Преглед на хостинг A2 2023 година (Тестиран нивниот 20x турбо веб-хостинг)

Напишано од

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Тешко е да се најде совршена компанија за веб-хостинг богата со карактеристики, но прифатлива, кога има толку многу опции за избор. Еден од најдобрите веб-домаќини под радарот што треба да размислите за користење е A2 Хостинг. Овој преглед на хостинг А2 ќе објасни зошто.

Од 2.99 долари месечно

Користете го промотивниот код webrating51 и добијте 51% ПОПУСТ

Главни преземања:

Веб хостингот 2x Turbo на A20 Hosting е неверојатно брз, обезбедувајќи брзини на вчитување до 20x побрзо од обичните планови за веб-хостинг.

A2 Hosting нуди одлични технички карактеристики, вклучувајќи доверливо време на работа, повеќе локации на сервери, NVMe SSD дискови и оптимизација за различни системи за управување со содржина како WordPress.

Тие нудат бесплатни миграции на веб-локации, автоматски дневни резервни копии и SSL со Let's Encrypt, но некои недостатоци вклучуваат бесплатен домен и такса за миграција за промена на центрите за податоци.

Се чини дека секој пат кога ќе помислиме дека ги знаеме првите 5 на пазарот денес, се појавува нова која нуди поголеми и подобри функции, комплетна со поголема брзина на страницата од сите други решенија за хостирање. Можам да ви го кажам тоа еден од најдобрите веб-хостинг провајдери на пазарот денес е A2 Хостинг.

Доставување на некои од најбрзите брзини на серверот што некогаш сум ги видел поддржан со бесплатна миграција на страницата и гаранција за враќање пари „во секое време“. Што не треба да се допаѓа? И не сум сам што го кажувам тоа.

a2 хостинг осврти на Твитер
Добри и лоши оценки на Твитер

Еве во ова Преглед на А2, ќе погледнам подетално и ќе видам што има да им понуди овој уникатен, независен и управуван хостинг провајдер на сопствениците на веб-локации, како што сте вие, за да може да одлучи дали ги задоволуваат вашите потреби или не.

Добрите и лошите страни на хостинг А2

Добрите

 • Враќање пари во секое време и 99.9% гаранција за време на работа на серверот
 • Неограничено складирање и пропусен опсег
 • LiteSpeed ​​Turbo сервери – 20 пати побрзо вчитување страници
 • HTTP 2/3, PHP7, NVMe SSD и бесплатен Cloudflare CDN и HackScan
 • Бесплатни миграции на веб-локации и WordPress дојдете однапред инсталирани
 • Бесплатни автоматски дневни бекап и алатка за премотување сервер (резервни копии на барање)
 • Претходно наместено за безбедност и бесплатен SSL со Let's Encrypt
 • А2 забрзувач на сајтови (TurboCache, OPcache/APC, Memcache)
 • 30-ден парите назад гаранција

Конс

 • Само плановите Turbo доаѓаат со 20x пати побрзи турбо сервери и A2 Site Accelerator
 • Нема бесплатна регистрација на домен
 • Надомест за миграција на серверот за промена на центрите за податоци

ДЕЛ

Користете го промотивниот код webrating51 и добијте 51% ПОПУСТ

Од 2.99 долари месечно

Ако ми дадете 10 минути од вашето време, тогаш ќе ви ги дадам сите информации што мора да ги знаете за А2 хостинг и одговарам на прашања како.

 • Какви карактеристики им нуди на своите клиенти хостинг А2?
 • Како се мерат брзината и перформансите на А2 хостинг?
 • Кои се различните планови на располагање?
 • Дали A2 ќе помогне во мигрирањето на мојата веб-страница?
 • Колку чини хостирањето А2?
 • Каков вид на хостинг им обезбедува А2 на сопствениците на веб-страниците?
 • Што е толку добро за нивните сервери?
 • Дали нивните Турбо сервери навистина ќе вчитуваат страници 20 пати побрзо?
 

До моментот кога ќе завршите со читање на овој преглед за хостинг А2 (ажуриран во 2023 година), сигурно ќе можете да кажете дали ова е вистинската услуга за веб-хостинг за вашите потреби.

Основана во 2001 година, А2 Хостинг е независна компанија за хостирање. Ова значи дека тие не се дел од големиот конгломерат на добро познати веб-домаќини наречени Newfold Digital (порано Endurance International Group или EIG).

Што ако не сте знаеле, нема најдобра репутација. Всушност, некои хостинг провајдери како што се HostGator Bluehost кои се во сопственост на Newfold Digital и може да изгубат клиенти само поради тој факт.

Но, не и А2 хостинг. Тие се во независна сопственост и функционираат добро.

Колку добро, па, тоа зависи од вас да одлучите.

A2 Хостинг е одлична опција за веб-хостинг на површината, и покрај тоа што не знаат ниту еден од деталите затоа што се грижи за сопствениците на веб-страници од сите големини и типови.

Без разлика дали сте нова веб-локација со неколку стотици единствени посетители месечно или добро воспоставена веб-локација со илјадници уникатни посетители дневно, постои решение за хостирање за вас.

ДЕЛ

Користете го промотивниот код webrating51 и добијте 51% ПОПУСТ

Од 2.99 долари месечно

Перформанси на хостинг A2, брзина и сигурност

Во овој дел ќе дознаете…

 • Зошто брзината на страницата е важна... многу!
 • Колку брзо се вчитува сајтот хостиран на хостинг А2. Ќе ја тестираме нивната брзина и времето на одговор на серверот GoogleМетрика на Core Web Vitals.
 • Како е хостирана страница A2 Хостинг настапува со сообраќајни шила. Ќе тестираме како функционира кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата.

Најважната метрика за перформанси што треба да ја барате кај веб-домаќин е брзината. Посетителите на вашата страница очекуваат да се вчита брзо инстант. Брзината на страницата не само што влијае на корисничкото искуство на вашата страница, туку влијае и на вашето SEO, Google рангирање и стапки на конверзија.

Но, тестирање на брзината на страницата против Google's Core Web Vitals метриката сама по себе не е доволна, бидејќи нашата локација за тестирање нема значителен обем на сообраќај. За да ја оцениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога се соочуваме со зголемен сообраќај на страницата, користиме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречено LoadImpact) за испраќање виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање.

Зошто е важна брзината на страницата

Дали знаевте дека:

 • Страници кои се вчитани во 2.4 секундаимаше а 1.9% стапка на конверзија.
 • At 3.3 секунди, стапката на конверзија беше 1.5%.
 • At 4.2 секунди, стапката на конверзија беше помала од 1%.
 • At 5.7+ секунди, стапката на конверзија беше 0.6%.
Зошто е важна брзината на страницата
извор: Cloudflare

Кога луѓето ја напуштаат вашата веб-локација, вие ги губите не само потенцијалните приходи, туку и сите пари и време што сте ги потрошиле за генерирање сообраќај кон вашата веб-страница.

И ако сакате да стигнете до првата страница на Google и остани таму, ви треба веб-локација што брзо се вчитува.

Googleалгоритми на претпочитаат прикажување веб-локации кои нудат одлично корисничко искуство (а брзината на страницата е огромен фактор). Во Google's eyes, веб-локација која нуди добро корисничко искуство генерално има помала стапка на отскокнување и брзо се вчитува.

Ако вашата веб-страница е бавна, повеќето посетители ќе се вратат назад, што ќе резултира со губење на рангирањето на пребарувачите. Исто така, вашата веб-страница треба брзо да се вчита ако сакате да претворите повеќе посетители во клиенти кои плаќаат.

Калкулатор за зголемување на приходите на брзината на страницата

Ако сакате вашата веб-страница да се вчита брзо и да го обезбеди првото место во резултатите од пребарувачот, ќе ви треба a брз провајдер на веб-хостинг со серверска инфраструктура, CDN и технологии за кеширање кои се целосно конфигурирани и оптимизирани за брзина.

Веб-домаќинот со кој ќе изберете да одите значително ќе влијае на тоа колку брзо се вчитува вашата веб-страница.

Како го извршуваме тестирањето

Следиме систематски и идентичен процес за сите веб-домаќини што ги тестираме.

