Најдобро складирање во облак за фотографии и видеа во 2023 година (и 2 што треба да ги избегнувате!)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Во овој сеопфатен водич, јас ги споредувам најдобро складирање во облак за фотографии и видеа, фокусирајќи се на фактори како капацитет за складирање, цени, безбедност и леснотија на користење. Мојата цел е да ви ги дадам информациите потребни за да донесете информирана одлука за совршеното решение за складирање облак за зачувување на вашите скапоцени спомени.

Планови од само 8 долари/месечно

Добијте безбедно складирање во облак за вашите фотографии и видеа

Главни преземања:

Приоритет на безбедноста на податоците: изберете услуга за складирање облак што дава приоритет на безбедносните функции за да ги зачувате вашите податоци безбедни.

Соработувајте и споделувајте: разгледајте ги услугите кои нудат опции за соработка и семејно споделување за да се зголеми продуктивноста и да се направи складирањето и споделувањето поефикасно.

Алатки за бонуси и приспособување: побарајте услуги со приспособливи функции и бонус алатки, како што се алатки за уредување и напредни опции за организација, за да го оптимизирате вашиот работен тек.

Меѓутоа, ако сакате само список на врвни платформи за складирање облак за складирање фотографии и видеа, тогаш еве го:

 1. Sync.com ⇣ – Најдобро севкупно складирање во облак за фотографии и видеа
 2. pCloud ⇣ – Најдобри сеопфатни карактеристики и безбедност за сите видови медиумски датотеки
 3. Интернкс фотографии ⇣ – Најдобро складирање облак со отворен код за фотографии и датотеки
 4. Iceddrive ⇣ - Најдобри функции за споделување фотографии и видео
 5. Google Фотографии ⇣ – Најдобро бесплатно складирање облак за медиумски датотеки
 6. Фотографии на Амазон ⇣ – Најдобар избор за корисниците на Apple кои поставуваат медиуми од уредите со iOS (iPad и iPhone). Членовите на Prime добиваат неограничено складирање на датотеки
 7. NordLocker ⇣ - Најдобро шифрирано складирање во облак за сите типови датотеки
 8. Мега.нз ⇣ – Дарежлив бесплатен простор од 20 GB за фотографии и видеа
 9. Фликр ⇣ - Оригиналните услуги за управување и споделување фотографии (Пропланот ви дава неограничен простор)

Во нашето прво доба за мобилни телефони, складирањето облак нуди пригоден начин за складирање, резервна копија и споделување фотографии и видеа, на сите ваши уреди – без потреба од дополнителен хардвер.

Со чувањето на медиумските датотеки во складиштето во облак, гарантирате дека вашата библиотека со фотографии е моментално достапна, без оглед на вашата локација, и секогаш совршено во sync. Складирањето во облак, исто така, овозможува повеќекориснички пристап за колаборативни проекти.

Значи, придобивките се очигледни. Но, како да го изберете најдоброто складирање облак за медиумски датотеки од она што изгледа како огромен број на избори?

Sync.com
Од 8 долари месечно (бесплатен план од 5 GB)

Sync.com е една од моите омилени премиум услуги за складирање облак затоа што е лесна за употреба, достапна, доаѓа со одлични безбедносни, функции за споделување и соработка и е многу прифатлива.

Најдобро складирање во облак за фотографии и видеа во 2023 година

И така, без понатамошно одложување, нашиот внимателно куриран преглед на најдоброто складирање облак за видеа и фотографии.

На крајот од оваа листа, вклучив два од најлошите даватели на складирање облак во моментов што препорачувам никогаш да не ги користите.

1. Sync.com

sync.com Главна страница

Главни карактеристики

 • Функција за автоматска резервна копија
 • Енкрипција од крај до крај
 • Заштита на лозинка
 • Интеграција на Microsoft Office
 • Неограничен пренос на податоци (само Pro Teams Unlimited)

Sync.com облак складирање ви овозможува да поставувате, да правите резервни копии и да ги споделувате вашите медиумски датотеки со целосна слобода и мобилност.

sync табла за датотеки

Врз основа на Sync мобилни апликации, постојат бројни начини за поставување датотеки од вашиот телефон или таблет. Можете да изберете да поставувате медиумски датотеки автоматски, рачно или директно од други апликации инсталирани на вашиот мобилен уред.

Овие поставени датотеки потоа се автоматски syncхронизиран со вашиот компјутер и може да се пристапи преку други поврзани уреди, како и преку Sync.com веб панел.

Во однос на безбедноста, Sync нуди 100 проценти приватност со шифрирање од крај до крај, овозможувајќи ви да испраќате слики и видеа со целосен мир.

Функциите за соработка, вклучувајќи заштита со лозинка, известувања и датуми на истекување, гарантираат дека секогаш имате контрола врз тоа како вашите слики и видеа се споделуваат, гледаат и уредуваат.

sync споделување папки

Добрите

 • одличен syncing и функција за резервни фотографии во облак
 • Алатки за соработка со повеќе корисници
 • Неограничени трансфери (Pro Teams Unlimited)

Конс

 • Нема доживотни планови за плаќање

Планови и цени

Плановите за цени за поединци вклучуваат бесплатно, Pro Solo Basic и Pro Solo Professional, бесплатно, 8 $/месец и 20 $/месец, соодветно.

Додека деловните планови се достапни во Pro Teams Standard, Pro Teams Unlimited и Enterprise, по 6 $/месец, 15 $/месец и цена по барање.

sync.com планови

Во однос на складирањето, бесплатната верзија нуди 5 GB, Solo Basic 2 TB, Solo Professional 6 TB, Pro Teams Standard 1 TB и Pro Teams Unlimited, како што сугерира името, неограничено.

Како замена за бесплатен пробен период, Sync наместо тоа обезбедува бесплатна верзија, позната како Стартер план, која ги вклучува сите основни карактеристики, никогаш не истекува и не бара активирање на кредитна картичка.

Резиме

Sync е импресивен сеопфатен изведувач во светот на складирањето облак. Со силни безбедносни акредитиви и можност за неограничено складирање и трансфери, тој мора да биде рангиран меѓу најдобрите даватели на складирање облак за слики и видеа што моментално се достапни.

