14 најдобри платформи за онлајн курсеви во 2023 година (и 3 што треба да ги избегнувате)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали се обидувате да се движите низ светот на платформите за онлајн курсеви во 2023 година? Без пот! Ги споредивме главните кандидати за да ви помогнеме да го одредите вашето идеално вклопување. Ајде да се нурнеме додека го откриваме најдобрите онлајн платформи за учење на пазарот во моментов ⇣.

ДЕЛ

Продолжен 30-дневен бесплатен пробен период (Побрзајте завршува наскоро)

Од $119 месечно (20% попуст)

Интернетот се отвори бескрајни можности за учење, и сега, секој може да оди на интернет и да најде курс за речиси сè. Не е важно колку е ниша; секогаш има некој што е подготвен да го продаде своето знаење и експертиза, и секогаш има потенцијални студенти кои сакаат да учат.

Дали знаевте дека онлајн индустрија за учење вредеше $ Милијарди долари во 240 2022, и се проценува дека вреди $ Милијарди долари во 325 2025 – тоа е зголемување од 35% за само три години.

За да се приспособи овој бум во онлајн учењето, се појавија бројни платформи, кои им овозможуваат на креаторите да градат, продаваат и продаваат привлечни курсеви со леснотија. 

Како и секогаш, некои од овие платформи се прекрасни, а некои помалку, но јас ја составив оваа листа на кои мислам дека се најдобрите во моментов.

Како да ја изберете најдобрата платформа за онлајн курсеви за градење курсеви, програми за обука, подкасти, затворени веб-страници, заедници и членства?

Еве неколку општи препораки:

Доколку сте ..а ти сакаш..тогаш ќе ти треба ..
Тренер
Наставник / инструктор
Создавач на содржини
Freelancer / Консултант
Изведувачот
* Создадете и хостирајте ги вашите курсеви преку Интернет.

** Создадете и хостирајте ги вашите курсеви, веб-локации, маркетинг преку е-пошта и продажни инки - во платформа сè-во-едно.

*** Создадете и хостирајте ги вашите курсеви на вашиот WordPress сајт.
* Платформа за онлајн курсеви (допаѓа Кајаби, Размислен, и Учени)

** Платформа за курсеви сè-во-едно (допаѓа ДознајтеСвети, Кајаби, Размислен)

*** WordPress LMS приклучок (допаѓа LearnDash, LifterLMS, TutorLMS)

Значи, ако планирате да влезете во светот на се разбира создавањето, дефинитивно ќе сакате да ја прочитате оваа статија за споредба.

TL; ДР: Кајаби без сомнение е најдобрата платформа број 1 за градење онлајн курсеви. Можеби е скапо, но ги има најсофистицираните и најразновидните карактеристики што ви дозволуваат да креирате неверојатно интересни курсеви, како и успешно да ги продавате и продавате.

ПлатформаПлатени планови од..Достапен е бесплатен план..Најдобро за..
1. Кајаби$ 119 / месецНеПретприемачи кои бараат стабилна платформа која не прави компромиси ниту на креирањето на курсот, ниту на фронтот за маркетинг. дознајте повеќе ⇣
2. Размислен$ 36 / месецДаНови и искусни создавачи на курсеви бараат избалансиран спој на моќни функции со лесно користење. дознајте повеќе ⇣
3. Учени$ 39 / месецДаЕдукатори кои бараат сеопфатна платформа која не е само за креирање курсеви, туку исто така го нагласува маркетингот и управувањето со студентите. дознајте повеќе ⇣
4. Подја$ 33 / месецДаИдеален за индивидуални едукатори или мали тимови кои сакаат беспрекорно, сеопфатно решение за продажба на курсеви, членства и дигитални производи. дознајте повеќе ⇣
5. LearnDash$ 25 / месецНе WordPress корисници кои бараат напредно LMS решение кое беспрекорно се интегрира со нивната веб-страница. дознајте повеќе ⇣
6. ClickFunnels$ 127 / месецНеClickFunnels е најдобро одговара за онлајн едукатори и претприемачи кои им даваат приоритет на маркетинг и продажните инки, со испорака на курсеви како комплементарна карактеристика. дознајте повеќе ⇣
7. Systeme.io$ 27 / месецДаПретприемачи и едукатори кои бараат се-во-едно решение за креирање курсеви, маркетинг и продажба без сложеноста на поголемите платформи. дознајте повеќе ⇣
8. Карта$ 99 / месецНеТој е прилагоден за онлајн бизниси на кои им е потребна унифицирана платформа и за креирање курсеви и за холистички дигитален маркетинг. дознајте повеќе ⇣
9. ДознајтеСвети$ 24 / месецНеLearnWorlds е наменет за продавачи на курсеви од средно до напредно ниво. Ако интерактивноста на курсот, брендирањето и прилагодувањето се приоритети, оваа платформа е силен конкурент. дознајте повеќе ⇣

Кои се најдобрите платформи за онлајн курсеви во 2023 година?

Дигиталниот пејзаж од 2023 година е подготвен за вашата експертиза. За елегантно креирање и испорака на курсеви, Кајаби, Учени, Размислен, и Подја се избори од највисоко ниво. Карта нуди сè-во-едно деловна платформа, која плете сè, од целни страници до кампањи за е-пошта.

If WordPress е твојот дом, LearnDash е приклучокот за да се трансформира во централа за учење. За врвни продажни инки и конверзии, дајте ClickFunnels 2.0 or Systeme.io да се проба.

1. Кајаби: Најдобра целокупна платформа за креирање курсеви

Веб-страница: www.kajabi.com

Бесплатен план: Не е достапно.

Бесплатна проба: Тие нудат 30-дневен бесплатен пробен период, дозволувајќи им на потенцијалните инструктори да ја тестираат платформата.

Одлични карактеристики: Kajabi е највисокото решение за сериозни креатори на курсеви и онлајн претприемачи.

 • Убави, приспособливи теми: погрижете се вашето онлајн присуство да одговара на вашиот бренд.
 • Цевководи: Интегрирани инки и целни страници за водење на студентот од интерес до купување.
 • Настани: Домаќин на вебинари и други настани директно од платформата.
 • Напредни автоматизации: активирајте дејства врз основа на однесувањето на учениците.
 • Сеопфатно известување: нурнете длабоко во метрика за продажба, завршување на курсот и многу повеќе.

Планови и цени: Основниот план започнува од 149 УСД/месец или 119 УСД/месечно платен годишно

Најдобро за: Претприемачи кои бараат стабилна платформа која не прави компромиси ниту на креирањето на курсот, ниту на фронтот за маркетинг.

Брзо резиме: Kajabi се издвојува како сеопфатно решение за онлајн едукатори, беспрекорно интегрирање на креирање курсеви, маркетинг алатки и карактеристики за градење заедница.

Придружете се на Kajabi, каде што софистицираното креирање курсеви се среќава со робусни маркетинг алатки. Вашето следно ниво го чека!

Започнете го вашиот продолжен 30-дневен бесплатен пробен период. Плаќајте годишно и заштедете 20%.

Посетете го Кајаби. Со

Ако постои платформа која го има сето тоа, тоа е Кајаби. Овој неприкосновен шампион на онлајн платформи за градење курсеви е многу повеќе од само платформа за градење курсеви.

