WordPress наспроти Wix (споредба од 2024 година)

in Градежни веб-страници

Нашата содржина е поддржана од читателите. Ако кликнете на нашите врски, може да заработиме провизија. Како прегледуваме.

Ако сте размислувале да креирате веб-локација за лична или деловна употреба и сте ги стесниле вашите опции на WordPress и Wix, оваа статија е за вас. Ова WordPress споредба со Wix ќе ве запознае со клучните разлики помеѓу двата гиганти и ќе ви помогне да го направите вистинскиот избор (не, WordPress не е совршен за секого).

Главни преземања:

Wix е посоодветен за помали, информативни веб-локации и услуги засновани на резервации, хотели, ресторани и услуги базирани на настани и има апликации фокусирани на бизнис за овие индустрии. Малите продавници за е-трговија исто така можат да работат на Wix.

За скалирање и сложени карактеристики, WordPress е подобра опција за создавање моќни страници како што се блогирање, директориуми и повеќејазични сајтови.

Wix е подобар за комплетни почетници бидејќи нуди алатки за влечење и спуштање и посветена поддршка, што заштедува време и главоболки на долг рок. Wix нуди бесплатен пробен период.

wordpress

WordPress Подобро е…

Ако сте умешни во кодирање и бараат платформа која нуди високо флексибилност и функционалност, WordPress е оној за вас. Таа е насочена кон оние кои се повеќе технолошки такт и удобно со кодирање. Иако трошоците може да варираат, очекувајте почетна цена од околу 100 долари (хостинг + теми + приклучоци), проследено со месечни трошоци. Ако оваа платформа одговара на вашите потреби за изградба на веб-страница, даде WordPress проба!

Wix

Wix е подобар…

Ако ви недостасува техничка експертиза во развојот на веб-страници и претпочитаат a Платформа за влечење и спуштање без мака која не бара кодирање, Wix е вистинскиот избор за вас. Посебно е погодна ако не сте познавачи на технологијата и сакате да користите готови шаблони. Платените планови се достапни со почеток од 16 $/месечно. Пробајте ја алатката за градење веб-страници на Wix ако овие карактеристики резонираат со вас.

WordPress* владее врховен во светот на изградбата на сајтови веќе многу години, но производителите на веб-страници со целосна услуга како Wix ги направија работите во оваа арена доста интересни во последно време. Самопретприемачите и сопствениците на мали бизниси со скромни или никакви технички вештини избираат целосно хостирани платформи за градење веб-страници како Wix за да заштедат и време и пари.

* Самодомаќин WordPress.орг, не WordPress. Ком.

Клучни карактеристики

TL; ДР: Главната разлика помеѓу WordPress и Wix е лесен за користење. WordPress е CMS со отворен код, додека Wix е градител на веб-страници со градење веб-страници сè-во-едно, влечење и пушти, веб-хостинг, маркетинг и име на домен.

функцијаWordPressWix
Бесплатен веб хостингНе (само-хостирана платформа, што значи дека треба да најдете соодветен добавувач на хостинг и да планирате за вашиот WordPress веб-страница)Да (бесплатен веб-хостинг вклучен во сите планови на Wix)
Бесплатен сопствен доменНе (мора да купите име на домен на друго место)Да (со избрани годишни премиум претплати и само за една година)
Голема колекција за дизајн на веб-странициДа (8.8k+ бесплатни теми)Да (500+ шаблони направени од дизајнер)
Лесен за употреба уредувач на веб-странициДа (WordPress уредник)Да (Уредник Wix)
Вградени карактеристики на оптимизацијаДа (оптимално за оптимизација надвор од кутијата – .htaccess, роботи. tx, пренасочувања, структура на URL, таксономии, карти на сајтови + повеќе)Да (Уредувач на Robots.txt, масовни пренасочувања 301, оптимизација на слики, паметно кеширање, сопствени мета-ознаки, Google Конзола за пребарување и Google Моја бизнис интеграција)
Вграден е-мејл маркетингНе (но има многу бесплатни и платени WordPress додатоци за е-пошта маркетинг)Да (преинсталираната верзија е бесплатна, но ограничена; повеќе функции во премиум плановите на Wix Ascend)
Апликации и додатоциДа (59k+ бесплатни приклучоци)Да (250+ бесплатни и платени апликации)
Интегрирана аналитика на веб-страницаНе (но има многу WordPress приклучоци за аналитика)Да (вклучено во избраните премиум пакети на Wix)
Мобилни апликацииДа (достапно за уреди со Android и iOS; поддршка WordPress работи на сајтови WordPress 4.0 или повисоко)Да (Апликација за сопственик на Wix и Spaces од Wix)
ЦенаБесплатно (но ќе ви треба WordPress хостинг, приклучоци и тема)Бесплатни и платени планови од 16 УСД/месечно
Официјална веб-страницаwww.wordpress. Организацииwix.com

