Најдобрите компании за хостирање на Cloud VPS

in Веб хостинг

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

За многу компании, секогаш доаѓа момент кога споделениот хостинг повеќе не може да биде во чекор со зголемениот сообраќај на веб-страниците. Ова е кога префрлањето на помоќен тип на хостинг услуга може да го спаси денот. Cloud VPS хостинг дефинитивно е надградба што вреди да се размисли.

облак компјутери е метод за користење ресурси преку мрежа на меѓусебно поврзани далечински сервери за разлика од една посветена машина. Cloud VPS хостинг обезбедува посветен сет на ресурси на серверот, флексибилност за прилагодување, беспрекорна приспособливост и извонредна брзина на страницата. Во оваа статија, ќе ги разгледаме одблизу најпопуларните компании за хостирање на облак VPS за да ви помогнеме да го изберете најдобриот провајдер на облак VPS.

Хостирањето во Cloud VPS (виртуелен приватен сервер) постигнува совршена рамнотежа помеѓу достапноста на споделениот хостинг и оперативната моќ на посветен сервер

Брзо резиме:

 1. СкалаХостинг ⇣ – Целосно управуван облак VPS хостинг со силна безбедност и перформанси, за иста цена како заедничкиот хостинг
 2. Течен веб ⇣ – Премиум управуван облак VPS хостинг со услуга за клиенти со пет ѕвезди.
 3. Интерсервер ⇣ – Буџетски VPS базиран на облак кој лесно се зголемува.
 4. SiteGround ⇣ – Управуван облак хостинг напојуван од Google Облак инфраструктура.

TL; ДР Облак VPS хостинг е VPS хостинг на облак стероиди. Уникатната комбинација на виртуелни приватни сервери и cloud computing го прави овој тип на веб хостинг најисплатливото решение достапно во моментов. Scala Hosting е најдобриот буџетски облак VPS домаќин благодарение на неговите богати, целосно управувани и достапни планови.

Кои се најдобрите Cloud VPS домаќини во 2024 година?

Во оваа статија, ќе се фокусирам на многу најдобрите компании за хостирање облак во индустријата и истражете ги нивните силни и слаби страни за да можете да донесете информирана одлука пред да се пријавите.

1. СкалаХостинг

скала хостинг облак vps

Скала хостинг е иновативен домаќин, препорачан од ко-основачот на Joomla, вториот по големина CMS со отворен код во светот (систем за управување со содржина). Тој е еден од најпопуларните облак VPS провајдери.

ScalaHosting's управуван облак VPS хостинг обезбедува многу побрзо време на вчитување на страницата од традиционалниот споделен хостинг и доаѓа со неограничен опсег и SSL сертификати.

Сите планови на ScalaHosting вклучуваат:

 • Бесплатна миграција на веб-страница
 • Бесплатен домен
 • Бесплатни SSL сертификати
 • Непромерен пропусен опсег
 • Спанел контролен панел
 • Безбедност на SSShield
 • Дневни бекап на веб-страници
 • Поддршка за HTTP / 3
 • Посветена IP адреса
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Целосно управуван VPS - Откако ќе купите еден од управуваните облак VPS пакети, нема да морате да правите ништо. Експертскиот тим на ScalaHosting ќе го постави, оптимизира и одржува секој аспект од вашата хостинг услуга, за да можете да ги насочите вашето време и енергија на вашиот бизнис.
 • SSD-дискови на ниво на претпријатие - Scala користи SSD-дискови од корпоративна класа, благодарение на кои компанијата за хостирање обезбедува извонредни времиња на вчитување на страницата. Според нивната официјална веб-страница, разговараме до 20 пати побрзи од просечните брзини.
 • Бесплатна миграција на веб-страница - Секој управуван облак VPS план ви дава право на оваа услуга. Ако веќе сте хостирани на друго место, ScalaHosting ќе ги пренесе сите ваши сајтови и ќе се погрижи тие да работат и да работат без да ви наплати дополнителни трошоци.
 • Бесплатна софистицирана безбедност - Управуваните пакети за хостирање на облак VPS на Scala доаѓаат со SShield - уникатна карактеристика што ќе ги заштити вашите веб-локации од секакви веб-напади додека ви помага да ги постигнете највисоките стандарди за сајбер-безбедност.
 • Слобода да го конфигурирате вашиот сервер - Ако вашето онлајн присуство го надмине вашиот облак VPS хостинг пакет, ќе можете да го надградите вашиот сервер за да го поддржите успехот на вашата веб-страница. Можете да го направите ова со додавање на повеќе основни единици на процесорот, повеќе простор на дискот SSD, повеќе RAM или повеќе дневни копии на веб-локации во вашиот план. Алтернативно, можете да ги намалите јадрата на процесорот, RAM меморијата, итн. ако сфатите дека на вашиот сајт повеќе не му требаат толку многу ресурси за хостирање.
 • Неверојатни воведни цени - ScalaHosting ги продава своите управувани планови за хостирање на облак VPS по исклучително пристапни цени. Ако сте подготвени да се посветите на пакетот за облак VPS на влезно ниво за 1, 2 или 3 години, ќе заштедите 8%, 41% или 50%, соодветно. Попустените воведни цени не важат за месечни, квартални и полугодишни претплати.

Конс:

 • 1 бесплатна дневна резервна копија на веб-локација во сите планови — Scala не вклучува повеќе од 1 бесплатна дневна копија на веб-локација во која било од нејзините облак VPS пакети. Ова значи дека Cloud VPS-домаќинот чува резервни копии на вашите податоци само во последните 24 часа. Сепак, имате опција да го зголемите ова ограничување со купување на 3 или 7 дневни бекап на веб-страниците за 3 или 7 долари соодветно.
 • Ниту еден од плановите не доаѓа со проактивен мониторинг или веб-сервер LiteSpeed ​​- Ако сакате SH да го проверува вашиот VPS 24/7 и да се увери дека работи правилно, ќе треба да плаќате дополнителни 5 долари месечно. Лиценцата LiteSpeed ​​Enterprise чини дополнително. За да ги искористите предностите на супербрзиот веб-сервер и за статична и за динамична содржина, ќе треба да плаќате од 10 до 36 долари месечно.
 • Скапи лиценци за cPanel - Ако сакате да ја користите најпопуларната контролна табла, ќе треба да платите дополнително бидејќи стандардната опција за контролен панел на ScalaHosting е Spanel. Најосновната лиценца за cPanel што можете да ја изберете опфаќа 5 сметки и чини 16 долари. Сепак, сопствениот Spanel на Scala е прекрасна алтернатива и доаѓа апсолутно бесплатно.

Клучни карактеристики

Најважните функции за хостирање на облак VPS што ги обезбедува ScalaHosting се:

 • Целосно, деноноќно управување со серверот — ScalaHosting им овозможува на своите клиенти да изберат помеѓу целосно управуван и самоуправуван облак VPS хостинг. Ако изберете „управувано“ кога ја поставувате вашата нарачка за облак VPS, вашиот план ќе доаѓа со претходно инсталиран софтвер (SPanel или cPanel во зависност од вашиот избор, заедно со веб, е-пошта, DNS и MySQL услуги за бази на податоци) и бројни услуги, вклучително и бесплатно поставување и оптимизација, автоматски ажурирања, резервни копии на далечински сервер, следење на време на работа на серверот и скенирање на малициозен софтвер во реално време.
 • Внатрешен контролен панел за корисник - Scala разви свој контролен панел наречен Spanel. Поддржува повеќе PHP верзии и доаѓа со Let's Encrypt SSL интеграција. Графичкиот интерфејс на Spanel е изграден за да ви помогне лесно да управувате со вашиот сервер, сметки за е-пошта, база на податоци, FTP и DNS услуги. За разлика од cPanel, најкористениот контролен панел во моментов, Spanel не ги користи прекумерно ресурсите на вашиот сервер, што е огромен плус.
 • Наградувана 24/7 поддршка за хостирање — ScalaHosting не им дозволува на своите клиенти да чекаат долго за да ја добијат потребната помош. Тимот за поддршка има импресивно време на одговор на разговор во живо од 30 секунди. Ако поднесете билет за поддршка, нема да чекате подолго од 15 минути додека некој не ви се врати.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите - Секогаш е повеќе од добредојдено да имате опција да го откажете вашиот хостинг план без да изгубите цент. ScalaHosting ви дава можност да ја тестирате својата хостинг услуга без ризик 30 дена. Ако сфатите дека ќе ви биде подобро со друг веб-домаќин во ова време, ќе можете да добиете целосна наплата без да треба да објаснувате зошто.

