Преглед на IDrive (Дали ова е најдобрата онлајн услуга за резервна копија на облак во 2023 година?)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Возам се рангира високо како едно од најдобрите решенија базирани на облак и даватели на резервни копии таму, правејќи резервна копија и заштита на сите ваши повеќе уреди, по една цена. Но, дали е навистина добро? Во ова Преглед на IDrive, ќе научите сè што треба да знаете за да го извлечете максимумот од решението за резервна копија на облакот на IDrive.

Од 2.95 долари годишно

Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

Главни преземања:

IDrive е лесна за употреба онлајн-резервна услуга која нуди бесплатен основен план од 5 GB, неограничени уреди на некои планови за претплата и 256-битна AES шифрирање за дополнителна безбедност. Има силен акцент на безбедноста на податоците и нуди опции за шифрирање на податоците и безбедносни алатки.

IDrive нуди различни опции за резервни копии, вклучувајќи локални бекап, резервни копии во облак и хибридни бекап, со закажани бекап за мир на умот и брзи брзини на прикачување.

Лошите страни на IDrive вклучуваат ограничени опции за споделување, без неограничен простор за складирање резервни копии и потенцијално бавен процес на реставрација.

Резиме на преглед на IDrive (TL;DR)
Рејтинг
Номинален 3.8 од 5
(12)
Цена од
Од 2.95 долари годишно
Облак резервна копија / складирање
10 GB – 50 TB (10 GB бесплатен простор)
Јурисдикција
Соединети Држави
Енкрипција
TLS/SSL. Шифрирање AES-256. Двофакторна автентикација
е2ее
Не
поддршка на корисниците на
24/7 преку разговор во живо, е-пошта и телефон
Поврат на средства
30-дневно пари гаранција за враќање на
Поддржани платформи
Windows, Mac, Linux, iOS, Android
Карактеристики
Бекап на повеќе неограничени уреди. Брза резервна копија/обновување IDrive Express™. Историско обновување на сликите на IDrive®. Слики и верзии. Компјутерски клонирани резервни копии
Тековен договор
Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

IDrive добрите и лошите страни

Добрите

 • Лесно се поставува и користи услугата за онлајн резервна копија.
 • Достапен е бесплатен основен план од 5 GB.
 • Бекап од повеќе компјутери, Mac, iPhone, iPad и Android во една сметка - по една цена.
 • Неограничени уреди на многу претплати.
 • 256-битна AES шифрирање за дополнителна безбедност.
 • Sync и функција за споделување.
 • Масовно прикачувања за лесно преместување на податоците.
 • Брзи брзини на прикачување.
 • Закажани резервни копии за мир на умот.
 • Локални резервни копии, резервни копии во облак и хибридни бекап (комбинација од двете)
 • Добра мобилна апликација за кога сте во движење.

Конс

 • Основни опции за споделување.
 • Нема неограничен простор за складирање резервни копии.
 • Процесот на реставрација може да биде бавен.

ДЕЛ

Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

Од 2.95 долари годишно

IDrive е одличен пример за услуга која ви дава сигурност и заштита на вашите датотеки, лесен пристап и едноставно дизајниран UI/UX. 

Исто така нуди и неверојатни опции за резервна копија кои ја намалуваат потребата за голем или отстранлив хард диск на вашиот компјутер или лаптоп. Вашиот компјутер ќе работи поефикасно и ќе можете да пристапите до датотеките, каде и да сте. 

Има многу предности за решението IDrive, и бидејќи ништо не е совршено, има и некои недостатоци. Ги наведов првите десет добри за да ви дадам брз преглед на производот и достапните карактеристики и придобивки.

Планови за цени на IDrive

Постојат четири различни ценовни планови за IDrive, а има еден што одговара на сите. 

Цените се движат од а слободен план нудејќи 10 GB простор за складирање и резервен простор во облак на деловен план со неограничени корисници. Платените планови чинат од за IDrive Mini планирајте до 1159.95 $ за бизнис планот IDrive од 50 TB. Бизнис плановите од 1.25 ТБ може да се плаќаат месечно, но сите други опции на IDrive се плаќаат годишно. 

idrive ценовни планови

Плаќањето годишно за решение засновано на облак може да биде неуспешно за оние кои повеќе би сакале да плаќаат месечно.

Добрата вест е дека ги има специјални понуди да се има во одредени периоди од годината, што може значително да ги намали трошоците. Можете да добиете до 25 проценти попуст од избраниот годишен план или 50 проценти попуст од вашиот двегодишен план. 

Можете исто така да се регистрирате за а бесплатен 30-ден судењето на решението кое ви дава пристап до сите функции и 1TB на складирање. IDrive ќе ги земе податоците за вашата кредитна картичка за да се регистрира, па затоа треба да запомните да го откажете ова пред да заврши пробниот период. 

Има одлични вести за студенти или образовни институции. Можете да се регистрирате за IDrive за 50 проценти од стандардната цена.

