Најдобрите платформи за хостирање на подкаст за да ја однесат вашата програма на следното ниво во 2023 година

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Изборот на совршена платформа за хостирање на подкаст е од клучно значење за успешно споделување на вашата содржина со вашата публика. Во оваа статија ви го претставувам топ 10 најдобри платформи за хостирање на подкаст ⇣ моментално достапни за да ви помогнат да донесете информирана одлука.

Од 19 долари месечно

Добијте два месеци бесплатно кога плаќате годишно!

Главни преземања:

При изборот на платформа за хостирање на подкаст, земете ги предвид функциите како аналитика, оптимизација на епизодата и квалитет на звукот за да ја оптимизирате вашата содржина и да ја зголемите вашата публика.

Многу од најдобрите платформи за хостирање на подкаст нудат вградени алатки за монетизација и промоција, вклучително и партнерски врски, пазари за рекламирање и можности за вкрстена промоција.

Изборот на најдобрата платформа за хостирање на подкаст за вашите потреби значи наоѓање рамнотежа помеѓу функциите, алатките и поддршката што се усогласуваат со вашите цели и приоритети. Одвојувајќи време за внимателно да ги оцените вашите опции, можете да најдете платформа што го поставува вашиот подкаст за успех.

Еве брз преглед на платформите за подкаст што ги прегледав и споредив во оваа статија:

Трошоци (месечно) Бесплатни план Складирање Пропусен опсег (месечно) RSS поддршка Подкаст аналитика
Транзистор$19НенеограниченПреземања на 20,000ДаНапредно
BuzzSprout$12Данеограничен250 GBДаЕдноставна
Заробете$17НенеограниченПреземања на 30,000ДаНапредно
SubBean$9ДанеограниченНемеренДаЕдноставна
Блубри$10Не125 MB / месецНемеренДаНапредно
Спајкер$7ДаВкупно 100 часаНемеренДаЕдноставна
Кастос$19НенеограниченПреземања на 20,000ДаНапредно
SoundCloud$8ДанеограниченНемеренДаМедиум
Либсин$5Не162 MBНемеренДаНапредно
Сидро (сега Spotify.за Подкастери)слободенДанеограниченНемеренДаЕдноставна

Ако трчате или планирате да водите подкаст, речиси сигурно ќе треба да користите некој вид на најдоброто платформа за хостирање на подкаст. Иако е можно да го хостирате вашиот подкаст директно на вашата веб-страница, ова не се препорачува.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за добрите опции за хостирање на подкаст. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Поткастите заземаат многу повеќе простор од стандардните медиуми, што значи може да наидете на проблеми со пропусниот опсег ако не користите посветена платформа за подкаст.

Ова е особено точно ако имате голема публика која веројатно ќе пристапи до вашата содржина во исто време.

Уште повеќе, посветените хостинг услуги доаѓаат со голем број на алатки и карактеристики специфични за подкаст.

Повеќето вклучуваат некој вид на RSS feed каде се наведени вашите епизоди, моќна аналитика на подкаст, На веб плеери напреден подкаст објавување и маркетинг алатки.

И често, подкаст платформите обезбедуваат некој начин за да ја монетизирате вашата содржина.

Сепак, може да биде тешко да се избере вистинската платформа за подкаст, особено ако тоа е нешто со кое не сте многу запознаени.

Да ви помогнеме, Анализирав безброј опции за да ви ја донесам следната листа на топ 10 најдобри платформи за хостирање на подкаст во 2023 година, заедно со некои важни информации кои можеби сè уште не ги знаете.

10 најдобри платформи за хостирање на подкаст

Еве го мојот преглед на најдобрите платформи за хостирање на вашиот Поткаст во моментов:

1. Buzzsprout

Најдобар домаќин на подкаст за почетници

Почетна страница на Buzzprout
 • Автоматско поднесување до директориуми на подкасти.
 • Атрактивен мајчин подкаст плеер.
 • слободен WordPress приклучок.
 • Веб-страница: www.buzzsprout.com

Краток преглед на:

Зуи е интуитивен, лесна за употреба хостинг платформа за подкаст наменета за оние со мало искуство.

Се фокусира на рационализирање на процесот на поставување и споделување, и доаѓа во комплет со приклучок за WP за да можете лесно да ги вградите вашите подкасти директно на вашата веб-страница.

Покрај тоа, Buzzsprout го прави исклучително лесно споделувањето на вашите подкасти со слушателите на главните аудио платформи.

Откако ќе го поставите, вашите епизоди автоматски ќе се додадат во Spotify, Apple Podcasts, Google Поткасти и многу повеќе.

Исто така, ќе имате пристап до низа напредни аналитики да ви помогне да ги оптимизирате вкупните перформанси на вашите подкасти. Откријте кога луѓето слушаат, каде се наоѓа вашата публика и многу, многу повеќе.

Позитивни:

 • Многу лесен за употреба.
 • Одлична аналитика.
 • Основен бесплатен план.

Конс:

 • Поддржува само еден подкаст по сметка.
 • Недостасуваат некои напредни функции.

Цена:

Buzzsprout има еден бесплатен план и три платени планови, Со цени кои се движат од 12 до 24 долари месечно.

Сите имаат ограничувања за прикачување, а може да се додаде дополнителна содржина $ 2 до $ 4 месечно (во зависност од планот). Бесплатниот план за хостирање на подкаст има тешко ограничување од 2 часа аудио месечно, што го прави еден од најдобрите бесплатни услуги за подкастирање таму.

