Најдобри онлајн бизниси што ќе започнат во 2023 година (ниска цена и онлајн)

Напишано од

Ако некогаш сте сакале да ја напуштите вашата работа од девет до пет и да ја пробате целата работа „биди свој шеф“, 2023 година можеби е совршено време за тоа. Како? Од страна на започнување бизнис преку Интернет, секако.

Досега, сите моравме да се помириме со „новата нормала“ на СОВИД-19 - носење маски за лице на јавни затворени места, физичко растојание, поминување (повеќе) време на отворено, работејќи од далечина, и, се разбира, онлајн шопинг.

За да се заштитиме од коронавирусот, многумина од нас почнаа да купуваат повеќе онлајн, што создаде неверојатни деловни можности за претприемачите од целиот свет.

Не сакате вашиот онлајн бизнис да вклучува продажба на физички производи? Нема проблем - имам многу други одлични идеи. Прочитајте за да се инспирирате.

Топ 10 онлајн бизнис идеи за истражување во 2023 година

 1. Отворете продавница за Dropshipping
 2. Започнете бизнис со печатење на барање
 3. Продадете ги вашите занаети преку Интернет
 4. Станете хонорарен работник WordPress Создавач
 5. Започнете блог за храна фокусирајќи се на рецептите за фризер со воздух
 6. Стартувајте подкаст
 7. Продавајте дигитални производи на Gumroad
 8. Станете хонорарен консултант за оптимизација
 9. Станете инфлуенсер
 10. Купувајте и продавајте домени

1. Стартувајте продавница за Dropshipping

Според некои од најновите проекции, глобалната малопродажна е-трговија ќе достигне $ Трилиони 5.4 оваа година, што го покажува тоа онлајн купувањето стана една од најпопуларните онлајн активности во светот.

Среќа за сите нас кои имаме мал буџет, лансираме и водиме продавница за dropshipping не бара многу ресурси.

Овој онлајн бизнис модел е прилично едноставен: вие, на малопродажба, купете ги артиклите што ги продавате на вашата веб-страница од a производител/добавувач од трета страна и нека управува со процесот на исполнување на нарачката.

Вашата главна работа е да генерирате онлајн нарачки преку маркетинг на вашата продавница за dropshipping со се што имате (реклами на Facebook, TikTok реклами, влијателен маркетинг, содржина на блог за оптимизација, итн.).

Кога станува збор за dropshipping продавници, Клучно е изборот на одличен производ. Ова е местото каде што треба да направите опширно истражување: анализирајте ги најновите трендови и проверете ги популарните веб-страници во вашата ниша.

Ако сакате да играте безбедно, можеби ќе сакате да изберете еден од Онлајн предлози за производи на Shopify: играчки, чевли, рака, украсни шишиња, таблет компјутери, GPS навигациски системи, дигитално уметничко дело, и многу други идеи.

Други значајни деловни идеи за dropshipping вклучуваат продажба прибор за јадење од бамбус, одржливо пакување, обетки од полимерна глина, гуа ша алатки за лице, серуми со витамин Ц, и багет кеси.

Тоа се подразбира без тоа вашата малопродажна цена треба да биде повисока од цената на големо плаќате за вашиот dropshipping бизнис да биде профитабилен.

Причини за лансирање на dropshipping продавница:

 • Тоа е ниска цена и нискоризична онлајн бизнис идеја;
 • Не мора однапред да купувате производи и да ги складирате во магацин;
 • Вие не треба да се грижите за производство, пакување и испорака на вашите нарачки;
 • Вие не сте одговорни за ракување со враќањето и влезните пратки; и
 • Можете да работите од каде сакате.

продавница dropshipping

Ако сакате да научите како да поставите онлајн продавница, можеби ќе сакате да ја прочитате мојата Преглед на Shopify. Shopify е, на крајот на краиштата, најпопуларната платформа за е-трговија во моментов, која напојува над 1,700,000 бизниси во 175 земји низ целиот свет.

2. Започнете бизнис со печатење на барање

Лансирање на печатење на барање онлајн продавница е уште една бизнис идеја со ниска цена, низок ризик и висок профит. Тоа е така затоа што овде работите со а добавувач на производи со ознака додека се означува кој ги прилагодува тие производи со вашите сопствени дизајни ви наплатува откако ќе направите продажба.

можете продавајте ги вашите производи по мерка (типично маици, бејзбол капи, торби торби, чаши, налепници, Итн) по нарачка (што го објаснува името).

Услугите за печатење на барање ви го дозволуваат тоа обидете се со вашата рака во е-трговија без да се грижите за исполнување на нарачките бидејќи тоа е одговорност на вашиот добавувач.