ПланСкладирањеКориснициУреди
Основни10 GB простор за складирање - Не е потребна кредитна картичкаКорисник на 1
IDrive Personal5 ТБКорисник на 1Неограничени уреди
10 ТБКорисник на 1Неограничени уреди
Тимот на IDrive5 ТБ5 корисници5 уреди
10 ТБ10 корисници10 уреди
25 ТБ25 корисници25 уреди
50 ТБ50 корисници50 уреди
IDrive Business250 GBНеограничени кориснициНеограничени уреди
1.25 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
2.5 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
5 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
12.5 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
25 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
50 ТБНеограничени кориснициНеограничени уреди
ДЕЛ

Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

Од 2.95 долари годишно

Треба да знаете дека ако го надминете лимитот за складирање, IDrive ќе ви наплати за ова. Надоместоците би биле 0.25 УСД за секој ГБ месечно за Личниот план и 0.50 УСД за секој ГБ месечно за тимот и деловните планови.

Карактеристики за резервна копија на IDrive

IDrive е софтверско решение за резервна копија на облак кој првпат беше лансиран во 1995 година (кога беше познат како iBackup). Оттогаш, тој постојано се ажурираше во согласност со своите конкуренти и продолжува да биде еден од најдобрите достапни даватели на резервни копии преку Интернет.

функции за резервна копија на idrive

IDrive нуди ан одлична комбинација на облак-базирани резервна копија и складирање да ги покрие сите ваши специфични потреби, без разлика дали лична или деловна. Истакнува многу полиња во врска со карактеристиките на IDrive, и јас ги разгледувам подетално во овој преглед.

Леснотија на користење

IDrive има исклучително лесен интерфејс што е лесно да се разбере и да се движи дури и за најне-технолошките такт од нас таму. Почетната страница е со чист изглед, без непотребни елементи кои збунуваат, а не зафаќаат.

Пријавете се за IDrive

Пријавувањето на IDrive беше едноставно; На веб-локацијата, кликнете „Регистрирај се“. Страницата за пријавување ќе ви ги даде достапните опции, од бесплатниот план со 5 GB на складирање на бизнис план со 50 ТБ простор. 

Поголемиот дел од претплатите од IDrive се се плаќа годишно или на секои две години. Колку повеќе плаќате однапред, толку добивате повеќе попуст за пријавување. 

Можете да ја заштедете до 50 проценти на многу претплати кога се регистрирате за прв пат. Пополнете ги вашите лични податоци и информации за плаќање, додајте главна лозинка, а потоа „Креирај моја сметка“, едноставно!

idrive креирајте сметка

Кориснички интерфејс и навигација

IDrive UI/UX е јасен и јасен и на интернет и на десктоп апликацијата. Нема многу бои или слики кои ви скокаат, за да можете да видите што точно барате.

Треба да ја преземете и инсталирате десктоп апликацијата на вашиот компјутер. Ова е едноставно да се направи и откако ќе се инсталира, сè што ви треба е на дофат на раката.

Интернет-интерфејс

Веб интерфејсот е јасен и концизен. Менијата што се лесни за навигација низ левата странична лента на почетната страница ве носат до сите ваши резервни копии и sync локации. Достапните јазичиња се:

табла на idrive

Резервна копија на облак: Ова е местото каде што ги избирате датотеките за кои сакате да направите резервна копија и проверете го нивниот напредок. 

Sync и Cloud Storage: Ова едноставно ви дава преглед на сите synced податоци во вашиот sync папката и вашето складирање облак IDrive. Можете да додавате датотеки во вашите sync папка да биде syncед на сите поврзани уреди.

Табла: Ова ви дава преглед на сите поврзани уреди и датотеките или папките за кои е направена резервна копија. Можете да изберете резервни датотеки и да ги преземете на нова локација или на оригиналната локација. 

Контролната табла ви дава и опција за поставки. Ова е местото каде што можете да ги приспособите известувањата, да додавате континуирана резервна копија и да ги персонализирате другите поставки на вашата сметка.

поставки на idrive

Веб-дневници: Овој дел ви овозможува да ја видите и пријавите целата активност на корисникот завршена во прелистувачот IDrive.

веб-кориснички дневници

Traубре: Можете да ги видите сите synced и поддржани датотеки и папки кои се избришани во текот на претходните 30 дена. Оваа област ви дава можност да ги вратите датотеките доколку е потребно. 

Апликација за работна површина

Десктоп апликацијата е едноставен и лесен за употреба. Како и кај веб-интерфејсот, тој се движи со помош на менијата во страничната лента. Достапните јазичиња се:

idrive десктоп апликација

Резервна копија: Ова е местото каде што можете да ги изберете датотеките за кои сакате да направите резервна копија и да го проверите напредокот. 

Врати: Ова ви дава преглед на сите поврзани уреди и датотеките или папките за кои е направена резервна копија. Можете да изберете датотеки и да ги преземете на нова локација или на оригиналната локација. Можете исто така да избришете резервни податоци што повеќе не ви се потребни. 

Распоредувач: Ова е местото каде што можете да ги закажете вашите резервни копии. Ова може да се прави секојдневно или во одредени денови со користење на контролите во оваа картичка.

резервна копија на распоредот на idrive

Sync: Ова ви дава преглед на сите synced податоци во вашиот sync папка. Исто така, имате можност да ја преместите папката на нова локација во рамките на оваа картичка.

Бекап на серверот: Во рамките на ова јазиче, можете да изберете различни типови на сервери за резервна копија. Ова ги вклучува MS SQL, Exchange и Oracle, меѓу другите. Не е нешто за што треба некогаш да се грижам, но на поголемите бизниси, особено на оние со сервери на различни локации, оваа функција би била корисна.

