5 најдобри VPN без евиденција (и 2 VPN што апсолутно треба да се избегнуваат)

Напишано од
in VPN

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Повеќето VPN тврдат дека не водат дневници - но реалноста е дека повеќето го прават тоа. Овде, во оваа статија, го анализирам топ 5 најдобри анонимни VPN без најавите услуги во моментов.

5300+ сервери во 59 земји

Добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Можете ли да верувате дека Едвард Сноуден ја разоткри НСА и нејзините филијали пред осум години? Се чини дека тоа се случи само вчера, можеби затоа што - без оглед на неговата жртва - надзорот и приватноста на интернет се толку жешка тема сега како и во 2013 година.

Ако пребарувате на интернет незаштитено, ја имате мојата лична гаранција дека Човекот ве гледа. Добредојдовте во 1984 година, мои пријатели.

reddit е одлично место за да дознаете повеќе за VPN. Еве неколку објави на Редит кои мислам дека ќе ви бидат интересни. Проверете ги и придружете се на дискусијата!

Прво, погледнете ги VPN-овите што ги најдов и кои нема да ве изневерат кога станува збор за приватноста. Еве ги на прв поглед:

 • NordVPN ⇣ - Веројатно најцврстата политика за без дневници од премиум VPN
 • Surfshark ⇣ - Вклучува практични безбедносни додатоци што другите VPN не ги нудат
 • ExpressVPN ⇣ - Севкупно најдобро за брзина и ефикасност, со безбедност втор само по NordVPN.
 • CyberGhost ⇣ — Воено обезбедување по прифатлива цена
 • Приватен пристап до Интернет ⇣ -  Добро заоблен VPN со приспособливи безбедносни опции

Пред да посегнете по првиот VPN што ќе го најдете, мора да разберете дека сите VPN ќе снимаат некои информации, без разлика што ви кажуваат во нивните маркетинг кампањи. Ќе дојдам до тоа (и ќе ви дадам целосно ниско објаснување зошто политиките на VPN за без најавување не се преговараат) во еден момент.

Најдобрите VPN што не се најавуваат во 2023 година

1. NordVPN

почетната страница на nordvpn
 • AES 256-битна и енкрипција од следната генерација за заштита на податоците што не може да се пробие
 • Најдобра политика без дневници на пазарот
 • Повеќефакторска автентикација за да ја зачувате вашата сметка безбедна
 • Заматени сервери и посветени IP-адреси за максимална приватност
 • Мобилно компатибилно NGE шифрирање за безбедност во движење
 • Двојно маскирање на IP, прекинувач за убивање и разделување тунелирање за погодност
 • Вклучен е блокатор на реклами и малициозен софтвер CyberSec
 • Веб-страница: www.nordvpn.com

Докажана политика без дневници

NordVPN е веројатно најдобриот VPN што не може да се следи. Политиката за без дневници на NordVPN е далеку најтранспарентната, добро осмислена од сите нив. Не само што ви кажува кои информации ги чува, туку и детално објаснува зошто се собираат вашите податоци, за што се користат и колку долго се чуваат во системот на Норд.

Има само две причини поради кои NordVPN ќе пристапи до вашите податоци: управување со сметки и оптимизација на страницата. За да имате, одржувате и поврзете се со вашата сметка, NordVPN нема друг избор освен да ги чува на евиденција вашата адреса за е-пошта и информации за плаќање. Исто така, користи колачиња за управување со аналитика, кликови на партнери и кориснички параметри - сите разбирливи имплементации.

Надвор од овие неопходни (или во најмала рака, прифатливи) наметнувања, NordVPN ги следи вашите сесии за да го спроведе своето ограничување за поврзување со 6 уреди, но овие податоци автоматски се бришат 15 минути по вашето исклучување. Исто така, ги евидентира и вашите интеракции со услугите на клиентите во случај да треба да се повикаат на вашата историја за решавање проблеми. Иако NordVPN ги чува вашите комуникации две години, можете да побарате да ги исчистат во секое време.

И тоа е тоа. NordVPN експлицитно наведува дека спаѓа надвор од јурисдикциите на САД и на ЕУ и затоа, никогаш нема да ги предаде вашите информации на овие власти затоа што тие едноставно не мораат и никој не може да ги направи. Ок, не е во толку многу зборови, но ова е суштината.

Како цреша одозгора, независна ревизорите ја потврдија легитимноста и правичноста на политиката за без дневници на NordVPN, што е нешто што неколку VPN може да се пофалат.

Енкрипција водечка во индустријата

Кога VPN-овите тврдат дека безбедноста е „воена класа“, тие значат дека вашите податоци се заштитени со AES 256-битна шифрирање - најкомплексниот шифриран текст што го имаме. За да ги поставиме работите во перспектива, на машините би можеле да им бидат потребни милијарди години да пробијат 256-битен код на AES, така што може безбедно да се каже дека сајбер-криминалците би биле тешко притиснати доколку се обидат.

AES 256-битното шифрирање, на повеќето начини, стана индустриски стандард, но NordVPN оди чекор понатаму со вклучување на шифрирање на следната генерација на врвот на него. 

