Mailchimp vs Brevo (Која платформа за маркетинг е-пошта е подобра? и поевтина?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

MailChimp има милиони корисници ширум светот и нуди лесна за употреба алатка за маркетинг преку е-пошта со одлични карактеристики. Брево (поранешен Sendinblue) е уште еден одличен избор ако барате лесна за употреба алатка со солидни карактеристики и поевтина цена - затоа што Sendinblue, за разлика од Mailchimp, не поставува ограничување на контактите и наместо тоа, наплаќа само по бројот на испратени пораки. Mailchimp vs Brevo (Sendinblue) ⇣.

Оваа Mailchimp против Брево споредба прегледува два од најдобрите софтвери за е-пошта маркетинг таму во моментов.

КарактеристикиMailChimpСиндинблу
логото на mailchimpбрево лого
РезимеMailChimp има милиони корисници ширум светот и нуди лесен за употреба уредувач на е-пошта и одлични карактеристики. Брево (порано Sendinblue) е одличен избор ако барате лесна за употреба алатка со солидни карактеристики. Brevo не поставува ограничување на контактите и наплатува според бројот на испратени е-пораки. Кога станува збор за испраќање масовни кампањи за е-пошта, Цената на Brevo е поевтина.
Веб-страницаwww.mailchimp.comwww.brevo.com
ЦенаПланот за Essentials започнува од 9.99 УСД/месечно (500 контакти и 50,000 е-пошта)Lite Plan започнува од 25 $/месец (неограничени контакти и 40,000 е-пошта)
Бесплатни план0 $ засекогаш бесплатен план (2,000 контакти и 10,000 е-пошта месечно)Бесплатен план од 0$ (неограничени контакти и 9000 е-пораки месечно)
Леснотија на користење⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Мејл шаблони⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐
Форми и целни страници⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Автоматизација и Автоматски одговори⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Испорака на е-пошта⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Апликации и интеграции⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇⭐⭐⭐⭐
Вредност за пари⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ 🥇
Посетете Mailchimp.comПосетете го Brevo.com

Во денешно време, можеби мислите дека е-поштата е нешто од минатото. Сепак, податоците велат поинаку.

Според oberlo.com, бројот на корисници на е-пошта продолжува да расте, бидејќи секоја година се креираат 100 милиони сметки. Приближно, повеќе од 300 милијарди е-пошта се испраќаат и примаат дневно, а бројката само ќе продолжи да се зголемува.

Иако важноста на маркетингот на социјалните мрежи не може да се занемари, е-поштата е сè уште главниот инструмент за малите и средни бизниси кои сакаат да растат. Како што е соопштено од Емарси, околу 80% од малите и средните претпријатија сè уште зависат од е-поштата за да добијат повеќе клиенти и да ги задржат.

Е-поштата се тука, и тие се тука да останат.

Сега знаеме дека е-поштата е сè уште релевантна и суштинска алатка за подигање на свеста за брендот. Но, време е да зборува за е-пошта маркетинг. Едноставно кажано, маркетинг преку е-пошта е чин на промовирање производи или услуги преку е-пошта.

Тоа е многу повеќе од само испраќање е-пошта на клиентите за вашите производи. Исто така, ќе треба да развиете врска со нив. Ова вклучува градење чувство на удобност преку информирање со соодветно приспособени пораки.

Проблемот е во тоа што со илјадници или повеќе клиенти што сакате да ги достигнете, не би било идеално да ракувате со нивните е-пошта еден по еден. Затоа ви е потребна најдобрата алатка за е-пошта која ќе ви помогне да ја завршите работата.

Значи, какви алатки се тие и кои треба да ги користите? Ќе ги погледнеме двајцата водечки конкуренти: Mailchimp и Brevo (порано Синдинблу).

Што се Mailchimp и Brevo?

Mailchimp и Brevo се она што луѓето често ги нарекуваат услуги за масовно е-пошта. Не само што можете да испраќате е-пораки на илјадници луѓе одеднаш, туку и овие алатки функционираат како autoresponders. Тие можат автоматски да ја испратат вистинската е-пошта според активноста на вашите претплатници.

Ваквите е-пошта може да им пречат на луѓето само ако не ја персонализирате вашата порака за да одговара на ситуацијата. Со овие алатки, сепак, можете да ги насочите вистинските луѓе, во вистинскиот момент, со совршената порака. На тој начин, има помали шанси вашата е-пошта да се смета за спам.

Со тоа што е надвор од патот, ајде да зборуваме за секоја услуга поединечно.

MailChimp е една од најпопуларните платформи за е-пошта маркетинг. Лансирана во 2001 година, услугата им олеснува на малите и средни бизниси да го добијат професионалниот маркетинг за е-пошта што им е потребен.

