интернет до кој има пристап вашиот провајдер за складирање.

Со резервната копија во облак, од друга страна, барате поголема заштита од итни случаи. Резервната копија во облак зема дупликати од вашите важни датотеки и ги складира така што ако нешто се случи да предизвика да ги изгубите оригиналните датотеки, сè да не се изгуби.

Карактеристики за складирање во облак што треба да ги барате

Кога барате услуги за складирање облак, може да биде тешко да знаете што ви треба. Има неколку клучни карактеристики што треба да ги барате при изборот на простор за складирање. Кое од овие е најважно ќе се разликува во зависност од личните потреби.

Безбедност и приватност

Идејата за бесплатно складирање на облак може да биде застрашувачко за некои кога размислуваат за приватност. Помислата дека вашите лични и потенцијално чувствителни документи се чуваат на некое оддалечено место достапно од секаде може да направи многу луѓе да се чувствуваат непријатно.

нулта шифрирање на знаење

Поради оваа причина, фокусот на безбедносните карактеристики може да биде важен. Некои клучни карактеристики што може да ги понудат давателите на складирање облак да ги вклучат:

 • Енкрипција AES-256: Напредниот стандард за шифрирање (AES) е еден од најчесто користените и најбезбедните алгоритми за шифрирање достапни денес. Почнувајќи од денес, не постои изводлив напад против AES.
 • Шифрирање со нула знаење: тоа значи дека вашиот обезбедувач на решенија за складирање облак не знае ништо за тоа што е во содржината сте складирале.
 • Енкрипција од крај до крај: со оваа карактеристика, во суштина ги блокирате прислушувачите. За време на споделувањето датотеки, само испраќачот и примачот имаат познавање или пристап до податоците. Дури и облак услугата е блокирана од информациите.
 • Шифрирање од страна на клиентот: ова во основа значи дека вашите податоци ќе останат шифрирани и безбеден во секое време за време на трансферот. Со многу услуги за шифрирање, давателот може само да гарантира дека вашите податоци се заштитени на крајот на преносот. Од страната на клиентот се погрижува да остане безбеден до крај додека примачот не го добие.

Идеално, Локацијата на компанијата за складирање облак треба да биде во Европа или Канада (каде на пример Sync, pCloud, Icedrive се базирани) кои имаат построги закони за приватност кои се попогодни за потрошувачите во споредба со на пример САД (Dropbox, Google, Мајкрософт и Амазон се под јурисдикција на САД).

Простор за складирање

Друга многу важна карактеристика во размислувањето за складирање во облак е колку простор ќе можете да користите. Очигледно, повеќе простор за пониска цена е идеален. За лично складирање во облак, можеби нема да ви требаат највисоките и најскапите понуди, но ако вашите потреби за складирање облак се поврзани со бизнисот, може да биде важно повеќе простор за складирање или дури и неограничено складирање. Просторот за складирање се мери во GB (гигабајти) или TB (терабајти).

Забрза

Кога сте зафатени, последното нешто што ви треба е технологијата да ја успори вашата продуктивност. Кога ги разгледувате опциите за складирање облак, може да дадете приоритет на брзината. Кога размислуваме за брзината и складирањето во облак, разгледуваме два фактори: syncбрзината и брзината со која материјалите се поставуваат и преземаат. Сепак, уште една работа што треба да се земе предвид е дека побезбедното складирање со додадени слоеви на безбедност може да биде малку побавно поради шифрирањето.

Верзија на датотеки

Ако некогаш ви бил прекинат интернетот додека работите на документ, а сепак сте биле во можност да ги вратите претходните верзии на документот, сте доживеале верзии на датотеки. Верзијата на датотеки се однесува на складирање на повеќе верзии на документ низ времето.

Споделување и соработка

Иако можеби е нешто помалку важно во личното складирање облак, ако барате деловни решенија за складирање облак, можноста за лесно споделување датотеки и непречена соработка со други корисници може да биде од суштинско значење. Во овој случај, ќе сакате да ги земете предвид функциите како што се апликациите од трети страни кои може да се интегрираат и дали корисниците можат истовремено да гледаат или уредуваат документ.

