Најдобрите алтернативи за 1 лозинка (и 2 конкуренти што треба да се избегнуваат)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Морав да се откажам од премногу сметки бидејќи едноставно не можев да се мачам да ги запомнам лозинките за нив. Ресетирањето на лозинките е губење време во овој момент бидејќи сепак ќе ги заборавам. Но, со безброј сметки на интернет, станува доста тешко да се остане на врвот на сето тоа.

Потоа најдов 1Password, и ме спаси од овој непотребен стрес. Користи шифриран систем од највисок ред за да ги зачува вашите лозинки во трезорот и да ги чува заштитени.

Брзо резиме:

 1. LastPass – Севкупно најдобар менаџер за лозинки за домашни корисници, тимови и бизниси ⇣
 2. Битварден – Одлична безбедност, разумни цени и флексибилност што е можна само со софтвер со отворен код ⇣
 3. Dashlane – Еден од најлесните за користење и најбезбедни менаџери со лозинки со неверојатни деловни планови за клиенти на претпријатија ⇣

Сепак, 1Password можеби не е вашата шолја чај. Сите негови верзии се малку незгодни, а работата околу нив не е доволно интуитивна. Но, што е најважно, нема бесплатна верзија.

Ако не сакате да се регистрирате за таков вид на обврски без пробен период, не треба да користите 1Password. За среќа, имаме околу три алтернативи на 1Password што нема да пропуштите ништо. Проверете ги овие подолу!

TL; ДР Ако не сте премногу воодушевени од можноста да направите голема инвестиција во нешто без да извлечете практична употреба, тогаш испробајте ги овие три совршени 1 Алтернативи за лозинка

Најдобрите алтернативи на 1Password во 2023 година

Ги разгледавме најпопуларните и најдобри менаџери за лозинки кои се движат низ Интернет овие денови. Ниту еден не одговара на профилот на 1Password повеќе од овие три. Значи, еве, проверете ја листата сами.

1. LastPass (вкупно најдобра алтернатива за 1Password)

LastPass

 • Лесен за користење и интуитивен интерфејс
 • Силен генератор на лозинки
 • Ги чува лозинките во шифрираниот трезор 
 • Компатибилен со сите ваши уреди, екстензии на прелистувач, оперативни системи 
 • Користи нераскинливи E2EE системи за силна безбедност
 • Овозможува додавање и увоз на лозинки од други менаџери со лозинки
 • Веб-страница: www.lastpass.com

Политика за шифрирање со нула знаење

Најважниот аспект на секој менаџер со лозинки е дефинитивно нивото на безбедност обезбедено во неговото шифрирање. Сега, ако доволно долго сте го пребарувале интернетот, ќе слушнете за прекршување што ја извалка историјата на LastPass во 2015 година. Ако не сте, добро, сега знаете.

Дозволете ни да ви кажеме зошто LastPass сè уште ја прави листата овде. Тоа е во списокот затоа што без оглед на прекршувањето, ниту една лозинка или содржина од LastPass не беа загрозени. Прекршувањето, пак, им докажа на сите колку е безбедно шифрирањето LastPass.

LastPass користи TLS шифрирање, кој е индустриски стандард за криптографски протоколи преку компјутерски мрежи. Исто така го користи и енкрипција AES-256 битна од воено одделение клуч за шифрирање на податоците што се складирани во сопствените сервери.

Функцијата на TLS е да ги шифрира чувствителните информации што се пренесуваат преку Интернет, така што хакерите не можат да ги читаат податоците, дури и во неверојатен случај кога ќе успеат да добијат пристап до нив. Шифрирањето AES користи клуч од 256 бита за да се осигура дека податоците се шифрирани дури и кога се неподвижни во складиштето.

Директна употреба

Една од најдобрите работи за LastPass е едноставноста на неговиот интерфејс. Не треба да правите многу повеќе отколку да ги следите основните упатства за да ја научите апликацијата. Апликацијата ќе ве води низ целиот процес во процес чекор-по-чекор.