На крајот на краиштата, Би ви препорачал да го проверите Buzzsprout ако барате интуитивна, без интересна платформа за хостирање на подкаст за да започнете.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Можете целосно да ги искористите Програма на Buzzsprout Refer A Friend. Во оваа програма, добивате посебен подарок за упатување пријател, член на семејството или колега. Ако лицето што го упатувате заврши да се претплати или надгради на некој од платените планови на Buzzsprout, ќе добиете картичка за подарок на Амазон за 20 долари. О, на вашиот пријател ќе му биде дадена и картичка за подарок на Амазон од 20 долари.

Подарокот ќе ви биде испратен на двајцата по е-пошта. За да се квалификувате за Бесплатна програма за упатување пријател, вашиот упат треба да се регистрира за платен план користејќи ја вашата лична врска за упатување обезбедена од вашата сметка на Buzzsprout.

Посетете го Buzzsprout - Достапен е бесплатен план засекогаш!

2. Транзистор.fm

Најдобро за оние со повеќе подкасти

почетна страница на транзистор
 • Поддржува неколку подкасти.
 • Доаѓа со напредна долгорочна статистика и аналитика.
 • Ви овозможува да додадете дополнителни членови на тимот.
 • Веб-страница: www.transistor.fm

Краток преглед на:

Транзистор.fm е уште една од најпопуларните светски подкаст околини, и ги насочува своите услуги кон оние со неколку подкасти кои сакаат да ја зголемат својата публика.

Една од најистакнатите карактеристики на платформата е нејзината поддршка за дополнителни членови на тимот, што го олеснува скалирањето кога е потребно.

Згора на се, Го сакам стилот на поткаст плеерот Transistor.fm. Тоа е едноставно, но привлечно и може да се вгради директно на вашата веб-страница за подкаст.

Вклучува копчиња за претплата за главните аудио платформи, заедно со копче за споделување и скокачки прозорец со дополнителни информации.

И, Аналитиката на Transistor.fm е едноставно исклучителна. Може да следите низа напредни метрики, вклучувајќи преземања со текот на времето, претплатници и идни проценети претплатници, трендови на слушатели и многу повеќе.

Позитивни:

 • Високо напредна аналитика на подкаст.
 • Многу атрактивен подкаст плеер.
 • Лесна интеграција со главните аудио платформи.

Конс:

 • Нема бесплатен план.
 • Релативно скапо.

Цена:

За жал, Transistor.fm е малку скап, со цени кои се движат од 19 до 99 долари месечно.

Сите планови доаѓаат со а 14-дена бесплатен пробен период, и ќе добиете два месеци бесплатно ако платите една година однапред.

Разгледани сите работи, Би го препорачал Transistor.fm за секој кој планира да емитува повеќе подкасти со визија за скала во иднина.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Можете да ги искористите алатките за аналитика и статистика вградени во платформата за хостирање на подкаст Transistor.fm. Transistor.fm е една од платформите за подкаст што им дава на своите корисници идеја за трендовите на слушателите. Тоа го прави со обезбедување статистика што го мери бројот на преземања, преноси и слушања од повеќето апликации за слушање што постојат денес.

На страницата „Аналитика“ на Transistor.fm, можете да гледате метрика како што се просечните преземања по епизода, бројот на луѓе кои се претплатиле на вашиот подкаст (проценет број врз основа на тоа колку преземања секоја епизода добива во првите 24 часа), најпопуларните епизоди на подкаст, апликации за слушање што ги користи вашата публика и локација на вашите слушатели.

Посетете го Transistor.fm - 14-дневен пробен период без ризик!

3. плени

Најдобра приспособливост на домаќинот на подкаст и долгорочен раст

плени почетната страница
 • Напредна, но лесна за разбирање аналитика.
 • Исклучително атрактивен плеер за подкаст кој можете да го вградите директно на вашата веб-страница за подкаст.
 • Висококвалитетни услуги за поддршка 24/7.
 • Веб-страница: www.captivate.fm

Краток преглед на:

Иако е релативно новодојденец во областа на хостирање на подкасти, Заробете е одличен избор за секој кој бара сигурен, скалабилен домаќин.

Доаѓа со низа напредни функции, вклучувајќи автоматски генерирани врски до главните аудио платформи (Spotify, Apple Podcasts, итн...), можност за додавање неограничени членови на тимот и вградени CTA копчиња.

Едно нешто што се издвојува на веб-страницата на Captivate е нејзиното смело тврдење дека тоа е „Единствениот водител на подкаст ориентиран кон раст во светот“.

Се разбира, тоа сигурно не е единственото, но нема ништо што сугерира дека не е одлична опција за оние кои сакаат брзо да се размерат со текот на времето.

Позитивни:

 • Подкаст плеер за мобилни телефони.
 • Вградени CTA копчиња.
 • Бесплатна миграција во Captivate.

Конс:

 • Нема бесплатен засекогаш план.
 • Нема алатки за аудио оптимизација.

Цена:

Captivate има три планови, со цени кои се движат од 17 до 99 долари месечно. Мали попусти се достапни со годишни претплати, а сите планови доаѓаат со седумдневен бесплатен пробен период.

Генерално, Би препорачал да го погледнете одблизу на Captivate ако планирате да го зголемите вашиот подкаст во иднина, бидејќи вклучува одлични долгорочни алатки за приспособливост.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Заробете е платформа за хостирање на подкаст која доаѓа со напредни кориснички дозволи. Оваа специјална карактеристика е особено корисна за оние корисници кои распоредуваат мрежен тим за подкаст. Со други зборови, оваа функција е неопходна за вас ако треба да ги делегирате одговорностите поврзани со подкаст на другите членови на вашиот тим.

Една од убавите работи за Captivate е тоа што ви овозможува да додадете неограничен број членови на тимот на вашата сметка и нема да морате да се грижите за плаќање дополнителен надомест. Додавањето член на тимот бара само неговото име и работна адреса на е-пошта. Потоа ќе биде испратена автоматска покана по е-пошта до тој член на тимот за да може да се регистрира за сопствената бесплатна Captivate сметка.

