DigitalOcean vs SiteGround споредба

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Глава до глава DigitalOcean vs SiteGround споредба гледајќи како се собираат карактеристиките, перформансите, цените, добрите и лошите страни, итн., за да ви помогнат да изберете помеѓу овие две популарни веб-хостинг услуги кои нудат опции за хостирање во облак.

Дигитален океан е провајдер на облак хостинг со седиште во Њујорк кој им помага на милиони програмери лесно да градат, тестираат, управуваат и размеруваат апликации и веб-страници од која било големина – побрзо од кога било досега. Инсталирање и распоредување WordPress на DigitalOcean droplets му треба одредено техничко знаење, но тоа е една од најбрзите и најевтините услуги за хостирање облак таму.

SiteGround е веб-хостинг компанија со седиште во Софија, Бугарија. Нивните услуги за хостирање се создадени за максимална брзина, неспоредлива безбедност, 24/7 брза и експертска поддршка. Таа е една од најдобрите и најпознатите хостинг компании наоколу и функциите вклучуваат автоматско надградба, вградено WP кеширање, CDN, поставување со еден клик и контрола на верзијата на GIT. Плус носи повеќе!

Нинџа Колона 7Нинџа Колона 29

Дигитален океан

SiteGround

За:DigitalOcean е многу популарна услуга за хостирање облак која обезбедува услуги за хостирање на облак со разумни цени и флексибилни. Тие се познати по нивните високи одредници и гаранција за 99% uptime.SiteGround Познато е дека има планови со разумни цени за своите клиенти, заедно со придружните технички карактеристики и неверојатна поддршка за клиентите.
Основано во:20112004
Рејтинг на BBB:A+A
адреса:101 6th Ave, New York, NY 10013SiteGround Канцеларија, 8 Рачо Петков Казанџиите, Софија 1776 година, Бугарија
Телефонски број:(347) 903-7918(866) 605-2484
И-мејл адреса:Не е наведено[заштитена по е-пошта]
Видови поддршка:Телефон, поддршка во живо, разговор, билетТелефон, поддршка во живо, разговор, билет
Центар за податоци / Локација на серверот:Лондон, Амстердам, Франкфурт, Сан Франциско, Торонто и Сингапур.Чикаго Илиноис, Амстердам Холандија, Сингапур и Лондон Велика Британија
Месечна цена:Од 5.00 долари месечноОд 6.99 долари месечно
Неограничен пренос на податоци:Не (од 1 ТБ)Да
Неограничено складирање податоци:Не (од 25 GB)Не (10 GB - 30 GB)
Неограничени е-пошта:НеДа
Домаќин на повеќе домени:ДаДа (освен на планот за стартување)
Контролна табла / интерфејс за хостирање:Дигитален океан интерфејсcPanel
Гаранција за време на работа на серверот:99.99%99.90%
Гаранција за враќање на парите:30 денови30 денови
Достапен е посветен хостинг:Не (достапен е само Облак)Да
Бонуси и додатоци:Најевтиниот облак хостинг започнува од 5 долари месечно. Капките од 5 долари вклучуваат 1 GB RAM, 1 GB RAM и 25 GB складирање на SSD Активна заедница на програмери и форум.Мрежа за испорака на содржина во CloudFlare (CDN). Бесплатни алатки за резервна копија и обновување (освен со план за стартување). Бесплатен приватен SSL сертификат за една година (освен со StartUp).
Добриот: Брзо поставување: Поради цврстите погони што ги имаат, потребни се приближно 55 секунди за да се врти вашиот сервер.
Високи оценки за репер: оценките за репер на дисковите на DigitalOcean се многу високи во споредба со другите компании.
Бесплатна статичка IP адреса: Некои сајтови за хостирање облак нудат статичка IP за дополнителна цена, но во DigitalOcean тие доаѓаат бесплатно.
Сервери само за SSD.
Бесплатни премиум карактеристики: SiteGround вклучува напредни функции како автоматски дневни бекап, CloudFlare CDN и Ајде да ги криптираме SSL сертификатите со секој план.
Оптимизирани планови: SiteGround нуди хостинг пакети дизајнирани специјално за врвни перформанси на системи за управување со содржина како WordPress, Друпал и Џомла, или платформи за е-трговија како Magento, PrestaShop и WooCommerce.
Фантастична поддршка за корисници: SiteGround гарантира скоро моментално време на одговор на сите нејзини канали за поддршка на клиентите.
Гаранција за стабилно време на работа: SiteGround ви ветува 99.99% uptime.
SiteGround цените започнува од 6.99 $ месечно.
Лошата: Облак хостинг не е идеален за апсолутни почетници. Ограничени ресурси: Некои од SiteGround плановите со пониски цени се оптоварени со ограничувања како што се ограничувањата на доменот или просторот за складирање.
Бавни миграции на веб-страници: Ако имате постоечка веб-локација, бројните поплаки од корисниците укажуваат дека треба да се подготвите за долг процес на пренос со SiteGround.
Нема хостинг на Windows: SiteGroundЗголемената брзина делумно се потпира на врвната технологија за контејнери на Linux, затоа не очекувајте хостинг базиран на Windows овде.
За повеќе опции, размислете овие SiteGround алтернативи.
Краток преглед на:Корисниците на DigitalOcean можат да вртат Droplet и да добијат root пристап до компјутерски пример за околу 55 секунди. Ова е првиот и единствен облак-домаќин од сите SSD со интуитивен и едноставен API што овозможува обемни работни оптоварувања на производството. По потреба може да се прикачи многу достапно складирање до 16 TB, а обезбедена е и молскавична мрежа. Балансирањето на оптоварување е исто така обезбедено како услуга заедно со следење и предупредување со претходно вградени апликации со отворен код.SiteGround (преглед) е совршена основна рамка за корисниците да ги хостираат нивните блогови или веб-страници. Карактеристиките се неверојатни како што се SSD-дискови за сите планови и подобрени брзи перформанси со NGINX, HTTP/2, PHP7 и бесплатен CDN. Повеќе функции вклучуваат бесплатен SSL сертификат и ажурирања на корисничка апликација. Комерцијалните и единствени безбедносни правила на заштитен ѕид им овозможуваат на корисниците да ги избегнат пропустите на системот. Има и бесплатен пренос на веб-страници и сервиси кои се поставени на три континенти. Исто така, постојат премиум карактеристики за WordPress заедно со високо одговорен разговор во живо.

Посетете го DigitalOcean

Посетете SiteGround

DigitalOcean vs SiteGround - Во крајна линија

DigitalOcean и SiteGround обајцата се познати во облак хостинг. SiteGround е општа веб-хостинг компанија која нуди облак хостинг. Од друга страна, Дигитален океан специјализира во облак хостинг. За да ви дадеме точна и сигурна споредба, најдобро е да ги земете предвид таквите параметри како што се цените, леснотијата на користење, перформансите, поддршката, клучните карактеристики и безбедноста.

Со сите контроли и рамнотежи, SiteGround докажува дека го победи DigitalOcean во речиси сите аспекти.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...