Мора да се регистрирате со вашата адреса за е-пошта и да напишете a главна лозинка. Проверете дали главната лозинка е врежана во вашиот ум бидејќи апликацијата не ги складира лозинките локално.

менаџер со лозинка за последен премин

Тоа што ќе го изгубите ќе ве врати во тој голем стрес што сте сакале да го избегнете. Исто така, проверете дали главната лозинка не е лесна за погодување или откривање. Откако ќе направите солидна главна лозинка, вие сте внатре.

По оваа фаза, ќе ви биде побарано да направите a биометриски клуч како препознавање на лицето. Оваа секундарна функција за најавување е дизајнирана за зголемена безбедност и полесно најавување. Тоа ви дава шанса да влезете во вашиот трезор со користење на услугата за препознавање лице/отпечаток на современи мобилни уреди.

Генерирање и управување со лозинки

Можете да генерирате лозинки на кое било ниво на сложеност. Параметрите се прилагодливи. Дали сакате 11 знаци во вашата лозинка или би се чувствувале побезбедни со 20? Дали претпочитате големи и мали букви за мешање? Па, сите овие фактори може да се прилагодат според вашата желба.

Како што можете да забележите, неверојатно случајните и сложени структури за лозинка што ги создава апликацијата се случајни и затоа се премногу сложени за да бидат пробиени. Ви предлагаме да користите генерирање лозинки за сите ваши сметки преку интернет, а потоа да ги контролирате сите преку трезорот во LastPass.

Темно следење на веб

LastPass има карактеристики што му овозможуваат да ја следи темната мрежа за вашето име и информации за контакт со цел да се осигура дека вашите податоци не се користат/продаваат таму. Исто така, има мониторинг на кредитни картички и итен пристап за специјални контакти.

Добрите

 • Лесен за користење UI
 • Овозможува повеќекратен пристап преку голем број уреди
 • Генерира супериорни лозинки кои е невозможно да се пробијат
 • Ви заштедува време и стрес со потсетување на вашите лозинки и информации кога ќе бидат известени
 • Најдобар бесплатен менаџер за лозинки

Конс

 • Несоодветна поддршка во живо
 • Беше хакиран еднаш иако не беа украдени податоци

Планови за цени

30-дневната бесплатна пробна верзија може да се инсталира на повеќе уреди се додека не ја инсталирате на повеќе типови уреди.

Платената верзија на LastPass, сепак, може да се инсталира на повеќе уреди од повеќе типови - без ограничување. Може да добиете LastPass Premium за 3 $/месец, LastPass Family за 4 $/месец или LastPass Business за 6 $/месец.

LastPass има подобар генератор на лозинки од 1Password, така што може да ви даде лозинки кои се побезбедни и покомплексни.

Голема предност на користењето на LastPass е тоа што не бара од вас целосно да се посветите од самиот почеток. Има бесплатна верзија што можете да ја испробате 30 дена пред да ја платите апликацијата, но поради некоја причина, 1Password не нуди таква можност на своите потенцијални клиенти.

Зошто LastPass е подобар од 1Password?

И двете имаат силна безбедност, но LastPass добива мала предност во однос на 1Password поради неговата бесплатна пробна верзија. Генерирањето лозинка во LastPass е исто така многу подобро од онаа во 1Password.

Провери излезете од веб-страницата LastPass за да видите повеќе за нивните услуги.

… или прочитај го мојот детален преглед на LastPass

2. Bitwarden (Најдобра бесплатна алтернатива со отворен код)

битварден преглед

 • MFA, AES-256, PBKDF2 за безбедност за чување на сите податоци и лозинки безбедни
 • Фрази со отпечатоци од прсти за автентичност на новододадените врски со тимови/претпријатија
 • Ви овозможува да блокирате одредени домени за да се заштитите 
 • Овозможува увезување лозинки од други менаџери со лозинки
 • Компатибилен со десктоп и мобилни апликации, заедно со сите други платформи
 • Веб-страница: www.bitwarden.com

Архитектура со нула знаење

Ова во основа значи дека Bitwarden нема познавање за вашите податоци. Шифрирањето се случува на таков начин што податоците веќе се мешаат до моментот кога ќе влезат во сопствениот сервер на Bitwarden за складирање. Поради структурата со нула знаење, вашите податоци и зачуваните лозинки остануваат безбедни дури и ако апликацијата претрпи внатрешен проблем.

