7 најдобри алтернативи за проток на веб (и 3 конкуренти што треба да се избегнуваат во 2023 година)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Webflow е градител на веб-страници наменет за веб-дизајнери и не бара никакви вештини за кодирање. Сепак, негативната страна е тоа што има стрмна крива на учење и висока цена, што значи дека не е навистина за почетници. Овие се пријателски за почетници Алтернативи на проток на веб ⇣ нудат подобри и поевтини функции за градење на вашата веб-страница.

Од 16 долари месечно

Изберете од 500+ приспособливи шаблони за веб-локации

Брзо резиме:

 • Најдобра севкупна алтернатива на Webflow: WordPress ⇣ – сета слобода за прилагодување што можете да ја најдете во Webflow, но поевтина и полесна за ракување.
 • Финалист: Wix ⇣ – веб-страници со прекрасен изглед со извонредна функционалност и навистина лесни за правење.
 • Најдобра алтернатива за е-трговија: Shopify ⇣ – водечки светски провајдер на софтвер за е-трговија за изградба на онлајн продавници.
 • Најдобра евтина алтернатива на Webflow: Градител на веб-страница на Хостингер ⇣ – најмногу буџетски создавач на сајтови за започнување на вашиот прв професионален блог или онлајн портфолио, како и веб-локација за мал бизнис.

TL; ДР Со премногу опции таму, најважно е да знаете што сакате од вашата страница и да го земете предвид вашиот буџет. Ако сакате најслична алтернатива на Webflow во однос на различни алатки и опции за прилагодување, но поевтина, тогаш WordPress е дефинитивно добар избор.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за Webflow. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Ако барате лесен за користење, влечење и спушти градител со одлична функционалност и изглед, тогаш Squarespace Wix се таму за да го спасат денот. И последно, но не и најмалку важно, ако имате ограничен буџет и сакате поедноставен сајт, тогаш препорачувам Градител на веб-страници на Хостингер or Site123.

ДЕЛ

Изберете од 500+ приспособливи шаблони за веб-локации

Од 16 долари месечно

Во денешно време, повеќе не треба да бидете умешни во кодирање или веб развој за да создадете професионален изглед веб-страница или е-трговија чување. Webflow е градител на веб-страници наменет за веб-дизајнери и не бара никакви вештини за кодирање. Сепак, негативната страна е тоа што има стрмна крива на учење и висока цена, што значи дека не е навистина за почетници. 

Тоа е каде што Алтернативи на проток на веб Ова се лесни за користење создавачи на веб-локации, дизајнирани како едноставни онлајн алатки со кои секој може да се справи, без оглед на нивната професионална позадина. Главниот проблем е што во моментов има многу алтернативи на Webflow на пазарот. Па, како можете да го најдете оној кој е најдобар за вашиот бизнис или блог? 

Најдобрите алтернативи за проток на веб за 2023 година

Еве ќе се обидам да одговорам на тоа прашање. ќе поминам низ најдобрите конкуренти на Webflow таму и ќе ви помогне да донесете поинформирана одлука на крајот.

1. Wordpress.org (најдобра севкупна алтернатива на Webflow)

wordpress org
 • Официјален веб-сајт: https://wordpress.org
 • WordPress софтверот е со отворен код и бесплатен за користење
 • Повеќе од 10.000 теми и приклучоци за избор

Wordpress. Организации е градител на веб-страници и на најшироко користен CMS (систем за управување со содржина) на Интернет, напојување 42% од СИТЕ веб-страници. Wordpress.org ви овозможува бесплатно да го преземете и инсталирате CMS и софтверот за градење веб-страници на вашиот компјутер и да го менувате како што сакате.

Можете да ги користите Wordpress.org до креирајте секаков вид веб-страница бесплатно ви се допаѓа - блог, бизнис за е-трговија, поедноставна онлајн продавница, страница за членство или само целна страница, меѓу многу други опции. 

Добрите

 • Имате целосна контрола на вашата веб-страница - ги поседувате сите податоци на веб-локацијата;
 • Можете да го прилагодите вашиот сајт како што сакате;
 • Избор од над 55.000 приклучоци (бесплатни и платени) кои можете да ги користите за безбедност и резервна копија на податоци, CSS, прилагодување, уредување, подобра брзина, оптимизација на страницата итн.;
 • Повеќе од 8.000 бесплатни брзо WordPress теми можете да изберете и да менувате според вашите потреби и вкусови;
 • Лесен за употреба, бесплатен CMS софтвер со отворен код;
 • Можете да прикажувате свои реклами и да не морате да ги споделувате приходите со платформата;
 • Оттогаш можете лесно да креирате повеќејазични сајтови Wordpress.org е преведен на повеќе од 65 јазици.
wordpress градител

Конс

 • И покрај тоа што Wordpress.org е бесплатен CMS, тоа е само-хостирано, сепак ќе треба да платите за веб хостинг.
 • Исто така, понекогаш можете да најдете евтини веб-домаќини за помалку од 2 долари месечно. Цените на хостинг се движат широко и тоа ќе зависи од вашиот буџет и потребите на веб-страницата. 
 • Бидејќи во голема мера се управува самостојно, ќе треба да се грижите и за одржување, безбедност, ажурирања и резервна копија на податоците. Дел од ова може да го направи давателот на хостинг, но ќе чини повеќе.
 • Ќе треба да ја преземете и инсталирате платформата. 
 • Многу теми и приклучоци и принципот на отворен код исто така подразбираат чести ажурирања. Овие ажурирања понекогаш може да го урнат вашиот сајт и да бараат смена на проблеми. 