Дознај повеќе за Sync … или прочитајте ги моите детални Sync.com преглед овде

ДЕЛ

Добијте безбедно складирање во облак за вашите фотографии и видеа

Планови од само 8 долари/месечно

2. pCloud

pcloud Главна страница

Главни карактеристики

 • Споделување на јавна папка
 • Бесплатна засекогаш верзија
 • TLS/SSL шифрирање
 • Уникатно шифрирање од страна на клиентот
 • Нулта знаење
 • Заштита на приватност на интернет со седиште во Швајцарија

Ако споделувањето на вашите фотографии и видеа е високо на вашата листа на критериуми за складирање во облак, тогаш pCloud дефинитивно вреди сериозно да се разгледа.

pcloud табла за датотеки

Опциите за соработка вклучуваат споделени врски, покани за споделени папки и барања за датотеки. Има дури и јавна папка која ви овозможува да креирате директни врски (се отвора во ново јазиче) до избраните медиумски датотеки - одличен начин да го претворите вашето складирање во облак во услуга за хостирање за вградени слики, портфолија итн.

Што се однесува до просторот, pCloud доаѓа со „Бесплатен засекогаш“ простор од 10 GB за да започнете, или платени планови со капацитет од 2 ТБ, за корисници со поголема побарувачка.

pCloud може да се пристапи преку вообичаените мобилни уреди и канали и се одликува со Crypto, единствена клиентска страна шифрирање со нула знаење функционалност, за да ги зачувате сите ваши медиумски датотеки безбедни.

pcloud слики

Добрите

 • Употреба на повеќе уреди
 • Одлични опции за споделување фотографии и видео
 • Највисоко „Крипто“ шифрирање
 • Обезбедете ги локациите на серверот
 • Верзија на датотеки
 • Евтини планови за доживотен пристап

Конс

 • На бесплатниот план му недостасуваат некои главни карактеристики
 • pCloud Crypto е платен додаток

Планови и цени

pCloud нуди три платени планови: Индивидуален, Семеен и Деловен.

Индивидуалниот план доаѓа во три вида: Premium 500 GB, Premium Plus 2 TB и Прилагоден план од 10 TB во годишни/доживотни плаќања од 49.99 УСД/199 УСД, 99.99 УСД/399 УСД и 1,190 УСД.

pcloud планови

pCloud Семејството има складирање од 2 ТБ и овозможува до 5 корисници. Претплатите за семејното издание се прават еднократно доживотно складирање во облак плаќање.

pCloud Бизнис нуди 1 ТБ по претплатник и е достапен во годишни или месечни претплати.

Основни pCloud сметките се „Бесплатни засекогаш“ и доаѓаат со до 10 GB слободен простор.

Резиме

pCloud е убедливо безбедна опција со многу опции за споделување фотографии и видеа. Со 10 GB слободен простор за складирање на Forever и генијална јавна папка за хостирање датотеки, pCloud е одличен начин за складирање и изложување на вашите медиуми.

Дознај повеќе за pCloud … или прочитајте ги моите детални pCloud преглед овде.

3. Интернкст фотографии

интернкст фотографии

Главни карактеристики

 • Од крај до крај, шифрирано складирање и споделување облак од воено одделение
 • 100% отворен код 
 • Нема пристап до податоци од прва или трета страна
 • Изграден на технологија на блокчејн со нула знаење
 • Достапно на голем број уреди и оперативни системи

Internxt е целосно шифрирана услуга за складирање облак со отворен код дизајнирани да ги одржуваат вашите податоци безбедни и здрави, далеку од дофат на хакери и собирачи на податоци.

Модерна, етичка и посигурна облак алтернатива на услугите на Big Tech како Google Вози и Dropbox, Internxt неодамна ја прошири својата приватна услуга за облак со Internxt Photos.

internxt безбедно складирање фотографии

Чувајте ги сите ваши фотографии при рака и пристапете до вашата галерија од каде било во моментот. Internxt Photos дозволува sync помеѓу уредите од вашиот телефон, таблет, десктоп и така натаму.

Споделете слики и објавувајте ги на сите ваши сметки на социјалните мрежи или бришете фотографии локално и престанете да трошите скапоцен простор на вашиот уред. 

Internxt Photos доаѓа со сите 0-знаење карактеристики за безбедност и приватност на Drive, сите заедно во еден сеопфатен Internxt план. 

Добрите

 • Нема неовластен пристап до вашите информации
 • Сите податоци поставени, складирани и споделени се шифрирани од крај до крај
 • Способност да се ограничи бројот на пати може да се сподели датотеката
 • Фотографиите може безбедно да се гледаат во апликацијата и да се пристапи на кој било уред
 • Бесплатен премиум план од 10 GB и самостоен погон
 • Достапни доживотни планови

Конс

 • Млада услуга, без некои карактеристики на квалитетот на животот

Планови и цени

Internxt нуди бесплатен план од 10 GB, а неговиот најевтин план е планот од 20 GB за 1.49 долари месечно. Сите планови на Internxt (вклучувајќи го и бесплатниот план) ги имаат сите овозможени функции, без пригушување! Достапни се и годишни и деловни планови.

Резиме

Internxt Photos е услугата за складирање фотографии во облак за оние кои се загрижени за нивните податоци и се загрижени за нивните дигитални права. Наполнет со сите функции што ви се потребни со бонусот за целосно шифрирање од крај до крај, Internxt е паметен избор за свесни за приватност и безбедност.

Дознајте повеќе за Internxt… или прочитајте ги моите детални Internxt преглед овде

4. Ицедрив

почетната страница на icedrive

Главни карактеристики

 • Двојадната енкрипција слој
 • Прегледувач на документи
 • Мобилни апликации
 • Виртуелен диск
 • Интелигентна контрола на кешот

Icedrive е целосно опремена услуга за складирање облак. Благодарение на неговото „споделување“, „изложба“ и „соработка“ е идеална платформа за складирање на вашите слики и видеа. 

мојата контролна табла на icedrive

Иновативните карактеристики на Icedrive вклучуваат прегледувач на документи за преглед на медиуми и прилагоден медиа плеер дизајниран да проследува видео и аудио датотеки директно на вашиот прелистувач, десктоп или мобилен уред - без потреба од инсталирање додатоци од трета страна.

