Преглед на ExpressVPN (Најдобар избор за VPN за брзина и безбедност во 2023 година)

Напишано од
in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

ExpressVPN е еден од најбрзите, најбезбедните и најдобрите VPN наоколу, единствениот недостаток на ExpressVPN навистина е тоа што чини повеќе од повеќето негови конкуренти. Во овој преглед на ExpressVPN, ќе ги опфатам сите детали и ќе ви кажам дали нивните неверојатни карактеристики ја надминуваат премиум цената!

Од 8.32 долари месечно

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 месеци БЕСПЛАТНО

Резиме на преглед на ExpressVPN (TL;DR)
Рејтинг
Оценето 3.9 од 5
(14)
Цени
Од 8.32 долари месечно
Бесплатен план или пробен период?
Не (но политика за рефундирање од 30 дена „не поставувани прашања“)
Сервери
3000+ сервери во 94 земји
Политика за евиденција
Политика за нулти дневници
Со седиште во (јурисдикција)
Британски Девствени Острови
Протоколи / Енкриптоин
OpenVPN, IKEv2, L2TP/IPsec, Lightway. Шифрирање AES-256
Торентирање
Дозволено е споделување и торентирање датотеки P2P
Стриминг
Пренесувајте Netflix, Hulu, Disney+, BBC iPlayer, Amazon Prime Video, HBO Go и повеќе
поддршка
24/7 разговор во живо и е-пошта. 30-дневна гаранција за враќање на парите
Карактеристики
Приватен DNS, Kill-switch, Split-tunneling, Lightway протокол, неограничени уреди
Тековен договор
Добијте 49% ПОПУСТ + 3 месеци БЕСПЛАТНО

Google покажува над четири милиони резултати за терминот за пребарување „ExpressVPN Review“. Значи, јасно е дека податоците таму се во изобилство.

она што ја прави овој преглед на ExpressVPN различно?

Едноставно е.

Јас всушност поминав време користејќи го производот и направив длабинско истражување. Повеќето други сајтови само копираат информации од други страници или од самите VPN.

Значи, ајде да погледнеме набрзина во тоа што го прави ExpressVPN одличен пред да се нурнеме во вистинската густина на тоа.

преглед на expressvpn

Добрите и лошите страни

Добрите страни на ExpressVPN

 • Одлична вредност за парите - вреди повисока цена
 • Супер брзи брзини за стриминг и торентирање
 • Огромна VPN серверска мрежа, над 3,000 сервери на 94 локации
 • Најдобра VPN технологија и хардвер на пазарот
 • Брзо и сигурно Lightway VPN протокол (сега со отворен код)
 • 256-битни AES w/ Совршено шифрирање на тајност за напред
 • Мајчин апликации за Windows, Mac, Android, iOS, Linux и рутери
 • Работи во Кина, ОАЕ и Иран деблокира веб-локации заклучени во регионот и услуги за стриминг како Netflix, BBC iPlayer, Amazon Prime Video, Hulu + повеќе
 • 24/7 поддршка за разговор во живо
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Конс на ExpressVPN

 • Поскапо од поголемиот дел од натпреварот VPN
 • Британски Девствени Острови Надлежноста може да биде проблем подолу (+ огласите за работа откриваат дека најверојатно деловните операции се водат од Хонг Конг)
 • Задржува ситни трупци за следење на перформансите
ДЕЛ

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 месеци БЕСПЛАТНО

Од 8.32 долари месечно

Карактеристики на ExpressVPN

Генерално, ExpressVPN не е најкарактеристичен провајдер. Сепак, неговите карактеристики ќе одговараат на 99% од сите што бараат VPN.

 • Со седиште на Британските Девствени Острови
 • Само VPN да користи само RAM сервери за целосно елиминирање на ризиците од логирање
 • Екстремно лесен за употреба
 • Достапно е Сплит тунелирање
 • Kill Switch за да ви помогне да го прекинете интернетот ако се прекине врската VPN
 • Најдобар потенцијал за деблокирање на стриминг

Најосновната VPN услуга ќе се состои од еден сервер за поврзување, користење на еден уред со помош на одреден оперативен систем и користење на најосновното шифрирање. Се разбира, никој не би платил сериозни пари за таква услуга.