Автентикација на повеќе фактори

Постојат пет опции за МНР во Битварден, поточно. Две од нив се бесплатни - проверка на е-пошта и апликацијата за автентикатор. Три се премиум опции - Yubikey OTP, FIDO2 WebAuthn и Duo. Мулти-факторската автентикација (MFA) е секогаш добра идеја кај менаџерите со лозинки бидејќи ги зголемува вашите безбедносни нивоа.

битварден менаџер за лозинки

Совршено шифрирање

Ниту една брутална сила не може да ја пробие двојното шифрирање на Bitwarden. Највисокото ниво на стандардна криптографија се користи за запечатување и заклучување на сите ваши чувствителни информации.

AES-CBC со 256 бита поминува 14 целосни кругови во трансформација за да ги направи вашите податоци нечитливи. Според сегашните пресметковни стандарди, оваа хардкор осаменост не може да се скрши или да се прекрши. 

Додадете го на тоа фактот дека вашите лозинки ќе бидат хаширани уште пред да влезат во серверите, а потоа PBKDF2 ги откинува, така да се каже. И ова е уште едно ниво на шифрирање-декрипција што се случува овде.

Како што рековме, Bitwarden е неверојатно безбеден и ужасно тешко да се надмине. Може да му верувате на управувачот со лозинки да ги заштити сите ваши податоци.

Хаширање на лозинка

Хеширањето се однесува на чинот на мешање лозинки на еден начин пред да се зачуваат на серверите. Хеширањето обезбедува зачувување на лозинките во нивната огледална верзија наместо да ги зачувува во нивниот вистински распоред. Значи, со само хашираната сенка на вашите лозинки што е инсталирана во серверите, нема начин таа да се загрози.

Здравствени извештаи на трезорот

Достапно само за платени клиенти, ова е карактеристика што ќе се покаже како покорисна од она што го очекувате.

Здравствените извештаи од трезорот ќе ви дадат мерка за безбедност за да можете да предвидите дали ќе се случи прекршување. Извештаите ќе вклучуваат предупредувања за слаб, изложен, повторно употребен или внесување иста лозинка, за посети на необезбедени веб-страници и за прекршување на податоците.

Добрите

 • Невозможно е да се пробие - шифрирањето AES е безмилосно
 • Компатибилен со сите прелистувачи, мобилни апликации и десктоп верзии
 • Софтвер со отворен код кој е многу приспособлив
 • Многу разумни цени на плановите
 • Вклучува пробен период од 7 дена

Конс

 • UI не е доволно интуитивен

Планови за цени

Бесплатниот Bitwarden ќе ви даде максимална безбедност, неограничени акредитиви за најавување, неограничено складирање за идентитети, белешки, картички, па дури и генерирање лозинки! Пробниот период е 7 дена. По овој период, треба да се преселите на платена сметка ако сакате да ја задржите удобноста на Bitwarden.

Платените сметки се поделени во следните категории и соодветно се проценети.

Premium Single Bitwarden чини 10 $/годишно, Premium Bitwarden Families чини 40 $/годишно, Premium Bitwarden Business (тимови) чини 3 $/месец/корисник и Premium Bitwarden Business (претпријатие) чини 5 $/месец/корисник.

Bitwarden е подобар од 1Password бидејќи, бидејќи е софтвер со отворен код, тој е многу посигурен. Исто така, тој е многу попристапен и по разумна цена од 1Password. Фактот дека има пробна верзија, додека 1Password не му дава непремостлива предност во однос на 1Password за новите корисници на менаџери за лозинки.