Планови и цени

ScalaHosting продава 4 целосно управувани VPS хостинг пакети: почеток, Напредно, Бизнис, и Претпријатие.

 • на План за започнување доаѓа само со 1 јадро на процесорот, 2GB на RAM меморија, 50 GB простор за складирање на SSD, и неограничен пропусен опсег. Неговата цена започнува од 9.95 долари месечно за првата 36-месечна претплата. Овој пакет автоматски се обновува со 19.95 долари месечно за 36-месечен договор, што е редовната цена.
 • на Напреден план трошоци 25.95 долари месечно за нови клиенти (неговата редовна цена е $ 41.95 месечно). Вклучува 2 јадра на процесорот, 4 GB RAM меморија, 80 GB SSD простор на дискот, и неизмерен пропусен опсег.
 • на Бизнис план доаѓа со 4 јадра на процесорот, 8GB на RAM меморија, 160 GB простор за складирање на SSD, и неограничен пропусен опсег. нејзините специјалната воведна цена започнува од 61.95 долари месечно, додека нејзиниот редовната цена е 77.95 долари месечно.
 • Последно, но не и најмалку важно, на План за претпријатија вклучува импресивен сет на ресурси: 8 јадра на процесорот, 16 GB RAM меморија, 320 GB SSD простор на дискот, и неизмерен пропусен опсег. Ако сте нов клиент на ScalaHosting, можете да го купите овој пакет за $ 133.95 месечно (11% попуст од редовната цена).
изградете свој cloud vps

Во случај ниту еден од овие пакети да не работи за вас, Скала Хостинг ви нуди можност да го прилагодите (надградите или деградирате) вашиот сервер во секое време или да изградите сопствен VPS.

Посетете ScalaHosting.com … или прочитај го мојот Преглед на Scala Hosting VPS

2 Течна мрежа

течен веб облак vps хостинг

Течни веб целосно управуван, VPS хостинг базиран на облак е идеален за вас ако барате сигурен хостинг со моќен root пристап. Оваа услуга за хостирање постигнува рамнотежа помеѓу моќта на посветен сервер и флексибилноста на хостинг во облак.

Пакетите за хостирање VPS на Liquid Web, базирани на облак, доаѓаат со:

 • Неограничени страници со InterWorx
 • Гигабитен пропусен опсег
 • Посветена IP адреса
 • Cloudflare CDN
 • Стандардна напредна безбедност на ServerSecure
 • Интегриран заштитен ѕид
 • Стандардна заштита од DDoS
 • Пристап до root

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Брзо складирање SSD - Liquid Web користи дискови со цврста состојба (SSD) за потребите за складирање податоци на нивните клиенти VPS базирани на облак. SSD дисковите обезбедуваат бројни предности во однос на хард дисковите, но најважни се нивната брзина и долговечност. SSD дисковите имаат побрзо време на подигање и се побрзи во операциите за читање и запишување. Тие, исто така, имаат тенденција да траат подолго; нивниот просечен животен век е 2 милиони часа наспроти 1.5 милиони часа хард дискови.
 • 100% SLA мрежа и напојување - Како корисник на хостинг на Liquid Web VPS, ќе добиете гаранција за време на работа на мрежата и 100% гарантирана моќност, благодарение на договорите за ниво на услуга на домаќинот (SLA).
 • Слобода на избор помеѓу Plesk и cPanel - Стандардната контролна табла на Liquid Web е InterWorx, но достапни се и Plesk Web Pro и cPanel Admin. Сите три опции се компатибилни со WHMCS.
 • Лесна приспособливост - Liquid Web им дозволува на своите клиенти на VPS хостинг да ги надградат или да ги намалат своите планови со ограничено влијание врз времето на работа на нивниот сервер. Ова значи дека можете да ги прилагодите вашите ресурси за хостирање за да ја следите еволуцијата на вашата веб-страница(и).

Конс:

 • Ограничен пропусен опсег во сите планови - За разлика од својот претходник, Liquid Web не вклучува неограничена пропусност во своите VPS пакети базирани на облак. Ова може да биде погубно за бизнисите за е-трговија бидејќи немањето доволно пропусен опсег значи дека не можете да го поддржите количината на сообраќај што доаѓа на вашата веб-страница, што може да доведе до изгубени посетители и, за жал, клиенти.
 • скапо - Иако Liquid Web нуди бројни управувани планови за VPS базирани на облак со моќни спецификации, неговите цени не се баш погодни за паричникот, особено ако не сте подготвени да се посветите на годишен или 2-годишен пакет.

Клучни карактеристики

Клучните карактеристики на VPS хостинг на Liquid Web базирани на облак вклучуваат:

 • Cloudflare CDN услуга - Cloudflare CDN (мрежа за испорака на содржина) се состои од илјадници сервери лоцирани низ целиот свет. Со сервирање на содржината на вашата веб-страница на вашите посетители од сервери физички поблиску до нив, значително ќе го намалите времето на вчитување на страницата, ќе ја намалите употребата на пропусниот опсег и ќе ја подобрите вашата оптимизација. Дополнително, Cloudflare CDN располага со статичко кеширање на содржина, моментално целосно чистење на кешот, ублажување на DDoS и заштита од стругање содржина.
 • Бекап надвор од серверот - Liquid Web соработува со Acronis за да им обезбеди на своите клиенти за хостирање на облак VPS безбедно решение за резервна копија надвор од серверот. Acronis Cyber ​​Backups нуди резервни копии во реално време, базирани на облак, со целосен сервер и има портал за самопослужување кој ви овозможува лесно да ги конфигурирате, управувате и обновувате вашите резервни копии. Ова решение за резервна копија доаѓа со заштита од малициозен софтвер и откупнина, опција за резервна копија за шифрирање и обновување на голи метали, што има речиси нула влијание врз ресурсите на вашиот сервер. Можете да ги складирате вашите резервни копии на Acronis Cyber ​​во Liquid Web Cloud (оф-сервер) или Acronis Backup Cloud (надвор од локацијата).
 • Проактивен мониторинг - Течни веб Тим за мониторинг на сонар е задолжен за здравјето на вашиот виртуелен приватен сервер. Ова значи деноноќно следење и управување со серверот, итно разрешување на инцидентот и спречување на прекини на услугата. Експертите за мониторинг на сонар на LW го намалуваат времето на прекин на серверот со тоа што проактивно ги поправаат проблемите пред да бидете свесни за нив.
 • 24/7 поддршка за корисници на лице место — Како корисник на VPS хостинг базиран на течен веб облак, можете да побарате помош преку телефон, е-пошта и разговор во живо во секое време. Овој веб-хостинг провајдер има NPS (нето промотор резултат) од 67, што служи како доказ за неговата исклучителна лојалност и перформанси на клиентите.