И покрај тоа што WordPress е попопуларна платформа, Wix го нуди целиот пакет: бесплатен веб-хостинг, широк спектар на професионално дизајнирани и мобилни шаблони за веб-локации, уредувач на страници со влечење и спуштање погодни за почетници, голем број корисни вградени функции за оптимизација, многу бесплатни и платени апликации за оптимална функционалност на страницата, и сигурна грижа за клиентите.

Клучни WordPress Карактеристики

WordPress е систем за управување со содржина (CMS) кој заведува милиони корисници со своите:

 • Огромна библиотека со теми;
 • Импресивен директориум за додатоци;
 • Одлични додатоци за оптимизација; и
 • Неспоредливи способности за блогирање.

Ајде внимателно да ја разгледаме секоја од овие карактеристики.

WordPress Тематска библиотека

wordpress тематска библиотека

WordPress се гордее со своето извонреден директориум за теми. WordPress корисниците можат да изберат над 8,000 бесплатни и уредливи теми групирани во 9 главни категории, Вклучувајќи ги и Блог, Е-трговија, образование, Забава, и портфолио.

WordPress ви помага да го пронајдете најдобра (и брзо вчитување) тема за вашиот личен или деловен сајт со примена на филтри за функции, исто така. Популарниот CMS може да прикажува само теми со обрасци на уредувачи на блокови, прилагодена позадина, истакнати слики, уредување на страницата за пополнување, поддршка за јазикот RTL, коментари со нишки, графички контроли за подножјето итн.

Филтер за библиотека за теми

на WordPress темите се само основи. WordPress им обезбедува на своите клиенти голема флексибилност и слобода на дизајнот. Сепак, само технолошките корисници можат целосно да ја искористат оваа флексибилност бидејќи ќе треба да додадат повеќе приклучоци и екстензии за да ја оживеат нивната специфична идеја за веб-локација.

Ако го имате потребното техничко знаење, можете и сами да развиете тема на веб-страница!

WordPress Директориум на приклучоци

wordpress библиотека за додатоци

WordPress веб-страниците не доаѓаат со многу интегрирани функции, но тоа не е ништо за грижа бидејќи можете преземете и инсталирајте приклучоци и екстензии за да ја прилагодите вашата страница. WordPress има илјадници бесплатни и платени приклучоци кои можат да ви помогнат да ја подобрите функционалноста на вашата страница и да го подобрите корисничкото искуство на лице место.

На пример, ако сакате да ги центрирате вашите напори за маркетинг на содржина околу билтените за е-пошта, можете да изберете еден од десетиците најдобро оценети додатоци за е-пошта маркетинг. Некои од нив ви дозволуваат да креирате сопствени формулари за претплата, да управувате со вашите списоци со контакти и да ја следите статистиката за маркетинг преку е-пошта преку контролните табли за извештаи во реално време.

Важно е да се има на ум тоа ќе треба да имаш некои технички вештини за инсталирање и ажурирање приклучоци и екстензии на вашиот WordPress . Можете да ги научите основите со помош на форуми на заедницата, упатства и веб-локации, но веројатно ќе биде потребно извесно време како крива на учење за WordPress е прилично стрмен.

WordPress Приклучоци за оптимизација

wordpress SEO додатоци

Оптимизацијата на пребарувачот (SEO) е суштинска компонента на успехот на секоја веб-страница. WordPress е ценет поради тоа што е оптимизиран директно надвор од кутијата, но ги има и во многу додатоци на трети страни што ќе ви помогне да ја зголемите вашата видливост во резултатите од органските пребарувачи.