Може да се пофали со целиот пакет на функции кои ви дозволуваат да креирате разновидни и привлечни заедници, дигитални производи, тренинг, вебинари и многу повеќе.

Нивната продажба е исто така лесно, бидејќи Кајаби вклучува апсолутна чамец со алатки за маркетинг и продажба (вклучувајќи бесплатни алатки за вештачка интелигенција). Од изградба на целосни инки и веб-локации до создавање на цели автоматизирани работни текови на кампањите, Kajabi прави целиот процес да изгледа малку напор.

Платформата која може да се пофали со толку многу функции ризикува да стане премногу комплицирана, но Кајаби презеде одлични чекори за да се осигура дека е како лесен за користење што е можно. 

со шаблони од врвна класа, ѕвезден центар за помош и инструкции на екранот, дури и почетниците кои градат курсеви ќе се чувствуваат како професионалци за неколку часа.

Единствениот недостаток? О, човеку, Кајаби е скапо

Kajabi цени

планови за цени на кајаби

Спомнав дека Кајаби беше скап? Достапни се три планови, и двата се плаќаат на месечна или годишна основа. Плаќањето годишно добива попуст од 20%.:

 • Основен план: 149 $/месец или 119 $/месечно платени годишно
 • План за раст: 199 $/месец или 159 $/месечно платени годишно
 • Профи план: 399 $/месец или 319 $/месечно платени годишно

Сите планови имаат а 30-дневно пари гаранција за враќање на. И можете да го пробате мојот проширен 30-дена бесплатен пробен период by пријавување тука.

Карактеристики на Кајаби

карактеристики на каџаби

Очекувано Кајаби ги пакува функциите и обезбедува што е можно поблиску до платформата „сè-во-едно“. Еве што добивате:

 • Шаблони за сите карактеристики на зградата
 • Алатка за градење на курсеви
 • Квизови и проценки градител
 • Алатки за градење веб-страници: веб-страници, целни страници и блогови
 • Центар за создавачи на вештачка интелигенција со бесплатни алатки за вештачка интелигенција кои можат да ги структурираат онлајн курсевите, да креираат маркетинг содржина и многу повеќе за неколку секунди
 • Градител на инка
 • Градител на работниот тек и автоматизација
 • Тренерски алатки
 • Мајчин пренос во живо
 • Паметен календар за резервации
 • Алатка за градење заедница
 • подкастинг
 • Сајтови за членство
 • Е-мејл маркетинг
 • CRM и цевководни алатки
 • Списоци за контакти
 • Анализа и извештаи
 • Главен портал за плаќање
 • Дополнителни продажби, нарачајте испакнатини, купони и многу повеќе
 • Мобилна апликација: можете да ја користите апликацијата за создавачи за да управувате со вашите производи Kajabi во движење додека вашите клиенти можат да пристапат и да ја консумираат вашата содржина преку апликацијата за клиенти Kajabi
 • Поддршка за разговор во живо

Добрите и лошите страни на Kajabi

kajabi добрите лошите страни

Позитивни:

 • Достапен е продолжен 30-дневен бесплатен пробен период (нормално само 14 дена)
 • Најдобрата платформа во класата со извонредни карактеристики
 • Навистина се-во-едно платформа со се што ви треба за креирање, пазарење и продавање
 • Достапни се одлични ресурси за помош
 • Неверојатни шаблони кои не се достапни во кутијата и целосно изградени нацрти на работниот тек за употреба 
 • Не се потребни интеграции на апликации од трета страна (но можете ако сакате)
 • Генератор на содржина напојуван со вештачка интелигенција го прави создавањето на курсеви без напор

Конс:

 • Тоа е многу скапо, без достапен план за почетно ниво, само 14-дневен бесплатен пробен период
 • Ограничувањата на функциите се применуваат на сите планови - дури и на оние од највисокото ниво
ДЕЛ

Продолжен 30-дневен бесплатен пробен период (Побрзајте завршува наскоро)

Од $119 месечно (20% попуст)

Кајаби пресуда

Нема сомнение дека Кајаби е недостапна за некои, но на крајот вие плаќате за она што го добивате. И во овој случај, ја добивате најдобрата платформа во својата класа која обезбедува одлични карактеристики кои работат беспрекорно.

Кога ја гледам самата платформа, ми е исклучително тешко да најдам грешка. Дали би сакал да има попристапен план за цени? Да. Дали мислам дека Кајаби вреди за парите што ги наплаќа? исто така, да

Пробајте го продолжениот 30-дневен бесплатен пробен период на Кајаби до пријавување тука.

2. Размислен: Креатор на онлајн курсеви за најдобра вредност за парите

мисловна почетна страница

Веб-страница: www.thinkific.com

Бесплатен план: Thinkific нуди ограничен бесплатен план за 1 курс само основен план со 0% провизија за трансакција.

Бесплатна проба: Достапен е пробен период од 30 дена за инструкторите да ги испробаат сите премиум функции.

Одлични карактеристики: Thinkific се издвојува како сеопфатна платформа приспособена и за почетници и за напредни креатори на курсеви.

 • Опции за разновидна содржина: Инкорпорирајте различни типови датотеки, вклучувајќи видео, PDF, аудио и HTML. Подобрете ги курсевите со квизови, анкети и надворешни алатки како Typeform, Articulate и Storyline.
 • Интегрирана е-трговија: Управувајте со уписите на студенти и следете ја продажбата со робусни алатки за известување, обезбедувајќи да го разберете патувањето на вашата публика.
 • Беспрекорни интеграции: беспрекорно поврзете се со алатки како Segment.io, проширувајќи ги можностите за анализа на податоци и надворешни функционалности.
 • Брендирање со бела етикета: Понудете им целосно брендирано искуство на студентите, криејќи го фактот дека Thinkific го напојува задниот дел.
 • Сеопфатна база на знаење: Пристапете до огромен резервоар на ресурси и решенија за какви било прашања, обезбедувајќи непречено создавање и испорака на курсеви.

Планови и цени: Основниот план започнува од 49 УСД/месец или 36 УСД/месечно платен годишно

Најдобро за: Нови и искусни создавачи на курсеви бараат избалансиран спој на моќни функции со лесно користење.

Брзо резиме: Thinkific останува популарен избор во индустријата LMS поради неговите робусни карактеристики, флексибилност и кориснички интерфејс, што го прави создавањето и управувањето со курсеви лесно.

Трансформирајте ја вашата експертиза во волшебни курсеви; нека Thinkific го води патот!

Бесплатен 30-дневен пробен период за да ги испробате сите премиум функции.

Посетете го Thinkific. Со

Размислен всушност е прилично сличен на Teachable и нуди многу исти карактеристики. Сепак, постојат некои разлики што вреди да се забележат.

Се разбира, можете да ги изградите вообичаените курсеви и да ги пополните со видеа, прикачувања, слики и многу повеќе. Но, за разлика од Teachable, Thinkific има а карактеристика на заедницата што обезбедува а искуство во стилот на социјалните медиуми на корисниците.

Ова е многу вредно кога барате начини да зголемување на ангажманот меѓу вашата база на клиенти и е карактеристика за која верувам дека станува сè попопуларна на платформите за учење.

