Како можете да заработите 100 долари на ден преку Интернет во 2023 година

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали сте заглавени на работа од девет до пет што не ја сакате многу? Или подобро кажано, искрено го мразите тоа и мразите да си го трошите времето? Дали барате а нов, лесен, подобар начин да заработите 100 долари на ден? Тогаш зошто да не го направите тоа онлајн? Мислам, интернетот е најголемата машина за правење пари на 21 век!

Заработете 26-36 долари на час како далечински асистент за разговор во живо

Аплицирајте сега и започнете да разговарате со клиентите

Во оваа статија, ќе ве запознаам со 14 лесни за совладување начини да заработите пари онлајн, од кои некои дефинитивно нема да ви одземат 8 часа на ден.

reddit е одлично место за учење како да заработите 100 долари на ден. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Вистински и креативни начини да заработите 100 долари на ден во декември 2023 година

Како да заработите 100 долари на ден преку Интернет

1. Помошник за разговор во живо

Дали се чувствувате удобно да разговарате со други луѓе? Дали сакате да заработите помеѓу 26 и 36 долари на час? Тогаш ова може многу добро да биде совршена онлајн гужва за вас!

Аплицирајте сега на Socialsalesrep.com

Ако разговорот со други ви доаѓа природно, имаме итен услов за асистенти за разговор во живо. Улогата е целосно оддалечена, каде што сакате разговор во живо со клиенти преку нивната веб-страница или Facebook Messenger. НЕ треба да зборувате со никого на телефон.

Работите за разговор во живо можат да ви заработат 100 долари дневно

Поголемиот дел од времето ќе им помогнете на клиентите да ги користат постоечките шаблони за пораки. Сè што треба да направите е да го изберете вистинскиот образец и да испратите одговор до клиентот. По завршувањето на кратка сесија за обука, работата ќе ви биде лесна и пријатна.

Како асистент за разговор во живо, вашиот успех зависи од вашата пријателска личност и подготвеноста да им помогнете на клиентите. Ако одговарате на сметката, тогаш ве очекува возбудлива кариера во светот на разговорот во живо.

Аплицирајте сега на Socialsalesrep.com

2. Платени анкети

Друга јасна онлајн страна метежот за да лесно заработуваат пари прави платени анкети. Дали знаевте дека има многу страници што ви нудат да правите анкети и потоа да ви плаќаат за нив?

Додуша, тоа не е најпрофитабилниот потфат, но вреди да се обидете, бидејќи е толку лесен и достапен.

Ако сте загрижени за легитимноста на овој вид на приход, немојте да бидете. Платените анкети се сосема легитимни и тие се користат од илјадници бизниси таму.

На компаниите им требаат мислења од корисниците и купувачите со цел да ги подобрат своите производи и услуги, како и да создадат нови, а интернетот им овозможува да допрат до луѓе кои можат да им обезбедат веродостојни податоци, луѓе кои инаку не би имале можност да ги дофат.

Да, тука доаѓате. Платената анкета во основа е давање мислење за услуга или производ и да се плати за тоа!

Сè што треба да направите е да се регистрирате (бесплатно!) на платена онлајн анкета и да почнете да заработувате пари! Но бидете внимателни со сајтовите за измама кои бараат од вас да платите за да ги користите нивните анкети.

swagbucks $ 100 dpllar на ден

Добро, но како да знам кои страници се сигурни кога станува збор за платени анкети? Еве го мојот избор на некои од најдобрите сајтови што можете да ги посетите за да добиете некои екстра готовина од анкети:

 • Истражување Junkie – Ова е една од најлесните, наједноставните страници за анкети на интернет. Тоа е бесплатна страница за членство каде што можете да заработите до 50 долари по анкета. Ќе ја добиете вашата прва платена понуда за анкета веднаш штом ќе се регистрирате и ќе можете да ја прифатите кога ќе бидете подготвени. Survey Junkie има рејтинг А+ со Better Business Bureau и милиони членови ширум светот. Можете да ги откупите вашите поени веднаш за готовина на вашата банкарска сметка или преку PayPal или e-Giftcards.
 • Swagbucks – Ова е веројатно најпопуларниот сајт за платени анкети во светот. Секогаш кога учествувате во анкета, заработувате и Swagbuck поени, кои подоцна можете да ги искористите за да откупите подарок картички или готовина. Swagbucks ви нуди и други активности како што се пребарување на интернет, играње игри и гледање видеа. Во зависност од анкетата и активноста што ја правите на Swagbucks, ќе можете да заработувате помеѓу 2 и 50 долари по анкета.
 • InboxDollars – Добрата работа кај InboxDollars е што не го практикува системот на поени – функционира така што ви нуди готовина веднаш (преку PayPal, но и, доколку сакате, преку картички за подарок). Можете да заработите со анкети, играње игри, гледање видеа и читање е-пошта, но и со купување од избрани продавници. Анкетите на InboxDollars се плаќаат од 50 центи до 20 долари, а секоја анкета одзема 2-25 минути од вашето време, во зависност од нејзината должина. InboxDollars ви дава 5 долари ако се регистрирате со нив.
 • Брендирани истражувања – Едно од најпопуларните анкети и платформи за истражување на пазарот кои ги плаќаат луѓето за нивните мислења. Тоа е одлична можност да работите од дома и да заработите пари со правење анкети од удобноста на вашиот дом. Придружете се сега бесплатно, станете член и почнете да заработувате уште денес!
 • Поени за живот – Друга одлична страница за заработка дополнителна готовина, LifePoints ви овозможува да правите анкети и потоа да добивате поени, кои потоа можете да ги замените за готовина (платена преку PayPal), донации или картички за подароци.
 • Толуна – Toluna е платена локација за анкети која работи со големи брендови како Coca-Cola, Amazon, Kellog's, L'Oreal, SONY Music, Fiat и многу други. Тоа е многу привлечно бидејќи ви овозможува да изберете теми што ви се допаѓаат за да можете повеќе да се забавувате додека ги правите анкетите. Можете да добиете плаќање од нив во готово или преку ваучери. Исто така, неодамна го претставија и својот дел за игри, кој ви овозможува да играте игри и да заработувате пари!
 • јас велам – i-Say ви нуди платени анкети преку IPSOS, фирма за истражување на пазарот. i-Say не содржи толку големи разновидни платени анкети како другите сајтови на оваа листа, но сепак е многу добра локација од која можете да заработите дополнителни пари. Работи според системот за поени, но секогаш можете да ги откупите вашите поени или за готовина или за подарок картички.