Со апликациите за компјутер, веб и мобилни телефони, Icedrive ви дава функционалност да ја прикажете вашата работа преку мноштво различни канали.

Просторот е примарна грижа кога станува збор за складирање медиумски датотеки. Бесплатната верзија на влезното ниво обезбедува 10 GB, додека „Pro +“ ќе ви даде прерамки од 5 TB. Icedrive е достапен и во верзии од 150 GB и 1 TB.

Сето тоа е поддржано со Двојадната енкрипција – еден од најбезбедните протоколи таму.

icedrive шифрирани папки

Добрите

 • Прегледувач на документи за преглед на датотеки
 • Мобилните апликации имаат прилагоден медиа плеер
 • Крипто безбедносни карактеристики
 • Прекрасен кориснички интерфејс
 • 10 GB бесплатно складирање
 • Евтини планови за доживотен пристап

Конс

 • Функцијата за виртуелен диск е достапна само за Windows

Планови и цени

Icedrive е достапен во 3 планови: Lite, Pro и Pro +. Lite чини 19.99 УСД/99 УСД (годишно/животно) и дава простор за складирање од 150 GB. Додека Pro + 1 TB е 4.17 $/49.99 $ (месец/годишно) и Pro + 5 TB е 15 $/179.99 $ (месец/годишно).

Бесплатната верзија доаѓа со 10 GB простор. Тие неодамна ги воведоа Pro III (3 TB) и Pro X (10 TB) за доживотни зделки кои чинат 499 и 999 долари соодветно.

Резиме

Ицедрив ги има сите алатки и атрибути за сместување медиумски датотеки и поефикасно прикажување на вашите слики и видеа. Чистиот интерфејс кој е лесен за користење значи дека вашата работа секогаш се прикажува во најдоброто можно светло.

Дознајте повеќе за Icedrive … или прочитајте ги моите детални Преглед на Icedrive овде

5. Google слики

google слики

Главни карактеристики

 • Поддржува карактеристики за анимација и колаж
 • Движечки слики и офлајн пристап
 • Лесно додавајте слики и видеа од Google Вози

Google слики не само што ви овозможува да складирате, споделувате, гледате и уредувате слики и видеа, туку исто така вклучува и асистент со вештачка интелигенција кој ќе ви помогне во управувањето со сите ваши медиуми.

google табла за фотографии

Откако ветуваше „неограничен“ простор за складирање фотографии зачувани како „висококвалитетни“, Google сега ги здружува Фотографиите со истите 15 GB што доаѓаат со a Google сметка. Ова значи дека Photos, Drive и Gmail сега го делат истиот простор.

Тоа е незначително намалување на рејтингот.

Што се однесува до функционалноста, Google Photos вклучува голем број интелигентни автоматизирани функции за да се овозможи организација на вашите фотографии по луѓе, места, датуми итн., како и напредна можност за пребарување што користи вештачка интелигенција за да бара одредена тема - дури и во отсуство на етикетирање.

Прилично паметни работи и идеални за помалку организираните меѓу нас.

Google Photos исто така вклучува алатки за подобрување на фотографии и видео, што ви овозможува да уредувате, применувате филтри, прилагодување бои итн. Анимациите и колажите се други креативни опции што ви се достапни во потрагата по идеалот.

истражуваат google слики

Добрите

 • Алатки за уредување фотографии и видео
 • Способности за пребарување со вештачка интелигенција
 • Одлична компатибилност со апликациите за продуктивност

Конс

 • Ограничено на 15 GB простор. Веќе не нуди неограничен „висок квалитет“ бесплатен простор

Планови и цени

Google Платените планови на Photos потпаѓаат под покровителство на Google Еден.

Basic, Standard и Premium чинат 1.99 УСД, 2.99 и 9.99 УСД месечно, или 19.99 УСД, 29.99 УСД и 99.99 УСД годишно. Со соодветно складирање од 100 Mb, 200 MB и 2 TB.

15 GB слободен простор е дел од вашиот google сметка и се споделува преку Gmail, Drive и Photos.

Резиме

Google слики е моќна алатка богата со функции која е доволно прифатлива за повеќето корисници да ја искористат максимално. Дури и со сега „ограничениот“ слободен простор за складирање, има доволно функционалност за да го направи достоен конкурент на оваа листа на надежи.

6. Фотографии на Амазон

складирање на фотографии од Амазон

Главни карактеристики

 • Неограничено онлајн складирање фотографии со целосна резолуција
 • Семеен трезор
 • Паметни функции за препознавање слики

Следно е нападот на моќниот Амазон во складирање на облак за фотографии и видео: Фотографии од Амазон.

Amazon Photos (AWS или Amazon Web Services) може да се пофали со бесплатно неограничено складирање фотографии за членовите на Amazon Prime. Ова навистина е незаменливо во однос на „бесплатни“ планови и го издвојува од конкуренцијата. Сепак, видеата се ограничени на 5 GB. Откако ќе го надминете тој лимит, ќе треба да купите повеќе простор за тие датотеки.

Оваа компанија вклучува некои паметни функции за складирање, резервна копија и споделување медиумски датотеки. како препознавање слики, што ви овозможува да организирате и пребарувате фотографии од луѓе, места или работи.

Исто така, постои опција за создавање повеќе групи за споделување фотографии врз основа на интереси, настани и врски, како и споделување слики и видеа со нивната оригинална резолуција.

Тоа дури ви овозможува да креирате „тврди копии“ од вашата најдобра работа со интегрирана услуга за печатење.

Дополнително, можете да изберете фотографии да бидат вашиот почетен екран на Echo Show и заштитник на екранот Fire TV - за тој персонализиран допир на сите ваши уреди и канали.

Ова не води прилично убаво до семејниот трезор на Amazon Photos. Family Vault служи како лесен начин за споделување на вашите слики, како што сугерира името, со други членови на вашето семејство. Тоа го прави со паметно поврзување на сите домашни сметки на Amazon Prime Photo заедно. 

Ова единечно складиште потоа може да биде колективно пристапено, на начин на кој би сакале семеен фото албум - иако виртуелно.

Вреди да се напомене дека Family Vault може да остане независен од вашата приватна библиотека со фотографии.

