Како да користите Shopify и Wix за блогирање (Водич чекор-по-чекор)

Напишано од

Мислам дека ќе се согласите кога ќе кажам: Кога луѓето зборуваат за блогирање, име како на пр "WordPress" се појавува почесто отколку, да речеме, „Викс“ „Shopify“. И тоа е доминантно затоа што многу луѓе не знаат Wix и Shopify доаѓаат со брилијантни карактеристики за блогирање.

Така е, и двете платформи не се првенствено познати по своите Блогирањето способности. Но, и двете имаат моќна и лесна за употреба вградена функционалност за блогирање.

Како да го користите Wix за блогирање? Како да користите Shopify за блогирање?

Wix е најдобро познат како целосно развивач на веб-локации кој ви помага да започнете страница во рекордно време.

како да се користи wix за блогирање

Можете да ја креирајте различни веб-локации на Wix благодарение на алатките како што се уредникот Wix, Wix ADI, убавите теми и делата.

Момците во Wix започнува со бесплатен план со надеж дека ќе се прицврстите на платените планови со почеток во $ 16 / месец.

Ако го изберете бесплатниот план, започнувате со Под-домен подготвен за SSL на пример, matt123.wixsite.com/websiteration но секогаш можете да купите нов приспособен домен или да поврзете постоечки домен со вашата страница на Wix.

Shopify, од друга страна, е реномирана платформа за е-трговија.

како да се користи shopify за блогирање

Shopify има голем фокус на тоа да ви помогне да отворите моќна онлајн продавница пред да ви залади шолјата кафе. Платформата се испорачува со интуитивен производител на продавници со кој едноставно е задоволство да се работи.

Можете да прилагодите различни теми за е-трговија за да ја постигнете најдобрата верзија на вашата онлајн продавница.

Бесплатен пробен период ве започнува на Под-домен подготвен за SSL на пр https://websiterating.myshopify.com, но секогаш можете да ја достигнете премиум претплатата со планови што почнуваат од само $ 29 / месец.

Она што повеќето луѓе не го знаат е дека и двете платформи имаат прилично уредни функции за блогирање.

Тоа е точно; можете да ги користите вградените функции за блогирање Wix и Shopify за да водите блог што е конкурентен WordPress или блогови напојувани од Blogger во вашата ниша.

И во овој водич, јас ви го прикажувам точно како да користите Shopify и/или Wix за блогирање. Споделете ги вашите наоди и размислувања во делот за коментари на крајот за да придонесете во дискусијата.

Со тоа што е надвор од патот, ајде да се фатиме за работа.

Како да се користи Wix за блогирање

Да почнеме со Wix. Како да започнете блог на Wix?

Мојата претпоставка овде е дека сте почетник, па повелете Wix.com и хит на Започни копче за да се тркала топката.

Создавање нова веб-страница на Wix

На следната страница, можете или да изберете да се најавите или да се регистрирате. Во нашиот случај, удри го Регистрирај се линк како што е прикажано подолу.

wix страница за регистрација

На страницата за регистрација, пополнете го формуларот со вашата е-пошта и лозинка и кликнете на Регистрирај се копче како што е прикажано подолу.

wix формулар за регистрација

После тоа, Wix ќе побара да дознае повеќе за вашиот бизнис, но можете да го прескокнете овој дел како што е прикажано подолу.

Избрав да дадам повеќе детали затоа што, што е штетата? Колку повеќе информации можам да дадам во врска со мојот бизнис, толку подобро искуство Wix може да обезбеди.

wix-страница за добредојде што може да се прескокне

Откако ќе одговорите на две до три едноставни прашања, на крајот ќе слетате на следната страница.

изберете или Wix ADI или шаблон

Како што можете да видите на страницата погоре, можете или да изберете шаблон или да дозволите Wix ADI креирајте веб-страница за тебе. ADI е едноставно акроним за Интелигенција за вештачки дизајн.

на Алатката Wix ADI создава веб-страница автоматски врз основа на одговорите што ги давате на некои прашања. Изберете која рута работи за вас; ни треба само веб-страница во живо што ќе создаде блог, се сеќаваш?

За целите на ова упатство, отидов со шаблон затоа што ми се допаѓа практичен пристап. Со кликнување на Изберете Шаблон врската погоре води до Шаблони страница прикажана подолу.

