Преглед на Cloudways (евтин, флексибилен и скалабилен хостинг за WordPress Сајтови)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Облак хостинг стана сè попопуларно решение за бизниси и поединци, нудејќи приспособливост, сигурност и безбедност за веб-страниците. Еве јас внимателно го разгледам Облаци – еден од водечките облак домаќини за WordPress веднаш. Во овој преглед на Cloudways, ќе ги истражам неговите јаки и слаби страни и како се спротивставува на другите управувани даватели на хостинг облак.

Од 10 долари месечно (3-дневен бесплатен пробен период)

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Главни преземања:

Cloudways нуди лесна за употреба платформа за хостирање на облак со бесплатен пробен период од 3 дена и цени што се плаќаат како што можете без заклучени договори.

Тие користат облак инфраструктура како DigitalOcean, Vultr, Linode, AWS или GCE и нудат неколку функции како бесплатна миграција на страницата, автоматизирани резервни копии, SSL сертификат и посветена IP адреса.

Cloudways можеби не се соодветни за тотални почетници бидејќи нивните конфигурации и поставки може да бидат премногу сложени. Дополнително, нема хостирање за е-пошта и тие го користат нивниот сопствен контролен панел наместо cPanel/Plesk.

Резиме на преглед на Cloudways (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 3.5 од 5
(25)
Цени
Од 10 долари месечно
Видови на хостирање
Успеа хостинг на облак
Брзина и перформанси
NVMe SSD, сервери Nginx/Apache, кеширање на Varnish/Memcached, PHP8, HTTP/2, поддршка Redis, Cloudflare Enterprise
WordPress
1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција
Сервери
DigitalOcean, Vultr, Linode, веб-услуги на Amazon (AWS), Google Облак платформа (GCP)
Безбедност
Бесплатен SSL (Ајде да шифрираме). Заштитни ѕидови на ниво на ОС кои ги штитат сите сервери
контролен панел
Cloudways панел (комерцијален)
Бенефиции
Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматизирани бекап, SSL сертификат, бесплатен CDN и посветена IP адреса
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
сопственикот
Во приватна сопственост (Малта)
Тековен договор
Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Дали барате управувана WordPress домаќин кој не само што е брз, безбеден и многу сигурен, туку е и достапен?

Тоа понекогаш може да изгледа како невозможен подвиг, особено кога штотуку почнувате и не знаете како да ги отстраните лошите таканаречени управувани провајдери на хостинг од добрите.

Сега, не можам да ви кажам за секој сигурен, брз и достапен WordPress хостинг провајдер на пазарот денес. Но, она што можам да го направам е да истакнам еден од најдобрите: а тоа е Cloudways.

Добрите и лошите страни на Cloudways

Добрите

 • Бесплатен пробен период од 3 дена
 • DigitalOcean, Vultr, Linode, веб сервис на Амазон (AWS) или Google Компјутерски мотор (GCE) облак инфраструктура
 • NVMe SSD, сервери Nginx/Apache, кеширање на Varnish/Memcached, PHP8, HTTP/2, поддршка Redis, Cloudflare Enterprise
 • 1-клик неограничено WordPress инсталации и локации за поставување, претходно инсталирана WP-CLI и Git интеграција
 • Бесплатна услуга за миграција на страницата, бесплатни автоматски бекап, SSL сертификат, Cloudways CDN и посветена IP адреса
 • Плаќаат-како-и-оди цени без заклучени договори
 • Одговорен и пријателски тим за поддршка достапен 24/7
 • Брзо вчитување Vultr сервери со висока фреквенција

Конс

 • Облак хостинг, така што нема хостирање на е-пошта.
 • Соодветна контролна табла, така што нема cPanel/Plesk.
 • Конфигурациите и поставките не се погодни за почетници за веб-хостинг (не треба да бидете развивач, но вкупните почетници можеби ќе сакаат да се држат настрана).

ДЕЛ

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Од 10 долари месечно (3-дневен бесплатен пробен период)

Не сум единствениот кој е импресиониран од Cloudways:

осврти на cloudways 2023 година
Премногу позитивни оценки од корисниците на Твитер

За Cloudways

Овде во овој преглед на Cloudways (апдејт во 2023 година) ќе ги разгледам најважните карактеристики што ги нудат, направи мојот сопствен тест за брзина од нив, и ќе ве прошета низ сите добрите и лошите страни, за да ви помогне да одлучите дали да го направите тоа регистрирајте се со Cloudways.com е вистинската работа што треба да ја направите.

Дајте ми 10 минути од вашето време и кога ќе завршите со читање, ќе знаете дали ова е вистинската (или погрешна) услуга за хостирање за вас.

Еве како го прегледуваме нашиот веб хостинг процесот работи:

1. Се регистрираме за веб-хостинг план и инсталираме празно WordPress сајт.
2. Ги следиме перформансите на страницата, времето на работа и брзината на вчитување на страницата.
3. Ги анализираме добрите/лошите карактеристики на хостинг, цените и поддршката за клиентите.
4. Ја објавуваме одличната рецензија (и ажурирајте го во текот на годината).

Поставете да го поедноставите вашето искуство со веб-хостинг, Облаци има за цел да им даде моќ на поединците, тимовите и бизнисите од сите големини да им овозможат на посетителите на нивните сајтови најлесното можно корисничко искуство.

Да не зборуваме, оваа единствена компанија нуди Веб хостинг базиран на облак платформа-како-услуга (PaaS)., што го издвојува дури и од многу други даватели на хостинг кои нудат различни решенија за хостирање.

Плановите доаѓаат со а фантастичен сет на функции, поддршка на која можете да се потпрете и цени што можете да си ги дозволите.

Перформансите се во сржта на сè што прават. Тие го дизајнираа својот технолошки куп за да го извлечат максимумот од секој долар што ќе го вложите. Тие комбинираат NGINX, Varnish, Memcached и Apache за да обезбедат најбрзо искуство без да се загрози компатибилноста на кодот.

Тоа значи дека нивните инфраструктурата е оптимизирана за брзина, перформанси и безбедност, и ќе видите дека ова е едно од најдобар давател на хостинг базиран на облак опции наоколу.

