Како да се заобиколат ѕидовите за плаќање (бесплатно читајте написи од вести)

Напишано од

Шансите се дека сте наишле на paywall претходно. Среќно се движите низ статии, истражувате или само читате за забава, а потоа одеднаш удирате во ѕид: платен ѕид. Ќе бидете информирани преку скокачки прозорец или текстуален прозорец дека не можете да читате понатаму без да се претплатите.

Тоа е непријатно и главно фрустрирачко ако сакате да прочитате една статија без да мора да платите за претплата или да се регистрирате за бесплатен пробен период што - да бидеме искрени - веројатно ќе заборавите да го откажете подоцна. 

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за заобиколувањето на ѕидовите за плаќање. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Како да ги поминете платите (TL;DR)

 1. Користете ChatGPT ⇣
 2. Користете екстензија на прелистувач за Google Chrome или Firefox ⇣
 3. Користете веб-апликација како 12ft Ladder ⇣
 4. Користете архива ⇣
 5. Користете Google Пребарајте ⇣
 6. Рачно заобиколете го ѕидот за плаќање ⇣
 7. Заобиколете ги ѕидовите за плаќање користејќи ја вашата библиотечна картичка ⇣

Но, што е точно ѕид за плаќање и дали е можно да се заобиколи? Прочитајте за да дознаете повеќе за различните типови на paywalls и како да ги заобиколите.

Но, прво, брзо одрекување. Овој пост е само за едукативни цели. Заобиколувањето на ѕидовите за плаќање може да биде спротивно на условите за користење или законите во некои области. Ние не поддржуваме незаконски или неетички дејства. Користете ги овие информации одговорно и секогаш почитувајте ги законите за авторски права и условите за користење на која било веб-страница или платформа што ја користите.

Како да ги заобиколите Paywalls

Постојат две главни категории на плати: платежни ѕидови од страна на клиентот и од страна на серверот. Ова може да звучи како непотребен технолошки жаргон, но од суштинско значење е да се разбере разликата бидејќи тоа ќе влијае на тоа како можете да го заобиколите платниот ѕид.

Платниот ѕид од страна на клиентот прво вчитува содржина во вашиот прелистувач, а потоа проверува дали вашата IP адреса има дозвола (т.е. претплата) пред да ја прикаже содржината. Ако корисникот нема дозвола, тогаш веб-локацијата ќе прикаже скокачки прозорец или преклоп со кој ќе го информира корисникот дека треба да се претплати. 

Со други зборови, содржината е веќе вчитана - таа е едноставно скриена зад преклоп. Полесно е да се користат алатки и трикови за да се заобиколи платен ѕид од страна на клиентот затоа што едноставно треба да го извлечете HTML 

Од друга страна, потешко е да се заобиколи платен ѕид од страна на серверот. Единствениот начин да го направите тоа е да ја натерате веб-локацијата да мисли дека вашиот компјутер е бот на пребарувачот.

Ајде да погледнеме неколку начини на кои можете да се обидете да ги заобиколите ѕидовите за плаќање и да пристапите до содржината што ви треба.

1. Користете ChatGPT за да ги заобиколите Paywalls

Користете ChatGPT за да ги заобиколите Paywalls
Пример за користење ChatGPT за да се заобиколи написот со ѕидови за плаќање на Атлантикот https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2023/10/airbnb-new-york-housing-market-can-match/675561/

Веројатно сте слушнале за четботот за вештачка интелигенција (AI) наречен ChatGPT. ChatGPT-4 во моментов е најновата верзија на LLM на OpenAI.

Но, веројатно не сте знаеле дека ChatGPT може да чита написи зад ѕидовите за плаќање.

За да функционира ова, треба да бидете а Претплатник на ChatGPT Pro и имаат Приклучок WebRequests овозможено.