Среќно, ExpressVPN е полн со функции. Иако не е најкарактеристичен, карактеристиките што ги има ќе им угодат на 99% од населението.

Значи, ајде да ги погледнеме сите карактеристики што го сочинуваат ExpressVPN.

Брзина и перформанси

Кога станува збор за користење на VPN, брзината е најважна. Нема корист да имате приватна врска кога брзината на интернетот е побавна од полжав на кетамин. 

Да, тоа звучи безобразно, но за жал, тоа е вистина. Постојат бројни провајдери на VPN каде просечната брзина е толку голема што не можете ни да ги вчитате Google, а камоли да пренесувате каква било содржина.

За среќа, ExpressVPN не спаѓа во оваа категорија. Како еден од најстарите VPN на пазарот, нивниот просек брзините се исклучителни.

Се разбира, употребата варира во зависност од случајот на употреба. Сепак, никогаш не сме имале никакви проблеми со брзината на преземање, а за волја на вистината честопати ќе заборавиме дека ExpressVPN дури и работи. Можете да видите неколку слики од нашиот тест за брзина подолу. Спроведовме тестови повеќе пати во неколку дена и резултатите беа секогаш слични.

expressvpn брзина пред
Expressvpn брзина по

Дали ExpressVPN ја успорува брзината на Интернет?

Како и кај сите VPN, да ExpressVPN ја успорува вашата брзина на интернет. Сепак, од бројните тестови што ги направивме, тоа не е значителна сума.

Како и кај брзините на преземање, брзината на прикачување исто така е засегната. И овде не забележавме некој сериозен ефект.

Функција за паметна локација

ExpressVPN на Функција за паметна локација е верен на своето име. Ќе го избере најдобриот сервер за да може да ви ги обезбеди најдобрите можни брзини и искуства. 

Освен ако не сакате да се поврзете со одредена земја, оваа одлика ќе се погрижи да сте приватни и безбедни на интернет, а сепак да имате најдобри перформанси.

Поддржани уреди

Кога станува збор за користење на VPN, важно е тој да ги поддржува сите ваши уреди. Нема многу корист од VPN што го штити вашиот компјутер, но не и вашиот мобилен телефон. Доволно интересно, до пред неколку години, официјалните VPN апликации беа креирани само од неколку компании.

поддржани уреди

Како и секој пристоен давател на VPN, ExpressVPN има апликации за сите главни оперативни системи; Windows, Mac, Android и iOS. Сепак, тоа не застанува тука.

За разлика од безброј конкуренти, има и Линукс апликација. За жал, тој е базиран на командна линија наместо на GUI, но сепак е многу повеќе од она што го нудат другите.

Згора на сето ова, ExpressVPN нуди упатства за поставување за цела низа уреди како што се Apple TV и уредите за стриминг Roku.

За дополнително олеснување на постојаната употреба на VPN, ExpressVPN овозможува пет симултани врски. Затоа, сите ваши уреди можат да бидат заштитени во исто време.

Апликација за рутер ExpressVPN

Вистинскиот шлаг на тортата е Апликација за рутер ExpressVPN. Накратко, можно е да го трепкате вашиот рутер со различен фирмвер што му помага да биде пофункционален или оптимизиран на еден или друг начин. Во овој случај, користење на VPN. 

Традиционално, за ова би се користел фирмверот Tomato или DD-WRT. Сепак, ExpressVPN разви сопствен фирмвер кој ви обезбедува неверојатни брзини.

Големата предност на користењето VPN на вашиот рутер е тоа што сите ваши уреди се автоматски поврзани. Ова значи дека тие се заштитени и ви овозможува да користите географски ограничени услуги, како што е Netflix, без да мора да поставите VPN за секој уред.

