Британска телевизија во странство: Како да гледате телевизија во Велика Британија во Австралија?

Напишано од
in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Дали сте британски поранешен патник кој го нашол вашиот втор дом во Австралија? Па, вие сигурно не сте сами: според податоците од извештајот на Обединетите нации за 2019 година, Австралија е рангирана како број 1 најпопуларна земја за преселување на британските граѓани, со околу 1.2 милиони британски жители кои моментално живеат во земјата под. Ако сте носталгични (или само обожавател на британската телевизија), можеби се прашувате како можете да гледате телевизија во Велика Британија во Австралија.

Од 3.99 долари месечно

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Можеби сте се обиделе да пренесувате содржина од BBC iPlayer или Netflix и да добиете разочарувачка порака за грешка која ве известува дека сте надвор од нивниот сервисен регион.

bbc iplayer работи само во ОК

Порака за грешка „BBC iPlayer работи само во ОК“.

Значи.. Како можете да го заобиколите ова?

Ако сте во Австралија, најдобриот начин да ги заобиколите гео-ограничувањата и да ја зачувате омилената британска содржина е со користење на доверлива VPN услуга.

TL; ДР

Користењето на VPN со сервери лоцирани во ОК е единствениот 100% ефективен начин за деблокирање и гледање телевизија и стриминг услуги во ОК како Netflix, BBC iPlayer, Sky Go и ITV Hub (порано ITV Player). Најдобрите VPN за стриминг содржина во 2023 година се NordVPN, Surfshark, ExpressVPN и CyberGhost.

Најдобрите VPN за гледање телевизија во ОК во Австралија

Денес на пазарот има огромен број провајдери на VPN и не сите од нив ќе работат за отклучување на гео-блокирани стриминг страници.

За да ги намалам работите, составив листа на четири најдобри VPN провајдери за стриминг на британска телевизија во Австралија во 2023 година.

1. NordVPN (# 1 Најдобар VPN за гледање ТВ во ОК во Австралија)

нордвпн Обединетото Кралство

NordVPN е уште еден одличен VPN провајдер кој нуди непречено искуство за стриминг на содржина и херметичка безбедност.

Како ExpressVPN, NordVPN ја шифрира целата ваша интернет активност, преплетувај го за никој да не види што правиш. Како и сите VPN, таа ја прикрива вашата IP адреса, така што вашиот компјутер се чини дека е физички на друго место.

NordVPN има 5334 сервери ширум светот и над 440 сервери во ОК (сите се наоѓаат на една локација, иако ова не е нужно лоша работа). Едноставно поврзете се на кое било од овие за да го направите гледањето ТВ во Обединетото Кралство лесно.

NordVPN исто така нуди Сплит тунелирање, функција која ви овозможува да го извршувате вашиот интернет сообраќај преку VPN на одредени апликации, но не и на други (буквално делење на вашата интернет конекција на два тунели).

Со други зборови, ако ги пренесувате ТВ-услугите на BBC или BritBox на Chrome, но ја проверувате вашата е-пошта на Firefox, можете да изберете само вашиот интернет сообраќај од Chrome да биде маскиран зад VPN.

NordVPN е најдобриот VPN за гледање BBC iPlayer во Австралија.

NordVPN може да ги отклучи BBC iPlayer, BritBox, Netflix UK, ITV Hub, Sky Go и сите 4, меѓу другото (игра добро и со американската платформа за стриминг Hulu). Тоа е супер-брз, така што никогаш нема да мора да се грижите за баферирање.

Конечно, можете да го поврзете и стартувате NordVPN на најмногу 5 уреди истовремено, што значи дека една сметка веројатно е доволна за целото семејство.

Покрај одличните карактеристики на NordVPN, неговите цени се многу разумни: плановите започнуваат во $ 3.99 /месец за 2-годишен план. Ако не се чувствувате подготвени да се пријавите цели две години, можете да се одлучите да платите 4.59 УСД/месец (вкупно 59.88 УСД) за 1-годишен план. Ако не сакате да направите долгорочна обврска, можете да платите месечно за 12.99 долари.

NordVPN е еден од најдобрите VPN за гледање телевизија во ОК во Австралија, и ако сакате да знаете повеќе, проверете го мојот преглед на NordVPN.