Кога сте го овозможиле овој приклучок ChatGPT, можете да користите едноставно барање како ова за да можете да ја прочитате целата статија:

земете ја и испечатете ја целата статија
[линк до статијата]

2. Користете а Google Екстензија за Chrome или Firefox

заобиколете го ѕидот за плаќање google хром продолжување

Пристапувањето до вестите на веб-локациите за вести може да биде одличен начин да останете информирани за тековните настани, но paywalls може да биде фрустрирачка пречка за надминување.

Тешкиот ѕид за плаќање може целосно да го спречи пристапот до написите за вести, но постојат начини за лесно отстранување на ѕидовите за плаќање. Еден од методите е да се користи екстензија за заобиколување на paywall достапна за веб-прелистувачи како Google Chrome.

Оваа екстензија може автоматски да детектира ѕидови за плаќање и да ги заобиколи, овозможувајќи им на корисниците бесплатно пристап до написите за вести. Со користење на заобиколување на paywall, читателите можат лесно да пристапат до написите за вести без да се грижат дека ќе го погодат ѕидот за плаќање и ќе бидат блокирани од пристап до содржината.

Има екстензии и за двете Google Chrome и Firefox кои му овозможуваат на вашиот прелистувач да ги заобиколува ѕидовите за плаќање.

Google Наставката за заобиколување на paywall на Chrome се нарекува Bypass. Можете да го најдете во Google Веб-продавница на Chrome или на GitHub.

Заобиколувањето работи со пристап до кешираната верзија на веб-локацијата, која не може да биде блокирана со ѕид за плаќање. Инсталирањето на Bypass е едноставно со неколку кликања и е ефикасен трик за пристап до содржината со ѕидови за плаќање.

Има уште една екстензија на Chrome наречена Откажи allид, оваа апликација на Chrome ви овозможува да читате написи зад платниот ѕид дури и ако немате претплата.

За да го инсталирате, отворете ја страницата „Екстензии“ во Chrome, напишете „Unpaywall“ во лентата за пребарување и кликнете на Додади во Chrome копче.

Уште еден ефикасен Google Хром продолжување за да се заобиколат платежните ѕидови е режимот на читање. Иако режимот за читање технички не е алатка за заобиколување на ѕидовите за плаќање (ги форматира написите поинаку за да создаде поудобно искуство со читање без одвлекување и вклучува алатки за читање погодни за дислексија), генерално е успешен во пристапот до содржина надвор од платниот ѕид, исто така.

Ако сте корисник на Firefox, можете да го користите Заобиколете го додатокот за чистење на Paywalls за Mozilla Firefox. Има едноставен, бесплатен процес на инсталација со еден клик и е многу ефикасен во прескокнувањето на ѕидовите за плаќање.

Во исто време, делот „За оваа екстензија“ на Bypass Paywalls Clean ги советува корисниците кои редовно ја користат нивната алатка за пристап до содржината од истата веб-локација да размислуваат за плаќање за претплата, бидејќи „слободниот печат не може да биде одржлив без финансирање“.

Конечно, можете да го пробате Hover. Hover е екстензија на прелистувач со отворен код, што значи дека ќе работи со повеќето прелистувачи и е создадена со единствена цел да ги заобиколи ѕидовите за плаќање. Оваа екстензија неодамна беше отстранета од веб-продавницата на Chrome, но сè уште може да се најде и инсталира од GitHub

3. Користете веб-апликација (како 12 стапки)

Скала од 12 метри

Веб-прелистувачите како Google Chrome им овозможува на корисниците пристап до интернет и лесно наоѓање информации. Лентата за адреси во веб-прелистувачот е местото каде што корисниците можат да го внесат URL-то или терминот за пребарување што сакаат да го бараат.

Пребарувачите како Google може да се користи и за наоѓање информации со внесување на термини за пребарување во лентата за адреси или полето за пребарување. Дополнително, веб-архивите можат да бидат одличен ресурс за наоѓање информации кои можеби повеќе не се достапни на интернет.

