40+ статистики и трендови на Инстаграм [Ажурирање за 2024 година]

Инстаграм инфлуенсер

Нема сомнение дека Instagram е многу популарна платформа за социјални медиуми. Во моментов е рангирана на четвртото место на листата на најпопуларни платформи за социјални медиуми со неверојатни 2 милијарди активни месечни корисници во 2023 година.

Но, дали сè е толку розово како што изгледа? Оние со остри очи ќе забележале дека во одреден момент во текот на летото 2022 година, платформата се оддалечила од неподвижните слики и почнала да турка „ролни“. Овие видео шорцеви беа обид да се почне да се натпреварува со трнот во око на Инстаграм – ТикТок.

Додека инфлуенсерите го отфрлаат Инстаграм во корист на TikTok, платформата се обидува да најде нов идентитет и да остане релевантна во постојано менување на пејзажот на социјалните медиуми.

Оваа огромна промена предизвика реакција кај верните следбеници на Инстаграм и покрена прашања за тоа што се обидува да постигне Инстаграм. Дали се обидува да го копира и надмине TikTok? Или се обидува да издлаби нов идентитет?

Едно е сигурно, и покрај контроверзите, Инстаграм сепак успева да извлече импресивна статистика, па да видиме што има платформата за 2024 година.

Глава 1

Општа статистика на Инстаграм

Прво, ајде да провериме некои општи статистики и факти на Инстаграм за 2024 година:

Клучни преземања:

 • Инстаграм има над 2 милијарди активни корисници месечно од 2023 година, а најмногу корисници има Индија.
 • Инстаграм оствари приход од 50.58 милијарди долари во 2023 година, што е за 21.8% повеќе од 43.28 милијарди долари во 2022 година.
 • 41.5% од приходите на Мета доаѓаат од Инстаграм.
 • Сликите на Инстаграм имаат 23% поголем ангажман од Фејсбук.

Погледнете ги референците

Инстаграм статистика и факти

Инстаграм заврши 2 милијарди месечни активни корисници од 2023 година, при што Индија има најмногу корисници. За споредба, платформата имаше само 90 милиони активни корисници во 2013 година.

Колку корисници на Инстаграм има? Инстаграм има 500+ милиони дневни активни корисници (DAU).

Фејсбук сè уште генерира најголем дел од приходите на Мета од рекламите. Во 2023 година, 41.5% од приходите на Мета доаѓаат од Инстаграм.

Од декември 2023 година, објавите со најмногу лајкови беа @Лео Меси освојување на Светското првенство (34.2 милиони лајкови), и @cristiano приклучување на ФК Ал Наср, (34.1 милиони лајкови).

Инстаграм е 8-ма најпосетувана веб-страница во светот (со Википедија на 7 место и Редит на 9 место).

Во 2023, Zara беше брендот со најмногу споменувања на Инстаграм. Шејн и Инстаграм беа вториот и третиот најспоменуван бренд.

Инстаграм просечната стапка на ангажираност по објава е 0.56%. Фото објавите имаат просечна стапка на ангажираност од 0.56%, а видео објавите се 0.39%.

Од јануари 2024 година, првите пет најследени сметки на Инстаграм беа: Кристијано Роналдо (@cristiano) 616 милиони, Лионел Меси (@leomessi) 496 милиони, Селена Гомез (@selenagomez) 429 милиони, Кајли Џенер (@kyliejenner) 399 милиони, и Двејн „Карпата“ Johnонсон (@therock) 395 милиони.

Топ пет најкористени хаштагови на Инстаграм се #love (2.1 милијарди), #instagood (1.5 милијарди), #fashion (1 милијарди), #Слика на денот (988 милиони) и # арт (888.6 милиони).

Во 2023, Њујорк беше најинстаграмскиот град во светот, и Кафе беше најинстаграмската храна.