Зошто Bitwarden е подобар од 1Password?

Bitwarden добива дополнителни поени бидејќи е софтвер со отворен код. Поупатените од својата база на клиенти се радосни за флексибилноста што можат да ја искористат преку GitHub. Помалку технолошките клиенти, од друга страна, ќе го изберат Bitwarden наместо 1Password бидејќи тоа е поевтина алтернатива со повеќе или помалку исти карактеристики.

Провери од веб-страницата Bitwarden за да дознаете повеќе за нивните услуги и нивните тековни зделки.

… или прочитај го мојот детален преглед на Bitwarden

3. Dashlane (најлесно за употреба алтернатива)

dashlane преглед

 • Една единствена главна лозинка го задржува сето тоа заедно
 • Лесно додавајте, увезете и споделувајте лозинки 
 • Екстензијата на прелистувачот на апликацијата е компатибилна со сите прелистувачи
 • Обезбедете валидност на вашите лозинки со нивна ревизија
 • Прилагодете силни лозинки преку генератор на лозинки
 • Ги зачувува лозинките, информациите за најавување и ги чува безбедно белешките и другите чувствителни податоци
 • Веб-страница: www.dashlane.com

Складирање на лични податоци

Зарем не се нервирате кога пополнувате формулари? Пишувањето на истите информации, повторно и повторно, станува прилично заморно. Но, Dashlane е добар менаџер за лозинки и може да ви помогне во тоа.

Само треба да ги ставите сите ваши лични податоци во неа, и кога ќе биде побарано, апликацијата ќе го направи своето, а со тоа ќе ви заштеди време и ќе ви даде мега погодност.

Можете да го зачувате вашиот даночен број, пасоши, лични карти, возачка дозвола, е-пошта, телефонски број и така натаму. На апликацијата може да и се верува и на вашите банкарски податоци. Значи, ставете се и автоматски пополнете формулари.

dashlane лозинка здравје

Безбедни белешки

Дали има нешто на ум што не сакаш некој друг да го знае? Па, запишувањето на таквите мисли помага. И да се биде добар менаџер за лозинки што е Dashlane, може да ви помогне во тоа.

Запишете ги овие белешки и чувајте ги безбедни во апликацијата за да можете да си го поминете денот со неоптоварен ум. Шифрираниот дигитален трезор ќе ги чува белешките безбедни исто како што ги чува сите други чувствителни податоци безбедни во него. Една мастер пропусница го запечатува сето тоа.

Но, непријатно е што безбедните белешки не се достапни во ограничената бесплатна верзија на Dashlane. Мора да платите, да станете член, а потоа ќе можете да ги чувате вашите белешки заклучени во безбедноста на Dashlane.

Скенирање на Dark Web

Да, Dashlane има темно веб скенирање. Податоците се исклучително скапоцени. Ако некој е таму користејќи ги вашите информации во темниот подземен свет на интернетот, тогаш Дашлејн, како ваш телохранител на интернет, веднаш ќе ве предупреди за ова.

Сепак, постои улов. И не, не е само фактот што Dashlane нема темна веб-скенирање во своите бесплатни верзии - има и поголем улов. Dashlane ќе може да следи само околу 5 адреси на е-пошта. Тоа е нивната квота. Откако оваа граница ќе се надмине, повеќе нема да добивате известувања.

Ревизија на лозинка

Dashlane има функција за ревизија на лозинка која ви дава солидна проценка на вашата моментална безбедност на лозинката. Сите слаби, повторно употребени и компромитирани лозинки ќе ви се рефлектираат за да можете да ги промените за побезбедни. На овој начин, тоа ви помага со управување со лозинка.

Слободен VPN

Друг одличен додаток на пакетот Dashlane е нивен сопствен VPN услуга. Тие се здружија со Hot Shield со цел да ви ја дадат таа анонимна невидливост што ќе го направи сосема невозможно да ги видите вашите врски. Иако VPN е бесплатен, нема ограничување на количината на податоци што можете да ги користите.