Екстензиите на Chrome може да се користат и за подобрување на искуството со прелистување, со многу екстензии достапни за подобрување на резултатите од пребарувањето, блокирање реклами или дури и менување на веб-страници. Генерално, веб-прелистувачите и нивните поврзани алатки нудат многу начини за наоѓање и пристап до информации на интернет.

Ако не сакате да користите екстензија на прелистувачот, може да се проба 12ft Ladder. 12ft Ladder е веб-апликација дизајнирана да ви помогне да ги отстраните платните ѕидови лесно и брзо и не бара од вас да преземате или инсталирате ништо на вашиот компјутер или прелистувач.

Едноставно одете на веб-апликацијата и внесете ја URL-то на која било страница со ѕид за плаќање до која се обидувате да пристапите. И бум: 12ft Ladder ќе ви го отклучи. Не станува полесно од тоа!

4. Користете Archive.today или Wayback Machine

архива.денес

Интернет архивски сајтови како што се Wayback Machine or Архива.денес да им обезбеди на корисниците архивирана верзија на страницата со ѕидови за плаќање. 

Архивите се малку како временска капсула за интернет, прикажувајќи ви претходни верзии на речиси секоја веб-страница. Архивираната верзија ја содржи целата статија, но не е заштитена со ѕидот за плаќање. 

Користењето на веб-локација за архива на интернет за да се заобиколат ѕидовите за плаќање не може да биде полесно. Треба само да ја копирате врската до страницата со ѕидови за плаќање и да ја залепите во лентата за пребарување на архивата.

заобиколете го ѕидот на вестите
Пример за заобиколување на ѕидот за плаќање на FT.com - видете https://archive.ph/UUAzS

Кога ќе притиснете „enter“, архивската страница ќе ја бара архивираната верзија на статијата прикачена на URL-то што го внесовте. Ако го најде, автоматски ќе ви го отвори.

Друг начин да читате статии офлајн и да го заобиколите платежниот ѕид е да ја претворите веб-страницата во PDF.

Пребарајте ја URL-то на статијата во Googleрезултатите од пребарувањето. Во зависност од веб-страницата за вести, понекогаш можете да ја прочитате статијата ако пристапите директно од нејзината врска на Google страница со резултати од пребарување.

Еве пример на статија за Фајненшл тајмс скриена зад нивниот платен ѕид.

Но, кога ќе го копирате URL-то на написот за вести, залепете го во Google, и побарајте го, се појавува како достапно и достапно за читање.

Во овој пример, оваа вест е достапна за читање бесплатно преку веб-страницата на библиотеката на Универзитетот во Кембриџ.

Ако сè уште добивате ѕид за плаќање, обидете се со десен клик на врската внатре Google и избор Отворете ја врската во инкогнито прозорецОтворете ја врската во прозорецот InPrivate, и Отворете ја врската во нов приватен прозорец.

6. Рачно заобиколете ги Paywalls

Ако првите три методи не работат за вас, можете да се обидете рачно да ги заобиколите ѕидовите за плаќање. Овој метод вклучува конфигурирање на корисничкиот агент на вашиот веб-прелистувач да стане Googleбот. Преправајќи се дека е Google можете да ја заобиколите содржината со ѕидови за плаќање.

Режимот на програмери е корисна карактеристика достапна во многу веб-прелистувачи, вклучително и Google Хром, кој може да се користи за менување веб-страници и експериментирање со различни конфигурации.

Со режимот на развивач, корисниците можат да го проверат кодот на веб-страницата, да идентификуваат потенцијални проблеми и да направат промени на страницата HTML, CSS или JavaScript. Ова може да биде особено корисно за веб-програмерите или дизајнерите кои сакаат да ги подобрат своите вештини или да тестираат нови функции.

