Комплет со алатки за далечински работник (10 алатки што мора да ги имате за работа од далечина)

Дури и пред да започне пандемијата, луѓето веќе работеа од далечина. Но, кога се појави пандемијата СОВИД-19, работата на далечина стана неопходност за поголемиот дел од светот. Еве јас ќе ве прошетам низ алатки за далечинска работа ќе треба ефикасно да работите од дома или од каде било.

Барањата за работа за работа на далечина се зголемија за 460% во последните две години како што информираат од CNBC. Далечинско работење е тука да остане. Според Гартнер, 48% од вработените ќе работат на далечина барем дел од времето дури и по завршувањето на пандемијата. Најдете повеќе интересни статистика за далечинско работење овде.

Топ 10 основни алатки за далечинско работење за 2024 година

1 Зум

зум
 • тип: Видео конференции / онлајн состанок
 • Алтернатива: Google ги исполнува
 • Веб-страница: www.zoom.us

Е-пошта е одлична за мали разговори и резимеа. Но, ако сакате да му објасните нешто на некој од вашиот тим, треба да го направите тоа лично. Втората најдобра опција е видео состанок на интернет. зум е Алатка за видео конференции што ги прави виртуелните состаноци едноставно како закажување на вашиот календар.

Најдобриот дел за Zoom е тоа што е најкористена апликација за видео конференции низ светот. Значи, без разлика дали се среќавате со некој од вашиот тим или клиент во странство, можете да бидете сигурни дека тие веројатно веќе користат Зум.

Zoom нуди неограничени состаноци еден-на-еден со a Бесплатно временско ограничување од 30 часа по состанок. Можете исто така да правите групни состаноци со најмногу 100 учесници до 40 минути бесплатно. Ако сакате подолги состаноци со повеќе учесници, цената на Zoom започнува од само 14.99 долари месечно по корисник.

2 Slack

гасена
 • тип: Тимска комуникација / тимски разговор
 • Алтернатива: Google разговарате
 • Веб-страница: slack.com

Гасена is тимска комуникација на стероиди. Е-поштата е бавна и незгодна. Slack му овозможува на целиот тим да остане во контакт преку инстант пораки. Тоа ја олеснува работната комуникација како и разговорот со вашите пријатели на Facebook Messenger.

Најдобриот дел за Slack е тоа што ви овозможува да креирате повеќе соби за вашите тимови. Може да имате една просторија за маркетинг каде што ќе разговарате за сите работи за маркетинг; и друг за извештаи за грешки. Лабавото го олеснува за сите во вашиот тим да останат на истата страница. Исто така, нуди пораки еден-на-еден каде што можете приватно да праќате пораки на некој од вашите соиграчи.

Slack нуди и гласовни и видео повици со вашите соиграчи преку апликацијата. Бесплатниот план нуди само разговори еден-на-еден преку повици, но нивниот Про план дозволува групни повици до 15 соиграчи.

Тие имаат бесплатен план кој ви овозможува пристап до до 10,000 од најновите пораки на вашиот тим. Можете да надградите за да имате пристап до целосната историја. Нивната цена започнува од само 6.67 долари месечно по корисник.

3. Трелло

решетки

Trello Ви овозможува да креирајте Kanban табли за да управувате со вашата работа и вашиот личен живот. Без разлика дали треба да управувате со еден проект или десетици клиенти, Trello може да направи се.

Структурата Kanban на Trello ви овозможува да внимавате и на макро и на микро на вашите проекти. Можете да ги видите сите картички поврзани со вашиот проект на едно место и да го видите нивниот статус.

Најдобриот дел за Trello е тоа што нуди стотици „Power-ups“ можете да додадете на вашите табли. Напојувањата додаваат повеќе функционалност на вашите табли. Достапни се напојувања за интеграција како Jira, Asana, Gmail, Slack итн.

Има и напојувања кои го олеснуваат управувањето со вашите проекти, како што е популарното напојување одобрувања што ви овозможува да добиете одобрение за картичките од вашите соиграчи.