Дали навистина можете да заработите пари од онлајн анкети?

Да, апсолутно е можно да заработите пари со пополнување анкети. Компаниите кои плаќаат за истражување на пазарот би биле подготвени да ви платат за вашите размислувања за нивните производи и услуги. Тие можат да ги користат одговорите што ги даваат анкетите за да направат подобрувања во нивните производи, услуги и маркетинг стратегии.

Кога правите онлајн анкети, важно е да го знаете тоа има многу фактори кои влијаат на вашата заработка. Без разлика дали пополнувате многу анкети или само неколку, сте доследни или спорадични во вашето учество и кои демографски информации ги давате, сите овие работи влијаат на тоа колку заработувате за вложеното време. Повеќето анкети плаќаат помеѓу 0.50 и 3 долари за 10 до 20 минути од вашето време а некои можат да достигнат и до 50 долари.

Одете и проверете Истражување Junkie – Најлесната, наједноставната и најугледната веб-страница за анкети на интернет.

3. Искористете ја генеративната вештачка интелигенција

Генеративна вештачка интелигенција (ВИ) се здоби со голема популарност поради неговата способност да создава нова и оригинална содржина, како што се слики, видеа, музика и текст. Искористувањето на оваа технологија може да отвори возбудливи можности за претприемачите, креативците и професионалците.

Еве шест потенцијални употреби на генеративната вештачка интелигенција за заработка на страничен приход:

Создавање содржини

Блогери, автори и секој љубител на зборови кој некогаш се борел со блокадата на писателот, овој пост е вашата креативна муза! Замислете да имате ко-писател кој никогаш не останува без идеи, може да создаде привлечни наративи за неколку секунди и да ве поддржува во усовршувањето на вашиот сопствен уникатен глас.

Алатки за вештачка интелигенција како Разговор GPT or Google Бард ги препишуваат правилата за создавање содржина, што го прави полесно од кога било да се произведе сè, од ангажирање блог постови, копирање на социјалните мрежи, описи на производи, И многу повеќе.

Со вештачката интелигенција како партнер за пишување, можете брзо и ефикасно да генерирате квалитетна содржина, со што блокот на писателот ќе стане минато. Без разлика дали сте искусен писател кој сака да го зголеми вашиот резултат или почетник кој сака да го пронајде вашиот глас, вештачката интелигенција е тука да го подигне вашето патување за пишување.

Следните чекори:

 • Научете: Запознајте се со генеративните алатки за вештачка интелигенција како GPT-4 и Google Бард. Разберете ги нивните потенцијали и ограничувања.
 • пракса: Користете ги овие алатки за да креирате различни типови на содржина, како што се објави на блогови, копирање на социјалните мрежи и описи на производи.
 • портфолио: Изградете портфолио што ја покажува вашата способност да генерирате квалитетна содржина со вештачка интелигенција.
 • Пазарот: Започнете со маркетинг на вашите услуги на хонорарни платформи како Upwork, Fiverr, или LinkedIn.

Графички дизајн

Дизајнерите, визуелните уметници и сите креативни умови таму кои некогаш се бореле со синдромот на празно платно, оваа објава е ваша инспирација! Замислете го ова: интуитивна алатка која го учи вашиот стил, се прилагодува на вашите преференции и ви помага да креирате прекрасни дизајни со само неколку кликања.

Вештачката интелигенција предизвикува бранови во креативниот свет, што го прави поедноставно да се создаде сè, од живописни логоа до привлечни графики на социјалните мрежи. Со вештачката интелигенција покрај вас, имате партнер за дизајн кој е достапен 24/7, подготвен да ја оживее вашата визија. Без разлика дали сте искусен дизајнер кој сака да го забрза вашиот работен тек или почетник кој ги прави првите чекори, вештачката интелигенција може да биде вашето тајно дизајнерско оружје.

Следните чекори:

 • Едуцирајте: Дознајте повеќе за алатките за ВИ за графички дизајн. Разберете ги типовите на дизајни што тие можат да ги произведат и како можете да манипулирате со нивните резултати.
 • Експеримент: Креирајте различни графики користејќи вештачка интелигенција.
 • портфолио: Соберете ги во портфолио за да ги прикажете вашите уникатни способности за графички дизајн.
 • Промовира: Промовирајте ги вашите услуги на потенцијални клиенти на кои им требаат ефективни, брзи решенија за дизајн.

