Како да направите веб-страница за венчавки за вашиот посебен ден

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Кога го планирате вашиот посебен ден, првото нешто што ви паѓа на ум веројатно не е „дизајн на веб-страница“. Но, со оглед на сите различни начини на кои веб-страницата за свадби може да биде корисна, можеби и треба да биде! Затоа сум тука да ве прошетам низ секој чекор како да направите веб-страница за свадби.

Од 0 до 16 долари месечно

Создадете ја вашата бесплатна веб-страница за свадби со Wix

Веб-страниците за венчавки постојат само од раните 2000-ти, но тие брзо станаа стандарден дел од планирањето на свадбите.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за создавање бесплатна веб-локација. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Значи, пред големото „Јас правам!“ ајде да погледнеме некои од креативните употреби на веб-страницата за свадби и како можете да изградите веб-страница што го одразува уникатниот стил и визија на вашиот и на вашиот иден сопружник.

Причини зошто треба да направите веб-страница за вашата свадба

Има еден тон причини да направите веб-страница за вашата свадба, од комуникација со важни детали и ажурирања на вашите гости до регистрирање за подароци и споделување фотографии од големиот ден со вашите пријатели, семејства и најблиски.

Уште не е убеден?

Еве уште неколку причини зошто апсолутно треба да направите веб-страница за свадби.

  • Вашите гости нема да мора да се грижат дали ќе стават погрешно или ќе заборават да ја донесат својата физичка покана или да го зачуваат датумот бидејќи сите информации што им се потребни ќе бидат лесно достапни на интернет.
  • Веб-страницата за венчавки што е компатибилна со паметни телефони е уште подобра бидејќи ќе им овозможи на вашите гости да гледаат важни информации додека сте на пат.
  • Покрај поедноставувањето на работите за вашите гости, веб-страницата за свадби прави вашиот животот е многу полесен ви дава начин за дигитално составување на RSVP, избор на оброци и сите други информации што сте ги побарале од вашите гости, елиминирање на потребата за незгодни табели или рачно напишани записи.
  • Можете да ја линк до вашиот регистар, што им олеснува на гостите да го најдат.
  • Доколку се променат плановите за настанот, можете да ги ажурирате сите истовремено (без да мора да остварувате бескрајни повици или е-пошта).

Професионален совет: за да ги олесните белешките за благодарност, замолете ги гостите да ги внесат информациите за нивната физичка адреса за пошта кога ќе одговорат.

Нема потреба да испраќате незгодни текстови после свадбата!

Како да направите веб-страница за покана за свадба

Иако хартиените покани сè уште се најпосакувана опција за многу луѓе, има многу причини зошто оваа традиција не е идеална. 

За еден, трошоците за дизајнирање, печатење и испраќање на вашите покани може да бидат преголеми. 

Дополнително, размислете колку е лесно да поставите погрешно едно парче хартија! Вашата свадбена покана (и сите важни информации што ги содржи) има многу добри шанси да се изгубите во мешањето, оставајќи ги вашите гости да се мачат да запомнат клучни детали.

Создавањето веб-страница за покана за свадба ги минимизира трошоците и го прави прилично невозможно вашите гости да ја изгубат својата покана. 

Дури и ако одлучите да направите хартиени покани, создавање на веб-страница згора на тоа е одличен начин да ги решите сите потенцијални проблеми и да бидете сигурни дека вашата комуникација работи непречено.

Ако помислата за изградба на веб-страница ве прави нервозни, не грижете се!

Не ви треба никаков веб дизајн или искуство со кодирање да изградите високо функционална, прекрасна веб-страница за вашата свадба.

Бесплатни изработувачи на веб-страници за свадба

веб-страницата за свадба без јазли

Да бидеме искрени: за повеќето од нас, свадбата е најскапата забава што некогаш ќе ја организираме. Во САД, на просечната цена на венчавката во 2021 година била 22,500 долари.

Трошоците се собираат толку брзо што може да ви ја заврти главата, а истражувањата покажаа дека 28% од паровите се задолжуваат за да си ја дозволат венчавката.

Со други зборови, буџетот е една од главните грижи за повеќето луѓе при планирањето на нивната свадба. За среќа, постојат неколку начини на кои можете да креирате убава веб-страница за свадби бесплатно.

Еден од најпопуларните бесплатни создавачи на веб-страници за свадби е Јазол, што ви овозможува вие и вашиот партнер да изберете од широк спектар на различни дизајни, а потоа да го прилагодите со вашите сопствени информации.

Нивните шаблони се прекрасно дизајнирани со импресивен опсег на различна естетика и речиси гарантирано ќе го најдете оној што ви се допаѓа.

Друга одлична, бесплатна алатка за градење веб-страници за свадби е Кована невеста, кој исто така нуди импресивна низа на шаблони.

Ако не сте точно сигурни како да направите добра веб-страница за свадби, Minted Bride нуди и опција да ангажирате професионалец за дизајнирање на вашата страница за многу разумна цена.