Сепак, едно нешто што е доста досадно за Dashlane VPN е недостатокот на прекинувач за убивање. Ако вашата мрежа биде откриена додека VPN е вклучена, нема да можете веднаш да ја исклучите таа врска. 

Добрите

 • Лесен кориснички интерфејс
 • Ви дава безбедносни предупредувања
 • Има двофакторна автентикација и дополнителна безбедност на биометриката
 • Силно шифрирање поради AES-256 и политиката за нула знаење
 • Ви овозможува да го ограничите нивото на пристап што го добива вашиот контакт за итни случаи во вашата сметка

Конс

 • Dashlane Free има ограничени функции во управувањето со лозинка

Планови за цени

Dashlane premium има бесплатна верзија за 30-дневен пробен период. Во оваа верзија ќе можете да направите околу 50 лозинки, што, искрено, е доволно за да добиете соодветно искуство со апликацијата за да можете да одлучите дали сакате да купите членство или не.  

Ако сакате членство после ова, тогаш треба да платите според планот што ви одговара. Планот за суштинско значење е за 2 уреди со 2.49 долари месечно. Премиум планот е за сите ваши уреди со 3.99 УСД/месечно. И планот на семејството е 5.99 долари месечно за 6 различни уреди.

Зошто Dashlane е подобар од 1Password?

Dashlane освојува повеќе клиенти од 1Password бидејќи влезот во оваа апликација е полесен. Има бесплатна пробна верзија со многу функции, додека 1Password воопшто нема пробна верзија. Како надополнување, VPN на Dashlane е дополнителен бонус за неговите корисници.

Провери од веб-страницата Dashlane за да дознаете повеќе за нивните услуги и нивните тековни зделки.

… или прочитај го мојот детален преглед на Dashlane

Најлоши менаџери со лозинки (што треба да избегнувате да ги користите)

Има многу менаџери за лозинки таму, но не сите од нив се создадени еднакви. Некои се само многу подобри од другите. А потоа, тука се и најлошите менаџери за лозинки, кои всушност можат да ви нанесат повеќе штета отколку корист кога станува збор за заштита на вашата приватност и озлогласено слабата безбедност.

1. McAfee TrueKey

McAfee TrueKey

MacAfee TrueKey е само производ за прибирање готовина. Не им се допадна да видат дека други компании за антивирусен софтвер заземаат мал дел од пазарот на менаџери за лозинки. Така, тие дојдоа до основен производ што може да помине како менаџер за лозинки.

Тоа е управувач со лозинки што доаѓа со апликации за сите ваши уреди. Тој автоматски ги зачувува вашите ингеренции за најавување и ги внесува кога ќе се обидете да се најавите на некоја веб-локација.

Една одлична работа за TrueKey е тоа што доаѓа со a вградена мулти-факторска автентикација функција, која е подобра од некои други менаџери за лозинки. Но, не поддржува користење на десктоп уреди како уред од втор фактор. Ова е непријатно бидејќи многу други менаџери со лозинки доаѓаат со оваа функција. Зарем не мразите кога се обидувате да се најавите на веб-локација, но прво треба да погледнете наоколу за вашиот телефон?

TrueKey е еден од најлошите менаџери за лозинки на пазарот. Овој производ постои само за да ви продава McAfee антивирус. Единствената причина зошто има некои корисници е поради името McAfee.

Овој менаџер со лозинки е преполн со грешки и има страшна поддршка за клиентите. Само погледнете во оваа нишка кој беше креиран од клиент на официјалниот форум за поддршка на McAfee. Темата е создадена само пред неколку месеци и е насловена „Ова е НАЈЛОШИОТ УПРАВУВАЧ ЗА ЛОЗИНИ ДОСЕГА."

Мојот најголем проблем со овој менаџер за лозинки е тоа му недостасуваат дури и најосновните карактеристики што ги имаат сите други менаџери за лозинки. На пример, не постои начин рачно да се ажурира лозинката. Ако ја смените лозинката на веб-локација и McAfee не ја препознава сам, нема начин рачно да ја ажурирате.