За да го подигнете вашиот WordPress Игра за оптимизација, можете да изберете од десетици широко користени и најдобро оценети додатоци, вклучувајќи:

тинеј сео

Yoast SEO е крајната WordPress Приклучок за оптимизација. Има над 5 милиони активни инсталации и ѕвездени оценки.

Овој приклучок доаѓа со изобилство корисни функции, вклучително и напредно креирање мапа на сајтот XML, автоматизирани канонски URL-адреси и мета-ознаки, шаблони за наслов и мета опис за конзистентност и оптимално брендирање, целосна контрола врз трошките на сајтот и брзо време на вчитување на веб-локациите.

Yoast SEO е достапно и како а бесплатна верзија и како а премиум приклучок (второто отклучува помоќни функции).

WordPress Блогирање

wordpress Блогирањето

WordPress е најпознат по тоа што е број еден платформа за блогирање во светот. Во прилог на стотици бесплатни, оптимизирани и компатибилни со меѓупрелистувачи теми за блогови, WordPress исто така им овозможува на своите корисници да додаваат категории, ознаки и RSS (Really Simple Syndication - веб-фид за споделување и дистрибуција на содржина) на нивните блогови.

Откако ќе изберете тема, можете веднаш да скокнете во создавање содржина со WordPress Уредник. на WordPress Уредникот обезбедува неверојатно искуство по градењето бидејќи секој елемент на објавата има свој блок што можете да го уредувате, приспособите и да се движите без да го расипете неговото усогласување и целокупната организација на објавата.

Уште повеќе, како а WordPress сопственик на страницата, можете да ги зголемите вашите напори за блогирање со инсталирање приклучоци за прекрасни распореди на блог постови, галерии, коментари, филтри, формулари за контакт, анкети, поврзани содржини, автоматско објавување и закажување на социјалните медиуми и многу други корисни функции.

Ако сакате да се заработете го вашиот WordPress блог, CMS ви дозволува прикажување реклами од популарни рекламни и придружни мрежи како Google AdSense, Amazon, Booking.com, Ezoic и други со инсталирање на додаток за рекламирање.

Можете исто така да продавате е-книги, да нудите онлајн курсеви и членства и, се разбира, да продавате стока со употреба на WordPress Приклучок за WooCommerce.

Како што можете да видите, WordPress ви дава можност да го контролирате секој аспект од започнувајќи блог.

Клучни карактеристики на Wix

Wix е полн со корисни функции (кои ги опфатив детално во мојот преглед на Wix), но оние кои привлекуваат најголем дел од нејзините 200 милиони корисници се:

 • Голема библиотека со шаблони за веб-страници;
 • Wix ADI Builder;
 • Уредувач на страницата Wix;
 • Вградени алатки за оптимизација; и
 • Wix App Market.

Ајде да видиме зошто е тоа така.

Шаблони за веб-страници на Wix

wix шаблони

Како сопственик на веб-локација Wix, имате пристап до повеќе од 500 бесплатни, професионално дизајнирани и целосно приспособливи HTML5 шаблони за веб-локации.

Wix на своите клиенти им нуди веб дизајни погодни за различни видови бизниси и услуги, онлајн продавници, фотографи, графички и веб дизајнери, модни дизајнери, портфолија, биографии и биографии, училишта и универзитети, непрофитни организации и, се разбира, блогови .

За жал, Wix не ви дозволува да го менувате шаблонот на вашата страница што не е случај со WordPress (можете да го промените вашиот WordPress тема без губење на содржината или уништување на целата ваша веб-страница).

Сепак, можете да избегнете да направите лош избор со искористување на предностите на Wix бесплатен план или 14-дневен бесплатен пробен период за премиум планови. Две недели се повеќе од доволно време да ги истражите вашите опции и да го пронајдете совршениот образец.

Ако избравте шаблон што повеќе не ви се допаѓа, можете да креирате нова страница користејќи подобар шаблон и потоа да го префрлите вашиот премиум план на неа.

Имајте на ум дека ова решение не е беспрекорно бидејќи нема да можете да ги префрлите вашите премиум апликации, планот и функциите на Ascend, контактите, пораките во сандачето, Wix Store, Wix фактурите, маркетингот преку е-пошта и други важни функции.