 • Купете хостинг: Прво, се пријавуваме и плаќаме за влезниот план на веб-домаќинот.
 • Инсталирајте WordPress: Потоа, поставивме ново, празно WordPress страница со користење на Astra WordPress тема. Ова е лесна повеќенаменска тема и служи како добра почетна точка за тестот за брзина.
 • Инсталирајте додатоци: Следно, ги инсталираме следните приклучоци: Akismet (за заштита од спам), Jetpack (приклучок за безбедност и резервна копија), Hello Dolly (за примерок додаток), Форма за контакт 7 (форма за контакт), Yoast SEO (за оптимизација) и FakerPress (за генерирање тест содржина).
 • Генерирајте содржина: Користејќи го приклучокот FakerPress, создаваме десет случајни WordPress објави и десет случаен страници, од кои секоја содржи 1,000 зборови од lorem ipsum „кукла“ содржина. Ова симулира типична веб-локација со различни типови содржина.
 • Додадете слики: Со приклучокот FakerPress, поставуваме по една неоптимизирана слика од Pexels, веб-локација за акции со фотографии, на секоја објава и страница. Ова помага да се процени перформансите на веб-локацијата со содржини со тешки слики.
 • Извршете го тестот за брзина: ја извршуваме последната објавена објава во GoogleАлатка за тестирање на PageSpeed ​​Insights.
 • Извршете го тестот за влијание на товарот: ја извршуваме последната објавена објава во Алатка за тестирање на облак на K6.

Како ја мериме брзината и перформансите

Првите четири метрики се Google's Core Web Vitals, и ова се збир на сигнали за веб перформанси кои се клучни за веб-искуството на корисникот и на десктоп и на мобилни уреди. Последната петта метрика е стрес тест за влијанието на оптоварувањето.

1. Време до првиот бајт

TTFB го мери времето помеѓу барањето за ресурс и кога почнува да пристигнува првиот бајт од одговорот. Тоа е метрика за одредување на одговорноста на веб-серверот и помага да се идентификува кога веб-серверот е премногу бавен за да одговори на барањата. Брзината на серверот во основа е целосно одредена од услугата за веб-хостинг што ја користите. (извор: https://web.dev/ttfb/)

2. Прво внесување одложување

FID го мери времето од кога корисникот првпат ќе комуницира со вашата страница (кога ќе кликне на врска, ќе допре копче или ќе користи прилагодена контрола на JavaScript) до времето кога прелистувачот навистина може да одговори на таа интеракција. (извор: https://web.dev/fid/)

3. Најголема содржина со боја

LCP го мери времето од кога страницата почнува да се вчитува до кога најголемиот текстуален блок или елемент на сликата се прикажува на екранот. (извор: https://web.dev/lcp/)

4. Кумулативна промена на распоредот

CLS мери неочекувани поместувања во прикажувањето на содржината при вчитувањето на веб-страницата поради промена на големината на сликата, прикажувањето на реклами, анимацијата, прикажувањето на прелистувачот или други елементи на скрипта. Менувањето на распоредот го намалува квалитетот на корисничкото искуство. Ова може да ги збуни посетителите или да бара од нив да чекаат додека не заврши вчитувањето на веб-страницата, за што е потребно повеќе време. (извор: https://web.dev/cls/)

5. Влијание на оптоварување

Стрес-тестирањето со влијанието на оптоварувањето одредува како веб-домаќинот би се справил со 50 посетители кои истовремено ја посетуваат локацијата за тестирање. Самото тестирање на брзината не е доволно за тестирање на перформансите, бидејќи оваа локација за тестирање нема сообраќај до неа.

За да можеме да ја процениме ефикасноста (или неефикасноста) на серверите на веб-домаќинот кога ќе се соочиме со зголемен сообраќај на страницата, користевме алатка за тестирање наречена K6 (порано наречена LoadImpact) за да испрати виртуелни корисници (VU) на нашата локација за тестирање и да ја тестира на стрес.

Ова се трите метрики на влијанието на оптоварувањето што ги мериме:

Просечно време на одговор

Ова го мери просечното времетраење што му е потребно на серверот да ги обработи и одговори на барањата на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење.

Просечното време на одговор е корисен показател за севкупните перформанси и ефикасност на веб-локацијата. Пониските просечни времиња на одговор генерално укажуваат на подобри перформанси и попозитивно корисничко искуство, бидејќи корисниците добиваат побрзи одговори на нивните барања.

Максимално време на одговор

Ова се однесува на најдолгото времетраење што му е потребно на серверот да одговори на барањето на клиентот за време на одреден период на тестирање или следење. Оваа метрика е од клучно значење за проценка на перформансите на веб-локацијата при голем сообраќај или употреба.

Кога повеќе корисници пристапуваат на веб-локација истовремено, серверот мора да се справи и да го обработи секое барање. Под големо оптоварување, серверот може да се преоптовари, што ќе доведе до зголемување на времето на одговор. Максималното време на одговор го претставува најлошото сценарио за време на тестот, каде што на серверот му требаше најдолго време да одговори на барање.

Просечна стапка на барања

Ова е метрика за перформанси што го мери просечниот број на барања по единица време (обично во секунда) што ги обработува серверот.

Просечната стапка на барања обезбедува увид во тоа колку добро серверот може да управува со дојдовните барања под различни услови на оптоварувањес. Повисоката просечна стапка на барања покажува дека серверот може да се справи со повеќе барања во даден период, што генерално е позитивен знак за перформанси и приспособливост.

⚡ Резултати од тестот за брзина и перформанси на хостинг A2

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на четири клучни индикатори за изведба: просечно време до првиот бајт, прво внесување доцнење, најголема содржина со боја и кумулативно смена на распоред. Пониските вредности се подобри.

компанијатаTTFBПросечен TTFBФИДLcpCLS
SiteGroundФранкфурт: 35.37 ms
Амстердам: 29.89 ms
Лондон: 37.36 ms
Њујорк: 114.43 ms
Далас: 149.43 ms
Сан Франциско: 165.32 ms
Сингапур: 320.74 ms
Сиднеј: 293.26 ms
Токио: 242.35 ms
Бангалор: 408.99 ms
179.71 ms3 ms1.9 ги0.02
KinstaФранкфурт: 355.87 ms
Амстердам: 341.14 ms
Лондон: 360.02 ms
Њујорк: 165.1 ms
Далас: 161.1 ms
Сан Франциско: 68.69 ms
Сингапур: 652.65 ms
Сиднеј: 574.76 ms
Токио: 544.06 ms
Бангалор: 765.07 ms
358.85 ms3 ms1.8 ги0.01
ОблациФранкфурт: 318.88 ms
Амстердам: 311.41 ms
Лондон: 284.65 ms
Њујорк: 65.05 ms
Далас: 152.07 ms
Сан Франциско: 254.82 ms
Сингапур: 295.66 ms
Сиднеј: 275.36 ms
Токио: 566.18 ms
Бангалор: 327.4 ms
285.15 ms4 ms2.1 ги0.16
A2 ХостингФранкфурт: 786.16 ms
Амстердам: 803.76 ms
Лондон: 38.47 ms
Њујорк: 41.45 ms
Далас: 436.61 ms
Сан Франциско: 800.62 ms
Сингапур: 720.68 ms
Сиднеј: 27.32 ms
Токио: 57.39 ms
Бангалор: 118 ms
373.05 ms2 ms2 ги0.03
WP EngineФранкфурт: 49.67 ms
Амстердам: 1.16 с
Лондон: 1.82 с
Њујорк: 45.21 ms
Далас: 832.16 ms
Сан Франциско: 45.25 ms
Сингапур: 1.7 с
Сиднеј: 62.72 ms
Токио: 1.81 с
Бангалор: 118 ms
765.20 ms6 ms2.3 ги0.04
Rocket.netФранкфурт: 29.15 ms
Амстердам: 159.11 ms
Лондон: 35.97 ms
Њујорк: 46.61 ms
Далас: 34.66 ms
Сан Франциско: 111.4 ms
Сингапур: 292.6 ms
Сиднеј: 318.68 ms
Токио: 27.46 ms
Бангалор: 47.87 ms
110.35 ms3 ms1 ги0.2
WPX хостингФранкфурт: 11.98 ms
Амстердам: 15.6 ms
Лондон: 21.09 ms
Њујорк: 584.19 ms
Далас: 86.78 ms
Сан Франциско: 767.05 ms
Сингапур: 23.17 ms
Сиднеј: 16.34 ms
Токио: 8.95 ms
Бангалор: 66.01 ms
161.12 ms2 ms2.8 ги0.2

