Најдобрите алтернативи на KeePass (Подобри менаџери со лозинки)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали сте во потрага по најдоброто Алтернативи на KeePass? KeePass е менаџер со лозинки со отворен код. Згора на тоа, тоа е бесплатно. Но, бидејќи барате алтернативни менаџери за лозинки, постои голема шанса да не ви се допадне неговиот интерфејс.

Имав можност да ги истражам врвните бесплатни и платени менаџери за лозинки, наидов и самиот на сличен проблем. 

Значи, ако го барате најдобрите алтернативи на KeePass, читањето на моето искуство може да ви заштеди пари и веројатно тајни на компанијата во вредност од милион долари! 

Брзо резиме:

 1. 1Password – Најдобра алтернатива за управување со лозинки на KeePass во 2023 година ⇣
 2. Чувар – Најдобар кориснички интерфејс и опција за безбедно споделување ⇣
 3. Enpass – Побрзи податоци syncспособности ⇣

Денеска ќе ги споделам моите размислувања 1 Лозинка, чувар и Enpass – тројца од најбезбедните менаџери за лозинки во 2023 година. 

До крајот на оваа статија, ќе имате јасна идеја за тоа кој менаџер за лозинки е најдобар за вас и зошто. Да почнеме!

TL; ДР 

1Password, Keeper и Enpass не се толку различни во однос на цената. Но, ако сакате организирана безбедносна лозинка со максимална безбедност, Enpass е подобра алтернатива. 

Можете да зачувате безброј лозинки во неговите неограничени сефови - syncвнесете ги на вашите уреди во исто време. 

Ми се допадна 1-годишната функција за обновување податоци од 1Password и Watchtower за секојдневно безбедносно скенирање. 

Keeper има опција за приватни пораки и директен свод за фотографии - прв од ваков вид. 

Бесплатен пробен период е достапен за сите три од овие услуги за управување со лозинка. Пробајте ги сега и плаќајте подоцна!

Најдобри алтернативи за KeePass

Додека барав сигурен менаџер за лозинки, наидов на повеќе ветувачки алтернативи за KeePass. Сепак, во однос на заштитата на приватноста, безбедното споделување на трезорот и шифрирањата што не дозволуваат манипулации, само овие тројца го направија пресекот. 

Претпоставувам дека сакате да знаете што мислам лично за овие услуги за управување со лозинка. Значи, ова е мал обид да го споделам моето искуство со 3-те најдобри менаџери за лозинки за бизнис и дома.

1. 1Password (вкупно најдобра алтернатива KeePass во 2023 година)

1Password

Бесплатен план: Не (14-дневен бесплатен пробен период)

цена: Од 2.99 долари месечно

Енкрипција: AES-256 битна шифрирање

Биометриско најавување: Face ID, Touch ID на iOS и macOS, читачи на отпечатоци од прсти на Android

Ревизија на лозинка: Да

Мониторинг на темна веб: Да

карактеристики: Набљудување на темната мрежа на Watchtower, режим на патување, локално складирање податоци. Одлични семејни планови.

Тековен договор: Пробајте БЕСПЛАТНО 14 дена. Планови од 2.99 $/месечно

Веб-страница: www.1password.com

Главни карактеристики

 • Енкрипција на податоци од крај до крај 
 • Лесно се најавува со еден клик 
 • Во реално време syncпреку вашите регистрирани уреди 
 • Режим на патување за прикривање чувствителни податоци од вашите уреди 
 • Може да ги врати датотеките избришани пред до 365 дена од безбедносната лозинка
 • Можете да изберете кои лозинки и информации да ги споделите со семејството
 • Стражарска кула прикажува слаби, повторно користени и компромитирани извештаи за лозинка 
1 карактеристики на лозинка

Генератор на лозинка 

Ми се допадна способноста на 1Password да генерира силни и уникатни лозинки. Фактот дека никогаш нема да мора да ја повторите лозинката е доволна причина да му дадете шанса на 1Password. 

Тоа е безбеден начин да се најавите на вашите веб-локации со максимална безбедност бидејќи еден- вие не мора сами да ги внесувате новите лозинки. И две, покажува скокачки прозорец секој пат кога ќе се регистрирате на нова веб-локација. 