Во 2023 година, местата за кои најмногу може да се гледаат на Инстаграм во САД беа: Мостот Бруклин, Њујорк (35,980 објави), Мостот Голден Гејт, Сан Франциско (23,557 објави), Унион станица, Денвер (11,785), Холивудскиот знак (9,243 објави), и Вселенската игла, Сиетл (7,120 објави)

Пица е најпопуларната храна на Инстаграм, а потоа следат суши и хамбургери.

Храната и пијалоците кои најмногу може да се прикачат на Инстаграм во 2023 година беа: Кафе, вино, пица, сладолед и суши.

Глава 2

Статистика на корисници на Инстаграм

Сега, да преминеме на статистиката и фактите на корисниците на Инстаграм за 2024 година:

Клучни преземања:

 • Просечниот корисник на Инстаграм ќе поминува 53 минути користејќи ја апликацијата дневно.
 • 63% од корисниците на Инстаграм ја отвораат апликацијата барем еднаш дневно.
 • 11.01% од луѓето на интернет имаат регистрирана сметка на Инстаграм.

Погледнете ги референците

статистика за користење на Инстаграм

59% од корисниците секојдневно се најавуваат на Инстаграм, и 21% се најавуваат на платформата неделно.

на Просечниот корисник на Инстаграм ќе потроши 53 минути користење на апликацијата дневно. Ова отпаѓа на цели осум месеци од животот на една личност.

42% од корисниците се најавуваат на Инстаграм повеќе пати на ден.

Просечната должина на А. единечна сесија на Инстаграм е 3.1 минути.

Инстаграм е втората најсимнувана апликација во светот На сите времиња. Сепак, круната за најсимнуваната апликација оди кај TikTok.

Околу 70% од корисниците на Инстаграм ја гледаат видео содржината во Stories на дневна основа.

на најчестиот број на хаштагови што се користат по објава е помеѓу 3-5. Идеалната сума е 11.

Откако беше лансиран Инстаграм, повеќе од Споделени се 50 милијарди слики и видеа на платформата. Пријавено е дека 1,074 слики се прикачуваат на Инстаграм во секунда.

63% од корисниците на Инстаграм отворете ја апликацијата барем еднаш дневно.

Топ 5 земји со најмногу корисници на Инстаграм се Индија (229.5 милиони), на САД (143.4 милиони), Бразил (113.5 милиони), Индонезија (89.1 милиони) и Турција (48.6 милиони).

11.01% од луѓето на интернет имајте регистрирана сметка на Инстаграм.

Глава 3

Инстаграм демографска статистика

Што подготвуваат демографските статистики и факти на Инстаграм за 2024 година?

Клучни преземања:

 • 52.8% од корисниците на Инстаграм се мажи, а 47.2% од корисниците се жени.
 • Корисниците на возраст од 25 години просечно 32 минути дневно на Инстаграм
 • 70% од корисниците на Инстаграм се помлади од 35 години.
 • 88 отсто од корисниците на Инстаграм живеат надвор од САД

Погледнете ги референците

Инстаграм демографска статистика

52.8% од корисниците на Инстаграм се мажи, а 47.2% од корисниците се жени.

446.4 милиони корисници на Инстаграм се на возраст од 18 до 24 години. Ова е најголемиот демографски корисник, со 31.2% од вкупната публика.

Во Северна Америка има 170.8 милиони активни корисници на Инстаграм

88 проценти од корисниците на Инстаграм живеат надвор од САД.

Има 200 милиони бизниси на Инстаграм, а 71% тврдат дека ја користат платформата за деловни цели.

Корисниците на возраст од 25 години поминуваат во просек по 32 минути дневно на Инстаграм во споредба со оние на возраст над 25 години, кои поминуваат околу 24 минути дневно на апликацијата.

Возрасни на возраст од 50 или повеќе години, користете Facebook околу четири пати повеќе отколку што прават Instagram

70% од корисниците на Инстаграм се помлади од 35 години. Само 2.3% се на возраст над 65 години.

46% од корисниците на Инстаграм со седиште во САД живеат во урбани локации, 35% во приградските области и 21% во руралните локации.