Бекап на серверот idrive

Поставки: Ова е местото каде што ги прилагодувате известувањата, додавате континуирана резервна копија и персонализирате други поставки на вашата сметка.

Ако не можете да го најдете тоа што го барате во табовите, и на веб и на десктоп апликацијата, постои едноставна алатка за пребарување која ќе ви овозможи да лоцирате речиси сè. 

ДЕЛ

Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

Од 2.95 долари годишно

поддршка

Ако имате проблеми со најавувањето на вашата сметка на IDrive или какви било проблеми со користење на IDrive, можете да го проверите обемниот дел ЧПП на нивната веб-локација за да ви помогне брзо да одговорите на вашето прашање.

Ако не можете да го пронајдете она што ви треба во ЧПП, постојат неколку различни начини да контактирате со Поддршка за IDrive тим:

 • Телефонска поддршка.
 • Поддршка за онлајн разговор.
 • Поддршка за е-пошта.
 • Формулар за поддршка.
подршка на купувачот

Бидејќи IDrive е со седиште во САД, телефонските линии работат според стандардното време на Пацификот. Ќе треба да го запомните ова ако моментално не сте во САД. Формуларот за пополнување на онлајн разговор, е-пошта и поддршка може да се користи 24/7, така што секогаш ќе можете да добиете некого што ќе ги реши вашите проблеми.

Пристап до датотеки во движење или офлајн

Веб-апликацијата работи речиси на ист начин како и десктоп апликацијата, давајќи ви го истиот јасен и едноставен приказ. Може да продолжите да го контролирате секој поврзан уред од апликацијата и ви овозможува да правите резервна копија или да обновувате датотеки додека сте во движење.

Меѓутоа, примарната функција на мобилен стан е да направите резервна копија на фотографии или видеа на облакот. Можете исто така да управувате со датотеките и папките што сте ги споделиле од кој било уред и со оние што биле споделени со вас.

Одлична карактеристика на IDrive е тоа што можете да пристапите и да ги уредувате вашите датотеки кога немате интернет со него функција за офлајн преглед. Релативно е лесно да додадете датотеки во офлајн приказот со одење на почетниот екран и кликнување на „Пристап и обновување“. 

Треба да ја изберете папката на уредот каде што се наоѓаат датотеките и да кликнете на трите точки, избирајќи ја опцијата Уреди/Сподели. Изберете ги датотеките до кои сакате да пристапите и кликнете на „Повеќе“ и ќе ви овозможи да изберете „Додај во офлајн“.

Потоа можете да пристапите до избраните датотеки кога сте во движење и немате интернет. Ќе треба да sync датотеките повторно еднаш онлајн за да ги поставите сите промени што можеби сте ги направиле.

Управување со лозинка

Тешко е да се запаметат лозинките потребни за секоја сметка што ја имате, бидејќи за сè потребни се различни ингеренции. Ова не е проблем со IDrive. 

Нема проблем ако ти заборави ја лозинката на вашата сметка на IDrive; ако кликнете на „заборавена лозинка“ на страницата за најавување, ќе ве однесе до делот за ажурирање лозинка. Пополнувајќи ја вашата е-адреса овде, ќе ви испрати линк до вашата е-адреса што ќе ви овозможи да ја ажурирате лозинката.

управување со лозинка на idrive

Ако имате премногу лозинки за запомнување, можете да се најавите на вашата сметка IDrive користејќи ја вашата Google ингеренциите. Можете исто така да го користите вашиот Apple ID, но ова ограничува некои аспекти на вашата сметка, како што се онлајн резервната копија на IDrive и фотографиите од IDrive. 

Вашата сметка на IDrive ќе треба да ја има истата адреса на е-пошта поврзана за да се најавите со вашата Google ингеренциите и ќе треба да го запомните вашиот Apple ID за да се најавите користејќи ја оваа опција. Тоа е одлична опција за користење ако имате проблем да запомните лозинки за вашите различни сметки.

Можете исто така да се најавите на вашата сметка IDrive со користење Единствено најавување (ДЗС) ако ова е нешто што го користите за вашиот бизнис. Со кликнување на логото на ДЗС на страницата за најавување, само ќе треба да ја внесете адресата на е-пошта што се користи за пристап до вашата централен давател на идентитет (IdP). 

Потоа ќе треба да ја внесете лозинката за да пристапите до мрежата на вашата организација. Ова ќе биде автентицирано и ќе ве пренасочи на вашата сметка на IDrive.

Безбедноста и приватноста

IDrive ги одржува вашите податоци безбедни и безбедни со одлични безбедносни карактеристики, кои постојано ги ажурираат за да ви дадат апсолутен мир. 

енкрипција на резервна копија на idrive

Сите податоци се шифрирани, а употребата на AES 256-битна шифрирање на датотеки е за сите датотеки во мирување. Ова шифрирање значи дека само вие и IDrive може да добиете пристап до вашите податоци. Можете дополнително да ги заштитите вашите датотеки и податоци со создавање приватен клуч, што значи дека само вие ќе можете да пристапите до вашите датотеки. Треба да имате добра меморија и да не го заборавите клучот ако ја изберете оваа опција. 