Планови и цени

Како што споменав претходно, Wordpress.org е бесплатен, софтвер со отворен код за градење веб-страници. Нема класичен план или цена. Можете да го преземете софтверот на вашиот компјутер бесплатно.

Сепак, ќе треба плати за веб хостинг а понекогаш и името на доменот. Исто така, ќе треба да платите и за теми и приклучоци, иако има многу бесплатни што можете да ги користите. 

wordpress org теми

Веб тек наспроти WordPress – Зошто да се користи Wordpress.org?

Wordpress.org е буџетска, флексибилна алтернатива на Webflow која нуди многу простор за прилагодување на веб-страниците, измени и опции за дизајн на веб-страници. 

Исто така, бидејќи напојува речиси половина од светските веб-локации, програмерите го преплавија за да направат повеќе од 50,000 приклучоци и повеќе од 11,000 теми, и бесплатни и платени, така што не мора да се грижите за недостатокот на опции за распоред.  

Самодоволниот принцип на Wordpress.org го прави одлична платформа за да не трошите повеќе отколку што не ви треба или не сакате. Ова прави Wordpress.org е многу поприфатлива алтернатива од Webflow.

Посетете WordPress сега за сите функции + најновите зделки

2. Wix (второпласирана најдобра алтернатива за Webflow)

почетната страница на wix
 • Официјален веб-сајт: https://www.wix.com
 • Создавајте веб-страници врз основа на нивниот сопствен софтвер ADI (Вештачки дизајн интелигенција).

Wix е корисник-пријателски градител на страници што им овозможува на корисниците лесно да градат високо персонализирани веб-страници врз основа на прашалник дизајниран преку нивната ADI (Artificial Design Intelligence). 

Добрите

 • Многу интеграции, апликации и шаблони за прилагодена локација;
 • Создавач на лого и напреден, вграден алатки за оптимизација;
 • Editor X – специјален, CSS одговорен уредник за креирање динамични и убави веб-страници;
 • Доаѓа со тој генератор на содржина;
 • Опции за различни опции за е-трговија врз основа на видот на индустријата.

Конс

 • Напредните планови се прилично скапи и Основниот план вклучува Wix реклами;
 • Не е лесно да се пренесе вашата страница доколку одлучите да се преселите на друга платформа;
 • Истото важи и ако одлучите да промените шаблон Wix - ќе мора рачно повторно да ја поставите вашата содржина.
wix шаблони

Планови и цени

Wix нуди основен бесплатен план кој е прилично ограничен. Можете исто така да се одлучите да пробате a Wix Premium план бесплатно и ќе имате право да откажете во првите 14 дена ако не сте задоволни.

Сите премиум планови, со исклучок на најосновниот план за веб-локација, доаѓаат со бесплатен ваучер за домен со важност една година. Wix нуди 7 премиум планови – 4 планови за веб-страници и 3 планови за бизнис и е-трговија. 

План за цени на WixЦена
Слободен планДа
Планови за веб-страници/
Комбо план$ 16 / месец
Неограничен план$ 22 / месец
Про план$ 27 / месец
ВИП план$ 45 / месец
Бизнис и е-трговија планови/
Основен бизнис план$ 27 / месец
Бизнис неограничен план$ 32 / месец
Бизнис ВИП план (целосен пакет)$ 59 / месец

Webflow наспроти Wix – Зошто да користите Wix?

Wix го прави целото искуство за градење веб-страници многу полесно. Ако немате јасна претстава за тоа како треба да изгледа вашиот сајт и кои треба да бидат неговите карактеристики, Wix може да ви помогне да стигнете таму побрзо. Сè што треба да направите е да одговорите на нивниот прашалник генериран од софтверот ADI и за кратко време ќе имате попрецизна визија за вашиот проект. 

Посетете го Wix.com сега за сите функции + најновите зделки

… или проверете го мојот детален преглед на Wix

Создадете неверојатна веб-страница лесно со Wix

Искусете го совршениот спој на едноставност и моќ со Wix. Без разлика дали сте почетник или искусен професионалец, Wix нуди интуитивна алатка за уредување со влечење и пушти, приспособливи карактеристики и силни можности за е-трговија. Преобразете ги вашите идеи во прекрасна веб-локација со Wix.

3. Shopify (најдобра алтернатива за е-трговија)

почетната страница на shopify
 • Официјален веб-сајт: https://www.shopify.com/
 • Импресивни карактеристики на категоријата на производи 
 • Широки опции за ПОС (Продажна точка).

Shopify е веројатно најпознатата платформа за е-трговија на интернет во моментов, и не е ни чудо. Поточно наменета за онлајн бизниси и е-продавници, Shopify ги обезбеди своите услуги на над 1,700,000 бизниси ширум светот. Shopify ви дава можност да ја интегрирате вашата веб-страница со стотици апликации за подобри севкупни перформанси и функционалност, но исто така и за поединечни измени за да ја задоволат вашата одредена ниша. 

Добрите

 • Навистина лесен за користење преден и заден дел;
 • Особено одлично за dropshipping бизниси, бидејќи се интегрира со голем број на dropshipping апликации;
 • Опција „Заштеда на напуштена количка“, која е прикажана во сите платени планови на Shopify;
 • Способност да ги продавате вашите производи на најмногу 20 јазици;
 • Можете да ја прилагодите вашата онлајн продавница со повеќе од 1,000 готови теми.