Планови и цени

Течни веб понуди повеќекратни управувани VPS хостинг планови со користење на Linux и Windows

Во оваа статија, ќе се фокусирам на 4 планови за Линукс бидејќи Linux е оперативен систем на избор за речиси секој хостинг провајдер.

 • на План од 2 GB RAM меморија доаѓа со 2 vCPU (виртуелна централизирана единица за обработка) јадра, 40 GB простор за складирање на податоци SSD, 10 ТБ пропусен опсег, и 100 GB Acronis Cyber ​​Backups. Можете да ги добиете сите овие ресурси за хостирање $ 15 месечно ако се одлучите за а 24-месечен договор. Ако не сакате да се посветите на овој пакет толку долго, можете да купите месечна претплата, но тоа ќе ве чини $59.
 • на 4 GB RAM пакет вклучува 4 vCPU јадра, 100 GB простор за складирање на SSD, 10 ТБ пропусен опсег, и 100 GB Acronis Cyber ​​Backups. Чини $ 25 месечно за 2-годишна претплата.
 • на План од 8 GB RAM меморија ти дава право на 8 vCPU јадра, 150 GB простор за складирање на податоци SSD, 10 ТБ пропусен опсег, и 100 GB Acronis Cyber ​​Backups. Можете да ја искористите специјалната воведна понуда и да го купите овој пакет $ 35 месечно (840 долари однапред платени за 2 години).
 • на $ 95 месечно ако купите а 24-месечен договор, 16 GB RAM пакет ќе стави 8 vCPU јадра, 200 GB простор за складирање на SSD, 10 ТБ пропусен опсег, и 100 GB Acronis Cyber ​​Backups ви стои на располагање.
пакети со вредност на vps базирани на течен веб облак

Liquid Web исто така продава 4 пакети со вредности на Linux: Пакет со вредност од 2 GB, Пакет со вредност од 4 GB, Пакет со вредност од 8 GB, и Пакет со вредност од 16 GB.

Сите тие доаѓаат со а премиум услуга за деловна е-пошта и веб-заштитен пакет. Плус, а. систем за откривање на надзор на стекот на закани е вклучена во сите вредносни пакети освен во најниското ниво.

Посетете го Liquid Web сега… или прочитај го мојот Преглед на течен веб хостинг

3. Интерсервер

интерсерверски облак виртуелни приватни сервери

Бидејќи повеќето хостинг компании користат Linux, ќе се фокусирам на Интерсерверот Овде хостинг VPS облак базиран на Linux. Доаѓа со:

 • Посветени ресурси на серверот
 • Импресивна брзина на вчитување на страницата
 • Хардвер за самолекување
 • Складирање SSD со високи перформанси
 • Географска разновидност
 • Управувана поддршка за 4 парчиња или повеќе

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Целосна контрола врз вашата веб-страница(и) - Откако ќе станете сопственик на InterServer cloud VPS хостинг план, ќе добиете целосен root пристап до вашиот сервер, што значи дека ќе можете да ја инсталирате контролната табла и ОС по ваш избор без да чекате зелено светло од домаќинот.
 • Складирање SSD со високи перформанси - InterServer користи солидна држава дискови (SSD) кои се 20 пати побрзо отколку стандардните SATA (сериски додаток за напредна технологија) дискови.
 • Слобода за избор од 3 опции на контролната табла - InterServer нуди 3 популарни алатки за управување и следење на VPS: DirectAdmin (бесплатно со хостинг VPS на облакот на IS), cPanel (15 долари месечно за најмногу 5 сметки) и Plesk (10 долари месечно).
 • Способност за пристап до вашите податоци насекаде и во секое време - InterServer ви овозможува да пристапите до вашите датотеки, папки и бази на податоци, како и да ја ажурирате вашата услуга за хостирање во секое време, без разлика каде се наоѓате во моментот.

Конс:

 • Нема бесплатен пробен период или гаранција за враќање на пари - За разлика од многу од неговите конкуренти, InterServer не нуди гаранција за враќање на парите. Плус, нема бесплатен пробен период, што значи дека навистина не можете да ја тестирате услугата на овој домаќин. Сепак, можете да го откажете вашиот план кога и да посакате.
 • Само еден циклус на наплата - Наплатата на InterServer е од месец во месец, што значи дека не можете да направите долгорочна обврска и на тој начин да заштедите пари. Има опција да извршите претплата на вашиот „Портал на мои клиенти“ и да задржите кредит на вашата сметка, но ова нема да ви даде право на попусти на вашата месечна претплата.

Клучни карактеристики

Како корисник на InterServer облак VPS хостинг, ќе имате корист од следниве карактеристики:

 • Хардвер за самолекување - Облак VPS хостинг на InterServer доаѓа со хардвер за самолекување. Ова значи дека ако хардверскиот систем на вашата веб-локација е хостиран на дефекти или дефекти, системот на InterServer напојуван со вештачка интелигенција брзо ќе го скенира серверот, ќе го открие проблемот и автоматски ќе ја пренасочи вашата страница на друг јазол.
 • Безбедност на највисоко ниво - IS имплементира некои од најдобрите безбедносни практики. Ги користи платформите за виртуелизација KVM, Openvz, Virtuozzo и Hyper-v.
 • Услуга за далечинска резервна копија - IS нуди управувани резервни копии на серверот во облак во соработка со Acronis кој е водечки развивач на софтвер за резервни копии на облак. Оваа услуга генерира дополнителни резервни копии штом ќе заврши првичната резервна копија. Ова значи дека само податоците што се променети се копираат со што се намалуваат ресурсите потрошени за време на процесот. Дополнително на ова, услугата за далечинско бекап на IS вклучува шифрирање, односно ви овозможува да ги заштитите вашите резервни копии со лозинка. InterServer има прилично јасни резервни цени и не наплаќа никакви такси за трансфер (дојдовните и појдовните трансфери се бесплатни).

Планови и цени

Настрана од Linux VPS хостинг, продава и InterServer складирање VPS Windows VPS хостинг.

 • Кога станува збор за Linux VPS хостинг, цените на InterServer започнуваат од $ 6 месечно. Оваа цена опфаќа 1 парче или 1 јадро на процесорот, 2048MB меморија, 30 GB простор за складирање на податоци SSD, и Пренос на податоци од 1 ТБ. Ако сакаш дуплирајте ги овие ресурси (купете 2 парчиња), ќе треба да платите $ 12 месечно. Можете да изберете до 16 јадра на процесорот, 32 GB меморија, 480 GB простор за складирање на податоци SSD, и Пренос на податоци од 16 ТБ.
 • 1 парче VPS хостинг оптимизиран за складирање се состои од 1 јадро на процесорот, 2048MB меморија, 1 TB HDD (хард диск) складирање, и Пренос на податоци од 1 ТБ и трошоците $ 6 месечно. Можете да купите до 16 парчиња (На најбогатиот пакет чини 96 долари месечно).
 • Последно, но не и најмалку важно, на InterServer Windows VPS хостинг ви овозможува да стартувате нов виртуелен приватен сервер на Windows, напојуван од платформата Hyper-v. Едно парче од овој хостинг чини 10 долари месечно и вклучува 1 јадро на процесорот, 2048MB меморија, 30 GB простор за складирање на податоци SSD, и Пренос на податоци од 2 ТБ. Исто како и со претходните два типа на хостинг, можете да купите до 16 парчиња на Windows VPS хостинг.
интерсервер растечка заедница

Добијте сопствено катче на Интернет со InterServer

4. SiteGround

siteground облак хостинг

сите SiteGround"S управуваните пакети за хостинг облак доаѓаат со:

