SiteGround Преглед на GrowBig (Дали овој план е добар или е подобар GoGeek?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Во ова SiteGround GrowBig преглед, ќе ги разгледаме подетално карактеристиките, перформансите и цените на планот GrowBig за да ви помогнеме да одредите дали тоа е вистинскиот избор за вашата веб-локација. Исто така, ќе го споредиме со плановите на StartUp и GoGeek за да видиме кој може подобро да одговара за вашите специфични потреби.

GrowBig започнува од 4.99 долари месечно

Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

Јас сум голем обожавател of SiteGround. Во моето SiteGround преглед, Ги опфатив сите клучни карактеристики и добрите и лошите страни на оваа премиум услуга за веб-хостинг. Еве, ќе го зумрам нивниот план GrowBig (4.99 долари / месец).

ТЛ; ДР: На SiteGround Планот GrowBig е насочен кон поединци и бизниси кои сакаат да ја зголемат базата на клиенти и да ги зголемат приходите. Има висококвалитетни карактеристики на робусна платформа и е доволна за да ги задоволи дури и најпребирливите клиенти.

Сепак, овој план не е за бизниси во обем на претпријатија кои ќе бидат разочарани од недостатокот на посветени функции. За тоа, SiteGroundпланот на GoGeek е многу подобар избор.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе SiteGround. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Што е SiteGround и планот GrowBig?

siteground

SiteGround е добро почитуван хостинг провајдер основан во Бугарија во 2004 година. Компанијата е една од неколкуте WordPress официјално одобрува, и навистина, неговите хостинг планови се целосно поставен за сите WordPress и барања за хостирање на WooCommerce.

Иако плановите за хостирање на компанијата не се најевтините, вие навистина добивате исклучителна вредност со премиум карактеристики, па тоа е добро вреди трошоците. И со сервери базирани на повеќе локации низ целиот свет и напојува со Google Облачна инфраструктура, SiteGround е еден од најбрзите и најсигурните провајдери наоколу.

SiteGroundПланот на GrowBig е негов план од средно ниво и најпродаван. Дизајниран за растечки бизниси, сите ваши потреби за хостирање се исполнети, а потоа и некои.

Погоден за стандардни потреби за хостирање, WordPressи WooCommerce, планот GrowBig има широка привлечност за секого (дури и почетници) бара решение за хостирање за повеќе од една веб-локација.

ДЕЛ

Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

GrowBig започнува од 4.99 долари месечно

Карактеристики на GrowBig Plan на прв поглед

siteground најважен

Пред да се заглавиме во деталите, еве брз поглед на тоа што планот GrowBig им нуди на своите клиенти:

 • Хостинг за неограничени веб-страници
 • 20 GB веб простор
 • 100,000 месечни посети
 • Неограничен сообраќај
 • Бесплатен SSL сертификат и CDN
 • Бесплатен мигратор за е-пошта и е-пошта
 • Дневни бекап и подобрена безбедност
 • Станирање со еден клик
 • Резервни копии на барање
 • 30% побрз PHP
 • Кеширање надвор од кутијата
 • Неограничени бази на податоци
 • 100% натпревар од обновливи извори на енергија
 • Функција за соработка
 • Вебели или WordPress вклучени градители на веб-страници
 • Google Облак хостинг инфраструктура
 • слободен WordPress инсталација и миграција и автоматско ажурирање
 • WP-CLI и SSH
 • Овозможена е онлајн продавница на WooCommerce
 • Успеа WordPress услуги
 • Официјално потврдено од WordPress
 • 24 / 7 поддршка на корисниците

Суштински карактеристики на веб хостинг:

 • Месечни посетители (StartUp: 10,000, GrowBig: 100,000, GoGeek: 400,000)
 • Дарежлив веб-простор (StartUp: 10GB, GrowBig: 20GB, GoGeek: 40GB)
 • Хостирани веб-страници (StartUp: 1 сајт, GrowBig: неограничени сајтови, GoGeek: неограничени сајтови)
 • Посветени ресурси на серверот (StartUp: нормално, GrowBig: +2x пати, GoGeek: +4x пати)
 • Неизмерен пренос на податоци
 • Бесплатен Повлечете и спуштете го Weebly Sitebuilder
 • Бесплатна инсталација CMS (WordPress, Џумла, Друпал итн.)
 • Бесплатни сметки за е-пошта
 • Бесплатен мигратор за е-пошта
 • Неограничено MySQL DB
 • Неограничени под и паркирани домени
 • Алатки за пријателска локација
 • 30 дена назад
 • Натпревар од 100% обновлива енергија