Една одлична карактеристика што ја има Mailchimp се трансакциските пораки. Можете да креирате специјални типови на пораки кои вклучуваат трансакции, како што се известувања за нарачки. Иако, некои функции како оваа не се достапни бесплатно.

MailChimp

Со оглед на тоа што се повеќе и повеќе конкуренти влегуваат на пазарот, тешко можеме да кажеме дека Mailchimp е најдобриот избор овие денови. Луѓето тврдат дека за да ги добиете најдобрите карактеристики на Mailchimp, треба да ја платите премиум цената. Некои други услуги, како Brevo, се поевтини и нудат повеќе функции од Mailchimp.

Брево е понова услуга лансирана во 2012 година. Може да ги прави повеќето работи што ги прави Mailchimp, плус неколку други работи. На пример, освен маркетинг преку е-пошта, може да се занимавате и со СМС маркетинг и чет маркетинг.

Овие карактеристики треба да ви помогнат ако сакате да вклучите други медиуми за пораки за да ги пласирате вашите стоки. Дополнително, трансакциската е-пошта е специјализирана, активирана од дејството или неактивноста на примачот.

почетната страница на brevo

MailChimp е попопуларен и има повеќе историја во споредба со Брево. Според Google Трендови, Mailchimp сè уште доминира на пазарот. Графиконот подолу ја покажува дневната стапка на пребарување на двајцата во последните пет години:

mailchimp vs sendinblue google трендови

Сепак, не можеме само да го гледаме уделот на пазарот, бидејќи постарата услуга е обично попопуларна. За да ја добиете вистинската услуга, треба да земете во предвид неколку фактори. За среќа, можеме да ви помогнеме во вашето пребарување да одредите која е вистинската опција за вас.

MailChimp vs Brevo – Леснотија на користење

Во однос на леснотијата на користење, и двете Mailchimp и Brevo и двајцата се прилично пристојни. Mailchimp, на пример, има интуитивна контрола на задниот дел за поудобна активност. Сепак, некои важни функции можеби не се толку очигледни за наоѓање, како што е поставувањето на целната страница.

Генерално, сепак, Mailchimp е задоволителен избор ако сакате да имате лесна за употреба платформа за креирање на вашата кампања.

Сепак, Брево не заостанува ниту во овој оддел. Ќе се запознаете со функцијата за влечење и спуштање за уредување на компонентите на кампањата, заедно со претходно поставените опции кои ја прават вашата работа поедноставна од кога било. Ако не сте задоволни како изгледаат работите, секогаш можете да се вратите на претходните верзии. Еве како тоа изгледа:

Кориснички интерфејс Sendinblue

🏆 Победник е: Врзи

И двајцата победуваат! Mailchimp и Brevo се лесни за подигање. Иако, можете да се одлучите за Brevo ако сте комплетен почетник за поминималистички и полесен за користење интерфејс.

MailChimp vs Brevo – Шаблони за е-пошта

Има шаблон за да ја направи вашата е-пошта убава. Значи, нормално, треба да се обезбедат подготвени за употреба шаблони во случај да не сакате сами да го дизајнирате. Бидејќи сакате да го изберете шаблонот што одговара на вашите преференции, колку повеќе опции, толку подобро ќе биде.

MailChimp нуди повеќе од 100 одговорни шаблони од кои можете да изберете, приспособени и за мобилни и за корисници на компјутер. Можете да ги менувате по потреба. Ако сакате да најдете конкретен шаблон, само пребарајте по категорија и можете да одите.

шаблони за е-пошта

Напротив, Брево не обезбедува толку многу опции како шаблоните. Сепак, не нè сфаќајте погрешно, тие сепак обезбедуваат различни шаблони за да започнете.

Во спротивно, секогаш можете да го користите шаблонот што веќе го имате. Или направете го сами или користете го дизајнот од други извори. Едноставно копирајте го и залепете го HTML-от на шаблонот во уредникот Brevo за да го користите.

🏆 Победник е: Mailchimp

Затоа што Mailchimp нуди повеќе опции за креирање, дизајнирање и ставање на вашиот уникатен стил на шаблони за е-пошта.

MailChimp vs Brevo – Формулари за регистрација и целни страници

Ако имате веб-локација, не можете да ги изоставите формуларите за претплата кога зборувате за е-пошта маркетинг. Оваа алатка може да ја направи работата за креирање списоци со е-пошта многу поедноставна. За среќа, двете платформи испорачуваат.

Со Mailchimp, можете да го направите токму тоа. Но, можеби не е толку лесно бидејќи не постои очигледен метод кога сте нови на платформата. За ваша информација, формуларот може да се најде под копчето „Креирај“.

mailchimp форми

Во однос на типот на формулари, постојат неколку опции што можете да ги изберете. Може да биде или скокачка форма, вградена форма или целна страница за регистрација. Најголемата лоша страна кај формуларите Mailchimp е одговорноста, тие сè уште не се совршено прилагодени за мобилните корисници.