Конс

 • Иако Shopify нуди можност за продажба во 133 валути, нема целосна адаптација на локализирани плаќања и можеби ќе треба да користите апликација од трета страна за да го постигнете тоа правилно;
 • Функционалноста за е-пошта маркетинг е премногу основна;
 • Некои Купувајте апликации може да биде прилично скапо, во зависност од тоа кои ви се потребни и за што ви се потребни;
 • Високи такси за трансакции ако не користите Shopify Payments.
shopify продажба

Планови и цени

Shopify нуди 14-дневен бесплатен пробен период, по што ќе можете да изберете кој план сакате. Има три платени Shopify планови: Основни Shopify, Shopify и Advanced Shopify, и секој значително се разликува по цена. Shopify нуди и две дополнителни платени опции – едната насочена кон големите претпријатија, наречена Shopify Plus, а другата наменета за бизниси кои штотуку почнуваат, наречена Shopify Lite.

План за цени на ShopifyЦени
Основни Shopify$ 29 / месец
Shopify$ 79 / месец
Напредно Shopify$ 299 / месец
Shopify ПлусПочнувајќи од 2000 УСД месечно/се плаќа месечно
Shopify Стартер$ 5 / месец

Webflow наспроти Shopify – Зошто да користите Shopify?

Во споредба со Webflow, Shopify нуди многу повеќе шаблони што можете да ги користите за вашата веб-страница за е-трговија. Исто така, значително го поедностави процесот на правење онлајн продавница.

Впрочем, тоа е нивната специјалност, нели? Значи, ако сакате лесен почеток на вашиот прв онлајн деловен потфат, да го започнете и да работи за кратко време и сакате многу опции за избор во однос на изгледот, предлагам да му дадете шанса на Shopify. 

Посетете го Shopify.com сега за сите функции + најновите зделки

… или проверете го мојот детален преглед на Shopify

Изградете ја вашата онлајн продавница со Shopify

Со 70+ премиум и бесплатни шаблони на Shopify, пронајдете го совршениот изглед за вашата онлајн продавница. Користете илјадници апликации за да додадете нови функции и да размерите со вашето темпо

4. Градител на веб-страници на Hostinger (порано Zyro) – најевтина алтернатива

Почетна страница за градител на веб-страници на хостингер
 • Официјален веб-сајт: https://hostinger.com
 • Ексклузивен сет на алатки за вештачка интелигенција кои ќе помогнат да се изгради вашата веб-страница
 • Една од најдобрите цени на пазарот

Градител на веб-страници на Хостингер, слично Wordpress.org, е друг буџетски градител на веб-страници. Тоа е алтернатива на Webflow со која можете да изградите веб-страница, портфолио или онлајн продавница за помалку од еден час, како што тврдат на нивната насловна страница. 

Добрите

Конс

 • Ограничена флексибилност: може да биде ограничена во смисла на флексибилност и прилагодување, особено за оние со напредни потреби за дизајн;
 • Нема поддршка за приклучоци од трета страна;
 • Ограничени карактеристики за е-трговија;
 • Не е достапно бесплатно ниво.
градител на веб-страници на хостингер

Планови и цени

Изградувачот на веб-страници на Hostinger е бесплатен, сепак, ќе треба да платите за веб-хостинг. Hostinger обезбедува три различни ценовни планови за својот градител на веб-страници: Single, Premium и Business. Цените започнуваат од 1.99 УСД/месечно (на годишно ниво).

Зошто да користите Hostinger Website Builder?

Hostinger Website Builder е сигурна и прифатлива опција за бизниси и поединци кои сакаат да ги градат своите веб-страници без многу техничко знаење или искуство.

Тој обезбедува кориснички интерфејс и едноставна функција за влечење и спуштање што им олеснува на почетниците да ги креираат своите веб-страници без никакво знаење или искуство за кодирање.

Посетете го Градителот на веб-страници на Hostinger сега за сите функции и + најновите зделки.

Изградете ја вашата веб-страница од соништата со Hostinger

Создадете прекрасни веб-страници без напор со Hostinger Website Builder. Уживајте во пакет алатки за вештачка интелигенција, лесно уредување со влечење и спуштање и обемни библиотеки со фотографии. Започнете со нивниот сè-во-едно пакет за само 1.99 УСД/месечно.

5. Плоштад

почетна страница на Squarespace
 • Официјален веб-сајт: https://www.squarespace.com/ 
 • Наградувани дизајни на шаблони 
 • Наградувана поддршка за клиентите

Squarespace е целосниот пакет. Нуди градител на веб-локации заснован на шаблони со одличен изглед, има многу интуитивен уредник и обезбедува се што ви треба за да направите и стартувате веб-локација: хостирање, регистрација на домен, маркетинг преку е-пошта, па дури и прилагодување на логоа на сајтови/деловни. 

Добрите

 • Прекрасно направени шаблони кои бараат минимално до-никакво прилагодување;
 • Дизајн на портфолио;
 • Одговорен дизајн;
 • Вградени интеграции на веб-локации кои ја елиминираат потребата за додатоци.

Конс

 • Готови шаблони се претвораат во ограничено прилагодување и многу вештини за кодирање ако сакате да направите дополнително дотерување на шаблоните;
 • Поради принципот на влечење и спуштање, распоредот може да биде малку крут ако одлучите да ги преместите на понеконвенционален начин;
 • Ограничена приспособливост за големи, посложени веб-локации.
шаблони на квадратен простор

Цени и планови

Squarespace има четири ценовни планови - Лична, Деловна, Основна трговија и Напредна трговија. Можете да плаќате годишно или месечно, но ако плаќате годишно е многу поевтино. Сите Планови за квадратен простор дојде со 24/7 поддршка на корисниците. 