Веќе непоправливото шифрирање е поддржано со шифрирање SHA-384 и 3072-битни Diffie-Hellman клучеви. Ова свето тројство на безбедноста на податоците го прави исклучително тешко да се пробие она што е веќе незамисливо исцрпувачки код.

Ниту еден камен не е оставен кога станува збор за вашата приватност

NordVPN едноставно има премногу добри карактеристики за кои треба да навлеземе во детали, но има некои што би сакал да ги нагласам.

Повеќефакторската автентикација е еден едноставен, но ефикасен начин да ја заштитите вашата сметка со VPN, дополнително заштитувајќи ја вашата сметка или мрежа од хакерски напади. Комбинирајте го ова со посветените IP-адреси на Норд - што значи дека кога користите доделена IP-адреса преку NordVPN, вие сте единствениот што ја користи - и шансите вашите податоци да бидат киднапирани се речиси никакви.

Потоа, тука се заматените сервери на NordVPN кои го прават вашето користење на овој VPN практично незабележливо. Ова е корисно ако не сакате вашиот интернет провајдер, модераторите или платформите како Netflix да знаат дека маскирате IP.

Да се ​​однесе уште подалеку, NordVPN е компатибилен со анонимни прелистувачи (како TOR), овозможува двојно маскирање на IP и вклучува прекинувач за убивање. Исто така е компатибилен со мобилни телефони и нуди поделено тунелирање за да можете да ги скриете вашите податоци за одредени задачи додека јавно прелистувате други.

Одлични карактеристики низ одборот

Само затоа што барате VPN без логови, тоа не значи дека треба да изберете една врз основа само на неговата безбедност. NordVPN постојано се рангира како еден од, ако не и најдобрите VPN од сите нив, и искрено не можам да се расправам.

NordVPN има повеќе од 5300 сервери низ целиот свет, така што содржината до која можете да пристапите е речиси неограничена. Неговите големи брзини се столб за стриминг и игри, а вклучува и CyberSec за блокирање на досадните тракери, реклами и закани за вашиот компјутер.

Исто така, вреди да се спомене дека интерфејсот и работењето на NordVPN се прифатливи за корисниците за почетници маскири на IP. Но, за секој случај, 24/7 поддршка во живо е достапна ако некогаш сте во поправка и ви треба итна помош.

Nordvpn карактеристики

Добрите

 • Највисоко оценети безбедност и приватност - ниту една политика за дневници не е толку добра како што е
 • Компатибилен со сите главни уреди, оперативни системи и прелистувачи - поврзете до 6 истовремено
 • Исклучително брза и стабилна врска
 • Ја прифаќа криптовалутата како начин на плаќање за тргување кое не може да се следи
 • Широка серверска мрежа

Конс

 • Беше хакиран во 2019 година. Иако, како доказ за безбедноста на NordVPN, ниту еден кориснички податок не беше загрозен во нападот

Цени

Месечно1 Година2 Години
$ 12.99 месечно$ 4.59 месечно$ 3.99 месечно

Во моментов, добијте 68% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Посетете го NordVPN сега – или проверете ги моите детални Преглед на NordVPN

2. Surfshark

сурфајк
 • Едноставна, но солидна политика без дневници
 • Неограничени врски со уреди 
 • CleanWeb за вградено блокирање реклами
 • Сервери само RAM
 • Режим на камуфлажа крие VPN од интернет провајдерите
 • Веб-страница: https://surfshark.com

Новото дете на блокот

Surfshark е основан дури од 2018 година, но не го потценувајте. Направи некои сериозни бранови (игра на зборови целосно наменети) од неговото лансирање бидејќи - како CyberGhost и до одреден степен, PIA - тоа е врвен VPN по буџетска цена, а луѓето го јадат. Но, како оди во однос на приватноста?

Се проверува. Без логови на Surfshark не мора да се слави, а на VPN може да му треба повеќе време за да стекне кредибилитет, но ги има сите свои патки во ред. Ја складира само вашата е-пошта и информациите за наплата и е транспарентен за она што го следи: анонимни податоци за користење, извештаи за падови и неуспеси во врската.

Surfshark е со седиште на Британските Девствени Острови, надвор од јурисдикциите за надзор и функционира исклучиво на сервери само за RAM, што значи дека вашата активност никогаш не се складира, бидејќи - како кај ExpressVPN - вашите податоци се бришат секогаш кога серверите се освежуваат.

VPN без ограничувања

Повеќето VPN се неограничени на еден или друг начин, обично со пропусен опсег, пренос на податоци или пристапност. Surfshark ќе ви овозможи неограничени врски со уредите - импресивен подвиг.

Со оглед на тоа колку е достапен Surfshark, ова е неговата главна продажна точка. Секако, малку е веројатно дека ќе ви требаат врски без капа ако едноставно прелистувате или пренесувате. Но, овој VPN прави разлика во светот (и ќе ви заштеди еден тон пари) ако треба да покриете многу машини, на пример, ако водите бизнис.

Ги покрива сите основи

Surfshark е висока вредност за парите - повеќе од повеќето други VPN. Надвор од неговата неограничена употреба, добивате додатоци кои ви заштедуваат, уште повеќе, пари и го оптимизираат вашето прелистување.