Една негативна за користење на приватен клуч за шифрирање е тоа што не можете да ја користите функционалноста за споделување бидејќи таа е недостапна за оние со приватен клуч за шифрирање.

Двофакторска автентикација (2FA) може да се додаде на вашата сметка IDrive, што ви дава дополнителен слој на безбедност. Оваа услуга во два чекора бара потврда во форма на лозинка и втор слој на потврда од уред што го поседувате, како што е код испратен на вашата адреса за е-пошта или на вашиот телефонски број. 

IDrive нуди Шифрирање од крај до крај (E2EE), што е исто така познато како шифрирање со нула знаење. Ова значи дека IDrive не може да ги споделува вашите датотеки со никого бидејќи само вие го имате клучот за дешифрирање на вашите податоци. Шифрирањето со нула знаење е достапно само ако изберете приватен клуч за шифрирање при пријавувањето, затоа имајте го ова на ум кога ја креирате вашата сметка. 

Едноставно кажано, единствениот начин на кој некој ќе може неовластено да пристапи до вашите податоци е физички да добие пристап од центрите за податоци во САД. IDrive ги штити вашите податоци од кражба со деноноќно присуство на безбедност, сензори за движење, видео надзор и аларми за нарушување на безбедноста во нивните центри за податоци. 

Тие исто така заштита од природни катастрофи како што се поплави, земјотреси и пожари со складирање на сè во заградени лавици на подигнати подови. Тие исто така имаат системи за контрола на температурата и најсовремени аларми за чад за да ги зачуваат вашите податоци безбедни.

Не само што IDrive е свесна за безбедноста кога станува збор за вашите податоци, туку ја штити и вашата приватност и е Општи регулативи за заштита на податоците (GDPR) усогласен. Тие ги собираат само личните информации потребни за креирање на вашата сметка и тврдат дека никогаш не ги споделуваат овие информации со други страни без ваша согласност.

ДЕЛ

Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

Од 2.95 долари годишно

Споделување и соработка

Споделувањето на датотеки и соработката на IDrive е едноставно и е одлична карактеристика на ова решение за онлајн резервна копија. Можете исто така да sync податоци помеѓу уредите без зголемување на барањата за складирање, што е победа за секој бизнис таму. 

До sync специфични датотеки, ќе треба да креирате a sync папка што можете да ја поставите каде што сакате. Потоа можете да го додадете како дел од вашата редовна резервна копија доколку е потребно. Алтернативно, можете постави селективен sync што ви овозможува да sync специфични датотеки кои ќе sync на одредени уреди во одредено време.

Да споделите а synced датотека или кој било од вашите резервни податоци, ја наоѓате датотеката што ја сакате на апликацијата или веб-локацијата на IDrive и потоа кликнете со десното копче, избирајќи ја опцијата за споделување. Ова потоа ќе ви отвори поле за да ги додадете луѓето со кои сакате да го споделите. Можете исто така да го поставите дозволи за преглед или уредување пред да ја испратите врската и додадете порака за примачот. 

Потоа, примачот ќе добие е-пошта со врска до датотеката или папката што сте ја споделиле со него. 

Треба да запомните дека ако го изберете приватниот клуч за шифрирање за вашата сметка за да овозможите безбедност со нула знаење, не може да ги сподели вашите датотеки или папки со други. Ова може да биде прекин на зделките за некои бизниси на кои им се потребни двете опции бидејќи многу решенија базирани на облак ги нудат и двете како стандард.

Бекап и реставрација на датотеки

IDrive доаѓа во својство кога станува збор за резервна копија и реставрација на датотеки, бидејќи тука се истакнува. Тоа ви овозможува да направете резервна копија на податоците поединечно или како клонирање на диск – а целосна слика во огледало на вашиот хард диск. 

резервна копија на idrive

Вашата резервна копија може да се зачува локално или на облак за неограничен број компјутери, лаптопи, мобилни уреди, па дури и сервери. Резервните копии може да се планираат да работат за да одговараат на вашите барања и може да се пополнуваат на час, дневно или во време кое одговара на вашите потреби. 

Ако пропуштите закажана резервна копија, може да му кажете на IDrive да го започне ова откако ќе се вклучи уредот. Можете исто така да поставите известување за да ви каже по е-пошта дали резервната копија е успешна или не успеа. 

IDrive ги поддржува и двете трансфери со повеќе нишки и блок-ниво што значи дека можете или да направите резервна копија на повеќе датотеки одеднаш или да ги скенирате сите датотеки, правејќи резервна копија на изменетите елементи на датотеките. Оваа опција ќе ја зголеми брзината на резервните копии и ќе заштеди податоци.

Ако имате многу помали датотеки помали од 500 MB, континуирана заштита на податоците може да биде нешто за тебе. Со вклучување на ова во областа за поставки, ќе ги одржува континуирано резервни копии на сите датотеки помали од 500 MB секогаш кога ќе се прават промени локално.

Други одлични карактеристики вклучуваат а верзија на датотеки способност што ви овозможува да ги вратите датотеките од претходните 30 верзии на која било дадена датотека. IDrive исто така поддржува дополнителна резервна копија на облакот за да се намали времето потребно за поставување нови и променети датотеки.

Забрза

Ако правите резервна копија од големи датотеки и папки, потребно е ова да се заврши што е можно побрзо, особено ако правите резервна копија од огледална слика на вашиот хард диск. 