Во случај да не можете да најдете веб-дизајн што одговара на вашиот специфичен концепт на страницата во главните категории на Wix, можете внесете клучен збор во лентата за пребарување и прелистајте ги резултатите или започнете од нула со избирање празен шаблон. Друга одлична опција е градител на Wix ADI. Зборувајќи за…

Wix ADI Builder

wix adi builder

на АДИ (Artificial Design Intelligence) е неизмерно корисна алатка за почетниците и секој друг што сака да оди во живо што е можно поскоро.

Како што веќе можевте да претпоставите, градител со вештачка интелигенција создава веб-локација за вас за само неколку минути користејќи ги информациите што ги давате. Пред да ја направи својата магија, Wix ADI ќе ви постави неколку едноставни прашања во врска со вашата идна страница:

 • Што ви треба на вашата нова веб-страница? (чет, форум, формулар за претплата, блог, настани, музика, видео, итн.)
 • Како се вика вашата онлајн продавница? (ако сте го избрале овој тип на веб-локација)
 • Дали сакате да ги увезете вашите слики и текст? (ако веќе имате веб присуство)

Откако ќе ги дадете потребните одговори, ќе треба да изберете едноставен фонт и комбинација на бои и дизајн на почетната страница. Градителот на ADI, исто така, ќе ви создаде голем број специфични страници, вклучително и За нас, Често поставувани прашања, и Запознајте го тимот. Можете да додадете онолку или колку што сакате.

Не грижете се - конечниот дизајн е целосно приспособлив за да не мора да се задоволувате со ниту еден елемент што не ви се допаѓа.

Уредувач на страницата Wix

уредник на страницата wix

на Уредник Wix е неструктуриран уредувач на страница со влечење и спуштање, што значи дека можете да додавате содржина и елементи за дизајн каде и да ви одговара. Ова значи можете да ја оживеете практично секоја идеја за веб-локација.

Со уредувачот на страницата Wix, можете:

 • Управувајте и додавајте домашни, блог, продавница и динамични страници;
 • Управувајте со вашето главно мени за навигација и додајте паѓачки подменија;
 • Додавање текст, слики, галерии, копчиња, кутии, списоци, музика, контакт форми, ленти за социјално вмрежување и други елементи;
 • Променете ги темите за боја и текст;
 • Изберете видео за позадина на страницата;
 • Креирајте и управувајте со вашите објави на блогот;
 • Прилагодете ја вашата галерија на производи и управувајте со вашите нарачки;
 • Додајте бесплатни и платени апликации од Wix Applications Market итн.

Една од моите апсолутни омилени карактеристики на уредувачот на страницата Wix е „Добијте идеи за текст“ опција. Wix може да генерира привлечни текстуални наслови и параграфи за вашата веб-страница.

Сè што треба да направите е да кликнете на делот за текст што сакате да го промените/пополните со квалитетна содржина, кликнете на копчето „Добијте идеи за текст“ и потоа изберете ја вашата деловна активност и тема.

Откако ќе ги разгледате предлозите на Wix, можете да примените еден директно на соодветниот текстуален елемент или да го копирате оној што најмногу ви се допаѓа и да го користите на друго место на вашата страница.

Конечно, уредникот Wix има ан функција за автоматско зачувување што заштедува време, гарантира дека нема да изгубите драгоцен напредок и помага процесот на градење на локацијата да се одвива непречено.

Алатки за оптимизација за Wix

wix SEO алатки

SEO (оптимизација на пребарувачот) е уште еден оддел каде што Wix не разочарува. Веб-страниците на Wix доаѓаат со моќна група алатки за оптимизација која вклучува:

