Најдобрите алтернативи на Etsy

in Споредби, Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Etsy ја револуционизира е-трговијата за купувачи и продавачи на гроздобер и рачно изработени занаети и материјали. Etsy е одлична за продавачи на гроздобер и рачно изработени производи, но ако не сте љубител на пазарот и таксите на Etsy, тогаш еве ги добрите Etsy алтернативи ⇣ да изберете за да започнете со продажба преку Интернет.

Etsy е водечки пазар за занаетчии, уметници и колекционери за продажба на рачно изработени креации, vintage стоки и рачно изработени и нерачно изработени материјали за изработка.

Брзо резиме:

 • Најдобро во целина: Shopify е водечка се-во-едно платформа за е-трговија која ви овозможува да продавате онлајн. Shopify е евтин, богат со функции, доаѓа со неограничени производи и складирање датотеки и доаѓа со огромен избор на теми.
 • Вицешампион, најдобар во целина: Squarespace е платформа за креирање веб-локации и е-трговија со влечење и пушти со извонреден шаблони и алатки за дизајнирање со влечење и пушти. Исто така, со Squarespace, можете да ги увезувате вашите Etsy производи и да ги продавате преку Squarespace.
 • Најевтиното алтернатива на Etsy: Wix е изработувач на веб-локации со влечење и спуштање со одлични можности за е-трговија и шаблони кои се погодни за корисникот што го олеснуваат создавањето онлајн продавница. Исто така со Wix, можете да ја користите нивната апликација Etsy и лесно да ја интегрирате вашата продавница Etsy со вашата страница Wix.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Etsy. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Од 2005 година, Etsy е посветена глобална, онлајн пазарна заедница за продажба на гроздобер и рачно изработени занаети. За креативниот или винтиџ сопственикот на пазарот кој никогаш не зачекорил во светот на е-трговијата и сака да биде вклучен во нишаниот пазар, Etsy е сигурен начин за скок во е-бизнис.

Не само што можете да ги продавате вашите производи, туку можете и да се поврзете со милиони други занаетчии и продавачи за да ги достигнете цените на конкурентите, да поддржувате други продавачи и да ги искористите предностите од голема количина на дневен веб сообраќај што го добива страницата.

If Etsy не е за вас, тогаш можеби еден од овие други конкуренти на е-трговија Etsy, слично на Etsy, би работел подобро за вашите потреби. За среќа, сите од следниве сè уште се многу погодни за занаетчиите и ќе помогнат во проширувањето на вашиот бизнис доколку изберете да одите во друга насока.

Најдобрите алтернативи на Etsy во 2024 година

Еве го мојот преглед на најдобрите сајтови како Etsy за продажба на гроздобер и рачно изработени занаети:

1 Shopify

почетната страница на shopify

Shopify е за онлајн бизниси, и големи и мали, без разлика што продавате. Тоа е лесна за употреба и една од популарните алтернативи на Etsy за продажба преку Интернет. Shopify нуди повеќе теми за избор, копчиња за купување што може да се вградат на други веб-локации, како на пр. WordPress, и голем број додатоци кои може да се преземат за понатамошно прилагодување на вашата продавница.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Не треба да бидете технолошки такт за да управувате со вашата продавница
 • Широк избор на теми за излоги
 • Продавница за Апликации
 • 24 / 7 поддршка
 • Маркетинг алатки и оптимизација
 • Наведете неограничени производи
 • Бесплатно SSL сертификат
 • Погледнете го мојот Преглед на Shopify за повеќе информации

Конс

 • Достапни се само 10 бесплатни теми
 • Станува малку скапо, со Планови за цени на Shopify почнувајќи од 29 УСД/месечно.
 • Ограничено прилагодување

Зошто Shopify е подобар од Etsy

Кога станува збор за сеопфатна платформа за е-трговија, Shopify е подобар и попогодно решение. Не сте ограничени само на рачно изработени или стари предмети, можете да продавате дигитални производи, билети за настани, лекции и работилници, членства, па дури и да земате донации.

Севкупно, Shopify не е толку рестриктивен како Etsy во однос на продажбата на производи и сопственоста на страницата (можете да го користите вашето сопствено име на домен). Исто така, не мора да се справувате со огромната конкуренција што доаѓа со заедницата на пазарот како Etsy.