Музичка композиција

Музичари, композитори и сите креативни души кои некогаш сонувале да ги направат своите уникатни звучни пејзажи, овој блог пост е посебна симфонија за вас! Замислете да имате виртуелен партнер кој не се заморува, никогаш не останува без креативни идеи и ви помага да компонирате музика што може да опфаќа жанрови и да ги скрши границите.

Вештачката интелигенција ја трансформира музичката индустрија, правејќи го создавањето на оригинални композиции достапно за секого, не само за искусни музичари. Без разлика дали сакате да создадете привлечни џинглови, релаксирачки резултати во позадина или дури и следниот хит на врвот на табелата, вештачката интелигенција може да ви помогне да ги постигнете вистинските ноти, буквално и фигуративно.

Следните чекори:

 • студија: Проучете како вештачката интелигенција може да се користи во музичка композиција. Дознајте повеќе за различни алатки за композиција на музика со вештачка интелигенција.
 • Креирај: Користете ги овие алатки за да компонирате различни видови музика, како заднина или џинглови.
 • Покажат: Изградете библиотека со вашите композиции за да ги покажете вашите способности.
 • мрежа: Обратете се до бизнисите, Јутјуберите или создавачите на поткасти на кои можеби им е потребна приспособена музика за нивните проекти.

Видео генерација

Креатори на содржини, инфлуенсери и професионалци за маркетинг, позајми ми ги твоите уши! Дали некогаш сте посакале да можете да произведувате волшебни видеа без логистички главоболки од снимањето и процесот на уредување кој одзема многу време? Што ако ви кажам дека постои вештачка интелигенција за тоа? Да, добро прочитавте.

Генерирање видео со вештачка интелигенција го револуционизира начинот на кој создаваме содржина, што го прави полесно од кога било да генерираме уникатни и привлечни видеа од наједноставните влезови. Без разлика дали сакате да креирате промотивни видеа, забавна содржина или едукативен материјал, вештачката интелигенција е подготвена да се засили.

Следните чекори:

 • Запознајте се: Дознајте за алатките за вештачка интелигенција што можат да генерираат видеа, како што се DeepArt или DeepFake.
 • Креирај: Создадете уникатни видеа користејќи вештачка интелигенција. Овие можат да бидат за промотивни цели, забава или едукација.
 • Продаде: пазарете ги вашите услуги на бизниси или поединци на кои им е потребна единствена видео содржина. Погрижете се јасно да ги пренесете придобивките од видеата генерирани со вештачка интелигенција.

Консалтинг за автоматизација

Дали се чувствувате обземени од досадни, повторувачки задачи кои ви го цицаат времето и енергијата? Ако ова ви звучи премногу познато, тогаш дозволете ми да ве запознаам со прекрасниот свет на консултации за автоматизација.

Преку искористување на вештачката интелигенција, можеме да ги делегираме овие секојдневни задачи на нашите дигитални колеги. Замислете, виртуелен асистент кој управува со вашите распореди, ги сортира вашите е-пошта или се справува со вашите активности на социјалните мрежи, сето тоа без да пропушти чекор.

Следните чекори:

 • Научете: Едуцирајте се за различни алатки за автоматизација како Zapier и Pabbly Connect и софтвер базиран на вештачка интелигенција.
 • Понуда: Обезбедете консултации за бизниси и поединци кои сакаат да ги автоматизираат повторливите задачи и да ја зголемат ефикасноста.
 • Креирај: Развијте прилагодени работни процеси за автоматизација за клиентите, во зависност од нивните потреби.

Планирање на виртуелен настан

Планери на настани, менаџери на заедницата и сите други кои некогаш имале задача да ги зближат луѓето во дигиталниот свет, ова е за вас! Дали некогаш сте замислиле да оркестрирате виртуелен настан каде што планирањето е непречено како и самиот настан? Сонувате да креирате персонализирани, интерактивни искуства за присутните, без да се изгубите во бескрајните логистички детали?

Со помош на вештачката интелигенција, планирањето виртуелни собири – од интимни вебинари до масивни онлајн конференции – станува лесно. Вештачката интелигенција може да управува со сè, од закажување, испраќање приспособени покани, па дури и создавање интересни активности кои резонираат со вашата публика. И сето тоа со само неколку кликања и притискање на копчињата.

Следните чекори:

 • истражувања: Дознајте за различните начини на кои вештачката интелигенција може да се користи при планирање на настани, како што се автоматизирање на покани или интерактивни активности.
 • План: Обидете се да планирате мал виртуелен настан со пријателите или колегите користејќи алатки за вештачка интелигенција.
 • Проширете: Како што стекнувате искуство и доверба, понудете ги вашите услуги на поголеми групи или организации.
 • Пазарот: Рекламирајте ги вашите услуги на веб-страниците за планирање настани, социјалните медиуми и меѓу вашата лична мрежа.

Со прифаќање на генеративната вештачка интелигенција, можете да отклучите нови текови на приходи и да го проширите вашиот сет на вештини. Искористете ги предностите на овие најсовремени технологии за да ја подигнете вашата кариера и финансиска слобода во 2023 година и пошироко!