Ова е основна работа, не е ракетна наука! Секој со само неколку месеци искуство во градење софтвер може да ја изгради оваа функција.

McAfee TrueKey нуди бесплатен план, но тоа е ограничено на само 15 пријави. Друга работа што не ми се допаѓа кај TrueKey е тоа што не доаѓа со екстензија за прелистувач за Safari на десктоп уреди. Сепак, тој поддржува Safari за iOS.

Единствената причина зошто би го препорачал McAfee TrueKey е ако барате евтин менаџер за лозинки. Тоа е само 1.67 долари месечно. Но, со второ размислување, дури и во тој случај, повеќе би го препорачал BitWarden бидејќи чини само 1 долар месечно и нуди повеќе функции од TrueKey.

McAfee TrueKey е менаџер за лозинки кој е многу поевтин од повеќето други менаџери со лозинки, но тоа има цена: му недостасуваат многу карактеристики. Ова е менаџер за лозинки направен од McAfee за да може да се натпреварува со други антивирусни софтвери, како што е Нортон, кој доаѓа со вграден менаџер за лозинки.

Ако сакате да купите и антивирусен софтвер, тогаш купувањето на премиум планот на McAfee Antivirus ќе ви овозможи бесплатен пристап до TrueKey. Но, ако тоа не е така, би препорачал да погледнете и други повеќе реномирани менаџери за лозинки.

2.KeePass

KeePass

KeePass е целосно бесплатен менаџер за лозинки со отворен код. Тој е еден од најстарите менаџери за лозинки на интернет. Се појави пред некој од моментално популарните менаџери за лозинки. UI е застарен, но ги има речиси сите карактеристики што би ги сакате во менаџерот за лозинки. Широко се користи од програмери, но не е популарен кај потрошувачите кои немаат голема техничка експертиза.

Причината зад популарноста на KeePass е тоа што е со отворен код и бесплатен. Но, тоа е и една од главните причини зошто не е широко користен. Бидејќи програмерите не ви продаваат ништо, тие немаат голем поттик вистински да се „натпреваруваат“ со големи играчи како BitWarden, LastPass и NordPass. KeePass е претежно популарен кај луѓе кои се добри со компјутери и не им треба одличен UI, а тоа е главно програмери.

Гледај, Не велам дека KeePass е лош. Тоа е одличен менаџер за лозинки или дури и најдобар за вистинскиот корисник. Ги има сите основни карактеристики што ви се потребни во менаџерот за лозинки. За сите функции што му недостасуваат, можете само да најдете и инсталирате додаток за да ја додадете таа функција во вашата копија. И ако сте програмер, можете сами да додадете нови функции.

на UI на KeePass не се промени толку многу во последните неколку години од нејзиното основање. Не само тоа, процесот на инсталирање и поставување на KeePass е малку тежок во споредба со тоа колку е лесно да се постават други менаџери за лозинки како што се BItwarden и NordPass.

Управувачот со лозинки што моментално го користам му беа потребни само 5 минути за да го поставам на сите мои уреди. Тоа се вкупно 5 минути. Но, со KeePass, има многу различни верзии (официјални и неофицијални) од кои можете да изберете.

Најголемиот минус во користењето на KeePass за кој знам е дека тој нема официјално лице за друг уред освен Windows. Можете да преземете и инсталирате неофицијални апликации создадени од проектната заедница за Android, iOS, macOS и Linux.

Но, проблемот со овие е што тие не се официјални и нивниот развој зависи исклучиво од креаторите на овие апликации. Ако главниот креатор или придонесувач на овие неофицијални апликации престане да работи на апликацијата, апликацијата едноставно ќе умре по некое време.

Ако ви треба менаџер за лозинки меѓу платформи, тогаш треба да барате алтернативи. Во моментов има достапни неофицијални апликации, но тие може да престанат да добиваат ажурирања доколку некој од нивните главни соработници престане да придонесува со нов код.

