Како да започнете странична гужва како студент?

Напишано од

Ако сте студент, голема е веројатноста дека би можеле да искористите малку дополнителна готовина. Додека некои ученици успеваат да одат на училиште додека не работат со полно работно време, реалноста е таа повеќето средношколци и средношколци треба да посветат поголем дел од своето време на учење.

Како таква, започнувањето на странична гужва е еден од најдобрите начини да заработите приход додека сè уште се фокусирате на вашето образование.

Но, како можете да започнете странична гужва? Преземањето на кој било нов потфат може да се чувствува застрашувачки, и со толку многу потенцијална странична гужва опции таму, може да стане огромно.

За да ви помогне да ги откриете работите, овој напис е корисен водич за започнување на странична гужва како студент.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за правење пари со странични гужви. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

TL;DR: Како можам да започнам странична гужва како студент?

  • За да ја пронајдете вистинската гужва, земете ги предвид вашите вештини и способности и колку време реално можете да одвоите на споредна свирка секоја недела.
  • Откако ќе се одлучите за вашата гужва, почнете да дознавате за вашиот бизнис со објавување на платформите на социјалните медиуми и градење портфолио на задоволни клиенти.

Најдете ја вистинската страна гужва за вас

најдобрите странични гужви за студенти

Има многу причини зошто луѓето можеби ќе сакаат да започнат споредна гужва - од дополнување на нивните приходи до стекнување искуство во ново поле or само да се забавуваш.

Се подразбира дека она што работи за еден човек може да не работи за друг. Ова е точно во сите аспекти на животот, а страничните гужви не се исклучок. Како таква, многу е важно да поминете малку време размислувајќи за вистинската страна метежот за тебе

На пример, ако сте студент-спортист и имате редовни тренинзи секој ден после училиште, очигледно нема да успее да имате странични гужви што бараат од вас да работите за време на часовите по завршувањето на училиштето.

Како таква, посветеноста на времето е една од најважните размислувања, т.е. колку време реално можете да одвоите во странична гужва секоја недела и во кои часови.

Друга подеднакво важна грижа е вашите лични преференци, вештини и способности.

Лесен начин да ги стесните вашите опции е да започнете со размислување за тоа што вие не допаѓа. На пример, ако не можете да поднесете да бидете покрај деца, тогаш чувањето деца веројатно не е вашиот најдобар избор.

Откако ќе идентификувате што нема да работи за вас, можете да почнете да размислувате што ќе работи.

Дали сте студент по литература на АП кој живее за книги? Можете да го претворите тоа во странична гужва со тоа што ќе подучувате англиски јазик на други студенти. Дали сте спортист кој редовно ги уништува тренинзите во теретана? Може да ги понудите вашите услуги како тренер за вежбање, двигател или помагање со чудни работи.

Без разлика на вашите временски ограничувања или способности, има одлична странична гужва за вас. Покрај академското туторство и чудните работни места, некои други популарни опции вклучуваат:

Ако сте тинејџер (на возраст под 20 години), можете да го проверите мојот сеопфатен водич за целосна листа на најдобрите странични гужви за тинејџери.

Изградете ја својата публика

Откако ќе изберете странична гужва, време е да ги најдете вашите клиенти. Не е секогаш лесно да се создаде публика, особено за тинејџерите кои се натпреваруваат со постари, поискусни професионалци на пазарот на странични свирки.

Сепак, не се откажувајте од надежта: има тони луѓе кои бараат да вработат средношколци и студенти за вонредни свирки. Трикот е едноставно да ги пронајдете.

Ако вашата страна гужва треба да се направи лично (односно, ако тоа е нешто како чување деца или преместување мебел што очигледно не може да се направи од далечина), тогаш најдобриот начин да најдете клиенти е со објавување на социјалните мрежи.

Платформата на заедницата Nextdoor е фантастично место за почеток, како и локалните групи и страници на Фејсбук.

Погрижете се да наведете кој сте, каква услуга нудите и кои се вашите квалификации. Луѓето сакаат да имаат добра идеја за видот на личноста со која ќе работат пред да посегнат. Колку повеќе релевантни информации можете да понудите, толку е поголема веројатноста да добиете одговори.

Ако вашата странична гужва е поврзана со училиште (како што е туторство), можете исто така да ја прашате администрацијата дали е во ред да поставувате флаери на училишните огласни табли кои ги рекламираат вашите услуги. Многу училишта, исто така, имаат платформи за социјални медиуми за студенти-тутори да се поврзат со други ученици на кои им е потребна помош, и ова е одличен извор за да го разгледате.