4. Создадете ваши сопствени производи за печатење на барање користејќи уметност со вештачка интелигенција

Создавање производи за печатење на барање засновани на уметност со вештачка интелигенција е единствена и возбудлива можност за вас да ја искористите растечката побарувачка за иновативни, визуелно зачудувачки производи. Со употреба на вештачка интелигенција, можете да креирате единствени дизајни кои ги воодушевуваат и ангажираат клиентите, издвојувајќи ги вашите производи од традиционалните понуди на пазарот.

продаваат ај уметност

Моделот за печатење по барање значи дека не треба да се грижите за однапред трошоците или за управување со залихите, овозможувајќи ви да се фокусирате на растење на вашиот бренд и достигнување нови клиенти. Со искористување на моќта на вештачката интелигенција, можете да создадете неограничен прилив на привлечни дизајни кои ќе бидат многу барани и ќе ја поттикнат продажбата за вашиот бизнис.

Па зошто да чекаме? Започнете да создавате свои производи за печатење по барање засновани на уметност со вештачка интелигенција денес и придружете се на возбудливиот свет на најсовремената трговија.

Се што треба да направите е прикачете ги вашите дизајни за уметност со вештачка интелигенција на веб-локации како TeeSpring и Printify Printful (забележете дека RedBubble не ви дозволува да продавате дизајни со вештачка интелигенција).

Овие веб-локации потоа ќе ги испечатат вашите уметнички дела на производи како што се маици, чаши, куќишта за телефони, ѕидни уметнички дела, постери и тетратки. Во просек, вашиот профит би бил помеѓу 2-10 долари по продажба.

Проверете најдобри генератори на уметност со вештачка интелигенција.

5. хонорарно пишување

Ако имате солидни вештини за пишување и можете брзо да ги зафатите сите видови различни теми за кратко време, тогаш дефинитивно треба да се обидете хонорарно пишување.

Во зависност од работата, бројот на зборови и буџетот на клиентот, можете да заработите помалку и повеќе од 100 долари дневно. Некои барања за броење зборови се помалку од 500 зборови, но повеќето од нив обично се помеѓу 1,200 и 2,000 зборови.

Во денешно време, има многу веб-локации на кои можете да пребарувате за хонорарна работа. Сè што треба да направите е да се регистрирате и да ги наведете вашите вештини и експертиза. Некои од сајтовите може да побараат постоечко портфолио.

upwork

Ова се некои од најдобрите веб-страници на хонорарни пазари во моментов:

 • Upwork – Ако некогаш сте се занимавале со хонорарци, сигурно сте слушнале за тоа Upwork. Тоа е страница која нуди различни видови на хонорарни работни места во сектори како што се ИТ, софтвер и веб дизајн, како и графички дизајн, пишување, превод, инженерство и архитектура. Тоа е одлично место за пребарување на хонорарна работа ако штотуку почнувате. Одете овде за да дознаете повеќе за Upwork алтернативи.
 • Континуирано – Како што сугерира името, оваа компанија е наменета специјално за хонорарни писатели. Содржината работи со поврзување на писатели со врвни светски брендови. Ако сакате да се пријавите за нивните услуги, ќе мора да прикачите портфолио, па ова се препорачува за поискусните писатели кои имаат многу завршени проекти и најмалку неколку години работно искуство.
 • Работиме од далечина – Ова е уште една одлична страница за пребарување на хонорарна работа. Тој нуди оддалечени работи ширум светот, за секакви видови технолошка и експертиза за пишување.
 • Freelancer – Ова е стар класик; многу воспоставени freelancerпрвпат започна Freelancer.
 • Fiverr – Нуди широк спектар на работни места за хонорарци, меѓу кои можете да најдете и многу свирки за пишување и преведување. Одете овде за да дознаете повеќе за Fiverr алтернативи.

6. Пишувајте спонзорирани мислења

Спонзорираните објави се прилично самообјаснувачки. Во основа, компаниите и бизнисите ви плаќаат да пишувате добри работи за нив (нивните услуги и/или нивните производи) на вашиот сајт или блог.

Она што треба да направите е да зборувате за производ (или бренд) што ви се допаѓа, да им кажете на вашите читатели како го користите и да ги информирате како тие можат да имаат корист од него.

Сега, колку заработувате зависи, повторно, од неколку фактори: нишата во која се наоѓате, колку често пишувате спонзорирани објави, кој ви плаќа итн.

Плаќањата се движат од неколку стотини долари до неколку илјади долари по објава, но понекогаш исто така десетици илјади долари ако вашиот сајт има многу сообраќај.

За подетални информации за тоа како можете да започнете со пишување и објавување спонзорирани објави на вашата страница, можете да проверите Блогот на Алексис Шредер Fitnancials (така се пишува, да).

Во него таа ги објаснува сите основни чекори и ви ги дава совети за тоа колку треба да наплаќате за вашите објави кои правила треба да ги почитувате при нивното пишување.

финансиски средства

Сега, важна работа што треба да ја запомните кога пишувате спонзорирани објави е тоа генерално треба да пишувате за производи и компании на кои ви се допаѓаат, на кои им верувате, а всушност сте ги пробале.

Тоа треба да се брендови и бизниси за кои искрено се чувствувате добро, во кои верувате и немате проблем да ги промовирате. Така ќе биде многу полесно да стекнете доверба кај вашите читатели затоа што ако не мислат дека сте вистински, тоа дефинитивно ќе му наштети на растот на вашата страница.