И ова е исто така најголемиот проблем со користењето на KeePass. Бидејќи е бесплатна алатка со отворен код, ќе престане да добива ажурирања доколку заедницата на соработници зад неа престане да работи на неа.

Главната причина зошто никогаш не го препорачувам KeePass на никого е тоа што е премногу тешко да се постави ако не сте програмер. На пример, ако сакате да го користите KeePass во вашиот веб-прелистувач на начинот на кој би користеле кој било друг менаџер за лозинки, прво ќе треба да инсталирате KeePass на вашиот компјутер, а потоа да инсталирате два различни приклучоци за KeePass.

Ако исто така сакате да бидете сигурни дека нема да ги изгубите сите ваши лозинки ако го изгубите компјутерот, ќе треба да направите резервна копија на Google Диск или некој друг давател на складирање облак рачно.

KeePass нема сопствена услуга за резервна копија на облак. Бесплатно е и со отворен код, се сеќавате? Ако сакате автоматски бекап на вашата претпочитана услуга за складирање облак, ќе треба да најдете и инсталирате приклучок што го поддржува тоа…

За речиси секоја функција со која доаѓаат повеќето модерни менаџери со лозинки, ќе треба да инсталирате приклучок. И сите овие приклучоци се направени од заедницата, што значи дека тие работат сè додека соработниците со отворен код што ги создадоа работат на нив.

Видете, јас сум програмер и сакам алатки со отворен код како што е KeePass, но ако не сте програмер, не би ја препорачал оваа алатка. Тоа е одлична алатка за секој кој сака да се меша со алатките со отворен код во слободното време.

Но, ако го цените вашето време, побарајте алатка создадена од профитна компанија како што се LastPass, Dashlane или NordPass. Овие алатки не се поддржани од заедница на инженери кои кодираат секогаш кога ќе добијат слободно време. Алатките како NordPass се изградени од огромни тимови на инженери со полно работно време чија единствена работа е да работат на овие алатки.

Што е 1Password?

најдобри алтернативи за 1 лозинка

Главни карактеристики

 • Веб-страница: www.1password.com
 • Двофакторска автентикација
 • Добијте онлајн и офлајн складирање
 • Спречете ги заканите правејќи свои правила
 • Режимот на патување ви овозможува да скриете одредени сводови 
 • Избришаните лозинки остануваат во безбедно складирање околу една година
 • Направено за iOS, Android, Windows, Chrome OS, па дури и Linux
 • Прочитај мојот преглед на 1Password за да дознаете повеќе

Режим на патување

Меѓу сите овие управувачи со лозинки, 1Password е единствената апликација што има режим на патување. Кога ќе се префрлите на овој режим, може да скриете одредени датотеки од вашите уреди за да ги задржите безбедни и неоткриени за време на безбедносната проверка.

Екстензии на прелистувач

Без разлика дали користите Internet Explorer или Chrome OS, можете да добиете 1Password во него. Но, што е со старите компјутери? Па, постојат самостојни верзии на 1Password кои работат со застарени верзии на екстензии на прелистувачот на macOS, Windows, Google Хром, итн. Поддршката за 1Password е неспоредлива.

Поставете ги заштитните ѕидови

Можете да контролирате, да поставите посебни мерки за да го ограничите пристапот до вашите сметки од одредени IP адреси и локации. Ова е особено корисно ако сте свесни за конкретни закани. 1Password може да ви помогне да се подготвите за да го намалите влијанието на познатите сајбер опасности.

Добрите

Секој има доверба во 1Password

Илјадниците одлични критики од корисниците ќе гарантираат за автентичноста на апликацијата.

Syncs Многу уреди заедно и дозволува споделување на лозинка

Ова е одлична карактеристика што ја проширува употребливоста и удобноста при користење на оваа апликација.