Стриминг – Дали ExpressVPN работи со Netflix, BBC iPlayer и други услуги?

Една од најголемите предности на користењето на VPN е тоа што ви овозможува пристап до географски блокирана содржина како што се Netflix, BBC iPlayer, Hulu и други.

Амазон премиер видеоАнтена 3Apple tv +
БиБиСи iPlayerbeIN SportsКанал +
ПСКанал 4Crackle
Crunchyroll6playОткривање +
Дизни +ДР ТВДСтв
ESPNFacebookfuboTV
Франс ТВГлобоплејGmail
GoogleHBO (Max, Now & Go)Hotstar
HuluInstagramIPTV
KodiЛокалНетфликс (САД, Велика Британија)
Сега телевизијаОРФ ТВПаун
PinterestПрозибенРаиПлеј
Ракутен ВикиShowtimeНебото Оди
SkypeПрашкаSnapchat
SpotifySVT PlayTF1
ТратотTwitterWhatsApp
ВикипедијаVuduYouTube
Zattoo

Почекај? Дали велите дека веќе имате пристап до Нетфликс?

Вие не!

Тоа е затоа што услугите за стриминг обезбедуваат различна содржина во зависност од тоа каде живеете. На пример, библиотеката на Нетфликс во САД е најголема. Сепак, сè уште има наслови кои се блокирани поради лиценцирање. 

Иако ако се поврзете со друга земја, велат од ОК, овој наслов може да се одблокира.

Торентирање

Друга важна употреба за VPN е да се заштитите додека торентувате. Во многу земји, торентите и другите P2P сообраќајот е намуртен дури и ако не правите ништо нелегално.

Бидејќи VPN помага да се прикрие вашиот идентитет, тоа е совршена алатка за користење за торентирање.

Повеќето провајдери на VPN имаат некакво ограничување за тоа на кои локации можете да торентирате или дали воопшто ви е дозволено да торентирате. ExpressVPN не е една од овие компании. Тоа дозволува неограничено торентирање на сите негови сервери.

Благодарение на неговите брзи брзини на преземање, исто така нема да имате никакви проблеми со тоа што треба да чекате со денови за преземање торент. На крајот на краиштата, веќе не се денови на Напстер.

Локации на серверот ExpressVPN

Да го ставиме со сопствените зборови на ExpressVPN што ги имаат 3000+ VPN сервери на 160 локации на сервери во 94 земји. 

Така навистина, ExpressVPN има VPN сервер за да го користите без разлика каде се наоѓате низ целиот свет. Истото важи и за ако сакате да изгледате дека сте во друга земја.

За попопуларни и поголеми земји како што се ОК и САД, постојат сервери поставени низ целата земја. Ова обезбедува брза и сигурна врска во секое време.

локации на серверот expressvpn

Ако сакате да се поврзете со одредена земја, препорачуваме да се проверите нивната целосна листа на сервери.

Виртуелни VPN сервери

Некои VPN компании се обидуваат да заштедат пари со користење на локации на виртуелни сервери. Накратко, виртуелен сервер е местото каде што IP покажува една земја, но вистинскиот сервер е во друга земја. Ова прашање е толку сериозно што имаше сериозни реакции за нив.

Тие отворено признаваат дека од сите сервери ExpressVPN во светот помалку од 3% се виртуелни. Серверите што ги користат се физички блиску до IP локацијата што ја обезбедуваат и оттука нивната цел со нив е да се оптимизира за брзина.

DNS сервери

Пред неколку години се сфати дека некои од вашите активности сè уште може да се следат со следење на вашите барања за DNS. Накратко, барањето DNS ја преведува URL-адресата на доменот на IP адресата за да можете да прегледате веб-локација. Ова се нарекува истекување на DNS.

За среќа, проблемите беа брзо решени и сега тестовите за истекување на DNS и заштитата од истекување на DNS се вообичаени практики во индустријата за VPN. За возврат, ExpressVPN исто така работи со свои DNS сервери така што нема апсолутно никакви шанси ова да се случи.