Сепак, режимот на програмери може да го користат и непрограмери за да експериментираат со различни распореди на страници или да ги отстранат несаканите елементи. Генерално, режимот на програмери е моќна алатка која може да им помогне на корисниците подобро да ги разберат и менуваат веб-страниците со кои комуницираат.

Овој метод е добар начин да се заобиколат некои веб-локации со платежни ѕидови од клиентот (но нема да работи за сајтови како WSJ, Washington Post итн со напредни технологии за плаќање ѕид).

Овој метод е малку покомплициран, па јас јасно ќе ги опишам чекорите овде:

 1. Отвори Google Хром во инкогнито режим и одете на страницата со ѕидови за плаќање.
google хром преглед
 1. Отворете ја конзолата. Кога ќе кликнете со десното копче на статијата, треба да видите опција која вели „проверете“. Кликнете на неа за да ја отворите конзолата.
google хром googleбот измислен paywall
 1. Одете во „Повеќе алатки“, потоа „Мрежни услови“. Треба да видите опција за „повеќе алатки“ во конзолата. Кликнете на тоа, а потоа изберете „мрежни услови“.
google условите на хром мрежата
 1. Изберете кориснички агент. До категоријата „кориснички агент“, изберете „Googleбот“ од паѓачкото мени.
googleбот
 1. Тешко освежување. Конечно, освежете ја страницата напорно со кликнување на симболот со стрелка што се врти до копчињата напред/назад.

И тоа е тоа! Сепак, треба да се забележи дека овој метод не секогаш функционира затоа што веб-локациите се разумниле и сè повеќе почнале да го блокираат.

Можете да ги извршите овие функции рачно или да преземете екстензија што ќе го направи тоа автоматски.

Како и секогаш, безбедноста на Интернет е трка во вооружување, а методите што некогаш функционирале можеби нема да бидат ефективни долго време. Сепак, вреди да се проба.

7. Заобиколете ги ѕидовите за плаќање користејќи ја вашата библиотечна картичка

Како последно средство, можете да користите картичка од библиотеката за да ја заобиколите содржината со ѕидови за плаќање преку Интернет. Како сопственик на библиотечна картичка, добивате бесплатен онлајн пристап до секакви содржини и информации, вклучувајќи пристап до WSJ, Washington Post, New York Times, Financial Times и многу други.

Користење на вашата локална библиотечна картичка ви дава онлајн пристап до актуелните и минатите изданија на националните и локалните весници и популарните списанија, како и архивите на историските весници и вестите од целиот свет.

Повеќето библиотеки обезбедуваат бесплатен и неограничен пристап до дигиталните содржини на весниците и списанијата, како во Библиотеката, така и на далечина онлајн од вашиот компјутер.

картичка за локална библиотека за да се заобиколи содржината со ѕидови за плаќање

Како да се заобиколи Paywall на мобилен уред

Ако прелистувате на вашиот мобилен уред и наидете на платен ѕид, не очајувајте: да се заобиколи платниот ѕид на вашиот мобилен уред е генерално едноставно и лесно.

Само обидете се да отворите страница на прелистувач во инкогнито режим и отворете ја статијата од таму.

Режимот Инкогнито, исто така, го прави тоа така што вашите пребарувања не се појавуваат во вашата историја и не можат лесно да се следат, додавајќи дополнителен слој на безбедност што е добра придобивка од страна.

Ако имате iPhone и инкогнито режимот не работи за вас, можете да ја преземете бесплатната апликација „Apple Shortcuts“ на Apple и изберете ја кратенката за „отклучување на paywall“. Откако ќе ја преземете кратенката, можете да кликнете со десното копче на статијата и да ја изберете опцијата „отклучи го платежниот ѕид“.

И тоа е тоа! Отклучувањето на содржината со ѕид за плаќање на мобилен уред е уште полесно отколку на компјутер.

Што се Paywalls?