Карактеристики на изведба:

 • Сервери на четири континенти
 • SSD чување
 • Прилагодено поставување на серверот
 • Бесплатен CDN со секоја сметка
 • Сервери со овозможен HTTP/2
 • Приклучок за кеширање SuperCacher
 • 30% побрз PHP (само на плановите на GrowBig и GoGeek)

Безбедносни карактеристики:

 • Вишок на енергија
 • Хардверски вишок
 • Стабилност базирана на LXC
 • Единствена изолација на сметката
 • Најбрзото следење на серверот
 • Анти-хак системи и помош
 • Проактивни ажурирања и закрпи
 • заштита од спам
 • Автоматизирана дневна резервна копија
 • Напредна резервна копија на барање (само на плановите на GrowBig и GoGeek)

Карактеристики на е-трговија:

 • Инсталирајте бесплатна кошничка
 • Бесплатно Ајде да ги криптираме SSL сертификатите

Карактеристики на агенција и веб-дизајнер:

 • Испратете ја страницата до клиентот
 • Може да се додадат соработници
 • Бела етикета за хостирање и управување со клиенти (само на планот GoGeek)
 • Бесплатен приватен DNS (само на планот GoGeek)

Карактеристики за развој на веб:

 • Управувана PHP верзија (7.4)
 • Прилагодени PHP верзии 8.1, 8.0, 7.4 и 7.3
 • Бесплатен SSH и SFTP пристап
 • Бази на податоци MySQL и PostgreSQL
 • FTP сметки
 • Станирање (само на плановите на GrowBig и GoGeek)
 • Претходно инсталиран Git (само на планот GoGeek)

Карактеристики за поддршка:

 • 24/7 Неверојатно брза поддршка
 • Ние помагаме преку телефон, разговор и билети
 • Напредна приоритетна поддршка (само на планот GoGeek)
ДЕЛ

Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

GrowBig започнува од 4.99 долари месечно

Зошто да изберете GrowBig план?

неограничен број на веб-страниците

Голем дел од тоа зошто би го избрале планот GrowBig наместо планот за стартување од пониско ниво е разликата во бројот на веб-локации што можете да ги хостирате.

Планот за стартување дозволува само една веб-страница, додека GrowBig ви овозможува да имате неограничено. Ова може да бидат стандардни веб-страници, WordPress, WooCommerce или мешавина од сите три.

Убавината да немате ограничувања овде е што тоа ви дозволува зголемете го вашиот бизнис без да се грижите за ограничувањата на вашиот план на секои пет минути.

Засилена безбедност и резервна копија на барање

siteground безбедност

Последното нешто што сакате да се грижите е дали сте се сетиле или не да извршите безбедносни задачи на вашите веб-локации. После се, да се соочите со напад на малициозен софтвер е најлошото нешто што може да и се случи на веб-локација, така што дефинитивно е нешто што треба да се избегнува каде што е можно.

За среќа, повеќето од SiteGroundбезбедносните карактеристики на се робустен и изобилен. Еве што добивате:

 • Вишок на енергија и хардвер
 • Анти-хак системи и мониторинг на серверот
 • Заштита од спам
 • Единствена изолација на сметката
 • Стабилност базирана на LXC
 • Редовни ажурирања и закрпи

Во прилог на ова, SiteGound автоматски врши дневни резервни копии и ја чува секоја копија 30 дена. Значи, ако треба да се вратите на претходната верзија, ќе имате 30 од нив да изберете.

Планот GrowBig исто така вклучува резервни копии на барање, што значи дека можете да изведете едно секогаш кога ви треба и да складирате до пет во едно движење.

Ова е особено корисно ако сакате да инсталирате нешто ново, да направите некои големи промени или да извршите какви било ажурирања. Ако нешто тргне наопаку, можете да ја избришете таа пот од веѓите и едноставно вратете се директно на копијата што штотуку ја направивте.

Ултрабрз PHP

ултрабрз php

Нема да навлегувам во техничките детали за тоа што е PHP (хипертекст препроцесор). Сè што треба да знаете е тоа SiteGround го разви својот единствена PHP технологија за да ви донесе ултрабрзи брзини на вчитување на страници. до 30% побрзо, Всушност.

SiteGround го постигнува ова со тоа што има PHP со помала употреба на меморија, што овозможува серверот да побрзо справување со поголеми количини на податоци.