Разочарувачки, Thinkfic сериозно недостасува во одделот за маркетинг, и покрај обезбедувањето на градител на веб-страници, нема ништо што ќе ви помогне да ги продавате вашите производи. За тоа, мора да се интегрирате со алатка од трета страна што, во повеќето случаи, чини дополнително.

Размислени цени

промислени планови и цени

Thinkific обезбедува четири клучни планови. Во секое време можете да надградите или деградирате:

 • Слободен план: Бесплатно доживотно, но ограничено
 • Основен план: 49 $/месец или 36 $/месечно платени годишно
 • Започнете план: 99 $/месец или 74 $/месечно платени годишно
 • План за растење: 199 $/месец или 149 $/месечно платени годишно

Thinkific обезбедува a 30-дневно пари гаранција за враќање на и ако сакате да го надградите вашиот план, можно е да добиете а 30-дена бесплатен пробен период прво да видиш дали ти се допаѓа.

Ако размислувате за давајќи им можност на Thinkific, можете да го пробате бесплатно овде.

Thinkific карактеристики

мисловни карактеристики

Повторно, како Teachable, Thinkific има одредени функции достапни само на одредени планови, затоа не заборавајте да ја проверите целосната листа на функции за секој од ценовните планови.

 • Градител на курсеви за почетници
 • Квизови за курсеви, задачи и анкети
 • Градител на веб-страници и теми
 • Алатка за создавање заедница
 • Главен портал за плаќање на е-трговија
 • Основни алатки за книговодство
 • Купони, надпродажби и попусти
 • Сајтови за членство
 • Во живо
 • Студентски имејл
 • Известување и аналитика
 • Поддршка за разговор во живо

Thinkific добрите и лошите страни

мисловни добрите лошите страни

Позитивни:

 • Слободен план е достапен
 • Достапни платени планови
 • Ако плаќате годишно, го добивате Програма за забрзување (за да ви помогне да започнете) во вредност од 499 $ бесплатно
 • Сеопфатна алатка за градење заедница
 • Без надомест за трансакција наметнати на продажба
 • Достапни се многу директни интеграции на апликации од трета страна

Конс:

 • Многу функции се достапни само на најскапите планови
 • Сериозен недостаток на маркетинг алатки

Промислена пресуда

Да не беше за карактеристика на заедницата, Верувам дека Thinkific би бил речиси ист како Teachable. Секако, има добри карактеристики и алатки за градење курсеви, но ништо што се издвојува над платформите што веќе ги опфативме. И забележливото отсуство на какви било вистински маркетинг алатки е вистинско разочарување.

Сепак, неговата карактеристика на заедницата е навистина пристојна, и уште повеќе, можете да го пробате на бесплатен план, па затоа е и супер прифатлива. Ова, според мое мислење, е она што ја прави оваа платформа вредна за користење.

3. Учени: Најевтин Градител на онлајн курсеви

почетна страница за учење

Веб-страница: www.teachable.com

Бесплатен план: Teachable нуди основен план за 1 производ или курс со 1 $ + 10% такси за трансакција.

Бесплатна проба: Достапен е пробен период од 14 дена за тестирање на неговите напредни премиум карактеристики.

Одлични карактеристики: Teachable обезбедува беспрекорно искуство од креирање курсеви до продажба, осигурувајќи дека едукаторите можат ефективно да го монетизираат своето знаење.

 • Разновидна содржина на курсот: користете видеа, квизови, текстуални задачи, па дури и вежби за кодирање за да создадете динамично искуство за учење.
 • Сеопфатна контролна табла за продажба и аналитика: Добијте увид во продажбата на курсеви, ангажираноста на студентите и многу повеќе.
 • Директни интеграции со алатки за маркетинг: Лесно поврзете се со услуги како Mailchimp, ConvertKit и други за подобрен досег.
 • Приспособливи страници за курсеви: погрижете се вашето брендирање да остане конзистентно и различно.
 • Способности за управување со студентите: Нурнете во индивидуалниот напредок на ученикот, издавајте рефундации и многу повеќе.

Планови и цени: Основниот план започнува од 59 УСД/месец или 39 УСД/месечно платен годишно

Најдобро за: Едукатори кои бараат сеопфатна платформа која не е само за креирање курсеви, туку исто така го нагласува маркетингот и управувањето со студентите.

Брзо резиме: Teachable нагласува и на наставата и на деловниот аспект на онлајн образованието. Со својата низа алатки и интеграции, тој е солиден избор за едукаторите кои сакаат ефикасно да ја монетизираат нивната содржина.

Отклучете ја моќта на беспрекорно креирање курсеви; започнете го вашето наставно патување со Teachable денес!

Бесплатен 14-дневен пробен период - не е потребна кредитна картичка.

Посетете го Teachable. Со

Подучлив е а почитувана платформа за градење курсеви што има прифатливи планови, вклучувајќи а ограничен бесплатен план. 

Наместо да се обидувате да направите сè, Teachable се фокусира исклучиво на обезбедување одлични алатки кои ќе ви помогнат да изградите ефективни производи за учење. Како таква, платформата нема достапни многу функции за маркетинг или продажба.

Како и Кајаби, Teachable има свои сопствен портал за плаќање елиминирање на потребата од трети страни и планот од повисоко ниво за кој ќе се одлучите, толку се помали провизиите за трансакцијата.

Без разлика дали сакате да креирате курс заснован на група, производ за обука или само едноставни модули и лекции, Teachable има алатки кои ќе ви помогнат да го постигнете тоа.

Цени што може да се научат

планови и цени што може да се учат

Teachable нуди четири различни планови на своите клиенти:

 • Бесплатен план: Бесплатно, но со високи провизии за трансакции
 • Основен план: 59 $/месец или 39 $/месечно платени годишно
 • Профи план: 159 $/месец или 119 $/месечно платени годишно
 • Про+ план: 249 $/месец или 199 $/месечно платени годишно

Подучлив, исто така, обезбедува а 14-дена бесплатен пробен период за неговите платени планови, и ако платите и одлучите дека е забрането, добивате а 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Ако Teachable ги штиклира вашите кутии, се регистрирате овде за бесплатен пробен период или за бесплатен план.

Карактеристики на кои може да се научи

карактеристики што може да се научат

Еве ги сите карактеристики на Teachable. Забележи го тоа не сите од нив се достапни на одредени ценовни нивоа. За да видите што е достапно во секое ниво, проверете ја страницата за цени на Teachable:

 • Алатка за градење на курсеви
 • Тренерски алатки
 • Алатка за градење веб-страници
 • Квизови, сертификати и проценки
 • Генератор на наставни програми напојуван со вештачка интелигенција
 • Продавајте дигитални преземања
 • Главен портал за плаќање - Може да се научи: плати
 • Цена со вклучен данок
 • Дополнително се продава, нарачајте нерамнини и купони
 • Автоматизација на администраторските задачи
 • Е-мејл маркетинг
 • Поддршка за разговор во живо

Добрите и лошите страни што може да се научат

поучни добрите лошите страни

Добрите:

 • Достапен е пристоен бесплатен план
 • Достапни платени планови
 • Повлечете и спуштете алатка за градење и интуитивен интерфејс
 • Автоматско управување со данокот на промет 
 • Главен портал за плаќање
 • Употреба на вештачка интелигенција за брзо креирање на вашата содржина на курсот

Конс:

 • Надоместоците за трансакцијата се навистина високи во бесплатниот план
 • Недостаток на пристојни маркетинг алатки
 • Некои функции се достапни само во плановите со повисоко ниво

Пресуда што може да се научи

Иако го сметам за разочарувачки недостатокот на маркетинг алатки, Teachable сè уште е солиден избор за градење курсеви. И тоа особено ми се допаѓа автоматски се справува со давачките за данок на промет – нешто што Кајаби всушност не го прави.