табла за фотографии на Амазон

Добрите

 • Неспоредливо неограничено складирање фотографии со целосна резолуција
 • Пребарување со препознавање слика
 • Повеќе групи за споделување фотографии
 • Лесен пристап до сите ваши уреди
 • Добијте бесплатна испорака кога нарачувате отпечатоци

Конс

 • Потребна е претплата на Amazon Prime
 • Само лична употреба (не одговара за професионални фотографи)

Планови и цени

Плановите од 100 GB може да се купат за 1.99 долари, додека 1 ТБ простор ќе чини 6.99 долари.

Двете цитирани цени се на месечна основа.

Членовите на Prime добиваат неограничен простор за фотографии со целосна резолуција и 5 GB за видео.

Резиме

Фотографии од Амазон неограниченото складирање фотографии со целосна резолуција навистина е клучот за разлика. И покрај тоа што Amazon Photos е само номинално бесплатен – на крајот на краиштата чини Prime членството – има доволно простор и функционалност за да го направи достоен додаток на пакетот услуги на Amazon и веродостојна платформа за складирање видеа и фотографии сама по себе.

7. NordLocker

nordlocker за фотографии

Главни карактеристики

 • Најсовремени шифри
 • Автоматски syncИНГ
 • Автоматска услуга за резервна копија на облак
 • „Сè“ е шифрирано

НордЛокер е безбедносна платформа за складирање облак, која вклучува неколку прилично импресивни карактеристики за слики и видеа. Не помалку важно е можноста за шифрирање на вашите фотографии со најсовремени шифри.

нордлокер личен шкафче

Функција за шифрирање фотографии на Nordlocker е изградена врз премисата дека не сите фотографии се наменети за споделување. За оние слики што не се, Nordlocker располага со лесен процес на шифрирање во 3 чекори за да ги задржи вашите приватни фотографии токму тоа, приватни и подалеку од рацете на бескрупулозните хакери.

Работата на споделување медиумски датотеки со пријателите и семејството е обезбедена преку поставувањето дозволи за пристап.

Дополнителни функции како автоматско „syncing“ и „резервна копија“ осигуруваат дека сите ваши уреди се секогаш на истата страница.

nordlocker безбедносни карактеристики

Добрите

 • Шифрирање на фотографии и видео во 3 чекори
 • Лесна за употреба, функционалност за влечење и пуштање
 • Безбедно споделување датотеки со дозволи

Конс

 • Нема разговор во живо за бесплатни корисници
 • Нема автентикација со два фактори

Планови и цени

Nordlocker прифаќа едноставен пристап во 3 фази за цените. Плановите за бесплатни 3 GB, лични 500 GB, Personal Plus 2 TB се: бесплатни, 3.99 $/месец и 14.99 $/месечно соодветно за лична употреба.

Двата платени Premium планови доаѓаат со 30-дневна гаранција за враќање на парите. Бесплатната верзија не бара кредитна картичка за активирање.

Наведените цени се пресметуваат на месечна основа.

Резиме

Нордлокер нуди одлична безбедност и функционалност кога станува збор за вашите медиумски датотеки. Сепак, бесплатната верзија на почетниот степен има само 3 GB простор за складирање, што може да се сфати како значително ограничување за секое сериозно складирање на фотографии и видео. Може да се купи повеќе простор. Но по цена.

Дознајте повеќе за NordLocker … или прочитајте ги моите детални Преглед на NordLocker овде

8. Mega.io

мега.io

Главни карактеристики

 • Корисничко контролирано шифрирање од крај до крај
 • Двофакторска автентикација
 • MegaDrop

MEGA може да се пофали со импресивни 20 GB бесплатен простор за сите ваши слики и видеа, во комбинација со мирот на безбедноста од 0-познавање.

мега nz контролна табла

Корисникот контролирано, шифрирање од крај до крај на MEGA е поддржано од две-фактор за проверка, додека дозволите за врски го олеснуваат споделувањето медиумски датотеки без потреба примачот да се регистрира на MEGA.

Други функции за соработка вклучуваат MEGAdrop, кој им дозволува на овластените луѓе да поставуваат датотеки на вашата MEGA сметка. Вистински благодет за креативно работење со пријателите и колегите. Додека апликацијата MEGA Desktop ги одржува сите ваши различни уреди совршено sync.

Како и мобилните апликации, MEGA исто така вклучува и екстензии на прелистувач за да го намали времето на вчитување и да ја подобри брзината на прикачување и преземање, директно.

шифрирање на мега врски

Добрите

 • Бесплатен простор од 20 GB
 • 16 TB Pro III план
 • Обезбедување на горната фиока
 • Корисничко контролирано шифрирање од крај до крај
 • Двофакторска автентикација
 • Екстензии на прелистувач

Конс

 • Не е најдобар во однос на соработката со фотографии и видео

Планови и цени

Плановите доаѓаат во индивидуални и тимски сорти. Поединецот е достапен во Pro I, Pro II и Pro III, по цена од 10.66 долари/месец, 21.47 долари/месец и 32.21 долари/месечно.

Овие нудат 2 ТБ, 8 ТБ и неверојатни 16 ТБ, соодветно

Додека тимот е 16.11 $/месечно по корисник (минимум 3 корисници). Ова ќе ви купи квота од 3 ТБ, со дополнителни ТБ кои чинат дополнителни 2.73 долари секоја.

Забележете дека сите трансакции се вршат во евра.

Мега нуди и бесплатна верзија која доаѓа со извонредно складирање од 20 GB, без прикачени жици.

Резиме

Ако безбедноста и просторот за складирање се карактеристиките што ги барате во вашите фотографии и видео складирање, тогаш MEGA може да биде облакот за вас.

Медиумските датотеки имаат тенденција да бидат тешки. 20 GB на MEGA слободен простор за складирање служи како одличен вовед во облакот, додека 16 TB на Pro III е златен стандард.

Дознајте повеќе за Mega.io… или прочитајте ги моите детални Преглед на Mega.io овде

9. Фликр

почетната страница на Flickr

Главни карактеристики

 • „Оригиналните“ фотографии облак складирање платформа
 • Flickr Pro ви дава неограничен простор
 • Функции на фотострим, групи и статистика

Основана во 2004, Фликр е еден од најраните даватели на облак за складирање фотографии и видео наоколу.