2. Surfshark (најевтин VPN за гледање телевизија во ОК во Австралија)

surfshark vpn Обединетото Кралство

Основана на Британските Девствени Острови во 2018 година, Surfshark е уште една одлична опција за проследување на вашите омилени емисии во ОК од Австралија. Доаѓа со прилично стандардна низа функции и безбедносни протоколи, како и неколку посебни карактеристики што го издвојуваат од конкуренцијата.

Една од нив е можноста да се поврзете и да го користите вашиот VPN на онолку уреди колку што сакате, без ограничување. Тоа е точно: Surfshark нуди неограничена заштита на уредот, без ограничувања на пропусниот опсег или истовремени врски.

Друга уникатна карактеристика е МултиХоп, што ја насочува вашата врска преку повеќе од еден безбеден сервер. Ова додава уште еден слој на заштита бидејќи дополнително ја прикрива вашата IP адреса од сите злонамерни актери кои можеби се обидуваат да ги украдат вашите податоци.

Во однос на повеќе стандардна безбедност, Surfshark доаѓа со автоматски прекинувач за убивање, политика без логови, приватен DNS и заштита од истекување, И маскирна карактеристика тоа го прави невозможно дури и вашиот интернет провајдер да каже дека користите VPN.

И, бидејќи Британските Девствени Острови немаат никакви закони за задржување податоци, Surfshark и другите VPN кои се базирани таму (вклучувајќи го и ExpressVPN) можат да постават свои безбедносни протоколи кои не вклучуваат складирање на вашите податоци.

Surfshark е компатибилен со Mac, Windows, Linux, iOS, Android, Chrome, Firefox и Edge. Пристојно е брз и нема да влијае на вашата способност за проследување видеа. Ефикасно ги деблокира повеќето услуги за стриминг, вклучувајќи Netflix и BBC iPlayer.

Плановите на Surfshark започнуваат во $ 2.49 / месец за 2-годишен план (наплатени на 59.76 УСД). Тие исто така нудат а 12-месечен план за 3.99 $/месец и месечен план за 12.95 $/месец.

Ако обврзувањето на подолг план не е проблем за вас, тогаш 2-годишниот план на Surfshark е фантастичен договор што е тешко да се совпадне. Компанијата исто така нуди целосна наплата во првите 30 дена, така што имате доволно време да го испробате и да се уверите дека работи добро со вашите омилени платформи за стриминг.

За повеќе за тоа зошто Surfshark е една од најдобрите VPN компании на пазарот денес, проверете го мојот целосен преглед на Surfshark.

3. ExpressVPN (ВПН со најбрза брзина за гледање телевизија во ОК во Австралија)

expressvpn за Обединетото Кралство

Број еден на мојата листа е ExpressVPN. Основана во 2009 година и опслужува милиони клиенти во над 180 земји, ExpressVPN е еден од најдобрите сеопфатни VPN на пазарот денес. Тоа доаѓа со супер-брза брзина, неограничен пропусен опсег, силни безбедносни карактеристики и 30-дневна гаранција за враќање на парите.

Во однос на брзината, ExpressVPN е тешко да се победи. Добро познат факт е дека користењето VPN малку ќе го забави вашиот интернет сообраќај, но ExpressVPN во голема мера го заобиколува овој проблем со користење на пропусниот опсег од добавувачите на Tier-1.

Брзината е особено важен фактор кога пристапувате до услугата за стриминг преку VPN, а ExpressVPN не разочарува.

брзина expressvpn

ExpressVPN, исто така, има силна безбедност и шифрирање и никогаш не ги следи или евидентира вашите активности или лични податоци. Се презема на вашиот компјутер како апликација и е компатибилен со Mac, Windows, Linux, Android и iOS уреди. Исто така го има екстензии на прелистувач за Chrome и Firefox.

Во однос на стриминг содржината, ExpressVPN без напор ги деблокира BritBox, BBC iPlayer, Netflix, и мноштво други платформи за стриминг бидејќи тие ги ротираат нивните со седиште во ОК IP адреси рутински.

Тој е исто така еден од најпријатните VPN на пазарот, со лесен процес на инсталација и интуитивен интерфејс кој е привлечен за почетниците и искусни корисници на VPN.