7. Тренирање и консултации

Под услов да сте експерт во одредена област, коучингот е одличен начин да заработите пари онлајн. Ова обично функционира навистина добро ако прво вложете малку напор во градењето на вашиот бренд онлајн преку вашата веб-страница.

Штом луѓето ќе почнат да ви веруваат и ќе сфатат дека имате стручност и интегритет, ќе почнат сами да ви пристапуваат. Ќе ве прашаат како стигнавте до местото каде што сте сега, како можат да ги применат истите идеи и методи на нивните сопствени бизнис идеи или добро етаблирани компании.

На почетокот, можеби ќе бидете во искушение да дадете бесплатен совет, но како што повеќе луѓе ќе ви пристапат, ќе почувствувате потреба да почнете да наплаќате за вашите консултации.

Повторно, износот на пари што ќе го заработите од вашите консултации ќе зависи од нишата во која се наоѓате. Бизнис тренери направи прилично добра сума на пари - некаде наоколу $ 235 на час, и извршните тренери прават уште повеќе - $ 325 еден час!

Други типови на тренери, како животни тренери, исто така заработуваат добри пари, но помалку од оние споменатите погоре, како $ 160 еден час.

8. Напишете е-книга или продавајте друг тип на дигитален производ

Ова е прилично лесен начин да заработите пари онлајн. За да функционира ова, мора да имате одредена количина стручност во одредена област, за да знаете за што зборувате и зошто всушност ја пишувате е-книгата.

Но, можете да напишете и нешто пократко - како онлајн водич или туториал. Ако сте во нишата за исхрана, можете да креирате планови за оброци, или ако сте во нишата за спорт, можете да креирате рутина за вежбање.

Денес, книги се навистина лесни за промовирање и ширење. Можете да ја ставите вашата на вашата веб-страница на продажба, но можете исто така го продаде преку Амазон, и се разбира, промовирајте го на платформите на социјалните медиуми.

Дополнително, можете да направите еден вид на дигитална претплата во која ќе серијализирајте ја вашата експертиза или знаење, споделување водичи чекор-по-чекор, и создадете свежа и ажурирана содржина за вашите претплатници.

Откако ќе влезете во играта, станува навистина лесно да се направи профит од ова. Мислам, има тони идеи за тоа какви дигитални производи можете да продавате. Ако се занимавате со графички дизајн, можете да правите дизајни на маици и да ги продавате преку Amazon Merch.

Не треба да имате набавка на физички маици или каков било вид на залихи - тоа е работа на Амазон. Сè што треба да направите е да создадете убиствен дизајн и да го продадете!

9. Google AdSense (Ќе ви треба веб-локација - но можете да заработувате 100 долари на ден)

Google AdSense е програма за дигитално рекламирање дизајнирана од Google за блогери, сопственици на веб-локации и Јутјубери да ги користат и заработете пари од рекламите на Google.

Тоа е прилично едноставна стратегија за заработка преку Интернет. Ќе мора да се регистрирате со програмата и потоа Google ќе ви даде код (познат како an Код на AdSense) кои потоа треба да ги копирате и залепите на вашата веб-локација.

И тоа е тоа.

Оттогаш наваму, Google го прави најголемиот дел од работата и добивате пари секој пат кога некој ќе кликне на вашите реклами.

Сега, се разбира, успехот на вашата програма AdSense зависи од вашата ниша. Обично, реклами кои имаат врска со финансиско советување и осигурување, како и онлајн образованието ќе ви донесе пари побрзо од ниши како електроника, мода, малопродажба, храна, фитнес и здравје.

google Adsense

Можете да ја се приклучат Google AdSense бесплатно. Исто така, нивните критериуми за подобност се прилично лабави, па изедначени ако имате сосема нов блог или сајт, сепак ќе може да се придружите.

Уште повеќе, тие нудат различни видови реклами: видео, слики и анимирани слики, богати медиуми и текст.

Ако имате неколку веб-локации, можете да ги прикажувате рекламите од една сметка на AdSense. Ако сакате да користите AdSense на видеата на YouTube, ќе треба да имате минимум 1,000 претплатници и 4,000 часа време за гледање.

Последно, но не и најмалку важно, што и да правите, не изневерувајте и кликнете на вашите сопствени реклами! Бидејќи Google може кажи и потоа тие ќе суспендирајте ја вашата сметка на неодредено време.

Проверете ја оваа статија од TheBalanceSMB за повеќе совети за тоа како да заработите пари на вашиот сајт со Google Адсенс.

AdSense е пријателски за почетници и лесно се започнува со него, негативната страна е што исплатите се генерално мали. Има Google Алтернативи на AdSense на мрежи за прикажување реклами со подобри исплати:

 • Ezoic (пријателски за почетници и препорачани) е платформа за оптимизација на веб-страница за дигитални издавачи и сопственици на веб-страници.
 • Медијавин е мрежа за прикажување реклами што им помага на креаторите на содржини да градат одржливи бизниси. (Нуди најдобри исплати, но има строги услови за влез. Вашата страница треба да има најмалку 50 илјади сесии месечно).
 • AdThrive е премиум компанија за управување со реклами за прикажување која обезбедува комплетни услуги за оптимизација на реклами.
 • Монуметриски е услуга за прикажување реклами што им помага на издавачите да ги монетизираат своите веб-локации.

10. Креирајте онлајн курсеви

Нуди онлајн курсеви is слично на коучингот, што значи дека треба да имате подлабоко разбирање за одредена тема или збир на вештини.