 1. Време до првиот бајт (TTFB): TTFB е мерење кое се користи како показател за одговорноста на веб-серверот или друг мрежен ресурс. Просечниот TTFB за хостирање А2 е 373.05 милисекунди (ms), што е прифатливо, но не и одлично. Постојат големи варијации во TTFB помеѓу различни локации. Тоа е особено добро во Лондон (38.47 ms), Њујорк (41.45 ms) и Сиднеј (27.32 ms). Но, тоа е релативно слабо во Франкфурт (786.16 ms), Амстердам (803.76 ms) и Сан Франциско (800.62 ms). Нискиот TTFB помага да се намали латентноста на веб-локацијата и генерално, TTFB под 200 ms се смета за добар.
 2. Одложување на првиот влез (FID): FID го мери времето од кога корисникот првпат комуницира со страница до времето кога прелистувачот може да започне со обработка на ракувачи со настани како одговор на таа интеракција. FID за A2 хостинг е 2 ms, што е одлично. Општо земено, FID помал од 100 ms се смета за добар бидејќи обезбедува непречено искуство со интеракција со корисникот.
 3. Најголема содржина со боја (LCP): LCP го мери времето потребно за да стане видлив најголемиот елемент со содржина во приказот. Добриот резултат на LCP помага да се осигурате дека вашата страница обезбедува добро корисничко искуство со брзо прикажување на главната содржина. LCP за A2 хостинг е 2 секунди (s), што е малку на повисоката страна. Според GoogleWeb Vitals, идеалното мерење на LCP е 2.5 секунди или побрзо.
 4. Кумулативна промена на распоредот (CLS): CLS го мери збирот на сите поединечни резултати за промена на распоредот за секое неочекувано поместување на распоредот што се случува во текот на целиот животен век на страницата. Тоа е важна метрика насочена кон корисникот за мерење на визуелната стабилност бидејќи неочекуваните поместувања на распоредот може да ги дезориентираат корисниците. А2 хостинг има CLS од 0.03, што е одлично. Оценката CLS под 0.1 се смета за добра бидејќи укажува на минимално менување на распоредот на страницата.

А2 Хостинг работи одлично во однос на FID и CLS, обезбедувајќи непречено и стабилно корисничко искуство. Сепак, неговите перформанси во однос на TTFB и LCP би можеле да се подобрат, особено TTFB на одредени локации, за да се осигури дека содржината се служи побрзо и страницата реагира побрзо на барањата на корисниците.

⚡Резултати од тестот за влијание на вчитување на хостинг A2

Табелата подолу ги споредува перформансите на компаниите за веб-хостинг врз основа на три клучни индикатори за изведба: просечно време на одговор, највисоко време на вчитување и просечно време на барање. Пониските вредности се подобри за просечното време на одговор и највисокото време на вчитување, Додека повисоките вредности се подобри за Просечното време на барање.

компанијатаПросечно време на одговорНајвисоко време на оптоварувањеПросечно време на барање
SiteGround116 ms347 ms50 барања/сек
Kinsta127 ms620 ms46 барања/сек
Облаци29 ms264 ms50 барања/сек
A2 Хостинг23 ms2103 ms50 барања/сек
WP Engine33 ms1119 ms50 барања/сек
Rocket.net17 ms236 ms50 барања/сек
WPX хостинг34 ms124 ms50 барања/сек

 1. Просечно време на одговор: Оваа метрика го мери времето потребно од серверот за да одговори на барање од прелистувачот на корисникот. За А2 хостинг, просечното време на одговор е 23 милисекунди (ms), што е одлично. Просечното време на одговор под 100 ms обично се смета за многу добро бидејќи тоа значи дека серверот брзо реагира на барањата, што треба да помогне да се обезбеди брзо и непречено искуство за корисниците.
 2. Највисоко време на оптоварување: Оваа метрика се однесува на максималното време кое му било потребно на серверот да одговори на барање за време на периодот на тестирање. Во случај на хостинг A2, највисокото време на вчитување е 2103 ms (или околу 2.1 секунди). Оваа бројка е малку висока, што може да сугерира дека може да има проблеми со перформансите при големо оптоварување или сложени барања. Идеално, највисокото време на вчитување исто така треба да се одржува што е можно пониско за да се осигура дека веб-локацијата останува одговорна дури и при густ сообраќај.
 3. Просечно време на барање: Ова е малку погрешно, бидејќи генерално пониските времиња на одговор се сметаат за подобри. Меѓутоа, ако го толкуваме ова како просечен број на постапувани барања во секунда, тогаш за A2 хостинг, тоа е 50 барања во секунда. Ова е многу добра бројка. Тоа значи дека серверот е способен да се справи со 50 барања во секунда во просек, што укажува на силен капацитет за управување со големи количини на сообраќај.

А2 хостинг работи многу добро во однос на просечното време на одговор и капацитетот за справување со барањата, обезбедувајќи брз одговор на барањата на корисниците и способност да се справи со големиот сообраќај. Сепак, неговото највисоко време на вчитување е релативно високо, што сугерира дека може да има одредени доцнења во времето на одговор при големо оптоварување или сложени барања. Подобрувањата во оваа област би можеле да доведат до уште подобро корисничко искуство, особено во сценарија со голем сообраќај.

Карактеристики на веб-хостинг на A2

Плановите за споделени хостинг А2 им нудат на сопствениците на веб-страниците a тон карактеристики. Ајде да фрлиме брз поглед само на некои од она што може да го очекувате ако одите со една од нивните достапни опции за заеднички хостинг.

 • Неограничен опсег на ширина. Префрлете онолку податоци од друго место на вашата веб-локација која е ново хостирана, сето тоа бесплатно. Плус, добијте помош од нивниот гуру тим за стручна поддршка што ја мигрира вашата веб-страница.
 • Бесплатна миграција на страницата. Тие ќе се преселат за да ви помогнат да ја преместите вашата страница од друга услуга за хостирање, бесплатно – ако вашиот сајт користи cPanel (што го прават повеќето компании за веб-хостинг).
 • Брзини до 20 пати поголеми од конкурентите. Сервери со голема моќност кои обезбедуваат 20 пати побрзо вчитување веб-локации и A2 Site Accelerator кеширање со 1 клик. (прочитајте повеќе за овие карактеристики подолу)
 • Складирање NVMe SSD. NVMe нуди супериорни предности за брзина и сигурност во однос на редовните решенија за простор на дискот базирани на SATA.
 • Со еден клик WordPress инсталира. Лесно инсталирајте WordPress и започнете веднаш. Плус А2 WordPress хостинг доаѓа претходно конфигуриран за брзина и безбедност
 • „Вечна безбедност“. Уживајте во бесплатната заштита од HackScan за вашата страница да не стане жртва на хакери, ажурирања на кернелот без подигање на KernelCare, двоен заштитен ѕид, скенирање вируси, одбрана со брутална сила и повеќе за врвна безбедност на локацијата.
 • Гарантирано време на работа. Тие гарантираат 99.99% време на работа.
 • WP-CLI (Интерфејс на командната линија за WordPress). Ако ви треба, може да имате претходно инсталирано WP-CLI.
 • Бесплатно Cloudflare CDN. Серверите ширум светот го одредуваат најбрзиот пат за доставување на содржината на вашата веб-локација до посетителите на страницата.
 • Деноноќна гуру поддршка на екипажот. Добијте помош 24/7/365 преку разговор во живо, билет, е-пошта или преку телефон.

Но, тоа не е се. Всушност, А2 хостинг има 5 различни карактеристики што им се допаѓаат за да обезбедат сите заинтересирани клиенти да знаат за пред да донесат конечна одлука за купување:

 1. Брзо хостирање на Swift & Turbo сервери
 2. Пријателски хостинг за програмери
 3. Регистрација и трансфер на имиња на домени
 4. SSL сертификати

1. SwiftServers и Турбо хостинг

Ексклузивната платформа SwiftServer на A2 Hosting им овозможува на корисниците врвни на локацијата перформанси и брзина благодарение на LiteSpeed.

a2 турбо хостинг карактеристики

Всушност, ова се придобивките што ги добивате со избирање на A2 хостинг и нивната платформа SwiftServer:

 • Плановите Boost и Turbo max обезбедуваат најбрзо време на вчитување на страницата и најсигурно време на работа;
  • Технологија на веб-сервер LiteSpeed
  • Складирање NVMe SSD
  • Протокол за пренос на HTTP/3
  • ESI кеширање
  • QUIC мултиплекс врски
 • Зголемена распределба на ресурси по сметка
 • Помалку клиенти на секој споделен сервер
 • Побрзи перформанси на хостинг во споредба со Apache

Дополнително, со два од трите заеднички планови, ќе имате ексклузивен пристап до нивните А2 оптимизиран забрзувач на страницата, комплетно со поставување кеширање со 1 клик.