План за цени на SquarespaceЦени
Лична$ 16 / месец
Бизнис$ 23 / месец
Основна трговија$ 27 / месец
Напредна трговија$ 49 / месец

Webflow наспроти Squarespace – Зошто да користите Squarespace?

Squarespace е сè-во-едно создавач на веб-локации што е навистина лесен за користење и изгледа навистина, навистина добро. Без разлика дали се работи за ресторан или бизнис со достава, само едноставен блог или место за прикажување на вашето портфолио, интуитивниот интерфејс на Squarespace може да ви помогне да го изградите лесно и без напор.

Посетете го Squarespace.com сега за сите функции + најновите зделки

… или проверете го мојот детален преглед на Squarespace и дознајте зошто е еден од најдобрите конкуренти на Webflow во моментов.

Дизајнот е олеснет со Squarespace

Искусете ја уметноста на креирање веб-локации со прекрасно дизајнираните шаблони на Squarespace, оптимизирани за мобилни телефони и робусните алатки за е-трговија.

6 Site123

 • Официјален веб-сајт: https://www.site123.com/
 • План бесплатен засекогаш
 • Навистина лесно поставување на веб-страница

Името кажува сè - со Site123 создавањето веб-локација е лесно како 123. Site123 ви нуди основни работи што ви се потребни за да креирате едноставна, функционална веб-локација со солиден дизајн кој ви овозможува да избирате помеѓу различни категории на локации, во зависност од природата на вашето претпријатие. 

Добрите

 • Брз, бесплатен и безбеден веб хостинг;
 • Можност за избор помеѓу една страница и веб-локација со повеќе страници;
 • Опција за креирање на мени за ресторан;
 • Бесплатен план.

Конс

 • Бесплатното ниво доаѓа со пловечка ознака SITE123 и ако сакате да се ослободите од тоа, ќе мора да го добиете планот Premium;
 • Распоредот е прилично едноставен и ограничен ако сакате вашата веб-страница да изгледа поуникатно;
 • Платениот план е скап во споредба со другите конкуренти;
 • Ограничено мени за навигација.
категории на веб-страници

Планови и цени

Планот за цени на Site123 е прилично едноставен – нуди само две опции, бесплатен пакет и план за премиум.

План за цени на локацијата123Цени
слободенБез плаќање
Премиум$ 12.80 / месец

Зошто да користите Site123?

Дајте му шанса на Site123 ако сакате да го поставите вашето портфолио на интернет, да отворите блог или да имате веб-локација за мал бизнис. Сајтот123 е многу погоден за мали проекти кои не вклучуваат премногу опции за содржина. Одлична работа е што можете да го направите сето ова бесплатно.

Посетете го Site123.com сега за сите функции + најновите зделки.

Започнете да ја градите вашата веб-страница денес со Site123

Site123 нуди брз, бесплатен и безбеден веб-хостинг, со лесна за употреба поставување веб-страница. Без разлика дали создавате портфолио, започнувате блог или отворате веб-локација за мал бизнис, Site123 го олеснува започнувањето. Плус, со бесплатен засекогаш план, можете да го испробате Site123 без ризик и да го надградите на премиум план за уште повеќе функции.

7. Weebly

weebly почетната страница
 • Официјален веб-сајт: https://www.weebly.com
 • Стилски и одговорни теми
 • Добра интеграција во е-трговија

Weebly е друг лесен за употреба градител на сајтови кој е сличен на Wix и Squarespace, иако малку поевтино. Weebly ви дава можност да изберете помеѓу убаво дизајнирани шаблони. Неговиот уредувач за влечење и спуштање ви овозможува креирајте бизнис веб-страница или онлајн продавница брзо и лесно.

Добрите

 • Одлична техничка поддршка и фокусирање на технолошки подобрувања на платформата;
 • Оптимизација на слики, можност за креирање на ваши слајдови, галерии и сопствени позадини;
 • Бесплатен и сигурен хостинг;
 • Опција за висококвалитетни видео позадини.

Конс

 • Не е навистина лесно да се префрлите на друга платформа и да ја извезете вашата содржина;
 • Иако нуди теми со одличен изглед, опциите се ограничени во споредба со Squarespace и Wordpress.org;
 • Истото важи и за приклучоците – помал избор во споредба со други слични платформи;
 • Нема понапредни маркетинг алатки.
weebly шаблони

Планови и цени

Weebly има 3 платени планови и фримиум план. 

План за цени на WeeblyЦена (со годишна претплата)
План за цени за веб-страници
слободенБез плаќање
Лична$ 10.00 месечно
Професионална$ 12.00 месечно 
перформанси$ 26.00 месечно

Зошто да користите Weebly?

Weebly е квалитетен, лесен за користење веб-сајт и градител на страници, со стилски теми на ваше располагање. Ако го сакате изгледот на Squarespace и функционалноста на Wix, но сакате да плаќате помалку, тогаш Weebly е совршената опција за вас.

Посетете го Weebly.com сега за сите карактеристики + најнови зделки

Направете ја вашата прекрасна веб-страница со Weebly

Weebly нуди стилски теми, одлична интеграција во е-трговија и уредник за влечење и спушти лесен за корисникот кој ќе ви помогне брзо и лесно да креирате деловна веб-локација или онлајн продавница. Изберете од 3 платени планови и фримиум план што одговара на вашите потреби и буџет.

