Како да започнете бизнис со облека на Shopify

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Shopify е повеќеканална трговска платформа базирана на облак, дизајнирана за мали и средни бизниси. Обезбедува сè што ви треба за да продавате онлајн, вклучително и градител на веб-страници, процесор за плаќање и решение за испорака. Shopify е популарен избор за бизниси од сите големини, вклучувајќи ги и брендовите за облека. Во оваа статија, ќе објасниме како да започнете бизнис со облека Shopify.

Ако барате начин да го подигнете вашиот бизнис со облека на следното ниво, препорачувам да го испробате Shopify.

Што е Shopify?

почетната страница на shopify

Shopify е повеќеканална трговска платформа базирана на облак, дизајнирана за мали и средни бизниси. Обезбедува сè што ви треба за да продавате онлајн, вклучително и градител на веб-страници, процесор за плаќање и решение за испорака. Shopify е популарен избор за бизниси од сите големини, вклучувајќи ги и брендовите за облека.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Shopify. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Shopify исто така нуди широк спектар на функции кои се специјално дизајнирани за бизниси со облека, Како што се:

 • Варијанти на производи: Shopify ви овозможува да креирате варијанти на производи, како што се различни бои, големини и стилови.
 • Прегледи на производи: Shopify ви овозможува да собирате прегледи за производи од вашите клиенти.
 • Подарок картички: Shopify ви овозможува да продавате картички за подарок.
 • Враќање на напуштена количка: Shopify ви овозможува да испраќате е-пошта до клиенти кои ги напуштиле своите колички.
 • Интеграции за испорака: Shopify се интегрира со различни превозници, така што можете лесно да ги испраќате вашите производи до вашите клиенти.
 • Интеграции за плаќање: Shopify се интегрира со различни процесори за плаќање, така што можете лесно да прифаќате плаќања од вашите клиенти.
Shopify бесплатен пробен период од 1$/месец
Од 29 долари месечно

Започнете да ги продавате вашите производи преку Интернет денес со водечката светска платформа за е-трговија се-во-едно SaaS која ви овозможува да започнете, да растете и да управувате со вашата онлајн продавница.

Започнете бесплатен пробен период и добијте три месеци за 1 $/месечно

Еве некои од нив начини на кои Shopify може да ви помогне со вашиот бизнис со облека:

 • Напишете опис на производи: Shopify може да ви помогне да напишете јасни и концизни описи на производи кои ќе ви помогнат да продавате повеќе облека.
 • Направете маркетинг копија: Shopify може да ви помогне да креирате привлечна маркетиншка копија која ќе ви помогне да ја достигнете целната публика.
 • Генерирајте идеи: Shopify може да ви помогне да генерирате нови идеи за производи, маркетинг кампањи и многу повеќе.

Еве некои од нив придобивките од користењето на Shopify за бизнис со облека:

 • Лесен за користење: Shopify е платформа погодна за корисниците која го олеснува поставувањето и управувањето со вашата продавница. Дури и ако немате искуство со е-трговија, можете да создадете продавница со професионален изглед за неколку минути.
 • Достапен: Shopify нуди разновидни планови за цени за да одговараат на секој буџет. Можете да започнете со основен план за само 29 долари месечно и да го надградувате како што расте вашиот бизнис.
 • Скалабилни: Shopify е скалабилна платформа која може да расте со вашиот бизнис. Како што се зголемува продажбата, лесно можете да додавате повеќе производи, функции и персонал.
 • обезбеди: Shopify е безбедна платформа која ги штити податоците на вашите клиенти. Shopify користи безбедносни мерки на индустриски стандард за да ги заштити информациите за кредитните картички и личните податоци на вашите клиенти.
 • сигурен: Shopify е сигурна платформа која работи и работи во 99.9% од времето. Ова значи дека вашите клиенти секогаш можат да пристапат до вашата продавница, дури и кога има проблеми со интернетот.