вашингтон пост paywall

Платниот ѕид е најчесто користена алатка која им овозможува на публикациите и веб-локациите да ја ограничат содржината само на читателите што плаќаат. Ако статијата е скриена зад ѕидот за плаќање, не може да се пристапи без да се плати за претплата.

Кога ќе го погодите платежниот ѕид, често ќе ви биде кажано дека сте го достигнале вашиот месечен лимит на бесплатни статии или ќе ве поттикнат од скокачки прозорец да се претплатите за да продолжите да читате. Општо земено, нема да можете да продолжите со лизгање откако ќе се појави платниот ѕид.

Paywalls доаѓаат во неколку форми и големини. Има меки ѕидови за плаќање, кои им овозможуваат на корисниците пристап до ограничен број на статии месечно без претплата (на пример, The New York Times дозволува пристап до 10 бесплатни статии месечно).

Исто така има хард ѕидови за плаќање кои не ви дозволуваат пристап до некоја бесплатна содржина.

Популарни сајтови за вести со ѕидови за плаќање:

 • The New York Times
 • Вашингтон Пост
 • The Wall Street Journal
 • Игра информатор
 • Фајненшл тајмс
 • Атлетик
 • Гардијан
 • Никеи
 • Економист
 • слика
 • На Сандеј тајмс
 • Телеграф
 • Атлантикот
 • Кориере дела сера
 • Ле монд
 • Бостон Глоуб

Веб-страниците кои користат или меки или тврди ѕидови за плаќање често имаат софистицирани алатки за да се обидат да ги задржат бесплатните натоварувачи надвор. Значи, дали тоа значи дека е невозможно да се заобиколат нивните одбрани? За среќа, не е!

Најчесто поставувани прашања

Што е Paywall?

Платниот ѕид е механизам што го спроведуваат веб-локациите, особено сајтовите за вести и другите даватели на содржина, за да го ограничат пристапот до нивната содржина. Платните ѕидови бараат од корисниците да купат претплата или да направат еднократна исплата за да гледаат статии, видеа или друга содржина над одредено ограничување. Некои веб-локации нудат ограничен број на бесплатни статии пред да се активира ѕидот за плаќање, додека други бараат претплата од самиот почеток. Paywalls се користат за генерирање приходи, поддршка на креаторите на содржини и одржување на квалитетот на содржината што им се дава на читателите или гледачите.

Компоненти на технологијата на paywall:
Идентификација на корисник: Системите ги идентификуваат корисниците врз основа на различни параметри како што се IP адресата, колачињата на прелистувачот или деталите за сметката за следење на користењето и спроведување на ограничувања на платниот ѕид.
Систем за управување со содржини (CMS): CMS ја категоризира содржината на бесплатна и платена, овозможувајќи ситна контрола врз содржината што се крие зад платежниот ѕид.
Плакањето: Безбедни портали за плаќање и системи за обработка се интегрирани за безбедно и безбедно да се справат со трансакциите.
Шифрирање и безбедност: Воведени се безбедносни мерки за заштита на чувствителните кориснички податоци и спречување на неовластен пристап до содржината.

Видови на плати:
Тешки платежни ѕидови: Тие овозможуваат минимален до никаков пристап до содржината без претплата. Корисниците мора да платат за пристап до кој било материјал заштитен со тврд ѕид.
Меки платежни ѕидови (или измерени плати): Овие им овозможуваат на корисниците да пристапат до ограничен број на написи или содржини бесплатно пред да бараат плаќање.
Freemium Paywalls: Овој модел нуди мешавина од бесплатна и премиум (платена) содржина. Креаторите на содржини одлучуваат која содржина да ја стават зад ѕидот за плаќање.
Динамични Paywalls: Овие ѕидови за плаќање користат алгоритми за да ги таргетираат корисниците со поголема веројатност да се претплатат, менувајќи го нивото на пристап врз основа на различни однесувања на корисниците и други фактори.

Како можам да читам написи зад платниот ѕид, како што е платниот ѕид на Fortune или други статии со ѕидови за плаќање?

