10 најдобри бесплатни градители на веб-страници за е-трговија во 2023 година (и 3 што треба да ги избегнувате)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Без разлика дали штотуку го започнувате вашето патување за создавање онлајн продавница од вашите соништа, или веќе имате успешен бизнис и сакате да продавате онлајн, наоѓањето на вистинскиот градител на веб-страници за е-трговија е важен прв чекор. Со сите опции на пазарот, работите може да станат малку поразителни. Врз основа на нашите тестови, тука се најдобрите бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија во моментов.

0 $ - потполно бесплатен (Плус план започнува од 29 $/месечно)

Направете ја вашата онлајн продавница - БЕСПЛАТНО

За мали бизниси, трговци на мало и уметници, фрлањето неограничени готовина за создавање на страница за е-трговија генерално не е опција.

За среќа, постојат голем број на бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија што може да ве поттикне да започнете со малку или без трошоци.

 • Најдобриот потполно бесплатна Градителот на веб-страници за е-трговија е: Square Online ⇣
 • Најдобриот бесплатна проба Градителот на веб-страници за е-трговија е: Shopify ⇣
 • Најдобриот слободен WordPress Софтверот за е-трговија е: WooCommerce ⇣

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за создавање бесплатна веб-локација. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Постојат три различни начини на кои можете да започнете онлајн продавница бесплатно. Го стеснив топ 10 опции за вас.

Градител на онлајн продавницаБесплатна пробна е-трговијаДа, бесплатно и со отворен код; ќе ви треба веб хостингБесплатен софтвер за е-трговија
Плоштад онлајнДа - неограничени производи--
EcwidДа - ограничено на 10 производи--
Голем картелДа - ограничено на 5 производи--
НеверојатноДа - ограничено на 5 производи)--
ShopifyНеДа – 14 дена – неограничени производи-
WixНеДа – 14 дена – неограничени производи-
SquarespaceНеДа – 14 дена – неограничени производи-
Градител на веб-страници на Хостингер (порано позната како Zyro)НеДа – 30 дена – 500 производи-
WooCommerce--Да, бесплатно WordPress приклучок, ќе ви треба хостинг
Magento (Adobe Commerce)--Да, бесплатен софтвер со отворен код, ќе ви треба веб-хостинг
ДЕЛ

Направете ја вашата онлајн продавница - БЕСПЛАТНО

0 $ - потполно бесплатен (Плус план започнува од 29 $/месечно)

Кои се најдобрите бесплатни градители на веб-страници за е-трговија во 2023 година?

Овде ги споредувам најдобрите и најпопуларните бесплатни платформи за е-трговија за започнување онлајн продавница. Најдете детални добрите и лошите страни и анализи за секој, за да можете да го изберете најдобриот бесплатен производител на онлајн продавница за вашите потреби.

1. Square Online

ПЛОШТАД ОНЛАЈН

Рацете, Плоштад онлајн е најдобар бесплатен градител на веб-страници за е-трговија моментално на пазарот. Тоа е одлична опција за бизниси кои почнуваат мали, но се обидуваат да растат брзо и нуди многу повеќе во однос на бесплатни функции од кој било од неговите конкуренти.

Поставување и дизајн

Поставувањето на вашата онлајн продавница не може да биде полесно: Square Online користи a технологија наречена ADI, или интелигенција за вештачки дизајн.

Користењето ADI е опција и со други создавачи на веб-страници (Wix ја има оваа технологија, исто така), но со Square Online, тоа е главен начин да ја активирате вашата страница брзо и да работи. Еве како работи ADI:

 1. можете одговори на неколку прашања за вашиот бизнис, вашите преференци за дизајн и видот на веб-локацијата што сакате да ја креирате.
 2. Врз основа на вашите одговори, на Square Online ADI генерира веб-страница за вас.
 3. Тоа е тоа! За само неколку минути, вашата продавница за е-трговија ќе биде приспособена и подготвена за работа.

Навистина не станува полесно од тоа, што е едноставно една од многуте причини зошто го сакам Square Online.

квадратни онлајн карактеристики

За жал, не можете многу да ги приспособувате шаблоните на Square Online, но тие нудат таков широк спектар на теми дека најверојатно ќе најдете таков што одговара на вашите потреби.

Ова може да биде негативна страна ако она што го сакате е попрактичен, приспособлив пристап, но сепак можете промена на најкритичните елементи, вклучувајќи ги фонтовите, шемите на бои и логото на брендовите.

Ако барате да изградите нешто од основата што е уникатно ваше, Wix и Squarespace можеби ќе ви бидат поголема брзина.

квадратни онлајн шаблони

Продажба

Сфатив дека Square Online е најдобра опција за мали бизниси затоа што им нуди флексибилност за брзо проширување. Еве некои од неговите најважни карактеристики за продажба:

 • Ако имате продавница за тули и малтер и веќе користите Плоштад ПОС, можете беспрекорно интегрирајте ја вашата веб-страница со продажбата лично така што сите информации се чуваат на исто место.
 • Square Online ви овозможува да приспособете ги вашите цени за испорака, поставете паушална цена или понудете бесплатна испорака.

Еден потенцијален недостаток за секој што се надева дека ќе им понуди на клиентите повеќе опции за плаќање е тоа можете да го користите само системот за обработка на плаќања на Square со вашата страница на Square Online (тоа значи дека нема Apple Pay или Paypal).

Цени

Square Online нуди можност да продава неограничени производи со својот бесплатен план, што е уште еден фактор што го издвојува од неговите ривали.

Нивните Планот плус започнува од 29 долари месечно, што е многу разумно за опсегот на функции што ги добивате, вклучително и сопствено име на домен бесплатно за вашата прва година.

поддршка

Понуди на Square Online разговор во живо, е-пошта и телефонска поддршка на клиентите на сите нивоа на плаќање. Нивната база на знаење е исто така корисен ресурс, со над 150 статии таа адреса е речиси секој проблем на кој би можеле да наидете.

Социјални медиуми

Square Online ви овозможува да означете ги вашите производи и продавајте ги на Инстаграм и Фејсбук.

Резиме

Јас го рангирав Square Online број еден на мојата листа поради непобедливиот број на бесплатни функции, елегантниот и лесен дизајн, како и можноста за зголемување без да потрошите еден тон дополнителни пари на апликации или приклучоци.

ДЕЛ

Направете ја вашата онлајн продавница - БЕСПЛАТНО

0 $ - потполно бесплатен (Плус план започнува од 29 $/месечно)

2. Еквид

Ecwid

Ecwid е одлична опција за секој кој веќе плаќа веб хостинг и бара да додаде продажна функција на нивниот сајт.

Една од најдобрите работи за градител на е-трговија на Ecwid е тоа што без разлика на кое ниво на плаќање сте, можете да го додадете како приклучок за во основа секоја веб-хостинг платформа.

Поставување и дизајн

Ecwid е малку различен од другите создавачи на веб-страници за е-трговија што ги разгледуваме овде бидејќи всушност не ви нуди опција да се изгради сајт. Наместо тоа, тој е наменет да се користи како додаток за постоечка веб-локација.

ecwid карактеристики

Ова е огромен плус за секој кој веќе има веб-страница и бара да постави онлајн продавница без да мора повторно да го измисли тркалото и да почне одново.

Друг професионалец за дизајн е уникатната, повеќејазична функција за превод на Ecwid, што е огромен бонус за секој што планира да продава на меѓународно ниво.

Продажба

Ecwid работи со над 50 различни процесори за плаќање, вклучувајќи ги Square, PayPal и Stripe. Ова нуди неверојатна флексибилност што не е пронајдена кај многу од конкурентите на Ecwid.

