Како да креирате веб-страница за портфолио со Wix

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Веб-страница за портфолио е тип на веб-страница што го прикажува вашето работно искуство, различни вештини и слични детали за вас. Тоа е одличен и многу професионален начин да им покажете на потенцијалните работодавци или клиенти што можете да понудите како специјалист, а исто така може да ви помогне да го изградите вашиот личен бренд.

Постојат многу различни платформи кои можете да ги користите за да креирате веб-страница за портфолио, но Wix е една од најпопуларните опции. Wix е корисничка платформа кој нуди широк спектар на шаблони и функции, што го олеснува создавањето на веб-локација за портфолио со професионален изглед без никакво искуство со кодирање.

При изборот на платформа за вашата веб-страница за портфолио, има неколку работи што треба да ги земете предвид:

 • Леснотија на користење: Сакате платформа која е лесна за користење, дури и ако немате искуство со кодирање.
 • Шаблони: Платформата треба да понуди различни шаблони за избор, за да можете да најдете оној кој одговара на вашиот стил и потреби.
 • Карактеристики: Платформата треба да ги нуди функциите што ви се потребни за да ја прикажете вашата работа, како што е можноста за додавање слики, видеа и текст.
 • Цена: Платформата треба да биде прифатлива, особено ако штотуку почнувате.

Што е Wix?

почетната страница на wix

Wix е градител на веб-страници што ви овозможува да креирате веб-локација со професионален изглед без никакво искуство со кодирање. Wix користи уредувач за влечење и спуштање за да го олесни додавањето и уредувањето на содржината на вашата веб-локација. Можете да изберете од широк спектар на шаблони за да започнете, а потоа да ја прилагодите вашата веб-локација со свои слики, видеа и текст. 

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Wix. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Wix исто така нуди различни функции кои ќе ви помогнат да ја покажете вашата работа, како што е можноста за додавање портфолио, блог и форма за контакт. 

Wix Градител на веб-страници
Од 16 долари месечно (достапен е бесплатен план)

Создадете веб-локација со интуитивниот создавач на веб-локации со влечење и спуштање на Wix. Со над 900 шаблони за секоја индустрија, напредни алатки за оптимизација и маркетинг и бесплатен домен, можете да ја изградите вашата прекрасна веб-страница за неколку минути со Wix денес!

Постојат многу придобивките од користењето на Wix за вашата веб-локација за портфолио:

 • Wix е лесен за употреба. Дури и ако немате искуство со кодирање, можете да креирате веб-локација за портфолио со професионален изглед со Wix. Платформата користи уредувач за влечење и спуштање што го олеснува додавањето и уредувањето на содржината.
 • Wix нуди широк спектар на шаблони. Wix нуди широк спектар на шаблони за портфолио од кои можете да изберете, за да можете да најдете оној што одговара на вашиот стил и потреби.
 • Wix нуди широк спектар на функции. Wix нуди широк спектар на функции кои ќе ви помогнат да ја покажете вашата работа, како што е можноста за додавање слики, видеа и текст.
 • Wix е достапен. Wix нуди разновидни планови за цени кои одговараат на вашиот буџет.

Како да креирате веб-страница за портфолио со Wix?

веб-страница за портфолио wix
 1. Изберете шаблон: Wix нуди широк спектар на шаблони за портфолио од кои можете да изберете, за да можете да најдете оној што одговара на вашиот стил и потреби.
 2. Персонализирајте ја вашата страница: Откако ќе изберете шаблон, можете да започнете со прилагодување на вашата страница. Можете да додавате свои слики, видеа и текст и да ги менувате боите и фонтовите за да одговараат на вашиот бренд.
 3. Поставете ги вашите медиуми: Можете да испраќате свои слики, видеа и други датотеки на вашата страница. Ова е одличен начин да ја прикажете вашата работа и да им дадете на потенцијалните работодавци или клиенти подобра идеја за тоа што можете да направите.
 4. Додајте страница за себе: Можете да додадете страница за себе на веб-страницата на вашето портфолио. Ова е одлично место за споделување на вашата приказна, вашите вештини и вашето искуство.
 5. Додадете форма за контакт: Можете да додадете формулар за контакт на веб-локацијата на вашето портфолио за потенцијалните работодавци или клиенти лесно да стапат во контакт со вас.
 6. Промовирајте го вашето портфолио на социјалните медиуми: Откако ќе ја креирате вашата веб-страница за портфолио, треба да ја промовирате на социјалните медиуми. Споделете врски до вашата веб-страница на вашите профили на социјалните мрежи и охрабрете ги вашите пријатели и следбеници да ја проверат.