Најдобар пример за ова е неговата единствена функција Multihop. Користејќи го ова, можете да се поврзете преку повеќе земји за дополнителна анонимност. Можете да поставите некои од вашите апликации стандардно да го заобиколуваат VPN (верзија на поделено тунелирање на Surfshark), и се разбира, тука е вообичаеното: прекинувач за убивање и шифрирање од воена класа.

Но, добивате и CleanWeb - вграден блокатор на реклами и апликација против малициозен софтвер што се грижи за фишинг и тракери. Можете да го изберете вашиот протокол (или IKEv2/IPsec или OpenVPN), а режимот за камуфлажа ќе го скрие вашиот Користење на VPN од вашиот интернет провајдер.

Има повеќе функции, но ќе бевме тука цел ден ако треба да ги наведам сите. Поентата е дека Surfshark можеби не е толку брз, лесен за користење или ефикасен како врвните играчи, но компензира со тоа што е преполн со функции што ќе ви служат многу повеќе од тоа да останете безбедни на интернет.

Цени

Месечно1 Година2 Години
$ 12.95 месечно$ 3.99 месечно$ 2.49 месечно

Во моментов, добијте 85% ПОПУСТ + 2 месеци БЕСПЛАТНО

Посетете го Surfshark сега – или проверете ги моите детални Преглед на сурфарк

Добрите

 • Висока вредност за парите
 • Можете да го изберете вашиот протокол
 • Нема ограничување за тоа колку уреди можете да поврзете (и неограничен пропусен опсег исто така)
 • CleanWeb блокира реклами и спречува малициозен софтвер, вируси и следење
 • Може да поставите апликации што ја заобиколуваат VPN без поделени тунели секој пат
 • Независна ревизија

Конс

 • Не е толку брз како другите VPN
 • Релативно е нов - можеби ќе треба повеќе време за да ги достигне конкурентите во стабилност и ефикасност.

3. ExpressVPN

expressvpn
 • Водечка во индустријата AES 256-битна шифрирање
 • TrustedServer Technology го штити секој сервер од напади
 • Дел од Алијансата ioXT
 • Приватен и шифриран DNS на секој сервер
 • Компатибилен со многу уреди
 • Вклучува прекинувач за убивање и разделување тунел
 • Доаѓа со вграден тест за брзина (и неограничен пропусен опсег)
 • Веб-страница: www.expressvpn.com

Навистина центар за доверба

Ако зборуваме за тоа кој VPN сјае најсветло во сајбер безбедноста, ExpressVPN ќе го земе златото. Како и NordVPN, таа е една од ретките апликации што се сертифицирани безбедни од страна на ioXT Алијанса - заедно со значајни играчи, вклучувајќи ги Avast, Logitech и Google самиот себе. Но, ExpressVPN оди чекор понапред, имајќи го инженерството на Android Резиме за заштита и Лабораторија за дигитална безбедност. Тој става голем акцент на истражување и потврдување на сајбер безбедноста и VPN-овите.

Да не зборуваме дека ExpressVPN е почитуван како омилен и постојано класифициран како најдобар VPN во светот. Јасно е дека корисниците не можат да се заситат од тоа, а тоа доволно зборува.

Што се однесува до нејзината политика без логови, таа е здрава. Да бидам искрен, нема за што да се пишува дома, но ExpressVPN ги има сите свои безбедносни патки по ред. 

Ветува дека никогаш нема да ја најавите вашата IP адреса, историјата или активноста на прелистување, барањата за DNS или метаподатоци за сообраќај. Од друга страна, ќе се логира кога ќе се активираат вашите апликации ExpressVPN (и нивните верзии), датумите што ги поврзувате, серверот што го избирате и вкупната количина на податоци што ги пренесувате дневно.

Последната точка е она што го добива среброто. Иако сите негови дневници се оправдани и во разумна основа, следењето на количината на податоци што ги пренесувате изгледа малку...непотребно, ако ме прашувате мене.

Како што рече, нема никакви дупки или начини на кои ExpressVPN го заобиколува што значи да се биде без дневници.

Најдобри безбедносни карактеристики во класата

Кога станува збор за безбедносните карактеристики, ExpressVPN го проверува секое поле. Користи AES 256-битна шифрирање (како што се очекуваше) и ги има „убавите додатоци“ што треба да ги вклучат сите VPN, но честопати не, како што се поделени тунели, приватен и шифриран DNS на секој сервер и прекинувач за убивање.

Како надополнување на се, ExpressVPN ја користи својата сопствена технологија TrustedServer, која осигурува дека сите негови сервери се ажурирани и, што е најважно, тие се бришат секогаш кога ќе се освежат, што дополнително спречува хакерски напади и протекување.

Поедноставена безбедност за пријателство на корисниците

ExpressVPN е опција за лесно користење. Не затоа што е особено лесно да се придобие само по себе, туку затоа што ги наведува корисниците на секој чекор од патот, било да е тоа за безбедност или забава.

Еден пример за ова е неговиот спортски водич. Секако, советот за тоа како да пренесувате спортови е „Користете ја нашата VPN“, но Express одвои време за тоа распоред сите настани што љубителите на спортот не сакаат да ги пропуштат. Како посериозна забелешка, VPN-то точно објаснува што треба да правите за да се одржите безбедни на интернет и може да се смета за ресурси како и апликација.