Бесплатниот план на Teachable го прави идеална платформа за почетници кои не сакаат да се обврзат финансиски, но искусни корисници може да го најдат тоа малку ограничено во функции.

4. Подја: Најдобра опција за почетници

почетната страница на подиумот

Веб-страница: www.podia.com

Бесплатен план: Podia нуди основен план за 1 производ или курс со 8% провизија за трансакција.

Бесплатна проба: 14-дневниот бесплатен пробен период обезбедува доволно време за инструкторите да ги проценат можностите на платформата.

Одлични карактеристики: Podia е платформа погодна за креаторите каде што може да се продава сè, од онлајн курсеви, членства до дигитални преземања.

 • Без такси за трансакции: максимизирајте ги приходите од продажбата на курсеви.
 • Маркетинг преку е-пошта: Вклучете се со вашата публика директно од платформата.
 • Пораки: разговор во реално време со студенти, поттикнувајќи чувство на заедница.
 • Пакет: Нудете курсеви, членства и дигитални преземања заедно.
 • Курсеви пред започнување: Зголемете интерес и публика пред курсот да започне во живо.

Планови и цени: Основниот план започнува од 39 УСД/месец или 33 УСД/месечно платен годишно

Најдобро за: Идеален за индивидуални едукатори или мали тимови кои сакаат беспрекорно, сеопфатно решение за продажба на курсеви, членства и дигитални производи.

Брзо резиме: Podia дава приоритет на едноставноста без компромиси за карактеристиките. Тоа е се-во-едно решение прилагодено за оние кои претпочитаат директен и некомплициран пристап кон онлајн образованието.

Од онлајн курсеви до членства, Podia е вашата едношалтерска продавница; дојдете на бродот и уверете се сами!

Започнете го вашиот бесплатен план сега. Плаќајте годишно и заштедете 17%.

Посетете ја Подија. Со

Подија е пристојна онлајн платформа за креирање курсеви што содржи и мноштво маркетинг алатки. 

Градителот на курсот е прилично сеопфатен, што ви овозможува да креирате различни производи за учење, вклучувајќи тренинг, вебинари, работилници и дигитални преземања. Платформата исто така располага со градител на веб-страници и маркетинг преку е-пошта, така што ги имате основите со кои можете да ги промовирате вашите понуди.

Дополнително, Podia има функција на заедницата, но таа е прилично основна во споредба со другите.

Една карактеристика што навистина ми се допаѓа овде е тоа Podia има виџет за разговор на страницата што ви овозможува да се вклучите со посетителите на вашата страница во реално време, со што се намалува веројатноста за опаѓање на олово.

Подиа цени

цените на подиумот

Podia ви дава избор од три планови:

 • Бесплатен план: Бесплатно доживотно, но ограничено
 • План за движење: 39 $/месец или 33 $/месечно платени годишно
 • План за шејкер: 89 $/месец или 75 $/месечно платени годишно

Ако платите и одлучите дека не е за вас, имате само 72 часа во кои можете да побарате целосна наплата. Исто така постои и 14-дена бесплатен пробен период достапни за платените планови.

Лесно е да започнете со Podia. Едноставно кликнете овде за да се регистрирате за бесплатниот план.

Карактеристики на Podia

карактеристики на подиумот

Podia ги пакува функциите за многу прифатлива цена. И повеќето од нив на платени планови се неограничено:

 • Градител на курсеви
 • Градител на веб-страници
 • Квизови
 • Поставувања на видеа
 • Продавајте дигитални преземања
 • Градител на заедницата
 • Алатка за вебинар (интегрирајте се со апликации од трети страни за пренос во живо)
 • Карактеристики и алатки за тренинг
 • Дополнително се продава, нарачајте нерамнини и купони
 • Е-мејл маркетинг
 • Автоматизација
 • Виџет за разговор во живо
 • Разговор во живо за поддршка на клиенти

Добрите и лошите страни на Podia

podia добрите лошите страни

Позитивни:

 • Слободен план е достапен
 • Платените планови се супер евтини
 • Сите функции се неограничени на платените планови
 • Убав интерфејс кој е лесен за користење
 • Виџетот за разговор во живо за вашата веб-страница е ace
 • Вклучува основни маркетинг алатки 

Конс:

 • За целосно користење на платформата, потребно е да се интегрирате со многу апликации од трети страни
 • Нема аналитички алатки или изворен портал за плаќање
 • Напредните корисници ќе ја сметаат оваа платформа премногу основна 

Пресуда за Подија

Подија е пристојна, но тоа нема да ви го запали светот. Сепак, го прави она што го прави добро, и чувствувам дека ова е одличен избор за оние со супер тесни буџети. 

Генерално, тоа е најевтината платформа на нашата листа, па ако сте среќни да се откажете од софистицираноста што ја имаат поскапите платформи во корист на нешто многу прифатливо, Podia ќе ти одговараат до земја.

5. LearnDash: Најдобро WordPress Приклучок за LMS

Почетна страница Learndash

Веб-страница: www.learndash.com

Бесплатен план: Не е достапно.

Бесплатна проба: Не, вие го купувате приклучокот, но тие имаат 15-дневен гарантен период за враќање на парите.

Одлични карактеристики: Како WordPress LMS, LearnDash е за оние кои сакаат слобода и флексибилност на приспособлива платформа.

 • Напредно квизирање: осум типови прашања, сопствени пораки, банки со прашања и повеќе.
 • Заштита на содржината на курсот: Распоред и лекции капка по капка врз основа на поставен распоред.
 • Вклучена гејмификација: наградни поени, значки, сертификати и многу повеќе.
 • Богати со интеграции: битие WordPress-базирана, може да се интегрира со бројни приклучоци и алатки.
 • Динамични форуми: поттикнете ја заедницата и дискусиите меѓу вашите студенти.

Планови и цени: Основниот план започнува од 39 УСД/месец или 25 УСД/месечно платен годишно

Најдобро за: WordPress корисници кои бараат напредно LMS решение кое беспрекорно се интегрира со нивната веб-страница.

Брзо резиме: LearnDash е фаворит во WordPress LMS простор, кој нуди напредни функции со флексибилноста и робусноста на WordPress.

Искористете ја флексибилноста на WordPress и подигнете ја вашата игра за е-учење со LearnDash сега!

Започнете сега! 15-дневна гаранција за враќање на парите без ризик.

Посетете го LearnDash. Со

LearnDash работи малку поинаку од другите платформи. Тоа е WordPress приклучок кој ви овозможува да интегрирате цел систем за управување со учење (LMS) на вашиот WordPress сајт. Иако, постои и верзија базирана на облак која ви овозможува да започнете без да имате WordPress сајт.