Заобиколувањето на платните ѕидови за прегледување написи зад нив или за прескокнување на ѕидовите за плаќање генерално не се препорачува, бидејќи може да ги прекрши условите за користење на веб-страницата и да ги прекрши авторските права. Веб-страниците користат ѕидови за плаќање за да генерираат приходи и да ги поддржат нивните создавачи на содржина. Ако често се среќавате со ѕидови за плаќање и сакате да гледате статии со ѕидови за плаќање, размислете да се претплатите на веб-локацијата или да ги користите нивните пробни понуди, што може да овозможи пристап до неколку бесплатни статии пред да барате плаќање.

Како можам да пристапам до неколку бесплатни статии на веб-локации со статии со ѕидови за плаќање?

Многу веб-локации со написи со ѕидови за плаќање нудат ограничен број на бесплатни статии за да им дадат на читателите вкус на нивната содржина пред да бараат претплата. За да пристапите до овие бесплатни статии, едноставно посетете ја веб-локацијата и прелистајте ја нивната содржина. Имајте на ум дека бројот на бесплатни статии може да биде ограничен и штом ќе го достигнете лимитот, можеби ќе треба да се претплатите за да продолжите да читате.

Како можам да најдам и читам написи за вести или да истражам неколку веб-локации со интересна содржина?

За да најдете и читате написи за вести, можете да посетувате добро познати веб-локации за вести или да користите апликации за собирање вести и веб-локации кои собираат содржина од различни извори. Додека истражувате, може да наидете на неколку веб-локации со интригантна содржина, и со и без ѕидови за плаќање. Ако наидете на дупликат написи, можно е содржината да е синдикирана или повторно објавена на повеќе платформи. Секогаш не заборавајте да ги почитувате условите за користење и ограничувањата на авторските права на веб-локациите што ги посетувате.

Кои се добрите и лошите страни на заобиколувањето на платите?

Добрите страни за заобиколување на платежниот ѕид се прилично очигледни: можете бесплатно да пристапите до статии и други содржини, без да чекате или да платите за скапа претплата.

Значи, кои се лошите страни? Па, тоа is форма на кражба, бидејќи пристапувате и имате корист од платената услуга без да плаќате за неа.

Едно е да се обидете да заобиколите огромна публикација како што е Вол Стрит Журнал (озлогласен платен ѕид). но многу независни писатели и новинари зависат од приходите од претплати или други платени содржини, а редовното пристапување до нивната работа без плаќање за тоа е во најдобар случај етички сомнително.

Со други зборови, добро е правилото да се обидете да ги заобиколите платежните ѕидови само кога апсолутно неопходно, а не како редовна навика.

Резиме - Како да се заобиколат Paywalls?

Сите сме доживеале досада од кликнување на статија со интересен изглед, само за да откриеме дека е невозможно да ги прочитате првите неколку реченици без да платите за претплата што не ја сакате.

Ако сте налетале на paywall и не можете или не сакате да се регистрирате за претплата, постојат неколку методи со кои можете да се обидете да го заобиколите ѕидот за плаќање и да пристапите до статијата што сакате да ја прочитате. Може да користите веб-алатка како екстензија на прелистувач или веб-апликација или алатка за архивирање како Archive.today или Wayback Machine.

Ако поради некоја причина тие методи не работат за вас, може да се обидете рачно да го заобиколите платниот ѕид со менување на конфигурациите на конзолата на веб-локацијата. Сепак, овој метод има мешани резултати (малку е комплициран и не секогаш функционира).

Генерално, најдобро е да се заобиколат ѕидовите за плаќање само кога е апсолутно неопходно, бидејќи многу веб-страници за вести и писатели зависат од приходите од платените претплати за нивната егзистенција. Ако се користат со дискреција, овие методи можат да ви помогнат да пристапите до информациите што ви се потребни без да го нарушите вашиот буџет.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...