 • Шаблони за оптимизација - Оваа алатка за оптимизација ви заштедува време со тоа што ви дозволува изградете систематска стратегија за оптимизација за целата ваша веб-страница. Ова значи дека можете да поставите обрасци за оптимизација за сите страници на вашата страница, производи на онлајн продавница, објави на блогови, категории на блогови, ознаки на блогови и страници за архиви на блогови. Алатката SEO Patterns ви овозможува да приспособете го начинот на кој пребарувачите и платформите на социјалните мрежи ги прикажуваат страниците на вашата страница со уредување на нивната ознака за наслов, мета опис, og наслов, og опис и og слика. Можете исто така да ги приспособите вашите поставки за споделување на Twitter, структурата на URL-то на страниците на вашите производи и објавите на блогот, ознаката за структурирани податоци и вашите дополнителни мета-ознаки.
 • Управувач со пренасочување на URL - Управникот за пренасочување на URL на Wix ви дозволува поставете 301 пренасочувања од вашите стари URL-адреси на вашите нови во случај да сте ја преместиле вашата веб-страница на оваа платформа. На овој начин ќе се погрижите вашите посетители да не се изгубат, врските се цврсти, а рангирањето на SERPs (страници со резултати од пребарувачот) на вашата страница ќе остане недопрено.
 • Уредник Robots.txt — Корисниците на Wix можат уредете ја датотеката robots.txt на нивната веб-локација да ги информираат пребарувачите кои од нивните веб-страници треба да ги ползат. Ова е напредна функција за оптимизација, што значи дека треба внимателно да ја користите.
 • Оптимизација на слика - За да го скратите времето на вчитување на вашата страница и на тој начин да создадете подобро корисничко искуство на лице место, Wix автоматски компресира големи слики. Интернет-креаторот на сајтови автоматски ги конвертира сликите во WebP формат бидејќи овој метод на компресија создава и помали и поубави слики.
 • Google Моја бизнис интеграција - Локалното оптимизација е клучен дел од успехот на оптимизација на секоја компанија. Wix им овозможува на своите корисници да тврдат и оптимизираат нивните бесплатни Google Опис на мојот бизнис директно преку нивната контролна табла Wix. Откако ќе го поставите вашиот профил на GMB, ќе можете да додавате онолку деловни детали колку што сакате, вклучувајќи ја веб-локацијата на вашата компанија, информациите за локацијата, часовите на работа, телефонскиот број, фотографиите, логото и прегледите на клиентите.

Wix App Market

пазар на апликации wix

на Wix App Market списоци повеќе од 250 моќни апликации развиен од Wix и од трети страни. Некои од овие апликации се 100% бесплатни, некои имаат бесплатен план, некои нудат х-ден бесплатен пробен период, додека други бараат од вас да поседувате премиум план за Wix за да можете да ги инсталирате.

Оваа разновидност е добра работа, се разбира, бидејќи ќе имате шанса да истражувате и тестирате некои алатки без да потрошите пара.

Некои од најдобрите апликации достапни во продавницата за апликации на Wix се:

 • Викс разговор (ви овозможува да ги ангажирате посетителите на вашата страница, да фаќате потенцијални клиенти и да склучувате зделки);
 • Напојување на социјалните медиуми (ви овозможува да проследувате содржина на социјалната мрежа во довод во живо за да го зголемите времето поминато на вашата страница);
 • Формуларник и плаќања (ви овозможува да креирате формулари за контакт, понуди и нарачки, како и да примате плаќања со PayPal или Stripe);
 • ВЕБ-СТАТ (ви овозможува да го анализирате сообраќајот на вашата веб-страница со тоа што ќе ви обезбедиме кориснички извештаи за вашите посетители, времето на нивната последна посета, нивната гео-локација, опремата што ја користеле, времето поминато на секоја страница итн.);
 • Анализа на посетители (ги следи посетителите, конверзиите, времетраењето на сесијата, сообраќајот на страницата, уредите, препораките и многу повеќе без користење колачиња); и
 • Weglot Преведи (ви помага да се најдете низ целиот свет со преведување на вашата веб-страница Wix на многу јазици и имплементација Googleнајдобрите повеќејазични практики за оптимизација).

🏆 А победникот е…

Викс! Иако популарниот производител на веб-страници има многу простор за подобрување (би било убаво да се видат понапредни опции за блогирање во блиска иднина), тој победи во овој круг благодарение на одличниот кориснички интерфејс, робусниот пакет за оптимизација и богатата продавница за апликации.

WordPress ја губи оваа битка главно затоа што бара техничко знаење за инсталирање и успешно ажурирање на приклучоците за зголемена функционалност на страницата.