Посетете го Captivate - бесплатен 7-дневен пробен период!

4. PodBean

Најдобар подкаст хостинг за неограничено складирање и пропусен опсег

почетната страница на podbean
 • Дозволува подкастерите да ја монетизираат својата содржина со вградено рекламирање.
 • Дојдете со приспособлив плеер оптимизиран за WordPress.
 • Бесплатен засекогаш план со дарежливи ограничувања на ресурси.
 • Веб-страница: www.podbean.com

Краток преглед на:

SubBean е уште една високо оценета компанија за хостирање на подкаст што е познат по својот дарежлив бесплатен план и неограничениот пропусен опсег и складирање вклучени во неговите платени планови.

Оваа услуга за подкаст доаѓа во комплет со a високо приспособлив поткаст плеер што можете да го вградите речиси секаде.

Покрај тоа, PodBean доаѓа со избор на алатки кои ќе ви помогнат да ја монетизирате вашата содржина. Вклучете реклами од матичниот пазар на реклами, поврзете се со Patron или продавајте премиум содржина директно на вашите слушатели.

Позитивни:

 • Исклучително лесен за употреба.
 • Високо приспособлив плеер.
 • Неограничен опсег и складирање.

Конс:

 • Безбедноста може да биде грижа.
 • Без време на работа или други гаранции за изведба.

Цена:

PodBean има одличен бесплатен план за хостирање на подкаст што ви овозможува да прикачувате 5 часа аудио со a 100 GB месечно ограничување на пропусниот опсег.

Неговите платени планови се движат од 14 до 99 долари месечно (од 9 до 79 долари со годишна претплата) и вклучуваат неограничено складирање и неизмерен пропусен опсег.

На крајот на краиштата, Силно би препорачал да го проверите PodBean ако планирате да прикачувате многу содржина или ако ограничувањата на ресурсите наметнати од други домаќини ве мачат.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Во април 2022 година, Podbean официјално објави дека вовел функција за поднесување со еден клик за три од најпопуларните директориуми за подкасти што постојат денес, имено iHeartRadio, Player FM и Samsung Free. Со користење на оваа нова функционалност за поднесување со еден клик, корисниците можат лесно да го поднесат својот подкаст, со еден клик на копче, до кој било или сите три директориуми на објави споменати претходно.

Функцијата може да се пристапи со одење на контролната табла на подкаст на вашата сметка, конкретно со кликнување на опцијата „Дистрибуција – апликации за подкаст“. Оттука, прашање е само да го испратите вашиот RSS-подкаст, да го прегледате и потврдите дека подкастот што го испраќате ги исполнува барањата поставени од директориумот, а потоа да чекате известување за одобрување е-пошта или потврда дека вашиот подкаст е успешно додадена.

Посетете го PodBean - Достапен е бесплатен план засекогаш!

5. Заматен

Најдобро за неговиот избор на напредни функции

матна почетна страница
 • Моќен домаќин на подкаст дизајниран за WordPress корисници.
 • Поддржано од одлична услуга за клиенти, вклучително и телефонска поддршка.
 • Доаѓа со одличен едномесечен бесплатен пробен период.
 • Веб-страница: www.blubrry.com

Краток преглед на:

Блубри се етикетира како водител на подкаст „дизајниран од подкастери, за подкастери“.

Ова веднаш влева доверба во неговите услуги, како и одличната и одличната поддршка на клиентите 15-годишен рекорд.

тоа е на оваа компанија WordPress компатибилност што го прави да се издвојува од конкуренцијата. Сите планови вклучуваат пристап до разноврсниот приклучок Powerpress, кој доаѓа со низа напредни функции.

Една од највпечатливите е способноста да се прикачувајте подкасти директно преку вашиот WordPress веб-страница.

Blubrry доаѓа и со исклучително моќна контролна табла за аналитика, комплетно со прилагодено известување и дневни резимеа доставени директно до вашата е-пошта.

Позитивни:

 • Одлично услуги на клиентите.
 • Неограничен пропусен опсег со сите планови.
 • Моќен приклучок Powerpress.

Конс:

 • Прилично скапо.
 • Може да биде комплицирано за не-WordPress корисници.
 • Многу ограничен месечен простор.

Цена:

За жал, Blubrry е една од поскапите подкаст платформи. Цени за четирите стандардни плановите се движат од 10 до 80 долари месечно, додека сопствените планови започнуваат од 100 долари месечно.

Ако барате лесен за користење домаќин кој се интегрира со WordPress, Blubrry може да биде вистинската опција. Сепак, проверете дали сте свесни за месечните ограничувања за складирање.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

На својата официјална веб-страница, Blubrry има прирачник за подкаст. Овој прирачник е прилично сеопфатен и Blubrry не ја крие својата мисија да ги обезбеди сите корисни информации што се поврзани со светот на подкастингот.

Опсежниот водич не е дизајниран само за креаторите на подкасти, туку и за слушателите на подкасти, како и за брендовите и компаниите кои сакаат да ги здружат силите со постоечките подкастери за да ги развијат своите бизниси. Според Blubrry, неговиот прирачник за подкаст е прирачник кој постојано расте и постојано се подобрува, а платформата за хостирање на подкаст активно ги охрабрува сите што го читаат прирачникот да даваат повратни информации и да нудат предлози. 

Посетете го Blubrry - добијте го првиот месец БЕСПЛАТНО!