Како да започнете бизнис со облека на Shopify?

shopify бизнис со облека
 1. Направете истражување на пазарот

Првиот чекор е да се направи истражување на пазарот. Ова ќе ви помогне да го идентификувате вашиот целен пазар, да ја истражите вашата конкуренција и да ги анализирате трендовите на пазарот.

За да го идентификувате вашиот целен пазар, треба да си ги поставите следниве прашања:

 • На кого му продаваш?
 • Кои се нивните потреби и желби?
 • Кој е нивниот буџет?

Да ја истражите вашата конкуренција, треба да си ги поставите следниве прашања:

 • Кои се вашите конкуренти?
 • Што продаваат тие?
 • Кои се нивните цени?
 • Која е нивната маркетинг стратегија?

Да се ​​анализираат трендовите на пазарот, треба да си ги поставите следниве прашања:

 • Кои се најновите трендови во индустријата за облека?
 • Кои се популарните стилови?
 • Кои се боите кои се барани?
 1. Изберете лажат

Откако ќе го направите вашето истражување на пазарот, треба да изберете ниша како маици. Ова ќе ви помогне да ги фокусирате вашите напори и да насочите кон одредена публика.

При изборот на ниша, треба да ги земете предвид следните фактори:

 • Вашите интереси
 • Вашата стручност
 • Големината на пазарот
 • Натпреварот
 1. Поставете ја вашата продавница на Shopify

Следниот чекор е да ја поставите вашата продавница Shopify. Ова е местото каде што ќе ги продавате вашите производи.

За да ја поставите вашата продавница Shopify, треба да го направите следново:

 • Изберете план на Shopify
 • Изберете име на домен
 • Дизајнирајте ја вашата продавница
 • Додадете производи
 • Поставете испорака и плаќање
 1. Пазарирајте ја вашата продавница

Откако ќе ја поставите продавницата на Shopify, треба да ја пласирате на пазарот. Ова ќе ви помогне да достигнете потенцијални клиенти и да го придвижите сообраќајот до вашата продавница.

Постојат многу начини да ја пласирате вашата продавница Shopify. Некои од најефикасните методи вклучуваат:

 • Оптимизација на пребарувачот (СЕО)
 • Социјалните медиуми маркетинг
 • Е-мејл маркетинг
 • Рекламирање за плаќање по клик (ППЦ)
 1. Расте на вашата деловна активност

Откако ќе почнете да генерирате продажба, треба да се фокусирате на развој на вашиот бизнис. Ова може да се направи со подобрување на вашите производи и услуги, проширување на линијата на производи и нудење нови маркетинг кампањи.

Тука се и некои совети за развој на вашиот Shopify бизнис:

 • Нудат производи и услуги со висок квалитет.
 • Обезбедете одлична услуга за клиентите.
 • Изградете силен идентитет на бренд.
 • Ефикасно продавајте ја вашата продавница.

Тука се и некои примери на успешни бизниси со облека што започнаа на Shopify:

 • Реформација
 • Еверлен
 • Allbirds
 • Гласови на отворено
 • Роти

Сите овие бизниси постигнаа успех следејќи ги чекорите наведени во овој блог пост. Ако размислувате да започнете бизнис со облека, Shopify е одлична платформа за почеток.

Тука се и некои дополнителни совети за започнување бизнис со облека на Shopify:

 • Погрижете се вашите производи да бидат висококвалитетни и уникатни.
 • Понудете конкурентни цени.
 • Обезбедете одлична услуга за клиентите.
 • Изградете силен идентитет на бренд.
 • Ефикасно продавајте ја вашата продавница.

Следејќи ги овие совети, можете да ги зголемите вашите шанси за успех во започнувањето бизнис со облека на Shopify.

Подготвени сте да го надградите вашиот онлајн бизнис со облека? Тогаш не чекај повеќе - пробајте го Shopify веднаш и видете дека вашиот бизнис расте.

Преглед на Shopify: Нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...