Дополнително, има карактеристики кои се погоден за академски институции, како што се онлајн колеџите и универзитетите. Затоа, тој е погоден и како решение за учење за бизниси. 

Тоа не значи дека не е идеално и за поединци. Тоа е, се додека имате а WordPress сајт. 

Нејзините решенија за градење курсеви се детални, и најдобро од сè, можете да креирате неограничен број од нив. Цената на вашиот план се зголемува само ако сакате да го користите приклучокот со повеќе WordPress сајтови.

Имајте на ум дека LearnDash е чисто за курсеви и ништо друго. Овде нема продажни алатки или карактеристики на CRM.

LearnDash цени

дознајте ги цените

LearnDash има две ценовни опции за избор, и тие зависат од тоа дали веќе имате или не WordPress сајт:

 • Приклучок за LMS LearnDash (за постоечки WordPress сајтови): од 199 долари/годишно
 • LearnDash Cloud: (Решение надвор од кутијата): Од 29 $/месец или 25 $/месечно платени годишно

Сите дополнителни алатки забележани во списокот со функции чинат дополнително $ 49 / година секој.

Нема бесплатен пробен период, но LearnDash има демо-страница за песок што ви овозможува целосно да си играте со сите негови карактеристики пред да се посветите финансиски. Откако ќе се претплатите, имате а 15-дневна гаранција за враќање на парите.

Пробајте го LearnDash со проверка на неговиот демо-страница.

Карактеристики на LearnDash

Learndash карактеристики

Има многу функции вклучени со LearnDash, вклучувајќи дополнителни функции за дополнителни трошоци:

 • Теми и шаблони
 • Градител на курсеви
 • Квизови, проценки и сертификати
 • Испити и предизвици
 • Задачи
 • Купоните
 • iThemes Security Pro за безбедност на страницата
 • Додадете го ProPanel за напредна аналитика и известување
 • Додадете го GradeBook за оценување, бодирање и известување
 • Додадете белешки за да им овозможите на вашите студенти да пишуваат белешки за содржината на курсот и да имаат двонасочни дискусии со тутори
 • Додадете Групи за поголеми организации кои сакаат групни активности за учење

Добрите и лошите страни на LearnDash

Позитивни: 

 • Достапен е режим на песок што ви овозможува да ја испробате платформата без ризик
 • Единствената платформа за градење курсеви создадена за WordPress
 • Во согласност со SCORM
 • Прилагодете го вашиот план со избирање дополнителни функции
 • Вклучени се дневни автоматски бекап
 • Одлични шаблони и теми надвор од кутијата
 • Погоден за големи организации и сериозни академски објекти

Конс:

 • Потребна е крива на учење и познавање на WordPress за да започнете
 • Карактеристиките се исклучиво за курсеви и градење курсеви; не може да се најдат алатки за продажба или маркетинг

LearnDash Пресуда

Со оглед на тоа колку веб-локации се напојувани од WordPress, Изненаден сум што нема повеќе платформи како LearnDash наоколу.

Ова е одличен приклучок за посериозни градители на курсеви и бизниси кои сакаат да имплементираат решение за учење за своите вработени. И ако ви требаат курсеви кои бараат оценки, тестови, проценки итн., ова е веројатно најнапредната платформа за таа работа.

Меѓутоа, ако барате поразновидни функции, вклучително и алатки за продажба, можеби LearnDash не е вистинското решение за вас.

6. ClickFunnels: Најдобар градител на курсеви за инки

почетната страница на clickfunnels

Веб-страница: www.clickfunnels.com

Бесплатен план: Не е достапно.

Бесплатна проба: 14-дневен бесплатен пробен период + 30-дневна гаранција за враќање на парите за инструкторите да ја тестираат платформата.

Одлични карактеристики: Познат по своите можности за инка, ClickFunnels е наменет за креаторите на курсеви кои му даваат приоритет на маркетингот.

 • Интуитивен уредник за влечење и спуштање: лесно креирајте целни страници.
 • Шаблони со висока конверзија: користете испробани и проверени дизајни за да ја подобрите продажбата.
 • Инки за следење: Интегриран е-мејл маркетинг за ефективно следење.
 • Области за членство: Обезбедете курсеви во затворени заедници.
 • Широки интеграции: Поврзете се со бројни алатки и платформи од трети страни.

Планови и цени: Основниот план започнува од 147 УСД/месец или 127 УСД/месечно платен годишно

Најдобро за: ClickFunnels е најдобро одговара за онлајн едукатори и претприемачи кои им даваат приоритет на маркетинг и продажните инки, со испорака на курсеви како комплементарна карактеристика.

Брзо резиме: ClickFunnels е маркетиншка моќ, најдобро одговара за оние кои им даваат приоритет на продажните инки и сакаат да испорачуваат курсеви како дел од пошироката деловна стратегија.

Надвор од курсевите - совладајте ја уметноста на инки и засилете го вашето влијание со ClickFunnels!

Започнете го вашиот 14-дневен бесплатен пробен период токму сега!

Посетете го ClickFunnels. Со

ClickFunnels постои со векови, и како што веројатно може да претпоставите, ClickFunnels 2.0 е втората реинкарнација на платформата. 

ClickFunnels е првенствено платформа за градење инка, и тоа го прави на високо напредно ниво. Но, тоа прави и многу други работи, и би рекол дека е веројатно Најблискиот ривал на Кајаби што се однесува до карактеристиките и нивниот квалитет.

Тогаш, зошто ClickFunnels не е понатаму на листата? 

Па, ти може изгради курсеви и производи за учење на платформата, но тоа не е нејзиниот главен фокус. Затоа, има и други платформи кои го прават тоа подобро. О, и тоа е многу скапо.

Покрај тоа, целата атмосфера на ClickFunnels се чувствува малку културна и во твоето лице. Само погледнете некои од видеата на Расел Брансон (основачот на ClickFunnel) на YouTube и проверете го неговиот „Клуб со две запирки“ за да разберете што мислам. Очигледно, ова е лично мислење, сепак, и сигурен сум дека на многу луѓе тоа нема да им пречи.

Цените на ClickFunnels

цените за кликање

ClickFunnels има три планови за избор:

 • Основен план: 147 $/месец или 127 $/месечно платени годишно
 • Профи план: 197 $/месец или 157 $/месечно платени годишно
 • Хакерски план за инка: 297 $/месец или 208 $/месечно платени годишно

A 14-дена бесплатен пробен период е достапен ПЛУС добивате и а 30-дневно пари гаранција за враќање на (така навистина, добивате 44 дена за да ја испробате платформата за членство на страницата ClickFunnels).

Да се ​​добие започна со бесплатниот пробен период ClickFunnels 2.0, кликнете овде.