 • Целосно управувана услуга
 • Моќни посветени ресурси
 • Посветен ИП
 • Бесплатна CDN услуга
 • Бесплатен SSL-безбедност
 • Google Облак напојувани сервери
 • Дневни бекап на веб-страници
 • Алатки за соработка
 • Напредна приоритетна корисничка поддршка

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Целосно управувана услуга - Како сопственик на план за хостирање на облак SG, нема да морате да се грижите за конфигурирање, управување и следење на вашата сметка во облак. SiteGroundЕкспертите на 's ќе се погрижат за ова наместо вас за да можете да се фокусирате на други важни секојдневни активности.
 • Лесно скалирање + опција за автоматско размерување - Како и многу други хостинг компании, SiteGround им овозможува на своите корисници на облак хостинг рачно да ги надградуваат своите планови во секое време. Откако ќе ги изберете дополнителните јадра на процесорот, RAM меморијата или просторот за складирање, дополнителните ресурси ќе се додадат на вашиот пакет веднаш без рестартирање или прекини. Она што го прави SG издвоен од (повеќето) толпата е опцијата за автоматско скалирање. Може да поставите автоматско скалирање за процесорот и RAM меморијата на вашиот облак за да се справите со неочекувани скокови во сообраќајот. Не грижете се, можете да го одредите максималниот додаден износ на секој ресурс.
 • Бесплатна CDN услуга - сите SiteGround облак плановите доаѓаат со бесплатна услуга Cloudflare CDN (мрежа за испорака на содржина). Оваа мрежа има повеќе од 150 локации и нејзината главна цел е да ја зголеми брзината на вашата страница за посетители од различни делови на светот. Тоа го постигнува со кеширање на вашата веб-содржина, автоматско минимизирање слики, блокирање на малициозниот сообраќај и намалување на спам.

Конс:

 • Ограничен пренос на податоци во сите планови — Како што можете да видите, повеќето од компаниите за хостирање споменати во овој напис не вклучуваат неограничен пропусен опсег во нивните планови, и SiteGround е еден од нив. SiteGround има најмалку дарежлив пренос на податоци е меѓу 9-те веб-домаќини на оваа листа. Ова може да биде голем недостаток за големите онлајн бизниси кои имаат огромен број посетители на веб-страниците на месечна основа.

Клучни карактеристики

SiteGroundКлучните карактеристики на облак хостинг се:

 • Дневна услуга за резервна копија надвор од локацијата - SiteGround автоматски зачувува и чува 7 копии од вашата сметка во облак за да ја заштити во случај на губење податоци, сајбер напади или човечки грешки. Ако ова не е доволно за вас, можете да ја зголемите безбедноста на вашата веб-локација со тоа што ќе побарате од SG да ги складира вашите резервни копии во центар за податоци лоциран во друг град, држава или земја. Последно, но не и најмалку важно, SG ви овозможува да креирате до 5 бесплатни копии од вашата веб-локација директно преку вашата контролна табла. СГ ги чува овие 7 дена.
 • Алатки за соработка - Ова е едно од најновите додатоци за хостирање на SG. Оваа функција е идеална за веб-програмери и дизајнери бидејќи ви овозможува да додавате соработници на вашите веб-локации и да им дадете пристап до соодветните Алатки за веб-страници. Ова е начинот на кој тие можат да помогнат во изградбата и/или одржувањето на страницата без користење на вашите информации за најавување. Со функцијата алатки за соработка, можете исто така да им овозможите на вашите клиенти пристап со бела ознака до Алатките за локација на веб-локацијата што ја создавате за нив. Конечно, откако ќе завршите со работа на веб-локација, можете да ја префрлите на вашиот клиент SiteGround сметка.

Планови и цени

SiteGround нуди 4 целосно управувани планови за хостирање облак: Скокни Почеток, Бизнис, Бизнис Плус, и Супер моќност.

 • на Пакетот Jump Start трошоци $ 100 месечно и вклучува 4 јадра на процесорот, 8 GB RAM меморија, 40 GB простор за складирање на SSD, и Пренос на податоци од 5 ТБ. Тоа е одличен начин да го започнете вашето патување за хостирање во облак.
 • на Бизнис план е изграден за да обезбеди оптимално искуство во облакот. Тоа доаѓа со 8 јадра на процесорот, 12GB на RAM меморија, 80 GB простор за складирање на податоци SSD, и Пренос на податоци од 5 ТБ. За да го добиете сето ова, треба да платите $ 200 месечно.
 • на $ 300 месечно, Пакет Business Plus става 12 јадра на процесорот, 16 GB RAM меморија, 120 GB простор за складирање на SSD, и Пренос на податоци од 5 ТБ ви стои на располагање.
 • на План за супер моќ is SiteGroundпремиум облак хостинг пакет на. Вклучува 16 јадра на процесорот, 20GB на RAM меморија, 160 GB простор за складирање на податоци SSD, и Пренос на податоци од 5 ТБ. За да ги добиете сите овие ресурси, треба да платите $ 400 месечно.
siteground изградете го вашиот сопствен облак сервер

SiteGround ви овозможува да изградите сопствен облак со избирање од 4 до 33 јадра на процесорот; од 8 до 130 GB RAM меморија; и простор за складирање на SSD од 40GB до 1TB.

Посетете SiteGround. Со сега… или прочитај го мојот детални SiteGround преглед

5. Каматера

Каматера облак хостинг

на Каматера облак хостинг вклучува:

 • Поставување на серверот за помалку од една минута
 • Гарантирани посветени ресурси
 • Јавна и приватна мрежа од 40 Gbit
 • SSD складирање
 • Корисничка конзола за управување со облак
 • 30-дена бесплатен пробен период

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Висока достапност и перформанси - Каматера има 13 наменски изградени, врвни центри за податоци на 4 континенти за да им обезбеди на своите клиенти исклучителна достапност и перформанси. Некои од нив се наоѓаат во Торонто, Санта Клара, Њујорк, Далас, Лондон, Амстердам, Тел Авив и Хонг Конг.
 • Брзи процесори - Kamatera користи исклучително брзи процесори Intel Xeon Platinum/Cascade Lake кои нудат до 3 пати повеќе енергија по процесор во споредба со претходните генерации.
 • 99.95% гаранција за време на работа - Иако некои од неговите конкуренти нудат 99.99% гаранција за време на работа, Каматера одлично се снаоѓа на овој фронт. 99.95% гаранција за време на работа на серверот значи дека вашите сајтови нема да бидат отворени и достапни на интернет приближно 4 и пол часа на годишно ниво. Тоа воопшто не е лошо.
 • Бесконечно зголемување и намалување на скалата - Облак серверите на Kamatera може да се обезбедуваат самостојно и самостојно да се конфигурираат. Ова значи дека можете да ги зголемите или намалите ресурсите за хостирање на облак додека се менуваат вашите онлајн проекти. Ова е начинот на кој вашата облак инфраструктура може да го поддржи растот на вашите веб-локации или можете да избегнете да плаќате за ресурси што вашите сајтови не можат да ги консумираат. Треба само да се најавите на конзолата за управување со облак, да го промените капацитетот на серверот и промените веднаш да се рефлектираат во вашите фактури.

Конс:

 • Ниту еден од плановите не доаѓа со целосно управувана услуга - Ако не сте запознаени со оперативните системи на серверот или едноставно сакате да се спасите од маката за управување со вашиот сервер, ќе треба да плаќате 50 долари месечно за да се погрижат експертите на Каматера за сето тоа. Ова не е мала сума на пари, па ако сте со буџет, силно предлагам да одите со ScalaHosting.
 • Продолжените дневни резервни копии чинат дополнително - Ако сакате да имате продолжени дневни резервни копии на складиштето на вашиот сервер на дополнителна низа за надворешно складирање и да можете да ги вратите постарите верзии на датотеки/директориум, ќе треба да плаќате дополнителни 3 долари месечно.