И не сум единствениот што вели дека Cloudways е најдобар…

Бидејќи Cloudways е многу популарен меѓу вистинските корисници. WordPress хостинг е затворен Фејсбук група со над 9,000 членови исклучиво посветени на WordPress хостинг

cloudways Фејсбук прегледи
Вистинските корисници на WordPress хостинг група на Фејсбук ги сакам!

Секоја година од членовите се бара да гласаат за својот фаворит WordPress веб-домаќин. Како што можете да видите, тие биле гласаше за #2 WordPress домаќин веќе две години по ред.

Значи, ајде да погледнеме подетално и да видиме што ви нуди Cloudways.

Карактеристики на Cloudways (The Good)

Cloudways сериозно го сфаќа веб-хостингот и се стреми да им го даде на клиентите најдоброто кога станува збор за 3 S на веб хостинг; Брзина, безбедност и поддршка.

Плановите исто така доаѓаат преполни со суштински и корисни карактеристики што секој, со кој било тип на веб-локација и кое било ниво на вештина може да го користи.

1. Брзи и безбедни Cloud сервери

Cloudways нема свои сервери, така што првото нешто што треба да направите откако ќе се регистрирате е да изберете давател на услуги во облак што ќе го користите за хостирање на вашите WordPress или веб-страница на WooCommerce.

cloudways сервери

Има пет добавувачи на инфраструктура на облак сервери да изберете од:

 • Дигитален океан (започнува од $10/месец – 8* глобални центри за избор)
 • Линоде (започнува од 12 $/месец – 11* глобални центри (податоци) за избор)
 • Vultr (започнува од $11/месец – 19* глобални центри за избор)
 • Google Компјутерски мотор / Google Облак (започнува од $33.30/месец – 18* глобални центри за избор)
 • Веб-услуги на Амазон / AWS (започнува од 36.51 $/месец – 20* глобални центри (податоци) за избор)

Локации на центрите за податоци на DigitalOcean:

Њујорк, Соединетите Американски Држави; Сан Франциско, САД; Торонто, Канада; Лондон, Обединето Кралство; Франкфурт, Германија; Амстердам, Холандија; Сингапур; Бангалор, Индија

Линод / Акамаи центри за податоци

САД - Њуарк, Далас, Атланта и Фримонт; Сингапур; ОК – Лондон; Германија – Франкфурт; Канада – Торонто; Австралија – Сиднеј; Јапонија – Токио; Индија - Мумбаи

Локации на центарот за податоци Vultr:

Атланта, Чикаго, Далас, Лос Анџелес, Мајами, Њу Џерси, Сиетл, Силиконската долина, САД; Сингапур; Амстердам, Холандија; Токио, Јапонија; Лондон, Обединето Кралство; Париз, Франција; Франкфурт, Германија; Торонто, Канада; Сиднеј, Австралија

Локации на Amazon AWS:

Колумбос, Охајо; Областа на заливот Сан Франциско во Северна Калифорнија; Каунти Лоудун, округот Принц Вилијам и округот Ферфакс во Северна Вирџинија; Монтреал, Канада; Калгари, Канада; и Сао Паоло, Бразил; Франкфурт, Германија; Даблин, Ирска; Лондон, Обединето Кралство; Милано, Италија; Париз, Франција; Мадрид, Шпанија; Стокхолм, Шведска; и Цирих, Швајцарија; Окленд, Нов Зеланд; Хонг Конг, САР; Хајдерабад, Индија; Џакарта, Индонезија; Мелбурн, Австралија; Мумбаи, Индија; Осака, Јапонија; Сеул, Јужна Кореја; Сингапур; Сиднеј, Австралија; Токио, Јапонија; Пекинг, Кина; и Чангша (Нингксија), Кина; Кејп Таун, Јужна Африка; Манама, Бахреин; Тел Авив, Израел; и Дубаи, Обединетите Арапски Емирати

Google Локации на серверот во облак:

Советот Блафс, Ајова; Moncks Corner, Јужна Каролина; Ешбурн, Вирџинија; Колумбос, Охајо; Далас, Тексас; Далес, Орегон; Лос Анџелес, Калифорнија; Солт Лејк Сити, Јута; и Лас Вегас, Невада; Монтреал (Квебек), Канада; Торонто (Онтарио), Канада; Сао Паоло (Осаско), Бразил; Сантијаго, Чиле; и Керетаро, Мексико; Варшава, Полска; Хамина, Финска; Мадрид, Шпанија; Сент Гислајн, Белгија; Лондон, Обединето Кралство; Франкфурт, Германија; Емсхавен, Холандија; Цирих, Швајцарија; Милано, Италија; Париз, Франција; Берлин (вклучувајќи го и Бранденбург), Германија; и Торино, Италија; Каунти Чангхуа, Тајван; Хонг Конг, САР; Токио, Јапонија; Осака, Јапонија; Сеул, Јужна Кореја; Мумбаи, Индија; Делхи, Индија; Јуронг Вест, Сингапур; Џакарта, Индонезија; Сиднеј, Австралија; Мелбурн, Австралија; Окленд, Нов Зеланд; Куала Лумпур, Малезија; и Бангкок, Тајланд; Тел Авив, Израел (ме-запад1); Кејп Таун, Јужна Африка; Дамам, Саудиска Арабија; и Доха, Катар

Кој е најдобриот сервер Cloudways да се избере?

Тоа зависи од она што го барате. Дали сте по најниската можна цена? или се работи за карактеристики за брзина и перформанси или безбедносни карактеристики?

Кој е најевтиниот сервер Cloudways?

Најевтиниот сервер за WordPress сајтови е Дигитален океан (стандард – започнува од 10 долари/месец. Ова е најекономичниот сервер што го нуди Cloudways и е најдобриот избор за почетници и помали WordPress сајтови.

Кој е најбрзиот сервер Cloudways?

Најдобриот Coudways сервер за брзина е или DigitalOcean Premium Droplets, Vultr High Frequency, AWS или Google Облак.

Најевтината опција за брзина и перформанси е Cloudways Vultr со висока фреквенција сервери.