А2 оптимизиран забрзувач на страницата

Решенијата за кеширање не се нешто што го обезбедуваат многу споделени планови, но сепак со A2 хостинг, ова го добивате на повеќето заеднички опции за хостирање.

Еве преглед на достапните решенија за кеширање од кои можете да изберете, директно од вашиот cPanel:

 • Турбо кеш. Сите HTML содржини на вашата веб-локација ќе бидат зачувани од Turbo Cache и ќе се сервираат без да се извршуваат никакви PHP скрипти.
 • OpCache/APC. Намалете го времето на одговор на PHP на половина со оваа исклучителна карактеристика.
 • Memcached. Зголемете ја брзината на вашите MySQL бази на податоци со чување важни податоци во меморијата за побрзо пронаоѓање.

Со А2 хостинг Турбо хостинг, добивате и NVMe SSD. Како една од првите хостинг компании што понуди NVMe солидна состојба (SSD) како замена за застарените хард дискови (HDD), сопствениците на веб-локации доживеаја зголемена брзина на вчитување на страницата бидејќи SSD-уредите ги елиминираат подвижните делови и како резултат го зголемуваат времето за читање и пишување. .

Неиспарливите мемориски експресни (NVMe) дискови што ги нудат мора да имаат поголеми брзини на способности за читање-запишување и перформанси на процесорот.

Бидејќи хостинг А2 е толку сигурен вашата веб-страница ќе работи до 300 пати побрзо од стандардни споделени хостинг компании кои користат NVMe, тие им даваат на сите корисници по едно бесплатно.

SwiftServers наспроти турбо хостинг – Која е разликата?

Сите планови на А2 се напојуваат со нивната инфраструктура на серверот SwiftServer, но нивниот план Turbo доаѓа со дополнителни технологии за брзина и ветува до 20 пати побрзо вчитување на веб-страниците.

a2 хостинг турбо

Кратка приказна. Нивните Turbo Web Hosting сервери се однесуваат речиси идентично како и Swift Web Hosting серверите, но обезбедуваат дополнителна брзина!

Турбо серверите обезбедуваат замена за паѓање на Apache што вчитува страници до 20 пати побрзо вчитување на страници во споредба со стандардниот хостинг. Што ги прави нивните сервери екстра брзи?

 • Помалку корисници по сервер
 • Оптимизиран A2 – Овозможен од APC/OPcache и турбо кеш
 • Користи помалку процесор и меморија од Apache
 • Се справува со врски побрзо и поефикасно
 • Обезбедува зголемена стабилност

2. Пријателски хостинг за програмери

А2 хостинг - Софтвер пријателски за програмери

А2 е посветен на обезбедување на клиентите со најнадградениот софтвер за развој. Некои од најзначајните се:

 • Сервери со претходно инсталиран и претходно конфигуриран LiteSpeed ​​за да ги добиете најдобрите перформанси.
 • PHP компатибилност
 • PHPNG, кој е основа за најновите PHP верзии, PHP 7. x (што на веб-страниците им дава 2 пати поголема брзина од PHP 5.6)
 • Python 2.6, 2.7 или 3.2 - најпопуларниот програмски јазик на високо ниво и општа намена
 • Apache 2.2 кој е најкористениот софтвер за веб-сервер во светот
 • Root пристап и FTP сметки за да можете лесно да пренесувате датотеки помеѓу вашиот компјутер и сервер
 • И многу повеќе ...

3. Регистрација и трансфер на домен

A2 хостинг - gTLD, пренос на домен или регистрација

Регистрирајте нов домен или префрлете го постоечкиот кога ќе одлучите да одите со нив. Всушност, имате пристап до најпопуларните генерички домени на највисоко ниво (gTLDs). Едноставно внесете го претпочитаното име на домен и регистрирајте го како свое.

A2 хостинг - TLD специфични за земја, пренос на домен или регистрација

Дополнително, ако вашата веб-страница цели кон одредена географска локација, како што е одредена земја, земете TLD специфичен за земја како добро.

Посетителите на страницата имаат тенденција да им веруваат на TLD специфични за земјата, особено кога станува збор за купување преку Интернет. Зголемете ја вашата репутација, воспоставете доверба и погрижете се за вашиот меѓународен бренд со имплементирање на TLD специфична за земјата.

Еве уште неколку карактеристики што можете да ги очекувате кога го регистрирате вашиот домен со A2:

 • Приспособете како се прикажуваат информациите на вашиот домен во пребарувањата „Whois“.
 • Примање бесплатно управување со DNS и гледајте ја брзината на страницата како расте благодарение на намалената латентност
 • Заштитете ги вашите лични податоци со опцијата за заштита на ID
 • Спречете киднапирање на домен или неовластени трансфери на сметка
 • Пристапете до тимот за поддршка на A2 Hosting во кој било час од кој било ден

4. SSL сертификати

Постојат неколку опции за SSL сертификат за избор со A2 Hosting, што е убава промена од некои други даватели на хостинг кои обезбедуваат само еден или два.

Заштитата на вашиот сајт е особено клучна кога собирате каков било вид на плаќање од посетителите на страницата.

На крајот на краиштата, клиентите ви ги доверуваат своите лични и финансиски информации кога купуваат од вашата онлајн продавница. Ако оваа информација дојде во погрешни раце, сигурно ќе се најдете во многу проблеми.

 • Ајде да шифрираме. Бесплатно SSL решение кое обезбедува подобрена безбедност на локацијата. Покрај тоа, ја обезбедува врската со вашиот сервер што не ја гледа јавноста.
 • SSL за една локација. Достапни се премиум SSL опции со еден клик и една локација, почнувајќи од 49.95 долари годишно. Доаѓајќи со сета заштита што ја има бесплатниот SSL, SSL на една локација доаѓа и со 256 битна шифрирање, официјален печат на страницата и потврден статус на домен.
 • SSL со џокер. Овој SSL сертификат ќе важи за неограничен број поддомени, сите за една ниска цена. Сертификатите за SSL со џокери започнуваат од 149.95 долари годишно.
 • Напреден SSL. Овој напреден SSL сертификат доаѓа со исклучителен избор на автентикација на организацијата и SSL сертификати за продолжена валидација.

Карактеристики на хостинг A2

Како и кај секој давател на хостинг, има добрите и лошите страни што треба да се решат пред да се донесе конечна одлука. Бидејќи A2 Hosting е првенствено решение за заедничко хостирање, ќе има некои дефинитивни недостатоци ако се споредат рамо до рамо со некои од управуваните даватели на хостирање веб-страници на пазарот денес.

Карактеристики (доброто)

А2 хостинг има солиден сет на функции што може да ја заврши работата за повеќето луѓе. Ајде да погледнеме и да видиме што мислам.

Брзина на сајтот

A2 Hosting го нагласува фактот дека еден од нивните приоритети број еден е брзината и перформансите на страницата, без разлика на која опција за хостирање одите.

Заедно со супер-брзите сервери, добивате Memcached, Turbo Cache и OpCache/APC ресурси кои лесно се овозможени во вашата хостинг сметка.

Не само тоа, туку имате и пристап до повеќе ресурси на серверот со помалку оптоварување на серверот, подобрени перформанси во однос на серверите на Apache, помалку корисници по сервер и покрај тоа што сте заеднички план, бесплатен Railgun Optimizer за до 143% побрзо време на вчитување на HTML, и бесплатни NVMe SSD-дискови.

Дополнително, можете да се претплатите на ексклузивната услуга Performance Plus на A2 Hosting и да имате додаден дополнителен GB RAM на вашата сметка кога вашата страница ќе доживее огромен пораст на сообраќајот.

Повеќе центри за податоци

Една од главните причини зошто тие можат да послужат толку брзо време на одговор е затоа што имаат три центри за податоци ширум светот за да ја донесат вашата веб-содржина до посетителите на страницата што е можно побрзо.

 • САД - Мичиген
 • Европа – Амстердам
 • Азија - Сингапур

Покрај тоа, сите клиенти имаат бесплатен Cloudflare CDN што го избира најбрзиот пат до посетителот на вашата страница.

Ова значи побрзо враќање на податоците на вашата веб-локација, побрза испорака на содржината и побрзо време на вчитување на страницата. Сето ова комбинирано се поистоветува со посреќни посетители на страницата кои ќе продолжат да се враќаат одново и одново.