Сега, ова е делот каде Брево излегува на врвот. Не само што нуди пристоен дизајн кој реагира, туку и додава дополнителни функции што не се присутни на Mailchimp. Кога корисниците се регистрираат за билтенот, тие можат да изберат во која категорија сакаат да се претплатат.

На пример, корисникот може да биде заинтересиран само за е-пошта врз основа на одредени теми. Процесот на влечење и спуштање на креирање исто така го прави целиот процес многу побрз.

формулари sendinblue

🏆 Победник е: Брево

Затоа што Brevo обезбедува поинтуитивен начин да креирате форми притоа давајќи подобар резултат.

Проверете го мојот детален Брево преглед за 2023 година овде.

MailChimp vs Brevo – автоматизација и автоматски одговор

Двете Mailchimp и Brevo може да се пофали со автоматизација како дел од нивната услуга. Иако ова е точно, степенот воопшто не е ист. За Mailchimp, некои луѓе може да сметаат дека е збунувачки при неговото поставување. Причината е работниот тек за да се направи тоа не е јасно изложен.

Повторно, Брево има предност. Со платформата, можете да креирате напредна кампања што активира дејства врз основа на податоци како што е однесувањето на клиентите.

Едноставно е за користење бидејќи можете да ги користите 9-те автоматски одговори засновани на цели за да аплицирате за различни околности, на пр. откако клиентот ќе купи производ или ќе посети одредени страници.

Работен тек за автоматизација на sendinblue

Можете исто така да ги тестирате вашите кампањи пред да ги активирате, а тука е и тоа „најдобро време“ карактеристика. Користејќи машинско учење, може да одлучи кога да испраќа е-пошта врз основа на претходните кампањи.

Една последна работа, Brevo обезбедува напредна автоматизација и автоматски одговор за сите пакети - што го вклучува и бесплатниот. Ова е една работа што прво треба да ја платите пред да можете да ги користите во Mailchimp.

Автоматски одговор за автоматизација на sendinblue

🏆 Победник е: Брево

За автоматизација, Брево победи со убедлива победа ако ја земеме предвид и цената.

MailChimp vs Brevo – Анализа, известување и A/B тестирање

Потребни се алатки за тестирање и анализа доколку сакате да го добиете најдобриот можен поврат на инвестицијата.

Со Brevo, можете да добиете беспрекорен пристап до аналитиката и A/B тестирањето според различни компоненти како што се содржината на пораките, линиите на тема и времето за испраќање е-пошта. Функцијата „најдобро време“ што ја споменавме претходно е достапна и за вас во одредени пакети.

sendinblue распоред кампања

На почетната страница, можете да го видите статистичкото известување, вклучувајќи стапки на кликање, отворени стапки и претплати. Функцијата е едноставна за користење и сите пакети вклучувајќи го и бесплатното ниво имаат пристап до неа.

Сепак, повисоките нивоа вклучуваат понапредни извештаи. Податоците се прикажани како фенси графикони, така што можете појасно да ги сфатите извештаите.

Со тоа, Mailchimp нуди и сеопфатно искуство кога станува збор за A/B тестирање. Дополнително, добивате понапредни алатки за тестирање A/B по вистинска цена. На пример, со 299 долари месечно, можете да тестирате 8 различни кампањи и да видите која е најефикасна.

Сепак, тоа може да биде премногу скапо, особено за поновите бизниси, иако може да се решите со 3 варијанти на пониски планови.

Понатаму, нема машинско учење во Mailchimp, за разлика од Brevo. Известувањето е сè уште достапно, иако не во графикони, па затоа не е толку погодно. Едно нешто што Mailchimp го има што Sendinblue не го има е можноста да ги споредува вашите извештаи со одредниците во индустријата.

🏆 Победник е: Брево

Брево. Нуди пристојно визуелно известување и A/B тестирање додека е поевтино. Сепак, Mailchimp има повеќе алатки за кои можеби ќе ве интересираат ако сте спремни да платите повеќе.

MailChimp vs Brevo – Испорака

Дизајнот и содржината на е-поштата не се единствените суштински работи. Треба да бидете сигурни дека поштата што ја испраќате до вашиот претплатник пристигнува во нивните поштенски сандачиња исто како што треба да биде во примарното сандаче или барем во секундарното јазиче наместо во папката за спам.

Чиста листа, ангажман и репутација се некои од работите што треба да ги земете во предвид при градење на маркетинг кампања за е-пошта.

Ова помага да се спречи вашата е-пошта да се третира како спам. Освен тоа, тие открија дека стапките на испорака на различни платформи се различно. Погледнете ја оваа табела обезбедена од тестер на алатки:

Испорака на MailChimp наспроти Sendinblue

Од овој резултат, можеме да видиме дека Brevo заостанува зад Mailchimp во изминатите години. Но, можеме да видиме дека неодамна го надмина Mailchimp со огромна разлика.