Серверите Vultr HF доаѓаат со побрза обработка на процесорот, брзина на меморија и складирање NVMe. Главните придобивки се:

 • Процесори од 3.8 GHz – најновата генерација на процесори на Интел напојувани од Intel Skylake
 • Меморија со ниска латентност
 • Складирање NVMe – NVMe е следната генерација на SSD со поголема брзина на читање/запишување.

Еве како да поставите сервер со висока фреквенција Vultr на Cloudways:

Поставен сервер со висока фреквенција на vultr
 1. Изберете ја апликацијата што сакате да ја инсталирате (т.е. најновата WordPress Верзија)
 2. Дајте име на апликацијата
 3. Дајте му име на серверот
 4. (опционално) Додајте ја апликацијата во проект (добро за кога имате повеќе сервери и апликации)
 5. Изберете го давателот на серверот (т.е. VULTR)
 6. Изберете го типот на серверот (т.е. висока фреквенција)
 7. Изберете ја големината на серверот (изберете 2 GB, но секогаш можете да го зголемите/намалите вашиот сервер подоцна).
 8. Изберете локација на серверот
 9. Кликнете Стартувај сега и вашиот сервер ќе се креира

Ако веќе не сте на Cloudways, можете да побарате бесплатна миграција.

Затоа што Cloudways нуди бесплатна миграција ако се преселите од друг домаќин.

Кој е најбезбедниот сервер Cloudways?

Најдобрите сервери за безбедност и приспособливост се AWS и Google Облак. Овие се за веб-локации кои се критични за мисијата кои никогаш не можат да се намалат и да гарантираат време на работа, перформанси и безбедност - но негативната страна е што треба да платите за пропусниот опсег, што брзо се собира.

2. Уникатно решение за хостирање во облак

Cloudways нуди само хостирање базирано на облак за сопственици на веб-страници.

карактеристики на хостинг во облак

Значи, како ова се разликува од другите, потрадиционални решенија за хостирање?

 • Повеќе копии од содржината на вашата страница се зачувани на повеќе сервери, така што ако главниот сервер се прекине, копии од други сервери скокаат, минимизирајќи го времето на прекин.
 • Лесно мигрирајте ја вашата страница до различни сервери во различни центри за податоци доколку е потребно.
 • Искуство побрзо време на вчитување благодарение на поставувањето на повеќе сервери и врвните CDN услуги како што се Додаток Cloudflare Enterprise, давајќи ги вашите приоритетни IP-адреси и рутирање, ублажување на DDoS и WAF, оптимизација на слики и мобилни уреди, поддршка за HTTP/3 и многу повеќе.
 • Уживајте повеќе безбедна средина бидејќи секој сервер работи заедно и независно еден од друг.
 • Искористете ги предностите на а посветени ресурси околина, така што вашиот сајт никогаш не е под влијание на други.
 • Лесно измерете ја вашата страница, додавајќи повеќе ресурси доколку е потребно ако забележите скок во сообраќајот или раст на продажбата.
 • Облак хостинг е pay-as-you-go така што плаќате само за она што ви треба и го користите.

Иако оваа опција за хостирање е различна од многу планови за даватели на хостинг достапни денес, бидете сигурни дека можете да ја користите со која било популарна систем за управување со содржини (CMS) како што се WordPress, Joomla, Magento и Drupal со само неколку кликања.

 • 24/7/365 Експертска поддршка за сите планови
 • Управувани резервни копии на барање
 • 1-Кликнете Бесплатна инсталација на SSL
 • Посветени заштитни ѕидови
 • Редовен оперативен систем и управување со закрпи
 • Неограничена инсталација на апликација
 • 60+ глобални центри за податоци
 • Стартувајте 10+ апликации со 1-клик
 • Повеќе бази на податоци
 • Повеќе PHP верзии
 • Подготвени сервери за PHP 8.1
 • Cloudflare Enterprise CDN
 • Оптимизиран стек со напреден кеш
 • Вграден во WordPress и Magento Cache
 • Претходно конфигуриран PHP-FPM
 • Беспрекорно вертикално скалирање
 • Складирање NVMe SSD
 • Посветена средина
 • Области за поставување и URL-адреси
 • Контролна табла за управување со сметки
 • Лесно управување со DNS
 • Вграден MySQL менаџер
 • 1-Кликнете на Клонирање на серверот
 • 1-Кликнете на Напредно управување со серверот
 • 1-Кликнете SafeUpdates за WordPress
 • Следење на сервери и апликации (15+ метрика)
 • Сервери за автоматско исцелување
 • CloudwaysBot (паметен асистент базиран на вештачка интелигенција кој испраќа увиди за перформансите во реално време за да помогне во оптимизирањето на серверите и апликациите)
ДЕЛ

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Од 10 долари месечно (3-дневен бесплатен пробен период)

3. Изведба со голема брзина

Cloudways' серверите блескаат брзо за да знаете дека содржината на вашата страница се доставува до посетителите што е можно побрзо, без разлика колку сообраќај се посетува одеднаш.

Но, тоа не е се. Cloudways нуди цела низа карактеристики поврзани со брзината:

 • Посветени ресурси. Сите сервери имаат одредена количина ресурси благодарение на посветеното опкружување во кое седат. Тоа значи дека вашата страница никогаш не е изложена на ризик поради дополнителните ресурси на друга локација, а перформансите на вашата страница никогаш не се жртвуваат.
 • Бесплатно кеширање WordPress приклучок. Cloudways го обезбедува својот ексклузивен приклучок за кеширање, Breeze, на сите клиенти бесплатно. Сите планови доаѓаат и со вградени напредни кешови (Memcached, Varnish, Nginx и Redis), како и Кеш на цела страница.
 • Поддршка на Redis. Овозможувањето на Redis и помага на базата на податоци на вашата страница да работи подобро од кога било. Измешано со Apache, Nginx и Varnish, никогаш не треба да се грижите за перформансите на вашата страница.
 • Сервери подготвени за PHP. Серверите во Cloudways се подготвени за PHP 8, што е најбрзата PHP верзија досега.
 • Услуга за мрежа за испорака на содржина (CDN). Примање премиум CDN услуги така што серверите што го опфаќаат светот може да ја доставуваат содржината на вашата страница до посетителите на страницата врз основа на нивната географска локација.
 • Сервери за автоматско исцелување. Ако вашиот сервер се прекине, Cloudways веднаш влегува со автоматско само-заздравување за да се минимизира времето на застој.