Настрана од почетници, моделот за печатење на барање е исто така погоден за искусни сопственици на бизниси кои сакаат да тестирајте нова деловна идеја или производна линија минус ризиците поврзани со купување на залихи.

Последно, но не и најмалку важно, познати графички дизајнери можат да ги искористат предностите на услугите за печатење на барање за да ја заработат својата публика без да трошат помалку време за создавање.

Кога станува збор за наведување на вашите производи со сопствен бренд, вие имате две основни опции да изберете од:

 1. Поставете онлајн продавница користејќи Shopify, Wix или Squarespaceили друго бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија; Или
 2. Продавајте на онлајн пазар како Etsy и Амазон.

печатено

Постојат многу услуги за печатење на барање за создавање уникатни производи, но најпопуларните се, без никакво сомневање, Печатен (најдобро за облека), Гутен (соработува со меѓународни продавачи и dropshippers за печатење на производи), и Испечати (Нуди повеќе од 300 производи за печатење).

Причини да започнете бизнис со печатење на барање:

 • Се очекува вредноста на глобалниот пазар за печатење маици по нарачка да достигне 3.1 милијарди долари од 2025;
 • Не мора да купувате производи на големо или да држите какви било залихи;
 • Вие не плаќате на вашиот добавувач додека не го продадете производот; и
 • Вашиот добавувач се грижи за сè што доаѓа по продажбата, вклучително и дигитално печатење, исполнување на нарачките и испорака.

3. Продадете ги вашите занаети преку Интернет

Пандемијата на коронавирус и сите ограничувања што ги донесе во нашиот секојдневен живот, направија време и простор за многумина од нас да ја истражиме нашата креативност и (повторно) да ги откриеме активностите што ни носат радост.

Ако сте еден од овие луѓе и сакате заработете ги вашите занаетчиски вештини и страст, продажбата на вашите креации преку Интернет може да биде вашата најдобра опција.

Амазон рачно изработен

Рачно изработена облека, додатоци, накит, сапуни, свеќи, рамки за слики, и мебел - ова се само некои од многу артикли што можете да ги продадете онлајн. Можете да постави своја сопствена онлајн продавница на сигурна платформа за градење веб-страници како Shopify, Wixили Squarespace.

Ако не сакате да се мачите да дизајнирате веб-страница за вашите занаети, можете ги продаваат на онлајн пазари како Etsy, Амазон Рачно изработени, Сторенви, eBay, и iCraftGifts. Друга добра опција е да продавајте ги вашите рачно изработени производи на големо на други бизниси.

Кога поставување на вашите цени (малопродажба or големо, во зависност од вашиот бизнис модел), мора внимателно да ги погледнете вашите бројки, односно трошоците. Вашите цени треба да бидат доволно високи за да покривање на сите вашите трошоци (променлива и фиксна) и фактор во добивка.

Не грижете се, секогаш можете да ги промените вашите цени за да ја зголемите продажбата или да ги зголемите вашите профитни маржи.

Причини да ги продавате вашите занаети преку Интернет:

 • Ќе имате шанса да ја претворите вашата изработка во бизнис за правење пари;
 • Ќе можете да работите онолку или малку колку што сакате (во зависност од вашите цели);
 • Ќе имате можност да наплаќате високи цени за вашите уникатни креации.

4. Станете хонорарен работник WordPress Создавач

Во денешно време, се повеќе бизниси и организации го сфаќаат тоа Немањето онлајн присуство во 21 век практично е еднакво на самоубиство.

Сепак, не многу сопственици на бизниси и менаџери го имаат техничкото знаење што го бара дизајнирањето и водење на убава и функционална веб-страница. Ова е местото каде што ќе влезете.

Под услов да сте искусен веб развивач, можете да започнете а веб дизајн студио специјализирано за WordPress* сајтови. Зошто само WordPress сајтови?

Па, едноставно затоа што WordPress е CMS (систем за управување со содржина) кој овластува 43% од мрежата.

upwork хонорарен пазар

Иако има огромна колекција на брзо WordPress теми и бесплатно WordPress додатоци, многу компании и организации бараат стручна помош за приспособување на нивните сајтови.

Ако инвестирањето во доверлив веб хостинг сè уште не е опција за вас, можете да ги понудите вашите услуги веб-страници на хонорарни пазари како Upwork, Fiverr, и PeoplePerHour.

Причини да станете хонорарен работник WordPress развивач:

 • 43% од сите веб-локации се WordPress-подвижен, што значи дека ќе имате широк целен пазар;
 • Freelancing ви овозможува да ги изберете вашите проекти во согласност со вашиот распоред и да работите од дома;
 • Freelancing е одличен начин да го изградите вашето портфолио и да ги усовршите вашите вештини.