Цена

Се подразбира дека никој не сака да троши многу пари непотребно. Различните решенија за складирање на облак ќе понудат различни карактеристики, а тоа може да го отежне споредувањето на опциите на едноставна основа на цената. Во овој случај, размислете кои функции ви се најважни, пронајдете го решението што ги нуди оние по најдобра цена и обидете се да избегнете да плаќате премиум цени за други функции што можеби нема да ви требаат.

Подршка на купувачот

Не може да се избегне фактот дека технологијата не секогаш работи толку непречено како што би сакале. Во тие околности, сакаме да се чувствуваме поддржани и да знаеме дека лесно можеме да се поврземе со некого за да ги решиме нашите проблеми. Складирањето облак со најдобра цена со најмногу функции можеби нема да вреди ако не можете да контактирате со лице кое ќе ви помогне кога ќе се појават проблеми.

Видови складирање облак

Додека ги истражувате решенијата за складирање облак, може да наидете на различни типови складирање облак и да бидете љубопитни за тоа кој ви треба. Можеби сте слушнале за јавни, приватни и хибридни опции за складирање облак.

видови на складирање облак

За огромното мнозинство, ова е директен одговор. Повеќето луѓе ќе користат опции за јавно складирање. Решенијата споменати погоре се добри примери за складирање на јавен облак. Во јавното складирање облак, давателот ја поседува и управува со целата инфраструктура на облакот и корисниците едноставно ги ангажираат услугите.

Во приватно складирање облак, бизнис со исклучително големи потреби за складирање или можеби исклучително чувствителни безбедносни потреби може да избере да има систем за складирање облак изграден исклучиво за нивна употреба.

Очигледно, ова е многу надвор од опсегот на приватен корисник или дури и на просечниот бизнис бидејќи нешто од ваква природа би барало кадар обучен да управува со системот.

Слично на тоа, опцијата за хибридно складирање е токму онака како што имплицира името: мешавина од двете. Во овој случај, бизнисот може да има своја облак инфраструктура, но може да користи и некои аспекти на јавен давател како поддршка.

Бизнис наспроти лична употреба

При изборот на вашиот обезбедувач на складирање облак, важно е да размислите дали ќе ја користите услугата за лично складирање во облак или за деловни потреби. Не само што ова ќе влијае на одлуката околу големината на складиштето, туку и на безбедносните потреби и кои типови на функции ви се потребни. Бизнисот може да даде приоритет на функциите за соработка, додека личната сметка може да најде поголема употреба за складирање видеа и слики.

Најдобро складирање во облак за фотографии

Ако вашите потреби за складирање облак вклучуваат многу датотеки што го надминуваат основниот тип на документ, особено ако имате значителна количина фотографии или видеа за складирање, внимавајте да забележите кои провајдери соодветно ги поддржуваат типовите на датотеки со слики. Не сите провајдери се создадени еднакви во овој поглед!

Бесплатно наспроти платено складирање облак

Сите сакаме да го слушаме зборот „бесплатно“! Повеќето облак складирање провајдерите вклучуваат одредено ниво на основна сметка што е бесплатна за корисниците. Давателите се разликуваат во зависност од вклучените големини и карактеристики на овие сметки. Меѓутоа, ако вашите потреби за складирање се многу основни, вреди да се даде приоритет на провајдер со солидна бесплатна понуда. Од друга страна, ако има високо ниво на важност или ви треба дополнителна безбедност за вашето складирање, платените сметки вредат за додадениот квалитет.

Табела за споредување

слободен
Складирање
Цена
Од
Нула-
знаење
ЕнкрипцијаСкладирање
Од
2FAMS Office/
Google
Интеграција
Sync.com5GB5 $ / месечноДаAES 256-битен200GBДаНе
pCloud10GB4.99 $ / месечноДаAES 256-битен500GBДаНе
Dropbox2GB10 $ / месечноНеAES 256-битен2TBДаДа
НордЛокер3GB3.99 $ / месечноДаAES 256-битен500GBДаНе
Ицедрив10GB$ 19.99 / годДаТвофиш150GBДаНе
кутија10GB10 $ / месечноНеAES 256-битен100GBДаДа
Google Вози15GB1.99 $ / месечноНеAES 256-битен100GBДаДа
Амазон диск5 GB$ 19.99 / годНеНе100GBДаНе
НазадНе5 $ / месечноНеAES 256-битеннеограниченДаНе
Возам5 GB$ 52.12 / годДаAES 256-битен5TBДаНе
Мајкрософт OneDrive5 GB1.99 $ / месечноНеAES 256-битен100GBДаДа

Список на услуги за складирање облак што ги тестиравме и прегледавме:

ЧПП за складирање облак

Зошто треба да користам складирање во облак?