Најлошите градители на веб-страници (не вредат вашето време или пари!)

Има многу создавачи на веб-страници таму. И, за жал, не сите од нив се создадени еднакви. Всушност, некои од нив се сосема страшни. Ако размислувате да користите градител на веб-страници за да ја креирате вашата веб-страница, ќе сакате да го избегнете следново:

1. DoodleKit

DoodleKit

DoodleKit е градител на веб-локации што ви го олеснува лансирањето на веб-локацијата за мал бизнис. Ако сте некој што не знае да кодира, овој градител може да ви помогне да ја изградите вашата веб-страница за помалку од еден час без да допрете ниту една линија код.

Ако барате градител на веб-страници за да ја изградите вашата прва веб-страница, еве совет: секој производител на веб-локации на кој му недостасуваат шаблони со професионален изглед и модерен дизајн, не е вреден за вашето време. DoodleKit ужасно не успева во овој поглед.

Нивните шаблони можеби изгледаа одлично пред една деценија. Но, во споредба со шаблоните што ги нудат другите, модерни производители на веб-страници, овие шаблони изгледаат како да се направени од 16-годишник кој штотуку почнал да учи веб дизајн.

DoodleKit може да биде корисен ако штотуку почнувате, но јас не би препорачал да купите премиум план. Овој создавач на веб-локации не е ажуриран долго време.

Прочитај повеќе

Тимот зад него можеби поправаше грешки и безбедносни проблеми, но се чини дека тие не додадоа нови функции долго време. Само погледнете ја нивната веб-страница. Сè уште зборува за основните карактеристики како што се поставување датотеки, статистика на веб-страници и галерии со слики.

Не само што нивните шаблони се супер-стари, туку дури и нивната копија на веб-страницата исто така изгледа стара со децении. DoodleKit е градител на веб-страници од ерата кога блоговите за лични дневници станаа популарни. Тие блогови сега изумреа, но DoodleKit сè уште не продолжи понатаму. Само погледнете ја нивната веб-страница и ќе видите на што мислам.

Ако сакате да изградите модерна веб-страница, Силно би препорачал да не одите со DoodleKit. Нивната сопствена веб-страница е заглавена во минатото. Тоа е навистина бавно и не се израмни со современите најдобри практики.

Најлошиот дел за DoodleKit е тоа што нивната цена започнува од 14 долари месечно. За 14 долари месечно, другите создавачи на веб-страници ќе ви овозможат да создадете целосна онлајн продавница што може да се натпреварува со гигантите. Ако сте погледнале некој од конкурентите на DoodleKit, тогаш не треба да ви кажам колку се скапи овие цени. Сега, тие имаат бесплатен план ако сакате да ги тестирате водите, но тој е сериозно ограничувачки. Дури и нема SSL безбедност, што значи дека нема HTTPS.

Ако барате многу подобар градител на веб-страници, има десетици други кои се поевтини од DoodleKit и нудат подобри шаблони. Тие исто така нудат бесплатно име на домен на нивните платени планови. Други создавачи на веб-страници, исто така, нудат десетици и десетици модерни функции што му недостигаат на DoodleKit. Тие се исто така многу полесни за учење.

2. Webs.com

Веб-страница

Webs.com (порано freewebs) е градител на веб-страници наменет за сопственици на мали бизниси. Тоа е се-во-едно решение за преземање на вашиот мал бизнис онлајн.

Webs.com стана популарен нудејќи бесплатен план. Нивниот бесплатен план порано беше навистина дарежлив. Сега, тоа е само пробен (иако без временско ограничување) план со многу ограничувања. Ви овозможува само да изградите до 5 страници. Повеќето функции се заклучени зад платените планови. Ако барате бесплатен градител на веб-страници за да изградите локација за хоби, постојат десетици производители на веб-страници на пазарот кои се бесплатни, дарежливи, и многу подобро од Webs.com.

Овој градител на веб-страници доаѓа со десетици шаблони што можете да ги користите за да ја изградите вашата веб-страница. Само изберете шаблон, приспособете го со интерфејс за влечење и пушти и подготвени сте да ја стартувате вашата страница! Иако процесот е лесен, дизајните се навистина застарени. Тие не се совпаѓаат со модерните шаблони што ги нудат други, помодерни, создавачи на веб-страници.

Прочитај повеќе

Најлошиот дел за Webs.com е тоа што изгледа така тие престанаа да го развиваат производот. И ако тие сè уште се развиваат, тоа се одвива со темпо на полжав. Речиси како компанијата што стои зад овој производ да се откажала од него. Овој градител на веб-страници е еден од најстарите и порано беше еден од најпопуларните.

Ако барате кориснички прегледи на Webs.com, ќе забележите дека првата страница од Google is исполнет со ужасни критики. Просечната оцена за Webs.com на интернет е помала од 2 ѕвезди. Повеќето прегледи се за тоа колку е страшна нивната услуга за поддршка на клиентите.

Ако ги оставиме сите лоши работи настрана, дизајнерскиот интерфејс е лесен за користење и лесен за учење. Ќе ви треба помалку од еден час да ги научите јажињата. Направено е за почетници.

Плановите на Webs.com започнуваат од 5.99 долари месечно. Нивниот основен план ви овозможува да изградите неограничен број страници на вашата веб-страница. Ги отклучува скоро сите карактеристики освен е-трговија. Ако сакате да започнете да продавате на вашата веб-страница, ќе треба да плаќате најмалку 12.99 долари месечно.