* Самодомаќин WordPress.org, не WordPress. Ком.

5. Започнете блог за храна фокусирајќи се на рецептите за фризер со воздух

Како што веќе сте забележале, фритезерите го зафатија светот.

Ова парче опрема за готвење ни овозможува да уживаме во нашите омилени оброци без да користиме масла, па не е ни чудо што ги има над 2 милиони месечно Google пребарува за 'фриер за воздух" повеќе од половина милион месечно Google пребарува за 'рецепти за пржење на воздухот' во САД.

Ако сте професионален готвач или развивач на рецепти, започнувањето блог за храна со фокус на рецептите за пржење со воздух може да биде совршено за вас. Ќе можете да експериментирате со шпоретот без масло и ќе им помогнете на вашите читатели да се хранат поздраво.

блог wix

Кога станува збор за блогирање, има многу одлични платформи за избор. Освен WordPress, Можете да започнете со вашето бесплатно блогирање патување на Wix, Squarespace, Weebly, Site123 и Zyro како добро.

Пишување информативна, корисна, привлечна и оптимизирана содржина за оптимизација е најважниот дел од оваа онлајн бизнис сложувалка.

Океј, сето ова звучи прекрасно, но како ќе направам заработи пари? Можете да ја заработете го вашиот блог за храна преку Филијалата маркетинг, Google реклами, и спонзорирана содржина. Ако вашиот блог прерасне во огромен успех, ќе имате шанса да привлечете приходи со имплементирање на модел на платена претплата.

Причини да започнете блог за храна фокусиран на рецепти за пржење со воздух:

 • „Воздушна фритеза“ и „рецепти за пржење со воздух“ се многу популарни теми во САД, со над 2 милиони и повеќе од 500,000 месечно. Google пребарува соодветно;
 • Успешниот блог ви дава можност да се проширите во други онлајн деловни потфати, вклучувајќи е-трговија, курсеви и, се разбира, партнерски маркетинг; и
 • Блогирањето ви помага да го подобрите вашето пишување, што е вештина што може да ви помогне во различни деловни и секојдневни ситуации.

За да избегнете скапи грешки, прочитајте го мојот чекор-по-чекор водич за почетници за тоа како да започнете блог.

6. Стартувајте подкаст

Поткастите станаа еден од најпопуларните типови на веб-содржини, особено кај младите луѓе. Експертите предвидуваат дека ќе има 140 милиони слушатели на подкасти во САД во 2023 година. Не е изненадувачки, тој број се очекува да расте во блиска иднина, погодувајќи 164 милиони во 2024 година.

Ако сте сигурни во својата вештини за комуникација, аудио уредување и управување со социјалните медиуми, започнувањето на подкаст може да биде идеално за вас.

За да ги зголемите вашите шанси за успех, ќе морате инвестираат во квалитетна аудио опрема, софтвер за снимање и хостинг на подкаст, Како и развие концепт за микро-ниша.

Зошто да не се обидете на пазарот да сите? Едноставно затоа што општите теми на подкаст нема да ви помогнат да создадете следбеници бидејќи нема да можете да допрете многу луѓе низ целата врева на Интернет.

Наоѓање на вистинската тема за вашиот подкаст не е лесна задача бидејќи треба да биде доволно тесна за да ги впие луѓето, но доволно широка за да ви овозможи да снимате многу епизоди.

Ако се чини дека не можете да смислите добри идеи, можеби ќе сакате започнете со општа листа и потоа изберете ги вашите омилени теми и стеснете ги на микро-ниши.

DIY упатства, технички прегледи, прегледи за видео игри, исхрана и специфични диети, тренинг сесии предводени од домаќинот, водени медитации, препораки и критики за книги, и алтернативно живеење (ван живот, мали домови, живеење надвор од мрежата итн.) се само некои од безбројните теми за подкаст за кои можете да размислите за специјализирање.

Добро, но како ќе заработам пари? Па, додека не ја заслужите довербата на вашите слушатели, Филијалата маркетинг ќе биде најбезбедниот начин за монетизација на вашиот подкаст. Откако вашата публика ќе достигне илјадници слушатели, ќе можете да заработите пари со создавање на Patreon страница.

Причини за лансирање на подкаст:

 • Според Статиста, 57% од Американците сте слушале аудио подкаст;
 • Кога е правилно направено, подкастирањето создава повеќе неверојатни онлајн деловни можности, вклучително и добивање спонзори и огласувачи, претворање на епизодите во објави на блогови, продавање на сопствени производи/услуги и создавање вредни врски; и
 • Вашата публика на подкаст нема да слуша пораки од вашите конкуренти (ексклузивност на подкаст).