Карактеристики на ClickFunnels 2.0

функции на clickfunnels

Значи, што добивате за цената на вашиот план? Еве ги карактеристиките на платформата:

 • Градител на продажни инки
 • Веб-страница, целна страница и градител на блогови
 • Градител на онлајн курсеви
 • Е-мејл маркетинг
 • Сајтови за членство
 • Поставување центар за клиенти
 • Работни текови и автоматизација
 • CRM и цевководни алатки
 • анализатор
 • Payments AI (матичен портал за плаќање)
 • Наскоро доаѓаат и продавница за е-трговија и количка за купување

Добрите и лошите страни на ClickFunnels 2.0

Позитивни:

 • Има најмногу напредна алатка за градење инка на оваа листа
 • Достапен е широк спектар на функции
 • Одлични шаблони и лесни за употреба алатки за градење
 • Софистицирана автоматизација
 • Главен портал за плаќање

Конс:

 • Плановите се многу скапи
 • Функциите на сите планови се ограничени
 • Културата ClickFunnels 2.0 е малку многу

Пресуда на ClickFunnels 2.0

Ако овој напис беше наречен „Најдобри платформи за градење на инка“, тогаш ClickFunnels 2.0 ќе победи надолу. Дефинитивно е на врвот кога станува збор за маркетинг алатките што ги обезбедува.

А алатките за создавање на курсеви и учење на производи се совршено добри. Ако не, подобро од добро, но за мене, точката на запирање се цените и ограничувањата на планот. Ако треба да издвојам над 140 долари месечно за платформа, би требало да можам да создадам повеќе од три курсеви за неа.

Се на се, ако маркетингот е приоритет и имате длабоки џебови, ClickFunnels 2.0 не е лош избор. Проверете го мојот детален преглед на ClickFunnels 2.0.

7. Systeme.io: Ѕвездата во подем на платформите за онлајн курсеви

Почетна страница systeme.io

Веб-страница: www.systeme.io

Бесплатен план: Да, Systeme.io нуди бесплатен, но ограничен основен план.

Бесплатна проба: Покрај бесплатниот план, тие понекогаш нудат пробни проби за нивните премиум карактеристики.

Одлични карактеристики: Systeme.io има за цел да го поедностави процесот на креирање онлајн курсеви со пристап се-во-едно.

 • Вграден маркетинг преку е-пошта: Вклучете се со вашата публика без да ви треба друга алатка.
 • Продажни инки: Конвертирајте ги потенцијалните студенти со оптимизирани шаблони за инка.
 • Блогирање: Подобрете ја вашата видливост со вградените можности за блогирање.
 • Управување со партнери: Дозволете им на другите да ги промовираат вашите курсеви за провизија.
 • Правила за автоматизација: поедноставете ги задачите и дејствата врз основа на однесувањето на корисникот.

Планови и цени: Основниот план започнува од 27 УСД/месец или 228 УСД кога се плаќа годишно

Најдобро за: Претприемачи и едукатори кои бараат се-во-едно решение за креирање курсеви, маркетинг и продажба без сложеноста на поголемите платформи.

Брзо резиме: Systeme.io е холистичка платформа наменета за едукатори кои сакаат едноставност без да се загрозат основните карактеристики. Го комбинира создавањето курсеви со ефективни маркетинг алатки, што го прави одличен избор за соло претприемачи.

Сè-во-едно, но едноставно - насочете го вашиот потфат на онлајн курсеви со Systeme.io сега!

Добијте ја вашата бесплатна сметка systeme.io денес!

Посетете го Systeme.io

Не многу луѓе слушнале за Systeme.io. Тоа е затоа што тоа е француска платформа и, до неодамна, беше достапна само на францускиот пазар. Не толку одамна, тие ја објавија платформата целосно на англиски јазик, и оттогаш е така зголемување на популарноста.

Во суштина Systeme.io нуди речиси сè што прави Кајаби, иако на помалку софистицирана основа. Ти добиваш целосни карактеристики за градење курсеви и цела низа карактеристики за продажба и маркетинг. Плус, поддржува автоматизација и можете да правите интересни работи како што е сплит A/B тестирање.

Сепак, има свои ограничувања. На пример, платформата моментално нема можности за мајчин пренос во живо и воопшто неговите алатки се дефинитивно поосновни од Кајаби. Но, ако сакате нешто што е како Kajabi, но без цени на Kajabi, мислам дека ќе ви се допадне Systeme.io.

Цените на Systeme.io

systeme.io цени

Ова е местото каде што се издвојува платформата. Ве очекуваат четири многу достапни планови:

 • Бесплатен план: Бесплатно доживотно
 • План за стартување: 27 $ / месец или 228 американски долари годишно
 • План за вебинар: 47 $ / месец или 396 американски долари годишно
 • Неограничен план: 97 $ / месец или 828 американски долари годишно

Платените корисници можат да си ги вратат парите доколку ги откажете во рок од 14 денаи ако сакате да го надградите вашиот план, можете да го испробате со a 14-дневен бесплатен пробен период.

Погледнете сами како се поставува Systeme.io со пријавување овде.

Карактеристики на Systeme.io

карактеристики systeme.io

Карактеристиките на Systeme.io се многубројни и повеќето од нив се достапни на сите планови но со наметнати ограничувања во зависност од тоа на која одите:

 • Градител на онлајн курсеви
 • Алатка за градење заедница
 • Креатори на веб-страници и блогови
 • Градител на продажна инка
 • Е-мејл маркетинг
 • Шаблони за сите карактеристики
 • Работни текови и автоматизација
 • Dropshipping и алатки за продажба на производи
 • Поставувања на зимзелени вебинари
 • Дополнителни продажби, нарачајте испакнатини, купони и многу повеќе
 • Повеќе интеграции на портата за плаќање
 • 24/7 поддршка за е-пошта
 • Извештаи и аналитика

Добрите и лошите страни на Systeme.io

systeme.io добрите лошите страни

Позитивни:

 • Дарежлив бесплатен план
 • Екстремно евтини платени планови - дури и највисокиот план е помал од 100 долари месечно
 • Целосен сет на карактеристики за продажба и маркетинг
 • Платформата е лесна за употреба и е погодна за почетници
 • Многу функции се неограничени
 • Вклучена е автоматизација, плус има поделено A/B тестирање

Конс:

 • Нема можност за пренос во живо
 • Нема мајчин портал за плаќање - мора да се интегрирате со трета страна
 • Нема поддршка во живо (само е-пошта)

Systeme.io Пресуда

Океј, така што во моментов, Systeme.io е малку груб околу рабовите и нема целосна софистицираност на поутврдените платформи. 

Од друга страна, тоа е навистина сè-во-едно платформа што можете да ја користите за да ја направите продавајте ги вашите производи. И тоа е толку неверојатно евтино!

И јас го забележав тоа Systeme.io е многу приемчив за примање и спроведување предлози за подобрување од нивните претплатници. Затоа, мислам дека оваа платформа е ѕвезда во подем и може да стане многу сериозен кандидат за Кајаби.

8. Карта: Најдобро за CRM алатки

почетната страница на картра

Веб-страница: www.kartra.com

Бесплатен план: Не е достапно.

Бесплатна проба: 14-дневен бесплатен пробен период за да ги испробате неговите карактеристики + 30-дневна гаранција за враќање на пари без ризик.

Одлични карактеристики: Kartra не е само LMS; тоа е комплетна онлајн бизнис платформа.

 • Платформа „Сè-во-едно“: од маркетинг преку е-пошта до веб-хостинг и страници за наплата, сè е на едно место.
 • Адаптивен маркетинг на однесување: Испраќајте насочени пораки врз основа на однесувањето на корисниците.
 • Вграден видео хостинг: вметнете директно во вашите курсеви без платформи од трети страни.
 • Напредна автоматизација: насочете ги вашите процеси за продажба, маркетинг, па дури и испорака на курсеви.
 • Сеопфатна аналитика: Разберете го секој аспект од вашиот бизнис и курсеви со детални метрики.