Ако вашата странична гужва вклучува продажба на уметнички дела или други производи преку Интернет, погрижете се да ја пласирате вашата веб-страница или онлајн продавница преку вашите лични сметки на социјалните медиуми.

Откако ќе го пронајдете вашиот прв клиент, погрижете се да побарате од нив дозвола да го дадете нивното име на други потенцијални клиенти како референца. 

Позитивните критики од поранешните клиенти се клучни за градење на добра репутација и проширување на вашата странична гужва, што не носи до следната точка…

Бидете професионални (секогаш!)

Да имате професионален став и сериозно да ја сфатите вашата страна метежот е апсолутно критично за вашиот успех. Но, што точно значи ова?

  1. Појавувајте се на време, секој пат. Секако, животот се случува, и секој доцни еднаш или двапати. Но, појавувањето на време на работни места и свирки им покажува на вашите клиенти дека ги почитувате и го цените нивното време. Покрај тоа, тоа ја прави многу поверојатно дека тие ќе ве препорачаат на други клиенти во иднина.
  1. Бидете подготвени и не правете невешт работа. Ако вашата странична гужва е градинарството, не се појавувајте и потоа кажете му на вашиот клиент дека сте ги заборавиле ракавиците и мора да трчате дома за да ги земете. Ако сте учител, проверете дали сте ја завршиле соодветната подготвителна работа за да бидете подготвени за вашите ученици кога ќе пристигнат. Со други зборови, сериозно сфатете ја вашата странична гужва.
  1. Клиентот е секогаш во право... освен кога не е. Запомнете дека вашите клиенти ви плаќаат за да ја направите вашата најдобра работа. Внимателно слушајте ги нивните очекувања и не бидете претерано аргументирани. Со тоа, погрижете се да разберете што сака вашиот клиент пред ја преземате работата и внимавате на црвени знамиња. Ако работите не одат добро, можете слободно да се откажете со почит и да заминете.
  1. Ценете го сопственото време и труд. Не се потпродавајте или не наплаќајте премалку само за да добиете клиенти. Наплаќањето на она што вредите е знак на самопочит и им покажува на вашите клиенти дека ја знаете вашата вредност и се сфаќате себеси сериозно.
  1. Одете дополнителна милја. Луѓето сакаат неочекувани мали гестови и поверојатно е дека ќе ве препорачаат ако ги изненадите со белешка за благодарност (или е-пошта). Заблагодарете им се за нивниот бизнис и учтиво побарајте да ве препорачаат на своите пријатели во иднина.

Професионализмот бара време и напор за да се развие, но тоа е вештина која добро ќе ви служи во текот на целиот живот. 

Професионален совет: не гризете повеќе отколку што можете да џвакате

Откако ќе ја пронајдете вистинската гужва и ќе почнете да работите, примамливо е да се вклучите и да се обидете да заработите тони пари што е можно побрзо. Сепак, ова генерално не е добра идеја.

Како студент, веќе имате многу во вашата чинија, а истражувањата покажуваат дека средношколците се позафатен и под стрес од кога било досега.

Додавањето странична гужва во мешавината е изводливо, но само ако го буџетирате вашето време и внимавате да избегнете изгорување.

Секој има потреба од време за спиење, дружење и само релаксација. Ниту една споредна свирка не вреди да го жртвувате вашето физичко и ментално здравје.

Покрај здравствените ризици и потенцијалот за исцрпеност, преземањето повеќе работа отколку што реално можете да поднесете е рецепт за производство на неквалитетна работа што ве остава и двајцата вашите клиенти незадоволни.

За да го избегнете ова, започнете полека. Прифатете само неколку свирки или клиенти и видете со што можете да се справите. Ако работите одат добро и се чувствувате подготвени за повеќе, секогаш можете да се зголемите во иднина.

Крајна линија: Започнување странична гужва како студент во 2023 година?

Како студент кој размислува за тоа како да започне споредна гужва, двата најважни фактори кои треба да се земат предвид се времето и способноста: за што имате време (бидете реални) и за што сте добри.

Откако ќе ги сфатите овие фактори, прашање е само да ги рекламирате вашите услуги на вистинските платформи и да ја изградите вашата репутација. 

На овој начин, страничната гужва не е само добар начин да заработите малку повеќе пари, туку и да воспоставите врски и да развиете вештини кои можат да ви користат во иднина.

Референци

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Навистина уживав во овој курс! Повеќето работи можеби сте ги слушнале претходно, но некои биле нови или испорачани на нов начин на размислување. Тоа е повеќе од вредно - Трејси Мекини
Научете како да креирате приходи со тоа што ќе започнете 40+ идеи за странични гужви.
Започнете со вашата странична гужва (Fiverr Научете го курсот)
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...