7. Продавајте дигитални производи на Gumroad

gumroad дигитални производи

Како што некои од вас можеби веќе знаат, Gumroad е онлајн платформа која им овозможува на своите корисници да продаваат курсеви и други дигитални производи, Вклучувајќи ги и икони, emojis, C4D сцени, Создадете пакувања со четки, стрипови, готвачи, додатоци, шаблони, топ 10 листи, и крипто совети.

Ако сте експерт за теми од кој било вид, можете претворете го вашето знаење и искуство во значителен приход преку нудење онлајн часови на студентите и сите други кои сакаат да учат. Gumroad ви овозможува да поставите онлајн продавница за вашите дигитални производи на нејзината платформа и вградете ја на вашата страница.

Дополнително, Gumroad им овозможува на своите клиенти да продавај и добивај брзо плаќање. Gumroad карактеристики a флексибилен уредувач на страници тоа ти помага изградете прекрасен излог за само неколку минути.

Кога станува збор за примање плаќања, Gumroad ви го дозволува тоа креирајте едноставни членства (вашите клиенти ќе имаат пристап до вашата содржина се додека се претплатени), поставете претплати (месечно, квартално, годишно, итн.), и понудете ја вашата публика можност да ја именува нивната цена.

Причини за продаваат дигитални производи на Gumroad:

 • Gumroad нуди a слободен план за создавачи од секаков вид (не се земаат предвид надоместоците за трансакции);
 • Gumroad ви овозможува да прифаќате плаќања во различни валути, како и плаќање со PayPal и кредитна картичка;
 • Gumroad ви овозможува да креирате кодови за попуст за вашите производи; и
 • Gumroad ви дава шанса да ја зголемите вашата публика со објавување ажурирања, испраќање е-пошта и користење автоматизирани работни текови (слично на Zapier).

Се чини дека Gumroad не е вистинската платформа за вашата онлајн курс? Не грижи се, има многу други опции на располагање. Можете да го започнете вашето наставно патување на Teachable, SkillShare, Udemy, ClickBank и JVZoo.

8. Станете хонорарен консултант за оптимизација

SEO (оптимизација на пребарувачот) е клуч за онлајн бизнис успех. Добрите практики за оптимизација помагаат да се подобри видливоста на брендот на интернет, а поголемата видливост значи повеќе посети на веб-локации и повеќе можности за претворање на потенцијалните клиенти во лојални клиенти.

Во денешно време, многу сопственици на бизниси и менаџери се запознаени со придобивките од SEO. Сепак, не многу од нив го знаат индустрии за истражување на клучни зборови, оптимизација на страницата, Google Аналитика и воопшто дигитален маркетинг. Токму затоа тие ангажираат професионалци за оптимизација.

Ако сте страсни за SEO и не ви пречи постојано да учите нови работи (Google постојано ги менува своите алгоритми за пребарување), треба размислете да понудите консултантски услуги за оптимизација on хонорарни пазари како Upwork, Топтал, Fiverr, и PeoplePerHour.

Според Upwork, специјалистите за оптимизација на нејзината платформа заработуваат помеѓу 15 долари и 35 долари на час, што воопшто не е лошо. Ако успеете да изградите и одржувате силни односи со клиентите, ќе можете зголемете ја вашата часовна стапка на 75-100 долари на час или приспособете месечен држач.

И кој знае, можеби еден ден ќе го направите тоа започнете агенција за оптимизација и понудете ги вашите услуги на многу повеќе компании и организации.

Причини да станете хонорарен консултант за оптимизација:

 • Тоа е избор за кариера со голем потенцијал за финансиска награда;
 • Можете да работите онолку и често колку што сакате; и
 • Можете да работите од каде сакате.

9. Станете инфлуенсер

Дали уживате да создавате содржина за вашите сметки на социјалните мрежи? Дали вашите објави имаат тенденција да го украдат вниманието? Дали сте луѓе од народот? Ако одговоривте со „да“ на сите овие прашања, тогаш обидот да станете инфлуенсер може да биде идеја што вреди да се разгледа.

Според Statista, достигната пазарна вредност на глобалниот маркетинг на инфлуенсер $ Милијарди долари во 13.8 2021, што го покажува тоа Инфлуенсер маркетингот стана една од најпопуларните форми на онлајн маркетинг.

Како што можеби веќе знаете, ви треба а големи следбеници на социјалните мрежи да се смета за инфлуенсер или експерт во одредена ниша. За да стигнете таму, можеби ќе сакате започнете како микро-инфлуенсер или експерт меѓу вашите пријатели и врсници.