Планови и цени: Основниот план започнува од 119 УСД/месец или 99 УСД/месечно платен годишно

Најдобро за: Тој е прилагоден за онлајн бизниси на кои им е потребна унифицирана платформа и за креирање курсеви и за холистички дигитален маркетинг.

Брзо резиме: Kartra е моќен центар за онлајн бизниси. Тоа не е само едукативна платформа, туку интегрирано решение за маркетинг, продажба и испорака на курсеви.

Зајакнете го вашиот онлајн бизнис со моќта се-во-едно на Kartra. Нурнете денес!

Започнете го вашиот бесплатен пробен период денес! Испробајте ги премиум карактеристиките.

Посетете го Kartra.com

Картра е уште една платформа која тврди дека е „се-во-едно“ и верувам дека е така. Kartra е навистина преполна со карактеристики, вклучително и можност за создавање разновидни курсеви и страници за членство.

Сепак, би рекол дека Картра е повеќе фокусирана на обезбедување алатки за управување со односи со клиенти (CRM). заедно со карактеристики на продажба и маркетинг. Како таква, на платформата и недостасуваат функции за создавање производи за учење, како заедници или пакети за обука.

Исто така, бидејќи има толку многу функции, просечниот човек кој едноставно сака да создаде еден или два курса може да смета дека тоа е премногу - и прескапо - за нивните потреби.

Картра цени

цените на картрата

Kartra ви дава четири опции за избор:

 • План за стартување: 119 $/месец или 99 $/месечно фактурирана годишно
 • Сребрен план: 229 $/месец или 189 $/месечно фактурирана годишно
 • Платински план: 549 $/месец или 429 $/месечно фактурирана годишно

Нема бесплатен пробен период, но можеш пробајте ја платформата 14 дена и откако ќе платите за целосна претплата, добивате a 30-дневно пари гаранција за враќање на.

За да се раздвижи Картра, подгответе го вашиот долар и пријавете се овде.

Картра Карактеристики

карактеристики на картра

Картра е разбиена во шевовите со карактеристики. И повеќето од нив се неограничени на сите планови освен најевтиниот:

 • Алатка за градење страници за веб-страници, целни страници, форми и многу повеќе
 • Градител на инка
 • Градител на курсеви
 • Портали за членство
 • Анкети и квизови
 • Интерактивни видеа
 • Е-пошта кампањи
 • Автоматизација
 • Алатки за управување со CRM, нафтоводи и олово
 • Мајчин каса
 • Портал на Helpdesk и издавање билети за поддршка (за вашите клиенти)
 • Мајчин календари и распоред
 • Централизирана конзола за агенции

Картра добрите и лошите страни

Позитивни: 

 • Тони карактеристики а повеќето се неограничено на плановите од повисоко ниво
 • Многу шаблони со зачудувачки изглед за да изберете
 • Напредни CRM карактеристики, вклучувајќи и центар за помош
 • Домашен каса, погоден за е-трговија со мал обем
 • Интерактивна алатка за видео стриминг

Конс:

 • Нема напредни алатки за создавање производ за учење
 • Најевтиниот план е толку ограничен што не вреди за цената
 • Нема шанси да ја испробате платформата бесплатно

Картра пресуда

Карактеристиките за градење курсеви на Картра се навистина елегантни и модерни, но тоа е нема разновидност што ја наоѓате на повеќе специјализирани платформи. Затоа, би ја избрал Картра ако барам а Решението „прави сè“ каде градењето на курсеви не беше мојот главен фокус.

Навистина го сакам тоа што го имаат повеќето планови неограничени карактеристики. Ова е доста често реткост на платформите со премиум цени. Сепак, не сум сигурен за што се работи за Стартниот план од 99 долари/месец - тој е толку ограничен и дефинитивно не вреди за парите!

Почитувани умови

1. LearnWorlds

Зборови за учење е се-во-едно онлајн-платформа за курсеви што ги подигнува искуствата за е-учење. Со алатки за интерактивно креирање видео, создавачи на е-книги и компатибилност со SCORM, LearnWorlds промовира активно учење додека го одржува интуитивно создавањето на курсеви.

Најдобро за: Едукатори кои се стремат кон богата, интерактивна и сеопфатна средина за учење преку Интернет.

2. SkillShare

ВештинаСподели е просперитетна заедница на создавачи и ученици, SkillShare обезбедува пристап до илјадници висококвалитетни курсеви кои опфаќаат дизајн, фотографија, бизнис и многу повеќе. Секоја класа го нагласува учењето базирано на проекти, осигурувајќи се дека се стекнуваат практични вештини.

Најдобро за: Креативците и хобистите сакаат и да учат и да ја споделат својата експертиза во концизни, влијателни лекции.

3. Настава

Настава е платформа која го демистифицира креирањето онлајн курсеви, Teachery нуди неограничени курсеви, студенти и нула такси за трансакции. Со повторливи опции за плаќање и чист уредник на курсеви без код, тој е прилагоден за креаторите кои ја ценат едноставноста.

Најдобро за: Инструктори кои бараат чиста платформа без проблеми со транспарентни цени.

4.LifterLMS

LifterLMS е робустен WordPress приклучок дизајниран да ги трансформира веб-локациите во функционални платформи за учење. LifterLMS поддржува повеќестепени курсеви, опции за членство и функции за ангажман како значки и сертификати, обезбедувајќи сеопфатно LMS искуство.

Најдобро за: WordPress корисници кои сакаат да спојат висококвалитетни функции за е-учење со нивните постоечки сајтови.

5. TutorLMS

TutorLMS е сè-во-едно решение за LMS за WordPress, TutorLMS е опремен со градител на курсеви за преден план, напреден креатор на квиз и опции за монетизација преку WooCommerce. Платформата поддржува поставки со повеќе инструктори, што ја прави разноврсна за поголеми напори за е-учење.

Најдобро за: Претприемачи и образовни институции на WordPress бараат да ги изработат и да ги зголемат своите понуди за онлајн учење.

Најлоши платформи за онлајн курсеви (кои веројатно треба да ги избегнувате)

1 Удеми

Udemy е експанзивен пазар на онлајн курсеви познат по својот огромен дофат и разновидни понуди. Неговиот огромен размер, сепак, понекогаш може да биде меч со две острици.

 • Добрите:
  • Огромна публика: Udemy може да се пофали со милиони корисници ширум светот, нудејќи им на креаторите на курсеви огромна потенцијална публика.
  • Разновидни курсеви: Платформата поддржува широк спектар на теми, од технологија и бизнис до уметност и личен развој.
  • Без однапред трошоци: Инструкторите можат бесплатно да креираат и прикачуваат курсеви.
 • Конс:
  • Дистрибуција на приходи: Моделот за споделување приходи на Udemy во голема мера ја фаворизира платформата, особено кога уписите се случуваат преку нивните промотивни напори. Ова може значително да ја намали заработката на инструкторите.
  • Промотивна стратегија: Платформата е позната по честото и агресивно попустување, што може да ја девалвира вредноста на курсевите и да ја намали потенцијалната заработка.
  • Презаситени: Со оглед на огромниот број на курсеви достапни на Udemy, на новите или помалку познатите инструктори може да им биде предизвик да добијат видливост и привлечност без значителни маркетинг напори.