Има многу причини зошто некој би можел да размисли за користење на облак складирање. Може да имате корист од можноста за пристап до датотеките насекаде. Можеби барате да складирате многу датотеки, но немате простор на локален диск. Може да изберете да користите складирање во облак како безбедносна мрежа. На крајот на краиштата, кој не тропнал со чаша кафе страшно блиску до нивниот хард диск? Други причини може да вклучуваат желба за лесно соработување на датотека со други или споделување датотеки без мака. Но, доволно е да се каже, повеќето луѓе веројатно би можеле да имаат корист од складирање во облак.

Каде одат датотеките во складирањето облак?

Иако е забавно да се размислува за нашите датотеки кои живеат во мек облак некаде погоре (замислете како летаат низ ТОЈ облак!), во реалноста, „складирањето во облак“ е само корисен начин за опишување на концептот. Факт е дека вашите датотеки живеат на многу моќен далечински уред и ви се испраќаат каде и да ви требаат. Овие далечински дискови се многу безбедни и се добро поддржани, така што ризикот од губење на датотеката речиси и да не постои.

Дали вреди да се плати за складирање во облак?

Тоа зависи. Навистина не постои единствен одговор на ова прашање. Колку складирање ви треба? Колку се чувствителни датотеките и колкава безбедност би ви била потребна за нив? Дали треба да правите многу работи со вашите датотеки, како да ги споделувате или да соработувате со други? Ако вашите потреби се основни, можеби нема да треба да плаќате за складирање во облак. Повеќето големи провајдери за складирање облак нудат одредено ниво на бесплатна основна сметка. Истражете ги тие опции и дали понудените функции ги покриваат сите ваши потреби. Заштедете ги вашите пари и уживајте во вашата бесплатна сметка!

Дали има други даватели на облак услуги кои вреди да се земат предвид?

Складирањето во облак е индустрија која брзо се шири и нови играчи редовно влегуваат на теренот. Иако нашата горната топ листа беше добро истражена и ние стоиме на нашите препораки, никогаш не е болно да продолжите да ги испитувате вашите опции. Други компании, како што се Tresorit, SpiderOak и многу други, може да имаат карактеристики кои се уникатно совршени за вас.

Која е најдобрата бесплатна облак складирање?

Има многу одлични решенија за бесплатно складирање облак таму, но како што беше споменато погоре, нашиот заклучок му дава најголема чест на Icedrive. Некои сметки нудат многу функции, но се оскудни во просторот за складирање. Другите сметки може да понудат повеќе простор за складирање, но помалку функции. Icedrive го нуди најдоброто од двата света: дарежливи 10 GB плус сите најдобри карактеристики што би можеле да ги барате.

Која е најдобрата облак складирање за бизнис?

Повторно, има многу добри опции таму, а вашиот бизнис ќе има уникатни потреби и приоритети. Сепак, генерално, би рекле дека Бокс ги има најдобрите понуди за бизнис. Неговиот неограничен простор за складирање е привлечен за бизнисите кои ракуваат со големи количини на податоци. Неговиот неверојатно лесен за користење интерфејс значи дека дури и неискусната температура може брзо да се забрза. И неговиот широк опсег на достапни интеграции значи дека ќе најдете решенија за многу од вашите потреби за продуктивност на вашите прсти.

Резиме

Јасно е дека облакот е местото каде што е акцијата овие денови… или барем, сите наши записи од акцијата! Се надеваме дека сега се чувствувате подобро опремени да се вклучите со овој динамичен и суштински ресурс. Ако сè уште имате прашања во врска со услугите за складирање облак и како да го изберете најдобриот обезбедувач на складирање облак во 2023 година, контактирајте и поврзете се со нас денес!

Референци

Почетна » облак чување

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.