табла за фотографии на фликр

Flickr може да се смета дека се работи за заедницата, но во однос на капацитетот ви овозможува да складирате до 1000 фотографии и видеа целосно бесплатно. Сега, ако тоа не звучи многу, вреди да се напомене дека ограничувањето е бројно, а не засновано на капацитет - што значи дека не треба да се грижите за компресирање на сликите за да го зачувате скапоцениот простор.

Вистински благодет за сериозниот фотограф.

Сепак, некои ограничувања се наметнати на големината. Фото-датотеките се ограничени на 200 MB, а видео датотеките на 1 GB. Видео преносот е исто така ограничен на првите 3 минути - многу построго ограничување од другите на оваа листа.

Како што би очекувале од платформата во центарот на заедницата, Flickr може да се пофали со голем број функции за споделување фотографии, вклучувајќи Photostream, вашето сопствено јавно портфолио и Групи, кои им овозможуваат на членовите да споделуваат фотографии на одредена тема или тема.

Имате дури и пристап до статистиката за да добиете увид во однесувањето на гледање.

И ако лимитот од 1,000 фотографии едноставно не е сосема доволно, тогаш можете да го надградите на Flickr Pro и да добиете неограничен простор за скромна сума од 59.99 долари годишно.

Скокот до Pro доаѓа со алатката за автоматско поставување за резервна копија на вашите медиумски датотеки од кој било од голем број уреди и апликации, вклучително и десктоп и мобилни апликации. Dropbox, Adobe Lightroom итн.

Другите Pro функции вклучуваат „напредна“ статистика на вашите фотографии и видеа и врски што може да се споделуваат.

flickr про

Добрите

 • Готова заедница на фотографи
 • Опции за споделување
 • Увид во однесувањето на гледање
 • Нема потреба да се компресираат сликите за да се зачува просторот

Конс

 • Ограничување од 1000 фотографии
 • Ограничена извозна функционалност

Планови и цени

Flickr е бесплатен план за складирање фотографии/видео облак со ограничување од 1000 фотографии и видеа.

За дополнителен простор, Flickr Pro може да се купи на три специфични начини: месечно по 8.25 УСД/месец, плус данок, 2-годишен план со 5.54 УСД/месец, плус данок и годишно со 6.00 УСД/месечно, плус данок.

Резиме

Фликр е многу пофотоцентрична опција за складирање облак од конкуренцијата. Се чини дека има вистински удел во уметноста на фотографијата и затоа ги привлекува професионалните фотографи и ентузијасти.

Flickr е за споделување и забележување во оваа заедница за хостирање истомисленици. Фактот дека може да понуди неограничен простор за складирање е шлаг на тортата.

Најлошото складирање во облак (чисто страшно и оптоварено со проблеми со приватноста и безбедноста)

Има многу услуги за складирање облак таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им верувате на вашите податоци. За жал, не сите од нив се создадени еднакви. Некои од нив се сосема ужасни и зафатени со приватност и безбедносни прашања, и треба да ги избегнувате по секоја цена. Еве две од најлошите услуги за складирање облак таму:

1. JustCloud

justcloud

Во споредба со неговите конкуренти за складирање облак, Цените на JustCloud се едноставно смешни. Нема друг провајдер за складирање облак кој толку нема карактеристики додека поседува доволно храброст наплаќајте 10 долари месечно за таква основна услуга тоа не функционира ни половина од времето.

JustCloud продава едноставна услуга за складирање облак што ви овозможува да направите резервна копија од вашите датотеки на облакот и sync нив помеѓу повеќе уреди. Тоа е тоа. Секоја друга услуга за складирање облак има нешто што ја разликува од своите конкуренти, но JustCloud нуди само складирање и syncИНГ.

Една добра работа за JustCloud е тоа што доаѓа со апликации за скоро сите оперативни системи вклучувајќи ги Windows, MacOS, Android и iOS.

на JustCloud sync за вашиот компјутер е само страшно. Не е компатибилен со архитектурата на папката на вашиот оперативен систем. За разлика од другите облак складирање и sync решенија, со JustCloud, ќе потрошите многу време за поправање syncпрашања. Со други провајдери, само треба да ги инсталирате нивните sync апликација еднаш, а потоа никогаш повеќе не треба да ја допирате.

Друга работа што ја мразев кај апликацијата JustCloud беше тоа што таа нема можност директно да поставува папки. Значи, треба да креирате папка во JustCloud's страшен интерфејс а потоа поставете ги датотеките еден по еден. И ако има десетици папки со уште десетици внатре што сакате да ги поставите, гледате да потрошите најмалку половина час само за создавање папки и рачно поставување датотеки.

Ако мислите дека JustCloud можеби вреди да се проба, само Google нивното име и ќе видите Илјадници лоши критики со 1-ѕвезда излепени низ целиот интернет. Некои рецензенти ќе ви кажат како нивните датотеки се оштетени, други ќе ви кажат колку е лоша поддршката, а повеќето само се жалат на неверојатно скапите цени.

Има стотици прегледи на JustCloud кои се жалат на тоа колку грешки има оваа услуга. Оваа апликација има толку многу грешки што би помислиле дека е кодирана од дете од училиште, а не од тим софтверски инженери во регистрирана компанија.

Видете, не велам дека не постои случај каде што JustCloud би можел да го направи сечењето, но нема ништо што можам да замислам за себе.

Ги пробав и тестирав скоро сите популарни услуги за складирање облак и бесплатно и платено. Некои од нив беа навистина лоши. Но, сè уште нема шанси да се сликам себеси како користам JustCloud. Едноставно не ги нуди сите функции што ми се потребни во услугата за складирање облак за да биде остварлива опција за мене. Не само тоа, цената е премногу скапа во споредба со други слични услуги.

2. FlipDrive

flipdrive

Плановите за цени на FlipDrive можеби не се најскапите, но тие се таму. Тие нудат само 1 ТБ складирање за 10 долари месечно. Нивните конкуренти нудат двојно повеќе простор и десетици корисни функции за оваа цена.