Како што можете да видите, брзината и перформансите никогаш не треба да бидат проблем Cloudways хостинг.

Сајтовите кои бавно се вчитуваат веројатно нема да имаат добри резултати. Студија од Google откри дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на страницата за мобилни телефони може да влијае на стапките на конверзија до 20 проценти.

Создадов тест-страница хостирана на Cloudways за следење на времето на работа и времето на одговор на серверот:

следење на брзината и времето на работа на облаците

Горенаведената слика од екранот ги прикажува само изминатите 30 дена, можете да ги видите историските податоци за времето на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

Значи.. Колку е брз Cloudways WordPress хостинг?

Овде ќе ги проверам перформансите на CloudWays со тестирање на брзината на оваа веб-локација (хостирано на SiteGround) наспроти точно клонирана копија од него (но хостирана на Cloudways).

Тоа е:

 • Прво, ќе го тестирам времето на вчитување на оваа веб-локација кај мојот тековен веб-домаќин (што е SiteGround).
 • Следно, ќе ја тестирам истата веб-локација (клонирана копија од неа *), но хостирана на Cloudways **.

* Користење на приклучок за миграција, извоз на целата страница и хостирање на Cloudways
** Користење на DigitalOcean на планот DO1GB на CloudWays (10$/месечен)

Со правење на овој тест ќе добиете разбирање за тоа како брзо вчитување на страница хостирана на Cloudways навистина е.

Еве како мојата почетна страница (на оваа страница – хостирана на SiteGround) настапува на Pingdom:

Главна страница siteground

Мојата почетна страница се вчитува за 1.24 секунди. Тоа е всушност навистина брзо во споредба со многу други домаќини - затоа што SiteGround не е бавен домаќин во никој случај.

Прашањето е дали ќе се вчита побрзо Облаци? Ајде да дознаеме…

облаци брзина тест pingdom

О, да, ќе биде! На Cloudways, истата почетна страница се вчитува само 435 милисекунди, тоа е близу 1 секунда (точно 0.85 секунди) побрзо!

Што е со блог-страница, кажете ја оваа страница за преглед? Еве колку брзо се вчитува SiteGround:

перформанси на брзина

Оваа страница за преглед се вчитува само 1.1 секунди, повторно SiteGround обезбедува голема брзина! А што е со Cloudways?

брзо време на вчитување

Се вчитува само 798 милисекунди, многу помалку од една секунда, и повторно многу побрзо!

Па што да се направи од сето ова?

Па, едно е сигурно, ако оваа веб-страница беше хостирана на Cloudways наместо вклучено SiteGround тогаш ќе се вчита многу побрзо. (забелешка за себе: преместете ја оваа страница на Cloudways pronto!)

ДЕЛ

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Од 10 долари месечно (3-дневен бесплатен пробен период)

4. Управувана безбедност

Преземајќи проактивен пристап кон безбедноста на локацијата, можете да им верувате на вашите чувствителни податоци на Cloudways благодарение на нивните вградени безбедносни карактеристики:

 • Заштитни ѕидови на ниво на ОС кои ги штитат сите сервери
 • Рутински закрпи и надградби на фирмверот
 • Инсталирајте бесплатен SSL сертификат со 1 клик
 • Двофакторна автентикација за вашата сметка на Cloudways
 • Способност за ставање на белата листа на IP

Како дополнителен бонус, само во случај нешто да се случи со вашата веб-страница, Cloudways нуди бесплатни автоматски бекап на податоци и слики од серверот.

Со 1-клик обновување опција, ако вашиот сајт не паѓа, времето на застој е минимално.

Ако вашиот сајт има некаков прекин (не е поврзано со закажано одржување, одржување во итни случаи или како што тие го нарекуваат „Настани на виша сила“), ќе бидете компензирани од Cloudways.

Тие кредити ќе важат за трошоците за услугата за следниот месец.

5. Ѕвездената поддршка за корисници

Кога станува збор за избор на хостинг провајдер, поддршката треба да биде приоритет. Секој тип на бизнис во денешно време целосно зависи од веб-хостингот да работи непречено. Но, може да има моменти кога работите не функционираат толку добро.

На крајот на краиштата, ако некогаш ви треба помош, мора да бидете во можност да стапите во контакт со оние кои се одговорни за одржување на податоците на вашата страница.

Ако треба да стапите во контакт со некој за поддршка, можете да разговарате со член на тимот за успех на клиентите преку разговор во живо или поднесете билет преку системот за билети и управувајте со напредокот на вашето барање.

И ако сакаш, можеш „Барај повик“ и разговарајте со поддршката на Cloudways преку телефон за време на работното време.

Можете исто така да контактирате со активната заедница на членови на Cloudways за да споделите знаења, искуства и вештини. И, се разбира, можете да поставувате прашања и вие!

На крајот, искористете ги предностите на обемна база на знаење, комплетирани со написи за Започнување, Управување со сервери и Управување со апликации.

cloudways база на знаење

Да не зборуваме, читајте написи за вашата сметка, наплата, услуги за е-пошта, додатоци и многу повеќе.

6. Тимска соработка

Можеби изгледа чудно, но Cloudways нуди пакет од функции и алатки дизајнирани да да ви помогне вам и на вашиот тим да соработувате и да успеете.

Ова е особено корисно за програмери или агенции кои управуваат со повеќе веб-локации одеднаш на многу сервери.

На пример, автоматско распоредување на Git, неограничени области за поставување и безбеден SSH и SPTP пристап дозволете да започнете проекти и да ги направите совршени пред да започнете во живо.

Покрај тоа, доделете задачи на членовите на тимот, префрлете ги серверите на други, клонирајте апликации и сервери и користете го Cloudways Приклучок WP Migrator лесно да се движите WordPress сајтови од други даватели на хостинг до Cloudways.