Тука се и некои совети за создавање успешна веб-страница за портфолио:

 • Осигурајте се дека вашата веб-страница е лесна за навигација. Потенцијалните работодавци или клиенти треба да можат брзо и лесно да ги најдат информациите што ги бараат.
 • Користете слики и видеа со висок квалитет. Вашата веб-локација за портфолио е визуелна претстава на вашата работа, затоа погрижете се сликите и видеата што ги користите да бидат висококвалитетни и релевантни за вашата област.
 • Одржувајте ја вашата веб-локација ажурирана. Додавајте нови проекти и ажурирања на вашата веб-страница на редовна основа за да ја одржувате свежа и релевантна.
 • Промовирајте ја вашата веб-страница на социјалните медиуми. Споделете врски до вашата веб-страница на вашите профили на социјалните мрежи и охрабрете ги вашите пријатели и следбеници да ја проверат.

Еве неколку практични примери на веб-страници за портфолио создадени со Wix:

 • Кристина Ванеса е графичка дизајнерка која ја користи нејзината веб-страница Wix за да ја прикаже својата работа. Веб-страницата е добро дизајнирана и лесна за навигација, и содржи различни проекти на Кристина, вклучувајќи логоа, брендирање и веб дизајн.
 • Софи Британија е UX дизајнер кој ја користи својата веб-страница Wix за да ја сподели својата работа и искуство. Веб-страницата е добро напишана и информативна и дава јасен преглед на вештините и способностите на Софи.
 • Стив Волф е фотограф кој ја користи својата веб-страница Wix за да ја прикаже својата работа. Веб-страницата е визуелно неверојатна и лесна за користење, и содржи широк спектар на фотографии на Стив, вклучувајќи пејзажи, портрети и апстрактни слики.
 • Венди Џу е графичка дизајнерка која ја користи нејзината веб-страница Wix за да ја прикаже својата работа. Веб-страницата е креативна и визуелно привлечна и содржи различни проекти на Венди, вклучувајќи логоа, брендирање и веб дизајн.

Тука се и некои дополнителни совети за создавање успешна веб-страница за портфолио:

 • Изберете име на домен што е релевантно за вашата работа. Ова ќе им помогне на потенцијалните работодавци или клиенти да ја најдат вашата веб-страница кога бараат онлајн.
 • Користете клучни зборови низ вашата веб-страница кои се релевантни за вашата работа. Ова ќе помогне вашата веб-страница да се рангира повисоко во резултатите од пребарувањето.
 • Погрижете се вашата веб-страница да е погодна за мобилни телефони. Сè повеќе луѓе ги користат своите паметни телефони и таблети за да прелистуваат на интернет, па затоа е важно да бидете сигурни дека вашата веб-локација изгледа добро и е лесна за користење на мобилни уреди.
 • Добијте повратни информации од другите. Откако ќе ја креирате вашата веб-страница за портфолио - споделете ја со другите и прашајте што мислат.

Ако сте подготвени да ја креирате вашата веб-страница за портфолио - дефинитивно пробајте го Wix! Со широк спектар на шаблони и функции, Wix е одлична опција за создавање веб-страница за портфолио. Пробајте го градителот на веб-локации Wix денес и започнете да ја креирате вашата веб-страница за портфолио!

Преглед на Wix: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.