Што е VPN и што прави?

Напишано од
in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Светот во кој живееме станува сè повеќе поврзан со технологијата. Полесно и полесно е да се пристапи до информации, да се споделува знаење и да се комуницира преку Интернет. Нашата приватност ја плаќа цената додека нашите животи се движат понатаму во дигиталниот свет. Но, дали некогаш сте се запрашале, што прави VPN?

VPN се херои за приватност! Тие постојат како начин да го анонимизирате вашето онлајн присуство и да ги заштитите вашите податоци од злобни активности. 

Главната цел на VPN е да создаде приватна врска помеѓу уредите што се поврзани преку Интернет. Оваа приватна врска е како интернет во поголемиот интернет, безбедна и скриена од хакери, малициозен софтвер и ентитети кои ги прислушуваат. 

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за VPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Што е VPN?

VPN е скратена од Виртуелна приватна мрежа. 

И додека самото име е прилично самообјасниво, деталите бараат малку јасност. 

Што е VPN и што прави?

Можете да го визуелизирате VPN како таен тунел што го поврзува вашиот електронски уред со интернет воопшто. Овој тунел прави да изгледа дека барате од локација сосема различна од местото каде што сте. (ВПН често се снема од други земји до вашиот дом)

 Сепак, VPN ја одзема вашата приватност уште подалеку. 

Замислете VPN како невидлива наметка која се обвиткува околу вашето онлајн јас. Тоа ве прави вас и вашите податоци невидливи за кодошење, мешање, цензура и злонамерно хакирање.  

Што а чудесна работа тогаш е VPN! VPN услугите се исто така полесни за наоѓање од кога било досега!

Зошто луѓето го кодошат моето користење на Интернет?

Вие сте вредни, а исто така и вашите податоци. 

Давателите на Интернет услуги и компаниите за собирање податоци ќе ги најдат и споделуваат вашите информации со надеж дека ќе ја искористат нивната вредност. Тие може да ги продадат вашите информации на рекламни агенции и слично, кои ги користат за да ве таргетираат со специфично рекламирање. 

Запомнете дека еднаш баравте паста за заби со вкус на кора како шега, а сега добивате реклами за паста речиси постојано додека сте онлајн? 

Тоа се вашите информации што се продаваат на трети компании. 

Сето тоа изгледа прилично бенигно, нели? 

Па, иако рекламните компании кои ве таргетираат врз основа на вашата историја на пребарување можеби не се високите влогови што сте ги замислиле, тие ви покажуваат дека сте релативно незаштитени од хакери за идентитет. 

Хакер за идентитет бара лозинки, детали за банкарска сметка и броеви за социјално осигурување кои ќе им овозможат да ви го ограбат идентитетот, а честопати и парите. Овие сајбер-напади често се неверојатно тешки за следење и враќање назад. 

Покрај приватните субјекти што прават штета, очите на вашата влада може да го скенираат вашето користење на интернет. Премногу заштитни владини агенции ќе ги прислушува вашите податоци како средство за контролирање вас и остатокот од вашата популација, цензурирање на вашата содржина и користење онлајн набавки како средство за откривање на „непожелни“ луѓе во вашата заедница. 

Имате право на слободен пристап и безбедно пребарување на интернет, и VPN како Atlas VPN ви помогне да го постигнете тоа. 

Како VPN-ите ги штитат моите информации?

Накратко, VPN-ите ги шифрираат вашите врски и ги кријат вашите локации, што го прави практично невозможно да ве следат. 

Како? 

Вашиот VPN ја крие вашата IP адреса со тоа што ќе дозволи мрежата од која работите да ја пренасочи вашата адреса. VPN се пренасочуваат преку специјално конфигурирани далечински сервери, наречени прокси-сервери кои се управувани од домаќинот на VPN што ќе изберете да го користите. 

vpn сигурна врска

Вашата мрежа за виртуелна заштита ги пренасочува сите ваши информации преку различни сервери, што го прави речиси невозможно да се следи. Вашиот VPN е врата со екран, обложена со еднонасочни рефлектори, низ кои се движат сите ваши податоци од пребарувањето, а тракерите не можат да ги видат назад. 

VPN услуги како NordVPN, SurfShark, и ExpressVPN сите работат користејќи го овој модел на заштита. И, додека Tor мрежите и другите слични може да понудат уште повисоки нивоа на заштита, VPN-овите нудат најдобар баланс помеѓу ефикасноста и безбедноста на податоците. 

Достапни се три типа на VPN софтвер:

 1. IPsec (безбедност на интернет протокол)

IPsec е стандардна форма на VPN за која зборуваме во оваа статија. IPsec создава безбедни врски помеѓу мрежите и уредите во тие мрежи. 

Проблем со IPsec е тоа што може да има проблеми со поврзувањето помеѓу мрежите или уредите што се обидуваат да споделат информации. 

 1. SSL (слој на безбеден приклучок) 

Повеќе од веројатно сте користеле SSL VPN без да го знаете. 

SSL протоколите се дизајнирани да поврзат еден уред со портал на веб-локација, како оние што се користат за плаќање преку Интернет. Овие SSL создаваат шифрирани VPN конекции заштитувајќи ги вашите информации во неа. 