Со барањата за социјално дистанцирање и севкупната анксиозност што започна пандемијата, онлајн курсевите станаа начин луѓето да продолжат да учат и да останат поврзани, што значи дека вашата експертиза веројатно ќе биде многу повеќе ценета во денешно време.

udemy

Има многу веб-страници што ќе ви помогнат да поставите своја онлајн курс. Некои од најдобрите се:

 • Udemy – Веројатно најпознатата страница за онлајн курсеви, Udemy ви дава огромен простор во кој можете да ги покажете вашите таленти и експертиза.
 • Учени – Ова е страница која ви овозможува да креирате сопствени онлајн курсеви и да нудите тренерски услуги. Teachable ви нуди дури и бесплатен вебинар за да можете да научите како да започнете побрзо.
 • ВештинаСподели – SkillShare е уште една одлична страница која нуди многу категории на луѓе кои сакаат да подучуваат онлајн и желни студенти подеднакво!

11. Продавајте физички производи преку Интернет

Ако си високо креативни, имај странично хоби, и/или се многу добри во одредено ракотворби, тогаш не е лоша идеја да инвестирате во него и да се обидете да ги продавате вашите креации онлајн.

Без разлика дали се работи за рачно изработени сапуни, рачно изработени свеќи, рачно изработен накит, маици, шалови, други парчиња облека, чаши или илустрации – што и да е, има место на интернет за тоа.

Etsy

Во денешно време, има многу онлајн продавници и платформи на кои можете да ги продавате вашите рачно изработени производи, вклучувајќи Etsy, Амазон Рачно изработени, Руби Лејн, Афткра (само за корисници во САД), и Народен (само за корисници во ОК).

Одлични вести ако сакате да започнете онлајн продавница, можете да го направите тоа бесплатно! Еве ги најдобри бесплатни создавачи на веб-страници за е-трговија во 2023 година.

Постојат и платформи кои ви дозволуваат да креирате сопствена продавница по прифатлива цена, како на пр Shopify, Squarespace, Wix, и други. Она што во основа се обидувам да го кажам овде е - има многу можности таму.

Можете исто така да заработите пари со лансирање на продавница за dropshipping, каде што нема да треба директно да ракувате со производот. На овој начин, ќе бидете подружница на друг бренд, бизнис или креативен поединец.

12. Работете како виртуелен асистент (VA)

Блогерите и сопствениците на онлајн бизниси секогаш би можеле да користат подадена рака и тоа е местото каде што доаѓате како а виртуелен асистент. Обично тоа е прилично лесна работа може да се направи од дома – ќе треба да направите нешто административна работа објавување на социјалните медиуми, но можете да дејствувате и како подршка на купувачот.

Конкретниот опис на работното место зависи од вашето потребите на работодавачот – ќе направите се што им е најпотребно во моментот за нивниот бизнис да работи непречено.

Ова е причината зошто прво треба да го разгледате општото поле и да одлучите дали сакате да влезете во него или не, а потоа да погледнете одредени понуди за работа и да се подготвите за оние за кои сакате да аплицирате.

Можете да ја барајте работни места во VA на истите веб-локации кои нудат хонорарна работа, од кои некои ги спомнав во делот за хонорарно пишување.

13. Купувајте и продавајте веб-страници и имиња на домени

Токму така, трговските веб-страници и домени понекогаш може да ви донесат големи пари.

Ако сакате да пребарувате веб-локации за купување и подоцна продавање, проверете Флипа, онлајн пазар што нуди веб-локации, апликации и дигитални недвижности (како онлајн бизниси).

флипа

Во суштина, тргување сајтови е добар начин да се направи пасивен приход.

Како работи?

Па, лесно е. Понекогаш, сопствениците на сајтови немаат време да продолжат да ја работат својата веб-страница или им е здодевно и преминуваат на нешто друго. Тоа е местото каде што доаѓате, особено ако не сакате да креирате страница од нула.

Можете да ја заработете пари од реклами кои веќе се прикажуваат, или можете да се обидете земете поевтина страница и направете ја поголема, што ќе ви овозможи да го продадете за повеќе пари - или да го задржите ако работи за вас.

Другата идеја е да купуваат и продаваат домени. Некои домени едноставно имаат добри клучни зборови or одлични комбинации на зборови во нив, а некои добиваат импулс со текот на времето – случајно или не. Тоа е исто како и со веб-страниците - купувате евтин домен, а потоа го продавате по повисока цена.

Некои од веб-страниците кои тргуваат со домени се Namecheap, GoDaddy, Флипа и Дан.com.

14. Огранок маркетинг (Ќе ви треба веб-страница - но лесно можете да заработите 100 долари ИЛИ повеќе на ден)

Филијалата на маркетингот е дефинитивно еден од најдобрите начини да заработите пари онлајн. Некои луѓе живеат од придружни врски бидејќи тие заработуваат четири, пет и шест цифри месечно!

Можете да ја проверите Курсот на Мишел Шредер-Гарднер за тоа како да го направите ова правилно. Впрочем, таа прави $ 100,000 месечно од affiliate маркетинг.

Филијалата маркетинг

Се разбира, како и со другите видови платена онлајн работа и маркетинг, колку ќе заработите од партнерскиот маркетинг зависи од нишата во која работите. Некои компании се подготвени да платат дури и до 100 долари по конверзија.