Ecwid функционира и како сопствен ПОС систем. Ова значи дека ако имате физичка локација, можете лесно да ја споите вашата продажба лично и онлајн.

Цени

За разлика од Square Online, Ecwid не нуди неограничена продажба на производи (бесплатната опција е ограничена на 10 производи). Сепак, бесплатната неограничена продажба на производи е толку необична понуда што Square Online е прилично сам во овој поглед, а цените на Ecwid се многу разумни.

Ecwid нуди опција „засекогаш бесплатна“ наместо бесплатен пробен период. Што значи ова е тоа можете да го користите бесплатниот план на Ecwid со сите негови поволности онолку долго колку што сакате пред да одлучите дали да се префрлите на платен план или да заминете.

Не добивате пристап до сите функции на Ecwid со засекогаш бесплатното ниво, но добивате многу, вклучувајќи:

 • Приклучокот за креирање на вашата онлајн продавница, без разлика кој веб-домаќин го користите;
 • Способност за продажба на 10 производи;
 • Мобилен компатибилен распоред;
 • Нула провизии за трансакции;
 • Способност за продажба на повеќе локации во исто време; и
 • Почетна страница на една страница.

Сите ценовни планови на Ecwid се месечни и не бараат да бидете заклучени со договор. Сепак, ако сте сигурни дека ќе останете и сакате да плаќате на годишно ниво, ќе добиете попуст од 17%..

Социјални медиуми

Ecwid е интегриран со Facebook. Доаѓа и со претходно населена оптимизација за оптимизација, дури и со бесплатниот план.

поддршка

Поддршката за корисници на Ecwid се зголемува со секое ниво. Со други зборови, колку повеќе плаќате, толку поголема поддршка добивате. Со бесплатниот план, имате пристап до поддршката за е-пошта и онлајн базата на знаење на Ecwid.

Лошите страни? Ecwid не е навистина опремен да се справува со големи бизниси со огромни количини на залихи. Ова е првенствено алатка за малите бизниси кои ќе имаат корист од неговата едноставност.

Резиме

Ecwid е одлична опција за малите бизниси кои сакаат да пробаат платформа за е-трговија бесплатно пред да се прошират. Многу е лесен за користење, со водич чекор-по-чекор до вашите контролни табли што го олеснува поставувањето на вашата онлајн продавница.

3. Голем картел

почетна страница на голем картел

Ако почнувате со мали димензии и не се стремите кон брз раст или многу карактеристики за прилагодување, Големиот картел е фантастична опција. Нему му недостасуваат некои од бројните импресивни карактеристики на Square Online, но сепак е многу солидна алтернатива.

Поставување и дизајн

Голем картел се продава конкретно за уметници (нивната страница Примери е буквално насловена „Армија на уметници“), а нивните шаблони го покажуваат тоа јасно.

Шаблоните на Big Cartel имаат елегантен, модерен дизајн (кој искрено многу личи на плоштадот), но исто така и сè друго на интернет овие денови. Со други зборови, нема многу оригиналност во неговите шаблони за веб дизајн.

карактеристики на големиот картел

Исто така, нема многу флексибилност: не можете многу да ги приспособувате вашите теми со бесплатниот план. Исто така, не можете да додадете повеќе од една слика за секоја ставка што ја продавате.

Прилагодување is можно со платениот план, но мора да знаете како да кодирате, што го прави многу помалку лесен избор од некои од неговите конкуренти.

Сите страници на Големиот картел се компатибилни со мобилни телефони, што значи дека ќе изгледаат одлично за вашите клиенти кога ќе им пристапите преку телефон или таблет.

Продажба

Големиот картел вклучува мобилна апликација за управување со плаќања и прифаќа плаќања преку 3 процесори за плаќање: Stripe, Paypal и Square.

Можете да ги следите вашите трансакции во делот „Нарачки“, а екраните за наплата и потврда се приспособливи за вашиот бренд. Големиот картел не наплаќа такси за трансакции, што е голем бонус.

За жал, Големиот картел не е во согласност со PCI (Индустрија за платежни картички)., што значи дека само вие сте одговорни за следење на упатствата за PCI за ракување со информациите за кредитните картички на вашите клиенти. Ова може да биде прилично голема болка.

Големиот картел исто така не нуди опција за најавување на клиентите, што значи дека вашите клиенти не можат да ја зачуваат својата кредитна картичка или други информации на вашата страница. Единствената опција е одјавување на гости, што може или не може да биде проблем за вас.

Цени

Голем картел разумни цени и широк спектар на функции достапни на неговиот бесплатен план направи ја една од најдобрите опции моментално на пазарот. Еве ги нејзините 3 пакети за е-трговија:

 • Златен план од 0 долари. Ова е еден од најголемите предности за користење на Големиот картел: со својот бесплатен план, создавањето онлајн продавница и обработката на трансакциите се целосно бесплатни. Сепак, можете само продаваат до 5 производи со бесплатниот план.
 • 9.99 УСД/месечен Платинумски план. Тоа ви овозможува да продаваат до 50 производи и нуди напредни функции како што се додавање 5 слики по производ и следење на залихите.
 • 19.99 УСД/месечен план за дијаманти. Тоа ви овозможува да продаваат до 500 производи.

поддршка

Големиот картел го нуди иста поддршка во сите нејзини нивоа на плаќање, што е поддршка за е-пошта во текот на работното време (од понеделник до петок, од 9 до 6 часот по EST).

Дополнително, нивните базата на знаење е исклучително корисен ресурс со распоред кој е лесен за користење. Големиот картел можеби нема да понуди a тон на поддршка, но она што тие го нудат е корисно и навремено.

Социјални медиуми

За малите бизниси и уметниците, достигнувањето до нивната публика е сè. Ова е една од најголемите продажни точки на Големиот картел и една од причините зошто е трет на мојата листа: можете да продавате и означувате производи на Инстаграм и Фејсбук. Оваа опција е вклучена дури и во бесплатниот план.

Резиме

Кога станува збор за бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија, Големиот картел има многу да понуди. Не е толку лесен за користење како Square Online и нуди помалку функции, но неговиот дарежлив бесплатен план и естетски пријатни шаблони го прават фантастичен избор за малите бизниси кои не планираат брзо да се прошират.

Големиот картел нуди и многу разумна цена ако одлучите да го направите следниот чекор и да почнете да плаќате за напредни функции.

4. Неверојатно

впечатливо почетна страница

Неверојатно е уште една одлична опција за секој што бара пристојна разновидност на бесплатни шаблони за веб-страници за е-трговија.

Поставување и дизајн

Бидејќи Strikingly е насочена кон тотални почетници, нема многу простор за креативна контрола. Корисниците можат да изберат образец врз основа на нивната индустрија или ниша. Откако ќе изберете шаблон, акцентот е ставен на леснотијата на користење и брзината на уредување наместо приспособувањето.

Иако ова може да биде досадно за некои, несомнено е клучна продажна точка за секој што сака брзо да постави веб-локација без никакво претходно искуство. Шаблоните на Strikingly не се најубави, но тие се елегантни, тренди и – пред сè – лесни за употреба.

Продажба

впечатлива продажба

Функцијата „Едноставна продавница“ на впечатливо ви овозможува лесно да додадете елемент за е-трговија на вашата веб-локација, но има нешто: со бесплатниот план можете да продадете само еден производ. За да продадете повеќе, треба да се надградите на платен план.

Еден производ не е премногу импресивен во споредба со некои од другите создавачи на веб-страници за е-трговија на оваа листа. Сепак, леснотијата на користење и брзината на оваа платформа за градење веб-локации сè уште може да направат

Неверојатно најдобра опција за мали бизниси, уметници и freelancerкои штотуку почнуваат и бараат начини да ја зголемат својата видливост со мал буџет.