6. Распрскувач

Одличен избор за хостирање на подкаст за платформа за подкаст во живо

почетна страница на спикерот
 • Ви овозможува лесно споделување и монетизирање на вашата содржина.
 • Доаѓа со одлични алатки за подкастирање во живо.
 • Поддржува увоз од други платформи.
 • Веб-страница: www.spreaker.com

Краток преглед на:

Спајкер е интересна платформа за подкастирање која ви овозможува и да споделувате своја содржина и да истражувате туѓи подкасти.

Доаѓа со одличен бесплатен план наменет за оние кои штотуку влегуваат во светот на подкастинг, заедно со моќни десктоп и мобилни апликации дизајнирани да помогнат во создавањето на подкасти.

Згора на се, Spreaker вклучува одлични алатки за подкаст во живо, кои не се толку вообичаени меѓу подкаст платформите.

Можете исто така да увезете постоечка содржина од друга платформа, да закажете автоматско споделување на социјалните медиуми и да ја дистрибуирате вашата содржина на различни аудио платформи преку алатката за дистрибуција со еден клик.

Позитивни:

 • Моќни алатки за подкастирање во живо.
 • Поддржува монетизација на содржини.
 • Доаѓа со моќни десктоп и мобилни апликации.

Конс:

 • Корисничкиот интерфејс може да биде збунувачки.
 • Напредните функции се достапни само со скапи планови.

Цена:

Spreaker има бесплатен засекогаш план што ви овозможува да прикачувате до пет часа аудио.

Има три стандардни платени планови кои се движат од 7 до 50 долари месечно (од 6 до 45 долари со годишна претплата), како и сопствени решенија почнувајќи од 100 долари месечно.

Разгледани сите работи, Силно би препорачал да го погледнете одблизу Spreaker ако ви е важно подкастот во живо.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Кога станува збор за монетизација на содржини од подкаст, особено за поставување реклами, Spreaker целосно ја користи технологијата наречена Откривање на тишина. Она што го прави технологијата за откривање тишина е автоматски да ги идентификува моментите на тишина во епизодата на подкаст. Преку оваа алатка, подкастерот потоа може стратешки да ги избере најдобрите места во епизодата за да вметне реклама.

Со насочување на тивките точки, подкастерот може да се погрижи поставувањето на рекламата да биде што е можно помалку нападно за слушателите. Алатката за откривање тишина оди чекор понапред со рангирање на секое место за молчење по времетраење и позиција, а потоа дава предлози за поставување реклами. Исто така, на корисниците им дава идеја за тоа колку се оддалечени местата за тишина.

Посетете го Spreaker - Достапен е бесплатен стартен план!

7. Кастос

Најдобар подкаст хостинг за WordPress корисници

почетната страница на castos
 • Доаѓа со многу напреден WordPress стан.
 • Вклучува неограничен опсег и складирање.
 • Поддржано од многу моќни аналитички алатки.
 • Веб-страница: www.castos.com

Краток преглед на:

Кастос е напреден домаќин на подкаст насочен кон WordPress корисници на кои им треба неограничен опсег и складирање.

Оваа страница за хостирање на подкаст доаѓа со исклучително моќен едноставен подкаст WordPress Вклучи, Поврзи што ги насочува повеќето дејства за подкаст, вклучувајќи прикачувања, прилагодување на плеерот и многу повеќе.

И згора на ова, Castos нема ограничувања за складирање или пропусен опсег со кој било од неговите планови, што значи дека можете да креирате различни подкасти колку што сакате.

Можете исто така да ги следите перформансите на вашите подкасти на различни платформи преку моќната контролна табла за аналитика.

Позитивни:

 • Исклучително моќен WordPress приклучок.
 • Вклучена е автоматска транскрипција.
 • 14-дневен бесплатен пробен период.

Конс:

 • Малку скапо за почетници.
 • Видео подкастирањето чини значително повеќе.

Цена:

Кастос има три планови кои се движат од 19 до 99 долари месечно. Сите планови доаѓаат со а 14-дена бесплатен пробен период, и може да добиете два месеци бесплатно ако платите една година однапред.

Генерално, Силно би препорачал да го пробате Castos ако планирате да ги споделите вашите подкасти на a WordPress веб-страница.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Кастос е дизајнер и сопственик на Seriously Simple Podcasting, популарен и добро прифатен додаток за подкаст за WordPress корисници. Компанијата тврди дека приклучокот Seriously Simple веќе има собрано над 30,000 активни инсталации до денес, а исто така има акумулирано повеќе од 200 прегледи со пет ѕвезди на WordPress. Орг.

За оние кои не се запознаени со овој приклучок, тој во основа е алатка сè-во-едно за креирање содржина на подкаст и управување со изданија на епизоди. Кога ќе се инсталира, корисниците може да пристапат до приклучокот директно во нивните WordPress контролна табла. Меѓу неговите карактеристики, најистакнат е увозот на објава со еден клик и подобрените функционалности на плеерот за подкаст.

Посетете го Кастос – бесплатен 2-неделен пробен период. Не е потребен CC!

8.SoundCloud

Најдобро за градење публика со милиони слушатели

почетната страница на soundcloud
 • Вклучува силни социјални аспекти кои ќе ви помогнат да стекнете популарност.
 • Ви овозможува да ја споделувате вашата содржина директно со главните аудио платформи.
 • Обезбедува аналитика во реално време.
 • Веб-страница: www.soundcloud.com

Краток преглед на:

SoundCloud е малку различен од другите домаќини на подкаст на оваа листа затоа што се спојува како платформа за социјални медиуми.

Ова значи дека често е многу полесно да ги споделите вашите подкасти ако користите SoundCloud, особено ако сте почетник без значително присуство на интернет.

Згора на се, SoundCloud доаѓа со контролна табла за следење во реално време. Ова значи дека можете точно да анализирате кој и кога слуша.