7. Следење на веб-страница

Уживајте во деноноќно следење на вашата веб-страница за да знаете дека сè е на вистинскиот пат во секое време. Серверот на кој се зачувани вашите податоци е следен 24/7/365.

Плус, можете да видите над 16 различни метрики директно од вашата Cloudways конзола.

мониторинг на серверот

Добивајте ажурирања во реално време преку е-пошта или текст од CloudwaysBot, паметен асистент кој ги следи перформансите на вашата страница во секое време. Со информациите испратени од ботот со вештачка интелигенција, можете да ги оптимизирате вашите сервери и апликации.

Плус, можете да ја интегрирате вашата платформа со вашата е-пошта, Slack, HipChat, и други апликации од трети страни.

На крајот, искористете ги предностите на Интеграција на New Relic за да можете да ги решите проблемите што го заглавуваат вашиот напредок и да ги поправите што е можно поскоро.

Карактеристики на Cloudways (The Bad)

Cloudways е без сомнение уникатен, доверлив и облак домаќин со високи перформанси. Тоа, рече, тоа е недостасуваат неколку важни карактеристики.

1. Нема регистрација на домен

Облаци не им нуди на клиентите регистрација на домен, бесплатно или со наплата. Тоа значи дека пред да се регистрирате за да ги користите нивните услуги за хостирање, треба да обезбедите име на домен преку продавач од трета страна.

Дополнително на тоа, посочувањето на името на вашиот домен до давателот на хостинг по поставувањето може да биде тешко, особено за почетниците сопственици на веб-страници.

Поради ова, многу луѓе можат да изберат да одат на друго место за нивните потреби за хостирање. На крајот на краиштата, оставањето за да регистрирате име на домен и да се вратите за да се регистрирате за хостирање и да ја насочите вашата новосоздадена URL-адреса на вашиот давател на хостинг може да биде преголема мака, освен ако не е целосно поставено да користите Cloudways.

Ова е особено точно кога толку многу конкурентни провајдери на хостинг нудат бесплатна регистрација на име на домен и помагаат при насочување на вашиот домен кон вашиот домаќин.

2. Нема cPanel или Plesk

Cloudways е компанија со платформа како услуга, така што е традиционален заеднички хостинг CPanel и Plesk контролните табли едноставно ги нема.

Има посебна конзола достапна за управување со апликации хостирани на серверот. Но, за оние кои не се навикнати на оваа значајна разлика, може да имате проблеми.

Да не зборуваме, cPanel и Plesk се многу посеопфатни, овозможувајќи ви да управувате со сè што е поврзано со хостирањето од една пригодна контролна табла.

Иако на конзолата Cloudways само треба малку да се навикне, може да биде застрашувачко за оние што се префрлаат од друга платформа за хостирање.

3. Нема хостинг за е-пошта

Плановите на Cloudways не доаѓајте со интегрирана е-пошта сметки како што прават многу реномирани хостинг провајдери. (Сепак, повеќето WordPress домаќини како BionicWP WP Engine or Kinsta, не доаѓајте со хостинг за е-пошта).

Наместо тоа, тие сакаат луѓето да плаќаат по сметка на е-пошта, што може да се покаже скапо ако водите голем бизнис, имате значителен тим и ви требаат многу сметки за е-пошта за да ги одржувате работите во тек.

Тие нудат услуги за е-пошта како а посебен платен додаток. За сметки за е-пошта (поштенски сандачиња), можете да ги користите нивните Додаток за е-пошта Rackspace (цената започнува од 1 $/месец по адреса на е-пошта) и за појдовни/трансакциски е-пораки, можете да го користите нивниот прилагоден SMTP додаток.

Планови за хостирање во облак и цени

Cloudways доаѓа со многу успеа-до-домаќин планови кои ќе работат за секого без разлика на големината, сложеноста или буџетот на локацијата.

планови за хостирање на cloudways

За почеток, тие имаат 5 даватели на инфраструктура да изберете, а цените на вашиот план ќе се разликуваат во зависност од тоа кој давател на инфраструктура ќе изберете да го користите:

 1. DigitalOcean: Плановите се движат од $ 10 / месец до $ 80 / месец, RAM од 1GB-8GB, процесори од 1 јадро до 4 јадра, складирање од 25GB до 160GB и пропусен опсег од 1TB до 5TB.
 2. Линода: Плановите се движат од $ 12 / месец до $ 90 / месец, RAM од 1GB-8GB, процесори од 1 јадро до 4 јадра, складирање од 20GB до 96GB и пропусен опсег од 1TB до 4TB.
 3. Vultr: Плановите се движат од $ 11 / месец до $ 84 / месец, RAM од 1GB-8GB, процесори од 1 јадро до 4 јадра, складирање од 25GB до 100GB и пропусен опсег од 1TB до 4TB.
 4. Веб-услуга на Амазон (AWS): Плановите се движат од $ 85.17 / месец до $ 272.73 / месец, RAM меморија од 3.75 GB-15 GB, vCPU од 1-4, складирање на 4 GB преку таблата и пропусен опсег 2 GB преку таблата.
 5. Google Облак платформа (GCE): Плановите се движат од $ 73.62 / месец до $ 226.05 / месец, RAM меморија од 3.75 GB-16 GB, vCPU од 1-4, складирање на 20 GB преку таблата и пропусен опсег 2 GB преку таблата.
 6. Ова се само прикажаните планови. Тие исто така нудат дополнителни планови, како и приспособени планови.
cloudways партнери
Облак инфраструктура и технолошки партнери што ги користат

Запомнете, овие планови се pay-as-you-go. Секогаш кога ќе треба да се зголеми (или скала назад надолу) можете, што значи колку повеќе пропусен опсег користите, толку повеќе плаќате.

Дополнително, сите планови за хостирање доаѓаат со стручна поддршка 24/7, неограничени инсталации на апликации, бесплатни SSL сертификати и бесплатни миграции на сајтови.

Можете да пробате кој било од достапните планови за хостирање бесплатно 3 дена. Оттука, вие едноставно плаќате додека одите и никогаш не сте врзани за каков било тип на договор.