Клучни карактеристики

Најзначајните карактеристики на облак хостинг на Kamatera се:

 • Едноставна конзола за управување и API - Kamatera разви конзола за управување со облак, погодна за корисникот, за да можете брзо и лесно да креирате сервери и да ги клонирате во истиот центар за податоци или друга локација, без да имате посебни технички вештини. Оваа функција исто така ви овозможува да доделувате улоги на администратори или корисници, да имплементирате промени во конфигурацијата на серверот веднаш, да отстранувате сервери без да платите казна, да ја изберете вашата IP распределба итн. API на Kamatera (програмски интерфејс за апликации), од друга страна, ви овозможува да поставите облак сервери и други ресурси во лет без да бидат присутни.
 • 30-дневен бесплатен пробен период - Каматера ви овозможува да ги потопите прстите пред да одлучите да се нурнете со создавање бесплатна сметка без обврски. Со 30-дневната бесплатна пробна сметка, можете да ја тестирате облак инфраструктурата на Kamatera и да видите дали одговара на вашите потреби. Ако не, можете да ја откажете услугата во првите 30 дена без да изгубите пара. Новата бесплатна пробна сметка на Kamatera вклучува кредит за услуга до 100 долари месечно за мал облак сервер, складирање од 1,000 GB и сообраќај од 1,000 GB.
 • Премиум човечка поддршка 24/7 - Ако некогаш искусите технички тешкотии додека го користите вашиот облак сервер, можете да контактирате со глобалниот тим за техничка поддршка на Kamatera кој е достапен 24 часа на ден, 7 дена во неделата. Кога ќе се одлучите за управувана услуга облак, ќе имате право на деноноќна помош поврзана со проблеми со статусот на серверот во облак, основни проблеми со услугата облак (неуспеси на FTP и SMTP за именување на пар) и проблеми со ОС (ако го купивте планот за услуги за напредни или управувани од претпријатија). Кога ќе го изберете пакетот услуги управувани од Enterprise, ќе добиете и стручни совети за поставување на клиентот за е-пошта, низи за поврзување со базата на податоци итн.

Планови и цени

Каматера нуди 3 приспособливи планови за хостирање на облак

 • на основниот трошоци $ 4 месечно и вклучува 1 vCPU јадро (Тип А, 2667 MHz), 1024 MB RAM меморија, 20GB SSD складирање, и Интернет сообраќај од 5 ТБ.
 • на пакет од среден ред доаѓа со 1 vCPU јадро (Тип А, 2667 MHz), 2048 MB RAM меморија, 20GB SSD складирање, и Интернет сообраќај од 5 ТБ. Сите овие ресурси чинат $ 6 месечно.
 • Конечно, план од највисоко ниво трошоци $ 12 месечно и вклучува 2 vCPU јадра (Тип А, 5333 MHz), 2048 MB RAM меморија, 30GB SSD складирање, и Интернет сообраќај од 5 ТБ.
 • Важно е да се има предвид дека овие цени важат за специфичен оперативен систем: на Сервер Ubuntu 20.04 (LTS) 64-битен. Ако изберете друг оперативен систем, цената може да се промени.
kamatera прилагоден облак сервер

Како што можете да видите, овие пакети се прилично ограничени. За среќа, можеш креирајте сопствен облак сервер од нула. Процесот е прилично едноставен. Ти треба да:

 • Изберете тип на сервер (имаш 4 опции: Тип А – Достапност, Тип Б – Општа намена, Тип Т – Расиплив, и Тип Д – Посветен);
 • Изберете го бројот на vCPU би сакале да имате инсталирано на вашиот сервер (можете да изберете до 104 vCPU по сервер);
 • Изберете ја количината на RAM меморија со кои би сакале да работите (можете да изберете до 512 GB RAM меморија);
 • Изберете ја големината за складирање на SSD диск на вашиот сервер (можете да се одлучите за до 4000 GB SSD меморија); и
 • Изберете ОС (имаш повеќе опции, Вклучувајќи ги и RockyLinux, АлмаЛинукс, CentOS, CloudLinux, Debian, FreeBSD, Ubuntu, и Windows Server).

Каматера наплаќа 0.01 $ по GB дополнителен сообраќај 0.05 $ по GB дополнителен простор месечно. Платформата за хостирање нуди 2 опции за наплата: месечно и час.

Одете онлајн со Каматера

6. Хостингер

хостингер облак vps

Хостингеров облак VPS хостинг вклучува:

 • SSD складирање
 • Мрежа од 100 MB/s
 • Посветена IP адреса
 • Целосен пристап до root
 • Лесен инсталатор на ОС
 • Поддршка за IPv6
 • Бекап на податоци од највисоко ниво
 • 30-дневно пари гаранција за враќање на
 • Посветен тим за грижа за корисници за разговор во живо

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Исклучително лесен за употреба - Услугата за хостирање на облак VPS на Hostinger е навистина лесна за управување. Благодарение на VPS контролната табла, можете лесно да го рестартирате вашиот виртуелен приватен сервер, да го вклучите или исклучите, да инсталирате сосема нов оперативен систем и веб скрипти, да ја следите статистиката на вашиот сервер и да ги менувате ресурсите за хостирање во реално време.
 • 5 одлични оперативни системи за избор - Како сопственик на планот на Hostinger cloud VPS, имате слобода да изберете еден од следните 5 ОС: CentOS, Ubuntu, Fedora, Debian и Suse. CentOS е одличен избор ако барате брза, стабилна и сигурна алатка. Ubuntu обезбедува високо ниво на безбедност, исто така, но она што го прави да се издвојува од толпата е неговата природа со отворен код, што го прави совршен за секој кој сака флексибилна средина.
 • Посветена внатрешна поддршка за корисници за разговор во живо - Hostinger им обезбедува на своите корисници на облак VPS хостинг деноноќна помош преку разговор во живо. Наградуваниот тим за успех на клиентите на Hostinger се состои од стручњаци за облак-технолошка инфраструктура и сервери кои ќе ви подадат рака за помош во секое време, без оглед на фактот дека плаќате за неуправувани VPS хостинг услуги.
 • 30-дневна гаранција за враќање на парите - Hostinger е уверен во квалитетот на своите услуги за хостирање VPS базирани на облак, но сепак можете да ја искористите неговата 30-дневна гаранција за враќање на парите. Ако сфатите дека би било подобро со друг веб-домаќин во првите 30 дена од периодот на претплата, можете да ја откажете услугата и да добиете целосна рефундација без проблеми.

Конс:

 • Сите планови за облак VPS се самоуправуваат - Hostinger не нуди управуван VPS хостинг базиран на облак. Иако ова ви обезбедува целосна контрола врз вашиот проект(и), исто така бара од вас да имате солидно техничко знаење бидејќи вие ќе треба да го конфигурирате серверот. Добрата вест е дека домашниот тим за поддршка на клиентите на Hostinger ќе ви помогне со наплата и општи прашања. Плус, ќе имате пристап до базата на знаење на компанијата и лесни за следење упатства за хостирање VPS.
 • Нема хостирање на Windows VPS - Во моментов, Hostinger обезбедува само услуги за хостирање VPS базирани на Linux.