Едноставно проверете ја опцијата за зачувување на лозинката и 1Password ќе се погрижи за тоа! Згора на тоа, менаџерот за лозинки ќе складира неограничен број лозинки, дури и за бесплатни корисници. 

Тоа е една од работите во кои искрено уживав во оваа услуга; нема да ве задоволува со претплата за Premium членство одвреме-навреме.

Шифриран трезор 

1Password користи високо безбедна AES 256-битна шифрирање за складирање на вашите приватни информации. Истото важи и кога споделувате лозинки со семејството и деловните партнери. 

1 сеф за лозинка

Но, 1Password не застана само тука. Сега, можете успешно споделувајте фотографии, датотеки и документи со други корисници. 

Сите ваши податоци се заштитени од крај до крај. Затоа, никогаш не е изложен на надворешни закани и малициозен софтвер во ниеден момент за време на складирањето и транзитот. 

Најдоброто парче го зачував за последно. 1Password сега нуди складирање во облак од 1 GB на своите Премиум корисници. Можете да ги вратите ставките што сте ги избришале пред една година. Значи, секогаш е предност да имате 1Password на вашиот уред.

Споделување на лозинка 

Не можете сами да ги голтате сите тие услуги за стриминг и претплати за забава. Значи, има барем една лозинка што ја споделувате со вашето семејство, пријатели и цимери. Во тој случај, ќе ви се допаднат опциите за споделување лозинка на 1Password.

Планот Premium ви овозможува да споделувате лозинки, белешки од компанијата, кредитни картички и папки во вашиот трезор со 5 лица! Ти можеш управувајте со она што тие можат да го видат, поставете времетраење на истекување и отстранувајте ги корисниците со еден клик. Освен споделување лозинки, треба да можете да ги чувате информациите за вашата кредитна и дебитна картичка, како и најавите за PayPal. Прилично кул, нели?

Двофакторска автентикација 

Не сакате да ја дадете целата таа слобода на 1Password? Можете да ја преземете контролата во секое време, особено со 2FA. 

Оваа функција ви овозможува да го поставите вториот слој на безбедност додека се најавувате на различни веб-локации. 1Password најверојатно автоматски ќе ја пополни примарната лозинка како што е дизајнирана. Со функциите 2FA, конечната дозвола за пристап е во ваши раце.

Следно, можете да ја исклучите поставката за лозинка за автоматско пополнување од вашата почетна страница 1Password. Управувачот со лозинки не ги чита, скенира или менува податоците во вашиот трезор. Значи, што и да чувате таму е 100% безбедно.

Добрите 

 • Непобедлива 256-битна AES шифрирање 
 • Ги зачувува вашите дигитални паричници и најавувањата на PayPal за побрз пристап
 • Автоматски пополнува формулари и го намалува времето на чекање 
 • Складирање во свод од 1 GB и реставрација од 365 дена 
 • Разумни цени за бизниси и претпријатија

Конс 

 • Не е менаџер со лозинки со отворен код 
 • Автоматско пополнување формулари на Android може да бара промена на стандардната тастатура

Планови и цени 

Членството на 1Password Premium чини 2.99 УСД додека зборуваме. Тоа е многу поразумно од оние алтернативи од повисоко ниво. Најдобриот дел? Ги нуди истите спецификации (ако не и повеќе). Нивниот план за членство во семејството чини помалку од 5 долари. Можете да го споделите со пет луѓе и да уживате во неколку дополнителни функции како неограничено споделување лозинка, контролирање на пристапот за други корисници итн. 

1 планови за лозинка

Бев особено заинтригиран од нивниот Почетен пакет на деловни тимови, кој чини само 19.95 долари за најмногу 10 корисници месечно. 

1Password има прилагоден Бизнис план за големи претпријатија. Цената варира во зависност од избраните алатки и услуги. Во секој случај, веќе можам да кажам дека е поевтино од алтернативите.