Оваа карактеристика е единствена за SiteGround  од суштинско значење за бизнисите кои бараат веб-локации со брзо вчитување. На крајот на краиштата, не заборавајте го тоа Google ги казнува страниците со бавно вчитување, па да ја имате оваа функција на ваша страна е вистински плус.

WordPress Стадинг

wordpress постановка

Рацете горе, кој ги уништи нивните WordPress сајт пред тоа?

Претпоставувам дека тоа е добар процент од вас, вклучувајќи ме и мене. WordPress is страшни, но огромниот број на опции за прилагодување и приклучоци го прави тоа лесно се лизга и инсталирајте нешто што едноставно не танго со вашето WordPress сајт. Крајниот резултат е паѓање на страницата, и мора да ги собереш парчињата и да почнеш повторно.

Планот GrowBig се справува со овој проблем со обезбедување на сцена со еден клик за вашиот WordPress сајтови. Ова подразбира правење на точна копија на вашата веб-страница, што ви овозможува да тестирајте ги сите посакувани промени во безбедно опкружување.

Во меѓувреме, оригиналната локација останува недопрена, и можете да ги направите промените откако ќе ги тестирате и ќе бидете сигурни дека нема да предизвикаат проблем.

Натпревар од 100% обновлива енергија

Натпревар од 100% обновлива енергија

Сите ние треба да се стремиме да носиме повеќе еколошки свесни одлуки во сите аспекти од нашите животи, а хостингот не е исклучок.

За среќа, SiteGround е многу понапред од играта тука и ветува а 100% совпаѓање со обновлива енергија.

Како може да го направи ова?

Па, користи Google Облак инфраструктура. И Google е јаглеродно неутрален подолго отколку што мислите.

Покрај тоа, Google има гаранција за усогласување на енергијата за целата потрошена енергија во нејзините центри за податоци и канцеларии (што, верувајте ми, е многу). Организацијата, според тоа, ја поклопува целата своја потрошена енергија со еквивалентно количество енергија добиена од обновливи извори.

Цените на GrowBig план

siteground растечка цена

Планот GrowBig има почетна промотивна стапка проследена со нејзината стандардна стапка откако ќе истече вашиот првичен период на претплата:

 • Месечен договор: $29.99
 • 12-месечен договор: 4.99 УСД/месец, фактурирана годишно
  • Цената за обновување е 24.99 УСД/месечно, на годишно ниво

Без разлика која должина на договорот ќе ја изберете, можете да ги искористите предностите на a 30-дневно пари гаранција за враќање на и пробајте ја платформата без ризик.

Ако GrowBig ви звучи добро. Зошто да не се регистрирате и да се проба?

Добрите и лошите страни на GrowBig Plan

Добрите

 • SiteGround нуди голем број на напредни функции се вклучени во цената, а многу од бесплатните или неограничените
 • Поставувањето и резервните копии на барање го прават дополнително безбедна опција, особено ако често правите многу промени
 • Натпреварот со 100% обновлива енергија е одличен за одржливост
 • Контролната табла е едноставна за навигација и употреба
 • Домаќин на неограничени веб-локации
 • Бесплатни CDN и бесплатни SSL сертификати
 • Разговор во живо 24/7, телефонска услуга за корисници без стрес за решавање проблеми
 • Многу одлични карактеристики за WordPress корисници, вклучително и управувани WordPress услуги за хостирање
 • Премиум ресурси на серверот (2 пати повеќе ресурси на серверот од планот за стартување)
 • Вклучува SiteGround безбедносен приклучок и приклучок за кеширање

Конс

 • Нема бесплатно име на домен
 • Нема приоритетна поддршка (само на планот GoGeek)
 • Цената скока при обновување

GrowBig vs StartUp и GrowBig vs GoGeek

GrowBig vs StartUp:

 • GrowBig планот нуди повеќе функции од планот за стартување, вклучувајќи 2 пати повеќе ресурси на серверот, приоритетна поддршка, неограничени веб-локации и многу повеќе. Целните клиенти се мали до средни бизниси со повеќе веб-страници или оние на кои им требаат повеќе ресурси.
 • Почни планот е добра опција за оние на кои им требаат основни карактеристики и сакаат да ги одржат трошоците ниски. Целни клиенти се поединци или мали бизниси со единствена веб-страница и густ буџет.
 • GrowBig е 4.99 $/месец, а StartUp е 2.99 $/месец