Клучни карактеристики

опции за оперативен систем хостингер

Клучните карактеристики на хостинг VPS на Hostinger базирани на облак се:

 • Целосен root кориснички пристап - Како клиент VPS базиран на облак на Hostinger, ќе имате целосен root пристап до вашиот сервер, што значи дека ќе можете да го контролирате преку SSH (безбедна школка) - мрежен протокол кој ви обезбедува безбеден начин за пристап до вашиот сервер преку необезбедена мрежа. Благодарение на оваа функција, ќе можете да инсталирате апликации од трети страни без да барате дозвола од Hostinger.
 • Лесен веб скрипт и инсталатор на ОС - Сите планови на Hostinger облак VPS имаат автоматски инсталатер погоден за развивачите, популарни веб скрипти и широко користени шаблони за оперативен систем. Премиум колекцијата на оптимизирани VPS контејнери за инсталација на Hostinger ви овозможува да инсталирате практично секој Linux OS, да изградите VPN (виртуелна приватна мрежа) сервери или да вклучите сè-во-едно LAMP (Linux, Apache, MySQL и PHP) со еден клик.
 • Бекап на податоци од највисоко ниво - Hostinger користи облак технологија и двојна заштита од RAID за да ја обезбеди безбедноста на вашите податоци. Како корисник на VPS базиран на облак Hostinger, можете лесно да креирате резервни снимки на VPS, како и да ги вратите сите ваши папки, датотеки и бази на податоци за само секунди. Сè што треба да направите за второто е пристап до контролната табла и складиштето за резервни копии.

Планови и цени

Хостингер нуди 8 облак VPS хостинг пакети: VPS 1, VPS 2, VPS 3, VPS 4, VPS 5, VPS 6, VPS 7, и VPS 8.

 • на План VPS 1 трошоци $ 3.95 месечно и вклучува 1 vCPU јадро, 1 GB RAM меморија, 20 GB простор за складирање на податоци SSD, и 1 ТБ пропусен опсег.
 • на $ 8.95 месечно, VPS 2 пакет става 2 vCPU јадра, 2 GB RAM меморија, 40 GB SSD простор на дискот, и 2 ТБ пропусен опсег ви стои на располагање. Тоа е најпопуларниот VPS пакет на Hostinger базиран на облак.
 • на Пакет VPS 3 доаѓа со 3 GB RAM меморија, 60 GB простор за складирање на податоци SSD, 3 ТБ пропусен опсег, и 3 vCPU јадра. За да ги добиете сите овие ресурси, треба да платите $ 12.95 месечно.
 • на $ 15.95 месечно, План VPS 4 вклучува 4 vCPU јадра, 4 GB RAM меморија, 80 GB SSD простор на дискот, и 4 ТБ пропусен опсег.
 • на VPS 5 пакет трошоци $ 23.95 месечно. Тоа ти дава право на 6 vCPU јадра, 6 GB RAM меморија, 120 GB простор за складирање на податоци SSD, и 6 ТБ пропусен опсег.
 • Да се ​​работи со 8 vCPU јадра, 8 GB RAM меморија, 160 GB SSD простор на дискот, и 8 ТБ пропусен опсег, треба да го купите Пакет VPS 6. Чини $ 38.99 месечно.
 • на $ 57.99 месечно, План VPS 7 доаѓа со 12 GB RAM меморија, 200 GB простор за складирање на SSD, 10 ТБ пропусен опсег, и 8 vCPU јадра.
 • Конечно, VPS 8 пакет трошоци $ 77.99 месечно и вклучува 8 vCPU јадра, 16 GB RAM меморија, 250 GB SSD простор на дискот, и 12 ТБ пропусен опсег.

Посетете Hostinger.com токму сега… или прочитајте го мојот детален преглед на Хостингер

7. KnownHost

познатхост облак kvm vps хостинг

Познати домаќини Управуваниот облак KVM (виртуелизирана машина на јадрото) VPS хостинг вклучува:

 • Целосна контрола над вашата облак околина
 • 99.99% uptime guarantee
 • Бесплатни миграции и резервни копии
 • Бесплатна DDoS заштита
 • Инстант обезбедување
 • 24 / 7 поддршка на корисниците

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Слобода да го изберете вашиот оперативен систем - KnownHost ви овозможува да го изберете оперативниот систем со кој сакате да работите без дополнителни трошоци. Имате 6 опции: CentOS 7 64Bit, CentOS 8 64Bit, AlmaLinux 8 64Bit, Ubuntu 18 LTS, Ubuntu 20 LTS и Debian 10.
 • Слобода за избор помеѓу 2 опции на контролната табла - Како сопственик на план за облак на KnownHost, можете да се одлучите за Direct Admin, кој е бесплатен, или cPanel, кој бара од вас да купите лиценца. Најевтината лиценца за cPanel чини 10 долари месечно и покрива 5 сметки.
 • 100% гаранција за задоволство - KnownHost има 30-дневна, 100% гаранција за задоволство. Тоа се однесува на новите клиенти и им дава право на целосно враќање на средствата доколку не се задоволни со услугата.

Конс:

 • Ограничен пропусен опсег во сите планови - Ниту еден од пакетите за облак хостинг на KnownHost не доаѓа со неограничен пропусен опсег, што може да биде прекинувач на зделките за веб-локациите за е-трговија кои примаат големи количини сообраќај на редовна основа. Имањето хостинг план со неограничен пропусен опсег значи дека нема број на посетители значително да ја забави вашата веб-страница. Ова, се разбира, води до одлично корисничко искуство на лице место.

Клучни карактеристики

Најкорисните функции за хостирање на облак KVM VPS што ги обезбедува KnownHost се:

 • KVM (виртуелизирана машина на јадрото) - KnownHost користи KVM (виртуелизирана машина на кернелот) за својот облак VPS хостинг, што е метод на виртуелизација каде VPS управува со свој сервер на јазолот домаќин. Оваа функција ви дава целосна контрола на кернелот и ги дели вашите податоци помеѓу повеќе паралелни SSD-дискови кои работат заедно, со што ви обезбедува вишок на облакот со брзина на масивна паралелна архитектура.
 • Цврст резервен систем - KnownHost вклучува резервни копии во сите свои стандардни понуди. Неговиот бесплатен резервен систем создава солидна опција за обновување при катастрофи бидејќи прави снимки од вашата околина за хостирање и ви овозможува да се вратите на верзијата што ги содржи сите податоци што биле оштетени или изгубени кога работите тргнале на југ.
 • Бела етикета - Облакот KVM VPS на KnownHost е означен со бело. Ова значи дека имате можност да го брендирате вашиот сервер и да го отстраните името KnownHost од секаде. Оваа одлика може да ви помогне ако имате намера сами да понудите хостинг како услуга или да ги споделите вашите информации за најавување со соработник, но не сакате тој да го најде името на вашиот веб-домаќин.

Планови и цени

KnownHost има 4 управувани облак хостинг пакети: Основни, стандард, Професионална, и Премиум.

 • на Основен облак хостинг план трошоци $ 50 месечно. Вклучува 2 vCPU (виртуелна централизирана единица за обработка) јадра, 4 GB загарантирана RAM меморија, 60 GB простор за складирање облак, и 2 ТБ пропусен опсег.
 • на $ 70 месечно, Стандарден пакет на облак ти дава право на 4 vCPU јадра, 6 GB загарантирана RAM меморија, 120 GB простор за складирање облак, и 3 ТБ пропусен опсег.
 • на Професионален облак хостинг пакет доаѓа со 6 vCPU јадра, 8 GB загарантирана RAM меморија, 200 GB простор за складирање облак, и 4 ТБ пропусен опсег. Сето ова можете да го добиете за $ 90 месечно.
 • на $ 120 месечно, Премиум план за облак вклучува 8 vCPU јадра, 12 GB загарантирана RAM меморија, 260 GB простор за складирање облак, и 5 ТБ пропусен опсег.