И двете од овие компании нудат и многу други услуги за венчавки што можете да ги соберете со вашата веб-страница, вклучувајќи физички (т.е. хартиени) покани и дизајн за зачувување на датумот и планирање забави.

Вреди да се напомене дека бесплатните опции за градење на вашата веб-страница за свадба обично доаѓаат со поограничени функции и нема да вклучуваат прилагодена URL-адреса.

Ова не е строго задолжително, особено ако работите со мал буџет, но плаќањето малку дополнително за да имате сопствена URL адреса е одличен начин да ја направите вашата веб-страница лесно незаборавна за вашите гости.

Секако, ти може оди со различно DIY градител на веб-страници да ја креирате вашата страница за свадба, но користењето на услуга специјално дизајнирана за креирање веб-страници за свадби е веројатно подобра идеја бидејќи тие доаѓаат со функции (како што се опциите за RSVP) кои се релевантни и неопходни за веб-локација за свадби.

Една од најдобрите опции за лесно создавање на прекрасна локација за свадби е Wix.

шаблони за свадба wix

Шаблони за свадби Wix дојди со:

  • RSVP
  • Регистар
  • Фото/видео галерија
  • Детали за местото на одржување, како да стигнете таму итн.
  • и многу повеќе

Дознај повеќе за Wix овде колку чини.

ДЕЛ

Создадете ја вашата бесплатна веб-страница за свадби со Wix

Од 0 до 16 долари месечно

Што да вклучите на вашата веб-страница за свадба

Пример за место за свадба

На таа нота, ајде да ги погледнеме информациите и карактеристиките што треба да ги содржи вашата страница за свадба.

Фотографија и порака за добредојде

Многу парови се одлучуваат да направат професионални свршенички фотографии, но се разбира, тоа не е неопходно.

Можете едноставно изберете фотографија од вас и вашиот партнер за која сметате дека ја одразува вашата љубов еден кон друг, без разлика дали тоа е професионално преземено или не.

Што се однесува до пораката за добредојде, ова го поставува тонот за настанот, па затоа е убав допир ако размислите за тоа.

Кажете им на гостите малку за историјата на вашата врска (но нека биде кратка и слатка), и не заборавајте да додадете колку е важно за вас и вашиот партнер дека тие ќе бидат таму за да прослават со вас.

Ова е одличен начин да ја воспоставите топлината и интимноста што сакате да ги чувствуваат вашите гости на вашиот посебен ден, затоа погрижете се да го задржите тонот личен и да ја лекторирате вашата порака пред да притиснете на објавувањето!

Датумот, времето и локацијата

Ова е најважната информација од сите, па погрижете се правилно да го добиете датумот, времето и локацијата на вашата церемонија - и наведете го тоа јасно! 

За да избегнете потенцијално доцнење, секогаш е добра идеја на вашите гости да им дадете почеток 30 минути пред вистински време кога започнува церемонијата.

Кога станува збор за локацијата, особено, не сакате ништо да биде нејасно или збунувачки. Ако е можно, вклучуваат а Google Мапите се поврзуваат со конкретната локација.

Детали за настан

Ова е местото каде што треба да вклучите детали како што се кодексот на облекување, пристапот до инвалидска количка и/или попреченост, и кој било Протоколи поврзани со Ковид вие или местото на одржување може да имате.

Распоредот за големиот ден

Повеќето свадби се работи со повеќе настани, а тајмингот лесно може да стане збунувачки. За да го избегнете ова, вклучете јасен план на настани со нивното почеток и (приближно) крајно време.

Запомнете дека вашата веб-страница за свадба е ресурс за сите на вашите гости, така не вклучувајте настани на кои не се сите поканети.

За поексклузивни настани поврзани со венчавката, како што се вечерата за проба или ергенските/моминските забави, ќе сакате да испраќате е-пошта со приватни покани за да избегнете забуна околу тоа кој е поканет на кои настани.

Опција RSVP (со избор на мени)

Ако се прашувате како да направите веб-страница за венчавки RSVP, добрата вест е тоа повеќето алатки за градење веб-страници дизајнирани за сајтови за свадби ќе вклучуваат лесен начин за вашите гости да одговорат на вашиот посебен ден.

Ова е начин поудобно од традиционалните RSVP картички со пошта, бидејќи ги одржува сите информации централизирани и лесно достапни.

Заедно со RSVP, можете исто така да побарате од вашите гости да ја изберат нивната претпочитана опција за оброк. Ова го прави многу лесно да се соберат информациите и да се пренесуваат до угостителите без да се губи време за создавање табела.

Информации за сместување и транспорт

Ако знаете дека некои од вашите гости ќе патуваат од далеку, внимателен допир е да вклучите информации за локалното сместување. Имајте на ум дека нема сите ваши гости да имаат ист буџет, па затоа добра идеја е да вклучите опции за сместување по неколку различни цени.