Сајтовите кои полека се вчитуваат веројатно нема да се издигнат на врвот во која било ниша. Студија од Google откриле дека доцнењето од една секунда во времето на вчитување на мобилните страници може да влијае на стапките на конверзија до 20%.

Uptime гаранција

Покрај времето на вчитување на страницата, исто така е важно вашата веб-страница да е „нагоре“ и достапна за вашите посетители. Го надгледувам времето на работа за тест-страница хостирана на А2 хостинг за да видам колку често тие доживуваат прекини. Можете да ги видите историските податоци за време на работа и времето на одговор на серверот оваа страница за монитор за време на работа.

брзина на хостинг и следење на времето на работа

Како и кај повеќето провајдери на хостинг, A2 Hosting гарантира дека вашата страница нема да се сруши 99.99% од времето, без разлика на околностите. Ова важи дури и за оние на заедничка опција за хостирање.

Еден страв што луѓето го имаат од инвестирање во споделен веб-хостинг е фактот дека другите корисници што ги „споделуваат“ ресурсите на серверот имаат потенцијал да ја повлечат вашата веб-страница со нив кога нешто ќе се случи со нивната страница.

Со нивната гаранција за време на работа, можете да бидете сигурни дека нивниот тим од експерти работи деноноќно за да бидете сигурни дека вашиот сервер е отворен и работи во секое време.

Серверите што ги користи A2 Hosting се во независна сопственост и управувани од експертски системски администратори кои ги следат најдобрите практики, ги користат само најдобрите центри за податоци на серверот и ги поправаат сите безбедносни прашања што побрзо.

Приспособливост

Со А2 хостинг, имате простор да растете што е главен плус кога станува збор за изборот на вистинскиот хостинг провајдер. За оние кои штотуку почнуваат, опцијата за заеднички хостинг е совршена опција.

Тој нуди доволно функции за да ја обезбеди вашата страница и ја ветува неговата вкупна брзина и перформанси. Оттаму можете да инвестирате во основниот VPS хостинг, па дури и да преминете на посветена опција за хостирање доколку е потребно.

На крајот, со А2 хостинг можете зголемете колку сакате без да се грижите за промена на компаниите за хостирање.

Врвни безбедносни мерки

А2 хостинг - безбедност

А2 хостинг ви нуди голем број безбедносни мерки за да се осигурате дека податоците на вашата веб-локација се заштитени, како и личните информации на оние што вршат плаќања на вашата веб-локација.

 • 1-временско чистење на страницата. Ако вашата страница е хакирана, нивниот тим за поддршка на екипажот гуру ќе ја поправи вашата страница за вас. Ова вклучува чистење на хакирање, отстранување предупредување од црната листа и поправка на спам за оптимизација. Покрај тоа што ќе ве вратат на интернет, тие ќе додадат подобрени безбедносни мерки за да спречат да се случи уште едно хакирање.
 • Следење на веб-страница на Sucuri. За континуирано следење на веб-локациите, можете да инвестирате во следење на веб-страниците на Sucuri за 5 $/месец. Со ова, ќе добивате континуирани скенирања и предупредувања, скенирање од далечина и од страна на серверот, заштита на заштитен ѕид на апликацијата веб-локација и спречување на хакери и DDoS напади.
 • Заштитен ѕид на сметката на Sucuri. За дополнителни 15 долари/месечно, навистина можете да ја заштитите вашата страница од упади со примање DDoS/брутална сила напади/заштита од малициозен софтвер, виртуелно поправање и зацврстување на вашата страница и блокирање на инјектирање SQL заедно со софтвер и блокирање на ранливоста на скриптирање меѓу страници.

За оние што го сакаат сето тоа, можете да уплатите еднаш годишно од 274.88 долари и да ги примените сите горенаведени безбедносни мерки на вашата веб-страница.

Поддршка за е-трговија

За оние кои сакаат да ја хостираат нивната онлајн продавница, знајте дека има многу функции за е-трговија што се спакувани во вашиот заеднички хостинг пакет:

 • Неколку SSL сертификати за избор
 • ID на инстант трговска сметка (само во Соединетите Американски Држави)
 • Трговски сметки на PayPal
 • Поставки за Magento, OpenCart, PrestaShop и AbanteCart со 1 клик

Се грижи за глобалната публика

А2 хостинг - се грижи за глобалната публика

Едно нешто што А2 хостинг го разбира е потребата да се грижи за глобалната публика. Тие знаат дека многу компании за хостирање имаат за цел клиенти што зборуваат англиски, што може да резултира со многу пропуштени можности на меѓународно ниво.

И, со трите главни центри за податоци што го опфаќаат светот - Северна Америка, Европа и Азија - од клучно значење е оние што зборуваат други јазици да можат да разберат сè, вклучувајќи ги и цените.

За среќа, A2 Hosting не само што има паѓачко мени за превод за оние во Соединетите држави, Мексико, Индија, Обединетото Кралство и Јужна Африка, тие обезбедуваат удобна размена на валута за да можете да добиете и точни цени.

Оваа стратегија не само што е добра за корисничкото искуство, туку им помага да ја зголемат продажбата и да го прошират својот бренд како оној што е достапен за меѓународните клиенти.

Карактеристики (Лошото)

Секоја компанија има негативни страни, без разлика колку се обидуваат да бидат совршени. И, иако имаат многу позитивни страни, има некои работи за кои треба да размислите пред да ги вклучите како ваш следен хостинг провајдер.

Такси за миграција

Релативно лесно може да се направи надградба и намалување помеѓу плановите. Сепак, постојат одредени такси за кои треба да знаете. Погледнете што може или не може да чини доколку одлучите да се префрлите помеѓу плановите за хостирање:

 • Надградби. Надградбата на план со висока цена нема да ви наплати дополнителни трошоци за мигрирање на вашата сметка. И, ако одлучите да ги промените центрите за податоци додека ја мигрирате сметката, ќе се укине и таксата за миграција на центарот за податоци. Сепак, менувањето во друг центар за податоци без надградба ќе ве чини 25 долари во такси.
 • Намалува оценки. Ако го намалите рејтингот на хостинг план со пониска цена, може да бидете предмет на наплата за намалување од 25 долари.
 • Миграции од други домаќини. Ако мигрирате од друг хостинг провајдер кој нема cPanel, може да подлежите на трошоци утврдени од тимот за миграција. Меѓутоа, ако мигрирате од домаќин на cPanel, таксите за миграција нема да важат.

Иако овие такси се навидум мали, и постојат неколку начини да мора да ги платите, сепак е важно да се забележат различните такси со кои може да се соочите додека користите А2 хостинг.

Ограничени бонус карактеристики

Колку и да е одличен хостинг А2 во правењето на вашата веб-страница супер брза, единствениот начин за пристап до функции како што се Турбо серверот и А2 оптимизиран забрзувач на страницата, (кој ги вклучува Turbo Cache, OpCache/APC и Memcached) е да инвестирате во достапниот заеднички хостинг план со највисока цена.

Ова значи дека другите два хостинг планови, оние што го прават користењето на А2 хостинг исклучително прифатливо за оние кои штотуку почнуваат или со помал буџет за хостирање, се во согласност со сите други стандардни планови за хостирање таму.

A2 Hosting сака да верувате дека тие се нешто над останатите кога станува збор за брзината и перформансите. И со право. На крајот на краиштата, на тој начин се издвојувате дури и меѓу најтешката конкуренција.

Сепак, неуспехот да се спомене дека два од трите заеднички планови ќе се тестираат како „просечни“ во споредба со конкурентите во индустријата за хостинг услуги е вид на заблуда.

Со толку многу фокус на фактот дека серверите на A2 Hosting (Turbo) испорачуваат брзини до 20 пати поголеми од типичните хостинг компании, лесно е да се пропушти фактот дека имате корист од ова само со инвестирање во најскапиот хостинг план што е достапен.

А2 хостинг планови и цени

Планови за заеднички хостинг

Кога станува збор за споделени пакети за хостирање, тие имаат четири различни планови – StartUp, Drive, Turbo Boost и Turbo Max.

Секој од нив нуди неограничено складирање, трансфери и ексклузивен cPanel за контрола на сите детали за вашата сметка, како и карактеристики на веб-страниците.

Тие, исто така, им даваат на сопствениците на веб-локации бесплатни SSL сертификати и бесплатен NVMe SSD. Покрај тоа, можете лесно да интегрирате апликации за количка за купување и да ја претворите вашата веб-страница во продавница за е-трговија.