страница со шаблони wix

На горната страница, можете да пристапите до многу шаблони во различни категории. Изберете оној кој одговара на вашите потреби со кликнување на Измени копче видено подолу.

избор на шаблон во wix

Изборот на шаблон ќе го стартува брилијантниот уредник Wix во ново јазиче како што нагласуваме подолу.

брилијантниот уредник на веб-страница wix

Прилагодете ја вашата веб-страница како што сакате, и откако ќе бидете задоволни со резултатите, притиснете го Објави копче на горната десна страна на уредникот.

Со тоа ќе се појави скокачки прозорец кој ви овозможува или 1) да добиете бесплатен домен Wix.com или 2) да го поврзете вашиот сопствен домен.

За овој пост, отидов со бесплатниот домен Wix.com.

После тоа, удри во Зачувајте и продолжете копче како што детализираме подолу.

wix изберете страница за домен

Следно, кликнете на Објави сега линк за објавување на вашата веб-страница или Признаена копче за да се вратите во уредувачот Wix како што нагласуваме на сликата од екранот подолу.

објави нова веб-страница на Wix

За целите на нашиот туторијал, избрав да ја објавам веб-страницата, која не води до следниот скокачки прозорец.

гледање нова веб-локација во wix

Беше брзо, нели? Кликнете на Погледнете ја страницата копче прикажано на сликата погоре за да ја видите вашата сосема нова веб-локација.

Вашето име на домен е нешто слично https://matt123.wixsite.com/websiterating.

Да знам дека е долг и грд, но функционира! Освен тоа, секогаш можете да додадете сопствено име на домен.

Подолу, погледнете ја локацијата на примерокот што ја создаваме без да допреме ниту една линија код.

нова веб-страница напојувана со wix

Не е лошо за околу 5 минути време. Запомнете дека можете да приспособите било кој Шаблон Wix додека не падне, па пуштете ја вашата фантазија дива.

Сепак, не сме тука да создаваме веб-страници на Wix. Сите сме тука за да дознаеме повеќе за функциите за блогирање на Wix.

Додавање блог на вашата веб-страница на Wix

Сега кога имаме веб-локација во живо, дозволете ни да додадеме блог за да можете да започнете да ги споделувате вашите размислувања, вести и ажурирања.

Во уредникот Wix (и дали е ова нешто убаво или што?), кликнете на Започнете со блогирање копче и потоа Додај сега како што е прикажано на сликата подолу.

додавање блог на веб-локацијата wix

Почекајте да заврши процесот и на скокачкиот прозорец што се појавува, кликнете на Започни копче како што нагласуваме подолу.

започнување со нов блог wix

Досега добро, сè беше лесно како пита. Имате проблеми? Ве молиме не двоумете се да ме контактирате во коментарите. Се движи напред брзо.

Уредникот Wix е прилично интуитивно животно. Со кликнување на Започни копчето ќе ве однесе до Менаџер на блогови слајд-во прикажано подолу.

wix блог менаџер

Користејќи го горенаведениот блог менаџер, можете да креирате нови објави, да управувате со постоечките објави и да додавате елементи на блогот.

Бидејќи ти е прв пат, погоди го Креирај објава копче за стартување на прекрасниот уредувач на објави прикажан подолу.

wix уредник на блог постови

Не дозволувајте едноставниот интерфејс да ве измами, горенаведениот уредувач на објави е натоварен со сите функции што ви се потребни за да ги надополните вашите објави.

На пример, за да додадете истакнати слики, категории и оптимизација, едноставно притиснете го Поставки за објавување врската на десната страна од уредникот на објавата прикажана погоре. Со тоа ќе се стартува менито со слајд-во прикажано на сликата подолу.

Користењето на блогот Wix е неверојатно лесно, не очекувам да наидете на какви било проблеми.

Секоја карактеристика што ви треба е отворена, нема да морате многу да копате за да блогирате како професионалец. Навистина, тоа го прави блогирањето доста пријатно ако можам и јас да го кажам тоа.

Забелешка: Откако ќе го додадете вашиот блог, не заборавајте да кликнете на Објави копче во уредникот Wix за да ги зачувате вашите промени. Во спротивно, вашиот блог ќе остане необјавен.

Најдобриот дел е што уредникот Wix автоматски ќе го додаде блогот во менито на вашата веб-страница.