Брзините на IDdrive не се најдобри; сепак, тие не се најлоши кога се гледаат решенијата на конкурентите. Кога се тестираше, брзините на прикачување беа очекувани, но брзините на преземање траеа околу двојно повеќе од очекуваното. 

Брзината на syncвоспоставувањето и резервната копија ќе зависат и од вашата интернет мрежа и локација. Бидејќи центрите за податоци IDrive се во САД, ќе добиете побрзо преземање кога се наоѓате во САД отколку ако сте на друго место во светот. Ќе треба да го земете предвид ова ако управуваат со глобален бизнис со вработени лоцирани низ целиот свет.

Бесплатен наспроти премиум план

Бесплатниот личен план од IDrive ви дава 10 GB онлајн резервна копија и простор за складирање бесплатно. Иако ова не е голема сума, ќе ви овозможи да го видите решението на работа и што има да понуди. Бесплатниот план е достапен онолку долго колку што сакате; тоа не е засновано на време, што е бонус.

Ако одлучите да се надградите на премиум план, може да имате огромни попусти кога се регистрирате. Можете да добиете 25 проценти попуст од вашиот план за прва година; ако одберете да платите две години однапред, ќе имате 50 проценти попуст.

Премиум плановите нудат огромно количество складирање што може да се зголеми ако ви треба малку дополнителен простор. 

Можете да пристапите до деловните планови на неограничени уреди со неограничени корисници, што е одлично за растечки бизнис бидејќи не треба да плаќате дополнително за да додадете некого на вашата сметка на IDrive.

ДЕЛ

Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

Од 2.95 долари годишно

Бенефиции

IDrive Photos

IDrive Photos е релативно нова услуга што ја нуди IDrive на складирајте ги вашите фотографии и видеа. Ова е одлична опција за оние кои не треба да складираат големи датотеки и многу податоци, но имаат многу лични фотографии кои тешко се држат на други платформи.  

Апликацијата за складирање облак IDrive Photos нуди неограничен простор за складирање и автоматски прикачувања. Исто така, ви дава преглед на временската линија и омилен албум за да можете да ги прегледате сите ваши омилени на едно место. 

Апликацијата работи уреди со iOS и Android и е одлична алтернатива за Google Апликација „Фотографии“, особено затоа што веќе не нуди неограничен простор за вашите фотографии. 

IDrive Photos не обезбедува дополнително препознавање или организациски карактеристики на Apple Photos или Google Фотографии, но е одлична вредност за парите со неограничено складирање и слики со целосна резолуција.

IDrive Express

Ако треба да направите резервна копија, sync или префрлете огромна количина на податоци за краток период, IDrive Express може да биде токму она за вас. IDrive ќе ви испрати a физички уред за складирање што може да се поврзе со вашиот компјутер. Потоа можете да ја користите функцијата за локална резервна копија IDrive за брзо пренесување на вашите податоци на уредот за складирање.

idrive express

Уредот за складирање потоа се испраќа назад до IDrive, а тие потоа ќе ги преземат вашите податоци на вашата сметка на облак IDrive. Вашите податоци ќе бидат безбедни за време на процесот бидејќи остануваат шифрирани во секое време. Ќе треба да бидете сигурни дека имате приватен клуч за крајна безбедност. 

Иако ова не е карактеристика што би ја користел, можам да видам како би била корисна за оние што ја имаат маси на архивирани податоци кои треба да се складираат на едно место.

Оваа услуга можете да ја добиете бесплатно на многу од плановите на IDrive. Постојат ограничувања за тоа колку пати можете да го користите во текот на годината бесплатно, но тоа е одличен додаток за брзо и лесно да ги добиете сите ваши податоци на едно место, без да користите дополнителен пропусен опсег. 

IDrive Mirror

IDrive Mirror е одлична карактеристика што ви овозможува да креирате a комплетна огледална слика на целиот ваш компјутер и сервери, складирајќи го во облакот. Бројот на компјутери што може да се направи резервна копија на една сметка е неограничен. Ова ќе ве заштити од сајбер напади и откупни софтвери. 

Бројот на сајбер закани се зголемува, а IDrive Mirror ви овозможува дополнителен слој на безбедност, заштитувајќи ги вашите податоци од какви било напади или прекршувања на безбедноста. Оваа функција ви дава ефективен план за враќање при катастрофи без потреба од локален уред за складирање. Смирете го вашиот ум денес со пријавување и спречување сајбер закани на целиот ваш компјутерски систем.

IDrive Compute

IDrive Compute е софтвер Infrastructure as a Service (IaaS) дизајниран да им помогне на бизнисите да поставуваат виртуелни приватни сервери (VPS), да управуваат со проекти и да закажуваат резервни копии преку платформата на IDrive. Претпријатијата можат да го користат во области како што се комуникација во реално време, далечинско следење на средствата и автономни возила.

Најчесто поставувани прашања

Што е IDrive?

IDrive Inc. е со седиште во Калабасас, Калифорнија и работи со IDrive®, RemotePC™ и IBackup®. IDrive прави речиси сè што ви треба онлајн услугата за резервна копија - локална и облак резервна копија, складирање во облак, споделување датотеки, клонирање на хард диск, резервни копии на слики од дискот и папка syncИНГ.

Што го прави IDrive врвен давател на услуги за резервна копија на облак?

