22+ статистики за е-трговија и факти за купување преку Интернет за 2020 година

Напишано од

2023 година е тука а апокалипсата на малопродажбата е пред нас и сето тоа е благодарение на е-трговијата и онлајн купувањето. Не сте запознаени со некој од тие термини? Дојдовте на вистинското место.

Оваа статија ќе ве изнесе низ сè што треба да знаете за тоа како ќе се обликуваат е-трговијата и онлајн купувањето во 2020 година. Бидејќи да се остане во тек со најновите статистики за е-трговија и трендовите за онлајн купување е од суштинско значење за секој онлајн бизнис оваа година.

 1. Статистика и факти за купување на однесување
 2. Статистика и факти за напуштена количка
 3. Статистика и факти за перформансите на платформата
 4. Статистика и факти за видео содржина
 5. Статистика и факти за социјалната е-трговија

на малопродажна апокалипса се однесува на затворање на голем број на тули и малтер локации, особено синџири продавници.

Оваа апокалипса се случува уште од почетокот 2010s и таму нема крај на повидок. Причината? Растот на е-трговија и онлајн купување тоа не ни дозволува да имаме производи на дофат на раката без да отвориме каталог или да излеземе надвор од нашите влезни врати.

Електронската трговија е чин на купување или продавање производи и услуги преку Интернет. Тоа е во подем уште од рано 1970s кога студентите на Стенфорд и МИТ го користеа ARPANET за да организираат продажба на канабис.

Денес, брендовите за е-трговија и онлајн купување се познати. Дали некогаш сте слушнале за веб-локација наречена Амазон? Во 2015, на сајтот за онлајн шопинг отпаѓа половина од целиот раст на е-трговија. Оваа тема е портата кон иднината и познавањето на најновата е-трговија и Интернет статистика за 2020 година е од клучно значење за да се знае.

1. Статистика за однесување при купувањето 2023 година

Мажите трошат повеќе по трансакција од жените - околу 68 проценти повеќе

извор: https://home.kpmg/bh/en/home/insights/2017/01/online-purchase-behavior.html

Според КПМГ, мажите трошат околу 68 отсто повеќе пари на своите трансакции отколку жените. Ова се должи на фактот дека тие се со поголема веројатност да купуваат луксузни производи и електроника, како и да купуваат на големо отколку нивните женски колеги. Жените се со поголема веројатност да купуваат храна и шминка кои се ставки со пониска цена.

Мажите го максимизираат своето време на интернет и на крајот трошат повеќе пари поради тоа. Ако сакате да ја зголемите продажбата на вашата машка публика на вашиот пазар за е-трговија, обидете се да понудите пакети. Мажите имаат поголема веројатност да одвојат време да сфатат дека можат да купат поголем пакет одеднаш и да потрошат повеќе пари одеднаш - за да не мора да се вратат подоцна - отколку жената.

Глобалните корисници на интернет се повеќе се занимаваат со онлајн купување - 93.5% доживеале купување производи преку Интернет и сè уште се бројат

извор: https://optinmonster.com/email-marketing-vs-social-media-performance-2016-2019-statistics

Според OptinMonster, и е-поштата и маркетингот на социјалните медиуми можат да влијаат на однесувањето за купување на глобалните интернет корисници. Додека маркетингот на социјалните мрежи нуди патишта за социјална интеракција пред да одлучите што да купите, маркетингот преку е-пошта е исто така многу суштински за промовирање брендови и користење на моќта на аудио-визуелната содржина за да се добие поголем сообраќај, продажба, конверзии и уште поголем рентабилност. .

Потрошувачите се суштества од навика - 30 проценти повеќе би сакале да се вратат на веб-локација што ја купиле од претходно

извор: https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/xx/pdf/2017/01/the-truth-about-online-consumers.pdf

Ако имате позитивно искуство со бренд, истражувањето вели дека веројатно нема да се оддалечите од тој бренд после тоа. Ова е една од причините зошто е-пораките упатени до клиентите откако веќе еднаш купиле од веб-локација се толку ефективни. Исто како да се враќате во вашата омилена продавница во трговски центар, онлајн купувањето е многу слично. Ги знаете брендовите на кои им верувате и добро можете да одите по тоа.