заеднички планови

на Планови за цени на хостинг А2 се директни. Тие нудат три посебни планови за нивните заеднички хостинг услуги: StartUp, Drive, Turbo Boost веб хостинг и Turbo Max.

План за стартување

Овој план започнува во $ 2.99 / месец

 • Домаќин на 1 веб-локација, 5 поддомени и 25 паркирани домени
 • Добијте 5 бази на податоци

Суштински карактеристики:

 • Неограничен трансфер на податоци
 • Бесплатно решение за складирање SSL и SSD (NVMe).
 • 100 GB SSD чување
 • 24/7/365 одлична поддршка и обемна база на знаење
 • 3 достапни центри за податоци
 • Бесплатно Cloudflare CDN
 • Бесплатна миграција на сајтови
 • 99% време на работа
 • PHP верзија 7. x достапна
 • 25 сметки за е-пошта
 • cPanel контролен панел
 • Неколку карактеристики за е-трговија

Сè на сè, за заеднички хостинг план по толку ниска цена, комплетот на функции е соодветен за оние со една веб-страница.

План за возење

Овој план започнува во $ 5.99 / месец

 • Домаќин на неограничени веб-локации, поддомени, паркирани домени и домени за додатоци
 • Уживајте во неограничени бази на податоци
 • Имајте неограничено складирање RAID-10

Суштински карактеристики:

 • Неограничен трансфер на податоци
 • Бесплатно складирање на SSL и SSD
 • 24/7/365 поддршка
 • 3 достапни центри за податоци
 • Бесплатно Cloudflare CDN
 • Бесплатна миграција на сајтови
 • Резервни копии за премотување на серверот
 • 99% време на работа
 • PHP верзија 7. x достапна
 • Неограничени адреси за е-пошта
 • cPanel контролен панел
 • Неколку карактеристики за е-трговија

Повторно, за релативно ниска цена, оние со повеќе од една веб-страница добиваат добар сет на функции со турбо плановите на А2 хостинг.

План за засилување на турбо

Овој план започнува во $ 6.99 / месец

 • Домаќин на неограничени веб-локации, поддомени, паркирани домени и домени за додатоци
 • Уживајте во неограничени бази на податоци
 • Имајте неограничено складирање на NVMe
 • Турбо (LiteSpeed) сервери кои се до 20 пати побрзо

Суштински карактеристики:

 • Неограничен трансфер на податоци
 • Бесплатно складирање на SSL и SSD (NVMe)
 • Турбо сервер
 • 24/7/365 одлична поддршка
 • А2 оптимизиран акцелератор на страница полн со турбо кеш, OpCache/APC и Memcached
 • 3 достапни центри за податоци
 • Бесплатно Cloudflare CDN
 • Вклучува HTTP/2, SPDY и рабната страна (ESI)
 • Бесплатна миграција на сајтови
 • Резервни копии за премотување на серверот
 • 99% uptime гаранција
 • PHP верзија 7. x достапна
 • Неограничени адреси за е-пошта
 • cPanel контролен панел
 • А2 оптимизирани карактеристики на Magento
 • Неколку карактеристики за е-трговија

Турбо Макс план

Овој план започнува во $ 14.99 / месец

 • Сè во планот Turbo Boost, плус:
 • неограничен број на веб-страниците
 • Неограничено складирање на NVMe
 • Бесплатна и лесна миграција на страницата
 • Бесплатни автоматски бекап
 • Турбо (LiteSpeed) сервери кои се до 20 пати побрзо
 • 5X повеќе ресурси

Како што некој би се посомневал, планот за заеднички хостинг со највисока цена нуди најмногу функции.

Сè на сè, ќе ги доживеете најбрзите брзини и перформанси со инвестирање во плановите за хостинг Turbo на A2 Hosting.

Turbo е најдобриот хостинг план за оние кои имаат многу сообраќај на страницата, веб-страници со интензивни ресурси или едноставно ги сакаат сите функции што ги има на располагање А2.

Успеа WordPress хостинг

A2 Хостинг WordPress плановите имаат сè што ви треба за да изградите безбеден и со високи перформанси WordPress веб-страница.

Карактеристиките вклучуваат бесплатна лиценца Jetpack (далечински резервни копии, скенирања на малициозен софтвер и безбедност), сервери кои се 20 пати побрзи (LiteSpeed ​​+ NVMe), вградено поставување и клонирање на веб-локации, оптимизиран додаток A2 (приклучок за кеш на LiteSpeed) и бесплатен бесплатен SSL сертификат – плус вашиот сајт се надградува, закрпи и одржува.

на Испратена план (1 локација) започнува од 11.99 $ / месечно, на Скокни план (5 локации) започнува од 18.99 $ / месечно, на Лета план (неограничени сајтови) започнува од 28.99 $ / месечно, а Продаде планот (оптимизиран за WooCommerce) започнува од 41.99 $ / месечно.

Управуван со А2 Wordpress планови за затоплување

Видете повеќе детали за Управен со А2 хостинг WordPress планови за хостирање.

Препродавач Хостинг

Препродавач на хостинг им овозможува на сопствениците на веб-локации да го користат доделениот простор на хард дискот и пропусниот опсег за хостирање веб-страници во име на трети страни.

Накратко, ги купувате услугите за хостирање обезбедени во една од опциите за хостирање на препродавачи на А2, а потоа ги продавате на други, можеби за профит. Од 30 GB до 200 GB простор за складирање, A2 Hosting има широк спектар на опции за хостирање за препродавачи на располагање.

Цените за опциите за хостирање на препродавачи се движат од 22.99 $ / месец до 39.99 $ / месечно.

А2 препродавач хостинг

A2 VPS хостинг

Со A2 хостинг, можете да изберете од неуправуван или управуван VPS хостинг за оние кои сакаат поголема контрола врз нивната веб-страница и попријатна атмосфера за корисниците.

Иако технички сè уште е заедничка средина, VPS хостинг има помал обем на работа бидејќи има помалку корисници по сервер. Дополнително, се елиминираат шансите другите да го срушат вашиот сајт, бидејќи секој има свој дел од колачот на серверот.

Тие имаат 4 неуправувани VPS опции за хостирање кои се движат од 2.99 $ / месечно до 29.99 $ / месечно.

неуправуван vps хостинг

Дополнително, тие нудат помоќни решенија за хостирање VPS со целосно управување со почеток од 39.99 $/месец и дополнети од 67.99 $/месец.

управувани VPS хостинг планови

облак хостинг

Ако очекувате вашата веб-страница значително да се зголеми за кратко време, размислете за облак хостинг опција.

облак хостинг

Едноставно дизајнирајте го вашиот Cloud со потребните функции и ресурси за да одговараат на вашите потреби и менувајте ја големината како што расте вашата веб-страница. На крајот, плаќате само за она што го користите кога ќе го изберете нивниот Cloud хостинг.

Цените за хостинг во Cloud се движат од 15 долари месечно до 25 долари месечно во зависност од вашите индивидуални потреби.

Посветен Сервер Хостинг

За програмерите или системските администратори кои се удобни да се развиваат со командната линија, А2 хостинг не е управуван посветен сервер хостинг опции.

За огромни веб-локации на кои им требаат многу ресурси, но не сакаат да се занимаваат со ништо поврзано со домаќинот, A2 Hosting нуди опширни опции за управување со посветен сервер за хостирање.

Во опсег од 105.99 УСД/месечно до 505.99 УСД/месечно, можете да изберете неуправувано или управувано посветено решение за хостирање на серверот во зависност од видот на сопственикот на веб-локацијата што сте.

планови за посветени сервери

ЧПП за хостирање на А2

Овде ќе најдете одговори на некои од најчесто поставуваните прашања.

Што е A2Hosting.com?

A2 Hosting е веб-хостинг компанија со седиште во Ен Арбор која нуди различни услуги за веб-хостинг, како што се споделени, планови за препродавачи, VPS, Cloud и посветени услуги за хостирање на сервери. Тие имаат три центри за податоци лоцирани во Мичиген (САД), Амстердам (Европа) и Сингапур (Азија) од кои може да се избере. А2 хостинг има оцена А од БББ.

Дали хостинг А2 нуди гаранција за враќање на парите?

Да. Тие нудат гаранција за враќање на парите во секое време. Регистрациите на домени, таксите за поставување и таксите за миграција не се враќаат и не се вклучени во гаранцијата за враќање пари во секое време.