Потоа, развијте стратегија за содржина (тон и глас на авторот, фреквенција на објавување, елементи на содржина итн.), изберете ги вашите канали, креирајте веб-локација или блог, мрежа во вашата индустрија, одговорете на коментарите, следете други влијанија, и останете автентични.

Неизненадувачки, Инстаграм е водечка платформа за социјални медиуми за инфлуенсер маркетинг, Но YouTube TikTok исто така се широко користени, па можеби ќе сакате да се фокусирате на овие три.

Причини да станете инфлуенсер:

 • Соработката со брендови е исклучително профитабилна;
 • Промовирањето на брендови и нивните производи или услуги е неверојатен начин да се запознаете со основите на маркетингот, што ви дава шанса да започнете друга кариера или бизнис;
 • Влијанието е прилично лесно; и
 • Да се ​​биде инфлуенсер ви дава шанса да откриете и да работите со фантастични брендови и компании.

10. Купувајте и продавајте домени

Знам, знам, тргувам имиња на домени е толку 2009 година. Сепак, овој древен за многу луѓе бизнис модел сè уште не е мртов. Се уште има фирми и претприемачи бараат да купат одредени имиња на домени.

Имињата на домени се исклучително важни бидејќи тие зголемување на свеста за брендот и привлекување клиенти, што објаснува зошто многу компании и поединци се подготвени да платат врвен долар за доменот што го сакаат.

Процесот на превртување на домени е многу јасен: вие само купувајте домени и продавајте ги за профит. Најбезбедниот начин да се успее е да купувајте пократки имиња на домени кои имаат потенцијал да се продаваат подоцна евтини хостинг планови. Најдобрите регистратори на домени за купување имиња на домени се GoDaddy or NameCheap.

Цените на доменот на GoDaddy започнуваат од 0.01 $ за домени .com за првата година ако купите 2 години (ќе ви се наплаќаат 18.99 долари за втората година).

NameCheap, од друга страна, има специјална промоција за нови клиенти - тие можат добијте домен .com за 5.98 долари за првата година на регистрација (редовната цена е 8.98 долари годишно).

флипа

Кога станува збор за продажба на домени, Вие можете:

 1. Наведете ги вашите домени за продажба на платформи како Флипа (ќе задржат процент од продажбата); или
 2. Продадете ги вашите домени приватно од создавање на целни страници со вашите информации за контакт и цената на доменот за кој станува збор (ова може да биде незгодно ако немате врски).

Причини за купување и продавање на домени:

 • Превртувањето на доменот е деловен потфат со низок стрес;
 • Превртувањето на доменот е релативно лесно; и
 • Започнувањето со тргување со домени може да чини помалку од 10 долари годишно.

Забелешка: Иако е интересна онлајн бизнис идеја, тргувањето со домени може да биде ризично, особено ако купите стотици имиња на домени за краток период.

Кои деловни индустрии ќе напредуваат во 2023 година

Пандемијата COVID-19 го промени бројот на луѓе кои работат и како вработените гледаат на нивниот работен живот. Како резултат на тоа, се зборуваше за „Голема оставка“ доаѓање. Со толку многу луѓе отпуштени или оставени од работа поради која било причина, може да има повеќе идни претприемачи кои сакаат да заработат приход по свои услови. 

Има многу индустрии и типови на бизниси кои ќе напредуваат во 2023 година. Многу од овие бизниси ќе бидат дигитални и ќе им овозможат на претприемачите да работат од далечина и да ги контролираат своите часови. 

Виртуелни настани и вебинари

За време на пандемијата СОВИД-19, одржувањето на какви било онлајн настани или средби со колеги преку Зум стана норма. Има одредени предности за хостирање на настан онлајн наместо во реалниот живот. 

Благодарение на ова, хостирањето виртуелни настани (како вебинари) и конференции имаат цела индустрија сама по себе. Дефинитивно има шанса за тоа виртуелните настани ќе останат, дури и кога работите „ќе се вратат во нормала“. 

Со виртуелни настани, повеќе луѓе ќе можат да присуствуваат на нив. Ако најдете виртуелен настан, ако живеете во Њујорк, можете да присуствувате на настан во Лондон или Пекинг. Без апликации како што се Zoom, Microsoft Teams и така натаму, помалку луѓе би присуствувале на какви било настани. 

на ко-основачот на Twine, Кобурн Лоренс, изјави дека посетеноста на виртуелните настани била четири или пет повеќе од личните настани. Постојат можности за работа за планирање, хостирање и изведување на овие виртуелни конференции и настани со голема посетеност за виртуелни настани. 