45 отсто од корисниците на Инстаграм живеат на урбани локации, 41 отсто во приградските населби и 25 отсто во руралните локации.

Глава 4

Инстаграм маркетинг статистика

Конечно, ајде да откриеме неколку одлични статистики и факти за маркетинг на Инстаграм за 2024 година:

 • Инфлуенсерите на Инстаграм во просек наплаќаат 363 долари по соработка
 • 58% од корисниците на Инстаграм велат дека се повеќе заинтересирани за бренд откако го виделе прикажан во Story
 • 44% од потрошувачите користат Инстаграм за да купуваат неделно
 • Во 2023 година, приходите од реклами на Инстаграм по корисник беа 34 долари, што беше за еден долар поголем од приходот од реклами на Facebook по корисник.
 • Најкористеното емоџи што се користи на Инстаграм е „Лице со солзи радосници“ 😂

Погледнете ги референците

статистика за маркетинг на Инстаграм

Во 2023, Приходите од реклами на Инстаграм по корисник беа 34 долари, што беше за еден долар поголем од приходот од реклами на Facebook по корисник.

Се предвидува дека приходите од реклами на Instagram по корисник ќе бидат 43 долари во 2024 година, а приходите од реклами на Facebook по корисник ќе бидат 36 долари.

Се проценува 71 процент од американските бизниси користат Инстаграм, а 80 проценти од сметките следат бизнис на Инстаграм.

на најчесто користени емотикони користен на Инстаграм во 2023 година беше „Лице со солзи радосници“ 😂

Инфлуенсерите на Инстаграм во просек наплаќаат 363 долари по соработка. На TikTok, просекот е 460 долари.

Инфлуенсерите на Инстаграм во просек наплаќаат 363 долари за соработка со бренд. Сепак, ова се преговара, а брендовите во просек плаќаат 183 долари по соработка.

58% од корисниците на Инстаграм велат дека се повеќе заинтересирани за бренд откако го виделе прикажан во приказна.

Според студијата на Collabstr, 82% од сите проучувани инфлуенсери нудат услуги на Инстаграм, додека 61% од сите инфлуенсери нудат услуги преку TikTok.

Инстаграм деловни сметки со помалку од 10,000 следбеници уживајте во просечна стапка на ангажираност од 1.11%.

80 проценти од корисниците на Инстаграм велат дека купиле производ што го виделе на апликацијата.

Бренд приказни имаат неверојатни 86% стапка на завршување што значи дека корисниците ја гледаат целата приказна со едно движење. Објавуваат најактивните брендови 17 приказни месечно.

За да добиете најголем ангажман од Инстаграм, најдобро време за објавување е Среда помеѓу 9-11 часот CST.

44% од потрошувачите користат Инстаграм за да купуваат неделно, и секој втор човек користел Инстаграм за да открие нови брендови.

Глобалниот адвертајзинг на Facebook се зголеми само за 6.5% оваа година, додека Досегот на реклами на Инстаграм порасна за огромни 20.5%.

Видео објавите имаат највисока вкупна стапка на ангажираност и добиваат два пати поголем ангажман од другите видови објави.

Трите најважни фактори за рангирање за алгоритмот на Инстаграм се однос, интерес и релевантност.

90% од корисниците на Инстаграм следат барем еден бизнис, додека просечната деловна сметка ја зголемува својата публика за околу 1.69% месечно.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Линдзи Лидке

Линдзи е главен уредник во Website Rating, таа игра клучна улога во обликувањето на содржината на страницата. Таа води посветен тим од уредници и технички писатели, фокусирајќи се на области како што се продуктивност, онлајн учење и пишување со вештачка интелигенција. Нејзината експертиза обезбедува испорака на проникливи и авторитативни содржини во овие полиња кои се развиваат.

Почетна » истражувања » 40+ статистики и трендови на Инстаграм [Ажурирање за 2024 година]

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...