Зошто 1Password е подобра алтернатива за KeePass

Ако KeePass не ви одговара, 1Password може да биде најдобрата алтернатива. Веб-страницата, екстензијата и веб-апликацијата беа доволно добри, според мое мислење, освен нивните грешки за автоматско пополнување. 

1Password го надополнува тоа со нераскинлива безбедност и складирање на лозинка. Имајќи ги предвид сите нешта, ќе го препорачам 1Password на секој кој е заинтересиран за сигурен, меѓу-платформски менаџер за лозинки.

Провери од веб-страницата 1Password за да дознаете повеќе за нивните услуги и нивните тековни зделки.

… или прочитај го мојот детален преглед на 1Password

2. Keeper (Најдобар кориснички интерфејс и опција за безбедно споделување)

Чувар

Бесплатен план: Да (но само на еден уред)

цена: Од 2.92 долари месечно

Енкрипција: AES-256 битна шифрирање

Биометриско најавување: Face ID, Pixel Face Unlock, Touch ID на iOS и macOS, Windows Hello, Андроид читачи за отпечатоци

Ревизија на лозинка: Да

Мониторинг на темна веб: Да

карактеристики: Безбедно испраќање пораки (KeeperChat). Безбедност со нула знаење. Шифрирана облак складирање (до 50 GB). Набљудување на темната мрежа BreachWatch®.

Тековен договор: Добијте 20% ПОПУСТ за едногодишните планови на Keeper

Веб-страница: www.keepersecurity.com

Главни карактеристики

 • Пристап за итни случаи 
 • Бесплатно скенирање на Dark Web
 • Поддржува отпечатоци од прсти и Face ID
 • Обезбедува подобра безбедност на податоците на интернет 
 • Приватни пораки и споделување записи 
 • Ги чува вашите лозинки од прекршување на податоците 
 • Бесплатен генератор на лозинки за сите ваши страници за најавување
 • 5 приватни трезори на претплатата на Keeper Family
чувар за прекршување

Обнова и безбедност на сметката 

Додека испробував различни менаџери за лозинки (кои наводно го заменуваат KeePass), Keeper веднаш стана мојата најдоверлива алтернатива. 

Работата е - во 2019 година изгубив една од моите профили на социјалните мрежи. Содржеше фотографии и рачки од моите стари пријатели на социјалните мрежи. 

Па, никогаш не помислив дека можам да го вратам тој профил, особено откако ќе заборавив на повеќето негови детали. За среќа, Keeper има опција наречена Прикажи историја на записи. Тоа ви дозволува за да ги видите промените направени на вашите наведени сметки до 2017 година. 

Откако добив пристап, веднаш го обезбедив со код од Keeper's Password Generator. Сигурно имав време на моите раце бидејќи - иако таа сметка не беше навистина важна, сепак извршив проверка на темната веб-страница, исто така со бесплатните алатки за безбедност.

Заштита на трезорот 

Ми се допадна пристапот на Keeper кон поставките за сводот. Апликацијата ви овозможува да управувате, складирате и споделувате шифрирани датотеки со пријателите, семејството и гостинските корисници. 

Можете да го чувате вашиот трезор заштитен со лозинка во секое време или да активирате 2FA за датотеки што се малку поважни.

Одејќи напред, можете безбедно да ја прилагодите лозинката на кој било начин што сакате. Неколку од Безбедносни карактеристики на чуварот се сосема уникатни. Добар пример за тоа би била функцијата за самоуништување што дојде со нејзиното последно ажурирање.

менаџер за лозинки на чувар

Во случај на можни прекршувања на податоците, Keeper привремено ќе ги скрие вашите приватни информации додека не се реши проблемот. 

Прво, бев скептичен за оваа спецификација бидејќи не сум видел нешто слично во другите менаџери за лозинки. По некое истражување, дознав дека Keeper нуди целосна резервна заштита за вашиот трезор и дополнително го обезбедува со дополнителни контроли за приватност.

Побрзи онлајн наплати 

За време на моето време на Keeper, забележав дека штедам многу време на каси. Претходно, морав да ги пишувам моите целосни податоци за контакт и адреси секогаш кога нарачав нешто онлајн. Пополнувањето на деталите за мојата кредитна картичка не беше забавно и сигурно го одложи целиот процес.