Безбедност и приватност

Безбедносна карактеристикаWordPressWix
Безбеден веб хостингНе (мора да купите хостинг план на друго место)Да (бесплатен хостинг за сите планови)
SSL сертификатНе (мора да инсталирате приклучок за SSL сертификат или да купите хостинг план со SSL)Да (бесплатна SSL безбедност за сите планови)
Следење на безбедноста на веб-страницатаНе (мора да инсталирате безбедносен приклучок)Да (24/7)
Мапа на резервна копијаНе (треба сами да управувате со вашите резервни копии)Да (опција за рачна резервна копија + функција за историја на страницата)
Автентикација од 2 факториНе (мора да инсталирате приклучок)Да

WordPress Безбедност и приватност

Стотици професионални програмери ревизија WordPressОсновен софтвер на редовна основа за да се осигура дека е безбеден. Меѓутоа, како а WordPress сопственик на страницата, мора да преземете бројни чекори за да ја заштитите вашата веб-страница од малициозен софтвер и хакери.

Овие мерки вклучуваат одржување на вашиот WordPress ажурирани јадрото, темата и приклучоците; користење силни лозинки; купување на цврста WordPress хостинг план од реномирана веб-домаќин;

инсталирање резервен приклучок; воспоставување систем за ревизија и мониторинг; користење на заштитен ѕид на веб-апликации (WAF); активирање на двофакторна автентикација; и, се разбира, добивање на SSL сертификат.

Знам, знам, има многу безбедносни работи за кои треба да се грижите сами, што не е случај со Wix.

Безбедност и приватност на Wix

Wix вклучува брзи, стабилни и безбеден веб хостинг во сите свои планови бесплатно. Дополнително, сите веб-локации на Wix имаат HTTPS (безбеден протокол за пренос на текст) автоматски овозможено без дополнителни трошоци што е потврдено од страна на SSL сертификат. Ова осигурува дека вашите и податоците на вашите посетители се шифрирани и како резултат на тоа, побезбедни.

Оние од вас кои сакаат да постават онлајн продавница ќе ми биде драго да го научат тоа и Wix одржува редовна усогласеност со PCI-DSS (Стандарди за безбедност на податоците на индустријата за платежни картички). што е задолжително за прифаќање и обработка на платежни картички.

Wix, исто така, има тим од експерти за веб-безбедност кои ги следат неговите системи 24/7 за да обезбедат заштита на приватноста на корисниците и посетителите.

Друг одличен слој на безбедност што го обезбедува Wix е Функција за историја на страницата што ви овозможува да се вратите на постара верзија на страницата кога и да посакате. Плус, онлајн-креаторот на страницата ви овозможува да креирате рачна резервна копија на вашата веб-локација со тоа што ќе ја дуплирате преку контролната табла на Wix.

🏆 А победникот е…

Викс! Онлајн градител на сајтови има ги спроведе сите суштински безбедносни мерки така да не мораш. Ова ви ослободува многу време за да се фокусирате на дизајнирање на вашата страница и нејзино пополнување со врвна содржина. WordPress, од друга страна, ве остава со многу домашни задачи.

Планови и цени

План за цениWordPressWix
Бесплатна пробаНе (бидејќи WordPress е бесплатен за преземање, инсталирање и користење)Да (14 дена + гаранција за враќање на парите)
Слободен планДа (WordPress е бесплатен за преземање и инсталирање)Да (но функциите се ограничени и не можете да поврзете сопствен домен на вашата страница)
Планови за веб-странициНеДа (Поврзете домен, Комбо, Неограничено и ВИП)
Бизнис и е-трговија плановиНеДа (Business Basic, Business Unlimited и Business VIP)
Повеќе циклуси на наплатаНе (WordPress е бесплатен за преземање и инсталирање)Да (месечно, годишно и двегодишно)
Најниска месечна претплата/$ 16 / месец
Највисока месечна претплата/$ 45 / месец
Попусти и купониНе (WordPress е бесплатен за преземање и инсталирање)10% ПОПУСТ на кој било годишен премиум план за првите 12 месеци (овој попуст не важи за пакетите Connect Domain и Combo)

WordPress Планови за цени

WordPress е софтвер со отворен код што значи секој може да го преземе и инсталира бесплатно. Значи, како што можете да видите, нема WordPress планови за цени. Сепак, тоа не значи дека можете да поставите професионално и функционална страница без да потрошите ниту еден долар.