Можете исто така да приспособете го вашиот плеер за подкаст, вметнете го на веб-локација од трета страна и закажете објави со платен план.

Позитивни:

 • Социјални аспекти на платформата.
 • Одличен бесплатен план.

Конс:

 • Не може автоматски да се увезат постоечки подкасти.
 • Анализата не е секогаш точна.

Цена:

SoundCloud има одличен бесплатен Следен план што ви овозможува да прикачувате до три часа аудио.

Исто така постои и Следен про план за 8 долари месечно. Двата планови доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Разгледани сите работи, социјалниот аспект на SoundCloud го прави одличен избор за луѓето кои се обидуваат да изградат публика и да го зголемат нивното присуство на интернет.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Во 2020 година, SoundCloud започна да се здружува со популарната услуга за пренос во живо Twitch. Со воспоставувањето на ова партнерство, SoundCloud во основа им дозволи на своите корисници, особено на сите оние кои се регистрираа за SoundCloud Premier, SoundCloud Pro и Report by SoundCloud, да генерираат дополнителни приходи преку нивните преноси на Twitch преку брзо следење на нивниот партнер статус.

Посетете го SoundCloud - допрете милиони слушатели!

9.Либсин

Евтин хостинг на подкаст од индустриски гигант

почетната страница на либсин
 • Интеграции со сите главни аудио платформи.
 • Поддршка за монетизација преку различни текови.
 • Пристап до моќна аналитика и напредна статистика.
 • Веб-страница: www.libsyn.com

Краток преглед на:

Либсин is една од најстарите и најпопуларни платформи за хостирање на подкаст во светот.

Таа има за цел да ви дава целосна контрола врз секој аспект од вашиот подкаст, од монетизација до услуга за дистрибуција на подкаст и сè помеѓу.

Една од истакнатите карактеристики е способноста да се креирајте сопствени апликации за паметни телефони за вашиот подкаст. Ќе имате пристап до моќна статистика и аналитика, а исто така ќе имате корист од водечкото време на работа во индустријата и докажаните перформанси.

Позитивни:

 • Висококвалитетна корисничка поддршка.
 • Многу лесно да се започне со.
 • Одлични алатки за брендирање.

Конс:

 • Екстремно ограничено складирање.
 • Приспособените апликации се достапни само со напредни планови.

Цена:

Либсин има шест планови со цени кои се движат од 5 до 150 долари месечно.

Овие доаѓаат со многу ниски граници за складирање, иако постојат сопствени планови достапни на барање.

Разгледани сите работи, Ниските граници на складирање на Libsyn ќе бидат загрижени за повеќето. Сепак, можеби ќе сакате да го проверите ако барате сигурен хостинг на подкаст од докажан индустриски гигант.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Во мај 2022 година, Apple официјално ја откри новата функција наречена Делегирана испорака. Libsyn е наведен меѓу услугите за хостирање на подкаст што ќе обезбедат поддршка за функцијата, заедно со Blubrry и Buzzsprout. Она што ќе го направи Delegated Delivery е да послужи како сеопфатна алатка што подкастерите можат да ја користат при поставување, управување и дистрибуција на нивната содржина на Apple Podcasts.

Кога ќе биде пуштена во употреба, оваа функција треба да им овозможи на корисниците да ја испраќаат својата содржина до Apple Podcasts директно од платформата за хостирање на подкасти Libsyn без Apple ID. Згора на тоа, вообичаениот процес за испраќање до Apple Podcasts исто така ќе биде рационализиран, со што ќе се отстранат сложените чекори.

Посетете го Либсин - од само 5 долари месечно!

10. Сидро (сега Spotify.for Podcasters)

Најдобра 100% бесплатна платформа за хостирање на подкаст

spotify за подкастери
 • Доаѓа со одличен уредувач на подкаст.
 • 100% бесплатно, засекогаш без ограничувања за складирање или пропусен опсег.
 • Вклучува голем избор на алатки за аналитика.
 • Веб-страница: podcasters.spotify.com

Краток преглед на:

Spotify.за подкастери е доста уникатен домаќин на подкаст затоа што е 100% бесплатно, засекогаш.

Сите корисници имаат пристап до неограничено складирање и пропусен опсег, заедно со автоматска дистрибуција на подкаст до главните аудио платформи и многу, многу повеќе. Несомнено, ова е еден од најдобрите бесплатни платформи за подкаст.

Сите корисници исто така имаат пристап до бесплатна мобилна апликација која може да се користи за создавање нови подкасти. Ова вклучува моќни алатки за уредување како аудио компајлер и видео транскриптор, заедно со основен графички модул за дизајн.

И, перформансите на сите подкасти на Spotify.for Podcasters може да се следат со одличниот аналитички модул на платформата.

Позитивни:

 • Пристапете до сите функции бесплатно во секое време.
 • Одлични алатки за создавање подкасти.

Конс:

 • 250 MB максимална големина на датотека.
 • Многу ограничена услуга за клиенти.

Цена:

Spotify.for Podcasters е 100% бесплатен, засекогаш. Воопшто нема премиум планови или други скриени такси.

Во крајна линија: Ако барате бесплатен домаќин на подкаст без ограничувања за складирање или пропусен опсег, Anchor ве опфати.

ДАЛИ ЗНАЕШЕ?

Во април 2022 година, Spotify, кој го поседува Anchor (Сидро е всушност бесплатната алатка за подкастирање на Spotify), објави дека подкастерите на Anchor сега можат да користат видео подкасти на Spotify како нов извор на дополнителен приход.

Ова се однесува на корисниците на Anchor со седиште во Соединетите Американски Држави, Канада, Обединетото Кралство, Австралија и Нов Зеланд. Една интересна работа во врска со видео подкастите на Spotify е тоа што обезбедува флексибилност за слушателите - тие можат да го консумираат подкастот само како аудио или да го гледаат како видео. 