Резиме: Shopify е водечка светска платформа за е-трговија позната по своите сеопфатни карактеристики, приспособливост и леснотија на користење. Обезбедува широк спектар на теми, апликации и интеграции, што го прави идеален избор за бизниси од сите големини кои сакаат да градат, приспособат и управуваат со нивните онлајн продавници.

2. Плоштад

почетна страница на Squarespace

Squarespace е изработувач на веб-страници со врвни, стилски и елегантни теми кои реагираат на мобилниот телефон. Неговата платформа за е-трговија ви овозможува да продавате неограничени производи од секаков вид, автоматски да управувате со вашиот инвентар и да го прилагодите изгледот на вашата продавница.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Голем избор на теми, и бесплатни и платени
 • Минимални такси и прифатливи планови
 • Неограничени огласи
 • Може да прифаќа донации
 • Алатки за аналитика
 • Професионални карактеристики и алатки
 • Погледнете го мојот Преглед на Squarespace за повеќе добрите

Конс

 • Нема вградена публика
 • Саморекламирани и промовирани

Зошто Squarespace е подобар од Etsy

Во однос на темите и убавината, Squarespace го победи Etsy. Промените што корисниците можат да ги направат на темите на Squarespace се прилично ограничени на бои, фонт и некои распореди, но тие се толку добро дизајнирани што нема потреба да се помине низ голем процес на прилагодување.

За 23 долари/месечно, Бизнис планот ќе ви овозможи да креирате целосно интегрирана страница за е-трговија. Уште подобро, ако надградите на еден од двата врвни планови, нема да ви се наплати надоместокот за трансакција од 3%.

Резиме: Squarespace е создавач на веб-локации со робусни можности за е-трговија, фокусирајќи се на чист дизајн и кориснички интерфејси. Со голем број вградени шаблони, алатки за управување со залихи и маркетинг карактеристики, Squarespace е одличен избор за малите бизниси и креативците кои сакаат да воспостават присуство на интернет.

3 Wix

почетната страница на wix

Уште еден лесен за користење влечете и спуштете го создавачот на веб-страници Wix, има ветување за лесно градење веб-страница за корисникот кој не знае ништо за веб дизајнот. Тоа дури и ќе генерира распоред на веб-страница за вас само со одговарање на неколку прашања. Сепак, повеќе од тоа, ви овозможува да го развивате вашиот бизнис без да мора целосно да се откажете од Etsy.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Wix уредувач за влечење и спуштање
 • Интелигенција за вештачки дизајн
 • Независен пазар на апликации
 • Списоци со е-пошта
 • Целосно се интегрира со Etsy
 • Основниот план вклучува бесплатен домен за една година
 • Погледнете го мојот Преглед на Wix за повеќе функции

Конс

 • Откако ќе изберете шаблон, не можете да го промените без да ја промените содржината на вашата веб-локација
 • Малку поскапи од другите трговски опции

Зошто Wix е подобар од Etsy

Во овој случај, не е работа што го прави Wix подобар од Etsy, туку зошто треба да креирате Wix-локација во прилог до Етси. Бидејќи Wix го разбира успехот на Etsy како пазарна заедница, не сака неговите корисници да мора да се откажат од тие придобивки.

Едноставно преземете ја апликацијата Wix Etsy и можете веднаш да се поврзете со вашата продавница Etsy. Во комбинација со апликацијата за креирање листа на е-пошта на Wix, можете подобро да се поврзете со вашите клиенти на Etsy и да не морате да се откажете од целиот вграден сообраќај.

Резиме: Wix е разновиден градител на веб-локации кој нуди и функционалност за е-трговија. Со својот интуитивен уредувач за влечење и спуштање, приспособливи шаблони и разни алатки за продажба и маркетинг, Wix е добро прилагоден за претприемачи и мали бизниси кои бараат лесна за употреба платформа за создавање и управување со нивните онлајн продавници.

4. SquareUp (Квадратна е-трговија)

квадратна почетна страница

Можеби го познавате Square како платформа за плаќање што ги донесе трансакциите во продавницата во иднината, со бришење на кредитни картички на таблет и прилози за паметни телефони. Сепак, Square е способен за многу повеќе, вклучително и онлајн продавница. SquareUp е бесплатен за користење и доаѓа со неограничени огласи, плаќате само провизија за трансакција плус 0.30 УСД кога ќе извршите продажба.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Бесплатна онлајн продавница
 • Нула месечни давачки
 • Интеграции на Instagram, Pinterest, Square POS
 • Оптимизација
 • Опција за подигање во продавница
 • инвентар за управување со
 • Купони и картички за подароци
 • Контакт формулари

Конс

 • Не е идеален за поголеми бизниси
 • Лошата поддршка за корисниците
 • Додатоците може да станат скапи

Зошто SquareUp е подобар од Etsy

Ако сте мал бизнис кој се справува со многу продажби лично, префрли се на плоштад! Etsy доаѓа со сопствена мобилна апликација, но Square е онлајн е-трговија, ПОС и систем за управување со залихи сите во едно.