Ако сте некој со многу малку техничко знаење, овој создавач на веб-страници може да изгледа како најдобра опција. Но, тоа ќе изгледа само додека не проверите некои од нивните конкуренти. На пазарот има многу други создавачи на веб-страници кои не само што се поевтини, туку нудат многу повеќе функции.

Тие исто така нудат модерни шаблони за дизајн кои ќе помогнат вашата веб-страница да се истакне. Во моите години на градење веб-страници, видов многу производители на веб-страници кои доаѓаат и си одат. Webs.com порано беше еден од најдобрите во тоа време. Но, сега, нема шанси некому да го препорачам. Има премногу подобри алтернативи на пазарот.

3. Јола

Yola

Yola е градител на веб-страници што ви помага да креирате веб-страница со професионален изглед без никакво знаење за дизајн или кодирање.

Ако ја градите својата прва веб-страница, Yola би можела да биде добар избор. Тоа е едноставен создавач на веб-локации со влечење и спуштање што ви овозможува сами да ја дизајнирате вашата веб-страница без никакво програмско знаење. Процесот е едноставен: изберете еден од десетиците шаблони, приспособете го изгледот и чувството, додадете неколку страници и притиснете Објави. Оваа алатка е направена за почетници.

Цената на Јола е огромен прекршок за мене. Нивниот најосновен платен план е бронзениот план, кој изнесува само 5.91 долари месечно. Но, тоа не ги отстранува рекламите Yola од вашата веб-страница. Да, добро слушнавте! Ќе плаќате 5.91 УСД месечно за вашата веб-локација, но на неа ќе има реклама за градителот на веб-страницата Yola. Навистина не ја разбирам оваа деловна одлука… Ниту еден друг производител на веб-страници не ви наплаќа 6 долари месечно и прикажува реклама на вашата веб-страница.

Иако Yola може да биде одлична почетна точка, откако ќе започнете, наскоро ќе се најдете во потрага по понапреден градител на веб-страници. Yola има сè што ви треба за да започнете со изградба на вашата прва веб-страница. Но нема многу функции што ќе ви требаат кога вашата веб-страница ќе почне да добива одредена влечна сила.

Прочитај повеќе

Можете да интегрирате други алатки во вашата веб-локација за да ги додадете овие функции на вашата веб-страница, но тоа е премногу работа. Другите создавачи на веб-страници доаѓаат со вградени алатки за маркетинг на е-пошта, A/B тестирање, алатки за блогирање, напреден уредник и подобри шаблони. И овие алатки чинат исто колку и Јола.

Главната продажна точка на производителот на веб-локации е тоа што ви овозможува да изградите веб-страници со професионален изглед без да мора да ангажирате скап професионален дизајнер. Тие го прават тоа нудејќи ви стотици шаблони кои можете да ги приспособите. Шаблоните на Јола се навистина неинспирирани.

Сите изгледаат исто со некои ситни разлики, а ниту една не се истакнува. Не знам дали вработиле само една дизајнерка и ја замолиле да направи 100 дизајни за една недела или тоа е ограничување на самата алатка за градење веб-страници. Мислам дека можеби е второто.

Едно нешто што ми се допаѓа кај цените на Јола е тоа што дури и најосновниот бронзен план ви овозможува да креирате до 5 веб-страници. Ако сте некој кој сака да изгради многу веб-страници, поради некоја причина, Yola е одличен избор. Уредникот е лесен за учење и доаѓа со десетици шаблони. Значи, создавањето многу веб-страници треба да биде навистина лесно.

Ако сакате да пробате Yola, можете да го испробате нивниот бесплатен план, кој ви овозможува да изградите две веб-страници. Се разбира, овој план е наменет како пробен план, така што не дозволува користење на сопствено име на домен и прикажува реклама за Yola на вашата веб-страница. Одличен е за тестирање на водите, но му недостасуваат многу функции.

На Yola и недостасува навистина важна карактеристика што ја нудат сите други производители на веб-страници. Нема функција за блогирање. Ова значи дека не можете да креирате блог на вашата веб-страница. Ова едноставно ме збунува до неверување. Блогот е само збир на страници и оваа алатка ви овозможува да креирате страници, но нема функција за додавање блог на вашата веб-локација. 

Ако сакате брз и лесен начин да ја изградите и стартувате вашата веб-страница, Yola е добар избор. Но, ако сакате да изградите сериозен онлајн бизнис, има многу други создавачи на веб-страници кои нудат стотици важни карактеристики што ѝ недостигаат на Yola. Yola нуди едноставен градител на веб-страници. Други производители на веб-локации нудат се-во-едно решение за градење и развој на вашиот онлајн бизнис.

4.SeedProd

SeedProd

SeedProd е а WordPress Вклучи, Поврзи што ви помага да го прилагодите изгледот и чувството на вашата веб-локација. Тоа ви дава едноставен интерфејс за влечење и спуштање за да го приспособите дизајнот на вашите страници. Доаѓа со над 200 шаблони од кои можете да изберете.

Изградувачите на страници како SeedProd ви дозволуваат да ја преземете контролата врз дизајнот на вашата веб-страница. Сакате да креирате различно подножје за вашата веб-страница? Можете лесно да го направите тоа со влечење и пуштање елементи на платното. Сакате сами да ја редизајнирате целата своја веб-страница? Можно е и тоа.