ДЕЛ

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Од 10 долари месечно (3-дневен бесплатен пробен период)

Успеа WordPress хостинг

Вреди да се напомене дека Cloudways нуди целосно управуван хостинг за WordPress сајтови.

wordpress хостинг

Како што рече, тешко е да се одреди кои се разликите помеѓу типичните планови за хостирање на Cloudways и плановите за хостирање на WP. Всушност, нема индикации дека дури има разлика во цената.

Стигнав преку разговор во живо за да дознаете дали има разлика во карактеристиките или цената:

разговор за облаци 1
разговор за облаци 2

Ќе кажам дека одговорот беше многу брз на моето прашање. Сепак, јас сум малку збунет зошто тие го делат секој CMS на различни веб-страници - WordPress, Magento, PHP, Laravel, Drupal, Joomla, PrestaShop и Хостинг на WooCommerce – ако се е исто.

Ова ме натера да скролувам низ многу информации кои всушност беа сите повторувачки. Ова може да биде збунувачки за личност која се обидува да ги спореди плановите и да донесе конечна одлука.

И ако корисничкото искуство на нивната веб-страница е толку фрустрирачко, тие може да пропуштат многу можности да ги натераат луѓето да се регистрираат за нивните планови за хостирање бидејќи луѓето едноставно ја напуштаат својата страница пред да стигнат доволно далеку за да се регистрираат.

Најчесто поставувани прашања

Еве одговори на некои од најчесто поставуваните прашања:

Кои се некои важни функции за хостирање што треба да се земат предвид за веб-локација?

Одговор: При изборот на провајдер за веб-хостинг, важно е да се земат предвид неколку функции за да се обезбедат најдобри можни перформанси за вашата веб-страница. Една од најважните карактеристики што треба да се земе предвид е локацијата на серверот, бидејќи може да влијае на времето на вчитување на вашата страница.

Дополнително, серверите за самолекување можат да помогнат да се осигура дека вашата страница ќе остане во функција, дури и во случај на дефект на хардверот. Гаранцијата за време на работа може исто така да обезбеди мир на умот, осигурувајќи дека вашата страница ќе биде достапна за посетителите колку што е можно повеќе.

Серверот за хостирање, околината за хостирање и просторот на серверот се исто така клучни фактори што треба да се земат предвид, бидејќи тие ја одредуваат брзината и сигурноста на вашата страница. И на крај, 2GB RAM и IP адресите се важни карактеристики што треба да се земат предвид, бидејќи тие можат директно да влијаат на перформансите на вашата веб-страница.

Каков тип на планови за хостирање облак се достапни?

Хостинг базиран на облак кој се плаќа со користење на еден од петте достапни даватели на инфраструктура: DigitalOcean (DO), Linode, Vultr, Amazon Web Services (AWS) и Google Компјутерски мотор (GCE).

Кои се карактеристиките на техничките спецификации на Cloudways?

Ако барате услуга за хостирање облак што обезбедува робусна инфраструктура, автоматизација, управување и безбедносни карактеристики, тогаш погледнете ги овие напредни опции за хостирање на облак што ги нуди Cloudways.

Карактеристики на инфраструктура и перформанси:
- Изберете од 5 провајдери на облак (DigitalOcean, Vultr, Linode, AWS и Google Облак)
– Сервери базирани на NVME SSD
– Посветени заштитни ѕидови
– Cloudflare Enterprise CDN
– Оптимизиран стек со напреден кеш
- Вграден WordPress и Magento Cache
– Претходно конфигуриран PHP-FPM
- Повеќе PHP верзии
– Подготвени сервери PHP 8.1
– 60+ глобални центри за податоци

Карактеристики за управување и автоматизација:
– 24/7/365 Поддршка на сите планови
– Управувани резервни копии
– Редовно управување со ОС и закрпи
– Беспрекорно вертикално скалирање
– Посветена средина
– Површина за поставување и URL-адреси
– Контролна табла за управување со сметки
- Лесно управување со DNS
– Вграден MySQL Manager
– 1-Кликнете Клонирање на серверот
– 1-Кликнете на Напредно управување со серверот
– 1-Кликнете SafeUpdates за WordPress
– Паметен асистент

Мониторинг и безбедносни карактеристики:
- Следење на сервери и апликации (15+ метрика за следење)
– Сервери за автоматско исцелување
– 1-Кликнете Бесплатна инсталација на SSL

Дали другите карактеристики на Cloudways се погодни за непрограмери и сопственици на мали бизниси?

Да, Cloudways нуди кориснички функции, како што се лесни за користење планови за веб-хостинг, бесплатна услуга за е-пошта и опција за тест веб-страница што им овозможува на корисниците да ја прегледаат нивната веб-страница пред да одат во живо. Дополнително, партнерството на Cloudways со WP Engine обезбедува напредни алатки за анализа и оптимизација на сообраќајот на веб-локациите, што им олеснува на не-програмерите и сопствениците на мали бизниси да ги следат и подобруваат перформансите на нивната веб-локација без стрмна крива на учење.

Каде се наоѓаат центрите за податоци на Cloudways?

Да, Cloudways нуди бесплатна услуга за миграција на веб-локација за да ви помогне лесно да ја префрлите вашата веб-страница од вашиот моментален домаќин на нивната платформа. Тие исто така имаат тим од експерти кои можат да ви помогнат во текот на процесот на миграција, обезбедувајќи непречена и без мака транзиција. Дополнително, Cloudways обезбедува водич чекор-по-чекор за да ви помогне сами да ја мигрирате вашата веб-страница ако сакате да го направите тоа сами.

Дали Cloudways нуди услуги за миграција на веб-страници?

Да, тимот на Cloudways ќе ја мигрира вашата постоечка страница бесплатно.

Може ли да се зголемувам и надолу на Cloudways?

Може да се намали само кога користите GCP и AWS. Останатите три провајдери на облак имаат ограничувања во намалувањето. Сепак, како решение, секогаш можете да ја клонирате вашата страница за да биде распоредена на сервер со пониски спецификации.

Како функционира плаќањата?