Expressvpn карактеристики

Е е за ефикасност

Не е јасно колку сервери има вкупно ExpressVPN, но може да се пофали со 190 локации на сервери во 94 земји, така што знаеме дека има свет на дофат.

ExpressVPN доаѓа со вграден тест за брзина, кој е секогаш корисен, и неограничен пропусен опсег што ги заобиколува пригушувањето, заостанувањата и досадното баферирање. Можете да користите ExpressVPN на најмногу 5 истовремени уреди и тој е компатибилен со сите главни оперативни системи и уреди - вклучувајќи рутери и Kindles, што е прилично уредно.

Можете исто така да платите користејќи низа методи, вклучително и биткоин ако барате целосна приватност.

Добрите

 • Цврст фаворит - Се смета дека е најдоверливиот VPN во светот
 • Малку е веројатно дека ќе стане жртва на хакерски напади, со оглед на технологијата TrustedServer
 • Лабораторијата за дигитална безбедност го држи ExpressVPN пред другите VPN
 • Солидна и транспарентна политика без дневници 
 • Пријателски за корисникот и компатибилен со сите главни уреди

Конс

 • ExpressVPN е најскапиот од сите VPN на пазарот. 

Цени

Месечно6 Месеци1 Година
$ 12.95 месечно$ 9.99 месечно$ 6.67 месечно

Во моментов, добијте 49% ПОПУСТ + 3 БЕСПЛАТНИ месеци

Посетете го ExpressVPN сега – или оди и проверете го мојот преглед на ExpressVPN

4. Сајбер-дух

cyberghost vpn
 • Надвор од сојузот 3,5 и 9 очи
 • AES 256-битна шифрирање, со три безбедносни протоколи за избор
 • Вклучена е заштита од истекување на DNS и IP
 • Мрежата вклучува над 6900 сервери
 • Компатибилен на скоро сите уреди и оперативни системи
 • Веб-страница: https://cyberghostvpn.com

Старо куче, нови трикови

CyberGhost постои од 2011 година, но само неодамна главите се свртеа кон него. Зошто прашуваш? Затоа што ги загледа Норд и ExpressVPN надолу, одговарајќи на нивниот квалитет, но ги исфрла надвор од паркот по достапност.

Исто така, има малку став за тоа како функционира. CyberGhost конкретно ја избра Романија како домашен терен затоа што е надвор од сојузите за надзор, и затоа, VPN-от не е обврзан - воопшто - да евидентира ништо.

Единствените податоци што ги складира CyberGhost се вашата адреса на е-пошта, поставките за колачиња и вашите информации за плаќање. Ништо друго не чуваат. Не вашата IP адреса, користењето податоци или врските.

Па, како тоа, тогаш, дали е само трето на оваа листа? Бидејќи колку и да е одличен CyberGhost, тој нема независна ревизија или акредитација надвор од себе. Иако, ако е некаква удобност, VPN вети дека ќе го ослободи извештаи за транспарентност на секои три месеци.

Различни корисни карактеристики

CyberGhost има мноштво интересни карактеристики - некои стандардни, некои извонредни. 

Користи AES 256-битна шифрирање, а корисниците можат да се префрлаат помеѓу три протоколи во зависност од нивните потреби: OpenVPN, IKve2 или Wireguard. Вклучува заштита од истекување на DNS и IP, тунелирање со поделени тунели и засилена безбедност со прекинувач за убивање.

Има широка серверска мрежа, вклучувајќи 113 локации на сервери во 91 земја, со вкупно близу 7000 сервери. Достапен е тим за поддршка во живо 24/7 и можете да го користите CyberGhost на најмногу 7 уреди истовремено, на сите главни уреди. Да не зборуваме дека добивате неограничен пропусен опсег.

Одлично надвор од безбедноста

Вреди да се напомене дека CyberGhost е омилен кога станува збор за анонимност во забавата, со акцент на игри и стриминг.

CyberGhost тврди дека е еден од најбрзите VPN на пазарот, но уште поважно, неговите сервери се оптимизирани за големи брзини на преземање, непречено проследување и игри без задоцнување.

Има посветени сервери за стриминг и торентирање и е компатибилен со конзолите за игри Playstation, Nintendo и Xbox.

гејмерски vpn

Добрите

 • Поевтино на долг рок во споредба со неговата конкуренција
 • Со седиште во Романија, надвор од законите за надзор
 • Широка серверска мрежа за поголема пристапност
 • Објавува квартални извештаи за транспарентност 
 • Компатибилен со речиси сите уреди, вклучувајќи ги и конзолите за игри

Конс

 • CyberGhost не е независна ревизија и нема надворешна акредитација.

Цени

Месечно1 Година2 Години
$ 12.99 месечно$ 4.29 месечно$ 2.23 месечно

Во моментов, добијте 83% ПОПУСТ + Добијте 3 месеци БЕСПЛАТНО!