Цени

Бесплатен план на впечатливо е неограничен (т.е. бесплатен засекогаш) и ви овозможува да продавате до 5 производи, да имате име на домен што завршува на „strikingly.com“ и да имате одлична услуга за клиентите. Но, ако сте подготвени за нешто малку пософистицирано, тие нудат 3 платени планови по многу поволни цени.

 • Ограничен план од 8 $/месец. Доаѓа со бесплатен сопствен домен и 5 производи по локација.
 • 16 $ / месец Про план. Доаѓа со повеќе опции за прилагодување и 300 производи по локација.
 • 49 УСД/месечен ВИП план. Доаѓа со телефонска поддршка и 500 производи по локација.

Социјални медиуми

Сите шаблони на Strikingly се одговорни за мобилни телефони. Тие, исто така, вклучуваат дел за социјални информации што можете да го поврзете со вашите сметки на социјалната мрежа и кој ќе се ажурира секој пат кога ќе објавите нешто ново на кое било од вашите социјални мрежи.

Исто така, постои опција да ја поврзете вашата страница со вашиот Facebook Messenger и да примате пораки во живо на тој начин, но ова е достапно само со Про планот.

поддршка

Поддршката на клиентите е местото каде што впечатливо навистина сјае. Има одлична база на знаење, со статии, видеа и слики од екранот што го олеснуваат решавањето на проблемите. Исто така, нуди поддршка за разговор во живо 24/7, со ИТ техничари кои себеси се нарекуваат „Службеници за среќа“ (малку морничаво, но сепак многу корисно!).

Резиме

Зачудувачки е тешко да се победи кога станува збор за услуги за клиенти и поддршка. Покрај ова, цените за неговите платени планови се многу разумни со оглед на сè што добивате. Конечно, можноста за користење на Strikingly бесплатно неограничено време може да ви помогне да одлучите дали преместувањето на платен план е вистинскиот избор за вас.

Најдобри градители на веб-страници за е-трговија со бесплатни проби

5 Shopify

почетната страница на shopify

Shopify е најпопуларниот градител на веб-страници за е-трговија на пазарот и со добра причина. Ја има комплексноста неопходна за поддршка на големите бизниси но сепак е доволно лесен за користење за да биде добра опција и за малите бизниси.

Поставување и дизајн

shopify карактеристики

Иако не е најприфатливата опција на оваа листа, Shopify е сепак лесен за користење со оглед на моќта на неговите алатки. Има едноставен интерфејс кој вклучува корисни совети кои ќе ви помогнат да се запознаете со вашата контролна табла.

теми за продажба

Shopify доаѓа со 9 бесплатни, добро дизајнирани теми, од кои секоја доаѓа со повеќе стилски опции. Пристапот до другите 64 теми доаѓа со дополнителен трошок кој се движи од 140 до 180 долари, што за некои може да биде прекршок на зделката.

Темите се внимателно дизајнирани со широк спектар на естетика на располагање, и можете да ги прелистувате по индустрија, популарност или цена. Сите теми доаѓаат со:

 • Оптимизација (Оптимизација на пребарувачот);
 • Бесплатни ажурирања на теми;
 • Подготвени палети на бои;
 • Поддршка за навигација со паѓањеИ
 • Бесплатни акции фотографии.

Една од најдобрите карактеристики на Shopify е нејзината поддршка за управување со залихи, што навистина не е неопходно за малите бизниси, но е клучно за поголемите.

Продажба

Shopify има една од најобемните списоци на алатки за продажба меѓу опциите што ги разгледав овде. Без понатамошно одложување, ајде да скокнеме директно на неколку од нив:

 • апликации. Shopify нуди над 1,200 апликации – ова се сите карактеристики што можете да ги додадете на вашата веб-страница ако на темата што сте ја одбрале и недостасува нешто што го барате.
 • Испорака. Загрижени сте да најдете свој курир? Нема потреба! Shopify има партнерства со повеќе големи бродски компании, вклучувајќи UPS, USPS и DHL, и нуди попусти до 88%, во зависност од вашиот степен на плаќање.
 • плаќање. Shopify е Во согласност со PCI, што ве спасува од тоа да морате да се грижите сами да обезбедите усогласеност со PCI. Тие исто така поддржуваат повеќе валути, вклучувајќи (но не ограничувајќи се на) евра, канадски долари, австралиски долари, јапонски јени и фунти стерлинг.
 • ПОС. Shopify исто така нуди свој POS, што го прави едноставно интегрирањето на продажбата од тули и малтер со вашата онлајн продажба.

Ова се само неколку од многуте прекрасни карактеристики што ги нуди Shopify. Кога станува збор за опциите, има речиси огромна сума од која можете да изберете со Shopify.

Цени

shopify цените и плановите

Shopify нуди 14-дневна бесплатна пробаl и не бара од вас да внесувате информации за кредитната картичка додека не заврши бесплатниот пробен период.

По истекот на бесплатниот пробен период, цените на Shopify стануваат малку комплицирани. Постојат многу различни опции за нивоа на плаќање:

 • 29 $ / месец Основен Shopify. Нуди неограничени производи, шифри за попуст и до 4 локации за залихи.
 • 79 $ / месец Shopify. Нуди неограничени производи, картички за подароци и такса за трансакција од 1%, освен ако не користите Плаќања во продавница.
 • $ 299 / месец Напредно Shopify. Тој е првенствено создаден за големи бизниси кои сакаат брзо да растат. Нуди напредни маркетинг и аналитички алатки и 0.5% провизија за трансакции за трансакции кои не се од Shopify Payments.

Во прилог на овие 3 основни опции, постојат Уште 2 планови: Shopify Стартер и Shopify Plus.

 • $ 5 / месец Shopify Стартер. Тоа ви овозможува да додадете копче „купи“ на постоечка веб-локација или страница на Фејсбук, но не може да се користи за изградба на онлајн продавница. Исто така, нуди мобилни POS и хардверски додатоци, управување со нарачки, финансиски извештаи и многу повеќе. Наплаќа такса за трансакција од 2% (повторно, без Shopify Payments).
 • Shopify Plus по прилагодена цена. Ова е исклучиво наменето за големи бизниси со уште поголеми буџети. Нема одредена цена; Наместо тоа, имате консултација со агентите на Shopify за вашите деловни потреби и добивате сопствена понуда.

Пронајди колку чини да се отвори продавница на Shopify

Социјални медиуми

Shopify ви овозможува да ги интегрирате вашите сметки на социјалната мрежа со вашата онлајн продавница. Сите негови шаблони се оптимизирани за мобилни телефони и доаѓаат со икони за социјалните медиуми.

поддршка

Кога станува збор за поддршка на клиентите, Shopify е тешко да се победи. Сите негови нивоа за плаќање нудат поддршка за разговор во живо 24/7. Има и поддршка за е-пошта, телефонска поддршка, форум на заедницата, видео упатства и многу повеќе.

Резиме

Најголемите продажни точки на Shopify се неговата приспособливост и софистицираната низа функции и апликации. Иако сите овие избори може да бидат огромни за некој што штотуку го започнува своето патување за е-трговија, Shopify е одлична опција за бизниси кои сакаат брзо да се зголемат.

Трошоците за дополнителни функции, како што се апликациите, може да ја зголемат вашата месечна претплата, што може да биде негативна страна, но ова исто така им дава можност на корисниците да се приспособат со сопствено темпо. Дознајте повеќе во оваа статија за преглед на Shopify.

6 Wix

Wix е еден од најпознатите создавачи на веб-страници на пазарот денес, а има и моќна опција за градење веб-страници за е-трговија.