IDrive е услуга за складирање облак што нуди моќен софтвер за резервна копија и услуги за резервни копии за сите видови податоци, вклучително и резервни копии на серверот. Со IDrive, корисниците добиваат опции за претплата што може да се приспособат да ги задоволат индивидуалните потреби, што го прави идеален избор и за лична и за деловна употреба.

Услугите што ги обезбедува IDrive се меѓу најбезбедните и најсигурните во индустријата, користејќи опции за шифрирање што ги одржуваат податоците безбедни и безбедни. Дополнително, IDrive поддржува различни оперативни системи, мобилни уреди и десктоп клиенти кои го олеснуваат пристапот до податоци од каде било.

Како врвен провајдер за резервни копии, IDrive е најдобро решение за оние кои бараат доверливо и најдобро складирање во облак и услуги за онлајн резервна копија.

Кои се опциите за претплата обезбедени од IDrive?

IDrive нуди флексибилни опции за претплата и за лични и за деловни корисници, што го олеснува изборот на пакет за претплата што ги задоволува индивидуалните потреби. Личните корисници можат да избираат од IDrive Basic и IDrive Personal, при што првиот обезбедува до 5 GB бесплатен простор и до 5 уреди, додека вториот може да обезбеди неограничени уреди и складирање.

За деловните корисници, IDrive обезбедува опции за претплата кои вклучуваат IDrive Business и IDrive Enterprise, и двете нудат напредни функции како што се управување со корисници, приоритетна поддршка и неограничена резервна копија на уредот.

Со опциите за претплата на IDrive, корисниците можат да го изберат планот што има најмногу смисла за нивните потреби и буџет, осигурувајќи дека добиваат најголема вредност од нивните услуги за резервна копија и складирање облак.

Колку е безбеден IDrive?

IDrive користи 256-битен AES за шифрирање и заштита на сите податоци локално. Потоа можете да креирате приватен клуч за шифрирање за вашата сметка, што значи дека само вие ги имате информациите за пристап до вашите податоци. Ако користите приватен клуч за шифрирање, треба да бидете сигурни дека го складирате клучот некаде. Ако го изгубите ова, вашите шифрирани датотеки ќе станат недостапни и за вас и за услугата за онлајн резервна копија IDrive.

IDrive исто така користи овластување со два фактори, нудејќи дополнителна заштита за вашите податоци и спокојство за вас. 

Како IDrive обезбедува безбедно и сигурно складирање на податоци?

IDrive нуди одлични опции за складирање податоци и резервни услуги кои им овозможуваат на клиентите да складираат огромен сет на податоци што е безбеден и достапен насекаде. IDrive обезбедува опции за складирање податоци кои поддржуваат резервна копија на датотеки, осигурувајќи дека вредните податоци редовно се прават резервни копии и заштитени во облакот.

Дополнително, корисниците можат да избираат од различни опции за шифрирање, како на пример да имаат клуч за шифрирање приватен за корисникот или да имаат опција за клуч за шифрирање со која управува IDrive. IDrive исто така ги штити податоците со безбедносни алатки кои спречуваат неовластен пристап, злоупотреба или губење на податоци.

Како еден од најбезбедните и најсигурни даватели на складирање податоци, IDrive е врвен избор за оние кои бараат цврсти и сигурни решенија за резервна копија на облак.

Како работи датотеката на IDrive syncИНГ системот обезбедува конзистентност и пристапност на податоците?

датотека IDrive syncing системот им олеснува на корисниците да ги одржуваат своите датотеки ажурирани и достапни без разлика каде се наоѓаат. Со датотеката на IDrive syncсо алатки, корисниците можат лесно sync датотеки помеѓу нивните уреди, обезбедувајќи конзистентност на податоците на сите уреди.

Напредната датотека на IDrive syncтехнологијата одржува а syncсистем кој поддржува датотека syncво реално време, со минимална употреба на складирање и без да се загрози пристапноста на податоците. Ова го прави високо ефикасно и беспрекорно за корисниците да пристапуваат до нивните податоци од десктоп клиенти или мобилни апликации.

Како многу доверлива датотека syncИНГ провајдер, IDrive's syncing системот обезбедува корисниците никогаш да не треба да се грижат дали ќе ги загубат своите податоци или да се грижат ако ја имаат најновата верзија на нивните датотеки.

Кои оперативни системи се поддржани од IDrive?

IDrive Backup поддржува широк опсег на оперативни системи, вклучувајќи Windows, Mac и Linux. Клиентот за десктоп IDrive е достапен за Windows и Mac, додека до верзијата на Linux може да се пристапи преку интерфејсот на командната линија. Дополнително, IDrive обезбедува и мобилни апликации за iOS и Android платформи, овозможувајќи им на корисниците пристап и резервна копија на нивните податоци од нивните мобилни уреди.

Оваа обемна поддршка за различни оперативни системи го прави IDrive многу достапна и разновидна услуга за резервна копија и складирање облак. Корисниците можат да користат IDrive на кој било уред по свој избор без да се соочат со какви било проблеми со компатибилноста, осигурувајќи дека нивните вредни податоци се секогаш достапни и заштитени.

Каква услуга за клиенти и техничка поддршка обезбедува IDrive?