Благодарение на KeeperFill, на кој ми требаше малку време да се навикнам, можам многу побрзо да правам нарачки и да испраќам документи. Направи огромна разлика тој ден кога имав распродажба во последен момент, а мојот омилен предмет беше речиси без залиха. 

Дефинитивно е една од најдобрите алтернативи на KeePass Password Safe. Keeper досега има добиено речиси три илјади прегледи на Trustpilot со 5 ѕвезди. Преземено е над 10 милиони пати Google Играјте сами!

Праќање на Лични Пораки 

Токму кога помислив дека оваа услуга за управување со лозинка не може да биде подобра, ме запозна со три нови спецификации. Го користев Premium Personal пакетот, па нормално, го очекував минималниот минимум. 

Но, Кипер имаше нешто друго на ум. 

Подоцна истата недела, сфатив дека можам испраќајте приватни текстови до моите пријатели преку KeeperChat. Можете да испраќате важни датотеки, текстови и фотографии преку неговиот центар за пораки без да се грижите за вашата приватност на интернет.

безбедна порака

Содржините на KeeperChat се шифрирани од крај до крај и можете да изберете да ги избришете автоматски по одреден временски период. Покрај тоа, можете да повлечете текст или слика од вашите разговори. 

Ми се допаднаа две работи во KeeperChat - тајмерот за самоуништување и приватната фото и видео галерија. Ти можеш всушност зачувајте ги сите кликнати и примени фотографии директно во овој приватен трезор, и никогаш нема да се појават на вашиот Camera Roll!

Добрите 

 • Бесплатно скенирање на темно веб и евтини трошоци за претплата 
 • Приватен центар за пораки со самоуништувачки тајмери ​​и икона за повлекување 
 • Системот овозможува прилагодување за подобро корисничко искуство 
 • KeeperFill автоматски ги пополнува лозинките и деталите за контакт во онлајн формулари 
 • Лесно се споделуваат записи со само за читање, читање и уредување плус опции за уредување и споделување

Конс 

 • Неколку додатоци доаѓаат со месечна наплата
 • Апликацијата Keeper Android е бавна и можеби се чувствува премногу групирана

Планови и цени 

Пакетот Keeper Plus има цена од 4.87 долари за ограничено време. Ако сакате да го добиете тој попуст од 10%, не заборавајте да ја посетите нивната официјална веб-страница за повеќе детали. 

Го додадов BreachWatch во мојот личен план на Keeper. BreachWatch постојано ги скенира базите на податоци во темната мрежа за протечени содржини и детали за корисникот на мое име.

Значи, пред да се претплатите на Premium, можете да се обидете нивното бесплатно скенирање за прекршување на податоци и безбедно испраќање пораки. KeeperChat засега е бесплатен за Личните корисници. 

Можете да го барате вашиот членство за 2.91 $ денес и безбедно складирајте ги вашите онлајн средства во складиштето за безбедност во облак на Keeper. Тоа е толку лесно!

чувар цени

Зошто Keeper е подобра алтернатива за KeePass

Најдоброто нешто кај Keeper е тоа што можеш sync сите зачувани лозинки, приватни нишки и медиуми на повеќе уреди. 

Keeper е одлична алтернатива и огромен конкурент на KeePass. Функциите како биометриска автентикација, приватни пораки и дополнителни алатки го направија Keeper мојот генератор на лозинки.

Проверете ја веб-страницата на Keeper за да дознаете повеќе за нивните услуги и нивните тековни зделки.

3. Enpass (најдобар офлајн менаџер за лозинки)

заобиколат

Бесплатен план: Да (но само 25 лозинки и без биометриско најавување)

цена: Од 1.99 долари месечно

Енкрипција: AES-256 битна шифрирање

Биометриско најавување: Face ID, Pixel Face Unlock, Touch ID на iOS и macOS, Windows Hello, Андроид читачи за отпечатоци

Ревизија на лозинка: Да

Мониторинг на темна веб: Да

карактеристики: Бесплатен и лесен интерфејс што ги складира вашите чувствителни информации локално, што го прави еден од најсигурните менаџери за лозинки на пазарот!