Здравје и фитнес

Индустријата за здравје и благосостојба веќе беше добро воспоставена пред пандемијата COVID-19. Според McKinsey & Company, велнес индустријата беше во вредност од повеќе од 1.5 трилиони долари, сè уште расте. 

Но, пандемијата СОВИД-19 го промени начинот на кој луѓето размислуваат за своето здравје и благосостојба. Оваа промена беше пријавена од Блумберг во јануари 2021 година оваа година. Луѓето почнаа да се фокусираат на повеќе од само нивното „тело на плажа“. 

Луѓето мораа да најдат нови начини да останат здрави додека се дома. На Објави Вашингтон пост дека луѓето ја гледаат предноста од вежбањето дома. 

Acumen Истражување и консалтинг изјави дека домашната фитнес индустрија ќе порасне за 4.7% до 2027 година. 

Овој можен раст создаде можност за апликации за здравје и фитнес. На Светскиот економски форум објавија дека во текот на првата половина на 2020 година, преземањето на апликации за здравје и фитнес порасна за речиси 50%. 

Исто така, има растечки тренд кај луѓето кои уживаат во физички излети и активности кои не се главно за вежбање. Тие ќе вклучуваат качување, планинарење и боречки вештини. 

Хонорарен бизнис

Порано имаше време кога од понеделник до петок, 9-5 работа беше норма. Но, со напредокот на онлајн-врската и пандемијата, принудувањето на сите да работат од дома, го промени начинот на кој луѓето гледаат на работата. 

A Форбс статија објавија дека работниците сфатиле дека на компаниите им се потребни повеќе отколку што им се потребни. Ова сознание доведе до тоа се повеќе и повеќе луѓе да се држат за нивните работни места од соништата или дури и да штрајкуваат независно. 

Оваа промена доведе до зголемување на хонорарците. Во 2020 година, објави NPR дека „милиони“ се свртеа кон хонорарна работа. на Upwork Хонорарен Напред изјави дека 59 милиони Американци имале хонорарна работа. 

Со станување на милиони Американци freelancers, некои бизниси им помагаат на работниците да го пронајдат својот пат во нивната нова работна средина. Постојат платформи како што се Upwork каде freelancerможат да креираат портфолио и профил рекламирање на нивните услуги. 

Со се повеќе и повеќе луѓе стануваат freelancers, ќе има зголемена побарувачка за веб-локации да ракуваат со нивните портфолија и да помогнат freelancerнајдете работа. Овие портфолио веб-страници ќе треба да се истакнат на многу конкурентен пазар. 

Реновирање на домот и внатрешен дизајн

Во 2021, Пронајдена е Статиста дека многу Американци купиле нови домови. Купувањето нови домови доведе до драстично зголемување на индустријата за внатрешен дизајн и реновирање на домови. Дури и кога луѓето не купиле нов дом, ја зајакна оваа индустрија со преуредување на нивните домови. 

Имаше зголемување на продажба за подобрување на домот помеѓу мај и јуни 2020 година. Има многу услуги кои им помагаат на клиентите при реновирање на домовите и проекти за сам на себе. 

Во 2021, студија Houzz & Home покажа дека трошоците за подобрување на домот се зголемиле за 15%. Имаше и еден зголемување на реновирањето на надворешните простори. Ова зголемување беше резултат на тоа што луѓето сакаа да поминуваат повеќе време на отворено. 

Има многу можности за вас и за другите потенцијални претприемачи да креирате онлајн платформа за продажба на опрема за подобрување на домот или дури и да обезбедите услуги на клиентите. Има потенцијал за давање онлајн упатства за внатрешен дизајн и подобрување на домот. 

Услуги за нега на домашни миленици

Пандемијата принуди многу луѓе во изолација и повеќе време на нивните раце. Осаменоста доведе до тоа повеќе Американци да посвојуваат домашни миленици во последната година. Во согласност со ASPCA, еден од пет луѓе посвоил куче или мачка помеѓу мај 2020 и мај 2021 година. 

Зголемувањето на посвојувањето миленичиња доведе до драстичен пораст на трошоците поврзани со домашни миленици. На Американско здружение за производи за домашни миленици (APPA) откриле дека трошоците за домашни миленици пораснале од 97.1 милијарди долари на 103.6 милијарди долари во истото време. 

Имаше драстична потреба од услуги за нега на домашни миленици како што се чешлање, одење, тренирање, па дури и хранење. Оваа потреба дава голема можност за новите претприемачи да се пробијат во онлајн индустријата за домашни миленици. 

Постојат онлајн продавници специјално за домашни миленици, како на пр Тафт и шепа Чекај. Дури и онлајн платформи како што се Watchdog Labs помогнете им на родителите на домашни миленици да ја најдат најдобрата храна за домашни миленици за нивните крзнени придружници.