GrowBig против GoGeek:

 • GrowBig планот е добра опција за оние на кои им требаат повеќе ресурси и напредни функции како што се приоритетна поддршка, опкружување за поставување и резервни копии на барање. Целните клиенти се мали до средни бизниси со повеќе веб-страници или оние на кои им требаат повеќе ресурси и напредни функции.
 • GoGeek план нуди уште понапредни функции, вклучувајќи 4x повеќе ресурси на серверот, клиенти со бела ознака и складиште за Git, што го прави идеален за поголеми веб-локации со посложени потреби. Целни клиенти се големи бизниси или поединци со сложени веб-локации кои бараат напредни функции и високи перформанси.
 • GrowBig е 4.99 $/месец, а GoGeek е 7.99 $/месечно
ДЕЛ

Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

GrowBig започнува од 4.99 долари месечно

Најчесто поставувани прашања

Што е SiteGround?

SiteGround е веб-хостинг компанија која нуди низа услуги за хостирање за да им помогне на поединците и бизнисите да го креираат и одржат своето онлајн присуство.

Колку е SiteGround Расте Голем месечно?

SiteGround чини само 4.99 УСД/месечно (се плаќа годишно) за неговиот план GrowBig. Меѓутоа, кога ќе истече промотивниот период, цената на планот значително се зголемува.

Is SiteGround вреди?

SiteGround вреди затоа што добивате дарежливи карактеристики за цената. Заедно со засилена безбедност и целосен пакет на WordPress алатки, добивате и голем број вклучени бесплатни алатки. Згора на ова, страницата е добро воспоставена, доверлива и одлична вредност за парите.

Што е SiteGround најдобро за?

SiteGround е најдобро за заеднички решенија за хостирање за поединци и мали бизниси. Нејзините прифатливи планови се добри за сите буџети, а неговите планови ги имаат сите потребни алатки за раст и размер. Сепак, тоа е помалку идеален за големи организации кои бараат посветен сервер хостинг од SiteGround не ја обезбедува оваа веб-хостинг услуга.

Is SiteGround добро за малите бизниси?

SiteGround е одличен за мали бизниси и има планови со добри цени за да ги задоволи повеќето потреби за хостирање веб-страници за мали бизниси.

Is SiteGround добро за оптимизација?

SiteGround е добро за оптимизација бидејќи обезбедува брзи брзини на вчитување страници, што е од суштинско значење за рангирање повисоко Google пребарувања. Ако користите SiteGround за WordPress, уште подобро. Бидејќи WordPress е сигурна платформа, Google однос на WordPress како доверлив и затоа се рангира WordPress сајтови повисоки.

Резиме - SiteGround GrowBig Преглед за 2023 година

Јас лично верувам во тоа SiteGround е одличен избор кога станува збор за хостинг услуги. Тие се пријателски куп, и тие исто така имаат понудени врвни планови за хостирање.

Јас неодамна го разгледа нивниот Стартап план  беше воодушевен од бројот на функции што ги добивте за само неколку долари. Дефинитивно беше подарежливо од плановите на повеќето конкуренти на почетно ниво.

Бидејќи бев толку импресиониран од планот за стартување, Решив да го испробам неговиот GrowBig план за големина и види дали тоа исто така живее до мојата сега нешто високо очекувања.

Дизајниран за растечки бизниси, планот GrowBig нуди многу, па ајде да навлеземе во него малку подетално.

Мислам дека ова е уште една одлична понуда од SiteGround и совршен за сите кои сакаат да го подигнат својот бизнис. Ти добиваш дарежливи граници на сите карактеристики на планот, и неговите безбедносни мерки се врвен.

Би го препорачал планот GrowBig на поединци и компании кои имаат потреба да хостираат повеќе од една веб-страница. Сепак, Мислам дека овој план не е доволен за големите организации бидејќи му недостига посветена хардверска и премиум поддршка што често ја бара овој тип на бизнис.

Сепак, за повеќето луѓе, тоа е солиден избор, па Ви препорачувам да го испробате овој премиум веб-домаќин.

Сакате да се регистрирате за планот GrowBig? Дознајте како да го направите тоа овде. Ако не мислите SiteGround ти има штиклирано сите кутии, зошто да не погледнеш некои голема SiteGround алтернативи?

ДЕЛ

Добијте до 80% ПОПУСТ SiteGroundплановите на

GrowBig започнува од 4.99 долари месечно

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...