55+ X (Твитер) Статистика и трендови [Ажурирање за 2024 година]

in истражувања

статистика на Твитер

Twitter имаше возбудлива година. На 27 октомври 2022 година, по неколкумесечни контроверзии и напред-назад, милијардерот Илон Маск конечно ја купи платформата за кул 44 милијарди долари и ја презеде контролата врз компанијата со мнозински удел од 9.1%.

Следеше бура од отпуштања од висок профил кога Илон ги отпушти сите врвни директори на Твитер и отпушти приближно 50% од целиот персонал.

Илон потоа воведе наплата од 8 долари за добивање на неостварлив син штиклирање до вашето име и одржа анкета за тоа дали да му се дозволи на Трамп да се врати на платформата или не (консензусот беше „да“).

Илон, исто така, го одбрани, а потоа веднаш повторно го забрани Ye (формално познат како Канје Вест) и контроверзно забрани поединци кои го критикуваа неговиот пристап.

Во јули 2023 година, Маск објави дека Twitter ќе биде ребрендиран во X и дека логото на птицата ќе биде повлечено.

Беше многу. И покрај сето ова, Twitter сè уште е силна платформа со 368.4 милиони корисници и нема да оди никаде во скоро време. Значи, да ги погледнеме статистиките и фактите на платформата за 2024 година.

Глава 1

Општи статистики и факти на Твитер

Прво, ќе ги покриеме општите статистики и факти на Твитер за 2024 година.

Клучни преземања:

 • Во САД има само 65 милиони корисници на Твитер, наспроти 356 милиони во остатокот од светот. Сепак, тие сочинуваат над 50% од приходите на Твитер во 2023 година.
 • Твитер има над 225 милиони дневни активни корисници заклучно со 2023 година, што е пад од 11.6% откако Илон Маск ја купи компанијата.
 • Во САД има 108.55 милиони корисници на Твитер заклучно со 2023 година. Втор највисок е Јапонија, со 74.1 милиони корисници.

Погледнете ги референците

статистика на Твитер

Колку сметки на Твитер има во 2024 година? Има вкупно 1.3 милијарди Твитер сметки, но само 237.8 милиони се активни корисници.

Твитер на логото

Има 108.55 милиони корисници на Твитер во САД од 2023 година. Втора највисока е Јапонија, со 74.1 милиони корисници.

Во 2023 година, бројот на Твитер за монетизација дневни активни корисници (mDAU) достигна 268 милиони. Сајтот за социјално вмрежување и микроблогирање имаше 211 милиони mDAU во третиот квартал од 2021 година.

Соединетите Американски Држави отпаѓаат на над 50% од приходите на Твитер, со 1.75 милијарди долари во 2023 година, во споредба со само 1.65 милијарди долари ширум светот во 2023 година.

Приходите на Twitter во 2023 година беа 3.4 милијарди долари, што беше 22% помалку од 4.4 милијарди долари во 2022 година и 32% помалку од 5 милијарди долари во 2021 година.

Секој ден се објавуваат 500 милиони твитови. Секоја минута се објавуваат 350,000 твитови.

Секоја година, околу 200 милијарди твитови се објавуваат.

Во однос на корисниците, Твитер е 12-та најпопуларна платформа за социјални медиуми во светот. Најдобрите пет платформи за социјални медиуми по дневни корисници се Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram и WeChat.

Најпопуларниот твит на сите времиња (од декември 2022 година) беше најава за смртта на Чедвик Босман. Собра 7.1 милиони лајкови.

 

Три години, два месеци и еден ден помина помеѓу првиот и милијардитиот твит.

Во 2023 година, 😂 Плаче од смеа, 🤣 Тркалајќи се на подот смеејќи се, и ❤️ Црвено срце беа најкористените емотикони на Твитер.

Повеќе од еден од пет (21.54%) твитови вклучуваат емоџи

Глава 2

Статистика и факти за корисници на Твитер

Како луѓето го користат Твитер? Еве збирка статистики за користење на Твитер за 2024.

Клучни преземања:

 • Во јануари 2024 година, извршниот директор на SpaceX, Tesla и X, Илон Маск, имаше 156.9 милиони следбеници, следен од поранешниот американски претседател Барак Обама 132 милиони следбеници), а Џастин Бибер 131 милион следбеници.
 • 80% од сите сметки на Твитер имаат помалку од десет следбеници.
 • За возрасните во САД, просечното дневно време поминато на Твитер во 2023 година беше 30.46 минути.

Погледнете ги референците

статистика за користење на Твитер

Просечниот корисник на Твитер има 707 следбеници. Сепак, овој просек е грубо надуен поради популарните личности кои имаат десетици милиони следбеници.

80% од сите сметки на Твитер имаат помалку од десет следбеници.

391 милион сметки на Твитер немаат воопшто следбеници.

За возрасните во САД, просечното дневно време поминато на Твитер во 2023 година е 30.4 минути.

Твитер проценува дека околу 11% од неговите сметки се всушност ботови.

Најмногу лајкуван твит во 2023 година беше од самиот Илон Маск. Неговиот мем твит, „Луѓето кои имаат Твитер, но никогаш не објавуваат ништо“ постигнале 1.5 милиони лајкови

83% од светските лидери се на Твитер.

Највлијателниот светски лидер на Твитер е Премиерот на Индија Нарендра Моди, проследено со Претседателот на САД о Бајден Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Новинарите се шминкаат 24.6% од проверените сметки на Твитер.