Дали ExpressVPN нуди VPN сервер со посветена IP адреса?

Иако користењето наменски IP адреси со VPN може да има свои придобивки, исто така има и бројни негативни страни. Покрај ова, тоа е ретко барана опција за да има VPN.

Од овие едноставни причини, ExpressVPN користи само споделени IP-адреси. Згора на ова, користи опсег на ротирачки IP адреси за да ви помогне да бидете уште побезбедни.

Подршка на купувачот

Кога користите било каков вид на производ, дигитален или физички, ќе очекувате ниво на поддршка. 

Традиционално, износот на поддршка треба да биде поврзан со цената на производот. Оттука Wish.com има многу мала поддршка, но Rolls Royce ќе направи речиси сè што ќе побараат нивните клиенти.

поддршка на

Бидејќи ExpressVPN е на поскапиот крај на спектарот за VPN, во право би очекувале врвна поддршка. Како таква, поддршката на ExpressVPN е токму тоа – врвни.

Основниот метод за поддршка за ExpressVPN е a 24/7 разговор за поддршка во живо систем. Целиот персонал за поддршка е пријателски расположен и информиран. Се обидовме да ги откриеме со повеќе прашања, но досега ништо не ги откри.

Ако прашањето стане премногу техничко, тогаш ќе бидете пренасочени до поддршката за е-пошта. Повторно, тимот за техничка поддршка е исклучително корисен, па дури и ќе се поврзат со техничкиот тим ако треба да одговорат на вашето прашање.

Покрај ова, тие имаат огромен опсег на страници за поддршка во формат на Вики. За многу од нив, тие вклучија дури и видеа заедно со писмената инструкција за навистина да ви помогнат да ги решите проблемите.

ДЕЛ

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 месеци БЕСПЛАТНО

Од 8.32 долари месечно

Дополнителни карактеристики

Заедно со сето горенаведено, ExpressVPN го нуди следново

Сплит тунелирање

Подели тунелирање е паметна карактеристика со која можете да дозволите некои апликации да користат VPN, а други да ја користат вашата стандардна врска. 

На пример, случај за вообичаена употреба може да биде тоа што сакате да ги заштитите сите ваши активности на интернет и торенти, но не сакате VPN да го забави вашето играње. Сплит тунелирањето ќе ви помогне да го постигнете токму тоа.

Безбедност и приватност

Па сега доаѓаме до најважниот дел. ВПН е апсолутно вреден без цврсти протоколи за приватност и безбедност.

expressvpn безбедност

Протоколи и шифрирање

ExpressVPN поддржува четири протоколи  Lightway, L2TP, OpenVPN и IKEv2. Сега нема да навлегуваме во длабочината на добрите и лошите страни на секоја од нив бидејќи тоа е цела продлабочена статија сама по себе.

Накратко, овие четири протоколи се одличен избор за избор и ќе ви овозможат да поставите ExpressVPN на речиси секој уред што сакате.

Дефакто стандардот за препорачаниот протокол за употреба беше OpenVPN со години. Ова се должи на неговата природа со отворен код и одличното ниво на безбедност (кога се користи со вистинската сила на клучот).

За OpenVPN, тие користат шифра AES-256-CBC со автентикација на податоци HMAC SHA-256 за каналот за податоци. 

Ова е заедно со шифрата AES-256-GCM со шифрирање со ракување RSA-384 и автентикација на податоците HMAC SHA-256 со совршена тајност нанапред што ја обезбедува размена на клучеви DH2048 Diffie-Hellman за контролниот канал. Генерално, тоа е одлична конфигурација.

Светлосен пат, е сличен на WireGuard, накратко, и двете се потенок, побрз и посигурен од OpenVPN. Она што е одлично е што го направи ExpressVPN Lightway Open Source

Накратко, ExpressVPN нуди убав опсег на протоколи и апсолутно фантастични стандарди за шифрирање.