почетната страница на wix

Wix e-commerce е идеален за почетници и искусни сопственици на бизниси, Wix нуди широк спектар на функции што го прават поставувањето на вашата онлајн продавница брзо и без напор.

Поставување и дизајн

со над 800 бесплатни шаблони за избор, речиси е невозможно да не најдете таков што одговара на вашите потреби. Можете да пребарувате низ нив по категорија, а штом ќе направите избор, прилагодувањето е едноставно и едноставно.

wix карактеристики за е-трговија

Wix користи уредувач за влечење и спуштање што го олеснува распоредувањето на елементите на вашите веб-страници онака како што сакате.

Продажба

Важно е да се забележи тоа Wix е бесплатен за изградба, но не и за продажба. Со други зборови, можете да одвоите онолку време колку што ви треба за да ја поставите вашата онлајн продавница и да видите дали Wix е добро погоден за вашиот бренд. Откако ќе одлучите дека Wix е вистинскиот за вас, сите негови деловни и планови за е-трговија ќе ви овозможат да продавате неограничени производи.

Цени

Подготвени да започнете со продажба? Потоа ќе треба да изберете едно од следниве 3 нивоа на плаќање:

 • 27 $/месец Business Basic. Тој нуди бесплатен сопствен домен за една година, сметки на клиенти, неограничени производи и грижа за клиентите 24/7.
 • $ 45 / месец Бизнис Неограничен. Тој нуди претплати на клиентите, напредни опции за испорака и до 1,000 прегледи на производи од KudoBuzz.
 • 59 $/месец Бизнис ВИП. Нуди приоритетна грижа за клиентите, 50 GB простор за складирање и прегледи за најмногу 3,000 производи.

Социјални медиуми

Сите 3 бизниси и планови за е-трговија ви го дозволуваат тоа направете продажба од вашите сметки на социјалните мрежи.

wix дизајн

поддршка

Ако се појават какви било проблеми, Wix ве опфати. Тој нуди повеќе форми на поддршка низ различни медиуми, вклучувајќи:

 • Е-пошта;
 • социјалните медиуми;
 • телефон;
 • 24/7 уредничка поддршка (на страницата); и
 • A сеопфатна база на знаење и видео упатства.

Резиме

Wix е една од најпреферираните опции за градење веб-страници, а неговиот градител на веб-страници за е-трговија не разочарува.

Иако не нуди бесплатна опција за продажба на производи, тоа ви овозможува бесплатно да ја изградите вашата страница и да ја чувате на таков начин онолку долго колку што сакате пред да се посветите на платен план.

Го нуди најдоброто од двата света: доволно е лесен за корисниците за почетници, но доволно софистициран за поголеми бизниси. Проверете го мојот преглед на Wix и дознајте повеќе за најпопуларниот уредувач на веб-страници во светот во моментов.

7. Плоштад

почетна страница на Squarespace

Кој не скролувал до дното на веб-локација и не го видел класичното лого „Powered by Squarespace“? Squarespace брзо стана една од најпопуларните платформи за градење веб-страници и не е мистерија зошто.

Со некои од естетски најпријатните шаблони на пазарот, подесување погодно за корисникот и моќен сет на алатки за залихи, Тешко е да се победи квадратниот простор.

Поставување и дизајн

Кога станува збор за дизајнот, Squarespace се издвојува меѓу своите конкуренти. Тој нуди импресивна разновидност на убаво дизајнирани шаблони, кои можете да ги прелистувате по тип или тема. Откако ќе изберете шаблон, ќе има многу простор за прилагодување.

Сите шаблони на Squarespace се оптимизирани за мобилни уреди и ќе изгледаат одлично кога се гледаат од мобилен уред.

Squarespace заостанува малку зад конкурентите како Square Online и Strikingly во однос на прилагодливоста на корисникот, но штом ќе се справите со работите не е премногу тешко (не е потребно кодирање, ветувам).

квадратна трговија

Кога е време за продажба, вашите производи може да се прикачат поединечно или на големо, што може да ви заштеди еден тон време.

Продажба

Платните нивоа за бизнис, основна трговија и напредна трговија на Squarespace нудат неограничена продажба на производи. Squarespace ги обработува плаќањата на клиентите преку Stripe и Paypal, од кои и двете се доверливи платежни услуги во согласност со PCI.

Промотивните алатки на Squarespace се една од неговите најдобри продажни карактеристики. Тие ви дозволуваат да додавате попусти на различни производи или дури и на купувања на поединечни клиенти. Исто така, има моќни алатки за залихи, кои го прават следењето на вашите залихи едноставно и лесно.

Цени

Squarespace доаѓа со три различни ценовни планови за веб-страници за е-трговија. Двата планови може да се плаќаат месечно или годишно (и двата доаѓаат со попуст ако купувате годишни претплати):

 • 16 $/месец Лично. Вклучува целосно приспособливи шаблони, веб-страници оптимизирани за мобилни телефони и бесплатни сопствени домени.
 • $ 23 / месец Бизнис. Вклучува карактеристики на оптимизација, неограничен опсег и складирање, и овозможува неограничен број на соработници. Сепак, наплаќа такса за трансакција од 3% за сите купувања.
 • $ 27 / месец Основна трговија. Вклучува прилагодено име на домен (вклучително и на страницата за наплата), картички за подароци, сметки за најава на клиенти и аналитика за трговија.
 • $ 49 / месец Напредна трговија. Вклучува автоматски попусти, превозот пресметан од операторот и претплати на клиенти.

поддршка

Двете нивоа за плаќање доаѓаат со 24/7 корисничка поддршка преку Твитер и е-пошта. Кога станува збор за поддршка за разговор во живо, Squarespace ја нуди од 4 часот наутро до 8 часот по EST во работни денови.

Ако имате проблем кој најдобро се објаснува преку телефон, тогаш немате среќа: Squarespace не нуди корисничка поддршка преку телефон, бидејќи тие тврдат дека онлајн поддршката им овозможува на своите клиенти да им пружат помош со повисок квалитет.

Резиме

Squarespace е одлична опција и за помалите и за поголемите онлајн трговци. Неговите цени можеби се малку повисоки од некои од конкуренцијата, но вреди, особено кога се зема предвид квалитетот на дизајните и алатките на шаблоните.

Без разлика дали сакате да започнете мали или да ја зголемите вашата продавница, Трговски планови на Squarespace имајте се што ви треба. Види мојот детален преглед на Squarespace за да дознаете повеќе за оваа популарна алатка за градење веб-страници.

8. Изградувач на веб-страници на Hostinger (порано познат како Zyro)

За малите бизниси кои сакаат брзо да ја активираат својата онлајн продавница, Hostinger Website Builder е идеална опција.

Градител на веб-страници на Хостингер

Поставување и дизајн

Од аспект на дизајнот, шаблоните се прилично стандардни. Тие имаат милениумски шик дизајни кои може да се прелистат по категорија, а потоа да се прилагодат.

Бидејќи Hostinger користи уредувач во грид стил, шаблоните не се погодни за понапредно прилагодување. Сепак, ова може да биде придобивка за секој што сака брзо да ја активира својата онлајн продавница.

Ако барате уште побрзо поставување, Hostinger ви дава можност да користите генератор на веб-страници напојуван со вештачка интелигенција. Само одговорете на неколку прашања во врска со вашиот бизнис и вашите стилски преференции и отсечете додека вашата веб-страница оживува пред вашите очи.

zyro карактеристики

Сите шаблони се одговорни за мобилни телефони и високо се рангираат благодарение на нивните карактеристики за оптимизација, што значи дека вашата онлајн продавница има големи шанси да допре до широка публика.

Продажба

Hostinger го олеснува прикачувањето производи на вашата веб-локација и додавање детални информации за производот како што се варијанти, SKU и трошоци за испорака. Може да се чувствувате како да има многу информации за внесување на почетокот, но штом ќе ги научите, Hostinger го олеснува управувањето и следењето на сите ваши производи.