Се сеќавате на Амазон? Околу 59 проценти од милениумците велат дека се упатуваат кон Амазон пред која било друга веб-страница за е-трговија

извор: https://whatmillennialswant.inviqa.com

Што вели ова за пазарот за е-трговија? Се е до погодност. Амазон ја продава удобноста пред сè друго. Нивната Prime опција за испорака е олицетворение на практичноста бидејќи го носи вашиот производ до вашиот праг пред да ви биде достапен бројот за следење за да го лоцирате пакетот.

Штом Амазон ќе ве добие, никогаш нема да се вратите назад. Плус, Амазон нуди толку многу различни предмети што ви се потребни, што навистина никогаш нема потреба да барате на друго место.

Онлајн потрошувачите стануваат се поактивни на интернет - околу 30 проценти објавуваат повратни информации и оставаат критики

извор: https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/xx/pdf/2017/01/the-truth-about-online-consumers.pdf

Иако рецензиите не се достапни во продавниците за тули и малтер, тие можат да донесат или да ја нарушат одлуката за купување преку Интернет. Имајте на ум дека ова сега е составен дел од искуството за онлајн купување. Пазарот сега е простор за купувачите да разменуваат информации за бизнисите и производите. Тоа може да биде корисно за потрошувачите, но навистина може да им наштети на продажбата ако производот не го прави она што треба.

Се проценува дека до 2040 година околу 95 отсто од сите купувања ќе бидат преку е-трговија

извор: https://www.nasdaq.com/articles/uk-online-shopping-and-e-commerce-statistics-2017-2017-03-14

Ако сте биле неверници до овој момент, ова е еден знак за да се качите. Може да биде тешко ако го сакате искуството за купување на одење во трговски центар. Сепак, тоа едноставно не е патот на иднината. Со малопродажната апокалипса на нас, гледаме еден тон

Кредитните картички се користат на глобално ниво за испраќање онлајн плаќања - се користат во 53% од трансакциите, потоа следат дигиталните платежни системи (43%) и дебитните картички (38%).

извор: https://kinsta.com/blog/ecommerce-statistics/

Како што пренесува Kinsta, процентуалната распределба покажува дека користењето кредитна картичка е најпрефериран метод. Западна Европа и Кина сè уште претпочитаат дигитални начини на плаќање како што се Strip, PayPal и други сродни начини. Од друга страна, Блискиот Исток, Африка и Источна Европа сè уште претпочитаат готовина при испорака.

Сметката за офлајн празнични шопинг сочинува 76% од глобалните клиенти

извор: https://geomarketing.com/76-percent-of-consumers-prefer-in-store-to-online-for-their-holiday-shopping-needs

Според ГеоМаркетинг, клиентите можат да пребаруваат подароци за одмор или артикли преку Интернет, но 76% од нив лично ќе ги посетат овие физички продавници за да ги купат своите омилени предмети за празниците на своите најблиски. Нивните паметни телефони најчесто се користат за пронаоѓање локации на продавници (27 проценти), за пронаоѓање зделки (18 проценти), за споредба на цените (13 проценти) и за истражување на производи преку Интернет (6 проценти).

PayPal е најдобриот избор за Американците кога станува збор за онлајн плаќања

извор: https://www.statista.com/forecasts/997132/online-payments-by-brand-in-the-us?_ga=2.25053752.360826186.1632191170-1179510427.1632191170

Според Statista, PayPal доаѓа до првите 89% од преференциите на клиентите кога станува збор за порталите за плаќање што ги претпочитаат повеќето Американци. Додека Stripe, Venn, Wise, Skrill и други портали за плаќање им се широко достапни, тие рекоа дека PayPal е најсоодветен и многу лесен за нивните потреби.