Каков вид на корисничка поддршка обезбедува A2 Hosting?

А2 хостинг има за цел да им обезбеди на клиентите најдоброто можно искуство за техничка поддршка на клиентите. Нивната техничка поддршка за корисници е достапна 24/7/365 за да помогне со какви било технички проблеми, а нивниот тим за поддршка со познавања е секогаш подготвен да помогне. Ако се случи грешка што може да му се случи на секого, како што е сценариото „да моја грешка“, тимот за поддршка на A2 Hosting е тука за да помогне во решавањето на проблемот. Тие обезбедуваат поддршка за билети со импресивно просечно време на одговор од помалку од 10 минути.

Клиентите, исто така, имаат пристап до базата на знаење, делот за ЧПП и форумот на заедницата на корисници за да им помогнат да одговорат на сите прашања што можеби ги имаат. А2 хостинг прифаќа неколку опции за плаќање, вклучувајќи Visa, MasterCard, Discover, American Express, PayPal и банкарски трансфер. Клиентите исто така можат лесно да се логираат и да управуваат со нивната сметка за хостирање A2 од областа на клиентите. Со фокус на обезбедување одлична корисничка поддршка, A2 Hosting обезбедува висококвалитетни хостинг услуги поддржани од тим кој ја разбира важноста на искуството со услуги на клиентите.

Дали хостинг A2 ќе ја мигрира мојата моментална страница бесплатно?

Да. Тие нудат бесплатна миграција на страницата, дури и за најевтиниот заеднички хостинг план што го нудат. Дополнително, за постојните клиенти, миграцијата на страницата е бесплатна во повеќето случаи.

Дали А2 Хостинг нуди бесплатно име на домен со нивните хостинг планови?

Не, А2 хостинг не нуди бесплатен домен име за корисници кои избираат да се регистрираат за нивните хостинг планови.

Кои се некои од техничките карактеристики што ги нуди А2 хостинг?

A2 Hosting нуди импресивна листа на технички карактеристики за да го подобрат искуството на веб-хостинг на нивните клиенти. Со карактеристиките за засилување и турбо макс, хостирањето А2 ветува дека ќе испорача до 20 пати поголеми брзини на вчитување од традиционалните веб-домаќини. Тие исто така обезбедуваат сигурен хостинг со 99.9% гаранција за време на работа, највисок стандард во индустријата. Клиентите имаат пристап до различни локации на сервери, обезбедувајќи побрзо време на вчитување и подобро корисничко искуство за сообраќајот што доаѓа од различни делови на светот.

А2 хостинг, исто така, нуди различни нивоа на поддршка за различни системи за управување со содржина што може да ги користат клиентите. Плановите за хостирање вклучуваат 1GB RAM и повеќе јадра на процесорот за супериорна брзина и сигурност на серверот. Клиентите исто така можат да изберат да ги искористат предностите на брзите SSD-дискови што ги нуди A2 Hosting. Тие се оптимизираа WordPress хостинг планови достапни за оние кои бараат WordPress хостинг. И на крај, A2 Hosting обезбедува одлични карактеристики за поддршка, како што е поддршка за билети, а исто така нуди и SSL.

Што е гаранција за време на работа на А2 хостинг?

Не за разлика од многу провајдери на хостинг, тие гарантираат време на работа во 99.99% од времето. 
Со постојани безбедносни мерки (како што се KernelCare, двојни заштитни ѕидови, одбрана со брутална сила, скенирање вируси, стврднување на серверот и 24/7/365 безбедносен мониторинг) А2 хостинг може речиси ветува нема застој на страницата.

Ако вашиот сајт има прекини, нивниот искусен тим за поддршка на клиенти е при рака да ги реши проблемите веднаш. И ако проблемот е поради прекршување на страницата, тимот за поддршка на корисниците е достапен за да ви помогне да ја исчистите вашата страница и да ја вратите во функција.

Дали A2 нуди SSL сертификати, SSD и CDN?

Апсолутно. Сите планови доаѓаат со SSL преку Let's Encrypt бесплатно. Дополнително, хостинг Solid State Drive е вклучен за сите датотеки, оперативен систем и бази на податоци на вашата веб-локација. Ова обезбедува најбрзи можни перформанси за брзина на вчитување. И на крај, тие им обезбедуваат на сите корисници бесплатен Cloudflare CDN за доставување на вашата веб-содржина до посетителите на страницата брзо и ефикасно.

Дали А2 нуди бекап на страницата?

Тие обезбедуваат две решенија кога станува збор за бекап на веб-страници. Првата одлична услуга што ја нудат се нарекува резервна копија на серверот назад. Иако не е достапна за планот за хостирање StartUp, оваа функција доаѓа со заедничките хостинг пакети Swift и Turbo. 

Со резервна копија од серверот за назад, редовно се прават автоматски резервни снимки до кои можете да пристапите од вашиот cPanel и да ги обновите на вашата веб-локација во секое време.

Покрај тоа, A2 Hosting прави рачно правење резервна копија на вашата веб-страница (веб-страница, база на податоци и е-пошта) до безбедна, офсајтна локација, лесна за употреба преку дополнителната услуга, DropMySite Backup, до која лесно се пристапува во вашиот cPanel. Можете дури и да закажете редовни резервни копии за никогаш да не заборавите да имате при рака копија.

Што ги прави серверите за хостирање А2 толку брзи?

Нивните сервери се брзи поради нивната SwiftServer платформа (сервери оптимизирани за брзина со ваш избор на локација на серверот и користење на бесплатни NVMe солидна состојба дискови (SSD). 

А2 хостинг исто така го нуди она што тие го нарекуваат сервери (Турбо). Ова е оптимизиран акцелератор на сајтови кој тврди дека вчитува страници до 20 пати побрзо од другите веб-домаќини таму.
А2 хостинг е најдобар избор за хостинг LiteSpeed ​​за WordPress веб-страници во 2023 година.

Кој е најевтиниот план за хостирање A2 Hosting?

Најевтиниот хостинг план е нивниот StartUp план, кој е заеднички план за хостирање на влезно ниво. Започнува StartUp a $ 2.99 / месец.

Може ли да инсталирам WordPress на А2 хостинг?

Да дефинитивно! А2 хостинг нуди одлични WordPress хостинг кој совршено се справува WordPress-напојувани веб-страници, блогови или продавници за е-трговија. Можете или да изберете да добиете WordPress претходно инсталирано и конфигурирано за вас, или можете да го користите Softaculous 1-клик WordPress инсталерот што доаѓа со вашиот cPanel контролен панел.

Дали има добри алтернативи за хостирање А2?

Да, има, но ако ме прашате A2 Hosting е прилично совршена веб-хостинг компанија со која може да се оди. Потоа, повторно, ви препорачувам да го направите вашето истражување и да погледнете и во други веб-домаќини таму. Две добри алтернативи за А2 хостинг вреди да се разгледаат InMotion хостингHostinger   SiteGround.

Дали треба да обрнам внимание на прегледите на хостинг А2 на Reddit и Quora?

Да, во најголем дел, можете да им верувате на Quora и Reddit дека се добри места за читање рецензии. Прочитајте ги коментарите на reddit, и Quora. Има и прегледи на сајтови како TrustPilot   Yelp.

Што може да очекува корисникот од целокупното искуство со А2 хостинг?

A2 Hosting е давател на веб-хостинг со одлична репутација за обезбедување на врвни услуги и перформанси. Плановите за веб-хостинг на A2 Hosting постојано функционираат добро во резултатите од независните тестови, демонстрирајќи високи брзини на вчитување и доверливост на серверот за сообраќајот на веб-локацијата. Тие нудат импресивна гаранција за време на работа и 24/7 техничка поддршка за корисници за да се осигураат дека веб-локациите на нивните клиенти секогаш работат и работат.

А2 хостингот е одличен за бизниси со различни големини и се грижи за нивната целна публика со широк спектар на планови за хостирање и функции за избор. Со А2 хостинг, клиентите може да очекуваат одлично севкупно искуство, од пријавување до управување со нивните сметки до пристап до поддршка за корисници. Приоритет на A2 Hosting е да испорача висококвалитетни хостинг услуги за да создаде беспрекорно искуство за своите корисници.

Кои се плановите за веб хостинг и ценовните опции што ги нуди А2 хостинг?