SSL се многу корисни, бидејќи користат веб-прелистувачи за интерфејс со луѓе. Сепак, тие не се особено ефикасни, а IPSec е дефинитивно најчестиот избор за секојдневна употреба. 

Кога треба да користам VPN?

Сето тоа зависи од нивото на безбедност што се надевате дека ќе го добиете за вашето онлајн присуство. 

Мој совет? Секогаш.

vpn добрите лошите страни

Како што светот се наплаќа во дигиталната област, сè повеќе од вашите чувствителни и приватни податоци ќе бидат во опасност од сајбер-напад. Ги заклучуваме вратите кога излегуваме од дома, нели? Зошто не ги преземаме истите мерки на претпазливост со нашите онлајн профили? 

Сепак, дури и ако одлучите да не користите VPN за вашата домашна мрежа, има моменти кога VPN е незаменлив! 

 • Кога патувате:
  • VPN ви овозможуваат да продолжите да го користите интернетот како да сте во вашата матична земја, заобиколувајќи ги проблемите со цензурата што може да преовладуваат во земјата во која патувате. 
 • Кога користите јавна WiFi: 
  • Кога ќе се поврзете на јавна WiFi, хотспот или домен веднаш ве изложуваат на ризик од протекување податоци. Овие мрежи се жаришта за неразбирливи лица и за хакери. VPN ќе ве направи невидливи во овој простор, што ќе ви овозможи лесно да сурфате во вашето омилено кафуле, благодарение на силната шифрирање што ја нуди.
 • Кога играте: 
  • Заштитете се од пингови, DDoS напади и општо заостанување со поврзување на вашиот VPN со сервер поблиску до серверите на играта. 
 • Кога споделувате датотеки: 
  • VPN-ите ги чуваат вашите IP адреси во тајност, овозможувајќи ви да преземате самоуверено знаејќи дека вашата IP адреса нема да биде откриена. 
 • Кога купувате онлајн: 
  • Одредени онлајн продавници ќе имаат различни цени врз основа на тоа каде се наоѓате во светот. Но, со ограничен пристап до локација VPN, можете да ги најдете најдобрите и најправедните цени за што и да барате. 
  • Информациите за вашата картичка се чуваат целосно скриени од софтверот за шифрирање што го користи VPN. 
 • Кога пренесувате: 
  • VPN ја ограничува можноста за гаснење на вашата WiFi конекција, што значи дека можете да уживате во совршен пренос кога и да посакате. 

Забелешки за VPN:

Не сите VPN се создадени еднакви.

Ги наведов првите три најдобри VPN услуги за избор. 

1. NordVPN

NordVPN е динамична услуга која се грижи за различните потреби на клиентите. Оваа VPN услуга е високо рангирана на многу придружни страници со добра причина. 

NordVPN - Земете ја водечката VPN во светот сега
Од 3.99 УСД / месечно

NordVPN ви обезбедува приватност, безбедност, слобода и брзина што ја заслужувате на интернет. Ослободете го вашиот потенцијал за прелистување, торентирање и стриминг со неспоредлив пристап до светот на содржини, без разлика каде се наоѓате.

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци


2. Surfshark

Surfshark има повеќе од 3200 сервери низ 63 земји, што значи дека ќе бидете целосно незабележливи, а вашата локација ќе биде целосно приватна.

Surfshark - Наградувана VPN услуга
Од 2.49 УСД / месечно

Surfshark е одличен VPN со силен фокус на приватноста и анонимноста на интернет. Тој е меѓу најдобрите VPN-услуги за користење на AES-256-битна шифрирање и нуди безбедносни и погодни функции како Kill Switch и разделување тунели. Преземете ја контролата над вашата онлајн безбедност со Surfshark VPN!

Добијте 85% ПОПУСТ + 2 месеци БЕСПЛАТНО

3. ExpressVPN

Најбрзата и најтајната од сите VPN услуги, ExpressVPN е одлична идеја ако треба да пренесувате датотеки и да преземате содржина.

ExpressVPN - Супериорен VPN што само функционира!
Од 6.67 УСД / месечно

со ExpressVPN, вие не само што се пријавувате за услуга; ја прифаќате слободата на бесплатниот интернет онака како што требаше да биде. Пристапете до веб без граници, каде што можете да проследувате, преземате, торентувате и прелистувате со молскавична брзина, додека останувате анонимни и ја обезбедувате вашата онлајн приватност.

Добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Важно е да се напомене дека ништо добро во животот не е бесплатно, а VPN-овите не се разликуваат. 

Како што вели старата поговорка, не плаќате ако сте производот. 

Бесплатни VPN како Speedify ќе треба на некој начин да си ги повратат трошоците. Честопати овие бесплатни услуги ќе се обидат да направат профит со агресивно рекламирање или, уште полошо, со продавање на вашите податоци на трети лица, што на прво место ја победува поентата да имате VPN. 