Една од причините зошто луѓето толку многу го сакаат Трело е заедницата Трело. Можете лесно да најдете шаблони за речиси се:

Има илјадници луѓе кои го користат Trello за да управуваат со нивните лични животи и навики за читање. Можете да ги користите нивните шаблони Trello бесплатно.

4. Evernote

некогаш се напомене

Evernote е се-во-едно апликација за земање белешки што ви помага да управувате со сè, од вашиот работен живот до вашиот личен живот и сè помеѓу.

Evernote може да изгледа како основна апликација за земање белешки на прв поглед, но тоа е многу повеќе од тоа. Можете да го користите за фаќајте белешки за време на повиците на клиентот. Можете да го користите за управувајте со вашите проекти. Или можете да го користите како личен дневник. Можностите се бескрајни.

Најдобриот дел за Evernote е тоа што мобилната апликација нуди функција за брзо снимање што го прави навистина лесно да ги запишете вашите мисли и веднаш да снимите што е вредно.

5. Sync.com

sync.com

Sync е една од најдобрите платформи за безбедно складирање во облак. Ако работите со тим, знаете колку е важно да се биде на иста страна. Ако споделувате датотеки со вашите соиграчи преку е-пошта, ќе мора да ги споделувате, повторно и повторно, секој пат кога ќе направите промена.

Ова е местото каде што SyncФункцијата за споделување свети. Ти можеш споделување датотеки и папки со целиот ваш тим со само споделување на врската. Исто така, им овозможува на вашите соиграчи да коментираат за поединечни датотеки за да ви дадат повратни информации.

Една од причините зошто сакам Sync е тоа безбедност на ниво на претпријатие. Вашите датотеки се безбедни колку што можат Sync.com. Sync доаѓа со апликации за сите ваши уреди што ви овозможуваат пристап до вашите датотеки за складирање облак од каде било. pCloud е второпласирана и можете да научите како Sync.com vs pCloud спореди овде.

6. Разбој

разбој
 • тип: Снимање на видео екран / видео пораки
 • Алтернатива: Камтазија
 • Веб-страница: www.loom.com

Разбој е апликација за снимање видео на екранот што ви ја олеснува соработката со клиентите и соиграчите. Тоа го прави процесот на снимање на вашиот екран лесно како кликнување на неколку копчиња

Најдобриот дел за Loom е тоа што нуди многу интерактивни алатки за цртање, како што е пенкало за да ви помогне да ги илустрирате вашите поенти во вашето видео. Друга причина зошто го сакаме е тоа што ви овозможува да ги споделувате вашите снимки од екранот со споделување врска.

Нема потреба да го прикачувате на услуга за складирање облак или да го прикачите на е-пошта. Само испратете линк на вашите клиенти и соиграчи. За разлика од другите снимање на екранот апликации, Разбој го додава вашето лице на снимката за да ја направи поличена.

Разбој може да ви го олесни тоа дајте повратни информации на вашите соиграчи и објасни ги работите на вашите клиенти. Тоа е неопходност во оддалечениот свет.

7. Вклучи песна

вклучи песна
 • тип: Следење на време / управување со времето
 • Алтернатива: Жетва
 • Веб-страница: www.toggl.com

Вклучи песна е алатка за следење време што ви овозможува да го следите вашето време и да анализирате каде го трошите.

Ако сте freelancer, Toggl е задолжително. Тоа ви овозможува да снимајте го вашето време, означете го и категоризирајте го. Исто така, ви овозможува да следите колку време трошите на проектот на клиентот.

Не само тоа, туку ви овозможува и да им испратите ан фактура за вашето време директно од апликацијата Toggl.

Најдобриот дел од Toggl што го прави корисен за сите далечински работници е тоа што ви го дозволува тоа управувајте со вашето време. Со мерење на што го трошите вашето време, можете да почнете да гледате обрасци што ќе ви овозможат подобро да управувате со вашето време.