Исто така, им овозможува на корисниците лесно да отскокнуваат помеѓу онлајн и физичките трансакции, што го прави одличен за креаторот на „направи сам“ кој често се појавува на настани на продавачите. Добро е и за продавачот кому му треба ефикасно решение со голи коски, кој не му дава приоритет на прилагодувањето на дизајнот на продавницата.

Резиме: SquareUp (Square e-Commerce) е платформа за е-трговија која беспрекорно се интегрира со продажниот систем на Square, обезбедувајќи унифицирано решение и за онлајн и за продажба лично. Неговото едноставно поставување, управување со залихи и можности за обработка на плаќања го прават атрактивна опција за малите трговци на мало и давателите на услуги.

5. Сторенви

Почетна страница на storenvy

Како Етси, Сторенви е социјален пазар за независни продавачи да продаваат уметност, занаети и предмети за домаќинството. Исто така, овозможува продажба на здравје и убавина, технологија и други специјализирани производи. Овој глобален центар за е-трговија може да дозволи произведени стоки, но сепак обезбедува простор за купувачите да најдат уникатни предмети и да се поврзат со продавачи од мали бизниси. Продавачите исто така може да го прилагодат својот излог и да користат свое име на домен.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Промовира и поддржува продажба на уникатни, рачно изработени предмети
 • Продавачите можат да испратат попусти до заинтересираните клиенти
 • Нема месечни надоместоци или надоместоци за оглас
 • Алатки за аналитика
 • Приспособлив излог со користење на CSS шаблони
 • Варијација на ставката
 • Напуштање на количка

Конс

 • Индивидуалните занаетчии се „натпреваруваат“ против произведените стоки
 • Надоместоците за провизија се повисоки од другите платформи за е-трговија со 10%
 • Минимална корисничка поддршка

Зошто Сторенви е подобар од Етси

Она што го одвојува Storenvy од Etsy е тоа што Storenvy ќе дозволи вашата продавница да расте колку што сакате и ви треба за да расте. Доколку вашиот бизнис полета и започне со производство на артикли, нема да морате да се грижите да не се вклопите во строгата рачно изработена категорија што ја бара Etsy.

Резиме: Storenvy е уникатна платформа за е-трговија која комбинира производител на онлајн продавници со социјален пазар, дозволувајќи им на трговците да ги продаваат своите производи преку нивните сопствени приспособливи продавници и заеднички пазар. Овој хибриден пристап им се допаѓа на независните уметници, дизајнери и малите бизниси кои сакаат да го прошират својот дофат и видливост.

6. Амазон Рачно изработен

Амазон ја направи почетната страница

Добро, Амазон. Се чини дека го презема светот на е-трговија на кој било начин! Во овој случај, сепак, тоа им помага на занаетчиите да го преземат светот на е-трговија на кој било начин тие може. Амазон Рачно изработени е заедница и платформа за е-трговија само за занаетчии. Иако нејзината провизија е повисока од повеќето, таа не наплаќа ништо за да се регистрирате, да создадете продавница или да наведете производи.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Надоместокот за професионален план за продажба е укинат за Рачно изработени занаетчии
 • Широк спектар на категории кои занаетчиите можат да ги продаваат под
 • Огромна база на клиенти
 • Пријателска услуга за клиенти на продавачот

Конс

 • Нема дигитални преземања или продажба на дигитални производи
 • 15% такса за упатување плус трошоци за испорака
 • Плаќањето не се рефлектира на сметката на продавачот додека предметот не биде испорачан
 • Ограничена аналитика

Зошто Amazon Handmade е подобар од Etsy

Префрлете се на Amazon Handmade ако откриете дека сте подготвени да дипломирате на Etsy или да остварите доволно продажба за да го оправдате додавањето на друг продажен центар. Освен ако веќе немате однапред воспоставен и успешен онлајн бизнис, не би препорачал веднаш да го користите Amazon Handmade. Не е за почетници.