Локации на серверот expressvpn Велика Британија

ExpressVPN има три локации на сервери во ОК: Лондон, Доклендс и Источен Лондон. Можете да изберете еден од овие три, или едноставно можете да изберете „Обединето Кралство“ и да дозволите ExpressVPN да го избере најбрзиот достапен сервер за вашите потреби.

ExpressVPN е малку поскапо од другите на мојата листа, но вреди да се инвестира. Тој нуди три планови за плаќање: еден месец за 12.95 УСД, шест месеци за 9.99 УСД/месец и 12 месеци за 6.67 УСД/месечно. Сите планови се поддржани со 30-дневна гаранција за враќање на парите, така што нема ризик да го испробате.

Сè на сè, ExpressVPN е еден од најдобрите VPN на пазарот за заобиколување на гео-блокирање и пристап до вашата омилена содржина во ОК од Австралија. Ако сакате да дознаете повеќе за тоа зошто го препорачувам ExpressVPN, проверете го мојот преглед на ExpressVPN.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

4. CyberGhost (Најлесен VPN за стриминг на британска телевизија во Австралија)

cyberghost vpn Обединетото Кралство

CyberGhost е уште една одлична опција за гледање телевизија во ОК од Австралија. Со над 6,800 сервери на глобално ниво (и 370 во ОК), тој е брз и безбеден и работи одлично при деблокирање на услуги за стриминг како што се BBC iPlayer, BritBox и Netflix UK.

CyberGhost е компатибилен со Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Android TV и Amazon Fire. Исто така го има екстензии на прелистувач за Chrome и Firefox.

Како и сите VPN на мојата листа, CyberGhost ја става безбедноста на прво место. Тој е провајдер без дневници, што значи дека никогаш нема да ги следи вашите лични податоци и ги користи 256-битна шифрирање на AES за да ја заштитите вашата интернет активност од љубопитните очи.

Доаѓа и со еден автоматски прекинувач за убивање кој открива кога вашиот VPN не успеал и автоматски го исклучува вашиот компјутер од интернет.

Најдобро од сè, корисничкиот интерфејс на CyberGhost го прави беспрекорно искуство за секој што првпат пробува VPN.

Можете да го користите вашиот CyberGhost VPN на најмногу 7 различни уреди во исто време, што го прави одличен избор за семејства или домови со повеќе уреди. Тие нудат корисничка поддршка преку е-пошта и 24/7 разговор во живо.

Цената на CyberGhost започнува со неверојатно ниски 2.23 долари месечно, иако за да пристапите до оваа цена, треба да се пријавите за a 2-годишен + 3-месечен план (се наплаќа на 56.97 УСД на секои 2 години).

Можете исто така да се одлучите да платите за а 6-месечен план од 6.99 $/месец (наплатен како 41.94 $/годишно) or месечно по 12.99 долари/месечно.

Додека месечните планови се генерално полоша зделка за вашите пари, ако патувате на краток временски период во Австралија и едноставно сакате да ги гледате вашите омилени ТВ серии додека сте на одмор (и не планирате да користите VPN за ништо друго), тогаш подобро е да плаќате месечно.

CyberGhost, исто така, доаѓа со дарежлив 45-дневна гаранција за враќање на парите, така што нема апсолутно никаков ризик да се проба.

За поцелосна слика за карактеристиките и перформансите на CyberGhost, проверете го мојот сеопфатен преглед на CyberGhost.

Најчесто поставувани прашања

Кои се најдобрите опции за пренос на ТВ во ОК во Австралија?

За стриминг ТВ Обединетото Кралство во Австралија, постојат неколку опции за избор, како што се популарните страници за стриминг и услуги како Amazon Prime Video, исто така познати како Prime Video. Услугата нуди низа најквалитетни емисии и серии во Обединетото Кралство, вклучително и ексклузивна содржина како оригиналната серија „Good Omens“ и популарни драми како „The Crown“.

Со помош на виртуелна приватна мрежа (VPN), можете да пристапите до гео-ограничена содржина што инаку не би била достапна во Австралија, што го прави совршено решение за секој што сака да ги проследува своите омилени ТВ-серии во ОК.

Што треба да земам предвид при изборот на услуга VPN за да гледам телевизија во Велика Британија во Австралија и како да гледам британска телевизија во Австралија бесплатно?