Бесплатните мрежни услуги за виртуелна заштита може исто така да ги ограничат податоците што ги користите и брзината со која можете да ги користите, што ќе ги направи бескорисни за повеќето од задачите што се надевате да ги завршите со нив. 

И, со оглед на разумната цена што ја наплаќаат серверите како nordVPN, навистина вреди да се потрошат парите и да се добие соодветната заштита што ви треба.

Но, ако сакате да испробате различни VPN услуги пред да одлучите, тогаш еве список на VPN со бесплатни проби.

Големи придобивки од VPN:

Прочитавте многу за тоа зошто треба да си набавите солиден VPN. Еве некои од најважните моменти кога имате сопствен VPN: 

 1. Безбедно шифрирање и автентикација

Внесете ја брзата математика! 

VPN користат паметни техники и алгоритми за шифрирање за да се осигураат дека ќе ви требаат специјални клучеви за шифрирање за да пристапите до вашите податоци. 

 1. Прокси 

VPN-овите дејствуваат како прокси-сервери. Едноставно кажано, прокси-серверот ја прикрива вашата локација со вклучување на VPN од земја различна од онаа каде што пребарувате. 

Ова е одлично за маскирање каде се наоѓате и за пристап до информации, страници или услуги за стриминг кои се цензурирани во вашата земја.

 1. Нема складирање на податоци 

VPN не складираат историја на пребарување и не прават дневници на вашата онлајн активност, што го оневозможува собирањето и споделувањето на некој од вашите онлајн податоци со трети страни. 

 1. Пристап до регионални или цензурирани содржини

Стандардните конекции користат локални сервери за да ја утврдат вашата локација, и поради тоа, одредени локации, зделки и услуги за стриминг ќе бидат оневозможени. 

И, во нашето глобално општество, овој тип на цензура е неискажлив. 

 1. Безбеден пренос на податоци 

Безбедниот пренос на податоци е познат како тунелирање. Овој безбеден пренос на податоци е од суштинско значење за далечинските работници кои пристапуваат до важни компаниски или јавни мрежни датотеки. 

VPN се поврзуваат со приватни сервери и користат методи за шифрирање за да го ограничат ризикот од потенцијално истекување на податоци. 

Што прават VPN-овите? Историјата на VPN

Потребата за приватно и безбедно пребарување на интернет постои уште долго како и самиот интернет. 

Првиот претходник на VPN е SWIPE (Software IP Encryption Protocol), создаден во тинк-тенковите на Универзитетот Колумбија и AT&T Bell во 1993 година. 

По ова, протоколот за тунелирање Peer-to-Peer, познат како PPTP, беше создаден во 1996 година од вработен во Microsoft. Овој рудиментарен VPN протокол постоеше само за да се направи безбедна врска помеѓу еден компјутер и интернет. 

Како што интернетот добиваше сè поголема моќ, потребата за пософистицирана интернет безбедност стана очигледна и токму таму се создаде модерниот VPN. 

Отпрвин, овие VPN се користеа исклучиво во деловниот свет. Но, примарните протекувања на податоци од раните 2000-ти доведоа до зголемена побарувачка за безбедност на приватноста. VPN-овите станаа од високотехнолошки деловен жаргон во добро име, 

Се сеќавате на IPsec? Умовите кои го создадоа формираа коалиција позната како Работна група за Интернет инженерство. Овој тим на брилијантни умови се состои од инженери, продавачи, програмери и програмери. Нивната цел е јасно дефинирана, но далеку од едноставна. 

на IETF има задача за еволуција на интернетот и неговите функционални операции, создавање и одржување на кохерентен и правичен збир на протоколи околу интернетот и како се пренесуваат информациите. 

Твојата тајна е безбедна со мене

Релативно е безбедно да се каже дека интернетот не е безбедно место, а користењето без каква било форма на заштита е како возење во снежна бура без снежни гуми. 

Првично, VPN-ите беа лесни за напад и склони кон грешки. Но, нашите модерни VPN се разноврсни, моќни и високо функционални делови на технологија кои обезбедуваат многу повеќе од само тајна мрежа. 

VPN-ите не штитат додека купуваме онлајн. Тие обезбедуваат географска анонимност додека ние се обидуваме да направиме меѓурегионален заштитен ѕид за да ги најдеме информациите што заслужуваме да ги знаеме. 

VPN-ите го оневозможуваат продажбата на нашите информации и историја на пребарување на купувачи од трети страни кои сакаат да заработат повеќе пари од нас, 

И конечно, VPN се крие нашите најскапоцени информации од протекување на оние кои би ги користеле тие информации против нас. 

Она што започна како паметно парче технологија во 1993 година, прерасна во витален дел од нашето секојдневно постоење на интернет, оставајќи неизбришлив белег за тоа како го гледаме светот и комуницираме со него. 

Модерните VPN се допаѓаат NordVPN, Сурфај Ајкула, CyberGhost, и ExpressVPN ја зедоа оваа технологија и ја усовршија. Овие компании создадоа целосно докажливи VPN и имаат тимови за поддршка да ги поддржат.

Вашиот живот на интернет е исто толку важен како и вашиот физички живот; заштити го како таков.

Референци

категории VPN
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...