WordPress е само-домаќин CMS, што значи секој WordPress корисникот треба да купи хостинг пакет и сопствен домен. За среќа, има многу веб-домаќини кои нудат WordPress хостинг планови по пристапни цени. WordPress препорачува Bluehost која има 3 WordPress хостинг пакети: Basic, Plus и Choice Plus.

BluehostЦената на Основниот план на 's започнува во $ 2.95 / месец и вклучува бесплатно име на домен за една година, бесплатна SSL безбедност, автоматско WordPress инсталира и 24/7 поддршка за корисници. Ако сакате да изградите онлајн продавница, можете да имате корист од планот Choice Plus.

За толку малку $ 5.45 / месец, ќе добиете 40 GB SSD простор за складирање, бесплатно име на домен за цела година и автоматска резервна копија заедно со Bluehostстандардни и основни карактеристики.

Имајте на ум дека ова се промотивни цени, односно важат само за првиот термин. Bluehostсе движат редовните стапки од 10.99 долари месечно до 28.99 долари месечно.

Иако можете да одите во живо со основен хостинг план, уникатно име на домен и бесплатна тема за WP, веројатноста е дека ќе треба да купите неколку приклучоци за да ја направите вашата страница попријатна за корисниците и помазна. Ова, се разбира, значително ќе ги зголеми вашите трошоци за поставување и одржување.

Планови за цени на Wix

Настрана од а ограничен бесплатен план и 14-дневен бесплатен пробен период со гаранција за враќање на парите, нуди и Wix 7 премиум пакети. Четири од нив се планови за веб-страници (Pro, Combo, Unlimited и VIP), додека другите 3 се изградени за бизниси и продавници за е-трговија (Business Basic, Business Unlimited и Business VIP).

Плановите за веб-локации на Wix се идеални за лична употреба, самопретприемачи и freelancerс. И компаниите можат да ги користат, но нема да можат да продаваат онлајн и да добиваат сигурни плаќања. Ако поставувањето онлајн продавница е задолжително за вас, ќе треба да купите еден од деловните планови на Wix и е-трговија на Wix.

Цените на Wix се движат од 16 долари/месечно до 45 долари/месечно со месечни претплати. Како што споменав погоре, сите планови на Wix доаѓаат со бесплатен веб-хостинг и безбедност на SSL. Сепак, не сите пакети вклучуваат бесплатен ваучер за домен за една година.

Пропланот, на пример, ви овозможува да поврзете уникатно име на домен на вашата страница на Wix, но ќе мора да го купите или од Wix или на друго место. Исто така, ќе мора да прифатите рекламирање Wix на вашата веб-страница.

Wix им овозможува на своите корисници да ја надградат својата страница на план за повисоки цени за да го поддржат нејзиниот раст со понапредни алатки и функции.

Сакате да дознаете повеќе за премиум плановите на Wix? Потоа проверете ја мојата статија за Цените на Wix во 2024 година.

🏆 А победникот е…

WordPress! WordPress го победи Викс во овој круг едноставно затоа што многу е поевтино да се постави и да се стартува a WordPress сајт. Има многу достапни и полни со карактеристики WordPress хостинг планови, како и илјадници бесплатни WP теми и приклучоци.

Пазарот на апликации Wix, од друга страна, нема многу бесплатни апликации од трети страни. Плус, Wix вклучува функции за е-трговија само во своите платени деловни пакети.

поддршка на корисниците на

Вид на поддршка за кориснициWordPressWix
Разговор во живоНеСамо на одредени локации
Email поддршкаНеДа
Телефон за поддршкаНеДа
Статии и ЧППДаДа

WordPress поддршка на корисниците на

Од WordPress е систем за управување со содржини со отворен код кој е технички бесплатен, тоа не нуди официјална поддршка за корисници.

wordpress подршка на купувачот

Почесто отколку не, WordPress корисниците наоѓаат одговори на вообичаени прашања во WordPress" детални статии и ЧПП, како и на Форуми во заедницата. Сепак, поправање на супер-специфични проблеми може да биде тешко бидејќи тие бараат стручна грижа за клиентите.

Поддршка за корисници на Wix

Wix многу се грижи за своите претплатници со вклучување 24 / 7 поддршка на корисниците во сите свои премиум планови (бесплатниот пакет ви дава право на неприоритетна грижа за клиентите).