Всушност, Brevo ги има најдобрите стапки на испорака меѓу истакнатите билтени во најновиот тест.

Плус, е-пораките од Brevo се со помала веројатност да се сметаат за спам. Врз основа на истиот извор, само 11% од Brevo's е-пораките се категоризираат како спам од давателите на е-пошта како Gmail или Yahoo, додека спам-мејловите од Mailchimp достигнаа 14.2%.

Овој аспект не може да се занемари бидејќи нема да донесе никаква корист ако вашите е-пошта пристигнуваат како спам, дури и ако се успешно испорачани.

🏆 Победник е: Брево

Врз основа на неодамнешните податоци (од јануари 2019 до јануари 2023 година), Брево победи со мала разлика во просек. Не само во однос на испораката, туку и стапката на спам.

MailChimp vs Brevo – Интеграции

Mailchimp е компатибилен со повеќе од 230 алатки за интеграција. Тоа значи дека можете да се поврзете со повеќе приклучоци како што се Grow и WordPress.

интеграции на mailchimp

Во друга околност, Brevo досега обезбедува само 51 интеграција. Иако, има некои добро познати кои Mailchimp ги нема како што се Shopify, Google Анализа и водечки реклами на Фејсбук.

sendinblue интеграции

🏆 Победник: Mailchimp

Со над 230 алатки, Mailchimp победи во оваа рунда. Во случај да сакате да знаете кои приклучоци се достапни за секој од нив, еве ја врската за MailChimp   Брево.

MailChimp vs Brevo – планови и цени

Сега, овој дел е веројатно она за што некои луѓе најмногу се загрижени. За малите или новите компании, буџетот е веројатно еден од главните приоритети. Треба да трошите ефикасно за да го извлечете максимумот од приходите што веројатно би ги добиле како стартен бизнис.

За ова, Brevo и Mailchimp за среќа нудат бесплатни пакети. Од ова ниво, можете да испраќате до 2000 е-пошта секој ден со Mailchimp. Тоа не е лоша бројка за бесплатна услуга.

Сепак, може да имате само најмногу 2000 контакти и речиси сите напредни функции не се достапни, освен основната автоматизација со 1 клик.

Brevo, од друга страна, обезбедува повеќе функции за нула готовина. Ќе имате пристап до неограничено складирање на контакти, напредна сегментација, трансакциски е-пошта и можност да додавате HTML шаблони со прилагодено кодирани.

Овие функции не се достапни во бесплатниот пакет на Mailchimp. За жал, платформата има ограничување за испраќање од 300 е-пошта дневно. Не е идеална бројка за да бидеме фер.

Се разбира, ќе добиете повеќе алатки и повеќе квоти со платените верзии. За да добиете подобар приказ на споредбата на планот помеѓу овие две, погледнете ја оваа табела:

Споредба на плановите на mailchimp наспроти sendinblue

За да резимираме, Брево е најдобриот избор за оние кои сакаат да имаат неограничен број на контакти, но не праќаат е-пошта премногу често.

Можете да испраќате малку повеќе е-пораки по долар со Mailchimp, но дури и тогаш, треба да платите значителна сума пари ако сакате да започнете да ги користите напредните функции. Ова се работи што можете да ги добиете бесплатно со Brevo.

🏆 Најдобра вредност за парите е: Брево

Брево. Нема натпревар! Тие нудат многу повеќе функции за значително поевтина цена.

MailChimp vs Brevo - добрите и лошите страни

Ајде да размислиме кои се добрите и лошите страни на Mailchimp и Brevo.

Како една од најпознатите платформи, Mailchimp не може да биде навистина погрешна опција. Со покомплетни алатки, од целокупната функционалност до бројот на интеграции, Mailchimp е победник ако ја извадиме цената од равенката. За жал, тоа не е реално.

Со други зборови, Mailchimp не ја обезбедува најдобрата вредност по долар, особено за оние со ограничен буџет.

Спротивно на тоа, Brevo е многу поедноставна алатка која не ја жртвува функционалноста. Можеби не е најсофистицираната услуга, но сепак ги обезбедува напредните алатки што ви се потребни по многу пониска цена.

Резиме - Споредба на Mailchimp против Brevo 2023 година

Научивме дека големото име не го гарантира најдоброто решение за секого. За да ја добиете најдобрата услуга, правилната проценка на секоја од овие опции може да ви ги најде најефикасните и најефикасните алатки.

Земајќи ги предвид сите овие, ние веруваме дека Брево е најдобар еmail маркетинг платформа на двете, особено за поновите бизниси. Ако сè уште не сте убедени, можете да направите DIY експеримент Mailchimp vs Sendinblue.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...