Посетете го CyberGhost сега – или проверете го мојот CyberGhost преглед

5. Приватен интернет пристап

приватен интернет пристап
 • Исклучително прифатлива со 3-годишна обврска
 • Отворен извор за поголема корисничка контрола
 • Докажана евиденција за „не сеча“
 • Вградена апликација за антивирус, анти-малициозен софтвер и блокирање реклами
 • До 10 истовремени врски
 • Веб-страница: https://privateinternetaccess.com

Вистинска VPN без дневници?

Многу луѓе веруваат дека Приватен пристап до Интернет (или скратено PIA) е единствениот вистински безлог VPN наоколу бидејќи, за разлика од другите, тој воопшто не собира ништо. VPN дури оди дотаму што може да се пофали дека неговите тврдења за ненабљудување на корисниците или снимање активност се одржале на суд повеќе пати.

Можеби се прашувате зошто тоа не е моја врвна препорака, тогаш. Па, политиката за приватност на PIA јасно наведува дека ги собира вашето име и адреса на е-пошта за потврда на сметката, кореспонденција на клиентите и податоци за плаќање. Сето тоа се проверува, нели? Секако. Но, исто така стои дека тоа, а јас цитирам,  "Може да собира државни и поштенски код за да обезбеди усогласеност со нашите законски даночни обврски и за откривање измами“.

PIA е VPN што не складира ниту еден од вашите податоци. Веднаш штом ќе се одјавите, го брише шкрилецот. Но, тоа не е способно да ве држи тотално анонимен. Не би можел да го користиш ако беше.

Погледнете, PIA е одличен VPN. Постои 10-непарно години, има лојална база на клиенти од 15 милиони+ корисници и постојано ја докажува својата безбедност. Но, како што споменав, ниту еден VPN не е 100% без логови. ПИА е, можеби, колку што е блиску.

VPN на заедницата

Десно од палката, Приватен пристап до Интернет — или PIA накратко - се издвојува затоа што е 100% со отворен код. Ова значи дека можете да ја менувате VPN-то и безбедноста што може да ви ја понуди, по потреба. Единствениот недостаток овде е тоа што ќе ви треба техничко искуство за да го искористите максимумот од тоа, но каде што има волја, постои начин. 

Ако се чувствувате подготвени за предизвикот, можете - буквално - да имате целосна контрола врз вашата безбедност.

Оптимизирана безбедност

Со PIA, можете да изберете помеѓу 128-битна и 256-битна шифрирање. И двете се одлични, иако мора да се каже дека првото го истиснува второто, што го засени речиси на секој начин. Сепак, убаво е што добиваш збор.

За оние кои се запознаени, PIA нуди и неколку прокси-сервери. Претпоставувајќи дека не ви пречи да го трошите времето за да си подготвите, ова е одличен (ако не и невообичаен) начин да ја удвоите вашата безбедност.

Што се однесува до неговите протоколи, WireGuard, OpenVPN и IPsec на iOS се достапни преку PIA, што го прави веројатно најприспособливиот VPN од сите нив.

Одлично надвор од безбедноста

ПИА става голем акцент на не-логовите и безбедноста, па како се држи надвор од тоа? Исклучително добро, всушност. Тоа е многу потценет VPN што не можам а да не почувствувам дека ја препродава својата безбедност и недоволно ги продава своите оригинални карактеристики.

Да, има прекинувач за убивање, разделување тунел и строга политика за без логови, но дали знаете што друго ви дава? ваша посветена IP адреса. Ова значи дека можете да останете анонимни без ризик од пренатрупани сервери и поконзистентно искуство на прелистување. Фантастично е!

Вклучува и блокатор на реклами и малициозен софтвер и може да се поврзе со до 10 истовремени уреди - повеќе од повеќето.

Конечно, вреди да се спомене дека се вели дека PIA ја има најголемата серверска мрежа во светот, а некои извештаи наведуваат дека има повеќе од 30,000 сервери низ целиот свет. ПИА не го открива точниот број, но доволно извори го поткрепуваат ова тврдење за да верувам во тоа.

Карактеристики на ПИА

Добрите

 • 3-годишната посветеност е поевтина од скоро сите други VPN
 • Добивате сопствена посветена IP адреса
 • Користете PIA за да поставите прокси-сервер доколку е потребно
 • Високо приспособлива безбедност - тоа е VPN со отворен код
 • Избор во 128-битна или 256-битна шифрирање

Конс

 • Нејзината политика без дневници е донекаде претерана. ПИА спаѓа во јурисдикција на САД.

Цени

Месечно1 година3 Години
$ 11.99 месечно$ 3.33 месечно$ 2.19 месечно

Во моментов, добијте 83% ПОПУСТ + Добијте 3 месеци БЕСПЛАТНО!

Посетете го Приватен пристап до Интернет сега или проверете го мојот Преглед на PIA VPN овде.

Најлошите VPN (кои треба да ги избегнувате)

Има многу VPN провајдери таму, и може да биде тешко да се знае на кои да им се верува. За жал, има и многу лоши провајдери на VPN кои нудат услуги за подеднакво ниво, па дури и се вклучуваат во матни практики како што се евидентирање на кориснички податоци или нивно продавање на трети страни.