Ако се вратиме на нашата веб-страница за примероци, дознаваме дека страницата на блогот е веќе во акција (дури и фрлија неколку примероци на објави за добра мерка). Погледнете ја сликата подолу.

Wix блог во живо

И тоа е тоа!

Така создавате блог на Wix. Дали ги изоставивме важните области за кои би сакале да дознаете повеќе? Ве молиме известете ме во коментарите и со задоволство ќе ја ажурирам објавата.

Запомнете дека можете да го приспособите вашиот блог за да го исполните вашето срце и да владеете со џунглата за блогирање. Сигурно се надеваме дека ќе се издигнете високо како орел на стероиди.

Над главата на Wix.com и започнете сега за да започнете со вашето блогирање.

Настрана Wix, ајде да научиме како да креираме блог користејќи Shopify.

Како да користите Shopify за блогирање

Shopify е одлична платформа за е-трговија (видете го мојот преглед на Shopify и дознајте зошто), но како се спротивставува на конкуренцијата како платформа за блогирање? Еве како можете лесно да креирате блог на Shopify.

Над главата на Shopify.com (Сè уште претпоставувам дека сте нов), и притиснете го Започнете бесплатен пробен период копче прикажано подолу.

почетната страница на официјалната веб-страница на shopify

Следно, внесете ја вашата адреса за е-пошта, лозинка и име на продавницата. Потоа удри го Направете ја вашата продавница копче како што нагласуваме во екранот подолу.

Формулар за регистрација на shopify

Про Совет: Стекнете навика да креирате силни лозинки. Дополнително, никогаш не користете го истото лозинка на различни сметки и редовно менувајте ја лозинката.

Откако ќе поминат вашите детали, Shopify ве пренасочува на воведната страница каде што, како Wix, тие бараат повеќе информации за вашиот бизнис. Еве како тоа изгледа.

shopify страница за добредојде

Кажете им колку што можете повеќе. Алтернативно, можете да ја прескокнете страницата за добредојде и да одите директно на бизнисот.

Како и обично, одвоив време да дадам колку што можев повеќе информации за ова упатство. На крајот од сето тоа, ќе ја добиете административната табла прикажана подолу.

Административна табла на shopify

Пред да направите нешто, најавете се во вашето поштенско сандаче и потврдете ја вашата е-пошта.

shopify е-пошта за потврда

Со кликнување на Завршете ја вашата регистрација копчето ве враќа на контролната табла за администратори на Shopify. На административната табла, можете да направите неколку работи. Можете (по нумериран редослед):

  1. Започнете да додавате нови производи во вашата продавница
  2. Приспособете тема
  3. Додадете сопствен домен

Накратко ќе ги разгледам првите две области, а потоа можеме да додадеме блог. Договор? Прекрасно 🙂

Додавање нов производ во вашата продавница на Shopify

Додавање нов производ на вашиот Продавница за продавници е работа на четвртоодделенци. Едноставно најавете се на вашата административна табла и кликнете на Додај производ копче како што е прикажано подолу.

додавање нов производ во продавницата shopify

На екранот на уредувачот на производот што следи, додајте ги деталите за вашиот производ (и можете да додадете многу!) и потоа притиснете го Зачувај копче како што е прикажано на сликата подолу.

shopify уредник на производи

Откако ќе го додадете вашиот производ (и можете да додадете онолку колку што сакате), кликнете на Почетна да се вратите на контролната табла на администраторот како што е прикажано подолу.

Приспособување на вашата тема Shopify

Shopify ви овозможува да го прилагодите изгледот и чувството на вашата онлајн продавница без да се потите. Како? Во вашата административна табла под табот Приспособи тема, притиснете го Прилагодете ја темата копче како што е прикажано подолу.

приспособете ја темата за shopify

Со кликнување на копчето погоре ве води до Страница со теми за Shopify, каде што можете да изберете од избор на бесплатни и врвни теми како што е прикажано подолу. За ова упатство отидов со бесплатни теми.

shopify тема библиотека

Кликнете на Истражете ги бесплатните теми копче за стартување на скокачкиот прозорец прикажан подолу.

shopify избор на тема

Кликнете на тема по ваш избор, а потоа притиснете го Додај во библиотеката со теми копче како што е прикажано на сликата подолу.