Меѓутоа, ако сте подготвени за поголема видливост, префрлањето на Amazon Handmade од Etsy е разликата помеѓу 40 милиони купувачи до 103 милиони претплатници на Amazon Prime. И мислевте дека Етси има многу сообраќај!

Резиме: Amazon Handmade е нишана платформа за е-трговија посветена на рачно изработени и занаетчиски производи, овозможувајќи им на занаетчиите да ги продаваат своите креации на поголемиот пазар на Амазон. Со пристап до огромната база на клиенти и услуги за исполнување на Амазон, Amazon Handmade е моќен избор за занаетчиите кои сакаат да ги развијат своите бизниси.

7. WooCommerce

почетната страница на woocommerce

WooCommerce, Развиен од страна на WordPress, е сигурно име во е-трговијата и една од најинтегративните и приспособливи платформи со кои можете да ги продавате вашите производи. Разликата помеѓу WooCommerce и другите опции на оваа листа е во тоа WooCommerce е приклучок за е-трговија. Со WooCommerce, можете да изградите цела онлајн продавница, независна во ваша сопственост и да ги следите вашите правила.

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Вие ги правите правилата за вашата продавница
 • Без дополнителни трошоци за трансакција
 • Наведете кој било тип на производ
 • Голем избор на додатоци и екстензии
 • Увезете огласи за Etsy
 • Вклучува WordPress софтвер за блогирање
 • Лесно се интегрира со MailChimp, Google Анализа, Фејсбук итн.

Конс

 • Многу ажурирања
 • Приклучоците можат да ги намалат перформансите
 • Ви треба хостинг провајдер

Зошто WooCommerce е подобар од Etsy

Ако сакате да започнете со продажба на вашиот производ и веќе одржувате a WordPress или друга веб-страница преку а хостинг сервис како Bluehost, преземањето на бесплатната верзија на WooCommerce е лесен начин за почеток.

Иако во одреден момент можеби ќе сакате да размислите за надградба на попрофесионален план, бесплатната верзија ќе ве спаси од обнова на онлајн заедница и дополнителни такси за трансакции имплементирани од платформи од трети страни. WooCommerce исто така ви дава целосна контрола преку вашата онлајн продавница.

Резиме: WooCommerce е популарен приклучок за е-трговија со отворен код за WordPress, обезбедувајќи високо приспособливо и флексибилно решение за онлајн продавниците. Со мноштво достапни екстензии, теми и интеграции, WooCommerce е совршен за бизниси кои бараат приспособено решение за е-трговија изградено на познатото WordPress платформа.

Што е Етиси?

почетната страница на etsy

Продавачите на Etsy обично продаваат накит, уметнички дела, керамика и други рачно изработени предмети за домаќинството. Продавачите, исто така, можат да пазарат гроздобер продавница.

Etsy е едноставен за употреба и доаѓа со голем број на Предности.

Потребни се само 0.20 долари за корисниците да се пријават за да почнат да ги продаваат своите стоки и обезбедува едукативна поддршка за тоа како да се изгради успешен бизнис користејќи Etsy.

За да ја креирате вашата сметка на Etsy, одете на дното на страницата и под Продажба, изберете „Продавете на Etsy“. Кликнете на „Отворете ја вашата продавница“ и регистрирајте ја вашата е-пошта за да ја отворите продавницата или најавете се со Facebook, Google, или Apple. Откако ќе ја потврдите вашата е-пошта со Etsy, можете да пристапите до поставките на вашата продавница под менито на сметката и да започнете со продажба!

Карактеристики на Etsy

Постојат добрите и лошите страни на практично сè таму и Etsy не е исклучок. Ако сте претпазливи за Etsy, следнава листа може да помогне да се потврдат или разоткријат некои од тие колебливи чувства кон платформата. Сепак, треба да се забележи дека без оглед на лошите страни на Etsy, тој е првиот избор за многу креативни продавачи таму со причина.

etsy карактеристики

Etsy добрите

 • Ја охрабрува и поддржува продажбата на домашни занаети, куќни производи и стари предмети.
 • Мобилна апликација која ви овозможува и да продавате и да управувате од вашиот телефон.
 • Маркетинг онлајн заедница.
 • Продавачите можат да купат и печатат етикети за испорака по намалена цена.
 • Анализата ви кажува како можете подобро да комуницирате со клиентите.
 • Лесен за користење интерфејс и брзо поставување на веб-локација.
 • Регистрирањето за Etsy Plus (10 $/месец) може да ви ги добие следниве придобивки:
  • Приспособување на продавницата
  • Прилагодено URL на продавница со 50% попуст
  • Предупредете ги клиентите за повторно наполнети залихи
  • Кредити за огласување и рекламирање