Посетете го Сидро - 100% засекогаш бесплатно!

Што е платформа за хостирање на подкаст?

Накратко, платформа за хостирање на подкаст е секој домаќин кој е специјализиран за хостирање на подкаст. Бидејќи подкастите бараат значителна количина на складирање и пропусен опсег, обичните веб-домаќини обично не се многу добри во угостителството за нив.

И со зголемената популарност на подкастите се појавија специјализирани платформи за хостирање како оние што ги наведов во овој водич.

Има повеќе од еден милион активни подкасти денес, со повеќе од 30 милиони епизоди на преку 100 различни јазици. Ова е речиси двојно повеќе од 550,000 активни подкасти 18.5 милиони епизоди пријавени во 2018 година.

Само овие статистики покажуваат колку се важни специјализираните платформи за хостирање на подкаст. Но, ако тоа не е доволно, Google Трендовите покажуваат дека интересот за хостирање на подкаст е тројно зголемен во изминатите пет години.

Кратка приказна: Платформите за хостирање на објава доаѓаат со специјализирани алатки и функции дизајнирани специјално за хостирање на подкаст.

Зошто не можам да организирам подкаст на мојата веб-страница?

Иако може да биде примамливо да се одржи подкаст на вашата веб-страница за подкаст, постојат бројни причини зошто не треба да го правите тоа.

Примарна меѓу нив е големите подкасти со големина на датотека обично ги имаат, што може негативно да влијае на вашата веб-страница за подкаст, особено ако имате пропусен опсег или ограничувања за складирање.

И дури и ако имате неизмерен пропусен опсег и доволно складирање за значителен број епизоди на подкаст, вашата публика сè уште може да страда од бавна и несигурна брзина на преземање или неквалитетен пренос.

Ова може да ве чини слушатели и речиси сигурно ќе го попречи вашиот раст.

Во суштина, треба да го задржите вашиот веб хостинг за вашиот сајт и која било друга содржина што ја имате. Хостирајте го вашиот подкаст на друго место, а потоа вметнете го директно на вашата веб-страница ако сакате.

Кои карактеристики треба да ги барам во домаќин на поткаст?

Изборот на вистинскиот домаќин на подкаст може да биде многу тежок ако не знаете што барате. Постојат бројни опции таму, што значи дека треба да имате јасни критериуми пред да започнете да ги барате врвните средини за подкаст.

Да се ​​започне со, најдобрите хостови за подкаст треба да имаат некои посебни карактеристики што нема секогаш да ги најдете со стандарден домаќин на веб-страница. Централно меѓу нив е да имате доволно складирање и пропусен опсег за да се грижиме за вашата публика.

A добар подкаст домаќин ќе има и RSS фид за луѓето да можат да се претплатат на вашата содржина, медиа плеер што можете да го вградите на вашата веб-страница, и способноста да ја туркате вашата содржина до Apple Podcasts, Spotify и другите главни аудио платформи.

Можеби ќе сакате да ги земете предвид видот и моќта на понудената аналитика, какви било опции за монетизација и дали домаќинот на подкаст вклучува каков било вид уредувач.

И конечно, проверете дали вашиот домаќин нуди некаква опција за преземање ако тоа е нешто што ви треба.

На крајот, најдобрите хостови за подкаст го олеснуваат создавањето и споделувањето висококвалитетна аудио содржина додека ја зголемуваат вашата публика и бренд.

Што друго ми треба освен хостинг на подкаст?

Заедно со висококвалитетно, доверливо хостирање на подкаст, има уште неколку важни услуги што треба да ги земете во предвид.

Иако многу домаќини ви дозволуваат да изградите основна веб-страница за да ги прикажете вашите подкасти, генерално ќе ви биде многу подобро да се регистрирате за посебна веб-хостинг услуга и да изградите веб-страница со WordPress. Орг.

Потоа, ќе можете да вградете подкаст плеер и споделете ја вашата содржина директно преку вашата веб-страница.

Ако го изберете вистинскиот веб-домаќин (размислете Bluehost, DreamHost, Јонос, BigScootsили GreenGeeks), ќе добиете и бесплатно име на домен.

Во спротивно, исто така ќе треба купување на име на домен, што не треба да чини повеќе од 10-15 долари годишно.

Така размислете да се регистрирате за услуга за маркетинг преку е-пошта како Convertkit, Getresponse, Mailchimp, или Brevo (Sendinblue), заедно со услуга за транскрипција доколку е потребно.

Најчесто поставувани прашања

Кои се некои од најважните фактори што треба да се земат предвид при изборот на најдобар провајдер за хостирање на подкаст?

Неколку работи што треба да ги имате на ум кога избирате добавувач на хостирање на подкаст или кога избирате каде да биде домаќин на подкаст го вклучуваат квалитетот на услугата за хостирање, плановите и цените за хостирање на подкаст, разновидноста на понудените функции и нивото на корисничка поддршка обезбедена од хостинг провајдер.

Кога ги разгледувате давателите на хостинг, погледнете ги одблизу опциите што нудат посебна карактеристика, како што се робусната аналитика на Libsyn, локациите за хостирање на подкаст со бесплатни планови за хостирање како Buzzsprout или Captivate или давателите на услуги за хостирање на подкаст со различни опции за монетизација како што е Spreaker.

Дополнително, корисно е да се проценат перформансите и сигурноста на давателот, како и неговата репутација меѓу другите подкастери кога се разгледуваат најдобрите локации за хостирање на подкаст.