2. Статистика за напуштена количка 2023 година

Понекогаш е тешко да се следи. Неочекуваните дополнителни трошоци поврзани со онлајн купувањето приближно 60 проценти ги напуштаат количките при наплатата

извор: https://baymard.com/lists/cart-abandonment-rate

Овие дополнителни давачки се една од причините зошто Амазон ја убива играта за е-трговија во 2019 година. Купувачите сакаат да видат што точно ќе добијат во однос на трошоците. Ако купувачот добивал неверојатен договор додека не кликнал на иконата за кошничка, не е ни чудо што не го следат плаќањето.

Имајќи ги веб-локациите за онлајн шопинг и е-трговија навестување на купувачите за какви било дополнителни такси однапред, ќе доведе до многу посреќен исход на двата краја.

Секој сака зделка - 54 проценти од купувачите се враќаат назад и ги купуваат тие напуштени предмети во нивните корпи ако цената падне

извор: https://www.nchannel.com/blog/retail-data-ecommerce-statistics/

Ако го ставите во вашата количка, веројатно сте го сакале, но тие неочекувани такси ве исплашиле. Тоа, рече, ако цената на вашата кошница падне, зошто не би се вратиле и да ја купите? Тоа е однесувањето на повеќе од половина од онлајн купувачите таму.

Купувачите не се обврзуваат - 23 проценти нема да се обидат да купат ако треба да создадат сметка

извор: https://www.nchannel.com/blog/retail-data-ecommerce-statistics/

Ако сте онлајн купувач, веројатно сте биле таму. Ова нема да биде вообичаена појава на веб-локација како Amazon. Сепак, ако пробувате нова страница, можеби ќе видите неколку работи што ви се допаѓаат и ќе ги ставите во вашата кошница. Пред да знаете, се упатувате кон наплатата и веб-локацијата ве удира со „Креирај сметка“.

Додека некои веб-страници за е-трговија станаа мудри и додадоа опција „одјави како гостин“, други инсистираат да направиш сметка. Според N Channel, 1 од 5 купувачи не се обидува да го стори тоа. Тие бараат да го забрзаат одјавувањето без да мора да се откажат од какви било лични податоци. Веб-страниците за е-трговија кои бараат поголема продажба ќе биде добро да додадат опција за која не е потребно создавање сметка за купување.

3. Статистика за перформансите на платформата 2023 година

Услугата за клиенти е важна. Приближно 80 проценти од учесниците рекле дека престануваат да го даваат својот бизнис на компаниите поради лошото искуство во услугите на клиентите

извор: https://blog.hubspot.com/news-trends/customer-acquisition-study

Можеби веќе имате на ум специфичен инцидент со ова статистички инфографик. Дали некогаш сте се сретнале со навистина тешка компанија за работа? Дали некогаш сте имале само очајно искуство со услуги на клиентите што засекогаш уништило компанија за вас? Можеби дури и се заколнавте дека никогаш повеќе нема да им го дадете вашиот бизнис во лут телефонски повик со агент за услуги на клиентите?

Форми со повеќе чекори во WordPress дава поголеми конверзии. Уште околу 300

извор: https://www.ventureharbour.com/multi-step-lead-forms-get-300-conversions/

Според Venture Harbour, постојат 8 трикови за WordPress повеќестепени форми кои „се претвораат како луди“. Тие вклучуваат совети како креирање прашања со ниско триење со копчињата за избирање слики за да се минимизира пишувањето и користење условна логика за персонализирање прашања меѓу другите.

Мобилни купувања се често под влијание на мејловите испратени од трговецот на мало. Како таков, додека потрошувачот може да започне со својот телефон или лаптоп или iPad, купувањето е завршено на друг уред бидејќи информациите се толку достапни од сите платформи.