Можете да го олесните вашиот финансиски товар на долг рок со купување на квартална, полугодишна или годишна претплата.

Изградете го и растете го вашето веб-присуство со KnownHost

8. InMotion хостинг

inmotion хостинг облак vps

сите InMotion хостинг облак VPS пакетите доаѓаат со:

 • Посветена IP адреса
 • Мрежа од највисоко ниво 1
 • Контролна табла за следење на ресурсите
 • Слики од серверот во живо и закажани снимки
 • Целосна контрола со root пристап
 • Corero DDoS заштита
 • Вградена вишок

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Слобода да го изберете вашиот оперативен систем - Имате 3 опции: CentOS 8, Ubuntu 20.04 LTS и Debian 10 Stable. Овие се сите оперативни системи Линукс.
 • Способност за брзо распоредување апликации - IMH им овозможува на своите клиенти Cloud VPS можност да го конфигурираат својот виртуелен сервер според нивните потреби со инсталирање и поставување на потребниот софтвер и алатки за само неколку минути.
 • Лесна приспособливост - IMH го прави навистина лесно да го надградите вашиот хостинг пакет ако ви треба повеќе простор за складирање, RAM меморија или пропусен опсег. Можете да купите дополнителни ресурси за хостирање во секое време директно преку вашиот AMP контролен панел со само неколку кликања.
 • Вграден вишок - Придобивките од вишокот во веб хостинг се многубројни. Вградениот вишок на IMH обезбедува сигурност во секоја ситуација, т.е. нуди континуирана достапност кога главниот хардвер ќе се исклучи или кога се намалуваат перформансите на примарниот сервер. Префрлувањето на непотребна локација кога се соочувате со лошо сценарио е одличен начин да се обезбеди време на работа на вашата веб-локација и да избегнете претрпување огромни загуби.

Конс:

 • Дополнителни трошоци за управуван хостинг - Ако не знаете како да конфигурирате сервер преку пристап до SSH и/или не сакате да бидете одговорни за ажурирањата на ОС, резервните копии на веб-страниците и администрацијата на серверот, ќе мора да платите за управувано хостирање. InMotion Hosting наплаќа 40 долари за 60 минути управување со серверот, 70 долари за 2 часа управувано хостирање и 100 долари за 3 часа управување со серверот.

Клучни карактеристики

inmotion хостинг облак vps карактеристики

InMotion Hosting вклучува голем број моќни функции во своите облак VPS пакети, но клучните се:

 • Управување со SSH клучеви - InMotion Hosting ви овозможува да поставите клучеви SSH (Secure Shell) за шифриран, далечински пристап до вашиот сервер. SSH клучевите се еден вид криптографска проверка на предизвик-одговор, чија главна цел е да обезбеди интегритет со SSH конекциите.
 • Контролна табла за следење на ресурси - InMotion Hosting создаде контролна табла за следење на ресурсите која ви помага да ја следите RAM меморијата, просторот на дискот и користењето на пропусниот опсег на вашиот сервер. Овој визуелен преглед на вашите ресурси за хостирање е корисен кога не сте 100% сигурни дека сте го купиле вистинскиот пакет за вашата веб-локација(и) и размислувате да се надградите на поголем план.
 • Слики од серверот - InMotion Hosting им овозможува на своите корисници на Cloud VPS хостинг да создадат единствена резервна копија од состојбата на нивниот контејнер и да ја вратат во таа точка кога сакаат. Можете да ја зачувате снимката од серверот до 7 дена од моментот кога ќе ја креирате без дополнителни трошоци. Откако ќе заврши овој период, IMH автоматски ќе го избрише од системот. Во текот на овие 7 дена, можете да ја преместите сликата на достапен слот за долгорочно складирање.

Уште повеќе, можете да закажувате неделни снимки од серверот директно преку панелот за управување со вашата сметка. Важно е да се има на ум дека снимките не се исти како конвенционалните резервни копии. Не можете да вратите поединечни датотеки од снимка или да ја вратите целата слика на друго место за да го тестирате нејзиниот интегритет. Најпаметната и најбезбедната опција е да ја користите оваа функција како додаток на распоредот за резервни копии на вашиот сервер.

Планови и цени

Понуди на InMotion хостинг 8 неуправувани планови за облак VPS: cVPS-1, cVPS-2, cVPS-3, cVPS-4, cVPS-6, cVPS-8, cVPS-16, и cVPS-32.

Бројот во името на планот ја означува количината на RAM меморија вклучена во него. На пример, пакетот VPS на облак на влезно ниво (cVPS-1) доаѓа со 1GB RAM меморија, Додека Пакетот cVPS-16 вклучува 16 GB RAM меморија.

Кога станува збор за Процесорот, првите 3 планови доаѓаат со 1 јадро. на cVPS-4 вклучува 2 јадра, cVPS-6 има 3 јадра, cVPS-8 вклучува 4 јадра на процесорот, cVPS-16 доаѓа со 6 јадра, И cVPS-32 вклучува 8 јадра на процесорот.

Во однос на складирањето, хостирањето InMotion е прилично дарежливо. Нејзините најосновниот облак VPS пакет доаѓа со 25 GB SSD меморија, Додека Планот со највисоко ниво ви става на располагање 640 GB простор за складирање SSD.

InMotion хостинг Cloud VPS цените се конкурентни, но мора да имате на ум дека нејзините планови се самоуправуван, што ве остава со многу задачи за инсталација и одржување кои одземаат многу време. Еве ги 8-те планови и нивните цени:

 1. cVPS-1: 5 $/месец
 2. cVPS-2: 10 $/месец
 3. cVPS-3: 15 $/месец
 4. cVPS-4: 20 $/месец
 5. cVPS-6: 30 $/месец
 6. cVPS-8: 50 $/месец
 7. cVPS-16: 80 $/месец
 8. cVPS-32: 160 $/месец

Посетете InMotionHosting.com сега… или прочитај го мојот детален преглед на In Motion Hosting

9. IDrive Compute

idrive пресметува облак vps

IDrive е најдобро познат по обезбедувањето бекап решенија во облак и е новодојденец во облак компјутерскиот простор.

IDrive Compute's Линукс облак VPS решенија вклучуваат:

 • Складирање NVMe што може да се прошири
 • Пристап базиран на заштитен ѕид
 • Скалабилна инфраструктура
 • Централизирано управување
 • Опција за клонирање на пример
 • Инстант обезбедување
 • Бекап на виртуелната машина

Добрите и лошите страни

Позитивни:

 • Хардвер од врвна класа - IDrive Compute користи робусни сервери, процесори на ниво на претпријатие и NVMes (неиспарлива мемориска експрес) за пристап до медиумот за складирање со голема брзина.
 • приспособлив процесор - Како клиент на IDrive Compute, имате право на флексибилно компјутерско искуство. Со други зборови, имате слобода да го конфигурирате процесорот и да го прилагодите на очекуваниот излез.
 • Скалабилни планови - IDrive Compute ви овозможува да ја промените големината на вашите ресурси за хостирање како што се менуваат вашите барања за обработка и складирање. Благодарение на функцијата за приспособливост на барање, можете да изградите примероци (виртуелни машини или VM хостирани на хардверски ресурси управувани од IDrive Compute) со потребните ресурси. Нема стандардно обезбедување на ресурси.
 • Плаќајте како што користите - IDrive Compute ви наплаќа само за часовите на користење на ресурсите. Ова може да ви заштеди значителна сума пари на долг рок.