Кога е време да прифатите плаќања, Hostinger Website Builder ве опфати. Прифаќа повеќе од 70 платежни услуги, вклучувајќи:

 • PayPal;
 • Плоштад;
 • ЛентаИ
 • Неколку рачни опции (банкарски трансфери, лично плаќање и сл.).

Цени

Иако нема бесплатен план, Евтини цени на Hostinger тешко се победуваат.

Hostinger е најпознат по своите непобедливи цени. Изградувачот на веб-страници на Hostinger создаде премиум ниво се-во-едно наречено Градител на веб-страници и веб-хостинг.

 • Цените почнуваат од $ 2.99 / месец
 • Вклучува веб хостинг + градител на веб-страници
 • Бесплатното име на домен (вредно 9.99 долари)
 • Бесплатна е-пошта и име на домен
 • Карактеристики на е-трговија (500 производи)
 • Алатки за вештачка интелигенција + автоматизација и маркетинг интеграции
 • 24 / 7 за поддршка на корисниците
 • Изградете до 100 веб-страници
 • Неограничен сообраќај (неограничен GB)
 • Неограничени бесплатни SSL сертификати

Социјални медиуми

Фејсбук, Твитер, Инстаграм и Google Сите купувања може да се додадат на вашата веб-страница. Hostinger исто така ви овозможува да додадете WhatsApp, Messenger или Jivochat во вашата онлајн продавница за да можете да разговарате во живо со вашите клиенти.

поддршка

Hostinger нуди 24/7 корисничка поддршка преку е-пошта и разговор во живо. Иконата за разговор во живо е исто така лента за пребарување што ви дава пристап до Центарот за помош и неговата сеопфатна база на знаење.

Резиме

Изградувачот на веб-страници на Hostinger е одлична опција за мали бизниси кои ја ценат леснотијата на користење и исплатливоста наспроти флексибилноста и напредното прилагодување. Проверете го мојот сеопфатен преглед на Градителот на веб-страница на Хостингер за повеќе информации.

Најдобри бесплатни платформи за софтвер за е-трговија

9. WooCommerce

WooCommerce е бесплатен WordPress приклучок кој ви овозможува да продавате производи на вашите постоечки WordPress сајт.

WooCommerce

Како што веројатно веќе знаете, WordPress е најкористениот CMS (систем за управување со содржина) во моментов, и со WooCommerce, можете да продавате физички, дигитални, па дури и придружни производи од одредени пазари, вклучувајќи ги Amazon и eBay.

WooCommerce можеби не е најдобрата опција за секој кој е нов WordPress – или воопшто на играта за е-трговија – бидејќи тоа е напредна алатка со многу опции за кои е потребно извесно време за учење.

Меѓутоа, ако сте потрошиле извесно време за градење на вашиот WordPress веб-страница и веќе знаете како да ја заобиколите, тогаш додавањето на WooCommerce како додаток не треба да биде воопшто тешко.

карактеристики на woocommerce

Поставување и дизајн

Иако повеќето WordPress темите се компатибилни со приклучокот WooCommerce, има и бројни специфични теми на WooCommerce од кои можете да изберете. Дизајнирани специјално со е-трговија на ум, овие можеби ќе бидат подобра залог ако за прв пат поставувате онлајн продавница.

Има многу бесплатни теми од кои можете да изберете, а ако не знаете од каде да започнете, WooCommerce нуди корисни оценки и прегледи на корисниците кои можете да ги проверите за насоки.

Цена

Основниот приклучок е потполно бесплатен, но најверојатно ќе треба да додадете екстензии за да го проширите опсегот на она што може да го направи вашата страница за е-трговија. Дознајте која е вистинската цена за користење на WooCommerce.

Некои од овие екстензии, како што се корисни WooCommerce Google анализатор приклучокот, се бесплатни. Други, сепак, се малку скапи. Таков е WooCommerce Freshdesk приклучок (79 долари).

Продажба

WooCommerce е компатибилен со повеќе портали за плаќање, вклучувајќи (но не ограничувајќи се на):

 • Пруга;
 • PayPal;
 • Последователно плаќање;
 • Плоштад; и
 • Амазон плати.

Има и корисна приклучок за менувач на валута што овозможува вашата продавница да се префрла помеѓу две валути.

Ако сте фокусирани на меѓународна база на клиенти и сакате вашата продавница да поддржува повеќе јазици, ќе ви требаат два приклучоци: генералот ПовеќејазиченПрес приклучокот и WooCommerce повеќејазична приклучок.

Резиме

WooCommerce е фантастична опција за секој со постоечка WordPress сајт кој бара да постави продавница на лице место. На главниот приклучок е бесплатен, но веројатно ќе трошат пари на други приклучоци неопходни за вашата продавница да работи непречено. Како и со секој софтвер за е-трговија, тој има свои добрите и лошите страни. Еве неколку од Алтернативи на WooCommerce што треба да се разгледаат.

10. Adobe Commerce (порано Magento)

Adobe Commerce

Сега познат како Adobe Commerce, Magento е бесплатна платформа за е-трговија со отворен код и еден од најпопуларните е-трговија што се користат денес. Тоа е неверојатна бесплатна алатка која нуди многу потенцијал за приспособливост, но дефинитивно не е најлесно да се користи.

Потребно е одредено знаење за кодирање и подготвеност да се пробие низ кривата на учење, но нуди големи придобивки ако сте спремни да вложите време.

Поставување и дизајн

Со Adobe Commerce Cloud, бизнисите можат да изберат од низа приспособливи шаблони и теми за дизајн за да создадат уникатен излог кој се усогласува со естетиката на нивниот бренд.

Една од диференцирачките карактеристики на Adobe Commerce Cloud е способноста на бизнисите да ги искористат можностите на Adobe Experience Manager за да создаваат привлечни и персонализирани дигитални искуства за клиентите.

Adobe Commerce Cloud нуди кориснички волшебник за поставување што ги води сопствениците на бизниси низ процесот на поставување на нивната продавница за е-трговија, поедноставувајќи го процесот на започнување со онлајн продажба. Дополнително, Adobe Commerce Cloud нуди излог оптимизиран за мобилни телефони кој е компатибилен со сите мобилни уреди за оптимизирање на досегот до корисниците.

Со бројни опции за прилагодување и лесен за користење дизајнерски интерфејс, Adobe Commerce Cloud им дава можност на бизнисите да создадат визуелно привлечна онлајн продавница која се издвојува од конкуренцијата, помагајќи да се зголеми продажбата и да се конвертираат клиентите.

Цена

Adobe Commerce Cloud нуди флексибилни ценовни опции во зависност од потребите на бизнисот. Структурата на цените се заснова на годишна претплата која вклучува лиценци и за Adobe Commerce Cloud и за Adobe Experience Manager.

Adobe нуди три различни нивоа на цени кои се движат од основни до напредни, секој со различен сет на функции и способности. Дополнително, бизнисите можат да се одлучат за дополнителни функции и додатоци, како што се подобрени алатки за аналитика и известување, за дополнителни трошоци.

Продажба

Со напредните способности на Adobe Commerce Cloud, бизнисите можат лесно да управуваат со залихите, да ја автоматизираат обработката на нарачките и да го насочат искуството за купување на клиентите. Некои клучни продажни карактеристики на Adobe Commerce Cloud вклучуваат сеопфатен каталог на производи, кој им овозможува на бизнисите да управуваат со повеќе SKU, варијанти на производи и производи што може да се конфигурираат.