Тоа значи дека плаќате само за ресурсите што ги трошите. Тие ви наплатуваат заостанати долгови, што значи дека ќе ви наплатат за услугите што сте ги користеле во секој даден месец на почетокот на следниот месец. Нема договори за заклучување за да можете слободно да ги користите нивните услуги без да бидете врзани за договор.

Дали Cloudways има градител на веб-страници?

Не, Cloudways се занимава само со ресурсите на серверот и минималните функции што доаѓаат со секој план, како што се брзината и перформансите, безбедноста и поддршката за клиентите.

Дали Cloudways е добар за WordPress сајтови?

Да, тие се одличен провајдер за хостирање WordPress сајтови и блогови. Добивате неограничени WordPress инсталации, претходно инсталиран WP-CLI, неограничен број на места за поставување и Git интеграција. Плус, тие исто така ќе ја мигрираат вашата постоечка страница на нив бесплатно.

Дали Cloudways е брз?

Да, План за облак сервер со висока фреквенција на Cloudways Vultr, кој се напојува со процесори Intel Skylake кои се брзи од 3.8 GHz, ќе ги вчита вашите WordPress веб-страница исклучително брза.

Како можам да ги подобрам перформансите и брзината на мојата веб-страница?

Еден начин да се подобрат перформансите и брзината на веб-локацијата е со имплементација на ефективни стратегии за кеширање. Ова може да вклучува користење на приклучок за кеш, кеширање на страници и користење на повеќе слоеви за кеширање. За да се обезбедат оптимални перформанси, исто така е важно да се спроведуваат редовни тестови за оптоварување и перформанси за да се идентификуваат сите тесни грла или области за подобрување. Со постојано следење и оптимизирање на брзините на вчитување и стратегиите за кеширање, можете да обезбедите побрзо и посигурно искуство за посетителите на вашата веб-локација.

Дали добивам посветена IP адреса?

Секој сервер што го распоредувате доаѓа со посветена облак околина и единствена посветена IP адреса.

Дали Cloudways нуди бесплатни бекап?

Да, тие ќе направат резервна копија на сите ваши податоци за апликациите и поврзаните бази на податоци бесплатно.

Дали е вклучен хостинг за е-пошта?

Не, не е, но тие нудат услуги за е-пошта како посебен додаток. За сметки за е-пошта (поштенски сандачиња), можете да го користите нивниот додаток за е-пошта Rackspace (цената започнува од 1 $/месец).

Дали Cloudways поддржува веб-страници за е-трговија?

Да, Cloudways обезбедува поддршка за веб-страници за е-трговија, вклучувајќи популарни платформи како Magento, WooCommerce и Shopify. Со Cloudways, корисниците можат лесно да ја постават својата продавница за е-трговија и да имаат корист од функциите како што се скалабилни ресурси, вграден CDN и брзи брзини на вчитување на страници. Дополнително, Cloudways нуди и специјализирани планови за хостирање за веб-локации за е-трговија, обезбедувајќи напредни функции како кеширање на ниво на сервер, оптимизирани бази на податоци и посветени заштитни ѕидови за дополнителна безбедност.

Дали Cloudways нуди добри безбедносни мерки за веб-страниците?

Да, Cloudways нуди низа безбедносни мерки за да се осигура безбедноста и безбедноста на вашата веб-страница. Ова вклучува бесплатен Let's Encrypt SSL сертификат за безбедни HTTPS конекции, како и заштита од бот за да се спречат штетните ботови да пристапат до вашата веб-локација. Дополнително, Cloudways има имплементирано различни безбедносни мерки како што се автентикација со два фактори, редовни безбедносни закрпи и следење во реално време за откривање и спречување потенцијални безбедносни прекршувања.

Кои опции за поддршка и услуги на клиентите ги нуди Cloudways?

Cloudways обезбедува различни опции за поддршка, вклучително и 24/7 поддршка за разговор во живо, услуги на клиентите преку систем за билети и премиум поддршка за дополнителен надомест. Покрај тоа, Cloudways нуди форум на заедницата каде што корисниците можат да ги споделат своите искуства и решенија едни со други.

Дали има достапни оценки и прегледи на корисници за услугата за хостирање Cloudways?

Да, има неколку кориснички оценки и прегледи достапни за Cloudways на различни платформи. Клиентите го пофалија давателот на хостинг за неговиот лесен за користење интерфејс, брзото поставување и доверливите перформанси. Cloudways доби позитивни повратни информации за поддршката за клиентите, времето на работа на серверот и безбедносните карактеристики.

Многу клиенти, исто така, ги ценат плановите за прифатливи цени и способноста да ги зголемат своите ресурси за хостирање по потреба. Генерално, поголемиот дел од оценките и прегледите на корисниците за Cloudways се многу позитивни.

Како да знам кој провајдер за хостирање во облак да изберам?

Не знам дали треба да изберам DigitalOcean, Vultr, Amazon Web Services (AWS) или Google Компјутерски мотор (GCE).

Дигитален океан е еден од најевтините облаци со складирање базирано на SSD со високи перформанси. Со 8 центри за податоци, треба да изберете DigitalOcean ако ви треба достапен веб-домаќин со големи количини на пропусен опсег.

Vultr е најприфатливиот провајдер на облак со најмногу локации. Тие нудат складирање на SSD и речиси неограничен пропусен опсег на 13 локации. Изберете Vultr ако евтината цена е клучен фактор за вас.

Линоде доаѓа со широки функции по одлични цени. Линод гарантира 99.99% време на работа и му веруваат над 400 илјади клиенти ширум светот. Изберете Linode ако сакате скалабилна опција за хостирање за е-трговија и сопствени апликации.

Веб-услуга на Амазон (AWS) нуди сигурна инфраструктура. Обезбедува флексибилна, скалабилна и конфигурабилна големина и пропусност на дискот со 8 центри за податоци во 6 земји. Изберете AWS ако хостирате големи деловни и интензивни веб-страници со ресурси.

Google Компјутерскиот мотор (GCE) е моќна и сигурна инфраструктура за хостирање на облак со ефикасни перформанси GoogleИмето на брендот на 's по атрактивна цена со 99.9% време на работа. Изберете GCE ако хостирате големи деловни и интензивни веб-страници со ресурси.