IDrive нуди сигурна и ефикасна услуга за клиенти и техничка поддршка за да се осигура дека неговите корисници го имаат најдоброто можно искуство додека ја користат услугата. Тимот за поддршка на IDrive е секогаш достапен за да помогне со какви било прашања или грижи што може да ги имаат клиентите.

Покрај тоа, IDrive нуди сеопфатна и лесна за употреба база на знаење која е достапна за сите клиенти. Веб-страницата содржи и низа корисни ресурси, вклучувајќи упатства и вебинари, кои клиентите можат да ги користат за да се запознаат со услугата IDrive.

Клиентите исто така можат да контактираат со тимот за поддршка на IDrive преку телефон, е-пошта или разговор и да добијат помош од информиран и искусен претставник за техничка поддршка. Со својата приоритетна поддршка за платени претплатници, IDrive поминува многу повеќе за да се осигура дека неговите клиенти добиваат најдобра услуга за клиентите и техничка поддршка.

Како IDrive обезбедува беспрекорно искуство со клиентите и приоритетна поддршка?

IDrive обезбедува сеопфатна услуга за складирање облак и за лична и за деловна употреба, вклучувајќи услуги како IDrive personal, IDrive Basic, менаџер на лозинки, десктоп клиент, десктоп клиенти, веб-клиент и мобилни апликации.

Компанијата е посветена на обезбедување на врвни услуги за клиентите, што клиентите можат да го очекуваат од искусен претставник за услуги на клиентите кој е високо обучен и познавач на услугите на IDrive.

Дополнително, приоритетна поддршка им се нуди на оние кои се претплатиле на услугата IDrive, со што се осигурува дека сите проблеми или проблеми се решаваат што е можно побрзо. Клиентите можат да се потпрат на IDrive за да обезбедат исклучителни услуги за клиентите и приоритетна поддршка кога станува збор за користење на нивните услуги за складирање облак.

Како да пристапам Synced Датотеки на IDrive?

Можете да пристапите до сите датотеки преку IDrive UI/UX на веб-локацијата и мобилната апликација. Вие едноставно се најавувате на IDrive користејќи ги вашите сопствени ингеренции и кликнете на Sync и складирање во облак. Потоа ќе ги видите сите достапни датотеки и папки.Кликнете на преземање и датотеките потоа ќе ви станат достапни за прегледување, уредување или споделување.

Како да закажам резервна копија на IDrive?

Можете лесно да закажете резервна копија на податоци од сите поврзани компјутери, ажурирајќи ја заштитата на податоците на секој уред. 
Со кликнување на копчето за распоредувач, ќе ви даде можност да го поставите денот, времето и фреквенцијата за резервна копија.Можете исто така да изберете да бидете известени кога резервните копии ќе завршат со избирање на опцијата за известување по е-пошта.

Може ли да избришам датотеки од мојата сметка IDrive?

Да, можете да бришете датотеки од вашата сметка и тоа е лесно да се направи. Сè што треба да направите е да лебдите со курсорот над името на датотеката, да кликнете на полето од страната на името на датотеката за да го изберете и кликнете на Delete. 

Ако сакате да избришете повеќе од една датотека, само кликнете на полето од страната на датотеките што сакате да ги избришете и изберете избришете. Ќе ве праша дали сте сигурни дека сакате да ги преместите датотеките во ѓубре за да се осигура дека не ги бришете датотеките по грешка.

Може ли да обновам датотеки и папки од веб-сметката на IDrive?

Ако по грешка сте избришале датотеки, не грижете се. Можете да ги вратите овие од вашата веб-сметка IDrive со одење на контролната табла. Кликнете на опцијата за компјутер и ова ќе ви го прикаже резервниот екран. 

Откако ќе бидете на овој екран, треба да изберете „обновување“ и „онлајн сметка“ за локалниот уред. Потоа ќе ви ги прикаже сите датотеки и папки што се избришани. Изберете ги оние што сакате да ги вратите и изберете локација на која ќе бидат обновени, а потоа кликнете на копчето за обновување.

Дали iDrive е добар за складирање фотографии?

Онлајн резервната копија на iDrive ви овозможува да ги складирате вашите фотографии и видеа, вклучително и компресирана резервна копија на сите слики. 

Сепак, можете да ги складирате и прегледувате вашите фотографии на вашиот мобилен уред користејќи ја апликацијата IDrive Photo Backup. Ова е едноставен UI/UX за кој е одлична алтернатива Google фотографии.

IDrive штотуку ја лансираше својата нова услуга – IDrive Photos – каде што можете да направите резервна копија на сите ваши фотографии и видеа од вашиот уред со iOS или Android со оригинална резолуција и без ограничувања за складирање.

Кои се другите карактеристики и услуги што ги обезбедува IDrive?

Покрај услугите за резервна копија и складирање облак, IDrive нуди низа други функции што го издвојуваат од неговите конкуренти. Една таква карактеристика е резервната копија на сликата на дискот, која обезбедува целосна резервна копија на вашиот систем, вклучувајќи го оперативниот систем, поставките и апликациите. IDrive, исто така, им овозможува на корисниците да управуваат со нивните резервни копии, корисници, дозволи и опции за споделување преку управување со корисници, обезбедувајќи целосна контрола врз податоците.