Некои парови одлучуваат да координираат или однапред да резервираат хотелски блок за своите гости, а многу хотели ќе понудат намалена цена за гостите кои престојуваат како дел од свадбена веселба.

Ако сте одбрале да го направите ова, вашата веб-страница за свадба е местото каде што ќе ги вклучите сите релевантни детали.

Доколку има конкретни упатства за транспорт (на пример, ако се очекува гостите да паркираат во одредена област и потоа да бидат превезени со изнајмен автобус или шатл до вашето место), вашата веб-страница за свадба е местото каде што тие детали ќе бидат кристално јасни.

Ова е уште поважно ако имате дестинација за свадба, во тој случај поголемиот дел од вашите гости нема да бидат запознаени со областа.

Погрижете се да вклучите информации за такси, шатлови или дури и летови доколку е потребно.

Вашите информации за контакт

Без разлика колку детали ќе вклучите на вашата страница за свадба, сигурно ќе има неколку прашања што се појавуваат. За да ги олесните работите за вашите гости што е можно повеќе, вклучувајќи го бројот на вашата мобилен телефон и адресата на е-пошта што редовно ја проверувате.

Оваа листа ги опфаќа основите, но се разбира, има и други информации и содржини што вие и вашиот партнер можете да изберете да ги вклучите.

По свадбата, исто така е одлична идеја да испратите ажурирање со кое ќе им се заблагодарите на вашите гости што присуствуваа и ќе вклучите линк до фотографиите направени во текот на вашиот посебен ден.

Често поставувани прашања

Како да креирам бесплатна веб-страница за свадби?

Креирањето бесплатна веб-страница за свадби е лесно! Прво, избирате градител на веб-страници за свадби, потоа го избирате шаблонот што ви се допаѓа, потоа го прилагодувате дизајнот и додавате содржина.

Следно, ја објавувате вашата веб-страница за венчавка на интернет и ја споделувате URL-то и деталите со гостите на свадбата.

Потоа испратете покани и следете ги одговорите на одговорите. Навистина е толку едноставно!

Користете бесплатен производител на веб-страници за свадби за да создадете убава и корисна страница за вашите гости, каде што ќе можат да ги најдат сите детали што треба да ги знаат за вашиот голем ден.

Дали Wix е добар за создавање веб-страница за свадби?

Wix е одлична опција за креирање веб-страница за свадби. Со Wix, можете бесплатно да креирате уникатна веб-страница за свадби за неколку минути со прекрасни шаблони што можете лесно да ги приспособите.

Ова вклучува онлајн формулари за RSVP, регистар за венчавки, форум за гостите да комуницираат едни со други, плус многу повеќе. Дали знаевте дека можете да го користите и Wix за да креирате соодветна веб-страница за свадби и покани?

Кога е најдобро време да се создаде и објави нашата веб-страница за свадби?

Едноставниот одговор е, треба да ја креирате вашата веб-страница и да ја преземете во живо веднаш штом ќе го одредите датумот, времето и местото на вашата свадба.

Во основа, вашата веб-страница треба да биде отворена приближно во исто време кога ги испраќате вашите (дигитални или физички) картички за зачувување на датумот.

Сепак, не грижете се за тоа што ќе се решат сите информации: повеќето свадби алатки за градење веб-страници олеснете го објавувањето ажурирања бидејќи новите детали стануваат јасни.

На пример, Wix е еден добар градител на веб-страници за свадби, но ако сакате WordPress, Тогаш Диви е уште еден добар градител на веб-страници за свадби.

Како треба да ги информираме нашите гости за нашата веб-страница?

Ако испраќате датум за зачувување (дигитален или физички), ова е добро место да вклучите врска до веб-страницата на вашата свадба.

Можете да го вклучите на посебна картичка во пликот, или како URL или дури и како QR-код.

Алтернативно, ако не испраќате физички датум за зачувување, можете едноставно да ја испратите врската преку е-пошта до сите гости на вашата листа.

Крајна линија: Како да направите веб-страница за венчавки посебна како вашиот голем ден

Денот на вашата венчавка е искуство кое се случува еднаш во животот, но планирањето на венчавката е многу тешка задача. 

За среќа, создавањето веб-страница за вашата свадба е едноставен и забавен начин да се уверите дека сè оди без проблеми и за двајцата вашите гости.

Како?

Не само што вашите гости ќе имаат лесен начин да пристапат до важни информации и да добиваат ажурирања што е можно поскоро…

но

Исто така, ќе ги имате сите информации што вие и/или вашите планирачи на свадби треба да ги знаат (како што се RSVP, информации за контакт и детали за претпочитање на менито) собрани на едно погодно место.

Веб-страниците за венчавки станаа задолжително за повеќето парови кои го планираат својот голем ден, а за да одговараат на побарувачката, има еден тон платени бесплатни шаблони за градење веб-страници за свадби на пазарот. 

Со толку многу опции за избор, сигурно ќе можете изгради веб-страница за свадби тоа е во рамките на вашиот буџет и го одразува вашиот уникатен стил.

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...