Најдобриот дел за создавачите на страници како SeedProd е тоа што тие се изградена за почетници. Дури и ако немате големо искуство во градење веб-страници, сепак можете да изградите веб-страници со професионален изглед без да допрете ниту една линија код.

Иако SeedProd изгледа одлично на прв поглед, има некои работи што треба да ги знаете пред да донесете одлука да го купите. Прво, во споредба со другите создавачи на страници, SeedProd има многу малку елементи (или блокови) што можете да ги користите при дизајнирање страници на вашата веб-страница. Други создавачи на страници имаат стотици од овие елементи, а нови се додаваат на секои неколку месеци.

SeedProd може да биде малку попријатен за почетници од другите создавачи на страници, но му недостигаат некои функции што можеби ќе ви бидат потребни ако сте искусен корисник. Дали е тоа недостаток со кој можете да живеете?

Прочитај повеќе

Друга работа што не ми се допадна кај SeedProd е тоа неговата бесплатна верзија е многу ограничена. Постојат бесплатни додатоци за градење страници за WordPress кои нудат десетици функции што ѝ недостигаат на бесплатната верзија на SeedProd. И иако SeedProd доаѓа со над 200 шаблони, не сите тие шаблони се толку одлични. Ако сте некој кој сака дизајнот на нивната веб-страница да се истакнува, погледнете ги алтернативите.

Цените на SeedProd за мене се огромен проблем. Нивната цена започнува од само 79.50 долари годишно за една локација, но на овој основен план му недостасуваат многу функции. Како прво, не поддржува интеграција со алатки за е-пошта маркетинг. Значи, не можете да го користите основниот план за да креирате целни страници за снимање на олово или да ја зголемите вашата листа на е-пошта. Ова е основна карактеристика што доаѓа бесплатно со многу други создавачи на страници. Исто така, добивате пристап само до некои од шаблоните во основниот план. Другите создавачи на страници не го ограничуваат пристапот на овој начин.

Има уште неколку работи што навистина не ми се допаѓаат во однос на цените на SeedProd. Нивните комплети за целосна веб-страница се заклучени зад планот Pro, кој изнесува 399 долари годишно. Комплет за целосна веб-страница ви овозможува целосно да го промените изгледот на вашата веб-страница.

На кој било друг план, можеби ќе треба да користите мешавина од многу различни стилови за различни страници или да дизајнирате свои шаблони. Ќе ви треба и овој план од 399 долари ако сакате да можете да ја уредувате целата ваша веб-страница, вклучувајќи го заглавието и подножјето. Уште еднаш, оваа функција доаѓа со сите други создавачи на веб-страници дури и во нивните бесплатни планови.

Ако сакате да можете да го користите со WooCommerce, ќе ви треба нивниот Elite план кој изнесува 599 долари месечно. Ќе треба да плаќате 599 долари годишно за да можете да креирате сопствени дизајни за страницата за наплата, страницата за количка, мрежите на производи и страниците за единечни производи. Другите создавачи на страници ги нудат овие карактеристики на скоро сите нивни планови, дури и на поевтините.

SeedProd е одличен ако сте направени од пари. Ако барате прифатлив приклучок за градење страници за WordPress, би ви препорачал да погледнете некои од конкурентите на SeedProd. Тие се поевтини, нудат подобри шаблони и не ги заклучуваат нивните најдобри карактеристики зад нивниот план со највисоки цени.

Што е Webflow?

почетната страница на веб-протокот

Ако веќе сте прочитале мојот преглед на Webflow за 2023 година тогаш знаете дека ова е алатка за градење веб-страници што силно ја препорачувам.

Webflow е платформа за создавање веб-страници без код што е наменето за дизајнери кои сакаат да изградат прекрасни веб-страници без да пишуваат линија код. Webflow ви нуди голема контрола врз дизајнот на вашата веб-страница, а бидејќи има многу вградени функционалности, не бара употреба на дополнителни додатоци. Се напојува од веб-услугите на Амазон и има огромен потенцијал за приспособливост.

Главни карактеристики на Webflow

на Webflow CMS овозможува многу креативна слобода бидејќи нуди многу флексибилен визуелен уредувач на веб-страници, заедно со поддршка за HTML, CSS и JavaScript. Уште повеќе, содржи цела низа елементи за веб-дизајн и дизајн на движење, вклучувајќи повеќе од 2,000 фамилии на веб-фонтови, анимации базирани на активирање, 3D анимации и CSS трансформации, кои ви даваат можност да изградите динамични веб-локации.

Исто така, нуди низа алатки за оптимизација, алатки за дизајн и маркетинг алатки и интеграции за MailChimp, Google Оптимизирајте и Google Анализа. Шаблоните на Webflow се одговорни на HTML 5 и целосно приспособливи. 

Добрите

 • Бесплатен и сигурен хостинг со 99.9% uptime гарантирано со договор SLA;
 • Многу ресурси обезбедени од Webflow за тоа како да се движите и користите на платформата;
 • Целосна контрола на вашиот сајт – слобода за приспособување на изгледот и стилот на веб-локацијата, како и нејзината реакција и интеракциите на страницата;
 • Способност да го вградите вашиот сопствен HTML код и да го извезете за да бидете сигурни дека никогаш нема да се заклучите.
 • Webflow универзитет со многу обука.