Ако барате реномиран провајдер на VPN, важно е да го направите вашето истражување и да бидете сигурни дека избирате сигурна услуга. За да ви помогнам, составив листа на најлошите VPN провајдери во 2023 година. Ова се компаниите кои треба да ги избегнувате по секоја цена:

1. Hola VPN

здраво впн

Здраво ВПН не е меѓу најпопуларните VPN што не чува дневници на оваа листа. И има некои причини за тоа. Најпрво, бесплатната верзија на VPN всушност не е VPN. Тоа е peer-to-peer услуга која го насочува сообраќајот помеѓу своите корисници, а не серверите. Слушате ли како аларм се огласуваат во вашата глава во моментов? Ти би требало! Тоа е небезбедна услуга. Бидејќи кој било од тие врсници може да биде компромитиран и можеби ќе може да пристапи до вашите податоци.

Во свет каде што повеќето луѓе дури и не сакаат нивните податоци да се наоѓаат на веб-сервер, кој би сакал нивните податоци да се проследуваат низ повеќе корисници на „peer-to-peer“.

Сега, иако никогаш не би препорачал да ја користите бесплатната услуга на Hola VPN поради која било причина, не би било фер ако не зборувам за нивната врвна VPN услуга. Нивната премиум услуга е всушност VPN. Тоа не е услуга peer-to-peer како бесплатната верзија.

Иако нивната премиум услуга е всушност услуга VPN, јас не би препорачал да одите по неа поради многу причини. Ако купувате претплата за VPN од причини за приватност, тогаш не треба ни да размислувате за Hola. Ако ја погледнете нивната политика за приватност, ќе видите дека собираат многу кориснички податоци.

Ова ја исфрла приватноста базирана на VPN низ прозорецот. Ако сакате VPN од причини за приватност, има многу други провајдери кои имаат политика за нулта дневник. Некои дури и не бараат да се пријавите. Ако сакате да имате приватност, држете се настрана од Hola VPN.

Едно нешто што треба да се запамети за премиум верзијата на услугата е дека наликува на вистинска VPN услуга бидејќи има подобра шифрирање од бесплатната верзија, НО сепак се потпира на својата мрежа „peer-to-peer“ управувана од заедницата. Значи, сè уште не е исто како VPN.

Други VPN услуги како што е Nord имаат свои сервери. Hola ви овозможува да ја користите својата мрежа на врсници во заедницата без да придонесувате ништо. Не е исто како „вистинска“ VPN услуга. Само нешто што треба да се има на ум.

И ако мислите дека премиум услугата на Hola може да биде добра за гледање телевизиски емисии и филмови блокирани во регионот, размислете уште еднаш... Иако нивната услуга може со сигурност да ги одблокира веб-локациите и содржините блокирани во регионот, повеќето од нивните сервери се многу побавни од нивните конкуренти.

Значи, иако можеби ќе можете да одблокирате веб-локација, не би било забавно да се гледа поради тоа тампонирање. Има и други VPN услуги кои имаат речиси нула задоцнување, што значи дека нивните сервери се толку брзи што нема да ја забележите разликата во брзината кога ќе се поврзете со нив.

Ако барав VPN услуга, Не би ја допрел бесплатната услуга на Hola VPN со столб од десет метри. Тој е преполн со проблеми со приватноста и не е ни вистинска VPN услуга. Од друга страна, ако размислувате да ја купите премиум услугата, што е малку надградба, би препорачал прво да проверите некои од подобрите конкуренти на Hola. Не само што ќе најдете подобри цени туку и подобра и посигурна севкупна услуга.

2. Скриј го мојот задник

hidemyass vpn

HideMyAss порано беше една од најпопуларните VPN услуги. Тие порано спонзорираа некои навистина големи создавачи на содржини и беа сакани од интернетот. Но сега, не толку многу. Не слушате толку многу пофалби за нив како порано.

Нивниот пад од благодатта може да биде затоа што тие имале некои лоша историја кога станува збор за приватноста. Тие имаат историја на споделување кориснички податоци со владата, ова не е проблем со некои други даватели на VPN бидејќи тие воопшто не најавуваат никакви податоци за вас.

Ако се грижите за вашата приватност и затоа сте на пазарот за VPN, Hide My Ass веројатно не е за вас. Тие исто така се наоѓаат во ОК. Верувај ми, не сакате вашиот давател на услуги VPN да биде во ОК ако ја цените приватноста. Обединетото Кралство е една од многуте земји кои собираат податоци за масовниот надзор и ќе ги сподели со други земји доколку се праша за…

Ако не се грижите многу за приватноста и само сакате да проследувате содржини блокирани во регионот, има добри вести. Се чини дека Hide My Ass може да го заобиколи заклучувањето на регионот за некои сајтови одредено време. Работи понекогаш, но не и други пати без некоја очигледна причина. Ако барате VPN за стриминг, овој можеби не е најдобар.

Друга причина зошто Hide My Ass можеби не е најдобрата опција за стриминг е тоа што нивната брзината на серверот не е најбрза. Нивните сервери се брзи, но ако само малку погледнете наоколу, ќе најдете VPN услуги кои се многу побрзи.