Ако погледнете малку наоколу, лесно можете да најдете услуга за складирање облак што има повеќе функции, подобра безбедност, подобра поддршка за клиентите, има апликации за сите ваши уреди и е изградена со професионалци на ум. И не треба да барате далеку!

Сакам да навивам за аутсајдерот. Секогаш препорачувам алатки изградени од помали тимови и стартапи. Но, мислам дека не можам никому да го препорачам FlipDrive. Нема ништо што го прави да се истакнува. Освен, се разбира, сите карактеристики што недостасуваат.

Како прво, нема десктоп апликација за macOS уреди. Ако сте на macOS, можете да прикачувате и преземате датотеки на FlipDrive користејќи ја веб-апликацијата, но нема автоматска датотека syncза тебе!

Друга причина зошто не ми се допаѓа FlipDrive е бидејќи нема верзии на датотеки. Ова е прилично важно за мене професионално и е нешто што го прекинува договорот. Ако направите промена на датотека и ја поставите новата верзија на FlipDrive, нема начин да се вратите на последната верзија.

Други даватели на облак складирање нудат верзии на датотеки бесплатно. Можете да направите промени во вашите датотеки и потоа да се вратите на старата верзија ако не сте задоволни со промените. Тоа е како поништување и повторување за датотеки. Но, FlipDrive не го нуди ни во платените планови.

Друга пречка е безбедноста. Мислам дека FlipDrive воопшто не се грижи за безбедноста. Без оглед на услугата за складирање облак што ќе ја изберете, проверете дали има автентикација со 2 фактори; и овозможете го! Ги штити хакерите од пристап до вашата сметка.

Со 2FA, дури и ако хакер некако добие пристап до вашата лозинка, тој не може да се најави на вашата сметка без еднократната лозинка што е испратена до вашиот уред поврзан со 2FA (најверојатно вашиот телефон). FlipDrive нема ни автентикација со 2 фактори. Исто така, не нуди приватност со нула знаење, што е вообичаено со повеќето други услуги за складирање облак.

Препорачувам услуги за складирање облак врз основа на нивната најдобра употреба. На пример, ако водите онлајн бизнис, ви препорачувам да одите Dropbox or Google Вози или нешто слично со најдобрите функции за споделување тим во класата.

Ако сте некој кој длабоко се грижи за приватноста, ќе сакате да се обратите за услуга која има шифрирање од крај до крај, како на пр. Sync.com or Ицедрив. Но, не можам да замислам ниту еден случај за употреба во реалниот свет каде што би го препорачал FlipDrive. Ако сакате страшна (речиси непостоечка) корисничка поддршка, без верзии на датотеки и кориснички интерфејси со грешки, тогаш би можел да ви препорачам FlipDrive.

Ако размислувате да го пробате FlipDrive, Ви препорачувам да пробате некоја друга услуга за складирање облак. Тоа е поскапо од повеќето од нивните конкуренти, додека не нуди речиси ниту една од карактеристиките што ги нудат нивните конкуренти. По ѓаволите е кабриолет и нема апликација за macOS.

Ако се занимавате со приватност и безбедност, нема да најдете тука. Исто така, поддршката е страшна бидејќи речиси и да ја нема. Пред да направите грешка да купите премиум план, само пробајте го нивниот бесплатен план за да видите колку е страшно.

Често поставувани прашања

Дали складирањето во облак за фотографии и видеа е бесплатно?

Постојат голем број бесплатни опции за складирање облак за фотографии и видеа. Овие може да се движат од 3 GB до 20 GB простор за складирање. Амазон дури може да се пофали со неограничен бесплатен простор за фотографии.

Но, треба да се запомни дека потребна е сметка на Prime, која чини 119 долари годишно, за да се активира услугата Photo на Amazon – па до кој степен таа е всушност бесплатна е дискутабилно.

Датотеките со фотографии и видео имаат тенденција да бидат тешки. Купувањето повеќе простор за складирање е многу веројатна евентуалност.

Кои се најдобрите услуги за складирање фотографии за заштита на моите драгоцени спомени?

Услугите за складирање фотографии нудат суштинско резервно решение за зачувување на скапоцените спомени како фотографии и видеа. Некои од најдобрите услуги за складирање фотографии вклучуваат опции како Google Photos, кој нуди неограничено складирање за компресирани датотеки со фотографии и видео, и Amazon Prime Photos, кој нуди неограничено складирање за фотографии и видеа со целосна резолуција за членовите на Prime.

Други популарни опции за места за складирање фотографии вклучуваат Dropbox, iCloudи Мајкрософт OneDrive, секој може да се пофали со свој уникатен сет на функции како што се едноставни системи со папки и галерии со слики лесни за употреба. При изборот на решение за складирање фотографии, важно е да се земат предвид факторите како капацитетот за складирање, зачестеноста на резервната копија на фотографиите и опциите за цени за да се осигурате дека вашите податоци ќе останат безбедни и безбедни на долг рок.

На крајот на краиштата, најдобрата локација за складирање фотографии за едно лице можеби не е најдобра за друга, па затоа е важно да ги процените поединечните опции за складирање фотографии за да ја изберете најдобрата за вашите специфични потреби.

Кои се најдобрите услуги за резервна копија на облак за фотографии и видеа?

Решенијата за складирање во облак обезбедуваат лесен начин за правење резервна копија на фотографиите и видеата за да ги заштитите од случајно бришење, дефект на хард дискот или други катастрофи. Компаниите за складирање на облак како Google Вози и Dropbox нудат простор за складирање облак, додека другите опции за решенија за складирање облак вклучуваат pCloud и IDrive, секој од нив нуди свои уникатни карактеристики како дополнителна заштита за резервна копија и различни количини простор за складирање облак.

За сигурна услуга за резервна копија, давателите на резервни копии како Backblaze и Carbonite нудат решенија за резервна копија на податоци од највисоко ниво. При изборот на вашиот провајдер, од суштинско значење е да се земат предвид факторите како што се капацитетот за складирање, опциите за цени, корисничкото искуство и бонусните функции.

На крајот на краиштата, изборот на вистинското резервно решение зависи од индивидуалните потреби и преференции за резервна копија.

Како функционира резервната копија на податоци за фотографии и видеа?