При изборот на услуга VPN за гледање телевизија во ОК во Австралија, треба да се земат предвид неколку фактори за да се осигурате дека имате најдобро можно корисничко искуство. Прво, побарајте услуга VPN што нуди a бесплатна проба, што ќе ви овозможи да ја тестирате услугата без да се обврзете на претплата.

Дополнително, проверете дали услугата VPN обезбедува a сигурна VPN апликација и врска која е брза и стабилна. Проверете дали давателот има сервери во ОК, бидејќи тоа ќе ви овозможи пристап до гео-ограничена содржина како ТВ-емисии во ОК.

На крајот, проверете дали услугата VPN има a силна политика за приватност да ги заштитите вашите лични податоци и да ги задржите вашите онлајн активности приватни. Имајќи ги предвид овие размислувања, можете да изберете VPN услуга која е сигурна, брза и безбедна за вашите потреби за стриминг.

Може ли да добијам VPN бесплатно?

Постојат технички бесплатни VPN услуги кои можете да ги користите за да се поврзете со ОК и да пренесувате различна содржина. Сепак, силно ве советувам да не користите бесплатен VPN. Не само што веројатно ќе бидат побавни и помалку ефективни, туку и многу бесплатни VPN услуги може да бидат опасни.

Дали ја знаете изреката „Не постои такво нешто како бесплатен ручек“? Па, ова е сигурно точно на интернет. Многу бесплатни VPN заработуваат со продавање на вашите податоци на трети страни. Во најдобар случај, тие често имаат лошо шифрирање што ќе ги изложи на ризик вашите податоци да бидат украдени додека сте поврзани.

Дали сите VPN работат за проследување видео содржини?

Стримувањето видеа бара многу брзо поврзување и не можат сите провајдери на VPN да продолжат. Дополнително, некои VPN „играат убаво“ со одредени платформи за стриминг, но не и со други. На пример, користејќи одреден VPN, можеби ќе можете да пренесувате Netflix, но не и Hulu.

Повеќето страници за стриминг користат анти-VPN технологија која открива кога IP адресата е скриена зад VPN и ја блокира, така што ќе ви треба VPN со вистинските карактеристики и голем број сервери за да се заобиколи ова.

Со тоа рече, сите четири од VPNs на мојата листа работи одлично за гледање телевизија од британските стриминг платформи како BBC iPlayer, ITV Hub, и BritBox (видете го мојот водич на како да гледате BritBox од каде било)

Дали користењето VPN ја успорува мојата интернет конекција?

Накусо, да. Сите VPN ќе ја забават вашата брзина на интернет до одреден степен, но користењето на премиум VPN како ExpressVPN или NordVPN ќе го направи ова незабележливо. Сè додека нема проблем со вашиот WiFi или интернет провајдер, нема да мора да се грижите за бавните брзини на вчитување или досадното баферирање.

Сè на сè, повеќе од вредно е да платите малку повеќе и да добиете брз, безбеден и доверлив VPN.

Како да гледате британска телевизија во Австралија?

За да гледате ТВ канали во Обединетото Кралство и стриминг ТВ во Велика Британија во Австралија, можете да користите разни услуги за ТВ стриминг, како што се Канал 4 и Канал 5, кои нудат низа популарни ТВ серии и емисии.

Дополнително, некои станици на UKTV, како што е Би-Би-Си, нудат стриминг во живо на британската телевизија на нивните канали преку нивните веб-локации или апликации, до кои може да се пристапи со помош на виртуелна приватна мрежа (VPN) за да се промени вашата IP адреса во ОК. Со користење на овој метод, можете да пристапите и до ТВ серии и емисии кои не се достапни на редовните австралиски ТВ канали.

Популарните британски услуги за стриминг вклучуваат BritBox (6.99 долари/месец), Нетфликс Велика Британија (8 долари/месец), БиБиСи iPlayer (бесплатно да се регистрирате, но 197 $ годишно за ТВ лиценца), ITV Hub (5.34 долари/месец) и Скајго (бесплатно за претплатниците на Sky TV).

Сите VPN на мојата листа се ефективни за отклучување на овие страници за стриминг и ќе ви овозможат да ги гледате од Австралија. Ако барате одредена емисија или програма, можеби ќе треба Google барај каде можеш да го најдеш.