8.TeamViewer

teamviewer
 • тип: Далечинска работна површина / далечински пристап
 • Алтернатива: LogMeIn
 • Веб-страница: www.teamviewer.com

TeamViewer е една од најдобрите алатки за тимска соработка. Тоа ви овозможува да ја видите контролира туѓ компјутер. Ако и вие и вашиот соиграч го имате инсталирано на вашите компјутери, можете да ги контролирате глувчето и тастатурата на вашиот соиграч од вашиот компјутер.

Помагањето некому да реши проблем преку е-пошта може да потроши повеќе од еден час. Правејќи го тоа за нив преку TeamViewer може да го намали тоа време на половина.

TeamViewer е корисен дури и кога не треба да контролирате нечиј компјутер. Нивната технологија го прави тоа најдобар избор за гледање на екранот на друго лице. За разлика од другите апликации кои дозволуваат споделување екрани, со TeamViewer, нема задоцнување и сè изгледа кристално јасно.

9. Canva

canva
 • тип: Онлајн веб дизајн / графички дизајн
 • Алтернатива: VistaCreate (порано Crello)
 • Веб-страница: www.canva.com

Canva е онлајн платформа за веб дизајн и графички дизајн и е најлесниот начин да креирате слики со професионален изглед социјални медиуми и маркетинг на содржина без ангажирање професионалец.

Тоа ви овозможува сами да правите слики од социјалните мрежи со лесни за употреба алатки без претходно искуство. Се користи од професионални тимови ширум светот за да заштедете време и произведувајте висококвалитетна содржина.

Најдобриот дел е тоа што доаѓа со илјадници веб дизајн шаблони можете да го користите за речиси сè. Сакате да објавите инспиративен цитат на Instagram? Имаат стотици шаблони за тоа. Потребна е нова минијатурна слика за вашата Видеа на YouTube? Имаат стотици шаблони за тоа. Истото за Facebook Twitter.

Canva доаѓа и со одлично карактеристики на тимска соработка. Можете буквално да го уредувате истиот дизајнерски документ со вашите соиграчи со нивната соработка во реално време. Само споделете врска со нив. Исто така, ви овозможува да им дозволите на вашите соиграчи да остават повратни информации. Можете исто така да креирајте бесплатна веб-страница на една страница во Canva.

Проверете го мојот детален Преглед на Canva Pro за 2024 година овде.

10. NordVPN

nordvpn

NordVPN е еден од највисоко оценети VPN услуги на Интернет, тоа е исто така најдобар VPN за далечински работници. Тоа не само што ви дозволува сменете ја вашата локација и сокријте го вашиот идентитет онлајн, исто така може направете го веб-прелистувањето побезбедно и побезбедно.

Секој пат кога ќе посетите веб-локација, вашиот давател на интернет услуги може да види што гледате. Не само тоа, напаѓачот може да го види и ако се работи за несигурна врска. NordVPN тунели сообраќај преку нивните сервери со тоа што го шифрира. На овој начин, ниту вашиот интернет провајдер, ниту напаѓачите не можат да видат кои веб-локации сте ги посетиле.

мост VPN услуги се бавни и го влошуваат вашето искуство со сурфање на интернет. Она што е полошо е што повеќето VPN услуги не можат правилно да проследуваат видео на нивната мрежа. NordVPN од друга страна е еден од најбрзите во бизнисот и нема да ја забави брзината на вашата врска.

Резиме – Најдобри алатки за работа од далечина 2024 година

Овие далечински алатки за работа од дома не само што ќе го направат зголемете ја вашата продуктивност но и многу ќе ви го олесни животот.

Од управување со клиенти до следење на времето, овие алатки се сè што ви треба за да ја совладате далечинската работа.

 • Ако сте freelancer, дефинитивно ви треба Вклучи песна, Sync, и Разбој.
 • Ако работите со тим, Sync, Loom, TeamViewer и Trello ќе ви заштеди десетици часови одење напред-назад.
 • Ако работите каков било вид работа на далечина, ви треба Зумирајте, NordVPN и Evernote.
 • Ако сте онлајн страна Hustler, ти треба Трелло, Sync, и NordVPN.

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Почетна » Продуктивноста » Комплет со алатки за далечински работник (10 алатки што мора да ги имате за работа од далечина)

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...