А2 Хостинг има неколку планови за веб-хостинг достапни по конкурентни ценовни опции. Клиентите можат да изберат од Заеднички веб хостинг, Управуван WordPress Планови за хостирање, хостинг за препродавачи, хостинг VPS, хостинг во облак и хостинг на посветен сервер. Во рамките на секој план, на клиентите им се достапни неколку опции со различни опции за избор.

Планот VPS е достапен како целосно управувана услуга со root пристап или како неуправувана услуга со root пристап. Структурата на цените е транспарентна и нема скриени надоместоци или трошоци за обновување. Клиентите можат лесно да ги додадат или надградат своите планови за веб-хостинг за да ги задоволат нивните растечки деловни потреби. Со напредни функции и флексибилност, A2 Hosting се покажа како доверлив партнер во бизнисот со веб хостинг, обезбедувајќи врвни планови и услуги за хостирање за да ги задоволи потребите на нивните клиенти.

Кои кредитни картички ги прифаќа А2 хостинг за плаќање?

А2 Хостинг прифаќа плаќања од низа кредитни картички, вклучувајќи Visa, MasterCard, Discover и American Express. Клиентите можат да изберат која картичка би сакале да ја користат за плаќање за време на процесот на наплата на веб-страницата на А2 Хостинг. Дополнително, A2 Hosting прифаќа плаќања преку PayPal и банкарски трансфер, нудејќи им на клиентите низа опции за плаќање од кои можат да изберат.

А2 Хостинг е посветен да им обезбеди на клиентите флексибилно и беспрекорно искуство кога станува збор за плаќање за нивните хостинг услуги. Со A2 Hosting, клиентите можат самоуверено да ја изберат својата претпочитана кредитна картичка за да го завршат нивното купување и да уживаат во нивниот хостинг без никаква мака.

Дали A2 Host нуди локации на сервери во Нов Зеланд?

Да, А2 хостинг моментално нуди локации на сервери во азиско-пацифичкиот регион, вклучувајќи ги Сингапур, Мумбаи и Токио. Додека A2 Hosting нема локација на серверот во Нов Зеланд, клиентите сè уште можат да имаат корист од достапноста на локациите на серверот во истиот регион. Локациите на серверите на A2 Hosting во Азија Пацифик можат да понудат побрзо време на вчитување и подобро корисничко искуство за посетителите на веб-локациите од овој дел на светот.

Серверите на A2 Hosting се оптимизирани за брзина, а со нивната употреба на напредна технологија како Turbo, A2 Hosting ќе им го даде најдоброто можно искуство за хостирање на клиентите во овој дел од светот. А2 Хостинг има репутација како лидер во индустријата кој обезбедува сигурни, врвни услуги за веб-хостинг на глобално ниво.

Дали има A2 хостинг код за купон што можам да го користам?

Да, треба да го користите овој ексклузивен промотивен код A2 Hosting: webrating51 кој ви дава 51% попуст на сите планови.

Резиме – Преглед на хостинг А2 за 2023 година

Дали препорачувам А2 хостинг?

Накратко, за оние кои бараат ефтино решение за заеднички хостинг, да, јас силно препорачувам да се даде А2.

Тие се во независна сопственост што значи дека тие имаат целосна контрола врз сите нивни сервери, што е огромен плус во монополот на давателите на хостинг таму.

Тие, исто така, одат многу на трите најважни карактеристики на хостинг - Опции за оптимизација на брзината, карактеристики и брза поддршка.

Иако можеби ќе треба да се надградите на план за хостирање поскапо уживајте во сите карактеристики А2 хостинг има на располагање, добрата вест е дека високото ниво на брзина, перформанси и поддршката за корисници е вградена во сите нивни планови.

На крајот, со гаранција за враќање на парите во секое време, навистина нема причина да не се проба A2 Hosting. Затоа, проверете ги и видете како оди. Никогаш не знаеш. Уникатниот, самостоен хостинг провајдер може да биде токму она што ви е потребно на вас и на вашата веб-страница.

ДЕЛ

Користете го промотивниот код webrating51 и добијте 51% ПОПУСТ

Од 2.99 долари месечно

Прегледи за веб-хостинг на InMotion

Лошата поддршка за корисниците

Номинален 2.0 од 5
Април 28, 2023

Имав многу разочарувачко искуство со поддршката за корисници на A2 Hosting. Имав проблем со мојата веб-страница и им требаа неколку часа да одговорат на мојот билет за поддршка. Кога конечно одговорија, не беа многу корисни и изгледаа незаинтересирани да го решат мојот проблем. На крајот морав сам да го откријам проблемот, што беше фрустрирачки. Генерално, не бев импресиониран од нивната поддршка за корисници и не би го препорачал А2 хостинг на другите.

Аватар за Емили Вонг
Емили Вонг

Одличен хостинг, но малку скап

Номинален 4.0 од 5
Март 28, 2023

A2 Hosting е одлична компанија за веб хостинг и јас ги користам веќе неколку месеци. Нивната услуга е брза и сигурна и никогаш не сум имал никакви проблеми со мојата веб-страница. Сепак, мислам дека нивната цена е малку на повисоката страна во споредба со некои други даватели на хостинг. Како што е кажано, ако барате висококвалитетна услуга за хостирање, А2 хостинг дефинитивно вреди да се размисли.

Аватар за Џон Смит
Џон Смит

Брза, сигурна и одлична корисничка поддршка

Номинален 5.0 од 5
Февруари 28, 2023

Го користам A2 Hosting за мојата веб-страница повеќе од една година и морам да кажам дека сум исклучително задоволен од нивната услуга. Нивниот хостинг е молскавичен, а мојата веб-страница секогаш брзо се вчитува. Ја ценам и нивната 24/7 поддршка за корисници - секогаш кога сум имал проблем, нивниот тим брзо реагираше и ми помогна. Генерално, топло го препорачувам А2 хостинг на секој што бара сигурно и достапно решение за хостирање.

Аватар за Сара Џонсон
Сара nsонсон

А2 е најбрз

Номинален 5.0 од 5
Април 21, 2022

А2 хостинг има навистина одлична поддршка и брзо време на одговор. Нивната заедничка услуга за хостирање е побрза од последните 3 домаќини со кои сум работел. Единственото нешто што не ми се допаѓа е што нивните цени за домени се малку повисоки од другите хостови, што е некако досадно затоа што морам да купам домен од регистратор како Namecheap и потоа да префрлам на A2. Исто така, VPS серверите се малку поскапи од другите веб-домаќини. Но, генерално, ова е еден од најдобрите веб-домаќини во градот. Не можете да погрешите со А2 хостинг!

Аватар за Smithy
Смити

Не е одлично!

Номинален 3.0 од 5
Март 12, 2022

Времето на одговор на тимот за поддршка беше малку бавно последните два пати кога имав итен случај. Тие го решија мојот проблем, но одвоија време со тоа. Исто така, не ми се допаѓа што цените за сè друго освен споделен хостинг се малку повисоки од нивните конкуренти. Готово, услугата на А2 Хостинг е подобра од нивните конкуренти, но цената ми се чини малку повисока. Исто така, не добивате автоматски бекап бесплатно на основниот заеднички план за хостирање. Повеќето од веб-локациите на моите клиенти не добиваат многу сообраќај, така што тоа е најдобриот план за овие сајтови, но јас самиот имам резервна копија на овие веб-локации, што е мачно.

Аватар за Џијан Сингапур
Џијан Сингапур

Зголемување на брзината о да!

Номинален 5.0 од 5
Февруари 23, 2022

Кога ја преселив мојата страница во А2 хостинг, бев воодушевен од зголемувањето на брзината. Серверите на A2 се многу побрзи од кој било друг веб-домаќин што сум се обидел претходно. Ако сакате вашата веб-страница да биде брза, потребен ви е брз веб-домаќин. Не познавам друг веб-домаќин кој е толку брз по оваа прифатлива цена.

Аватар за Мет од Далас
Мет од Далас

достават преглед

Прегледајте ги ажурирањата

 • 11/06/2023 – Ажурирано со анализа на перформансите и влијанието на оптоварувањето
 • 21/03/2023 - Голема ремонт што вклучува нови функции и планови
 • 01 – Цените се ажурирани
 • 11/02/2022 – A2 Hosting сега нуди NVMe дискови
 • 10/12/2021 – Мало ажурирање на цените
 • 05/04/2021 – Веќе не се нуди хостинг базиран на Windows
 • 01/01/2021 - Цени за хостинг А2 уредување
 • 13 – Нови планови и цени
 • 01 – Технологија на веб-сервер LiteSpeed
 • 12 – Турбо сервери

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...