Конс

 • Стрмна крива на учење – ќе треба да имате соодветни технички вештини за да го користите Webflow и целосно да ги искористите неговите опции или барем да посветите доволно време за учење;
 • Понапредните планови се поскапи во споредба со алтернативите на Webflow;
 • Збунувачки број на ценовни планови и категории на ценовни планови.
карактеристики на веб-тек

Цени и планови

Webflow нуди бесплатен засекогаш план, и има две големи категории: Општи и планови за е-трговија. Има и дополнителна опција за големите претпријатија. Многу збунувачки, се согласувам. 

Планови за цени на WebflowЦена (се плаќа годишно)
Планови за веб-локација
Генерално
Основни$ 14 / месец
CMS$ 23 / месец
Бизнис$ 39 / месец
ПретпријатиеПрилагодено
Планови за е-трговија
стандард$ 29 месечно 
Повеќе$ 74 месечно 
Напредно$ 212 месечно 
Планови за сметка (Работни простори)
Индивидуални планови
СтартерСлободно - засекогаш 
Лајт$ 19 месечно 
на$ 49 месечно 
Тимски планови
тим35 долари месечно - минимум 2 места по тим
ПретпријатиеПрилагодено 

Посетете го мојот Страница за цени на веб-протокот за објаснување на збунувачкиот модел на цени на Webflow.

Често поставувани прашања

Дали е Тежок протокот на Интернет?

Webflow не е навистина за почетници. Има поостра крива на учење од алтернативите на Webflow наведени овде и бара солидна количина на техничко ИТ знаење. Добрата вест е дека преку нивните Универзитетска програма, Webflow нуди многу бесплатни ресурси, вклучувајќи курсеви и видео упатства кои ви помагаат да научите да се движите на нивната облак платформа.

Кои се главните конкуренти на Webflow?

Врвните конкуренти на Webflow се Wordpress.org, Wix, Weebly, Shopify и Squarespace.

Дали Webflow бара кодирање?

Webflow не бара кодирање, само по себе, но за да можете целосно да ги користите неговите бројни функции, ќе мора да знаете како да се движите низ CMS (систем за управување со содржина), а исто така да разберете како функционираат HTML и CSS, бидејќи овие ќе бидете основните алатки со кои ќе ја изградите вашата веб-страница.

Кој треба да користи Webflow?

Webflow е насочен главно кон три типа на луѓе: 

– Дизајнерите со напредни технолошки вештини (или оние кои имаат време да ги научат) кои сакаат да користат приспособен код на постоечка платформа за градење веб-страници;
– Претпријатија/бизниси кои бараат тимови да соработуваат со други од компанијата или со клиенти (Webflow нуди тимски области каде што можете да го споделите проектот на веб-локацијата и да им дозволите на другите да прават промени и предлози за него);
– Корисници кои сакаат да имаат повеќе опции за приспособување отколку со другите создавачи на веб-страници.

Кои се најдобрите алтернативи на Webflow за компании кои бараат платформи базирани на облак?

Постојат бројни алтернативи за градење веб-страници на Webflow кои нудат решенија за хостирање базирани на облак. Некои од најдобрите вклучуваат Wix, Shopify и Squarespace.

Со Wix, корисниците можат лесно да креираат професионални веб-страници со нивниот интуитивен интерфејс на веб-локација за влечење и спуштање, а истовремено вклучуваат напредни веб-апликации и функции за е-трговија.

Слично на тоа, Shopify обезбедува се-во-едно платформа за е-трговија со над 100 професионални шаблони и широк спектар на веб-апликации за избор.

Squarespace е уште една одлична опција, со напредни интеграции, приспособливи шаблони и кориснички уред за влечење и пушти веб-локации. Заедно, овие алтернативи на Webflow нудат низа моќни функции на нивните платформи базирани на облак за бизниси кои сакаат да го прошират своето онлајн присуство.

Може ли лесно да креирам веб-локација со алтернативи на Webflow?

Да навистина! Алтернативите на Webflow обезбедуваат лесни за употреба градители на сајтови со интерфејси за влечење и спуштање. Овие создавачи на сајтови им овозможуваат дури и не-технички луѓе да креираат веб-страници со професионален изглед без никакво знаење за кодирање.

Достапни се и функциите на социјалните медиуми, како што се лесно споделување на социјалните мрежи, виџети за прегледи и препораки, за да помогнат во напорите за онлајн маркетинг. Некои создавачи на веб-страници, како што е Wix, исто така дозволуваат интеграција со Google Листови, Google Сајтови и други веб-апликации, што го олеснуваат управувањето со содржината и податоците.

Заедно, овие карактеристики ги прават алтернативите на Webflow одличен избор за бизниси или поединци кои сакаат да допрат до поширока онлајн публика.

Резиме – Кои се најдобрите алтернативи за проток на веб во 2023 година?

веб-проток

Како што можете да видите, има многу добри алтернативи за Webflow. Ако сакате севкупна најдобра алтернатива на Webflow, тогаш препорачувам Wordpress. Организации. Тој е преполн со функции, високо приспособлив и го има истото ниво на сеопфатност како Webflow. 

Ако сакате поедноставно решение за градење веб-страници тоа е сè уште многу функционално, тогаш предлагам Wix и ако сакате буџетски производител на веб-страници, тогаш одлучете се за Градител на веб-страници на Хостингер

Од друга страна, ако навистина го цените изгледот и многуте извонредно дизајнирани теми, тогаш Squarespace можеби еден

Сè на сè, зависи од природата на вашата страница и од тоа колку сте подготвени да потрошите на неа - или не.

ДЕЛ

Изберете од 500+ приспособливи шаблони за веб-локации

Од 16 долари месечно

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...