поддршка за корисници на wix

Сопствениците на веб-страниците на Wix можат побарајте телефонска поддршка на повеќе јазици, вклучувајќи јапонски, италијански, шпански, германски и, се разбира, англиски. Последно, но не и најмалку важно, Wix има изобилство на длабински написи кои одговараат на вообичаени прашања поврзани со веб-страниците.

🏆 А победникот е…

Викс, без сомнение! Ако имате пристап до а доверлив тим за грижа за корисници е задолжително за вас, Wix е градител на веб-страници со кој треба да одите.

Да морате да поминете низ темите на форумот кога ви требаат конкретни информации што е можно поскоро е доста досадно, особено кога има повеќе предложени решенија.

Прашања и Одговори

Нашата пресуда ⭐

Знам дека многумина нема да се согласат со мене, но цврсто верувам дека Викс е посилниот конкурент овде. Изградбата на визуелно пријатна и функционална веб-локација со Wix е многу поудобно и полесно бидејќи нема да мора да барате планови за веб хостинг со бесплатен домен и SSL сертификат или да истражувате начини за управување со вашите резервни копии и безбедност.

Создадете неверојатна веб-страница лесно со Wix

Искусете го совршениот спој на едноставност и моќ со Wix. Без разлика дали сте почетник или искусен професионалец, Wix нуди интуитивна алатка за уредување со влечење и пушти, приспособливи карактеристики и силни можности за е-трговија. Преобразете ги вашите идеи во прекрасна веб-локација со Wix.

Wix се грижи за сите технички аспекти на вашата веб-страница за да можете да го насочите вашето време и труд во дизајнирање на страниците и создавање висококвалитетна содржина.

Како ги разгледуваме градители на веб-страници: нашата методологија

Кога ги разгледуваме градители на веб-страници, гледаме неколку клучни аспекти. Ја проценуваме интуитивноста на алатката, нејзиниот сет на функции, брзината на создавање веб-страница и други фактори. Примарно внимание е леснотијата на користење за поединци кои се нови за поставување веб-страници. Во нашето тестирање, нашата евалуација се заснова на овие критериуми:

 1. Прилагодување: Дали градителот ви дозволува да ги менувате дизајните на шаблоните или да вградите сопствено кодирање?
 2. Пријателство за корисниците: Дали навигацијата и алатките, како што е уредникот за влечење и пушти, се лесни за употреба?
 3. Вредност за пари: Дали има опција за бесплатен план или пробен период? Дали платените планови нудат карактеристики што ги оправдуваат трошоците?
 4. Безбедност: Како градителот ја штити вашата веб-страница и податоците за вас и вашите клиенти?
 5. Шаблони: Дали шаблоните се со висок квалитет, современи и разновидни?
 6. Поддршка: Дали е лесно достапна помошта, преку човечка интеракција, чет-ботови со вештачка интелигенција или информативни ресурси?

Дознај повеќе за нашето прегледајте ја методологијата овде.

Референци

Матијас Алгрен е извршен директор и основач на Website Rating, управувајќи со глобален тим уредници и писатели. Тој е магистер по информатички науки и менаџмент. Неговата кариера беше насочена кон оптимизација по раните искуства за развој на веб за време на универзитетот. Со повеќе од 15 години во SEO, дигитален маркетинг и веб-развивачи. Неговиот фокус ја вклучува и безбедноста на веб-страниците, потврдена со сертификат за сајбер безбедност. Оваа разновидна експертиза го поткрепува неговото лидерство во Website Rating.

„Тимот WSR“ е колективна група на стручни уредници и писатели специјализирани за технологија, безбедност на интернет, дигитален маркетинг и развој на веб. Страсни за дигиталното царство, тие произведуваат добро истражена, прониклива и достапна содржина. Нивната посветеност на точноста и јасноста прави Website Rating доверлив извор за да останете информирани во динамичниот дигитален свет.

Мохит е Управен уредник во Website Rating, каде што ја користи својата експертиза во дигиталните платформи и алтернативните работни начини на живот. Неговата работа првенствено се врти околу теми како што се градители на веб-страници, WordPress, и дигиталниот номадски начин на живот, обезбедувајќи им на читателите проникливи и практични насоки во овие области.

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Споделете на...