Интернет-пазарот, исто така, управува со изборна листа на весник и уредници со цел да ги прикаже трендовите и идеите што ги открил тимот на Etsy. Ова значи дека не само што љубопитните клиенти ги гледаат производите, туку и членовите на тимот на Etsy. Една од најголемите предности на Etsy е тоа што не мора да барате клиенти. Милиони луѓе редовно купуваат на Etsy, и да се биде дел од тие резултати од пребарувањето оди на долг пат за вашиот бизнис.

Etsy лошите страни

 • Многу продавачи значат поголема конкуренција.
 • Можете да продавате само рачно изработени и стари предмети или занаетчиски материјали.
 • Куќни правила: Продавачите мора да ги следат правилата и политиките на Etsy до маичка.
 • Etsy не се интегрира многу добро со списокот со е-пошта услуги како MailChimp и нема опција продавачите да се пријават за билтен од вашата продавница.
 • Основниот план не ви дозволува да користите сопствена URL-адреса.

Надоместоци за Etsy

Etsy доаѓа со список на такси, што е една од главните причини поради кои луѓето се префрлаат од Etsy на друга платформа. Без разлика дали ги сметате овие пари добро потрошени или не, тие сепак се потрошени пари, што ги става на листата на измамници.

etsy такси
 • Надомест за наведување: $0.20 за секој оглас, без оглед на продажбата. По 4 месеци, тој автоматски ќе го обнови огласот и повторно ќе ви ја наплати таксата.
 • Провизија за трансакција: 6.5% провизија за трансакција. Etsy ќе ви наплати 6.5% од вкупната продажна цена.
 • Надоместоци за реклами за Etsy. Ако сакате да се рекламирате на Etsy, мора да платите.
 • Надоместоци за Офсајт за реклами. Ако се рекламирате преку Etsy на една од веб-локациите на нивниот партнер и некој ја кликнува рекламата и го купи вашиот производ во рок од 30 дена од тој клик, ќе ви се наплати надомест од 12% или 15% во зависност од вашата годишна историја на продажба.
 • Надоместоци за продажба лично. Ако продадете артикал преку Square, без разлика дали вие sync вашите производи или не, ќе ви биде наплатена такса од 0.20 УСД.
 • Etsy плаќања. Ако изберете да вршите трансакции со користење на Etsy Payments, ќе бидете предмет на такса одредена од тоа каде се наоѓа вашата банкарска сметка.
 • моделот. Шаблонот им овозможува на корисниците да креираат веб-локација што може да се прилагоди. По 30-дневен бесплатен пробен период, ќе ви се наплаќа 15 долари месечно.
 • Надоместок за конверзија на валута. Ако одлучите да наведете производ во различна валута од стандардната, ќе ви се наплати такса за конверзија на валута од 2.5%.

Ако не ги плаќате таксите или не преземете чекори за избегнување на такси, тоа може да значи проблеми за вас и за вашата продавница.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Нема ништо лошо во продажбата на Etsy. Далеку од тоа. Тоа е сигурна услуга со многу сообраќај и прекрасен пазар. Сепак, може да дојде момент кога ќе почувствувате дека е време да ја проширите продавницата за е-трговија. Кога тоа ќе се случи, погледнете ги опциите на оваа листа што се онлајн продавници како Etsy.

Shopify бесплатен пробен период од 1$/месец
Од 29 долари месечно

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

За севкупна флексибилност, изберете Shopify. Squarespace може да ви даде професионално прилагодување на излогот додека Wix нуди одлична дополнителна излог и поддршка за почетници. (Проверете го ова Wix наспроти Squarespace споредба).

SquareUp нуди помалку такси и подобри трансакции лично, а Storenvy има флексибилен раст на продавницата од рачно изработени до произведени предмети. Амазон Рачно изработени обезбедува пазар на професионално ниво и надградба на веб сообраќајот. И ако сакате целосна контрола на онлајн продавницата, проверете WooCommerce.

Сите овие избори се фантастични алтернативи на Etsy, само погрижете се да го барате најдоброто за вашата онлајн продавница.

Нашата методологија за преглед

Кога ги разгледуваме алатките за е-трговија, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...