Дополнително, со интеграцијата на Adobe Commerce Cloud со Adobe Experience Manager, бизнисите можат лесно да креираат и персонализираат промоции на производи, што може да помогне да се поттикне ангажманот и лојалноста на клиентите.

Резиме

Adobe Commerce Cloud е одлична алатка за поголеми бизниси со големи буџети или поединци со прилично искуство во создавање веб-страници кои бараат брзо да ја зголемат својата онлајн продавница.

Генерално, цените на Adobe Commerce Cloud се конкурентни со другите водечки платформи за е-трговија, што го прави атрактивен избор за бизнисите кои сакаат да ја прошират и да ја зголемат својата онлајн продажба.

Иако моделот на цени на почетокот може да изгледа скап, вреди да се пресметаат придобивките од напредните функции што ги нуди Adobe Commerce Cloud.

Најлошите градители на веб-страници (не вредат вашето време или пари!)

Има многу создавачи на веб-страници таму. И, за жал, не сите од нив се создадени еднакви. Всушност, некои од нив се сосема страшни. Ако размислувате да користите градител на веб-страници за да ја креирате вашата веб-страница, ќе сакате да го избегнете следново:

1. DoodleKit

DoodleKit

DoodleKit е градител на веб-локации што ви го олеснува лансирањето на веб-локацијата за мал бизнис. Ако сте некој што не знае да кодира, овој градител може да ви помогне да ја изградите вашата веб-страница за помалку од еден час без да допрете ниту една линија код.

Ако барате градител на веб-страници за да ја изградите вашата прва веб-страница, еве совет: секој производител на веб-локации на кој му недостасуваат шаблони со професионален изглед и модерен дизајн, не е вреден за вашето време. DoodleKit ужасно не успева во овој поглед.

Нивните шаблони можеби изгледаа одлично пред една деценија. Но, во споредба со шаблоните што ги нудат другите, модерни производители на веб-страници, овие шаблони изгледаат како да се направени од 16-годишник кој штотуку почнал да учи веб дизајн.

DoodleKit може да биде корисен ако штотуку почнувате, но јас не би препорачал да купите премиум план. Овој создавач на веб-локации не е ажуриран долго време.

Прочитај повеќе

Тимот зад него можеби поправаше грешки и безбедносни проблеми, но се чини дека тие не додадоа нови функции долго време. Само погледнете ја нивната веб-страница. Сè уште зборува за основните карактеристики како што се поставување датотеки, статистика на веб-страници и галерии со слики.

Не само што нивните шаблони се супер-стари, туку дури и нивната копија на веб-страницата исто така изгледа стара со децении. DoodleKit е градител на веб-страници од ерата кога блоговите за лични дневници станаа популарни. Тие блогови сега изумреа, но DoodleKit сè уште не продолжи понатаму. Само погледнете ја нивната веб-страница и ќе видите на што мислам.

Ако сакате да изградите модерна веб-страница, Силно би препорачал да не одите со DoodleKit. Нивната сопствена веб-страница е заглавена во минатото. Тоа е навистина бавно и не се израмни со современите најдобри практики.

Најлошиот дел за DoodleKit е тоа што нивната цена започнува од 14 долари месечно. За 14 долари месечно, другите создавачи на веб-страници ќе ви овозможат да создадете целосна онлајн продавница што може да се натпреварува со гигантите. Ако сте погледнале некој од конкурентите на DoodleKit, тогаш не треба да ви кажам колку се скапи овие цени. Сега, тие имаат бесплатен план ако сакате да ги тестирате водите, но тој е сериозно ограничувачки. Дури и нема SSL безбедност, што значи дека нема HTTPS.

Ако барате многу подобар градител на веб-страници, има десетици други кои се поевтини од DoodleKit и нудат подобри шаблони. Тие исто така нудат бесплатно име на домен на нивните платени планови. Други создавачи на веб-страници, исто така, нудат десетици и десетици модерни функции што му недостигаат на DoodleKit. Тие се исто така многу полесни за учење.

2. Webs.com

Веб-страница

Webs.com (порано freewebs) е градител на веб-страници наменет за сопственици на мали бизниси. Тоа е се-во-едно решение за преземање на вашиот мал бизнис онлајн.

Webs.com стана популарен нудејќи бесплатен план. Нивниот бесплатен план порано беше навистина дарежлив. Сега, тоа е само пробен (иако без временско ограничување) план со многу ограничувања. Ви овозможува само да изградите до 5 страници. Повеќето функции се заклучени зад платените планови. Ако барате бесплатен градител на веб-страници за да изградите локација за хоби, постојат десетици производители на веб-страници на пазарот кои се бесплатни, дарежливи, и многу подобро од Webs.com.

Овој градител на веб-страници доаѓа со десетици шаблони што можете да ги користите за да ја изградите вашата веб-страница. Само изберете шаблон, приспособете го со интерфејс за влечење и пушти и подготвени сте да ја стартувате вашата страница! Иако процесот е лесен, дизајните се навистина застарени. Тие не се совпаѓаат со модерните шаблони што ги нудат други, помодерни, создавачи на веб-страници.

Прочитај повеќе

Најлошиот дел за Webs.com е тоа што изгледа така тие престанаа да го развиваат производот. И ако тие сè уште се развиваат, тоа се одвива со темпо на полжав. Речиси како компанијата што стои зад овој производ да се откажала од него. Овој градител на веб-страници е еден од најстарите и порано беше еден од најпопуларните.

Ако барате кориснички прегледи на Webs.com, ќе забележите дека првата страница од Google is исполнет со ужасни критики. Просечната оцена за Webs.com на интернет е помала од 2 ѕвезди. Повеќето прегледи се за тоа колку е страшна нивната услуга за поддршка на клиентите.

Ако ги оставиме сите лоши работи настрана, дизајнерскиот интерфејс е лесен за користење и лесен за учење. Ќе ви треба помалку од еден час да ги научите јажињата. Направено е за почетници.

Плановите на Webs.com започнуваат од 5.99 долари месечно. Нивниот основен план ви овозможува да изградите неограничен број страници на вашата веб-страница. Ги отклучува скоро сите карактеристики освен е-трговија. Ако сакате да започнете да продавате на вашата веб-страница, ќе треба да плаќате најмалку 12.99 долари месечно.

Ако сте некој со многу малку техничко знаење, овој создавач на веб-страници може да изгледа како најдобра опција. Но, тоа ќе изгледа само додека не проверите некои од нивните конкуренти. На пазарот има многу други создавачи на веб-страници кои не само што се поевтини, туку нудат многу повеќе функции.

Тие исто така нудат модерни шаблони за дизајн кои ќе помогнат вашата веб-страница да се истакне. Во моите години на градење веб-страници, видов многу производители на веб-страници кои доаѓаат и си одат. Webs.com порано беше еден од најдобрите во тоа време. Но, сега, нема шанси некому да го препорачам. Има премногу подобри алтернативи на пазарот.

3. Јола

Yola

Yola е градител на веб-страници што ви помага да креирате веб-страница со професионален изглед без никакво знаење за дизајн или кодирање.

Ако ја градите својата прва веб-страница, Yola би можела да биде добар избор. Тоа е едноставен создавач на веб-локации со влечење и спуштање што ви овозможува сами да ја дизајнирате вашата веб-страница без никакво програмско знаење. Процесот е едноставен: изберете еден од десетиците шаблони, приспособете го изгледот и чувството, додадете неколку страници и притиснете Објави. Оваа алатка е направена за почетници.

Цената на Јола е огромен прекршок за мене. Нивниот најосновен платен план е бронзениот план, кој изнесува само 5.91 долари месечно. Но, тоа не ги отстранува рекламите Yola од вашата веб-страница. Да, добро слушнавте! Ќе плаќате 5.91 УСД месечно за вашата веб-локација, но на неа ќе има реклама за градителот на веб-страницата Yola. Навистина не ја разбирам оваа деловна одлука… Ниту еден друг производител на веб-страници не ви наплаќа 6 долари месечно и прикажува реклама на вашата веб-страница.