Тековен договор: Добијте до 25% ПОПУСТ на премиум плановите

Веб-страница: www.enpass.io

Главни карактеристики

 • Управувач со лозинки за повеќе платформи
 • Скенира за дупликат, стари и слаби лозинки 
 • Брзо најавување користејќи отпечатоци од прсти и ID на лице
 • Компатибилен со паметни часовници 
 • Можете да го користите како апликација за автентикатор 
 • Приспособливи сефови и безбедно споделување податоци 
 • Лесно се увезуваат податоци од мобилен уред и складирање облак 
 • Syncs податоци од iCloud, Google Вози, OneDrive, и Dropbox
опфати карактеристики

Едноставен кориснички интерфејс 

Интерфејсот на услугата за управување со лозинка отсекогаш бил главен приоритет за мене. Така, кога првпат се најавив на Enpass, бев изненаден кога видов колку добро организирано изгледа.

Можеби спомнав дека апликацијата Keeper беше бавна. Од таму, ова Enpass UI се чувствува како огромен скок напред.

Сè уште ги нуди повеќето од бесплатните функции на Keeper и 1Password. Но, нема да ви го замрзне телефонот или да потрае засекогаш да поставите едноставна Word-датотека во трезорот. 

Контролната табла и опциите се лево, како и обично. Она што е интересно е што добивате сите ваши најпосетувани веб-локации наведени под Мои омилени.

UI на Enpass ми даде големи LastPass вибрации. И двете нивни странични ленти директно вклучуваат категории како што се лозинки, безбедни белешки, банкарски сметки, кредитни картички и лиценци. Тоа е лесен начин да ја пронајдете вистинската информација точно кога ви е потребна!

Увоз на документи во вашиот трезор 

Искрено, ја преиспитував оваа функција додека не успеав да ги увезам сите мои најавувања од Google Лозинка менаџер да Enpass. 

Неодамна, пробував друга услуга за управување со лозинка (нема да кажам која!) која им се допадна на луѓето. Но, тогаш сфатив дека не работи со додатоци од трети страни. 

Така, морав рачно да ги внесам тие лозинки, стругајќи го дното на бурето што е моја меморија.

Да не зборувам, јас уште користев Google Управувач со лозинки за лозинките на кои повеќе не можев да се сетам. 

Enpass нема да ви даде никакви проблеми од овој вид. Всушност, тоа ги увезува сите ваши лозинки од 1Password, Dashlane, KeePass, KeePassX, Bitwarden, па дури и вашиот интернет прелистувач! 

опфати управувач со лозинки

Безбедносен модел со нула знаење

Ако LastPass беше претходно инсталиран на вашиот лаптоп, можеби сте ја виделе фразата „нула знаење“ како лебди. Но, што значи тоа?

Според моето искуство со старите и новите менаџери за лозинки, оние што ја вклучија оваа специфична архитектура беа најсигурни. Сега, ајде да погледнеме неколку причини. 

Безбедносен модел со нула знаење значи дека управникот со лозинки не може да пристапи до вашите шифри, ставки во сефот и самата главна лозинка. 

Единствениот можен недостаток на овој безбедносен систем е тоа што ако ја заборавите главната лозинка, нема начин да ја вратите.

Повеќекратни трезори за подобро управување

Дали некогаш сте доживеале ниска точка во животот каде што апсолутно немавте енергија да преименувате папка? За мене, некако продолжи некое време додека не морав да ја отворам секоја клучна датотека барајќи ги состаноците следниот ден. 

Слушнав за Enpass во тоа време и се пријавив за бесплатен пробен период. Што да кажам, нејзината веб-апликација ми го сврте животот - барем професионалниот дел од тоа!

Енпас дојде со индивидуални трезори означени како Примарни, Работни и Семејни. Успеав да создадам нови папки и да ги групирам заедно користејќи ознаки и поднаслови. 