Бекапот на податоците е суштинска карактеристика, особено за фотографите и видеографите кои се занимаваат со големи количини на податоци. Давателите обично нудат опции за автоматска резервна копија што ви дозволуваат да закажувате резервни копии на вашите податоци во редовни интервали. Овие резервни копии, исто така, може да се приспособат со избирање одредени датотеки или папки за да се направи резервна копија.

Покрај автоматските резервни копии, многу од најдобрите услуги за складирање облак нудат и историја на верзии, што ви овозможува да пристапите до претходните верзии на вашите датотеки доколку случајно се избришани или променети. Со искористување на карактеристиките на системот за резервна копија на податоци, можете да се погрижите вашите вредни податоци да се чуваат безбедни и безбедни.

Кој е најдобриот начин за складирање фотографии и видеа?

Надворешните уреди некогаш беа потпора за складирање фотографии и видео. Иако е безбедно, физичкото складирање доаѓа со голем број ограничувања, не само потребата да се биде физички поврзан со уред.

Складирањето во облак нема такви ограничувања и им овозможува на повеќе корисници да складираат, прегледуваат, споделуваат и syncхронизирајте датотеки на многу уреди. Складирањето во облак исто така нуди нивоа на автоматизација и безбедност за да се задоволат најсложените барања.

Со многу „бесплатни“ опции за складирање таму, и недостатокот на зависност од хардвер, потенцијалните финансиски придобивки од облак компјутерите не се занемарливи.

Дали складирањето фотографии и видео во облак е безбедно?

Безбедносните протоколи и физичките локации на серверот се клучни за безбедноста на податоците што се чуваат во облакот.

0-знаење, шифрирање од крај до крај, контролирано од корисникот, нуди оптимална заштита. Овој тип на шифрирање обично се контролира со клучеви до кои имате пристап само вие или оние што ги овластувате.

256-битната технологија за шифрирање AES се смета за воено одделение. 128-битното AES шифрирање на податоци е прилично непробиено. Се претпочита складирање кое нуди шифрирање и „во мирување“ и „во лет“. 

Што се однесува до физичката локација, побарајте регион со силни закони за приватност на податоците.

Колку простор за складирање ќе ми треба?

Шансите се дека ако прикачувате фотографии и видеа, на крајот ќе ја надминете бесплатната граница на договорот за складирање облак. 

Затоа, треба да се земат предвид опциите за платен план кога се одлучува за давател на складирање облак. Цените варираат во зависност од просторот и карактеристиките. Годишните планови понекогаш можат да понудат значителни заштеди.

Иако терминот „неограничено“ складирање е засилен, тој често доаѓа со предупредувања. 16 TB на MEGA е веројатно повеќе складирање отколку што ќе им треба на повеќето луѓе.

Што треба да размислам кога станува збор за управување со датотеки со решенија за складирање облак за фотографии и видеа?

Важно е да се земат предвид факторите како што се способностите за пренос на датотеки, ограничувањата на големината на датотеките и поддржаните типови и формати на датотеки.

Некои од најдобрите алтернативи на услугата за складирање датотеки вклучуваат Google Drive, кој овозможува беспрекорен пренос на датотеки и поддржува широк опсег на формати на датотеки, и Dropbox, кој нуди лесно управување со датотеки со својот „паметен sync“ карактеристика. Други популарни решенија за управување со датотеки за складирање облак вклучуваат pCloud OneDrive, секој нуди свој уникатен сет на функции и придобивки.

На крајот на краиштата, изборот на најдобрата опција за управување со датотеки за фотографии и видеа ќе зависи од индивидуалните преференции и приоритети, вклучувајќи го капацитетот за складирање и цените.

Што треба да земам предвид при изборот на решение за складирање облак за веб-интерфејсот и пристапот на прелистувачот до моите фотографии и видеа?

Важно е да се земат предвид факторите како што се корисничкото искуство и компатибилноста на градител на веб-локации.

На пример, Google Drive нуди едноставен и лесен интерфејс што е достапен од кој било веб-прелистувач и Dropbox има рационализиран веб-интерфејс оптимизиран за работа со најпопуларните прелистувачи.

Други популарни опции за веб-базирани опции за складирање облак вклучуваат OneDrive и Box, секој нуди свој уникатен сет на функции како интеграција со создавачите на веб-локации и напредни алатки за соработка.

На крајот на краиштата, изборот на најдобрата платформа за веб-интерфејсот и пристапот до прелистувачот ќе зависи од индивидуалните преференции, вклучувајќи ги можностите за пренос на датотеки, капацитетот за складирање и опциите за цени.

Што треба да размислам кога станува збор за капацитетот за складирање и цените?

Најдобрите провајдери обично нудат различни ценовни планови, вклучувајќи модели на цени како месечни или годишни претплати, како и еднократни плаќања за доживотни планови.

Популарни услуги како pCloud нудат атрактивни доживотни планови за капацитет за складирање кој надминува 2 TB, додека Google Drive нуди низа опции за цени со флексибилен капацитет за складирање за да одговара на различни потреби. При изборот на решение за складирање облак, важно е да се земат предвид индивидуалните барања за ограничување на складирањето, моделите на цени и севкупната вредност за парите.

На крајот на краиштата, сè ќе зависи од индивидуалните преференции и приоритети, вклучувајќи ги можностите за пренос на датотеки и дополнителни функции како што се премиум поддршка или бонус простор за складирање.

Колку е важно корисничкото искуство при изборот на платформа за складирање облак, и што имаат да кажат стручните рецензенти за тоа?

Корисничкото искуство е критичен фактор во изборот на најдобар обезбедувач на складирање облак, бидејќи добро дизајнираниот интерфејс може да направи разлика помеѓу управувањето со податоци без стрес и фрустрацијата. Експертските рецензенти исто така се согласуваат дека леснотијата на користење и функционалноста се од суштинско значење за позитивно корисничко искуство.

На пример, Dropbox OneDrive добија пофалби од стручни рецензенти за нивните интуитивни интерфејси, додека pCloudДизајнот на мобилната апликација за корисник и Google Функцијата за паметно пребарување на фотографиите им донесе позитивни критики. Од клучно значење е да се земе предвид корисничкото искуство, вклучувајќи фактори како што се управувањето со датотеки и работните текови на резервни копии, како и целокупното задоволство од услугата.