Тестови за истекување

Голема слабост на VPN е протекувањето. Како што сугерира името, протекувањето се слаби точки каде што вашиот вистински идентитет (IP адреса) би можел да избега на отворено. 

Како и со многу работи во светот на VPN, протекувањето беше вообичаено до пред неколку години. Всушност, повторно, беше скандал кога беа откриени протекувања на webRTC и се покажа дека скоро сите VPN се ранливи на тоа.

Накратко, протекувањето се лоши.

Го тестиравме ExpressVPN за протекување на IP и не можевме да најдеме. Иако ова е смирувачко, тоа е исто така нешто што го очекуваме. Ако VPN покаже какви било знаци на истекување, тие веднаш влегуваат во нашата непослушна листа.

Некои страници за преглед споменаа мали протекувања на IPv6 webRTC, за жал, не можевме да го тестираме ова. Дополнително, ако го користите додатокот за прелистувач ExpressVPN или го оневозможите webRTC, ова веројатно ќе се реши.

Заштита на Kill Switch / VPN конекција

Покрај заштитата од истекување на DNS, ExpressVPN нуди а Заклучување на мрежата опција. Што е само нивното име за а убиј го прекинувачот

Како што сугерира името, прекинувачот за убиство ќе ја убие вашата интернет конекција ако вашата VPN врска престане. Ова помага да ве спречи несакано да користите интернет додека сте незаштитени.

Влези

Не е важно колку е силна шифрирањето на VPN, колку е паметно или колку е евтин ако води дневници. Особено дневници за користење.

За среќа, ExpressVPN целосно го разбира ова и запишува многу малку податоци. Податоците што тие ги евидентираат се како што следува:

 • Апликациите и верзиите на апликации се успешно активирани
 • Датуми (не времиња) кога сте поврзани на услугата VPN
 • Избор на локација на VPN сервер
 • Вкупен износ (во MB) на податоци пренесени дневно

Ова е апсолутно минимално и во никој случај не може да се користи за да се идентификува поединец. 

Додека некои би рекле дека апсолутно никакви дневници не би биле најдоброто нешто во светот, ние разбираме дека овие податоци помагаат да се подобри услугата за на крајот на денот да добиеме подобар производ.

Како и со кој било провајдер на VPN, мора да им верувате во нивниот збор бидејќи никогаш нема искрено да знаете што најавуваат.

Сепак, најголемата победа на ExpressVPN е нивната употреба на сервери само RAM. Ова значи дека нивните VPN сервери не користат хард дискови, па дури и да бидат нападнати, би било прилично невозможно да се добијат корисни информации од нив. 

Политика за приватност и Услови

Политиката за приватност и условите на ExpressVPN се во согласност со сè што разговаравме во овој преглед на ExpressVPN, како и со сè што тие споменуваат на нивната веб-страница. 

Како и со сечата, ќе мора да имате ниво на доверба за да верувате во сè што ќе каже компанијата. Поради нивното ниво на транспарентност, искреност и недостаток на претходни проблеми, ние сме среќни да му веруваме на ExpressVPN.

Локација и јурисдикција

Локацијата каде работи VPN е доста важен фактор. Тоа е затоа што во зависност од земјата во која е со седиште, владата може лесно да ги пофали сите свои податоци. 

Алтернативно, може да изврши притисок врз директорите и вработените да создадат задни врати. Најлошо од сè, владата може дури и да украде податоци само со следење на интернет сообраќајот на компанијата.

ExpressVPN е регистриран во BVI (Британски Девствени Острови) што е совршено место за приватност поради недостаток на регулативи и владин надзор. Се разбира, ова е чисто од правни (и веројатно финансиски причини). 

Додека теоретски, BVI е под јурисдикција на ОК, технички гледано работи како автономна држава. Иако, ако ОК има добра причина, веројатно би можеле повторно да добијат целосна контрола. 

Сепак, со добра причина, мислиме на нешто како многу читлива закана од нуклеарен напад - не на вашето секојдневно сценарио.