Ниши како финансиско планирање и онлајн банкарство, Како и инвестирање, кредитни картички и биткоин, нудат прилично добри пари за придружни врски. Исто така, има и други партнерски ниши кои растат се повеќе и повеќе со текот на времето, вклучувајќи здравје, фитнес, исхрана, ниши за хоби како што се патувањата и фотографијата и, се разбира, технологијата.

Веб хостинг е една од најпрофитабилните филијали маркетинг ниши, каде што компаниите нудат до 500 долари по продажба на филијалите за секој нов клиент што им се обраќаат.

Ако сакате да започнете со affiliate маркетинг, ќе мора да се регистрирате за придружни програми на веб-страниците на компаниите со кои сакате да работите. Секоја компанија ќе има свои совети за тоа како можете да го направите ова и свои групи критериуми што треба да ги исполните за да ги исполнувате условите за нивните придружни програми.

Ако сте нови во идејата за партнерски маркетинг и сакате да дознаете како сето тоа генерално функционира, тогаш ви предлагам да го погледнете ова чекор-по-чекор видео на YouTube за почетници во филијалниот маркетинг – навистина е од помош.

Често поставувани прашања

Како да заработите 100 долари на ден онлајн како тинејџер?

Ако си тинејџер, голема е веројатноста дека вашиот дневен распоред е веќе прилично исполнет со училиште, воннаставни часови, семејни обврски и, се разбира, со вашиот социјален живот. Но, кој вели дека не можете да заработите дополнителни пари на страна?

Хонорарното пишување е забавен начин да ги искористите своите вештини и единствена перспектива за да заработите пари. Да се ​​биде freelancer ви овозможува да работите по сопствен распоред и можете да изберете да преземете онолку или малку работа колку што сакате. Многу компании и онлајн публикации се желни за свежи, млади гласови и има илјадници различни ниши за кои можете да пишувате. 

Друг одличен начин да заработите пари како тинејџер е преку платени анкети. Иако ова не е баш редовен, стабилен приход, може да биде профитабилен и потенцијално дури и забавен. Компании и консултантски фирми стави многу време и пари за да научите за што се заинтересирани младите потрошувачи – и кој не би сакал да добива плата само за споделување на своето мислење?

Како да заработите 100 долари на ден онлајн како студент?

Не е тајна дека една од основните вештини што повеќето студенти ја имаат во средно училиште и факултет е способноста да пишуваат елоквентно и привлечно на широк спектар на теми. Па, зошто да не ги искористите овие вештини за да заработите дополнителни пари додека сте во тоа? Работењето како хонорарен писател е одличен начин да заработите дополнителни пари како студент. 

Иако износот што ќе го заработите ќе варира во зависност од страницата за која пишувате, видот на содржината што ја пишувате и колку часови вложувате, хонорарното пишување може да биде забавен начин да заработите пари додека го развивате вашиот уникатен тон и стил на пишување.

Дали се чувствувате како да сте подготвени да преминете од студент во мајстор? Ако доволно сте го развиле вашето знаење и искуство во вашата конкретна област, тогаш би можело да биде време да креирате свој онлајн курс за тоа.

Бидејќи популарноста на онлајн курсевите се зголемува секоја година, сега е одлично време да се вклучите и да го споделите вашето знаење. Спомнав неколку одлични извори за креирање и продажба на вашиот онлајн курс погоре.

Како постарите и пензионерите можат да заработат 100 долари на ден?

Сте акумулирале богато искуство во текот на вашиот живот - зошто да не го споделите со другите? Еден од најдобрите начини на кои можете да заработите дополнителен приход како постар граѓанин е да ги искористите вашите професионални, уметнички или животни искуства и да објавите е-книга. 

Не само што ова ќе ви овозможи да го дополнувате вашиот приход секој месец, туку исто така ќе имате задоволство да знаете дека другите учат од вашите искуства или експертиза во вашата област. Како што наведов погоре, постојат повеќе начини за промовирање и продавање на вашата е-книга, од Амазон до социјалните медиуми до вашиот сопствен блог или веб-страница.

Друг одличен начин да заработите пари преку Интернет како постар е да работи како виртуелен асистент. Да се ​​биде VA можеби не одговара одлично за секого, бидејќи честопати ќе треба да работите на распоредот на вашиот работодавец, а не на вашиот. Но, ако ова не е проблем за вас, тогаш да се биде VA може да биде начин со низок стрес да заработите приход од дома користејќи го вашиот компјутер и вештините на луѓето.

Како да заработите пари онлајн бесплатно?

Во огромната област на интернетот, постојат бројни можности достапни за поединци кои имаат за цел да заработат пари онлајн. Безброј поединци барале начини да генерираат приход преку различни средства, како на пр хонорарен, онлајн продажба и партнерски маркетинг. Freelancing нуди платформа за квалификувани професионалци да ја покажат својата експертиза и да се поврзат со потенцијалните клиенти од далечина. Покрај тоа, постојат платформи, како што е Ysense, каде што можете да заработите пари со учество во анкети, задачи и понуди.

Продажбата преку Интернет, од друга страна, им дозволува на претприемачите да основаат виртуелна продавница и да продаваат производи на глобалната публика. И на крај, партнерскиот маркетинг им овозможува на поединците да заработуваат провизии преку промовирање производи или услуги од трети страни на нивните веб-локации или платформи за социјални медиуми. Иако овие методи секако претставуваат потенцијални решенија за тоа како да заработите пари онлајн, успехот во правењето пари онлајн бара посветеност, континуирано учење и иновации.