Иако Yola може да биде одлична почетна точка, откако ќе започнете, наскоро ќе се најдете во потрага по понапреден градител на веб-страници. Yola има сè што ви треба за да започнете со изградба на вашата прва веб-страница. Но нема многу функции што ќе ви требаат кога вашата веб-страница ќе почне да добива одредена влечна сила.

Прочитај повеќе

Можете да интегрирате други алатки во вашата веб-локација за да ги додадете овие функции на вашата веб-страница, но тоа е премногу работа. Другите создавачи на веб-страници доаѓаат со вградени алатки за маркетинг на е-пошта, A/B тестирање, алатки за блогирање, напреден уредник и подобри шаблони. И овие алатки чинат исто колку и Јола.

Главната продажна точка на производителот на веб-локации е тоа што ви овозможува да изградите веб-страници со професионален изглед без да мора да ангажирате скап професионален дизајнер. Тие го прават тоа нудејќи ви стотици шаблони кои можете да ги приспособите. Шаблоните на Јола се навистина неинспирирани.

Сите изгледаат исто со некои ситни разлики, а ниту една не се истакнува. Не знам дали вработиле само една дизајнерка и ја замолиле да направи 100 дизајни за една недела или тоа е ограничување на самата алатка за градење веб-страници. Мислам дека можеби е второто.

Едно нешто што ми се допаѓа кај цените на Јола е тоа што дури и најосновниот бронзен план ви овозможува да креирате до 5 веб-страници. Ако сте некој кој сака да изгради многу веб-страници, поради некоја причина, Yola е одличен избор. Уредникот е лесен за учење и доаѓа со десетици шаблони. Значи, создавањето многу веб-страници треба да биде навистина лесно.

Ако сакате да пробате Yola, можете да го испробате нивниот бесплатен план, кој ви овозможува да изградите две веб-страници. Се разбира, овој план е наменет како пробен план, така што не дозволува користење на сопствено име на домен и прикажува реклама за Yola на вашата веб-страница. Одличен е за тестирање на водите, но му недостасуваат многу функции.

На Yola и недостасува навистина важна карактеристика што ја нудат сите други производители на веб-страници. Нема функција за блогирање. Ова значи дека не можете да креирате блог на вашата веб-страница. Ова едноставно ме збунува до неверување. Блогот е само збир на страници и оваа алатка ви овозможува да креирате страници, но нема функција за додавање блог на вашата веб-локација. 

Ако сакате брз и лесен начин да ја изградите и стартувате вашата веб-страница, Yola е добар избор. Но, ако сакате да изградите сериозен онлајн бизнис, има многу други создавачи на веб-страници кои нудат стотици важни карактеристики што ѝ недостигаат на Yola. Yola нуди едноставен градител на веб-страници. Други производители на веб-локации нудат се-во-едно решение за градење и развој на вашиот онлајн бизнис.

4.SeedProd

SeedProd

SeedProd е а WordPress Вклучи, Поврзи што ви помага да го прилагодите изгледот и чувството на вашата веб-локација. Тоа ви дава едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да го приспособите дизајнот на вашите страници. Доаѓа со над 200 шаблони од кои можете да изберете.

Изградувачите на страници како SeedProd ви дозволуваат да ја преземете контролата врз дизајнот на вашата веб-страница. Сакате да креирате различно подножје за вашата веб-страница? Можете лесно да го направите тоа со влечење и пуштање елементи на платното. Сакате сами да ја редизајнирате целата своја веб-страница? Можно е и тоа.

Најдобриот дел за создавачите на страници како SeedProd е тоа што тие се изградена за почетници. Дури и ако немате големо искуство во градење веб-страници, сепак можете да изградите веб-страници со професионален изглед без да допрете ниту една линија код.

Иако SeedProd изгледа одлично на прв поглед, има некои работи што треба да ги знаете пред да донесете одлука да го купите. Прво, во споредба со другите создавачи на страници, SeedProd има многу малку елементи (или блокови) што можете да ги користите при дизајнирање страници на вашата веб-страница. Други создавачи на страници имаат стотици од овие елементи, а нови се додаваат на секои неколку месеци.

SeedProd може да биде малку попријатен за почетници од другите создавачи на страници, но му недостигаат некои функции што можеби ќе ви бидат потребни ако сте искусен корисник. Дали е тоа недостаток со кој можете да живеете?

Прочитај повеќе

Друга работа што не ми се допадна кај SeedProd е тоа неговата бесплатна верзија е многу ограничена. Постојат бесплатни додатоци за градење страници за WordPress кои нудат десетици функции што ѝ недостигаат на бесплатната верзија на SeedProd. И иако SeedProd доаѓа со над 200 шаблони, не сите тие шаблони се толку одлични. Ако сте некој кој сака дизајнот на нивната веб-страница да се истакнува, погледнете ги алтернативите.

Цените на SeedProd за мене се огромен проблем. Нивната цена започнува од само 79.50 долари годишно за една локација, но на овој основен план му недостасуваат многу функции. Како прво, не поддржува интеграција со алатки за е-пошта маркетинг. Значи, не можете да го користите основниот план за да креирате целни страници за снимање на олово или да ја зголемите вашата листа на е-пошта. Ова е основна карактеристика што доаѓа бесплатно со многу други создавачи на страници. Исто така, добивате пристап само до некои од шаблоните во основниот план. Другите создавачи на страници не го ограничуваат пристапот на овој начин.

Има уште неколку работи што навистина не ми се допаѓаат во однос на цените на SeedProd. Нивните комплети за целосна веб-страница се заклучени зад планот Pro, кој изнесува 399 долари годишно. Комплет за целосна веб-страница ви овозможува целосно да го промените изгледот на вашата веб-страница.

На кој било друг план, можеби ќе треба да користите мешавина од многу различни стилови за различни страници или да дизајнирате свои шаблони. Ќе ви треба и овој план од 399 долари ако сакате да можете да ја уредувате целата ваша веб-страница, вклучувајќи го заглавието и подножјето. Уште еднаш, оваа функција доаѓа со сите други создавачи на веб-страници дури и во нивните бесплатни планови.

Ако сакате да можете да го користите со WooCommerce, ќе ви треба нивниот Elite план кој изнесува 599 долари месечно. Ќе треба да плаќате 599 долари годишно за да можете да креирате сопствени дизајни за страницата за наплата, страницата за количка, мрежите на производи и страниците за единечни производи. Другите создавачи на страници ги нудат овие карактеристики на скоро сите нивни планови, дури и на поевтините.

SeedProd е одличен ако сте направени од пари. Ако барате прифатлив приклучок за градење страници за WordPress, би ви препорачал да погледнете некои од конкурентите на SeedProd. Тие се поевтини, нудат подобри шаблони и не ги заклучуваат нивните најдобри карактеристики зад нивниот план со највисоки цени.

Често поставувани прашања

Дали навистина можам да изградам онлајн продавница бесплатно?

Ако размислувате за изградба на онлајн продавница, можеби се прашувате дали е можно тоа да се направи бесплатно. Одговорот е да!

Постојат голем број на различни производители на онлајн продавници кои ви дозволуваат да креирате веб-страница за е-трговија без никакви однапред трошоци. Се разбира, има некои компромиси што треба да се земат предвид при одење по бесплатната рута.

На пример, најверојатно ќе имате помала контрола врз дизајнот и брендирањето на вашата веб-страница отколку ако користите платена алатка. И, можеби ќе треба да се надградите на платен план за да прифатите плаќања и да ги искористите другите напредни функции како што се маркетинг и управување со залихи.