Вистинската операција е најверојатно со седиште во Хонг Конг судејќи со своите огласи за работа. Дополнително, најверојатно има канцеларии во Сингапур и Полска. Операција со седиште во Хонг Конг е малку застрашувачка мисла, и иако се смета за независна од Кина, времето ќе покаже дали ова ќе остане точно.

Накратко, ниту ExpressVPN не е со седиште или работи од земја со 5 или 14 очи. Иако седиштето во Хонг Конг нуди храна за размислување, тоа не е нешто за што сме премногу загрижени.

Користење на ExpressVPN

Апликацијата ExpressVPN обезбедува едноставно и едноставно искуство, без разлика на кој уред ја користите. Иако има мали разлики помеѓу уредите, тоа не е доволно суштинско за да се забележи значителна промена.

На работната површина

Користењето ExpressVPN на десктоп компјутер е лесно како пита. Откако ќе го инсталирате и активирате, веднаш ќе ве пречека екранот за поврзување. 

Со кликнување на иконата за плескавица ќе се појават поставките. Овие се лесни за навигација и со корисни совети, можете да поставите сè како што сакате. 

За волја на вистината, опсегот на поставки не е широк. Сепак, ExpressVPN сака да го одржува едноставно. Ова е да се држи до нивното мото „ВПП што само функционира“.

десктоп стан

На мобилен

Како што беше дискутирано, можете исто така да преземете ExpressVPN за мобилен телефон. Овие имаат оцена 4.4 и 4.5 на продавницата за апликации за Android и iOS соодветно. Иако рејтингот може да се лажира, ова е добар почетен знак.

Поставувањето на мобилен е малку потешко бидејќи треба да дозволите апликацијата да има дозволи за мрежните поставки и известувања. Значи, наместо поставување со 1 клик, тоа е поставување со 4 клик - нешто што нема да го забележите на долг рок.

На мобилниот телефон, поставките се разликуваат малку. За жал, нема Напредни поставки. Ова најверојатно се должи на фактот дека има помала контрола достапна за мобилните апликации отколку за десктоп софтверот.

Сепак, добивате убави алатки за приватност и безбедност на мобилниот телефон. Имено, IP-проверка, два тестери за истекување и генератор на лозинки.

мобилен стан

Екстензии на прелистувачот ExpressVPN

Мобилниот приклучоци за прелистувач за Microsoft Edge, Chrome и Firefox се исто толку рационализирани. Функционалноста и употребливоста се некаде помеѓу мобилната апликација и десктоп софтверот.

продолжување на прелистувачот

Само запомнете дека кога го користите приклучокот за прелистувач само вашите активности за прелистување веб ќе бидат заштитени и ништо друго.

Планови и цени на ExpressVPN

Кога станува збор за цените, ExpressVPN обезбедува едноставен јасен избор. Имате избор од три различни опции за претплата на ExpressVPN. Секој план го нуди истиот предлог, но варира во временскиот период. 

Колку подолго се регистрирате, толку поголем попуст добивате.

Месечно6 Месеци1 Година2 Години
$ 12.95 месечно$ 9.99 месечно$ 6.67 месечно$ 8.32 месечно

1 месец е 12.95 $/месечно, 6 месеци е 9.99 $/месечно, а едногодишната претплата е 6.67 $ месечно. Како таков, ExpressVPN е еден од поскапите VPN провајдери. Иако како и за сите работи, го добивате она за што плаќате – а со ExpressVPN добивате светски позната услуга.

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 месеци БЕСПЛАТНО Посетете го ExpressVPN сега

Она што е навистина интересно е тоа што ExpressVPN е со оваа цена најмалку 5 години! Но, еј, доследноста е клучна тие велат.

Како и кај повеќето дигитални услуги, постои 30-дневна гаранција за враќање на парите. Ова нема ограничувања, па ако не сте задоволни од услугата од која било причина. За да го започнете ова, само стапете во контакт со нивниот тим за поддршка или преку е-пошта или преку разговор во живо.