На крајот на краиштата, платформата за складирање облак што го оптимизира корисничкото искуство и функционалноста може да помогне да се обезбеди мир на умот кога станува збор за заштита на скапоцените фотографии и видеа.

Кои технички детали треба да ги земам во предвид при изборот на решение за складирање облак?

На пример, вреди да се размисли за компатибилноста на оперативниот систем и брзината на интернет конекцијата. Google Вози и Dropbox поддржува повеќе оперативни системи, вклучувајќи Windows, macOS, iOS и Android, обезбедувајќи дека корисниците можат да пристапат до нивните податоци од различни уреди.

Алгоритми за машинско учење, како оние што се користат во Google Фотографии и на Apple iCloud Фотографиите можат да ви помогнат без напор да организирате и пребарувате низ огромни збирки фотографии и видеа. Дополнително, вреди да се напомене дека некои провајдери може да имаат ограничувања кога станува збор за складирање на одредени типови датотеки како што се необработени датотеки или големи zip-датотеки.

Затоа, важно е да се осигурате дека избраниот провајдер може да се справи со конкретни технички детали врз основа на потребите на вашите барања за складирање видео и фотографии.

Што треба да размислам кога станува збор за кредит и квалитет на сликата со платформите за складирање облак?

Сигурни решенија за складирање облак како Google Вози и Dropbox вклучете алатки за управување со податоците за кредитна слика и одржување на авторските права врз вашите дигитални средства.

Дополнително, квалитетот и интегритетот на сликата се подеднакво важни фактори. Датотеките со слики со висок квалитет може да потрошат значителен простор за складирање облак, а одржувањето на квалитетот на сликата во текот на уредувањето и споделувањето е важно. Некои популарни опции за софтвер за уредување фотографии вклучуваат Adobe Photoshop, Adobe Creative Cloud и Adobe Lightroom CC, кои обезбедуваат робусни алатки за уредување и управување со слики за одржување на квалитетот на сликата.

Други алатки за уредување слики се достапни бесплатно, како што се GIMP и Pixlr, кои можат да ви помогнат да ги подобрите вашите слики без да го загрозите квалитетот на сликата. На крајот на краиштата, користењето на вистинската комбинација на алатки за уредување слики и решенија за складирање облак може да ви помогне да ја одржите контролата врз вашите дигитални средства и да уживате во висококвалитетни слики во годините што доаѓаат.

Како алатките за продуктивност и причините за интерфејсот влијаат на изборот на опцијата за складирање облак?

Алатките за продуктивност, како што се функциите за соработка и интеграциите со други апликации, можат значително да ја подобрат функционалноста и разновидноста на услугата за складирање облак.

Дополнително, интерфејсот може да влијае на неговата употребливост и ефикасност, со функции како што се напредни функции за пребарување, приспособливи кориснички поставки и интуитивни алатки за организација. Со вчитување на алатките за продуктивност и причините за интерфејсот заедно со опциите за складирање, безбедноста и други размислувања, можете да донесете поинформирана одлука.

Може ли да заработам придружна провизија со тоа што ќе ја препорачам услугата за складирање облак за фотографии и видеа?

Да, многу компании нудат придружни програми кои ви дозволуваат да заработите провизија со тоа што ќе ја препорачате нивната услуга преку придружни врски. Кога некое лице ќе кликне на вашата единствена поврзана врска и ќе се пријави за услугата, добивате провизија за нивното купување.

Сепак, важно е да се осигурате дека ги препорачувате само бидејќи вашата репутација е поврзана со вашите препораки. Секогаш бидете транспарентни во врска со користењето на партнерските врски и обелоденете каква било потенцијална компензација што може да ја добиете за вашите препораки.

Со комбинирање на вашето знаење со одговорни партнерски маркетинг тактики, можете да заработите придружна провизија додека им помагате на другите да ги најдат вистинските решенија за складирање за нивните потреби за фотографии и видео.

Дали има некои бонус функции или опции за семеен пристап понудени од специфични услуги за складирање облак?

Да, многу провајдери нудат бонус функции и опции за семеен пристап што може да го направат складирањето и споделувањето поудобно и приспособливо. Некои услуги ви дозволуваат да додавате членови на семејството на вашата сметка за заеднички пристап и зголемени ограничувања за складирање.

Дополнително, многу услуги нудат алатки за уредување фотографии и видео, автоматска резервна копија и syncing и напредни опции за организација, како што се препознавање на лица и означување на клучни зборови. Истражувајќи ги бонусните функции и опциите за семеен пристап, можете да најдете услуга која одговара на вашите единствени потреби како фотограф или видеограф.

Дали има достапни технолошки упатства за користење на платформи за складирање облак при креирање веб-страници за портфолио?

Да, многу провајдери нудат технолошки упатства и поддршка за да им помогнат на корисниците да ги интегрираат своите опции за складирање во веб-страниците на нивното портфолио. Овие упатства може да опфатат различни теми, како на пример како да вградите фотографии и видеа директно од складирањето облак во вашата веб-локација или како да користите API на одредена услуга за да ги интегрирате опциите за складирање во приспособен работен тек.

Без разлика дали сте почетник или напреден корисник, технолошките упатства можат да ви помогнат да го оптимизирате користењето на овие облак услуги и да создадете поефикасен работен тек за веб-локациите на вашето портфолио.

Резиме

Па еве го имате. Најдоброто складирање во облак за фотографии и видеа што мислиме дека е моментално достапно. 

Нашиот севкупен победник беше Sync бидејќи ги штиклирал сите клучни полиња, во однос на употребливоста и безбедноста на просторот.

Но, списокот е силен и во зависност од вашите потреби, кое било од горенаведените потенцијално може да понуди совршено решение за удобно и безбедно складирање на вашите фотографии и видеа.

ДЕЛ

Добијте безбедно складирање во облак за вашите фотографии и видеа

Планови од само 8 долари/месечно

Референци

најдобро складирање во облак за фотографии и видеа

Почетна » облак чување » Најдобро складирање во облак за фотографии и видеа во 2023 година (и 2 што треба да ги избегнувате!)

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.