Потрошувачите купуваат на повеќе уреди. Околу 85 проценти од клиентите ќе започнат секое купување на еден уред и ќе го завршат на друг

извор: https://www.thinkwithgoogle.com/consumer-insights/how-digital-connects-shoppers-to-local-stores/

Што и да се случи, беше незаборавно. Ако имате говедско месо со компанија, не сакате повторно да работите со нив и така се повеќето потрошувачи. Да се ​​има добра услуга за клиентите кога немате време за лице со вашите клиенти е подеднакво важно како и објект од тули и малтер, но сè поголем предизвик.

Пазете се од бавните страници. Ако на вашата веб-страница се потребни повеќе од 3 секунди за да се вчита, 57 проценти од потрошувачите ќе кликнат наместо да чекаат

извор: https://www.pure360.com/warm-up-ip-address/

Со револуцијата во е-трговија доаѓа и потребата да се задоволи потребата на потрошувачите за брз интернет. Ако сајтовите се бавни тогаш ќе биде и продажбата. Чекањето да се вчитаат страниците е еквивалентно на чекање во редици во трговскиот центар, а купувачите од 2019 година не сакаат ништо да го прават тоа со тоа.

4. Статистика за е-трговија со видео содржини 2023 година

Органскиот сообраќај се подобрува до 157 проценти со видеата

извор: https://www.hubspot.com/marketing-statistics

Веб-страниците кои најдобро функционираат се оние со видеа. Без разлика дали тоа е затоа што видеата генерално се покорисни за потрошувачите или затоа што се поинтересни од материјалот за читање, во секој случај, сообраќајот се зголемува кога се вклучени видеата.

При купувањето, на 80 проценти од потрошувачите видеата им помогнаа

извор: https://www.hubspot.com/marketing-statistics

Дали некогаш сте налетале на навистина корисен видео туторијал или демонстрација на производ? Ако имате, знаете дека тоа може да го подобри вашето искуство за купување десет пати. Дел од причината што некои купувачи толку многу сакаат да одат на локација од тули и малтер е тоа што им овозможува да го имаат физичкиот производ во свои раце.

Можете да поминете толку малку време со некој предмет и да знаете дека тоа не е за вас. Иако не го заменува целосно искуството, гледањето како некој друг ракува со некој производ може да ви помогне да оцените како го сакате. Можеби гледањето на јакната по моделот на некој што е со слична големина или сите џебови во ранецот во видеото е само превртната точка што ви треба.

Визуелните слики се значаен дел од процесот на донесување одлуки на потрошувачот. Девет од 10 купувачи велат дека тоа е најважниот дел од нивната одлука за купување

извор: https://www.jlbmedia.com/benefits-product-video-production/

Дали би купиле нешто што никогаш порано не сте го виделе? Одговорот е веројатно, „нема шанси!“ Без разлика дали овие визуелни слики се видеа или слики, сакате да бидете сигурни дека знаете што добивате пред да го нарачате. Така, видеата поттикнуваат ангажман на веб-страниците бидејќи ги прикажуваат производите во реално време. Корисниците можат да видат точно како би го користеле производот и како тој изгледа.

Четири пати повеќе купувачи претпочитаат да гледаат видео за некој производ отколку само да читаат за производот

извор: https://animoto.com/blog/business/video-marketing-cheat-sheet-infographic/

Ајде да се соочиме. Читањето за некој производ едноставно не е толку лесно како да гледате нешто за него. Ако можете да гледате туторијал или демо видео, точно знаете како производот е наменет да се користи на лесен начин. Потребно е помалку време и помалку труд, а вие ќе бидете многу поблиску до купување на саканиот предмет за кратко време.

5. Статистика за е-трговија на социјалните медиуми 2023 година

Ако продавницата има присуство на социјалните мрежи, тие ја зголемуваат нивната просечна продажба за 32 проценти

извор: https://www.bigcommerce.com/blog/5-social-stats-for-online-storeowners/

Општо земено, повеќето поединци им веруваат на бизнисите кои имаат се повеќе присуство на интернет. Ако можете да ги најдете нивните Фејсбук или Инстаграм, тоа ја зголемува можноста да ги запознаете нивните производи. Ако потрошувачите можат да комуницираат со продавница преку нивните социјални медиуми, поверојатно е дека ќе се чувствуваат удобно и ќе купат. Така, ја зголемува онлајн продажбата на продавницата за 32 проценти.