Дополнително, ако сакате да го добиете малку поевтино, секогаш можете да ги чекате големите празници како што се црниот петок или Ден на приватност на податоците.

Кога станува збор за плаќање за ExpressVPN, имате низа опции. Секако, повеќето кредитни и дебитни картички се прифаќаат како и PayPal. 

Покрај ова, има и поретки опции како што се WebMoney, UnionPay, Giropay и неколку други. Се разбира, за поединци кои навистина се грижат за приватноста е поддржано плаќањето со Bitcoin.

Бенефиции

Многу VPN почнаа да додаваат дополнителни услуги во нивните пакети и им помагаат на корисниците да станат позаштитени. Иако ова е одлично да се види, треба да размислите дали тие го прават тоа како маркетинг тактика или вистински да ги заштитат своите клиенти. Би сакале да мислиме дека е некаде на средина.

ExpressVPN не обезбедува такви карактеристики. Наместо тоа, таа остана посветена на обезбедувањето на најдобра VPN услуга на пазарот и тоа го прави фантастично.

Има проверка на силата на лозинката на својата веб-страница, но со подемот на менаџерите за лозинки, мислиме дека ова е повеќе новина за маркетинг, а не нешто што некој би го користел.

Често поставувани прашања

Еве неколку најчесто поставувани прашања кога ќе се појави темата за ExpressVPN. Се разбира, ова се само кратки увиди и опфативме сè во нашиот целосен детален преглед на ExpressVPN погоре.

Дали ExpressVPN е легален и доверлив?

Од правењето на нашето длабинско истражување, веруваме дека ExpressVPN е доверлива компанија. За жал, како и кај секој дигитален производ, никогаш не можете да бидете вистински сигурни. Сепак, мислиме дека ExpressVPN направи се што е можно за да ни го олесни умот.

Дали ExpressVPN е нелегален?

ExpressVPN како и сите VPN е легално за користење! Тоа е, тоа е легално за земјите каде што VPN-ите се легални. Земјите каде VPN се нелегални, се; Белорусија, Кина, Иран, Ирак, Оман, Русија, Турција, Уганда, ОАЕ и Венецуела.

Дали ExpressVPN е побрз од NordVPN?

Општо земено, ExpressVPN е побрз од NordVPN. Тоа е затоа што, според нас, инвестираат повеќе во нивната технологија отколку во нивниот маркетинг. Сепак, како и секогаш со брзината, вашата километража може да варира. Исто така е побрз од другите VPN услуги како што се Приватен пристап до Интернет и VyperVPN.

Може ли мојот интернет провајдер да го блокира ExpressVPN?

Освен ако не живеете во земја каде што VPN се нелегални, малку е веројатно дека вашиот интернет провајдер ќе сака да ја блокира вашата VPN конекција. Сепак, можно е интернет провајдер да го блокира вашиот VPN. Се разбира, ExpressVPN нуди начини околу ова.

Дали ExpressVPN работи во Кина?

Да, ExpressVPN работи во Кина. Кинеската влада станува сè попосветена на следење на користењето VPN. Сепак, ExpressVPN е еден од ретките што сè уште успева да ги заобиколи блокадите. Сепак, имајте на ум дека нема сервери во Кина.

Што е MediaStreamer DNS?

MediaStreamer на ExpressVPN е ексклузивна DNS услуга за проследување филмови и ТВ емисии. MediaStreamer деблокира гео-ограничена содржина, но не е VPN и не нуди никакви карактеристики за приватност и безбедност.

Дали ExpressVPN чува дневници?

ExpressVPN не следи, снима или складира информации за веб-локациите што ги посетувате или што правите додека сте поврзани со нивната услуга. Како дополнителна приватност и анонимност, ExpressVPN исто така работи со сопствен приватен шифриран DNS на секој сервер низ неговата VPN мрежа.

Преглед на ExpressVPN 2023 година – Резиме

Сè на сè, ExpressVPN се смета за најдобар VPN провајдер од безброј професионалци ширум светот. Се надеваме дека овој преглед ќе ви помогне да ги разберете сите негови фантастични предности и некои помали недостатоци.