И на крај, Enpass ви овозможува да зачувувате фотографии и датотеки освен PDF текстови. Можете да поставите 2FA за секој трезор за да имате мир на умот. Но, имајќи предвид дека Enpass е софтвер со отворен код, навистина не сум толку загрижен.

Добрите 

 • Управувач со лозинки со отворен код со меѓуплатформска компатибилност 
 • Софтверот обезбедува максимална заштита од сајбер напади 
 • Не ја снима вашата клучна датотека и главната лозинка 
 • Веднаш информира за прекршување на податоците 
 • Syncподатоци со вашиот избран давател на складирање во облак (Google, Apple, Microsoft итн.)

Конс 

 • Нема задна врата за враќање на главната лозинка 
 • Скапи пакети за членство

Планови и цени 

Enpass Premium чини од 1.99 долари месечно на годишниот план и 2.67 долари месечно на полугодишниот план. Добивате речиси сè, вклучувајќи неограничени сводови, уреди и поддршка за 2FA. 

Во моментов, има 25% распродажба на нивниот семеен план, кој сега ќе чини 3 долари месечно за шест члена! Зграпчете го договорот пред да исчезне засекогаш! 

опфатете ги цените

Зошто Enpass е подобра алтернатива за KeePass

Enpass дојде со модерен интерфејс, ставајќи ги на срам оние комерцијални софтвери со затворен извор како LastPass. Ги складира податоците во шифрирана лозинка на вашиот сопствен уред, што е плус точка за многу корисници.

Провери од веб-локацијата Enpass за да дознаете повеќе за нивните услуги и нивните тековни зделки.

Што е KeePass?

KeePass е бесплатен управувач со лозинки со отворен код. Тој е целосно бесплатен и е изграден на а солиден 245-битен AES алгоритам

Сефот за лозинка KeePass е дизајниран за оперативни системи macOS, Windows, FreeBSD и Linux. Ти можеш sync вашите трезори во секое време од вашиот уред со Android и iOS.

Главни карактеристики на KeePass 

задржи

Повлечете и спуштете интерфејс 

Можете да ги повлечете зачуваните лозинки од базата на податоци на вашата компанија и да ги пуштите на безбедната платформа. 

Неговиот интерфејс искрено не е толку комплициран како што луѓето го прават. Јас, на пример, немав многу потешкотии да ги користам неговите бесплатни функции. Вака изгледа кога целосното поставување е завршено!

Автоматско пополнување на лозинки

Повеќето корисници претпочитаат KeePass бидејќи тоа е Управувач со лозинки за повеќе платформи. Изберете „Автоматско внесување“ со десен клик на полето за адреса или најавување од кој било оперативен систем. 

Постојат некои веб-локации кои бараат од вас да ја смените лозинката по одреден временски период. KeePass ги следи овие промени во локацијата за складирање на корисниците, така што никогаш повеќе не треба да ја притиснете таа опција „Заборавена лозинка“!

Менаџер за лозинки на keepass

Бескомпромитирана безбедност 

Софтверот со отворен код не ги содржи вашите лозинки и информации за најавување на нивните сервери. Експертите внимателно го проверуваат секој дел од нивните безбедносни кодови, намалувајќи ја веројатноста за сајбер напади. 

Значи, фактот дека KeePass не користи складирање во облак од трета страна за чувствителна содржина е големо олеснување! Се сеќавате на стравот од прекршување на податоците на LastPass од пред неколку години? Дури и на водечките апликации за вашите уреди со Android и iOS не може да им се верува!

Добрите 

 • Сите безбедносни алатки се апсолутно бесплатни 
 • Бесплатна верзија за мобилни уреди
 • Идеален за секој оперативен систем
 • Ги зачувува вашите податоци на вашиот сопствен компјутер 
 • Лесен кориснички интерфејс со влечење и пушти

Конс 

 • Нема официјална мобилна апликација за KeePass 
 • UI е помалку интуитивен од менаџерите со лозинки со затворен извор

Планови и цени 

KeePass е бесплатен менаџер за лозинки и за лична и за комерцијална употреба. Значи, нема никаква месечна наплата. 

Тоа е тоа.

Најчесто поставувани прашања

Која е најдобрата алтернатива на KeePass во моментов?