2. Рузуку

Рузуку се продава како сеопфатна платформа, спојувајќи ја содржината на курсот, обработката на плаќањата и комуникацијата со студентите во унифициран систем. Сепак, некои аспекти на платформата можеби не ги исполнуваат очекувањата на сите.

 • Добрите:
  • Се-во-едно платформа: Рузуку се справува со содржината на курсот, плаќањето и комуникацијата преку е-пошта на едно место.
  • Алатки за ангажман: Платформата нуди алатки како квизови, задачи и форуми во заедницата за да се зголеми ангажманот на студентите.
  • поддршка: Тие нудат добра корисничка поддршка, со повеќе опции, вклучително и разговор во живо.
 • Конс:
  • Интерфејс со датум: Дизајнот и интерфејсот на платформата, според некои сметки, заостануваат во модерната естетика и интуитивната навигација во споредба со поновите учесници на пазарот.
  • Скапи цени: Ценовниот модел на Рузуку може да изгледа висок, особено за почетници или за оние со ограничена студентска база, особено кога се споредуваат со понудените функции.
  • Ограничени напредни функции: Иако се справува со основите, на Рузуку може да му недостасуваат напредни алатки, интеграции или прилагодувања достапни на поразвиените платформи.

3. Click4Course

Click4Course се позиционира како едноставно решение за креирање курсеви, се грижи и за индивидуалните едукатори и за потребите на корпоративна обука. Сепак, неговата едноставност може да дојде со компромиси.

 • Добрите:
  • Едноставно интерфејс: Дизајниран за лесно користење, Click4Course нуди едноставен процес на креирање курсеви.
  • Во согласност со SCORM: Го поддржува SCORM, што е клучно за некои бизниси и едукатори.
  • Внатрешна обука на компанијата: Платформата е наменета не само за продажба на курсеви, туку и за внатрешна обука во компаниите.
 • Конс:
  • Ограничена функционалност: Платформата можеби нема да биде толку богата со карактеристики како нејзините конкуренти, што потенцијално ја ограничува нејзината приспособливост за различни потреби.
  • Видливост на платформата: Немајќи го раздвижениот пазар карактеристичен за гигантите како Udemy, Click4Course нуди ограничена органска видливост или откритие за јавни курсеви.
  • вредност Тврдење: Цените на платформата можеби не секогаш се усогласуваат со нејзиниот сет на функции, што ги натера потенцијалните корисници да се сомневаат во нејзината вкупна вредност во споредба со другите опции на пазарот.

Зошто да користите платформа за онлајн курсеви?

Зошто да изберете платформа за онлајн курсеви?

Сите ние имаме знаење соборено некаде на задниот дел од нашиот мозок. И знаењето е вредно. Луѓето сакаат да знаат што знаете и уште повеќе ако имате одредена вештина или талент.

Платформите за онлајн курсеви овозможуваат да се заработете го вашето знаење, а може да биде и исклучително профитабилна.

Замислете да креирате онлајн курс што можете продаде бесконечен број пати. Тоа е бесконечни можности за профит! Мислам, има само Седум милијарди луѓе на планетата, така што вие сте ограничени во тој поглед, но го добивате мојот дрифт.

Во суштина, Производите за онлајн учење можат да бидат многу профитабилни. Без разлика дали продавате е-книга од десет страници што содржи совети за градинарството или целосен курс исполнет со видеа и документи кои учат некого како да свири гитара, некој ќе биде подготвен да плати за да научи од вас.

И како ги креирате овие курсеви? Со ан онлајн платформа за градење курсеви, секако! И ги има носивост можете да изберете.

Најчесто поставувани прашања

Што е платформа за онлајн курсеви?

Платформата за онлајн курсеви има карактеристики и алатки кои ви дозволуваат да креирате курсеви и други производи за учење. Тие потоа може да се купат и пристапат преку целна страница, продажна инка или веб-локација. Некои платформи за онлајн курсеви служат и како пазар каде што клиентите можат да ги пребаруваат достапните курсеви и да купат.

Која е најдобрата онлајн платформа за учење?

Според мое мислење, најдобрата онлајн платформа за учење за креаторите е Кајаби. Оваа платформа за градење курсеви, продажба и маркетинг е сè-во-едно алатка со сеопфатни и софистицирани карактеристики што ви дозволуваат да креирате привлечни производи за учење и автоматизирани маркетинг кампањи.

Како да изберам платформа за онлајн курсеви?

При изборот на платформа за онлајн курсеви, мора да ги земете предвид вашите потреби и буџет. Секоја платформа има свој сет на уникатни карактеристики, затоа пронајдете една која е тесно усогласена со вашите потреби. Тие исто така се разликуваат по цена, па затоа е исто така важно да изберете оној што можете да си го дозволите.

Како можам да создадам курс преку Интернет бесплатно?

Teachable, Thinkific, Podia и Systeme.io имаат ограничени бесплатни планови што ви овозможува да креирате онлајн курс без да го отворите вашиот паричник. 

Дали вреди Udemy?

Udemy ви овозможува бесплатно да креирате и да организирате курсеви, а исто така служи и како пазар каде што клиентите можат да пребаруваат и купуваат. Иако го одзема напорот на маркетингот со обезбедување сообраќај до вашиот курс, нема пристојни карактеристики, а исто така зема голем дел од вашиот профит. Затоа, Јас лично не го препорачувам.

Најдобри платформи за онлајн курсеви во 2023 година: Кратко резиме

Па еве го имаш, девет одлични платформи, секој со свои силни и слаби страни, но сите се солидни избори за градење на курсеви.

Тоа, рече, мора да има победник, а јас сум продаден Кајаби. Да, скапо е и сфаќам дека многу луѓе нема да можат да си го дозволат директно од лилјак. Но неговите карактеристики се најдобри, и вреди за парите. Накратко, го добивате она за што плаќате.

Сепак, другите платформи почнуваат да се израмнуваат додека нудат многу попристапни цени, па ме интересира да видам како оваа листа се развива во текот на следните години, особено како ВИ станува напред и центар.

Ако сакаш…Потоа оди со…
* Создадете и хостирајте ги вашите курсеви преку Интернет.

** Создадете и хостирајте ги вашите курсеви, веб-локации, маркетинг преку е-пошта и продажни инки - во платформа сè-во-едно.

*** Создадете и хостирајте ги вашите курсеви на вашиот WordPress сајт.
Платформа за онлајн курсеви (допаѓа КајабиРазмислен, и Учени)

** Платформа за курсеви сè-во-едно (допаѓа ДознајтеСветиКајабиРазмислен)

*** WordPress LMS приклучок (допаѓа LearnDashLifterLMSTutorLMS)
ДЕЛ

Продолжен 30-дневен бесплатен пробен период (Побрзајте завршува наскоро)

Од $119 месечно (20% попуст)

Почетна » 14 најдобри платформи за онлајн курсеви во 2023 година (и 3 што треба да ги избегнувате)

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.