Не двоумете се повеќе. Овозможете му на овој врвен VPN провајдер денес и никогаш нема да погледнеш назад.

ДЕЛ

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 месеци БЕСПЛАТНО

Од 8.32 долари месечно

Кориснички Осврти

Одличен VPN, но малку скап

Оценето 4 од 5
Март 28, 2023

Го користам ExpressVPN веќе неколку месеци и навистина сум задоволен од услугата. Врската е брза и сигурна, а корисничкиот интерфејс е лесен за користење. Го ценам и фактот што можам да пристапам до содржината што е блокирана во мојот регион. Сепак, цената е малку стрмна во споредба со другите VPN услуги на пазарот и би сакал да има достапни повеќе достапни опции за претплата.

Аватар за Џон Ли
Џон Ли

Фантастична VPN услуга!

Оценето 5 од 5
Февруари 28, 2023

Користев ExpressVPN изминатата година и тоа беше фантастично искуство. Врската е брза и сигурна, и немав проблеми со баферирање или испуштени врски. Интерфејсот е лесен за користење и лесен за навигација, а тимот за поддршка на корисниците е секогаш достапен и корисен. Исто така, ми се допаѓа фактот што можам лесно да пристапам до гео-ограничени содржини од различни земји. Силно го препорачувам ExpressVPN на секој што бара сигурна и безбедна VPN услуга.

Аватар за Сара Смит
Сара Смит

Мој земи

Оценето 3 од 5
Октомври 1, 2021

Слушнав за ExpressVPN како одличен, но сум под буџетски ограничувања. Претпочитам да ги имам основните карактеристики и едноставна услуга на други ниски VPN-ви, отколку да платам за овој кул, но скап избор.

Аватар за Сузан А
Сузан А

Дали ExpressVPN е премногу добар за да биде вистинит?

Оценето 4 од 5
Септември 28, 2021

Неодамна го пробав ExpressVPN поради неговата цена. Само мислев дека е премногу добро за да биде вистина, но кога ја имав првата недела, можам да докажам дека се што е напишано за тоа е навистина точно. Можам да кажам дека ExpressVPN е навистина најдобриот VPN од сите. Ова функционира за сите во семејството и вашиот бизнис. Вашата безбедност и приватност се две од главните грижи овде, така што можете да бидете сигурни дека уживате да бидете онлајн додека се чувате себеси 100% заштитени.

Аватар за Паоло А
Паоло А

Супер брз ExpressVPN

Оценето 5 од 5
Септември 27, 2021

ExpressVPN е премиум VPN, така што ова е речиси неспоредливо со кој било друг производ на пазарот. Навистина е супер брз, така што стримингот е лесно и работи со Hulu, BBC iPlayer, па дури и Netflix. Сите други карактеристики се толку кул што не можете да побарате повеќе. Цената е добра за сите најдобри услуги за кои би можеле да сонувате.

Аватар за Џаред Вајт
Џаред Вајт

Само размислувајќи за тоа…

Оценето 3 од 5
Септември 20, 2021

Јас сум претплатник на ExpressVPN веќе една година. Немам никаков проблем со неговата брзина и стриминг. Овие работи се толку врвни карактеристики на ExpressVPN. Јас сум само загрижен за мојот буџет бидејќи чинеше малку поскапо од другите провајдери. Сепак, можеби ќе преиспитам и ќе останам со ExpressVPN засекогаш.

Аватар за Мајлс Т
Мајлс Т

достават преглед

Референци

категории VPN
Почетна » VPN » Преглед на ExpressVPN (Најдобар избор за VPN за брзина и безбедност во 2023 година)

Придружи се на нашиот билтен

Претплатете се на нашиот неделен прегледен билтен и добијте ги најновите вести и трендови од индустријата

Со кликнување на „претплати“ се согласувате со нашите условите за користење и политиката за приватност.