Поставувањето е навистина лесно и директно

Секој може да ја користи оваа апликација. Тоа особено им помага на луѓето кои не се премногу технолошки такт, но не можат да си дозволат ниту да ги изгубат своите лозинки.

Ги содржи сите карактеристики присутни во Управувачите со основни лозинки, плус повеќе

Сè што ви се допаднало во другите менаџери за лозинки е веќе присутно овде. Ќе добивате функции како што се предупредувања за безбедносни прекршувања, силен генератор на лозинки, онлајн складирање на лични информации, функции за пополнување формулари и ултра безбедно AES-GCM-256 шифрирање.

Конс

Нема споделување на безбедни белешки

Ако размислувате некому да му дадете пристап до вашите тајни белешки, заборавете на тоа бидејќи 1Password сè уште ја нема таа функција.

Нема бесплатна верзија

Главниот прекинувач на зделките за 1Password е отсуството на бесплатни проби на која било од нивните верзии. Бидејќи повеќето луѓе не сакаат да инвестираат без прво да ја испробаат апликацијата, многу потенцијални клиенти се обесхрабруваат бидејќи немаат ни шанса да ја пробаат апликацијата.

Планови за цени на 1Password

За жал, нема бесплатен пробен период.

Управувањето со лозинките со оваа апликација започнува со инвестиции. Стандардниот план за 1 корисник е 2.99 УСД/месечно, планот за семејства дозволува 6 корисници за 4.99 УСД/месечно, тимовите (почетен пакет) чини 19.95 долари месечно за 10 корисници. Бизнис планот ќе опфати 21 корисник, а секој корисник ќе треба да плаќа 7.99 долари месечно.

Најчесто поставувани прашања

Дали е добар 1Password?

1Password е добра и популарна апликација за управување со лозинки, но нејзината најголема негативност е тоа што не нуди бесплатен план. Најдобрите алтернативи на 1Password кои нудат бесплатен план и подобри и побезбедни функции се LastPass, Bitwarden и Dashlane.

Дали користењето на управувач со лозинки е безбедно?

Да, целосно. Можете да му верувате на управувачот со лозинки со вашите лозинки, тајни белешки, приватни документи, чувствителни податоци, информации за кредитни картички итн. Сè поминува низ шифрирање, така што не е можно да ги вратите вашите информации во читлив формат без единствената лозинка што ја знаете само вие .

Дали има некој недостаток од користење на таков менаџер за лозинки?

Па, ако ја заборавите главната лозинка, тогаш сте во голема неволја. Ќе се навикнете да го користите управувачот со лозинки за сите ваши лозинки и наскоро ќе ги заборавите сите. Со заборавена главната лозинка и без биометриски податоци, нема да можете да се најавите на тие врзани сметки.

Што ја прави шифрирањето AES256 толку доверливо?

Фактот дека хакерите нема да можат да ги читаат вашите датотеки дури и ако успеат да влезат во вашиот свод за лозинка е нешто што ни дава големо олеснување. Енкрипцијата ги претвора вашите податоци во збрка од случајност. Само кога ќе ја внесете главната лозинка, метежот ќе се организира назад во читлив текст. Ако никој не го има вашиот главен клуч, тогаш никој не може да ги чита вашите податоци.

Најдобри алтернативи за 1Password: Резиме

Проблемот со 1Password е во фактот што тој е првенствено дизајниран за претпријатија, па затоа семејните планови се ценети со незгодно.

Недостатокот на бесплатна пробна верзија е исто така добра причина да продолжите да ги барате нејзините алтернативи. Се надеваме дека го најдовте најсоодветен менаџер за лозинки за вашите потреби LastPass менаџер за лозинки, Битварден, и Dashlane.

Сите овие алтернативи се на исто ниво една со друга во однос на нивните клучни карактеристики. Сега сè што треба да направите е само да ги погледнете различните планови што ги нудат и да го изберете вашиот избор. Секој од нив има бесплатна верзија што ви предлагаме да ја испробате пред да вложите паричен придонес.

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.