Запомнете, секој давател на хостинг на подкаст нуди различен пакет на функции и придобивки, затоа погрижете се да го изберете оној кој најдобро одговара на вашите специфични потреби за хостирање на подкаст.

Кои се некои важни карактеристики и планови што треба да ги земете предвид при изборот на најдобрата платформа за хостирање на подкаст?

Постојат неколку фактори што треба да се земат предвид при изборот на добавувач на хостинг за вашиот подкаст, вклучувајќи планови за хостирање на подкаст, цени и карактеристики. Компаниите за хостирање на објава, како што се Podbean и Buzzsprout, нудат различни планови со различни количини на складирање и часови на достапни содржини.

Други важни карактеристики што треба да се земат предвид вклучуваат можности за монетизација, како што се динамично вметнување реклама, маркери на поглавја од епизоди и аналитика на повеќе платформи. Дополнително, некои даватели на хостинг на објава нудат неограничено хостирање на подкаст или додатоци за дополнителен простор за складирање, како и планови за претплата што овозможуваат повеќе соиграчи и поддршка за разговор.

Некои хостинг сајтови со бесплатен хостинг на подкаст - како што е Anchor, на пример - нудат ограничен временски период за испробување на нивниот производ како 7-дневен бесплатен пробен период. Повеќето платформи за хостирање на подкаст нудат почетен план, план за раст, па дури и деловни планови со уникатни карактеристики и месечни цени. При изборот на добавувач на хостинг на подкаст, земете ги предвид вашите идни планови за подкастинг и целјте високо, избирајќи провајдер со импресивен мноштво функции што нема да ги ограничат вашите цели за подкаст.

Како можете да се осигурате дека вашиот подкаст е правилно поставен и дистрибуиран преку избраниот провајдер за хостирање на подкаст?

Откако ќе ја креирате епизодата на подкаст, следниот чекор е да ја поставите на избраниот провајдер за хостирање на подкаст, како што се Buzzsprout или Транзистор. Повеќето даватели на хостинг нудат лесна за употреба контролна табла што го олеснува поставувањето на вашата подкаст датотека и поставување на потребните детали за епизодата, вклучувајќи го насловот, описот и клучните зборови.

Кога го дистрибуирате вашиот подкаст, ќе сакате да се погрижите да изберете еден од најдобрите директориуми за објави како што се Apple Podcasts или Spotify. По поставувањето, вашиот добавувач на хостинг на објава треба автоматски да го дистрибуира вашиот подкаст во различни директориуми на објави, вклучително и Apple Podcasts, Google Поткасти, и Spotify, меѓу другите.

Еден аспект што ќе сакате да го имате на ум при изборот на услугата за хостирање е количината на понудени ограничувања за складирање и пропусност, дури и најдобрите локации за хостирање на подкаст може да ве ограничат со складирање и пропусност што може да влијае на вашата слушаност. Исто така, неопходно е да се забележат ресурсите на серверот потребни за адекватно следење на побарувачката на вашата растечка публика. Оптимизирајте ја вашата листа на објави со познавање и на алгоритмите на директориумот за објава.

Како можам да креирам вградлив поткаст плеер за мојата веб-страница за подкаст или веб-локација за прикажување?

За да создадете ефикасна локација за подкаст, ќе сакате да вклучите вградлив плеер (подкаст) на вашата страница за да им овозможите на слушателите лесно да пристапат до вашата емисија. Многу од најдобрите платформи за хостирање на подкаст нудат веб-плеери или вградливи подкасти кои лесно може да се додадат на вашата страница.

Ако не сакате да ги користите овие опции, можете да креирате сопствен вградлив поткаст плеер користејќи приклучок за подкаст. Користење на бесплатна веб-локација за подкаст или бесплатно WordPress веб-страницата исто така може да ви помогне да ја поставите вашата веб-страница брзо и лесно. Со вклучување на вградлив подкаст плеер на вашата страница, можете да го зголемите ангажманот со вашата публика и да се осигурате дека вашето шоу е достапно за широк опсег на слушатели.

Како можам да најдам детална статистика и аналитика за мојот подкаст со најдобрите платформи за хостирање на подкаст?

Наоѓањето детална аналитика за вашиот подкаст е од суштинско значење за разбирање на вашата публика и оптимизирање на вашето шоу за раст. Многу од најдобрите платформи за хостирање на подкаст нудат сеопфатна статистика за подкаст, вклучително и аналитика за локација и аналитика на повеќе платформи.

Оваа информација може да ви помогне да разберете од каде се подесуваат вашите слушатели и кои уреди ги користат за пристап до вашиот подкаст. Мрежната аналитика може да ви даде и информации за тоа како функционира вашето шоу на различни платформи и мрежи. Со пристап до детална аналитика, можете да ги усовршите вашите содржини и маркетинг стратегии за да привлечете повеќе слушатели и да ја зголемите вашата публика.

Како можам да осигурам висококвалитетна содржина на мојот подкаст користејќи ги најдобрите платформи за хостирање на подкаст?

Создавањето висококвалитетна содржина на подкаст е од суштинско значење за градење база на лојални слушатели и за развој на вашето шоу. За да ја оптимизирате вашата содржина, најдобрите платформи за хостирање на подкаст нудат функции како оптимизација на епизоди, што ви овозможува фино да ги прилагодите вашите епизоди за максимално влијание.

Дополнително, ќе сакате да се осигурате дека квалитетот на звукот е врвен, затоа размислете да користите медиумски домаќин за да гарантирате дека звукот е јасен и јасен. Со вистинските алатки и функции, можете да ја оптимизирате вашата содржина и да обезбедите врвно искуство за слушање за вашата публика.

Што се аудио датотеки и како тие се поврзани со подкастинг?