1Password е најдобриот менаџер за лозинки со затворен извор за повеќето корисници. Неговиот премиум личен план чини само 2.99 долари месечно.

За толку ниска цена, тој нуди автентикација со два фактори, обновување на избришани ставки 365 дена, ограничувања во земјата и поддршка за е-пошта 24/7. 1Password ги обезбедува информациите за вашиот дигитален паричник со водечкиот 256-битен алгоритам за шифрирање AES.

Дали вреди Enpass?

Со Enpass Premium, можете да ги зачувате сите ваши лозинки и информации во приспособени папки. Неговиот софтвер со отворен код ви го олеснува пристапот до веб-локациите, управувањето и обезбедувањето плаќања во еден момент.

Можете да складирате пасош, информации за кредитна картичка, возачка дозвола, броеви на професионална лиценца во вашиот трезор Enpass од 1 GB. Enpass ви овозможува да споделувате чувствителни документи со друг корисник, одржувајќи ја трансакцијата шифрирана од крај до крај во секое време.

Што прави мониторот Keeper BreachWatch?

BreachWatch ги совпаѓа вашите сметки со сите протечени бази на податоци на корисници на темната мрежа.

Ако најде совпаѓање, ќе ве поттикне да ја заштитите таа сметка со нова лозинка и двофакторна автентикација. Корисниците го споредуваат со Dark Web Monitoring на LastPass и функцијата Watchtower на 1Password.

За само 1.67 долари месечно, можете да ја додадете оваа неверојатна карактеристика на вашата основна претплата за управување со лозинки на Keeper.

Кој е најдобриот менаџер за лозинки за бизниси?

Чувар е најдобрата услуга за управување со лозинка за бизниси. Доаѓа со специјални алатки за споделување ресурси меѓу соработниците, одржување целосна приватност и контрола.

Во зависност од избраниот план (Keeper Business vs. Enterprise), ќе ви биде овозможено доволно складирање во свод, систем за следење на темната веб-страница, KeeperChat и напредна библиотека со ресурси.

Keeper Business е само 3.75 УСД по корисник и можете да направите пробна работа пред да преземете каква било обврска.

Кој е најдобриот менаџер за лозинки за семејства?

1Password е подобар менаџер за лозинка од Keeper, според мене. Има едноставен кориснички интерфејс со моќни безбедносни карактеристики.

Нејзиниот семеен пакет за претплата е достапен. За разлика од Keeper, нема да мора да додавате основна безбедност и скенери за темна веб-страница во вашиот план за членство за дополнителни пари.

Повеќе ми се допаѓа Keeper за бизниси бидејќи има сеопфатна хиерархија и целосна административна контрола.

Може ли да ги увезам моите стари лозинки во Enpass?

Да, можете да увезете стари лозинки на вашата сметка на Enpass. Опцијата за увоз е на левата страна од вашата почетна страница.

Можете да додавате стари лозинки од вашите претходно користени менаџери за лозинки. Дополнително, може да ги преместите постоечките датотеки и фотографии во вашиот трезор Enpass од вашиот уред. Категоризирајте ги под различни ознаки за да можете да ги најдете сите на едно место!

Резиме

И Enpass и KeePass се менаџери со лозинки со отворен код. Значи, беше невозможно да се рангираат само врз основа на безбедноста. 

Тие го користат истиот 256-битен AES енкрипција и безбедносен модел со нула знаење. Сепак, моето искуство со 1Password беше непречено пловење. Битови за увоз на податоци и за споделување на свод беа релативно полесни на оваа платформа.

Користењето на Keeper беше сосема поинакво искуство со приватното испраќање пораки и апликациите за тајмер. Не е со отворен код, но ќе ја спуштам ногата и ќе се задржам на нивниот сеф за безбедност во облакот. 

Многу големи бизниси користат Чувар за внатрешни податоци и споделување датотеки, од ден на ден! И искрено, откако самиот ја користев веб-апликацијата, можам да видам каде Keeper ја добива возбудата. Тоа е една од најдобрите алтернативи за KeePass, рацете надолу!

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...