Кои се тајните веб-страници за да заработите пари онлајн?

Постојат тајни веб-страници кои им овозможуваат на поединците дискретно да заработуваат пари. Овие платформи обезбедуваат авангардни можности за корисниците да генерираат приход, често преку неконвенционални средства. Скриени зад слоеви на шифрирање и внимателно чувани кодови за пристап, овие тајни веб-страници служат како виртуелни пазари, поврзувајќи ги купувачите и продавачите анонимно.

Корисниците можат да се вклучат во различни потфати, како што се продажба на ексклузивна дигитална содржина, учество во тајни онлајн-истражувачки студии или обезбедување на специјализирани услуги кои бараат одредено ниво на дискреција. Привлечноста на овие тајни веб-страници лежи во нивната способност да нудат финансиски можности без да го откријат вистинскиот идентитет, што ги прави особено привлечни за поединци кои бараат тајни извори на приход.

Како да заработите пари онлајн за почетници?

Постојат бројни можности за поединци да генерираат приход преку различни онлајн канали. Еден вообичаен начин е преку хонорарирање, каде што почетниците можат да ги понудат своите вештини и услуги на клиентите ширум светот. Со создавање силно онлајн присуство и ефикасно маркетинг на нивните способности, почетниците можат да привлечат потенцијални клиенти и да обезбедат проекти кои се усогласени со нивните интереси и експертиза.

Друг начин да заработите пари онлајн е преку партнерски маркетинг, каде што почетниците можат да промовираат производи или услуги на нивните веб-локации или платформи за социјални медиуми и да заработат провизија за секоја продажба генерирана преку нивните линкови за упатување.

Со правилни стратегии и посветеност, почетниците можат да ги искористат овие онлајн можности за да генерираат одржлив приход и да постигнат финансиска независност.

Кои се апликациите што плаќаат 100 долари на ден?

Денес постојат различни мобилни апликации кои им нудат на корисниците можност да заработат значителна сума пари на дневна основа. Еден забележлив пример е појавата на апликации кои плаќаат 100 долари дневно. Овие апликации обично ги наградуваат корисниците за завршување на различни задачи како што се анкети, гледање видеа, играње игри или учество во студии за истражување на пазарот. Корисниците можат да ја исплатат својата заработка или преку виртуелна валута, картички за подароци или директно на нивните банкарски сметки.

Меѓутоа, важно е да се забележи дека потенцијалот за заработка на овие апликации може да варира во зависност од фактори како што се локацијата на корисникот, нивото на активност и структурата на плаќањето на апликацијата.

Како да заработите пари онлајн во Нигерија?

Во Нигерија, постои зголемен интерес за истражување на начини за заработка на интернет. Една од најпопуларните фрази поврзани со овој тренд е „како да заработите пари онлајн во Нигерија“. Оваа фраза ја опфаќа желбата на Нигеријците да најдат легитимни и одржливи методи за генерирање приход преку онлајн канали.

Од хонорарна работа, како што се пишување содржини или графички дизајн, до онлајн претприемништво преку платформи за е-трговија, Нигеријците активно истражуваат различни начини за да го искористат интернетот и да ги заработат своите вештини и таленти.

Дополнително, партнерскиот маркетинг, онлајн туторството и создавањето дигитални производи, исто така, се појавија како ветувачки начини за Нигеријците да влезат на онлајн пазар и да заработат за живот.

Како да заработите пари онлајн во Пакистан?

Во Пакистан, заработката преку Интернет доби значителен замав во последниве години. Растечкиот дигитален пејзаж на земјата, заедно со зголемената достапност до интернет пристап, отвори нови патишта за поединците да генерираат приход преку различни онлајн платформи.

Многу Пакистанци го прифатија концептот на онлајн заработка, користејќи ги своите вештини и експертиза за да понудат услуги како што се хонорарци, графички дизајн, пишување содржини и развој на софтвер, меѓу другото. Флексибилноста и удобноста за работа на далечина привлекоа голем број поединци, овозможувајќи им да заработуваат стабилен приход додека управуваат со нивните лични обврски.

Кои се неколку од најпопуларните веб-страници за заработка преку Интернет?

Веб-страниците за заработка преку Интернет станаа сè попопуларни во последниве години. Овие платформи им овозможуваат на поединците можност да заработат пари од удобноста на нивните домови.

Еден забележлив пример е Upwork, веб-локација што поврзува freelancerе со клиенти кои бараат различни услуги како што се пишување, графички дизајн или програмирање. Друга позната онлајн платформа за заработка е Amazon Mechanical Turk, каде што поединците можат да извршуваат мали задачи во замена за плаќање.

Овие веб-локации нудат пригоден начин за поединци да заработат пари по свои услови, што ги прави атрактивна опција за оние кои сакаат да го надополнат својот приход или да работат на флексибилен распоред.

Резиме: Како да заработите 100 долари на ден

Се надевам дека овие идеи за правење пари ви беа корисни - мислам, еј, кој не сака легално и праведно заработени лесни пари, нели? Се разбира, не ги исцрпив сите можности да заработам пари онлајн – би требало да напишам цела книга за тоа.

Сепак, се надевам дека успеавте да најдете неколку идеи што сте спремни да ги испробате. Во секој случај, можете барем на еден од нив да му дадете шут - сепак немате што да изгубите!

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...