Дали Cloudways нуди придружни програми и програми за упатување?

Да, Cloudways има и партнерска и програма за упатување што им овозможува на корисниците да заработуваат провизии преку промовирање на платформата. Филијалата на програмата нуди 10% периодична провизија за секој упатен клиент, додека програмата за упатување им дава на корисниците кредит за хостирање од 20 долари за секое успешно упатување. Двете програми обезбедуваат уникатни придружни и упатни врски кои можат да се споделат преку различни канали, како што се социјални медиуми, блогови и е-пошта.

Дали Cloudways има бесплатен пробен период?

Да, можете да пријавете се за 3-дневен бесплатен пробен период период (не е потребна кредитна картичка) и земете ја нивната услуга за тест спин.

Резиме – Преглед на веб-хостинг на Cloudways за 2023 година

Дали препорачувам Cloudways?

Да.

Затоа што на крајот, Cloudways е сигурна и прифатлива опција за хостирање на облак за се ` WordPress сопственик на веб-страница, без оглед на нивото на вештина или типот на страницата.

Поради нејзината платформа базирана на облак, можете да искусите извонредни брзи брзини, оптимални перформанси на локацијата и врвна безбедност.

Сето ова е дизајнирано да им овозможи на посетителите на вашата страница најдоброто можно корисничко искуство и да ги чува податоците на вашиот сајт безбедни од злонамерни активности.

Како што рече, разликите на Cloudways на почетокот може да ги комплицираат работите за почетниците сопственици на веб-страници. Ете го нема традиционален cPanel или Plesk, нема начин да регистрирате име на домен со Cloudways, и нема хостинг за е-пошта функција.

Ова ја зголемува вкупната цена на хостинг и го прави започнувањето поинволвирано од другите споредливи хостинг провајдери на пазарот денес.

Ако одлучите да одите со нив, измерете ги добрите и лошите страни пред да се пријавите. Или, искористете го бесплатното 3-дневен пробен период за да бидете сигурни дека ги имаат карактеристиките што ви се потребни за да го зголемите вашиот бизнис и да управувате со вашата сметка за хостирање.

Оттаму, одвојте време да ја прочитате документацијата и да се запознаете со платформата Cloudways за да не пропуштите некои од функциите што доаѓаат со ова уникатно решение за хостирање.

ДЕЛ

Добијте 10% ПОПУСТ за 3 месеци користејќи го кодот WEBRATING

Од 10 долари месечно (3-дневен бесплатен пробен период)

Кориснички Осврти

Solid hosting experience with Cloudways

Оценето 4 од 5
Март 28, 2023

I’ve been using Cloudways for several months now, and overall, I’ve had a good experience with their platform. Their interface is intuitive and easy to navigate, and the server performance is stable. I’ve only had to contact support once, and they were able to resolve my issue promptly. However, I do wish that the pricing was more transparent, as I found it difficult to estimate my monthly bill accurately. Nonetheless, I would recommend Cloudways to others.

Avatar for Max Chen
Max Chen

Фантастично искуство за хостирање со Cloudways

Оценето 5 од 5
Февруари 28, 2023

Го користам Cloudways повеќе од една година и сум целосно импресиониран од нивната платформа. Поставувањето беше лесно, а интерфејсот е лесен за користење. Ценам колку брзо тимот за поддршка реагира и ги решава сите проблеми што можеби ги имам. Нивните перформанси на серверот се врвни и никогаш не сум доживеал значителен прекин. Плус, автоматските резервни копии и лесното скалирање го направија управувањето со мојата веб-страница лесно. Севкупно, јас силно го препорачувам Cloudways на сите кои бараат сигурни и ефикасни хостинг услуги.

Аватар за Оливија Смит
Оливија Смит

Премногу алчен

Оценето 1 од 5
Декември 14, 2022

Една од најпогрешните компании досега, таа е само споделени ресурси ако не користите google облак или амазон, премногу скап, поддршката е мех, и е многу поскапа од нормалниот хостинг, без многу бенефиции, исто така, туркање додатоци за било што.

Аватар за Ден Дан
Ден Дан

Навистина благодарен

Оценето 4 од 5
Октомври 10, 2022

Само сакам да му се заблагодарам на тимот на Cloudways за вашата многу корисна поддршка за мене во текот на моето патување. Страдав лошо од многу даватели на хостинг PHP, но конечно, ја добив мојата дестинација од Cloudways и Domainracer. Премногу се мачев, па навистина сум благодарен што ги најдов моите најдобри опции доживувајќи го вашето хостирање.

Аватар за Неха Читале
Неха Читале

Среќно среќно

Оценето 5 од 5
Може 23, 2022

Cloudways изгледа само поскапо, но на крајот ве чини многу помалку на долг рок. Siteground наплаќа многу повеќе пари за нивниот VPS без да нуди дополнителни функции. Cloudways е многу поевтин и нивните VPS сервери изгледаат малку побрзи од другите веб-домаќини.

Аватар за Rue
улица

Најдобар облак домаќин

Оценето 4 од 5
Април 22, 2022

Ми се допаѓаат сите неверојатни карактеристики што ги нудат, но нивната цена може да биде малку скапа ако не добивате многу сообраќај. Мојата страница добива само 100 посетители неделно, и иако работи побрзо на Cloudways, се чувствувам како да е претерано. Ако се префрлам на заеднички веб-домаќин, можам да заштедам најмалку 5 долари месечно. Генерално, услугата е навистина одлична. Поддршката на клиентите е навистина пријателска и одговора. Тие ги решаваат вашите прашања навистина брзо.

Аватар за Сами
Сами

достават преглед

Прегледајте ги ажурирањата

 • 21/03/2023 – Ажурирано со нови функции и планови
 • 02 – Ажуриран е планот за цени
 • 10/12/2021 – Мало ажурирање
 • 05/05/2021 – Лансира DigitalOcean Premium Droplets со побрзи процесори и NVMe SSD
 • 01 – Ажурирање на цените на Cloudways

Почетна » Веб хостинг » Преглед на Cloudways (евтин, флексибилен и скалабилен хостинг за WordPress Сајтови)

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.