избор на тема во shopify

Откако ќе додадете тема во вашата библиотека, можете да ја стилизирате со кликнување на Персонализација врската како што детализираме во скриншот подолу.

како да прилагодите тема во библиотеката со теми на shopify

Кога ќе кликнете на Персонализација врска, Shopify ве пренасочува кон уредникот на веб-локацијата што е лесен за употреба прикажан подолу.

уредник на веб-страница на shopify

Овде, можете да ја прилагодите вашата онлајн продавница на Shopify додека не паднете. Ослободете го вашиот креативен гениј и создадете продавница од вашите соништа. Ако резултатите се задоволувачки, притиснете го Објави копче на горната десна страна на уредникот за да ги зачувате вашите промени.

Сега за додавање блог на вашиот блог Shopify.

Како да додадете блог во вашата продавница на Shopify

Во вашата административна табла на Shopify, одете до Онлајн продавница -> Објави на блогови и кликнете на Креирај објава на блог копче како што истакнуваме подолу.

креирање блог постови на shopify

Следно, додајте ја содржината на објавата на блогот во прекрасниот уредувач на објави како што се гледа на следната слика. Очигледно, не заборавајте да ја зачувате вашата објава.

shopify пост уредник

Горенаведениот уредник на објава доаѓа со сите ѕвона и свирки на уредник од светска класа. Добивате сè од истакнати слики, категории, оптимизација и така натаму.

А подолу, е како блог пост се појавува на Деби тема без многу прилагодување.

блог пост во shopify

Тоа беше лесно, нели? За жал, за разлика од Wix, мора да го додадете вашиот блог во сопственото мени за навигација. Како?

Во уредникот на Shopify, изберете го делот каде што се наоѓа вашето мени за навигација како што е прикажано на сликата подолу.

За овој туторијал, јас исто така работам со Едноставна тема, па моето мени е во страничната лента. Го избирам делот Странична лента, а потоа кликнувам на Мени за уредување врска на мени табот како што е прикажано подолу.

Со тоа се отвора навигација страница во нов таб. Следно, кликнете Додадете ставка од менито како што е прикажано подолу.

додавање нова ставка од менито во shopify

На скокачкиот прозорец што се појавува, додајте го името на вашиот блог, на пр. Matt's Blog, а потоа изберете го типот на врската од линк паѓачкото мени како што е прикажано подолу. Забелешка: Мора да изберете блогови за да додадете линк до вашиот блог.

Конечно удри во Додај копче. Потоа, удри го Зачувај копчето како што е прикажано подолу и вашата работа е завршена.

Леле, каков комплициран начин за додавање едноставна ставка од менито? Сега, ако одиме на нашиот примерок сајт, на Блог ставката од менито е токму онаму каде што сакавме. Погледнете ја сликата подолу.

shopify примерок блог

Над главата на Направете купување и стартувајте го вашиот блог сега!

Пју, ова се претвори во многу долг пост на блогот; во секој случај, се надевам дека научи нешто овде денес.

Резиме – Како да блогирате на Wix и Shopify?

WordPress и Blogger се популарни платформи за блогирање без сомнение, но ако сте почнале понатаму Wix or Shopify, не треба да се преселите на друго место за да создадете моќен блог.

Wix и Shopify доаѓаат со моќни способности за блогирање што ќе го направат создавањето блог лесно. Ако играте со вашите права на карти, можеби никогаш нема да го погледнете WordPress уште еднаш.

Дали изоставив нешто важно што би сакале да го научите? Дали имате прашања или предлози? Ве молиме известете ни во коментарите. На здравје за создавање успешен блог на Wix или Shopify!

Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Останете информирани! Придружете се на нашиот билтен!
Претплатете се сега и добијте бесплатен пристап до водичи, алатки и ресурси само за претплатници.
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
Можете да се откажете во секое време. Вашите податоци се безбедни.
Мојата компанија
Останете во тек! Придружете се на нашиот билтен
🙌 Вие сте (скоро) претплатени!
Упатете се до вашето сандаче за е-пошта и отворете ја е-поштата што ви ја испратив за да ја потврдите вашата адреса за е-пошта.
Мојата компанија
Вие сте претплатени!
Ви благодариме за вашата претплата. Секој понеделник испраќаме билтен со проникливи податоци.
Споделете на...