Фејсбук е најпопуларниот форум за е-трговија. Околу 85 проценти од сите купувања за е-трговија на страницата на социјалните медиуми доаѓаат од Facebook

извор: https://www.shopify.com/infographics/social-commerce

Иако можеби не сте запознаени со него, пазарот за е-трговија на Facebook може да станува сè порелевантен во иднина. Во моментов, околу 85 проценти од сите купувања за е-трговија на социјалните мрежи се на платформата на Марк Цукерберг.

Додека Фејсбук моментално го има монополот, неговиот успех во подем може да почне да се емулира од некои други гиганти на социјалните медиуми како Инстаграм или Twitter. Само времето ќе покаже каде е-трговијата може да се прошири и да продолжи да биде успешна.

Ако содржината е визуелна, веројатноста за споделување на социјалните мрежи е 40 пати поголема

извор: https://www.dreamgrow.com/21-social-media-marketing-statistics/

Визуелната содржина е попривлечна за потрошувачите, и затоа е многу поголема веројатноста да ја споделат со нивните внатрешни кругови. Социјалните медиуми - исто како електронската трговија и онлајн купувањето - го менуваат начинот на кој се гледаат производите. Производите сега можат веднаш да се упатат до пријателите и семејството доколку еден потрошувач е задоволен со тоа. Да се ​​направи производ што може да се продава на социјалните медиуми сега е исто толку важно како да се осигурате дека вашата веб-страница е пријателска за корисниците.

6. Клучни тргнувања

Значи, кои се клучните чекори на индустријата за е-трговија и онлајн шопинг во 2023 година што ги покажуваат овие статистики?

 • Разбирањето како работат потрошувачите е важно за зголемување на е-трговијата и продажбата на онлајн купување.
 • Оптимизирањето мобилни веб-страници ќе им помогне на потрошувачите да работат подобро и да ја зголемат продажбата. Веб-страниците за мобилни телефони кои не се оптимизирани ги попречуваат клиентите да влијаат на статистиката за перформансите на платформата.
 • Иако напуштањето на количката ќе се случи дури и со апсолутно најдобри сајтови, разбирањето дали тоа се случува само затоа што купувачите не се обврзуваат или затоа што самата локација е пречка за купувачот е неверојатно важно. Ако е второто, важно е да направите модификации на самата страница. Како може да изгледа оваа модификација?
 • Известете ги купувачите за какви било дополнителни трошоци однапред за да нема шок на налепницата во количката.
 • Не наложувајте да креирате сметка за да купувате предмети.
 • Испратете е-пошта потсетник за поединци кои ги напуштиле количките. Уште подобро, ако се случи продажбата да ги погоди нивните артикли од количката, тоа ги прави многу поверојатно да купат.
 • Во времето на социјалните медиуми, видео содржината може да го подобри ангажманот и да им помогне на потрошувачите да го разберат начинот на кој производите функционираат на поефективен начин од пишаната содржина или дури и фотографиите.
 • Социјалните медиуми и нивните пазари за е-трговија можат да помогнат да се изгради свесност за брендот. Користењето на оваа авенија може да помогне да се подобри бизнисот и да стане конкурентен во оваа нова и просперитетна индустрија.

Генерално, индустријата за е-трговија и онлајн шопинг наскоро ќе станат начин на иднината. Достапните статистики за е-трговија покажуваат дека постојат различни начини за гледање на корисните аспекти на купување и продавање услуги преку Интернет.

Без разлика дали го гледате однесувањето на купувачот, перформансите на платформата или статистика на социјалните медиуми, најважниот аспект е само разбирање како функционираат потрошувачите со цел да продолжат да растат електронската трговија.

Со оглед на тоа што 95 проценти од купувањата се насочуваат кон онлајн пазар за скоро 20 години, подобро е да научите како да го искористите максимумот од вашето искуство со купување или продавање.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.