Дополнително, IDrive обезбедува брзи брзини на пренос, што го олеснува поставувањето и преземањето датотеки брзо од облакот. Со силна мрежна инфраструктура и интуитивно копче за промена, IDrive исто така гарантира дека корисниците можат брзо и безбедно да прават промени во нивните податоци. Приватноста на корисниците е исто така главен приоритет за IDrive, што е очигледно во неговата политика за приватност, која е дизајнирана да гарантира дека податоците на корисниците се чуваат безбедни и безбедни во секое време.

IDrive нуди и програма за придружна комисија која ги наградува корисниците за упатување пријатели и клиенти. И на крај, IDrive обезбедува прегледи и упатства за складирање облак за да им помогне на новите клиенти да се движат во процесот на преземање и да ги разберат придобивките од складирањето облак.

Резиме – Преглед на онлајн бекап на IDrive за 2023 година

IDrive е одлично решение за онлајн бекап со бонус од значителна количина на складирање базирано на облак достапно со премиум плановите. Има разумна цена, со многу планови на различни нивоа, што ви дава одличен избор за да одговара и на вашите лични и деловни барања. 

Зошто да не го дадете и пријавете се за бесплатниот пробен период. Ова ќе ви даде можност да видите како тоа функционира за себе, а потоа можете да одлучите дали тоа е вистинското решение за вас!

ДЕЛ

Добијте 5 TB резервна копија на облак за 7.95 $ (50% попуст)

Од 2.95 долари годишно

Прегледи за веб-хостинг на InMotion

Брзината на прикачување беше неупотреблива

Номинален 1.0 од 5
Јули 27, 2023

Отворив бесплатна сметка за тестирање. Беа потребни 23 минути за да се постави 1.6 Gb. Ужасно. Се обидов неколку пати без никаква промена. Ќе бидат потребни два месеци за да се подигнат моите податоци. Ја ангажирав нивната поддршка - тие ми предложија да им испратам пошта USB. Бескорисно :/

Аватар за Петар
Петар

Разочарувачка услуга за клиенти и ограничени карактеристики

Номинален 2.0 од 5
Април 28, 2023

Користам IDrive неколку месеци и не сум многу импресиониран. Корисничкиот интерфејс е збунувачки, а некои од функциите се ограничени во споредба со другите решенија за резервна копија и складирање. Дополнително, услугата за корисници е ужасна. Имав проблеми со некомплетирањето на мојата резервна копија и кога се обратив до нивниот тим за поддршка, тие не беа многу корисни и им требаше долго време да одговорат. Генерално, јас не би го препорачал IDrive врз основа на моето искуство.

Аватар за Лиза Џонс
Лиза Џонс

Одлично решение за резервна копија и складирање со некои мали недостатоци

Номинален 4.0 од 5
Март 28, 2023

Генерално, јас сум сосема задоволен од IDrive. Функцијата за автоматска резервна копија работи беспрекорно и ми се допаѓа фактот што можам да пристапувам до моите датотеки од каде било користејќи ја мобилната апликација или веб-интерфејсот. Сепак, имам искусни некои ситни проблеми со датотеката syncing функција, а брзините на прикачување понекогаш може да бидат малку бавни. Исто така, цените може да бидат малку збунувачки и би било одлично доколку понудат поголема транспарентност на нивните планови. И покрај овие мали проблеми, сепак мислам дека IDrive е одлично решение за резервна копија и складирање.

Аватар за Дејвид Смит
Дејвид Смит

Бавни бекап од MacOS!!!

Номинален 1.0 од 5
Март 17, 2023

Се обидувам да направам резервна копија од MacOS и беа потребни 72 часа за да се направи резервна копија на 15% од диск од 500 GB. Со оваа стапка, целата резервна копија ќе трае 20 ДЕНА!!! Имам интернет услуга Verizon Fios 1Gb и го оставам компјутерот приклучен на адаптерот за напојување со режим на мирување поставен на „Никогаш“. Ова е смешна шега на услуга!

Аватар за ЛК
LK

Најдобрата услуга за резервна копија и складирање што сум ја користел

Номинален 5.0 од 5
Февруари 28, 2023

Го користам IDrive веќе некое време и можам со сигурност да кажам дека тоа е најдобрата услуга за резервна копија и складирање што некогаш сум ја користел. Неверојатно е лесен за користење, а функцијата за автоматска резервна копија гарантира дека сите мои важни датотеки се безбедно поддржани во облакот без никаков напор од моја страна. Ми се допаѓа и фактот што можам да пристапам до моите датотеки од каде било, на кој било уред. Мобилната апликација е одлична, а веб-интерфејсот е многу лесен за користење. Силно го препорачувам IDrive на секој што бара сигурно решение за резервна копија и складирање.

Аватар за Џенифер Дејвис
Џенифер Дејвис

Го сакам

Номинален 4.0 од 5
Може 30, 2022

Ми се допаѓа евтината цена за резервни копии. Ми дозволува да споделувам датотеки со други. Но, тоа бара од мене да чувам датотеки и на мојот компјутер. Ако избришам датотека на мојот компјутер, таа се брише и во облакот. Тоа само го отсликува вашето складирање.

Аватар за Тајана
Тајана

достават преглед

преглед на idrive

Референци

Почетна » облак чување » Преглед на IDrive (Дали ова е најдобрата онлајн услуга за резервна копија на облак во 2023 година?)

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...