Има дури и нешто да им помогне на оние кои ги изгубиле своите придружници. Некои веб-локации може да ги наведат ожалостените родители на домашни миленици услуги за советување и терапија. Компаниите како што е Eterneva можат да произведуваат дијаманти направени во лабораторија од пепелта на вашето доцно милениче. 

Производи и услуги за одржливост

NYU Stern спроведе истражување на пазарот што покажа дека „производите на пазарот на одржливост пораснаа 7.1 пати побрзо од производите кои не се продаваат како одржливи“. Денес, повеќе луѓе се свесни дека нивните постапки ќе влијаат на животната средина, што ги промени нивните модели на купување. 

Истражување на пазарот на GWI откриле дека повеќе од 50% од клиентите сакале (и сè уште сакаат) рециклирање или помалку пакување со нивната стока. Исто така, покажа дека 48% сакаат подостапни еколошки стоки. Покрај тоа, 44% од клиентите сакале нивните производи да бидат поприродни. 

Претприемачите можат да обезбедат зелени услуги преку Интернет. На пример, агенциите за дигитален маркетинг или рекламирање се фокусираат на еколошки индустрии и зелена економија. Новите претприемачи можат да создадат еколошки онлајн малопродажен бизнис. 

Само имајте на ум дека новите бизниси ја преплавија индустријата за одржливост, што им отежнува на клиентите да го најдат својот пат. Новите претприемачи можат да го искористат ова за да создадат образовни услуги за да им помогнат на овие клиенти. 

Бебе и родителство

Друг просперитетен онлајн бизнис сектор е родителството и индустријата за бебиња. На НПД најде дека родителите трошат многу пари на стоки за своите деца. Во 2020 година, организацијата откри дека оваа индустрија генерирала 7.35 милијарди долари. 

Во 2020 година, родителите потрошиле 587.5 милиони долари на безбедносни производи за нивните деца. Оваа сума е зголемена за 35% од 2019 година. Овие производи вклучуваат капи за бебиња и други производи за здравје и негување.  

Исто така, има зголемување од 17% од 2019 година (952.1 милиони американски долари) во продажбата на мебел за бебиња и деца. Најпродаваните беа мебел за бебиња, кревети за мали деца и креветчиња. 

Родителите потрошиле и 963.6 милиони долари на производи за да ги забавуваат своите деца. Тие вклучуваат лулашки и седишта/скокачи. 

Машки производи за убавина

Индустријата за убавина отсекогаш била индустрија во подем. Повеќето луѓе ќе мислат дека клиент број еден во индустријата би биле жените. Но, најзначајните растечки приходи на индустријата доаѓаат од производите наменети за машки клиенти. 

Сојузничкото истражување на пазарот откри дека индустријата за машки чешлање „пораснала експоненцијално во текот на изминатата деценија и треба да хит 166 милијарди долари од 2022". 

Според Извештај на CBS News, глобалната истражувачка фирма Mintel откри дека повеќето мажи Gen Z во САД сакаат производи за убавина без род. Тие, исто така, не се заинтересирани за производи спакувани во вообичаените машки бои. 

Во извештајот се наведува дека „9% од мажите од Gen Z велат дека користат некоја форма на полесна шминка „без шминка“, без разлика дали се работи за затемнети навлажнувачки крем, BB крем или CC (корекција на боја) крем“.

Постои зголемена побарувачка за побезбедни и нетоксични производи за убавина. Според А Извештај за бренд Суштина, „чистата“ индустрија за убавина се очекува да порасне од 5.4 милијарди долари во 2020 година на 11.6 милијарди долари во 2027 година. 

Овој тренд значи дека постојат празнини на пазарот што би можеле да ги искористат новите претприемачи. Онлајн бизнисите во индустријата за убавина може да вклучуваат онлајн продавница за малопродажба специјализирана за производи за машка убавина и нега или чисти производи за убавина. 

храна

Ако отсекогаш сте имале страст за добра храна, но ви сметало дека отворањето ресторан е премногу скапо, тогаш ви препорачувам да создадете бизнис со камион за храна или духови (виртуелна кујна). 

Дух или виртуелна кујна може да се замисли како посебна кујна што бизнисите ја користат само за нарачки за испорака. Додека пандемијата принуди многу ресторани да ги затворат своите врати, овие кујни профитираа. Нивната предност е што овие кујни можат да нудат услуги за испорака и носење храна на клиентите.

Статија во списанието QSR истакна дека кујните на духови можат да работат без трошоците да бидат на „премиум локации“.

Реновирање и уредување на домот

Од пандемијата COVID-19, повеќе луѓе работат од дома. Повеќе луѓе кои работат од дома можеби ги навеле да сакаат да ја подобрат својата околина.