Има неколку добри работи за „Скриј го мојот задник“. Една од нив е тоа што имаат апликации за речиси сите уреди, вклучително Linux, Android, iOS, Windows, macOS, итн. И можете да инсталирате и користите Hide My Ass на најмногу 5 уреди истовремено. Друга добра работа за оваа услуга е тоа што тие имаат повеќе од 1,100 сервери распространети низ целиот свет.

Иако има некои работи што ми се допаѓаат кај Hide My Ass, има многу работи што не ги сакам. Ако барате VPN за загриженост за приватноста, побарајте некаде на друго место. Тие имаат лоша историја кога станува збор за приватноста.

Нивната услуга исто така не е најбрза во индустријата. Не само што ќе се соочите со задоцнување при преносот, туку можеби нема да можете ни да ги одблокирате регионалните содржини што не се достапни во вашата земја.

Зошто е важно да не се најавите

Сакате најдобар VPN без дневници од една едноставна причина: вашата онлајн активност може да се следи до вас. Тоа оди подалеку од твитови за жалење од години пред да се вратат да ве прогонуваат, и ако мислите дека ова не е толку голема работа затоа што не сте сајбер криминалец, не може да згрешите повеќе.

Размислете за тоа. Ако другите можат да пристапат до вашите податоци, тие можат да ги дистрибуираат - без ваше знаење. Нема приоритетни ВПН-и од дневници бидејќи:

 • Вашата активност не може да се следи, следи или продава, така што огласувачите и спам не може да ве таргетираат
 • Ако вашите информации не се зачувани, тие не можат да бидат хакирани или киднапирани. Ова спречува измама, други сајбер криминали и протекување податоци.
 • Она што го правите на интернет не може да се користи против вас. Поголемиот дел од луѓето не се залагаат за „властите не можат да ве сметаат за одговорни за вашето онлајн однесување“, но дали сте помислиле дека сајбер-криминалците не можат да ве уценуваат или да ве доведат?
 • Без евиденција значи дека вашиот идентитет не може да се открие, спречувајќи вознемирување.

Вашите информации се прикачени на вашиот идентитет, па ако оставите траги на интернет - и падне во погрешни раце - може да бидете сериозно погодени. ВПН без дневници може да се сумираат во една реченица: тие ве чуваат безбедни, и на и офлајн.

Алијансите за надзор не се нужно лоши

Да, VPN-овите без дневници ја спречуваат владата да ве шпионира, но денес тоа е најмалку ваша грижа. Како што изгледа мрачно, има добра причина зошто не гледаат. Владите, особено сојузите со 5 очи, 9 очи и 14 очи, го следат нашето онлајн однесување за да ги спречат и истражат социјалните закани, сајбер или на друг начин.

Иако е утешно да се знае дека надзорот има одредена цел, имам два проблеми со него. Прво, ако Големиот брат може да те види тебе, може и сите други.

Второ, има безброј извештаи за Алијансата 5 очи што го злоупотребува она што требаше да биде добра работа. Пример е извештајот на Гардијан од 2013 година, кој опишува како Обединетото Кралство направи договор со САД, така што НСА би можела да ги шпионира Британците и да ги соберат нивните доверливи информации. Тоа е една приказна од многуте.

Овие сојузи треба да ве загрижуваат бидејќи го надминаа она што е во најдобар интерес на сите. Тие do заштити нè, па не треба да фрламе премногу омраза на нивниот пат. Но, и нас не експлоатираат, грубо кршејќи ги нашите права за приватност.

Некои работи треба да се евидентираат

Сето ова, рече, нема вистинско бегство од надзорот. VPN мора да чуваат некои записи за вас, па затоа е важно да разберете што е во ред, а што не.

Општо земено, VPN-овите „без дневници“ ќе ги регистрираат податоците на вашата сметка затоа што не можете да се најавите или да ги користите нивните апликации ако воопшто не постоите на нивна страна. Некои можеби се најавуваат кога ја користите нивната апликација, генерално за да ги одржуваат ограничувањата за поврзување. Ако е така, побарајте VPN што ги бришат вашите врски кога ќе се одјавите (ExpressVPN и Surfshark, кои користат сервери само за RAM).

Не е невообичаено VPN-овите да водат евиденција за вашите комуникации со нив, само во случај да имате проблеми со вашата сметка или е неопходно да се решат проблеми.

Црвените знамиња вклучуваат:

 • Пријавување на IP-адреси (Целата поента на VPN е да го маскира ова. Ако тие водат евиденција за ова, тоа е сомнително)
 • Храбри тврдења без придружни докази. Ако VPN наведе дека е ревидиран, но нема да каже од кој или да ги објави резултатите од ревизијата, може да биде дека тие ја извртуваат вистината.
 • Не сосема нула логови. Некои VPN се преправаат дека се нула лог VPN, но не се. PrivateVPN е ѕвезден пример за ова. Во него се наведува дека не ги собира вашите информации надвор од она што е неопходно за одржување на вашата сметка, но бидејќи е со седиште во Шведска, постои клаузула во нивната политика за приватност која објаснува како тие можат и ќе ги складираат или споделуваат вашите информации кога законот бара тоа.