Конс:

 • Телефонската поддршка не е достапна 24/7 - IDrive Compute има разговор во живо што е достапен 24/7, но тоа не е случај со неговите телефонски линии за техничка поддршка, продажба и наплата. Можете да контактирате со агентите за грижа за корисници на IDrive Compute во одредени периоди од денот во работните денови, што очигледно не е идеално бидејќи проблеми може да се појават и за време на викендите.

Клучни карактеристики

Најзначајните функции за облак VPS на IDrive Compute се:

 • Напредно управување со корисници - Можете да поканите корисници на вашата сметка IDrive Compute и да им дадете пристап до ресурсите за хостирање. Можете исто така да дадете целосна контрола на пример (виртуелна машина) за време на процесот на креирање.
 • Бекап и снимки — Како клиент на IDrive Compute, можете да овозможите резервни копии за вашите компјутерски примероци за да креирате слики од дискот што можете да ги користите подоцна за да креирате нови примероци или да се вратите во постара состојба. IDrive Compute ви овозможува да закажувате дневни или неделни бекап. Важно е да се има предвид дека закажаната дневна/неделна резервна копија може да го стави вашиот пример во кратка паузирана состојба, така што неговиот интегритет на податоците останува недопрен. Не грижете се, ќе продолжи да работи автоматски штом ќе заврши операцијата за резервна копија.
 • Безбедносни мерки од индустриско ниво - IDrive Compute ја одржува вашата компјутерска околина за виртуелен раб безбедна со тоа што ви дозволува да имплементирате заштитни ѕидови и клучеви SSH како безбедна практика за најавување. Има и детална безбедносна историја или дневници за активности кои ви даваат можност да го следите создавањето и промените на вашите ресурси, пријавувањата од корисниците и ажурирањата на лозинките.

Планови и цени

IDrive Compute има повеќекратни пакети за директни цени за нејзината VPS инфраструктура. Исто така има месечни капи часовна наплата.

IDrive Compute продава 3 различни типови VPS инфраструктурни пакети: заеднички процесор, посветен процесор, и гол метал.

на споделени планови на процесорот чини од 6 долари годишно (На пакет на почетно ниво) до 384 долари годишно (На пакет од највисоко ниво). Овие се намалени цени и важат само за првата година. На основен план доаѓа со 1 јадро на процесорот, 1 GB RAM меморија, 40 GB NVMe простор на дискот, и 1 ТБ пропусен опсег. на пакет од највисоко ниво, од друга страна, вклучува 32 јадра на процесорот, 64 GB RAM меморија, 1280 GB простор за складирање NVMe, и 12 ТБ пропусен опсег.

Како што сугерира името, посветени процесорски пакети дојде со А. 100% посветен процесор, што ги прави идеални за сложени компјутерски проекти кои бараат супериорна брзина. Има 2 типа на посветени планови на процесорот: Процесорот-оптимизиран оптимизиран за меморија.

на Планови оптимизирани за процесорот чини од 48 до 192 долари за првата година. на план за влез на ниво вклучува 2 јадра на процесорот, 4 GB RAM меморија, 80 GB NVMe простор на дискот, и 120 ТБ пропусен опсег. на пакет од највисоко ниво доаѓа со 8 јадра на процесорот, 16 GB RAM меморија, 200 GB простор за складирање NVMe, и Пренос на податоци од 480 ТБ.

на снопови оптимизирани за меморија се градат со Апликации со интензивна RAM меморија во умот. Тие чинат од 72 до 288 долари за првата година. Во зависност од планот кој е оптимизиран за меморија по ваш избор, можете да работите 2-8 јадра на процесорот, 8-32 GB RAM меморија, 120-480 GB од NVMe простор на дискот, и 120-480 ТБ пропусен опсег.

Последно, но не и најмалку важно, на голи метални сервери функција единечен закуп, невиртуелизиран хардвер, и централизирано управување. Совршени се за управување со тежок обем на работа со мала латентност. За $ 222 за првата година, ќе добиете 1TB NVMe простор за складирање, 32 GB меморија, и 6 процесорски јадра Intel Xeon E-2356G.

Одете и проверете го IDrive Compute сега

Што е Cloud VPS хостинг?

Cloud VPS хостинг е еден вид на хостирање што зема најдоброто од двете добро воспоставени технологии - виртуелни приватни сервери (VPS) облак компјутери

Верувам дека облак VPS хостинг е најисплатливо решение на пазарот во моментов. 

Тоа е така затоа што ги обезбедува и двете а посветен сет на системски ресурси во затворена средина и уште повеќе слобода за прилагодувања и подобрувања во споредба со споделениот хостинг.

Хостирањето на VPS сервер на облакот во основа значи неограничена приспособливост на ресурсите, што е од суштинско значење за веб-локациите со голем сообраќај, големите онлајн продавници и претпријатијата проекти.

Покрај ова, огромната мрежа на меѓусебно поврзани сервери ви овозможува да му сервирате содржина на секој посетител од центарот за податоци физички најблиску до нивната локација, со што максимизирање на брзината на вашиот сајт.

Изведба и контрола се несомнено два клучни аспекти што повеќето корисници на хостинг услуги активно ги бараат, без оглед на нивниот проект. Токму за тоа е хостинг VPS во облак.

Во моите очи, облак VPS е решението за хостирање со најдобар сооднос од карактеристиките и трошоците во моментов, што го прави идеален за безброј брзорастечки онлајн бизниси и проекти.

Која е разликата помеѓу „традиционалниот“ VPS и Cloud VPS?

Главната разлика помеѓу „традиционалниот“ и облак VPS хостинг се сведува на основната технологија.

Во класично поставување, имате еден физички сервер што е поделен на неколку виртуелни партиции. Додека овие партиции (сметки) се инхерентно независни и со посветен сет на ресурси, тие сè уште ја користат истата физичка машина. Еве каде облакот прави голема разлика.

Наместо да го ставате товарот на една машина, облак VPS хостинг се потпира на цела мрежа на сервери ширум светот, сите работат како едно. Повеќе не сте обврзани на ограничувањата на физичкиот сервер и можете зголемете го вашиот процесор, RAM и простор на дискот практично на неодредено време. Вашата веб-страница има придобивки од оптимална брзина непрекинато време на работа бидејќи дури и ако една машина не успее, имате многу повеќе што можат да го преземат товарот.

Во однос на безбедноста, двата типа на хостинг се корисни во различни случаи. Облак мрежата е совршена за одбрана DDoS напади, но сепак е полесно да се заштити еден сервер отколку да се чува цела мрежа која е практично надвор од ваша целосна контрола.

Често поставувани прашања

Нашата пресуда

VPS хостинг базиран на облак е типот на веб-хостинг што треба да го изберете ако споделениот хостинг повеќе не го поддржува вашиот онлајн раст и традиционалниот VPS хостинг не е доволно флексибилен за вас.

ScalaHosting е мојот избор број еден за хостирање на облак VPS сервер затоа што го нуди целиот пакет: SSD-дискови за претпријатие, неизмерен пропусен опсег, моќни безбедносни карактеристики, целосно управувана услуга и конкурентни цени.

Единственото нешто што ја обојува инаку фантастичната слика на Scala е едната бесплатна дневна резервна копија. Но, еј, дури и некои од најдобрите VPS компании за хостирање облак не нудат никакви бесплатни копии на веб-локации, така што ова не треба да биде прекинувач на зделки.

Референци

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Ибад е писател во Website Rating кој е специјализиран во областа на веб хостинг и претходно работел во Cloudways и Convesio. Неговите написи се фокусираат на едукација на читателите за WordPress хостинг и VPS, нудејќи длабински увид и анализи во овие технички области. Неговата работа е насочена кон насочување на корисниците низ комплексноста на решенијата за веб хостинг.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...