Помеѓу 27 октомври - 1 ноември 2022 година, Деактивирани се 877,000 акаунти, а суспендирани 497,000. Ова е одговорно за 1.3 милиони изгубени профили на Твитер во деновите кога Илон Маск ја презеде компанијата.

55% од Американците велат дека редовно добиваат вести од Твитер. Ова ја прави најпопуларна платформа за набавка на тековни настани.

80% од активните корисници на Твитер пристап до страницата преку мобилен телефон.

Луѓето гледаат 2 милијарди видеа на Твитер секој ден.

70.4% од корисниците на Твитер се мажи во споредба со само 29.6% жени.

Глава 3

Твитер демографски статистики и факти

Ова е збирка на демографски статистики и факти на Твитер за 2024 година

Клучни преземања:

 • 72.7% од сите корисници на Твитер биле мажи, додека 27.3% биле жени.
 • 23% од тинејџерите тврдат дека никогаш не користат Твитер во 2023 година. Ова е споредено со 33% во 2014-2015 година.
 • 80% од целата активност на Твитер се одвива на мобилен уред.

Погледнете ги референците

твитер демографска статистика

72.7% од сите корисници на Твитер биле мажи, додека 27.3% биле жени.

7.8% од сите луѓе на возраст од 13 и повеќе години во светот користете Твитер во 2022 година.

Повеќето корисници на Твитер се на возраст од 25 до 34 години, проследено со возрасната група од 35-46 години. Платформата најмалку ја користат 13-17-годишници (оваа возрасна група можете да ја најдете на TikTok).

Твитер вели дека 80% од неговите корисници се „богати милениумци“.

23% од тинејџерите тврдат дека никогаш не користат Твитер во 2022 година. Ова е споредено со 33% во 2014-2015 година.

На глобално ниво, Твитер забележа раст на својата база на корисници, особено во Западна Европа, каде што се зголеми за 3.8%. Сепак, централно-европејците се помалку заљубени во платформата, каде неговата корисничка база се намали за 7%. Корисниците исто така се намали во Северна Америка за 0.5%.

Само 12% од Американците кои заработуваат под 30 илјади годишно користат Твитер. 29% од Американците кои заработуваат 30,000-49,999 долари годишно ја користат платформата заедно со 34% од Американците кои заработуваат 75 илјади или повеќе.

Информативни, релевантни и ангажирани се првите три најпосакувани типови на твитови. Корисниците најмалку сакаат креативни, инспиративни и привлечни твитови.

80% од целата активност на Твитер се одвива на мобилен уред.

Само 8% од жените и 10% од мажите имале а „Многу поволен“ впечаток на Твитер. 2% од мажите и 4% од жените никогаш не слушнал за платформата.

Твитер забележа 7.6 милиони глобални инсталации во 12 дена по купувањето на Илон Маск. Ова е зголемување од 6.3 милиони инсталации во претходниот 12-дневен период.

Во САД, 52% од корисниците на Твитер пристапуваат на платформата секој ден, 84% пристапуваат до мрежата неделно, а 96% ја користат платформата месечно.

Се чуваат 79% од сметките на Твитер надвор од САД.

На 5 ноември 2022 година, апликацијата Твитер забележа драматично зголемување на негативните оценки како Додадени се 119 прегледи за iOS со една ѕвезда. Ова е најмногу што апликацијата видела во еден ден.

Возрасните со седиште во САД на возраст од 50 години и постари произведуваат 78% од сите политички твитови. А демократите се поверојатно од републиканците да користат Твитер.

Околу половина од возрасните во САД кои користат Твитер (49%) објавуваат помалку од пет твитови месечно.

на ЦИА чита до 5 милиони твитови дневно.

Глава 4

Маркетинг статистика и факти на Твитер

Конечно, да ги откриеме статистиките за маркетинг за Твитер за 2024 година.

Клучни преземања:

 • Потенцијалниот адвертајзинг на Твитер е околу 544 милиони
 • 35.67% од B2B бизнисите го користат Twitter како нивна маркетинг алатка, а 92% од компаниите твитаат повеќе од еднаш дневно
 • 3% од луѓето на Твитер се со поголема веројатност први да купат нови производи

Погледнете ги референците

твитер маркетинг статистика

Потенцијалот на Твитер рекламниот дофат е приближно 544 милиони.

Според eMarketer, речиси 66% од бизнисите со 100 или повеќе вработени имајте сметка на Твитер.

77% од корисниците на Твитер се чувствуваат попозитивно за брендовите кои се фокусирани на заедницата и општеството.

Приходите на Twitter во 2023 година беа 3.4 милијарди долари, што беше 22% помалку од 4.4 милијарди долари во 2022 година и 32% помалку од 5 милијарди долари во 2021 година.

Twitter опслужува повеќе од 2 милијарди барања за пребарување дневно, според неодамнешните огласи за работа на програмери.

Твитер има еден од најниските CPC (трошок промили) за своите реклами, со просек од 6.46 долари, а стапките на ангажираност за реклами може да бидат високи до 1-3%. Ова е многу повисоко од просечната стапка на ангажираност на Facebook од 0.119%

35.67% од B2B бизнисите го користат Twitter како нивна маркетинг алатка а 92% од компаниите твитаат повеќе од еднаш дневно.

Во просек, на Твитер се прикажуваат 160 милиони реклами дневно, а рекламите без хаштагови добиваа 23% поголем ангажман.

40% од корисниците на Твитер пријавиле да купите нешто откако ќе го видите на Твитер.

53% од луѓето на Твитер се со поголема веројатност први да купат нови производи, а корисниците трошат 26% повеќе време гледајќи реклами на Твитер отколку на другите платформи за социјални медиуми

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...