Други VPN што ги запишуваат вашите информации вклучуваат:

 • PureVPN - објавен детална активност на корисникот да му помогне на ФБИ во 2017 година и покрај тврдењето дека нема политика за логови.
 • BoleHVPN - Ќе ги вклучи дневниците за податоци за да следи сомнителна активност или клиенти. VPN е транспарентен во врска со тоа, но тоа е во спротивност со тврдењето на нивната почетна страница дека „нема евиденција на корисничките активности“.

Најдобро е да го истражите VPN-то што го размислувате пред да се регистрирате за него. Не сите од нив се толку безбедни како што се измислени дека се, и ако го изберете погрешниот, на прво место ќе ја поразите целта да имате VPN.

Какво шифрирање треба да користи VPN?

Не постои целосен одговор на ова, бидејќи постојат различни валидни методи за шифрирање таму. Тоа, рече, AES 256-битна шифрирање е она што владата го користи за шифрирање на своите податоци. Добар е колку што е, па ако е можно, одете по VPN што го нуди.

Што се однесува до протоколите, ниту еден не е совршен, но некои се подобри од другите. Избегнувајте PTTP ако можете. Тоа е најмалку безбеден досега. Што се однесува до најдобрите, OpenVPN и IKEv2 се веројатно најдобри и за безбедност и за брзина.

Како да ја пронајдете ВИСТИНСКАТА политика за евиденција на податоци на VPN

Општо земено, VPN ќе ги насликаат своите нулти дневници во најдобро светло на нивните продажни страници, но нивните фини букви ќе раскажат поинаква приказна. Има едноставен трик за да дознаете каде навистина стојат: прочитајте ја нивната политика за приватност.

PrivateVPN е добар пример за ова. Во нејзината копија пишува дека никогаш не евидентира ништо, но неговото одрекување ни кажува дека може да евидентира некои работи, понекогаш, ако владата го побара тоа. Некој што не ги прочитал ситните букви можеби нема да сфати дека може (и го прави) да ве следи под шведска јурисдикција.

Зошто VPN лажат за евиденција на VPN?

Прво, мора да се каже дека не лажат сите, повеќето од нив едноставно претеруваат. Но, други навистина знаат колку се водонепропустливи нивните политики за нулта логови. Искрено, не можам да зборувам за нив, но мојата теорија е дека тие лажат од истата причина што би ја направила секоја друга корпорација: пари.

На ист начин како што сите провајдери тврдат дека нивниот VPN е најбрз, сите VPN ќе тврдат дека се најбезбедни. За повеќето луѓе, без логови = безбедни, а небезбедните VPN едноставно не се продаваат - барем не толку добро.

Кои се најдобрите бесплатни VPN без дневници?

Има неколку бесплатни VPN без дневници кои се навистина добри. Еве неколку од најдобрите анонимни VPN:

 • Протон VPN бесплатно: Proton VPN е добро почитуван VPN провајдер кој нуди бесплатен план со неограничени податоци и пропусен опсег. Бесплатниот план нема толку многу функции како платените планови, но нуди строга политика без дневници и сервери со голема брзина.
 • Windscrib Free: Windscrib е уште еден популарен VPN провајдер кој нуди бесплатен план со 10 GB податоци месечно. Бесплатниот план вклучува и пристап до ограничен број сервери, но нуди прекинувач за убивање и блокатор на реклами.
 • TunnelBear Free: TunnelBear е корисник-пријателски провајдер VPN кој нуди бесплатен план со 500MB податоци месечно. Таа е една од најдобрите VPN услуги што не води дневници. Бесплатниот план вклучува пристап до ограничен број сервери, но нуди прекинувач за убивање и заштита од истекување.

Резиме: Најдобра VPN без најава во 2023 година

ВПП без логирање не е црно-бело како што ќе ве натераат да верувате провајдерите на VPN. Надзорот има лош рап од очигледни причини, но не можеме да негираме дека е неопходно. Без разлика дали се работи за запирање на криминални активности или за компаниите да можат да управуваат со нашите сметки со нив, мора да изгубите некои информации, дури и на VPN.

Како што рече, од суштинско значење е да се разгледа како VPN-овите ги спроведуваат своите политики за нулта дневници. Опфатив пет со кои нема да погрешите, но ако сакате да го намалите уште повеќе, еве 3 VPN што нема да ве фрлат под автобус:

 • Водонепропустлива и транспарентна политика за приватност: NordVPN

Го препорачувам NordVPN како најдобар за приватност. Нејзината политика е јасна и се одржува кога беше ставена на тест.

 • Независна ревидирана политика без дневници: Surfshark

Deloitte, една од големите четири ревизорски фирми, увери дека политиката на Surfshark за не-логови е усогласена.

 • Напредна безбедност со првокласни карактеристики: ExpressVPN

Ако сакате да останете на врвот на сајбер безбедноста, го препорачувам ExpressVPN. Нејзините напори во истражување и развој во комбинација со неговата ефикасност и квалитет го одржуваат на место како лидер во индустријата.

 • Достапни и надвор од сојузите за надзор: CyberGhost

Ако барате VPN што го бележи минималниот минимум, го препорачувам CyberGhost. Спаѓа надвор од сите состојби на надзор и ќе ви заштеди пари.

категории VPN
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...