Забелешка: Сите цени во овој напис се наведени во УСД и го одразуваат девизниот курс во моментот на пишување, но може да се наплатат во фунти.

Може ли да гледам телевизија во ОК во Австралија без да користам VPN?

За жал, не е можно да се гледа ТВ во ОК во Австралија без VPN поради гео-ограничувања. Стриминг услугите како Amazon Prime Video и ТВ станиците како BBC го блокираат пристапот до нивната содржина надвор од ОК.

Сепак, постојат некои алтернативни методи што можете да ги испробате, како на пример користење на прокси DNS или барање продавница за апликации со седиште во ОК. Друга опција е да се обидете да пристапите до UKTV во Австралија со поврзување со серверот VPN на Нов Зеланд, бидејќи некои услуги за стриминг како TVNZ нудат ТВ емисии во ОК што можеби не се достапни во Австралија.

Како и да е, користењето VPN останува најсигурен и најефикасен начин за гледање телевизија во ОК во Австралија.

Што е UKTV Австралија?

UKTV Australia е телевизиски канал кој е посветен на прикажување на британските телевизиски емисии и содржини на австралиската публика. Тој е еден од водечките радиодифузери во земјата, нудејќи широк спектар на популарни и критички признати британски програми во различни жанрови. 

Што е BBC iPlayer Австралија?

BBC iPlayer е популарна онлајн услуга за стриминг која им овозможува на корисниците во Обединетото Кралство пристап до широк опсег на телевизиски и радио програми на BBC. Сепак, важно е да се напомене дека BBC iPlayer не е достапен за гледачите во Австралија.

Како да гледате Sky Go во Австралија?

Sky Go е гео-ограничена услуга, што значи дека е достапна само за корисниците во ОК и Ирска. Ова значи дека ако се обидете да го гледате Sky Go од Австралија, ќе бидете блокирани.
За да го гледате Sky Go во Австралија, ќе треба да користите VPN. VPN е услуга која го шифрира вашиот сообраќај и го насочува преку сервер во друга земја. Ова ефикасно ќе ја промени вашата IP адреса, правејќи да изгледа како да се поврзувате од ОК или Ирска.

Како бесплатно да гледате телевизија во ОК преку Интернет надвор од ОК?

Постојат неколку начини за бесплатно гледање ТВ во ОК преку Интернет надвор од ОК.
- Користете VPN. VPN (виртуелна приватна мрежа) може да ја маскира вашата IP адреса и да направи да изгледа како да се поврзувате на интернет од ОК. Ова ќе ви овозможи пристап до услугите за стриминг ТВ во ОК како што се BBC iPlayer, ITV Hub и All 4. Има многу достапни VPN провајдери, но некои од најдобрите за гледање ТВ во ОК се NordVPN, ExpressVPN и CyberGhost.
- Користете бесплатна услуга за стриминг. Постојат неколку бесплатни услуги за стриминг кои нудат ограничен избор на ТВ канали во ОК. Тие вклучуваат UKTV Play, Pluto TV и Freeview Play.
- Користете IPTV услуга. IPTV (Internet Protocol Television) е услуга која доставува ТВ канали преку интернет. Постојат голем број IPTV услуги кои нудат ТВ канали во Велика Британија, но некои од нив се нелегални. Важно е да го направите вашето истражување пред да изберете IPTV услуга.

Што е бесплатен VPN за ТВ во Велика Британија?

Ако барате бесплатен VPN за гледање телевизија во ОК, препорачувам да го пробате Windscrib. Тој е еден од најдобрите достапни бесплатни VPN и нуди дарежливи 10 GB податоци месечно. Може да го пробате и TunnelBear, кој нуди 500 MB податоци месечно.

Како да гледам Канал 5 во Австралија?

Канал 5 е британски телевизиски канал кој не е достапен во Австралија. Сепак, можете да го гледате Канал 5 во Австралија со користење на VPN. VPN ќе ви овозможи да се поврзете на сервер во ОК, што ќе направи да изгледа како да сте лоцирани таму. Ова ќе ви овозможи пристап до веб-локацијата или апликацијата на Канал 5.

ДЕЛ

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Од 3.99 долари месечно

Референци

категории VPN
Почетна » VPN » Британска телевизија во странство: Како да гледате телевизија во Велика Британија во Австралија?

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.