Аудиодатотеката е дигитална претстава на звук, која може да вклучува музика, говор и други форми на звук. Во подкастот, аудио-датотеките се суштински компоненти кои сочинуваат поединечни епизоди на подкаст. Овие аудио датотеки обично се креираат и уредуваат од подкастери и продуценти со помош на специјализиран софтвер и тие можат да се зачуваат во различни формати како MP3, WAV и AIFF.

Кога е објавена епизода на подкаст, нејзината аудио датотека се поставува на платформа за хостирање на објава и се дистрибуира до главните директориуми за подкаст. Покрај подкаст-датотеките, други медиумски датотеки, како што се слики и видеа, исто така може да бидат вклучени во епизодите на објавата за да го подобрат искуството на слушателот.

Како можам да заработам пари од мојот подкаст и ефикасно да го промовирам?

Еден од најдобрите начини за заработка на вашиот подкаст е да користите придружни врски, каде што заработувате провизија за промовирање производи или услуги на вашите слушатели. Некои од најдобрите платформи за хостирање на подкаст нудат опции за придружни врски и управување со рекламна кампања.

За ефикасна промоција, размислете за користење на пазари за вкрстена промоција, кои ви дозволуваат да разменувате промоции со други подкастери во вашата ниша. Можете исто така да се придружите на пазар за рекламирање, каде што можете да продавате слотови за реклами на вашиот подкаст на компании и огласувачи. Користењето на овие стратегии за монетизација и промоција може да ви помогне да допрете до поголема публика и да генерирате приход од вашиот подкаст.

Кои други важни размислувања треба да ги имате на ум при изборот на најдобрата услуга за хостирање на подкаст за мојот подкаст?

Кога ги барате вистинските локации за споделување подкаст, има неколку фактори што треба да се земат предвид надвор од само основните карактеристики. На пример, можеби ќе сакате да барате платформа која нуди висококвалитетен звук, талент во етер или пристап до детални статистики за подкаст.

Дополнително, функциите за управување со содржина, како што е можноста за организирање на вашите епизоди и прикажување белешки, може да помогнат во рационализирање на вашиот процес на подкаст. Ако сте нов во подкастинг, можеби ќе сакате да изберете платформа која нуди насоки и поддршка, како што се упатствата или форумите на популарниот подкастер Пет Флин.

Други важни размислувања може да вклучуваат начини за зголемување на вашата публика, како списоци со е-пошта или промоција на социјалните медиуми или опции за монетизација, како што се платформи за реклами. На крајот на краиштата, изборот на најдобрата платформа за хостирање на подкаст за вашето шоу значи наоѓање на вистинската рамнотежа на функции, алатки и поддршка што се усогласуваат со вашите цели и приоритети.

Која платформа е најдобрата бесплатна платформа за хостирање на подкаст?

Во областа на подкастинг, наоѓањето на најдобрата бесплатна платформа за хостирање на подкаст е од клучно значење за креаторите на содржини кои сакаат да ги споделат своите аудио креации со пошироката публика. Постојат бројни опции достапни на пазарот, но една платформа што се издвојува е Buzzsprout.

Со својот кориснички интерфејс и робусни карактеристики, Buzzsprout се смета за една од најдобрите бесплатни платформи за хостирање на подкаст. Нуди неограничено складирање за епизоди, приспособлива веб-локација за подкаст и лесна интеграција со популарни директориуми како што се Apple Podcasts и Spotify. 

Како да биде домаќин на подкаст?

За успешно домаќин на подкаст, прво мора да се одреди ниша или тема што ќе резонира кај слушателите и ќе го издвои нивното шоу од конкуренцијата. Откако ќе се воспостави темата, важно е да се инвестира во квалитетна опрема за снимање, како што се микрофон, слушалки и софтвер за уредување аудио, за да се осигура дека вредноста на производството на подкастот е висока.

Дополнително, домаќините треба да создадат конзистентен распоред за објавување и да го промовираат своето шоу преку платформи за социјални медиуми и вмрежување со други подкастери. За да ги ангажираат и задржат слушателите, домаќините треба да се стремат кон ангажирана и информативна содржина, инкорпорирајќи интервјуа, дискусии или раскажување приказни.

Конечно, за да се обезбеди беспрекорно искуство за хостирање, домаќините треба да се запознаат со техничките аспекти на производството на подкаст, вклучувајќи аудио уредување, платформи за хостирање и RSS доводи. 

Резиме - Најдобар хостинг за поткасти во 2023 година

Во оваа споредба на хостинг на подкаст, опфативме десет од најдобрите платформи за објавување подкаст достапни во 2023 година. Различни платформи за дистрибуција на подкаст се погодни за оние со различни потреби, но во целина, Силно би препорачал да ги проверите Buzzsprout, Transistor.fm и Captivate.

Овие три платформи имаат силно досие, нудат одлични карактеристики и ја обезбедуваат флексибилноста што им е потребна на многу креатори на подкасти.

Ако сакате да донесете брза одлука која е најдобрата платформа за подкаст, еве ги моите најдобри 3 избори во моментов!

 • Пријателски за почетници и евтини - Buzzsprout подкаст хостирање
  Би препорачал да го проверите Buzzsprout ако ја барате најдобрата платформа за подкасти. Тоа е интуитивна платформа за хостирање на подкаст без префинетост за да започнете.
 • Повеќе подкасти и приватен подкаст - Транзистор.fm
  Би го препорачал Transistor.fm за секој кој планира да пушти неколку подкасти со визија за зголемување во иднина.
 • Повеќекратни подкасти и алатки за зголемување на публиката - Заробете
  Би препорачал да го погледнете подетално Captivate ако планирате да го развивате вашиот подкаст во иднина, бидејќи вклучува одлични долгорочни алатки за приспособливост.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...