Според групата НПД, во 2020 година, работниците потрошија пари за да ги надградат своите бањи и кујни. Групата, исто така, откри дека продажбата на бои се зголемила за 16%, а приходите од продажбата на подобрување на домот се зголемиле за 22%. 

Зголемувањето на продажбата значи дека новите претприемачи можат да создадат уникатни онлајн продавници или платформи за онлајн услуги за да им помогнат на потрошувачите. Бидејќи далечинската работа е тука за да остане со или без пандемијата, онлајн продавниците и услугите што им помагаат на потрошувачите во оваа индустрија ќе бидат многу барани некое време. 

Играчки

Индустријата за играчки е уште една ветувачка индустрија за новите онлајн претприемачи. Според НПД, продажбата на играчки на мало продолжи да расте. Во 2020 година, продажбата на играчки оствари приход од 25.1 милијарди долари. Поголемиот дел од овие продажби беа завршени преку Интернет, што порасна за 75% помеѓу 2019 и 2020 година. 

Најпродаваните играчки вклучуваат градежни комплети (+26%), игри (+29%), мода кукли и додатоци (+56%), спортски играчки кои имаат скутери, скејтборди и лизгалки (+31%) и играчки за летната сезона (+24%). 

NPD препорача продавачите на играчки да понудат опција за купување преку Интернет, за подигање во продавница (BOPIS) или за подигање покрај тротоарите бидејќи тоа би било попогодно за родителите кои брзаат. 

Резиме

Интернетот е место полно со деловни можности и идеи за онлајн странични гужви. Не треба да потрошите мало богатство за да започнете онлајн бизнис и да започнете да заработувате пари. Треба само да го направите вашето истражување, да пронајдете идеја што одговара на вашите вештини и начин на живот и да играте паметно.

Повеќето од онлајн бизнис идеите споменати погоре ви даваат шанса да започнете мали и да се зголемувате откако ќе создадете силен идентитет на брендот.

Запомнете: за одржливиот онлајн успех е потребно време, па затоа трпението е клучна доблест за сите претприемачи.

Често поставувани прашања

Кој беше најдобриот онлајн бизнис за почеток во 2022 година?

Најдобриот веб-бизнис за почеток во 2022 година зависи од вашите вештини, интереси и буџет. Сепак, некои од најпопуларните и најпрофитабилните онлајн странични гужви за 2022 година вклучуваат:
Е-трговија: Продажбата на производи преку Интернет е одличен начин да започнете сопствен бизнис, а постојат многу различни начини да го направите тоа. Можете да отворите сопствена онлајн продавница, да продавате на пазари како Amazon и eBay или dropship производи од други добавувачи.
Хонорарци: Ако имате вештини за пишување, дизајн, развој или други области, можете да започнете хонорарен бизнис и да ги нудите своите услуги на клиенти ширум светот.
Филијален маркетинг: Филијалата на маркетингот е начин да се заработат провизии преку промовирање на производи или услуги на други луѓе. Можете да се приклучите на придружните програми и потоа да ги промовирате производите или услугите на вашата веб-страница, блог или канали на социјалните медиуми.
Создавање содржина: Ако сте добри во креирањето содржина, можете да отворите блог, подкаст или канал на YouTube и да ги монетизирате преку рекламирање, спонзорства или продавање на сопствени производи и услуги.
Курсеви преку Интернет: Ако имате експертиза во одредена област, можете да креирате и продавате онлајн курсеви за да ги научите другите што знаете.

Како да започнете мал онлајн бизнис?

За да започнете онлајн бизнис потребно е внимателно да планирате. Клучно е да се има јасно разбирање за чекорите вклучени во воспоставувањето на онлајн присуство.

Мора да се земат предвид различни фактори, како што се идентификување на нишаниот пазар, развивање силна деловна идеја и креирање стратешки маркетинг план.

Само со пребарување во Google „Како да започнете онлајн бизнис“ или „најдобрите онлајн странични гужви“ ќе ви дадат куп идеи за тоа каде да започнете и како да го направите тоа.

Кои се првите десет онлајн бизниси?

Во огромниот пејсаж на интернет, постојат бројни успешни странични гужви на интернет кои се здобија со популарност и постигнаа извонреден финансиски успех. Не може да се разговара за онлајн бизнис арената без да се споменат првите десет онлајн бизниси кои успеале да напредуваат во услови на жестока конкуренција. Овие бизниси не само што ја искористија моќта на дигиталното царство, туку и искористија иновативни стратегии за да се вклучат со клиентите и да испорачаат исклучителни услуги. 

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.