Кој е најдобриот бесплатен градител на веб-страници за е-трговија?

Плоштад онлајн е најдобриот бесплатен градител на веб-страници за е-трговија во моментов. Тоа ви дава целосно функционална страница за е-трговија без да мора да плаќате за план, само треба да платите такса за трансакција од 1.9% за онлајн продажба.

Која е најлесната алатка за изградба на онлајн продавница?

Постојат голем број на лесни за користење платформи за бесплатна изградба на онлајн продавница. Препорачувам Wix како најлесна алатка за користење за изградба на онлајн продавница. Тоа е хостирана платформа за е-трговија која вклучува сè што ви треба за да креирате и водите онлајн продавница. Нема софтвер за преземање или инсталирање и може да започнете со Wix за неколку минути.

Кои се најдобрите опции кога станува збор за бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија за мали бизниси?

За малите бизниси кои бараат бесплатен градител на веб-страници за е-трговија, достапни се неколку опции. Некои популарни избори вклучуваат Square Online, Ecwid, Big Cartel и Strikingly. Секој од овие создавачи на веб-страници нуди бесплатна платформа за е-трговија со можност за продажба на производи, управување со нарачки и прифаќање плаќања.

Покрај овие, постојат и неколку додатоци за е-трговија и софтверски алатки кои може да се користат за изградба на бизнис за е-трговија, како што се WooCommerce и Magento. Важно е да изберете производител на веб-страници за е-трговија што одговара на специфичните потреби на вашата онлајн продавница, како и што ги нуди потребните функции и функционалност за непречено водење на вашиот бизнис.

Исто така, вреди да се разгледа план за изведба за дополнителни функции и поддршка, особено како што расте вашата продавница за е-трговија.

Кои се некои важни карактеристики и функционалност на веб-страниците што треба да ги барате во најдобрите бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија?

Кога ги барате најдобрите бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија за вашата онлајн продавница, важно е да ги земете предвид карактеристиките и функционалноста на вашата веб-страница. На пример, враќањето на количката може да помогне во враќањето на напуштените колички и потенцијално да ја зголеми продажбата.

Покрај тоа, многу најдобри бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија нудат функции како поддршка за повеќе начини на плаќање, можност за контрола на таксите и попустите за испорака и опции за оптимизација за да помогнат во оптимизирање на вашата веб-страница за пребарувачите.

Други важни карактеристики може да вклучуваат SSL сертификат за заштита на информациите за клиентите, непречена интеграција со надворешни продажни канали и опција за имплементација на купонски кодови. Имињата на домени се исто така суштински аспект на веб-страницата за е-трговија, затоа побарајте создавачи на веб-страници кои ви дозволуваат да го обезбедите вашето сопствено име на домен.

Конечно, имајќи ги предвид карактеристиките на сопствениците на продавници, како што се продажно место и продажни канали, може да доведе до поголема продажба во целина.

Како може ефикасно да се ракува со управувањето со залихите со најдобрите бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија?

Управувањето со залихи е клучен аспект на секој бизнис за е-трговија, а најдобрите бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија нудат неколку функции кои ќе помогнат во управувањето со вашиот инвентар. Побарајте создавачи на веб-локации кои нудат систем за управување со залихи, кој може да ви помогне да ги следите нивоата на залиха, да го автоматизирате пополнувањето на залихи и да поставувате предупредувања за ниски нивоа на залиха.

Многу најдобри бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија, исто така, ви дозволуваат да поставите ограничување на производот или да понудите одредени варијанти на производи, проширувајќи го досегот на производите што се продаваат на вашата веб-страница. Дополнително, за да одржувате брзи нарачки за испорака и да одржувате залихи, ослободете се со партнер за исполнување од трета страна, следејќи го вашиот инвентар во ваше име.

Понатаму, како што расте вашиот бизнис со е-трговија, можеби ќе сакате да размислите за поставување сметки за персонал за да се осигурате дека вашиот систем за управување со залихи работи непречено со тим, што го олеснува делегирањето на задачите и одговорностите. Со рационализација на управувањето со залихите, можете да заштедите време и ресурси и да се фокусирате на развој на вашиот бизнис.

Кои се некои важни размислувања кога станува збор за обработка на плаќања за бизнисите во е-трговија?

Обработката на плаќањата е клучен аспект на бизнисите за е-трговија и најдобрите бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија обезбедуваат повеќе опции за справување со онлајн трансакции. Од клучно значење е да се осигурате дека вашиот производител на веб-локации ги прифаќа главните кредитни картички и безбедно ги обработува деталите за кредитната картичка за да ги заштити чувствителните информации на вашите клиенти.

Презентацијата на производот на вашата веб-локација, исто така, игра витална улога во обработката на плаќањата, бидејќи јасната и професионална презентација на вашите производи може да инспирира доверба кај клиентите и да ја зголеми продажбата. Дополнително, корисничката количка за купување е од суштинско значење за да се направи одјавувањето лесно и ефикасно.

Важно е да го изберете вистинскиот начин на обработка на плаќање за вашите деловни потреби, земајќи ги предвид таксите, леснотијата на користење и пристапноста. Некои популарни начини на плаќање вклучуваат PayPal, Stripe и Square, од кои сите нудат сигурни и сигурни опции за обработка на плаќањата.

Како карактеристиките за маркетинг и интеграција можат да ја подобрат функционалноста на веб-страницата за е-трговија изградена со најдобрите бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија?

Изградбата на веб-локација за е-трговија со бесплатен градител на веб-страници е одличен почеток, но функциите за маркетинг и интеграција се исто толку суштински за да ви помогнат да ја достигнете целната публика и да ја зголемите продажбата. На пример, придружните комисии можат да привлечат поголем сообраќај кон вашата веб-страница со поттикнување на другите да ги промовираат вашите производи.

Откривањето на огласувачите е исто така важно кога се соработува со влијателни лица или продавачи на трети страни, така што вашите клиенти остануваат информирани за вашите партнерства. Интеграцијата на социјалните медиуми е уште една клучна карактеристика, која ви овозможува лесно да ги споделувате вашите производи на различни платформи за социјални медиуми и да го вратите сообраќајот назад кон вашата веб-страница.

Текстуалните предупредувања може да помогнат вашите клиенти да бидат ангажирани со вашиот бизнис со испраќање ажурирања за промоциите и статусот на нарачките. Конечно, волшебникот за поставување може да ви помогне да го насочите целиот процес со тоа што ќе ве води низ секој чекор од градењето на вашата веб-страница.

Генерално, карактеристиките за маркетинг и интеграција се суштински компоненти на која било веб-страница за е-трговија и можат да помогнат вашиот бизнис да расте на многу начини.

Резиме – Кои се најдобрите бесплатни платформи за е-трговија во 2023 година?

Од сите најдобри бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија моментално на пазарот, неколку се издвојуваат над конкуренцијата. Square Online е рангиран број еден на мојата листа на бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија во 2023 година.

Square Online е непобедлива алатка за малите бизниси кои сакаат да го изградат своето онлајн присуство брзо и лесно. Корисниците можат да ги искористат предностите на нивната бесплатна веб-страница за е-трговија онолку долго колку што сакаат и да имаат пристап до опции со разумни цени доколку изберат да се надополнат.

Со Square Online, она што го гледате е она што го добивате: нема скриени трошоци или други бариери за водење на вашата онлајн продавница на начинот на кој е соодветен за вашиот бизнис.

ДЕЛ

Направете ја вашата онлајн продавница - БЕСПЛАТНО

0 $ - потполно бесплатен (Плус план започнува од 29 $/месечно)

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...